Fall 2016 Class Schedule - updated March 31, 2017 at 06:30 am

This is a snapshot of the class schedule and enrollment information, updated only once daily. For the most current information on class schedule and enrollment, Macalester students, faculty and staff should log in to 1600grand and use the "Search Class Schedule" link.

American Studies
Anthropology
Art and Art History
Asian Languages and Cultures
Biology
Chemistry
Chinese
Classics
Computer Science
Economics
Educational Studies
English
Environmental Studies
French and Francophone Studies
Geography
Geology
German Studies
Hispanic and Latin American Studies
History
Interdisciplinary Studies
International Studies
Japanese
Latin American Studies
Linguistics
Mathematics
Media and Cultural Studies
Music
Neuroscience
Philosophy
Physical Education
Physics and Astronomy
Political Science
Psychology
Religious Studies
Russian Studies
Sociology
Theatre and Dance
Women's, Gender, and Sexuality Studies

Materials Icon Indicates link to a list of materials for this class

American Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
AMST 103-01 Problems of Race in US Social Thought and Policy MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 409 Karin Aguilar-San Juan 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
AMST 110-01 Introduction to African American Studies TR 09:40 am-11:10 am NEILL 213 Duchess Harris Closed
-6 / 25
Materials icon
AMST 194-01 Intro to American Studies MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 170 Nathan Titman 7 / 20 Materials icon
AMST 200-01 Critical Methods for American Studies Research MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 110 Nathan Titman 9 / 20 Materials icon
AMST 225-01 American Indian History to 1871 TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 401 Katrina Phillips Closed
1 / 25
Materials icon
*Cross-listed with HIST 225-01*
AMST 235-01 Captives, Cannibals, and Capitalists in Early Modern Atlantic World TR 03:00 pm-04:30 pm MAIN 111 Linda Sturtz 9 / 25 Materials icon
*Cross-listed with HIST 235-01 and LATI 235-01*
AMST 240-01 Race, Culture and Ethnicity in Education TR 01:20 pm-02:50 pm ARTCOM 102 Brian Lozenski Closed
-6 / 25
Materials icon
*Cross-listed with EDUC 240-01; first day attendance required*
AMST 250-01 Race, Place and Space M 07:00 pm-10:00 pm NEILL 213 Karin Aguilar-San Juan -2 / 20 Materials icon
*Cross-listed with GEOG 250-01*
AMST 294-01 American Cultural Landscape W 07:00 pm-10:00 pm ARTCOM 202 Jennifer Peacock 10 / 20 Materials icon
AMST 294-03 Black Feminist Thought TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 270 Brittany Lewis 7 / 15 Materials icon
*Cross-listed with WGSS 294-06*
AMST 294-04 Narrating African American Women's 20th Century Resistance TR 01:20 pm-02:50 pm MAIN 002 Crystal Moten 13 / 25 Materials icon
*Cross-listed with HIST 294-01 and WGSS 294-04*
AMST 294-05 Debating the Civil Rights Movement through Film W 07:00 pm-10:00 pm MAIN 010 Crystal Moten 5 / 25 Materials icon
*First day attendance required; cross-listed with HIST 294-02*
AMST 301-01 Critical Prison Studies TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 217 Karin Aguilar-San Juan 3 / 15 Materials icon
AMST 301-L1 Critical Prison Studies Lab TBA TBA Karin Aguilar-San Juan 3 / 15 Materials icon
AMST 308-01 Introduction to U.S. Latino/a Studies MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 227 Alicia Munoz Closed
2 / 15
Materials icon
*Cross-listed with HISP 308-01 and LATI 308-01; first day attendance required*
AMST 330-01 Mellon Seminar W 12:00 pm-01:00 pm NEILL 217 Alicia Munoz 4 / 10 Materials icon
*First day attendance required; must be Mellon Fellow student to register; 2 credit course*
AMST 334-01 Cultural Studies and the Media TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 304 Leola Johnson 7 / 20 Materials icon
*Cross-listed with MCST 334-01*

top of page

Anthropology

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
ANTH 111-01 Cultural Anthropology MWF 09:40 am-10:40 am CARN 06A Dianna Shandy 4 / 30 Materials icon
ANTH 111-02 Cultural Anthropology: Intro To Asian Studies MWF 10:50 am-11:50 am CARN 06A Arjun Guneratne 6 / 30 Materials icon
*Cross-listed with ASIA 111-01*
ANTH 115-01 Biological Anthropology MWF 08:30 am-09:30 am CARN 06A Scott Legge Closed
-5 / 24
Materials icon
ANTH 194-02 Politics of Truth and Memory in Latin America TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 05 Olga Gonzalez 0 / 15 Materials icon
*First Year Course; first day attendance required; cross-listed with LATI 194-02*
ANTH 194-03 Global Entrepreneurship and Social Innovation MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 101 Hilary Chart 2 / 20 Materials icon
*Appropriate for first year students*
ANTH 206-01 Endangered/Minority Languages MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 301 Marianne Milligan 0 / 20 Materials icon
*First day attendance required; cross-listed with LING 206-01; total class limit is set for 20 instructor is looking for a mix of 9 rising Sr/Jr and 11 Soph/FY*
ANTH 232-01 Field Methods and Research Design TR 09:40 am-11:10 am CARN 06B Ron Barrett 14 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
ANTH 239-01 Medical Anthropology TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 06B Ron Barrett 2 / 20 Materials icon
ANTH 246-01 Refugees/Humanitarian Response W 07:00 pm-10:00 pm CARN 05 Dianna Shandy Closed
-1 / 20
Materials icon
ANTH 258-01 Dynamic Africa MWF 10:50 am-11:50 am CARN 204 Hilary Chart 15 / 20 Materials icon
ANTH 259-01 Indigenous Peoples of the Arctic MWF 10:50 am-11:50 am CARN 06B Scott Legge 3 / 24 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 259-01*
ANTH 294-01 City, State and Early Historic Buddhist Ideology MWF 03:30 pm-04:30 pm CARN 05 Sudharshan Seneviratne 18 / 20 Materials icon
ANTH 294-02 Oral Histories in Performance M 07:00 pm-10:00 pm THEATR 204 Beth Cleary 2 / 20 Materials icon
*Cross-listed with THDA 294-01; counts as fine arts general distribution*
ANTH 294-03 Global Media Industries MWF 03:30 pm-04:30 pm CARN 404 Zeynep Gursel 1 / 25 Materials icon
*Cross-listed with INTL 202-01 and MCST 202-01; counts for humanities general distribution*
ANTH 394-02 Food and Culture MWF 02:20 pm-03:20 pm CARN 06A Arjun Guneratne 4 / 20 Materials icon
ANTH 394-03 untitled (Museums) TR 03:00 pm-04:30 pm ARTCOM 202 Legge, Rousseau Closed
-1 / 20
Materials icon
*Cross-listed with ART 394-01 and CLAS 394-01; no prerequisites; first day attendance required; counts as humanities general distribution*
ANTH 394-04 Poetics, Performance, and Political Speech M 07:00 pm-10:00 pm CARN 404 Jenna Rice 6 / 20 Materials icon
*Cross-listed with INTL 394-01*
ANTH 405-01 Ethnomusicology TR 01:20 pm-02:50 pm MUSIC 228 Kathryn Alexander 11 / 20 Materials icon
*Cross-listed with MUSI 405-01*
ANTH 487-01 Theory in Anthropology TR 09:40 am-11:10 am CARN 05 Olga Gonzalez 8 / 20 Materials icon

top of page

Art and Art History

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
ART 130-01 Drawing I MW 08:30 am-11:40 am ART 302 Megan Vossler Closed
0 / 15
Materials icon
*First day attendance required*
ART 130-02 Drawing I MW 01:10 pm-04:20 pm ART 302 Megan Vossler Closed
0 / 15
Materials icon
*First day attendance required*
ART 131-01 Ceramics I MWF 09:40 am-11:40 am ART 113 Summer Hills-Bonczyk 2 / 12 Materials icon
*First day attendance required; $100 material fee required*
ART 149-01 Introduction to Visual Culture MWF 09:40 am-10:40 am ARTCOM 102 Kari Shepherdson-Scott 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only; first day attendance required*
ART 160-01 Art of the West I MWF 12:00 pm-01:00 pm ARTCOM 102 Vanessa Rousseau Closed
-2 / 30
Materials icon
*Cross-listed with CLAS 260-01*
ART 170-01 Art of the East I: China MWF 01:10 pm-02:10 pm ARTCOM 102 Kari Shepherdson-Scott Closed
4 / 20
Materials icon
*Cross-listed with ASIA 170-01*
ART 233-01 Photography I MWF 12:00 pm-02:10 pm ART 301 Eric Carroll Closed
0 / 16
Materials icon
*First day attendance required; $75 materials fee required*
ART 234-01 Painting I TR 01:20 pm-04:30 pm ART 308 Christine Willcox Closed
2 / 15
Materials icon
*First day attendance required*
ART 235-01 Sculpture I: Basic Sculpture with a Dose of Hot Metal TR 01:20 pm-04:30 pm ART 118 Stanton Sears 1 / 15 Materials icon
*Appropriate for freshman and incoming first year students; $150 material fee required*
ART 236-01 Printmaking I TR 01:20 pm-04:30 pm ART 214 Ruthann Godollei 2 / 15 Materials icon
*First day attendance required*
ART 239-01 2-D Design MWF 02:20 pm-04:30 pm ART 301 Eric Carroll Closed
-2 / 16
Materials icon
ART 271-01 Japan and the (Inter)National Modern MWF 02:20 pm-03:20 pm ARTCOM 102 Kari Shepherdson-Scott 6 / 20 Materials icon
*Cross-listed with ASIA 271-01*
ART 294-01 Surrealisms: Art, Photography, and Film TR 09:40 am-11:10 am ARTCOM 102 Joanna Inglot Closed
0 / 20
Materials icon
*First day attendance required; cross-listed with MCST 294-01*
ART 294-02 History of Body and Performance Art TR 03:00 pm-04:30 pm ARTCOM 102 Joanna Inglot 6 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
ART 330-01 Figure Drawing TR 08:00 am-11:10 am ART 206 Megan Vossler Closed
0 / 10
Materials icon
*First day attendance required*
ART 367-01 3-D Design TR 08:00 am-11:10 am ART 118 Stanton Sears 8 / 15 Materials icon
*Appropriate for freshman and incoming first year students*
ART 371-01 Painting II TR 08:00 am-11:10 am ART 202 Christine Willcox 6 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
ART 373-01 Printmaking II TBA TBA ART 214 Ruthann Godollei 0 / 6 Materials icon
*Permission of the instructor required; first day attendance required*
ART 374-01 Ceramic Art II MWF 01:10 pm-03:10 pm ART 113 Summer Hills-Bonczyk 1 / 8 Materials icon
*First day attendance required; $100 material fee required*
ART 394-01 untitled (Museums) TR 03:00 pm-04:30 pm ARTCOM 202 Legge, Rousseau Closed
-1 / 20
Materials icon
*Cross-listed with ANTH 394-03 and CLAS 394-01; first day attendance required; no prerequisites; counts as humanities general distribution*

