Class Schedules

Fall 2014 »      Spring 2015 »     

Fall 2014 Class Schedule - updated April 16, 2014 at 06:56 am

Number/Section  Title
Days Time Room Instructor
 
ANTH 101-01  General Anthropology
MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 206 Scott Legge
 
ANTH 111-01  Cultural Anthropology
MWF 10:50 am-11:50 am CARN 06A Dianna Shandy
 
ANTH 194-01  Politics of Truth and Memory in Latin America
TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 06B Olga Gonzalez
*First Year Course only*

ANTH 206-01  Endangered/Minority Languages
TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 217 Marianne Milligan
*Cross-listed with LING 206-01; total class limit is set for 15 instructor is looking for a mix of 5 seats Jr/Sr and 10 seats for Soph/FY*

ANTH 230-01  Ethnographic Interviewing
MWF 09:40 am-10:40 am CARN 05 Dianna Shandy
*First day attendance required; declared and intended Anthropology Major required*

ANTH 239-01  Medical Anthropology
TR 09:40 am-11:10 am CARN 06A Ron Barrett
*Counts towards Community and Global Health Concentration*

ANTH 241-01  Anthropology of Death and Dying
M 07:00 pm-10:00 pm CARN 05 Ron Barrett
*Permission of instructor required*

ANTH 248-01  Magic, Witchcraft and Religions
MWF 10:50 am-11:50 am CARN 05 STAFF
 
ANTH 258-01  Peoples and Cultures of Africa
MWF 02:20 pm-03:20 pm CARN 06A STAFF
 
ANTH 259-01  Indigenous Peoples of the Arctic
MWF 09:40 am-10:40 am CARN 06B Scott Legge
*Cross-listed with ENVI 259-01*

ANTH 280-01  Topics in Linguistic Anthropology
MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 212 Marianne Milligan
*Cross-listed with LING 280-01*

ANTH 362-01  Culture and Globalization
W 07:00 pm-10:00 pm CARN 05 Dianna Shandy
*Cross-listed with INTL 362-01*

ANTH 394-01  Introduction to Museum Studies
TR 09:40 am-11:10 am THEATR 204 Gonzalez, Overman
*Cross-listed with Art 394-01 and CLAS 394-01*

ANTH 487-01  Theory in Anthropology
TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 06A Ron Barrett
 

top of page »

Spring 2015 Class Schedule - updated April 16, 2014 at 06:56 am

Number/Section  Title
Days Time Room Instructor
 
ANTH 101-01  General Anthropology
MWF 10:50 am-11:50 am Ron Barrett
 
ANTH 111-01  Cultural Anthropology
MWF 02:20 pm-03:20 pm Olga Gonzalez
 
ANTH 115-01  Biological Anthropology
MWF 03:30 pm-04:30 pm STAFF
 
ANTH 123-01  Introduction to Archaeology
TBA TBA STAFF
*Cross-listed with CLAS 123-01*

ANTH 230-01  Ethnographic Interviewing
TR 09:40 am-11:10 am Arjun Guneratne
*First day attendance required*

ANTH 243-01  Psychological Anthropology
TR 09:40 am-11:10 am Olga Gonzalez
*Cross-listed with PSYC 243-01*

ANTH 294-01  Politics of Truth and Memory in Latin America
MW 07:00 pm-08:30 pm Olga Gonzalez
 
ANTH 294-02  Culture, Nature and the Environment
TR 03:00 pm-04:30 pm Arjun Guneratne
 
ANTH 294-03  Field Methods and Research Design
MWF 02:20 pm-03:20 pm Ron Barrett
 
ANTH 294-04  Archaeology of the Midwestern United States
TR 03:00 pm-04:30 pm Edward Fleming
 
ANTH 394-01  Borders, Mobilities, and Flows in Southern Africa
TR 01:20 pm-02:50 pm Dianna Shandy
*First day attendance required*

ANTH 490-01  Senior Seminar
TR 09:40 am-11:10 am Dianna Shandy
 

top of page »