top of page

Asian Languages and Cultures

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
ASIA 111-01 Cultural Anthropology: Introduction to Asian Studies MWF 10:50 am-11:50 am CARN 06A Arjun Guneratne 6 / 30 Materials icon
*Cross-listed with ANTH 111-02*
ASIA 140-01 Introduction to East Asian Civilization MWF 10:50 am-11:50 am MAIN 002 Yue-him Tam 13 / 25 Materials icon
*Cross-listed with HIST 140-01*
ASIA 170-01 Art of the East I: China MWF 01:10 pm-02:10 pm ARTCOM 102 Kari Shepherdson-Scott Closed
4 / 20
Materials icon
*Cross-listed with ART 170-01*
ASIA 194-01 Revolution and Romance in Chinese Fiction and Film MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 110 Xin Yang 0 / 13 Materials icon
*First Year Course only; cross-listed with CHIN 194-01*
ASIA 271-01 Japan and the (Inter)National Modern MWF 02:20 pm-03:20 pm ARTCOM 102 Kari Shepherdson-Scott 6 / 20 Materials icon
*Cross-listed with ART 271-01*
ASIA 274-01 The Great Tradition in China before 1840 MWF 02:20 pm-03:20 pm MAIN 002 Yue-him Tam 16 / 25 Materials icon
*Cross-listed with HIST 274-01*
ASIA 277-01 The Rise of Modern Japan MWF 03:30 pm-04:30 pm MAIN 002 Yue-him Tam 8 / 25 Materials icon
*Cross-listed with HIST 277-01*
ASIA 281-01 Dialects, Multilingualism, and the Politics of Speaking Japanese MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 304 Satoko Suzuki Closed
1 / 20
Materials icon
*Cross-listed with JAPA 281-01 and LING 281-01*
ASIA 294-01 Cramming for the Exam: Chinese Education in Literature and History M 07:00 pm-10:00 pm NEILL 217 Rivi Handler-Spitz 6 / 20 Materials icon
*First day attendance required; cross-listed with EDUC 294-02 and CHIN 294-01*
ASIA 294-02 Girls' Manga: Gender/Sexuality in Japan through Popular Culture MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 110 Grace Ting 0 / 20 Materials icon
*Cross-listed with JAPA 294-01 and WGSS 294-07*
ASIA 294-03 Geography of Asia TR 03:00 pm-04:30 pm MAIN 009 I-Chun Catherine Chang 19 / 25 Materials icon
*Cross-listed with GEOG 294-01; first day attendance required*
ASIA 394-01 China's Modern Economy MWF 09:40 am-10:40 am CARN 304 Liang Ding 8 / 25 Materials icon
*Cross-listed with ECON 394-01*

top of page

Biology

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
BIOL 194-01 Human Functional Anatomy MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 270 Kristina Curry Rogers 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only, first day attendance required*
BIOL 255-01 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods T 08:00 am-11:10 am OLRI 285 Steven Sundby 9 / 18 Materials icon
*First day attendance required; 2 credit course; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 255-02 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 285 Susan Bush 10 / 18 Materials icon
*First day attendance required; 2 credit course; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 255-03 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods R 08:00 am-11:10 am OLRI 285 Susan Bush 9 / 18 Materials icon
*First day attendance required;2 credit course; ACTC student may register on April

29th with permission of the instructor*

BIOL 255-04 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 285 Randy Daughters 9 / 18 Materials icon
*First day attendance required; 2 credit course; ACTC student may register on April

29th with permission of the instructor*

BIOL 260-01 Genetics MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 100 Mary Montgomery 0 / 30 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 260-02 Genetics MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 250 Susan Bush 3 / 30 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 260-03 Genetics MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 100 Susan Bush 6 / 30 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 265-02 Cell Biology MWF 12:00 pm-01:00 pm OLRI 250 Randy Daughters 0 / 30 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on Aprin 29th with permission of the instructor*
BIOL 270-01 Biodiversity and Evolution MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 250 Kristina Curry Rogers 8 / 44 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on Aprin 29th with permission of the instructor*
BIOL 270-L1 Biodiversity and Evolution Lab T 08:00 am-11:10 am OLRI 273 Michael Anderson 8 / 22 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on Aprin 29th with permission of the instructor*
BIOL 270-L2 Biodiversity and Evolution Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 273 Kristina Curry Rogers 1 / 22 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on Aprin 29th with permission of the instructor*
BIOL 285-01 Ecology MWF 08:30 am-09:30 am OLRI 250 Mark Davis 13 / 44 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 285-01; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor *
BIOL 285-L1 Ecology Lab T 08:00 am-11:10 am OLRI 284 Mark Davis 3 / 22 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 285-L1; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 285-L2 Ecology Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 284 Anderson, Davis 10 / 22 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 285-L2; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 344-01 Aquatic Ecology MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 284 Daniel Hornbach Closed
1 / 10
Materials icon
*Cross-listed with ENVI 394-01; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 344-L1 Aquatic Ecology Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 284 Hornbach, Hove Closed
1 / 10
Materials icon
*Cross-listed with ENVI 394-L1; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 346-01 Soil Ecology MWF 12:00 pm-01:00 pm OLRI 284 Michael Anderson 3 / 14 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 346-L1 Soil Ecology Lab R 08:00 am-11:10 am OLRI 284 Michael Anderson 3 / 14 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 351-01 Biochemistry I MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 250 Kathryn Splan 1 / 54 Materials icon
*Cross-listed with CHEM 351-01; first day attendance required*
BIOL 351-L1 Biochemistry I Lab T 08:00 am-11:10 am OLRI 289 Kathryn Splan Closed
1 / 18
Materials icon
*Cross-listed with CHEM 351-L1; attendance at first lab meeting required*
BIOL 351-L2 Biochemistry I Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 289 Leah Witus Closed
0 / 18
Materials icon
*Cross-listed with CHEM 351-L2; attendance at first lab meeting required*
BIOL 351-L3 Biochemistry I Lab W 07:00 pm-10:00 pm OLRI 289 Leah Witus Closed
0 / 18
Materials icon
*Cross-listed with CHEM 351-L3; first day attendance required*
BIOL 356-01 Cellular and Molecular Neuroscience MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 277 Randy Daughters 4 / 16 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 356-L1 Cellular and Molecular Neuroscience T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 277 Randy Daughters 4 / 16 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 357-01 Immunology W 07:00 pm-10:00 pm OLRI 205 Devavani Chatterjea Closed
-2 / 14
Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 357-L1 Immunology Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 277 Devavani Chatterjea Closed
-2 / 14
Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 358-01 Microbiology MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 270 Steven Sundby Closed
2 / 16
Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 358-L1 Microbiology Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 289 Steven Sundby Closed
2 / 16
Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 361-01 Invertebrate Animal Diversity MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 270 Sarah Boyer 4 / 14 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 361-L1 Invertebrate Animal Div Lab R 08:00 am-11:10 am OLRI 273 Sarah Boyer 4 / 14 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 369-01 Developmental Biology MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 273 Mary Montgomery 4 / 14 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 369-L1 Developmental Biology Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 280 Mary Montgomery 4 / 14 Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 394-01 Human Reproductive Technologies MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 101 Elizabeth Jansen Closed
-3 / 14
Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 394-02 Neural Control of Movement M 07:00 pm-10:00 pm OLRI 300 Martha Streng 0 / 14 Materials icon
BIOL 476-01 Research in Biodiversity and Evolution MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 247 Sarah Boyer 0 / 6 Materials icon
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
BIOL 476-L1 Research in Biodiversity and Evolution T 01:20 pm-04:30 pm OLRI Sarah Boyer Closed
0 / 6
Materials icon
*First day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*

top of page

Chemistry

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
CHEM 111-01 General Chemistry I: Structure and Equilibrium MWF 08:30 am-09:30 am OLRI 350 Kathryn Splan 10 / 40 Materials icon
*First day attendance required*
CHEM 111-02 General Chemistry I: Structure and Equilibrium MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 350 Leah Witus 2 / 42 Materials icon
*First day attendance required*
CHEM 111-03 General Chemistry I: Structure and Equilibrium MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 205 Susan Green 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only; first day attendance required*
CHEM 111-04 General Chemistry I: Structure and Equilibrium MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 350 Paul Fischer 12 / 40 Materials icon
*First day attendance required*
CHEM 111-05 General Chemistry I: Structure and Equilibrium MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 350 Leah Witus 10 / 40 Materials icon
*First day attendance required*
CHEM 111-L1 General Chemistry I: Structure and Equilibrium T 08:00 am-11:10 am OLRI 343 Susan Green 0 / 16 Materials icon
*First Year Lab only; attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*
CHEM 111-L2 General Chemistry I: Structure and Equilibrium T 08:00 am-11:10 am OLRI 341 Amy Rice 3 / 18 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*
CHEM 111-L3 General Chemistry I: Structure and Equilibrium T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 343 Jessica Allen 3 / 18 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*
CHEM 111-L4 General Chemistry I: Structure and Equilibrium T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 341 Amy Rice 3 / 18 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*
CHEM 111-L5 General Chemistry I: Structure and Equilibrium R 08:00 am-11:10 am OLRI 343 Jessica Allen 0 / 18 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*
CHEM 111-L6 General Chemistry I: Structure and Equilibrium R 08:00 am-11:10 am OLRI 341 Amy Rice 4 / 18 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*
CHEM 111-L7 General Chemistry I: Structure and Equilibrium R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 343 Jessica Allen 12 / 18 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*
CHEM 111-L8 General Chemistry I: Structure and Equilibrium R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 341 Ruth Pardini 9 / 18 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*
CHEM 111-L9 General Chemistry I: Structure and Equilibrium W 01:20 pm-04:30 pm OLRI 341 Amy Rice 9 / 18 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*
CHEM 111-L10 General Chemistry I: Structure and Equilibrium W 07:00 pm-10:00 pm OLRI 341 Amy Rice 1 / 18 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*
CHEM 115-01 Accelerated General Chemistry MWF 12:00 pm-01:00 pm OLRI 301 Thomas Varberg 7 / 18 Materials icon
*Available to incoming First Year students only*
CHEM 115-L1 Accel General Chemistry Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 380 Thomas Varberg 7 / 18 Materials icon
*$12 lab fee required*
CHEM 211-01 Organic Chemistry I MWF 08:30 am-09:30 am OLRI 100 Ronald Brisbois 1 / 40 Materials icon
*First day attendance required*
CHEM 211-02 Organic Chemistry I MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 100 Dennis Cao 2 / 40 Materials icon
*First day attendance required*
CHEM 211-L1 Organic Chemistry I Lab T 08:00 am-11:10 am OLRI 383 Ronald Brisbois Closed
3 / 16
Materials icon
*Attendance at first lab meeting required*
CHEM 211-L2 Organic Chemistry I Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 383 Ronald Brisbois Closed
-1 / 16
Materials icon
*Attendance at first lab meeting required*
CHEM 211-L3 Organic Chemistry I Lab R 08:00 am-11:10 am OLRI 383 Dennis Cao 4 / 16 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required*
CHEM 211-L4 Organic Chemistry I Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 383 Dennis Cao Closed
0 / 16
Materials icon
*Attendance at first lab meeting required*
CHEM 211-L5 Organic Chemistry I Lab W 07:00 pm-10:00 pm OLRI 383 Dennis Cao Closed
-1 / 16
Materials icon
*Attendance at first lab meeting required*
CHEM 300-01 Chemistry Seminar W 03:30 pm-04:30 pm OLRI 350 Keith Kuwata 25 / 70 Materials icon
*1 credit course*
CHEM 311-01 Thermodynamics and Kinetics MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 301 Thomas Varberg 13 / 30 Materials icon
*First day attendance required*
CHEM 311-L1 Thermodynamics/Kinetics Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 378 Keith Kuwata 3 / 10 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required*
CHEM 311-L2 Thermodynamics/Kinetics Lab R 08:30 am-11:10 am OLRI 378 Thomas Varberg Closed
0 / 10
Materials icon
*Attendance at first lab meeting required*
CHEM 311-L3 Thermodynamics/Kinetics Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 378 Thomas Varberg 10 / 10 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required*
CHEM 320-01 Computational Chemistry R 08:30 am-11:10 am OLRI 385 Keith Kuwata 8 / 12 Materials icon
CHEM 351-01 Biochemistry I MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 250 Kathryn Splan 1 / 54 Materials icon
*Cross-listed with BIOL 351-01; first day attendance required*
CHEM 351-L1 Biochemistry I Lab T 08:00 am-11:10 am OLRI 289 Kathryn Splan Closed
1 / 18
Materials icon
*Cross-listed with BIOL 351-L1; attendance at first lab meeting required*
CHEM 351-L2 Biochemistry I Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 289 Leah Witus Closed
0 / 18
Materials icon
*Cross-listed with BIOL 351-L2; attendance at first lab meeting required*
CHEM 351-L3 Biochemistry I Lab W 07:00 pm-10:00 pm OLRI 289 Leah Witus Closed
0 / 18
Materials icon
*Cross-listed with BIOL 351-L3; first day attendance required*
CHEM 394-01 Research in Organic Chemistry MWF 12:00 pm-01:00 pm OLRI 360 Dennis Cao 3 / 8 Materials icon
*Permission of the instructor required*
CHEM 411-01 Advanced Inorganic Chemistry MWF 08:30 am-09:30 am OLRI 205 Paul Fischer 2 / 20 Materials icon
*ACTC students are required to have permission of instructor.*
CHEM 411-L1 Adv Inorganic Chemistry Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 347 Paul Fischer Closed
0 / 10
Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; ACTC students must have permission of instructor*
CHEM 411-L2 Adv Inorganic Chemistry Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 347 Paul Fischer 2 / 10 Materials icon
*Attendance at first lab meeting required; ACTC students are required to have permission of the instructor.*

top of page

Chinese

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
CHIN 101-01 First Year Chinese I MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 112 Rivi Handler-Spitz 2 / 20 Materials icon
CHIN 101-02 First Year Chinese I MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 112 Rivi Handler-Spitz 4 / 20 Materials icon
CHIN 101-L1 First Year Chinese I Lab T 02:20 pm-03:20 pm NEILL 227 Ziwei Zhu 3 / 12 Materials icon
CHIN 101-L2 First Year Chinese I Lab W 12:00 pm-01:00 pm NEILL 102 Ziwei Zhu -1 / 12 Materials icon
CHIN 101-L3 First Year Chinese I Lab W 03:30 pm-04:30 pm NEILL 111 Ziwei Zhu 1 / 12 Materials icon
CHIN 194-01 Revolution and Romance in Chinese Fiction and Film MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 110 Xin Yang 0 / 13 Materials icon
*First Year Course only; cross-listed with ASIA 194-01*
CHIN 203-01 Second Year Chinese I MWF 08:30 am-09:30 am NEILL 112 Jin Stone 8 / 20 Materials icon
CHIN 203-02 Second Year Chinese I MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 215 Jin Stone 3 / 20 Materials icon
CHIN 203-L1 Second Year Chinese I Lab R 09:00 am-10:00 am NEILL 404 Ziwei Zhu 5 / 12 Materials icon
CHIN 203-L2 Second Year Chinese I Lab R 10:10 am-11:10 am NEILL 404 Ziwei Zhu 6 / 12 Materials icon
CHIN 203-L3 Second Year Chinese I Lab R 03:30 pm-04:30 pm NEILL 111 Ziwei Zhu -2 / 12 Materials icon
CHIN 294-01 Cramming for the Exam: Chinese Education in Literature and History M 07:00 pm-10:00 pm NEILL 217 Rivi Handler-Spitz 6 / 20 Materials icon
*First day attendance required; cross-listed with EDUC 294-02 and ASIA 294-01*
CHIN 305-01 Third Year Chinese I MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 111 Xin Yang 6 / 20 Materials icon
CHIN 305-L1 Third Year Chinese I Lab F 02:20 pm-03:20 pm NEILL 217 Ziwei Zhu 3 / 10 Materials icon
CHIN 305-L2 Third Year Chinese I Lab F 12:00 pm-01:00 pm NEILL 111 Ziwei Zhu 3 / 10 Materials icon
CHIN 407-01 Fourth Year Chinese I MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 102 Jin Stone 3 / 15 Materials icon

top of page

Classics

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
CLAS 111-01 Elementary Latin I MWF 09:40 am-10:40 am MAIN 001 Beth Severy-Hoven 13 / 25 Materials icon
CLAS 111-L1 Elementary Latin I Lab T 08:30 am-09:30 am MAIN 001 Beth Severy-Hoven 13 / 25 Materials icon
CLAS 113-01 Elementary Arabic I MWF 09:40 am-10:40 am MAIN 010 Wessam El Meligi -4 / 20 Materials icon
CLAS 113-L1 Elementary Arabic I Lab T 10:00 am-11:00 am MAIN 410 Wessam El Meligi 3 / 20 Materials icon
CLAS 113-L2 Elementary Arabic I Lab F 03:20 pm-04:20 pm MAIN 003 Wessam El Meligi 14 / 20 Materials icon
CLAS 117-01 Elementary Hebrew I MWF 12:00 pm-01:00 pm MAIN 002 Nanette Goldman 17 / 25 Materials icon
CLAS 117-L1 Elementary Hebrew I Lab R 01:20 pm-02:20 pm MAIN 410 Nanette Goldman 22 / 25 Materials icon
CLAS 117-L2 Elementary Hebrew I Lab R 03:00 pm-04:00 pm MAIN 002 Nanette Goldman 20 / 25 Materials icon
CLAS 121-01 The Greek World TR 09:40 am-11:10 am MAIN 001 Brian Lush 8 / 25 Materials icon
*Cross-listed with HIST 121-01; first day attendance required*
CLAS 135-01 India and Rome TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 226 Laine, Overman 14 / 50 Materials icon
*Cross-listed with RELI 135-01*
CLAS 200-01 Ancient and Medieval Philosophies TR 01:20 pm-02:50 pm MAIN 009 Geoffrey Gorham Closed
-2 / 20
Materials icon
*Cross-listed with PHIL 200-01*
CLAS 231-01 Intermediate Latin: Prose TR 01:20 pm-02:50 pm MAIN 001 Brian Lush 10 / 25 Materials icon
CLAS 231-L1 Intermediate Latin: Prose Lab W 01:10 pm-02:10 pm NEILL 217 Brian Lush 10 / 25 Materials icon
CLAS 241-01 Intermediate Arabic I MWF 10:50 am-11:50 am MAIN 010 Wessam El Meligi 6 / 25 Materials icon
CLAS 241-L1 Intermediate Arabic I Lab F 03:30 pm-04:30 pm MAIN 410 Wessam El Meligi 9 / 25 Materials icon
CLAS 241-L2 Intermediate Arabic I Lab TBA TBA Wessam El Meligi 22 / 25 Materials icon
CLAS 260-01 Introduction to Ancient/Medieval Art MWF 12:00 pm-01:00 pm ARTCOM 102 Vanessa Rousseau Closed
-2 / 30
Materials icon
*Cross-listed with ART 160-01*
CLAS 261-01 Intermediate Greek: Prose TR 01:20 pm-02:50 pm THEATR 205 Andrew Overman 23 / 25 Materials icon
CLAS 294-01 Towns and City Life from Late Antiquity to the Later Middle Ages MWF 01:10 pm-02:10 pm MAIN 009 Cameron Bradley 15 / 25 Materials icon
*Cross-listed with HIST 294-07*
CLAS 345-01 Arabic Reading and Translation MWF 12:00 pm-01:00 pm MAIN 011 Gregory Lipton 13 / 15 Materials icon
*Cross-listed with RELI 245-01*
CLAS 394-01 untitled (Museums) TR 03:00 pm-04:30 pm ARTCOM 202 Legge, Rousseau Closed
-1 / 20
Materials icon
*Cross-listed with ANTH 394-03 and ART 394-01; no prerequisites; first day attendance required; counts as humanities general distribution*
CLAS 483-01 Advanced Reading in Latin MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 102 Beth Severy-Hoven 20 / 25 Materials icon
CLAS 490-01 Senior Seminar TR 09:40 am-11:10 am MAIN 003 Andrew Overman 15 / 25 Materials icon
CLAS 494-01 Advanced Readings in Hebrew MW 03:30 pm-04:30 pm MAIN 410 Nanette Goldman 9 / 15 Materials icon

top of page

Computer Science

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
COMP 110-01 Data/Computing Fundamentals W 07:00 pm-10:00 pm NEILL 400 Daniel Kaplan Closed
4 / 32
Materials icon
*1 credit course*
COMP 123-01 Core Concepts in Computer Science MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 258 Lian Duan -1 / 28 Materials icon
*First day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 123-02 Core Concepts in Computer Science MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 258 Lian Duan 1 / 28 Materials icon
*First day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 123-03 Core Concepts in Computer Science MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 258 Daniel Kluver 1 / 28 Materials icon
*First day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 123-04 Core Concepts in Computer Science MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 258 Daniel Kluver 2 / 28 Materials icon
*First day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 124-01 Object-Oriented Programming and Data Structures MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 256 Bret Jackson 1 / 16 Materials icon
*First day attendance required; students registered for Section 01 of COMP 124 MUST register for Lab 1; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 124-02 Object-Oriented Programming and Data Structures MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 256 Bret Jackson 1 / 16 Materials icon
*First day attendance required; students registered for Section 02 of COMP 124 MUST register for Lab 2; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 124-L1 Object-Oriented Programming and Data Structures R 09:40 am-11:10 am OLRI 256 Bret Jackson 3 / 16 Materials icon
*First day attendance required; students registered for Lab 1 of COMP 124 MUST register for Section 01 of the course; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 124-L2 Object-Oriented Programming and Data Structures R 01:20 pm-02:50 pm OLRI 256 Bret Jackson 0 / 16 Materials icon
*First day attendance required; students registered for Lab 2 of COMP 124 MUST register for Section 02 of the course; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 194-01 Discovering Computer Science by Tasting Raspberry Pi TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 245 Elizabeth Shoop 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
COMP 221-01 Algorithm Design and Analysis TR 09:40 am-11:10 am OLRI 243 Shilad Sen 0 / 30 Materials icon
*Any student who has Sophomore, Junior, or Senior status AND who is a declared COMP major AND who has the prerequisites, should be able to register without a signature of the instructor. Signature of Instructor required for all other students; First day attendance required; LINK: http://www.macalester.edu/academics/mscs/mscs-course-waitlists/; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 240-01 Computer Systems Organization MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 245 Elizabeth Shoop Closed
-4 / 16
Materials icon
*Any student who has Sophomore, Junior, or Senior status AND who is a declared COMP major AND who has the prerequisites, should be able to register without a signature of the instructor. Signature of Instructor required for all other students; first day attendance required; LINK: http://www.macalester.edu/academics/mscs/mscs-course-waitlists/; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 240-02 Computer Systems Organization MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 245 Elizabeth Shoop Closed
4 / 16
Materials icon
*Any student who has Sophomore, Junior, or Senior status AND who is a declared COMP major AND who has the prerequisites, should be able to register without a signature of the instructor. Signature of Instructor required for all other students; first day attendance required; LINK: http://www.macalester.edu/academics/mscs/mscs-course-waitlists/; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 240-03 Computer Systems Organization MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 256 Elizabeth Jensen 8 / 20 Materials icon
*Any student who has Sophomore, Junior, or Senior status AND who is a declared COMP major AND who has the prerequisites, should be able to register without a signature of the instructor. Signature of Instructor required for all other students; first day attendance required; LINK: http://www.macalester.edu/academics/mscs/mscs-course-waitlists/; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 261-01 Theory of Computation MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 241 Susan Fox Closed
4 / 35
Materials icon
*Any Sophomore, Junior, or Senior who is a declared Mathematics or AMS major, and has the prereqs, should be able to register without instructor signature; cross-listed with MATH 361-01; first day attendance required; LINK: http://www.macalester.edu/academics/mscs/mscs-course-waitlists/; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 346-01 Internet Computing TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 205 Shilad Sen Closed
8 / 28
Materials icon
*Declared COMP majors (with the prereqs) should be able to register, signature of instructor required for all others; first day attendance required; LINK: http://www.macalester.edu/academics/mscs/mscs-course-waitlists/; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
COMP 484-01 Introduction to Artificial Intelligence MWF 03:30 pm-04:30 pm OLRI 241 Susan Fox -2 / 33 Materials icon
*Signature of Instructor required for all, to ensure a balance of COMP and NEUR majors; Cross-listed with NEUR 484-01; first day attendance required; LINK: http://www.macalester.edu/academics/mscs/mscs-course-waitlists/; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*

top of page

Economics

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
ECON 113-01 Financial Accounting TR 08:00 am-09:30 am CARN 304 Jeff Evans 2 / 25 Materials icon
ECON 113-02 Financial Accounting TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 100 Jeff Evans Closed
4 / 25
Materials icon
ECON 119-01 Principles of Economics MWF 10:50 am-11:50 am CARN 304 Liang Ding 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
ECON 119-02 Principles of Economics MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 305 Mario Solis-Garcia 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
ECON 119-03 Principles of Economics MWF 09:40 am-10:40 am CARN 305 Pete Ferderer 0 / 25 Materials icon
ECON 119-04 Principles of Economics MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 304 Liang Ding -2 / 25 Materials icon
ECON 119-05 Principles of Economics MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 216 Lucas Threinen 0 / 25 Materials icon
ECON 119-06 Principles of Economics TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 110 Samantha Cakir -5 / 25 Materials icon
ECON 221-01 Introduction to International Economics MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 206 Lucas Threinen Closed
0 / 25
Materials icon
ECON 227-01 Adam Smith and Karl Marx TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 304 Vasant Sukhatme 14 / 25 Materials icon
ECON 229-01 World Economic History MWF 10:50 am-11:50 am CARN 305 Pete Ferderer 3 / 25 Materials icon
ECON 256-01 Intro to Investment Banking TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 150 Joyce Minor Closed
-2 / 22
Materials icon
*First day attendance required*
ECON 294-01 Climate Change: Science, Economics and Policy TR 09:40 am-11:10 am OLRI 301 Bradtmiller, West Closed
6 / 25
Materials icon
*Cross-listed with ENVI 294-01; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
ECON 294-02 Money and Banking M 07:00 pm-10:00 pm CARN 305 Samuel Schulhofer-Wohl 0 / 25 Materials icon
ECON 353-01 Managerial Accounting TR 09:40 am-11:10 am CARN 304 Jeff Evans 11 / 25 Materials icon
ECON 361-01 Intermediate Microeconomic Analysis TR 09:40 am-11:10 am CARN 206 Vasant Sukhatme Closed
-4 / 25
Materials icon
ECON 361-02 Intermediate Microeconomic Analysis TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 206 Vasant Sukhatme Closed
-5 / 25
Materials icon
ECON 371-01 Intermediate Macroeconomic Analysis MWF 09:40 am-10:40 am CARN 05 Mario Solis-Garcia 10 / 25 Materials icon
ECON 371-02 Intermediate Macroeconomic Analysis MWF 10:50 am-11:50 am CARN 05 Mario Solis-Garcia 8 / 25 Materials icon
ECON 381-01 Introduction to Econometrics MWF 09:40 am-10:40 am CARN 309 Gary Krueger 8 / 22 Materials icon
ECON 381-02 Introduction to Econometrics MWF 10:50 am-11:50 am CARN 309 Gary Krueger Closed
1 / 22
Materials icon
ECON 381-L1 Intro to Econometrics Lab R 01:20 pm-02:20 pm CARN 309 Gary Krueger 4 / 22 Materials icon
ECON 381-L2 Intro to Econometrics Lab R 03:00 pm-04:00 pm CARN 309 Gary Krueger Closed
5 / 22
Materials icon
ECON 394-01 China's Modern Economy MWF 09:40 am-10:40 am CARN 304 Liang Ding 8 / 25 Materials icon
*Cross-listed with ASIA 394-01*
ECON 405-01 Industrial Organization TR 09:40 am-11:10 am CARN 305 Samantha Cakir Closed
-3 / 25
Materials icon
ECON 426-01 International Economic Development W 07:00 pm-10:00 pm CARN 06A Amy Damon 7 / 25 Materials icon
ECON 444-01 Honors Seminar TR 03:00 pm-04:30 pm OLRI 301 Sarah West 6 / 20 Materials icon
*Permission of instructor required*
ECON 481-01 Advanced Econometrics MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 309 Gary Krueger 12 / 22 Materials icon

top of page

Educational Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
EDUC 220-01 Educational Psychology TR 09:40 am-11:10 am NEILL 215 Tina Kruse -3 / 25 Materials icon
*Cross-listed with PSYC 220-01; first day attendance required*
EDUC 240-01 Race, Culture, and Ethnicity in Education TR 01:20 pm-02:50 pm ARTCOM 102 Brian Lozenski Closed
-6 / 25
Materials icon
*Cross-listed with AMST 240-01; first day attendance required*
EDUC 250-01 Building Trust: Education in Global Perspective MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 304 Sonia Mehta 4 / 25 Materials icon
*First day attendance required*
EDUC 275-01 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice MWF 02:20 pm-03:20 pm ARTCOM 202 Dosch, Kurth-Schai 8 / 16 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 275-01; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
EDUC 275-L1 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 370 Dosch, Kurth-Schai 8 / 16 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 275-L1; first day attendance required;ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
EDUC 294-02 Cramming for the Exam:Chinese Education in Literature and History M 07:00 pm-10:00 pm NEILL 217 Rivi Handler-Spitz 6 / 20 Materials icon
*First day attendance required; cross-listed with ASIA 294-01 and CHIN 294-01*
EDUC 380-01 Research Methods for Educ/Adv TR 09:40 am-11:10 am ARTCOM 202 Brian Lozenski Closed
-3 / 17
Materials icon
*First day attendance required*
EDUC 460-01 Education and Social Change MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 217 Ruthanne Kurth-Schai 1 / 10 Materials icon
*Permission of the instructor required; first day attendance required*

top of page

English

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
ENGL 101-01 College Writing TR 09:40 am-11:10 am NEILL 227 Rebecca Graham 5 / 16 Materials icon
ENGL 105-01 American Voices MWF 10:50 am-11:50 am MAIN 001 Daylanne English Closed
0 / 20
Materials icon
ENGL 115-01 Shakespeare MWF 09:40 am-10:40 am MAIN 002 Penelope Geng 7 / 20 Materials icon
ENGL 125-01 Studies in Literature: Ghosts of the Victorians TR 09:40 am-11:10 am MAIN 002 Andrea Kaston Tange 1 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
ENGL 135-01 Poetry MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 170 Taylor Schey 2 / 20 Materials icon
ENGL 137-01 Novel: On Beauty MWF 09:40 am-10:40 am MAIN 111 Amy Elkins 3 / 20 Materials icon
ENGL 150-01 Introduction to Creative Writing MWF 10:50 am-11:50 am MAIN 011 Peter Bognanni Closed
0 / 16
Materials icon
*First day attendance required*
ENGL 150-02 Introduction to Creative Writing MWF 03:30 pm-04:30 pm MAIN 011 Peter Bognanni 5 / 16 Materials icon
*First day attendance required*
ENGL 150-03 Introduction to Creative Writing TR 09:40 am-11:10 am OLRI 101 Matthew Burgess Closed
0 / 16
Materials icon
ENGL 150-04 Introduction to Creative Writing TR 09:40 am-11:10 am THEATR 204 Marlon James 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
ENGL 150-05 Introduction to Creative Writing TR 09:40 am-11:10 am NEILL 217 Ping Wang 2 / 16 Materials icon
ENGL 150-06 Introduction to Creative Writing TR 03:00 pm-04:30 pm MAIN 001 Benjamin Voigt 1 / 16 Materials icon
ENGL 200-01 Major Medieval and Renaissance British Writers MWF 01:10 pm-02:10 pm MAIN 003 Penelope Geng 12 / 20 Materials icon
ENGL 208-01 Literary Publishing W 07:00 pm-10:00 pm MAIN 001 Anitra Budd Closed
0 / 20
Materials icon
ENGL 220-01 Eighteenth-Century British Literature MWF 01:10 pm-02:10 pm MAIN 002 Taylor Schey 2 / 20 Materials icon
ENGL 240-01 20th Century British Literature: The Politics of Place MWF 02:20 pm-03:20 pm MAIN 001 Amy Elkins 12 / 20 Materials icon
ENGL 277-01 Angels and Demons of the American Renaissance (1835-1880) TR 09:40 am-11:10 am CARN 06A James Dawes 1 / 20 Materials icon
ENGL 280-01 Crafts of Writing: Poetry M 07:00 pm-10:00 pm ARTCOM 102 Edward Lee 3 / 16 Materials icon
ENGL 281-01 Crafts of Writing: Fiction TR 01:20 pm-02:50 pm ARTCOM 202 Marlon James Closed
0 / 16
Materials icon
ENGL 294-01 Demonology MWF 03:30 pm-04:30 pm MAIN 001 Penelope Geng Closed
7 / 16
Materials icon
ENGL 294-02 Literary Adaptation: From Fiction to Film MWF 01:10 pm-02:10 pm MAIN 011 Peter Bognanni Closed
1 / 16
Materials icon
*First day attendance required*
ENGL 294-03 Mystery Narratives TR 03:00 pm-04:30 pm OLRI 170 Matthew Burgess Closed
3 / 18
Materials icon
ENGL 294-04 Muslim Women Writers MWF 12:00 pm-01:00 pm CARN 404 Jenna Rice Closed
-1 / 20
Materials icon
*Cross-listed with INTL 294-02 and WGSS 294-05; counts for social science general distribution*
ENGL 331-01 Nineteenth-Century British Novel TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 170 Andrea Kaston Tange 12 / 20 Materials icon
ENGL 394-02 Dead White Men: Time & Truth in Era of Ideology & Biopower (Crit Thought from Descartes to Zizek) MWF 03:30 pm-04:30 pm NEILL 226 Kiarina Kordela 10 / 36 Materials icon
*Cross-listed with GERM 337-01 and MCST 337-01*
ENGL 400-01 Special Topics in Literary Studies: The Novel and Human Rights TR 01:20 pm-02:50 pm MAIN 003 James Dawes 4 / 12 Materials icon
ENGL 406-01 Projects in Creative Writing TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 217 Ping Wang 5 / 12 Materials icon

top of page

Environmental Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
ENVI 140-01 The Earth's Climate System MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 301 Louisa Bradtmiller Closed
5 / 24
Materials icon
*First day of attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
ENVI 140-L1 The Earth's Climate System Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 187 Louisa Bradtmiller Closed
4 / 24
Materials icon
*First day of attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
ENVI 160-01 Dynamic Earth/Global Change MWF 12:00 pm-01:00 pm OLRI 100 Karl Wirth 23 / 48 Materials icon
*Cross-listed with GEOL 160-01*
ENVI 160-02 Dynamic Earth/Global Change MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 187 Alan Chapman 0 / 12 Materials icon
*First Year Course only; cross-listed with GEOL 160-02*
ENVI 160-L1 Dynamic Earth/Global Chng Lab T 08:00 am-11:10 am OLRI 187 Jeffrey Thole 12 / 24 Materials icon
*Cross-listed with GEOL 160-L1*
ENVI 160-L2 Dynamic Earth/Global Chng Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 187 Jeffrey Thole 11 / 24 Materials icon
*Cross-listed with GEOL 160-L2*
ENVI 160-L3 Dynamic Earth/Global Chng Lab R 08:00 am-11:10 am OLRI 187 Jeffrey Thole 0 / 12 Materials icon
*Cross-listed with GEOL 160-L3; First Year Lab only*
ENVI 194-01 Welcome to the Anthropocene: The Politics of Nature in the Age of Humans TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 301 Roopali Phadke 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
ENVI 194-02 Bicycling the Urban Landscape TR 09:40 am-11:10 am MARKIM 303 Margot Higgins 5 / 15 Materials icon
*First day attendance required; attendance is required on several bicycle field trips that will extend beyond the regularly scheduled T/TH meeting time into the community meeting time.*
ENVI 202-01 Sustainability and the Campus T 03:00 pm-04:30 pm MARKIM 303 Suzanne Savanick Hansen 9 / 16 Materials icon
*First day of attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor; 2 credit course*
ENVI 221-01 Environmental Ethics TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 305 Diane Michelfelder 4 / 20 Materials icon
*Cross-listed with PHIL 221-01*
ENVI 234-01 U.S. Environmental History TR 03:00 pm-04:30 pm OLRI 270 Margot Higgins Closed
3 / 18
Materials icon
*Cross-listed with HIST 234-01; first day of attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
ENVI 236-01 Consumer Nation: American Consumer Culture in the 20th Century TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 400 Chris Wells 7 / 35 Materials icon
*Cross-listed with HIST 236-01; first day of attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
ENVI 259-01 Indigenous Peoples of Arctic MWF 10:50 am-11:50 am CARN 06B Scott Legge 3 / 24 Materials icon
*Cross-listed with ANTH 259-01*
ENVI 270-01 Psychology of Sustainable Behavior TR 09:40 am-11:10 am OLRI 270 Christina Manning Closed
0 / 18
Materials icon
*Cross-listed with PSYC 270-01; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
ENVI 275-01 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice MWF 02:20 pm-03:20 pm ARTCOM 202 Dosch, Kurth-Schai 8 / 16 Materials icon
*Cross-listed with EDUC 275-01; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
ENVI 275-L1 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 370 Dosch, Kurth-Schai 8 / 16 Materials icon
*Cross-listed with EDUC 275-L1; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
ENVI 285-01 Ecology MWF 08:30 am-09:30 am OLRI 250 Mark Davis 13 / 44 Materials icon
*Cross-listed with BIOL 285-01; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
ENVI 285-L1 Ecology Lab T 08:00 am-11:10 am OLRI 284 Mark Davis 3 / 22 Materials icon
*Cross-listed with BIOL 285-L1; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
ENVI 285-L2 Ecology Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 284 Anderson, Davis 10 / 22 Materials icon
*Cross-listed with BIOL 285-L2; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
ENVI 294-01 Climate Change: Science, Economics, and Policy TR 09:40 am-11:10 am OLRI 301 Bradtmiller, West Closed
6 / 25
Materials icon
*Cross-listed with ECON 294-01; first day of attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
ENVI 294-02 Population 7 Billion: Global Population Issues and Trends MWF 12:00 pm-01:00 pm CARN 06A Holly Barcus 3 / 25 Materials icon
*Cross-listed with GEOG 254-01*
ENVI 340-01 US Urban Environmental History TR 09:40 am-11:10 am OLRI 300 Chris Wells Closed
-1 / 15
Materials icon
*Cross-listed with Hist 340-01; first day of attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
ENVI 344-01 Aquatic Ecology MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 284 Daniel Hornbach Closed
1 / 10
Materials icon
*Cross-listed with BIOL 344-01; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
ENVI 344-L1 Aquatic Ecology Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 284 Hornbach, Hove Closed
1 / 10
Materials icon
*Cross-listed with BIOL 344-L1; first day attendance required; ACTC student may register on April 29th with permission of the instructor*
ENVI 477-01 Comparative Environment and Development Studies TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 105 William Moseley -1 / 15 Materials icon
*Permission of the instructor required; cross-listed with GEOG 477-01 and INTL 477-01*
ENVI 489-01 Environmental Leadership Pract M 07:00 pm-10:00 pm OLRI 241 Roopali Phadke Closed
-1 / 20
Materials icon
ENVI 490-01 Envi St Leadership Seminar M 07:00 pm-10:00 pm OLRI 241 Roopali Phadke Closed
-1 / 20
Materials icon

top of page

French and Francophone Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
FREN 101-01 French I MWF 09:40 am-10:40 am ARTCOM 202 Martine Sauret 7 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 101-02 French I MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 228 Martine Sauret 9 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 101-L1 French I Lab T 08:00 am-09:00 am NEILL 102 Caroline Magnoux 2 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 101-L2 French I Lab R 03:30 pm-04:30 pm NEILL 404 Caroline Magnoux 3 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 101-L3 French I Lab T 02:20 pm-03:20 pm NEILL 404 Caroline Magnoux 7 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 101-L4 French I Lab R 09:10 am-10:10 am OLRI 150 Caroline Magnoux 5 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 111-01 Accelerated French I-II MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 404 Annick Fritz 6 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 111-L1 Accelerated French I-II Lab TR 10:10 am-11:10 am OLRI 247 Caroline Magnoux 6 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 111-L2 Accelerated French I-II Lab TR 01:20 pm-02:20 pm NEILL 112 Caroline Magnoux 0 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 194-01 Food in French and Francophone Cultures: the Local and the Global TR 09:40 am-11:10 am NEILL 402 Joelle Vitiello -1 / 12 Materials icon
*First Year Course only; first day attendance required*
FREN 203-01 French III MWF 08:30 am-09:30 am NEILL 402 Claude Cassagne 3 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 203-02 French III MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 402 Claude Cassagne Closed
1 / 20
Materials icon
*First day attendance required*
FREN 203-03 French III MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 409 Annick Fritz 5 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 203-L1 French III Lab T 03:30 pm-04:30 pm NEILL 404 Aminata Sall 0 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 203-L2 French III Lab R 09:10 am-10:10 am OLRI 350 Aminata Sall 3 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 203-L3 French III Lab T 09:10 am-10:10 am NEILL 216 Aminata Sall 1 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 203-L4 French III Lab T 08:00 am-09:00 am NEILL 113 Aminata Sall 1 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 203-L5 French III Lab R 01:20 pm-02:20 pm NEILL 113 Aminata Sall 1 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 203-L6 French III Lab R 03:30 pm-04:30 pm NEILL 102 Aminata Sall 4 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 204-01 Text, Film and Media MWF 08:30 am-09:30 am NEILL 216 Juliette Rogers 10 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 204-02 Text, Film and Media MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 216 Juliette Rogers 7 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 204-L1 Text, Film and Media Lab T 10:10 am-11:10 am NEILL 404 Aminata Sall 3 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 204-L2 Text, Film and Media Lab T 01:20 pm-02:20 pm NEILL 212 Aminata Sall 2 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 204-L3 Text, Film and Media Lab R 08:00 am-09:00 am NEILL 217 Aminata Sall 2 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 204-L4 Text, Film and Media Lab R 10:10 am-11:10 am OLRI 205 Aminata Sall 10 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 305-01 Advanced Expression: Communication Tools MWF 10:50 am-11:50 am ARTCOM 202 Martine Sauret 2 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 305-L1 Advanced Expression: Communication Tools T 03:30 pm-04:30 pm NEILL 228 Caroline Magnoux 2 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 305-L2 Advanced Expression: Communication Tools R 08:00 am-09:00 am NEILL 216 Caroline Magnoux 0 / 10 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 306-01 Introduction to Literary Analysis MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 404 Andrew Billing 5 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
FREN 320-01 Francophone Theater of Exile and Immigration MWF 09:40 am-10:40 am THEATR 204 Juliette Rogers 1 / 20 Materials icon
*Cross-listed with THDA 394-02; taught in French*
FREN 394-01 Representations of Immigration and Border-Crossings in Contemporary Europe TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 402 Joelle Vitiello 18 / 20 Materials icon
*First day attendance required; appropriate for FY students; taught in English*
FREN 445-01 How to Start a Revolution MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 404 Andrew Billing 17 / 20 Materials icon

top of page

Geography

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
GEOG 111-01 Human Geography of Global Issues TR 09:40 am-11:10 am CARN 107 David Lanegran 0 / 35 Materials icon
*First day attendance required*
GEOG 225-01 Introduction to Geographic Information Systems MWF 08:30 am-09:30 am CARN 107 Holly Barcus -1 / 25 Materials icon
*Permission of the instructor required; first day attendance required*
GEOG 225-02 Introduction to Geographic Information Systems MWF 03:30 pm-04:30 pm CARN 107 Kelsey McDonald 4 / 25 Materials icon
*Permission of the instructor required; first day attendance required*
GEOG 225-L1 Introduction to Geographic Information Systems T 09:40 am-11:10 am CARN 108 Ashley Nepp 1 / 15 Materials icon
*Permission of the instructor required; first day attendance required*
GEOG 225-L2 Introduction to Geographic Information Systems W 10:50 am-12:20 pm CARN 108 Ashley Nepp -1 / 15 Materials icon
*Permission of the instructor required; first day attendance required*
GEOG 225-L3 Introduction to Geographic Information Systems R 09:40 am-11:10 am CARN 108 Ashley Nepp -1 / 15 Materials icon
*Permission of the instructor required; first day attendance required*
GEOG 241-01 Urban Geography MWF 03:30 pm-04:30 pm CARN 06A Daniel Trudeau Closed
1 / 25
Materials icon
GEOG 241-02 Urban Geography TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 105 Daniel Trudeau 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only; first day attendance required*
GEOG 242-01 Regional Geography of the US and Canada TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 107 Laura Smith Closed
3 / 25
Materials icon
GEOG 243-01 Geography of Africa: Local Resources and Livelihoods in a Global Context TR 09:40 am-11:10 am CARN 105 William Moseley 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only; first day attendance required*
GEOG 250-01 Race, Place and Space M 07:00 pm-10:00 pm NEILL 213 Karin Aguilar-San Juan -2 / 20 Materials icon
*Cross-listed with AMST 250-01*
GEOG 254-01 Population 7 Billion: Global Population Issues and Trends MWF 12:00 pm-01:00 pm CARN 06A Holly Barcus Closed
3 / 25
Materials icon
*Cross-listed with ENVI 294-01*
GEOG 261-01 Geography of World Urbanization MWF 10:50 am-11:50 am MAIN 009 I-Chun Catherine Chang 8 / 25 Materials icon
GEOG 262-01 Metro Analysis MWF 02:20 pm-03:20 pm CARN 107 Laura Smith Closed
1 / 25
Materials icon
GEOG 294-01 Geography of Asia TR 03:00 pm-04:30 pm MAIN 009 I-Chun Catherine Chang 19 / 25 Materials icon
*Cross-listed with ASIA 294-03; first day attendance required*
GEOG 368-01 Health GIS TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 108 Kelsey McDonald 0 / 15 Materials icon
*Permission of the instructor required; first day attendance required*
GEOG 368-L1 Health GIS Lab TBA TBA Ashley Nepp 0 / 15 Materials icon
GEOG 377-01 Qualitative Research Methods: Cultural Asset Mapping in St. Paul's Midway Neighborhood MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 105 Daniel Trudeau Closed
1 / 15
Materials icon
*First day attendance required*
GEOG 378-01 Statistical Research Methods in Geography MWF 09:40 am-10:40 am CARN 107 Laura Smith Closed
0 / 25
Materials icon
GEOG 477-01 Comparative Environment and Development TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 105 William Moseley -1 / 15 Materials icon
*Permission of instructor required; cross-listed with ENVI 477-01 and INTL 477-01*

top of page

Geology

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
GEOL 160-01 Dynamic Earth/Global Change MWF 12:00 pm-01:00 pm OLRI 100 Karl Wirth 23 / 48 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 160-01*
GEOL 160-02 Dynamic Earth/Global Change MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 187 Alan Chapman 0 / 12 Materials icon
*First Year Course only; cross-listed with ENVI 160-02*
GEOL 160-L1 Dynamic Earth/Global Chng Lab T 08:00 am-11:10 am OLRI 187 Jeffrey Thole 12 / 24 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 160-L1*
GEOL 160-L2 Dynamic Earth/Global Chng Lab T 01:20 pm-04:30 pm OLRI 187 Jeffrey Thole 11 / 24 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 160-L2*
GEOL 160-L3 Dynamic Earth/Global Chng Lab R 08:00 am-11:10 am OLRI 187 Jeffrey Thole 0 / 12 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 160-L3; First Year Lab only*
GEOL 250-01 Mineralogy MWF 08:30 am-10:30 am OLRI 179 Karl Wirth 3 / 18 Materials icon
GEOL 260-01 Geomorphology MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 175 Kelly MacGregor 6 / 18 Materials icon
GEOL 260-L1 Geomorphology Lab T 08:00 am-11:10 am OLRI 175 Kelly MacGregor 7 / 18 Materials icon
GEOL 300-01 Paleobiology MWF 12:00 pm-01:00 pm OLRI 175 Raymond Rogers 8 / 18 Materials icon
GEOL 300-L1 Paleobiology Lab R 01:20 pm-04:20 pm OLRI 175 Raymond Rogers 8 / 18 Materials icon
GEOL 304-01 Tectonics MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 187 Alan Chapman 13 / 18 Materials icon
GEOL 304-L1 Tectonics Lab M 01:10 pm-04:10 pm OLRI 179 Alan Chapman 13 / 18 Materials icon

top of page

German Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
GERM 101-01 Elementary German I MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 213 Kiarina Kordela 12 / 25 Materials icon
GERM 101-L1 Elementary German I Lab R 08:30 am-09:30 am NEILL 212 Anika Hensen 3 / 9 Materials icon
GERM 101-L2 Elementary German I Lab W 03:30 pm-04:30 pm NEILL 217 Anika Hensen 5 / 9 Materials icon
GERM 101-L3 Elementary German I Lab M 01:00 pm-02:00 pm NEILL 217 Anika Hensen 6 / 9 Materials icon
GERM 101-L4 Elementary German I Lab TBA TBA STAFF 10 / 10 Materials icon
GERM 110-01 Accelerated Elementary German MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 402 Rachael Huener 5 / 20 Materials icon
GERM 110-L2 Accel Elementary German Lab TR 08:30 am-09:30 am NEILL 213 Anika Hensen -2 / 7 Materials icon
GERM 110-L3 Accel Elementary German Lab M 03:30 pm-04:30 pm NEILL 113 Anika Hensen 1 / 7 Materials icon
GERM 110-L3 Accel Elementary German Lab W 02:20 pm-03:20 pm NEILL 217 Anika Hensen 1 / 7 Materials icon
GERM 203-01 Intermediate German I MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 214 Gisela Peters 4 / 20 Materials icon
GERM 203-L1 Intermediate German I Lab M 02:20 pm-03:20 pm NEILL 113 Anika Hensen 0 / 5 Materials icon
GERM 203-L2 Intermediate German I Lab T TBA Anika Hensen 1 / 5 Materials icon
GERM 203-L3 Intermediate German I Lab T TBA Anika Hensen 0 / 5 Materials icon
GERM 203-L4 Intermediate German I Lab TBA TBA Anika Hensen 4 / 5 Materials icon
GERM 204-01 Intermediate German II MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 228 Linda Schulte-Sasse 8 / 20 Materials icon
GERM 204-L1 Intermediate German II Lab T TBA Anika Hensen 1 / 7 Materials icon
GERM 204-L3 Intermediate German II Lab F 08:30 am-09:30 am NEILL 217 Anika Hensen 1 / 7 Materials icon
GERM 255-01 German Cinema Studies: The Nazi in Cinema MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 401 Linda Schulte-Sasse 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
GERM 305-01 Advanced German MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 213 Kiarina Kordela 11 / 20 Materials icon
GERM 305-L1 German Through the Media Lab W 03:30 pm-04:30 pm NEILL 112 Anika Hensen 6 / 10 Materials icon
GERM 305-L2 German Through the Media Lab W 03:30 pm-04:30 pm NEILL 213 Anika Hensen 6 / 10 Materials icon
GERM 308-01 German Cultural History I MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 214 Rachael Huener 13 / 20 Materials icon
*Taught in German*
GERM 337-01 Dead White Men: Time & Truth in Era of Ideology & Biopower (Crit Thought from Descartes to Zizek) MWF 03:30 pm-04:30 pm NEILL 226 Kiarina Kordela 10 / 36 Materials icon
*Cross-listed with ENGL 394-02 and MCST 337-01*
GERM 363-01 Crime and the Fantastic TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 214 David Martyn 10 / 20 Materials icon
GERM 394-02 From Kant to Hegel TR 09:40 am-11:10 am NEILL 212 David Martyn Closed
0 / 20
Materials icon
*Cross-listed with PHIL 294-02; not open to incoming FY students; core course for Critical Theory*

top of page

Hispanic and Latin American Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
HISP 101-01 Elementary Spanish I MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 212 Fernanda Bartolomei-Merlin 0 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 101-02 Elementary Spanish I MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 270 Claudia Giannini 0 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 101-03 Elementary Spanish I MWF 01:10 pm-02:10 pm ARTCOM 202 Rosa Rull-Montoya 4 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 101-L1 Elementary Spanish I Lab T 09:40 am-10:40 am NEILL 102 Pamela Zamora Quesada 0 / 10 Materials icon
HISP 101-L2 Elementary Spanish I Lab T 03:30 pm-04:30 pm THEATR 204 Pamela Zamora Quesada -1 / 10 Materials icon
HISP 101-L3 Elementary Spanish I Lab W 03:30 pm-04:30 pm NEILL 216 Pamela Zamora Quesada -3 / 10 Materials icon
HISP 101-L4 Elementary Spanish I Lab T 08:30 am-09:30 am NEILL 212 Pamela Zamora Quesada 0 / 10 Materials icon
HISP 101-L5 Elementary Spanish I Lab R 01:20 pm-02:20 pm NEILL 404 Pamela Zamora Quesada 3 / 10 Materials icon
HISP 101-L6 Elementary Spanish I Lab W 03:35 pm-04:05 pm NEILL 102 STAFF 8 / 10 Materials icon
*TBA sections at all levels (Hisp 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar’s Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*
HISP 101-L7 Elementary Spanish I Lab TBA TBA STAFF 8 / 10 Materials icon
HISP 102-01 Elementary Spanish II MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 212 Justin Butler 5 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 102-02 Elementary Spanish II MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 212 Justin Butler 4 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 102-L1 Elementary Spanish II Lab T 02:25 pm-03:25 pm NEILL 113 Hasnaa El Hannach Ben Hammou 5 / 15 Materials icon
HISP 102-L2 Elementary Spanish II Lab T 03:30 pm-04:30 pm NEILL 113 Hasnaa El Hannach Ben Hammou 10 / 15 Materials icon
HISP 102-L3 Elementary Spanish II Lab R 09:40 am-10:40 am NEILL 102 Hasnaa El Hannach Ben Hammou 5 / 15 Materials icon
HISP 102-L4 Elementary Spanish II Lab T 09:40 am-10:40 am NEILL 304 STAFF 8 / 10 Materials icon
*TBA sections at all levels (Hisp 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar’s Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*
HISP 102-L5 Elementary Spanish II Lab TBA TBA STAFF 8 / 10 Materials icon
HISP 110-01 Accelerated Beginning Spanish MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 111 Rosa Rull-Montoya 3 / 15 Materials icon
*Permission of this Instructor required; first day attendance required*
HISP 111-01 Accel Elementary Portuguese MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 409 Fernanda Bartolomei-Merlin 3 / 15 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 111-02 Accel Elementary Portuguese MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 404 Fernanda Bartolomei-Merlin 4 / 15 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 203-01 Intermediate Spanish I MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 215 Cynthia Kauffeld 3 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 203-02 Intermediate Spanish I MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 213 Galo Gonzalez -2 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 203-03 Intermediate Spanish I MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 215 Cynthia Kauffeld 0 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 203-04 Intermediate Spanish I MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 213 Michelle Sharp 6 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 203-L1 Intermediate Spanish I Lab T 09:40 am-10:40 am NEILL 228 Hasnaa El Hannach Ben Hammou -1 / 10 Materials icon
HISP 203-L2 Intermediate Spanish I Lab T 01:20 pm-02:20 pm NEILL 113 Hasnaa El Hannach Ben Hammou 0 / 10 Materials icon
HISP 203-L3 Intermediate Spanish I Lab T 08:30 am-09:30 am NEILL 215 Hasnaa El Hannach Ben Hammou 0 / 10 Materials icon
HISP 203-L4 Intermediate Spanish I Lab W 07:00 pm-08:00 pm NEILL 214 Hasnaa El Hannach Ben Hammou 0 / 10 Materials icon
HISP 203-L5 Intermediate Spanish I Lab R 08:30 am-09:30 am NEILL 102 Hasnaa El Hannach Ben Hammou -1 / 10 Materials icon
HISP 203-L6 Intermediate Spanish I Lab R 01:20 pm-02:20 pm NEILL 227 Hasnaa El Hannach Ben Hammou 0 / 10 Materials icon
HISP 203-L7 Intermediate Spanish I Lab R 03:30 pm-04:30 pm NEILL 227 Hasnaa El Hannach Ben Hammou 1 / 10 Materials icon
HISP 203-L8 Intermediate Spanish I Lab TBA TBA STAFF 8 / 10 Materials icon
*TBA sections at all levels (Hisp 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar’s Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*
HISP 204-01 Intermediate Spanish II MWF 03:30 pm-04:30 pm NEILL 214 Michelle Sharp 1 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 204-02 Intermediate Spanish II MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 215 Michelle Sharp Closed
0 / 20
Materials icon
*First day attendance required*
HISP 204-03 Intermediate Spanish II MWF 08:30 am-09:30 am NEILL 214 Teresa Mesa Adamuz 4 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 204-L1 Intermediate Spanish II Lab T 01:20 pm-02:20 pm THEATR 204 Pamela Zamora Quesada -1 / 10 Materials icon
HISP 204-L2 Intermediate Spanish II Lab T 02:25 pm-03:25 pm THEATR 204 Pamela Zamora Quesada 10 / 10 Materials icon
HISP 204-L3 Intermediate Spanish II Lab R 09:40 am-10:40 am NEILL 113 Pamela Zamora Quesada 2 / 10 Materials icon
HISP 204-L4 Intermediate Spanish II Lab W 07:00 pm-08:00 pm NEILL 212 Pamela Zamora Quesada -1 / 10 Materials icon
HISP 204-L5 Intermediate Spanish II Lab R 08:30 am-09:30 am NEILL 113 Pamela Zamora Quesada -2 / 10 Materials icon
HISP 204-L6 Intermediate Spanish II Lab R 03:30 pm-04:30 pm NEILL 113 Pamela Zamora Quesada 0 / 10 Materials icon
HISP 204-L7 Intermediate Spanish II Lab M 12:30 pm-01:00 pm NEILL 113 STAFF 7 / 10 Materials icon
*TBA sections at all levels (Hisp 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar’s Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*
HISP 220-01 Accel Intermediate Spanish MWF 08:30 am-09:30 am NEILL 212 Susana Blanco-Iglesias -4 / 15 Materials icon
*Permission of the Instructor required; first day attendance required*
HISP 305-01 Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 215 Blanca Gimeno Escudero 2 / 15 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 305-02 Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 216 Antonio Dorca 0 / 15 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 305-04 Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 217 Claudia Giannini Closed
-2 / 15
Materials icon
*First day attendance required*
HISP 305-05 Oral and Written Expression: Brothers from Another Mother MWF 01:10 pm-02:10 pm THEATR 204 J. Ernesto Ortiz Diaz 0 / 13 Materials icon
*First Year Course only; first day attendance only; full title is Oral and Written Expression: Brothers from Another Mother: Exploring Latin America's Giants, Mexico and Brazil*
HISP 307-01 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 216 Galo Gonzalez Closed
0 / 15
Materials icon
*Cross-listed with LATI 307-01; first day attendance required*
HISP 308-01 Introduction to U.S. Latino/a Studies MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 227 Alicia Munoz Closed
2 / 15
Materials icon
*Cross-listed with AMST 308-01 and LATI 308-01; first day attendance required*
HISP 309-01 Intro to Hispanic Linguistics MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 216 Susana Blanco-Iglesias 3 / 15 Materials icon
*Cross-listed with LING 309-01; first day attendance required*
HISP 330-01 Advanced Spanish Grammar: Meaning and Communication MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 212 Cynthia Kauffeld 9 / 15 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 388-01 Junior Seminar W 07:00 pm-08:00 pm NEILL 217 Antonio Dorca 16 / 20 Materials icon
*First day attendance required; 1 credit course*
HISP 394-01 Translating Human Rights TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 213 Teresa Mesa Adamuz 7 / 15 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 394-02 Journeys through Brazil MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 111 J. Ernesto Ortiz Diaz 8 / 20 Materials icon
*Cross-listed with LATI 394-02*
HISP 419-01 Neither Saints nor Sinners: Women Writers of the Early Modern Hispanic World MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 111 Rosa Rull-Montoya Closed
-1 / 15
Materials icon
*First day attendance required*
HISP 421-01 Romantics, Moderns and Avant-Gardists TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 216 Antonio Dorca 16 / 20 Materials icon
*First day attendance required*
HISP 446-01 Constructions of a Female Killer MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 214 Alicia Munoz Closed
0 / 20
Materials icon
*Cross-listed with LATI 446-01 and WGSS 346-01; first day attendance required*

top of page

History

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
HIST 114-01 History of Africa to 1800 MWF 09:40 am-10:40 am MAIN 009 Tiffany Gleason 11 / 25 Materials icon
HIST 121-01 The Greek World TR 09:40 am-11:10 am MAIN 001 Brian Lush 8 / 25 Materials icon
*Cross-listed with CLAS 121-01; first day attendance required*
HIST 140-01 Introduction to East Asian Civilization MWF 10:50 am-11:50 am MAIN 002 Yue-him Tam 13 / 25 Materials icon
*Cross-listed with ASIA 140-01*
HIST 154-01 African Life Histories MWF 02:20 pm-03:20 pm MAIN 010 Tiffany Gleason 14 / 25 Materials icon
HIST 194-01 Getting Medieval: The Middle Ages in the Modern Imaginary M 07:00 pm-10:00 pm MAIN 009 Cameron Bradley -5 / 25 Materials icon
HIST 194-02 Revolutionary Europe in the Long Nineteenth Century MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 214 Jessica Pearson-Patel 8 / 25 Materials icon
HIST 225-01 American Indian History to 1871 TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 401 Katrina Phillips Closed
1 / 25
Materials icon
*Cross-listed with AMST 225-01*
HIST 234-01 U.S. Environmental History TR 03:00 pm-04:30 pm OLRI 270 Margot Higgins Closed
3 / 18
Materials icon
*Cross-listed with ENVI 234-01; first day of attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
HIST 235-01 Captives, Cannibals, and Capitalists in Early Modern Atlantic World TR 03:00 pm-04:30 pm MAIN 111 Linda Sturtz 9 / 25 Materials icon
*Cross-listed with AMST 235-01 and LATI 235-01*
HIST 236-01 Consumer Nation: American Consumer Culture in the 20th Century TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 400 Chris Wells 7 / 35 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 236-01; first day of attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
HIST 252-01 Conversion and Inquisition: Religious Change TR 09:40 am-11:10 am NEILL 110 Karin Velez 20 / 25 Materials icon
*Cross-listed with RELI 294-04*
HIST 256-01 Transatlantic Slave Trade TR 09:40 am-11:10 am MAIN 011 Linda Sturtz 0 / 12 Materials icon
*First Year Course only*
HIST 274-01 The Great Tradition in China before 1840 MWF 02:20 pm-03:20 pm MAIN 002 Yue-him Tam 16 / 25 Materials icon
*Cross-listed with ASIA 274-01*
HIST 277-01 The Rise of Modern Japan MWF 03:30 pm-04:30 pm MAIN 002 Yue-him Tam 8 / 25 Materials icon
*Cross-listed with ASIA 277-01*
HIST 294-01 Narrating African American Women's 20th Century Resistance TR 01:20 pm-02:50 pm MAIN 002 Crystal Moten 13 / 25 Materials icon
*Cross-listed with AMST 294-05 and WGSS 294-04*
HIST 294-02 Debating the Civil Rights Movement through Film W 07:00 pm-10:00 pm MAIN 010 Crystal Moten 5 / 25 Materials icon
*First day attendance required; cross-listed with AMST 294-05*
HIST 294-04 Women, Gender, and the Family in Contemporary Europe MWF 01:10 pm-02:10 pm MAIN 111 Jessica Pearson-Patel 12 / 25 Materials icon
HIST 294-07 We Built This City: Towns and City Life from Late Antiquity to the Later Middle Ages MWF 01:10 pm-02:10 pm MAIN 009 Cameron Bradley 15 / 25 Materials icon
*Cross-listed with CLAS 294-01*
HIST 294-08 The Vikings: Raiders, Traders, and Settlers MWF 03:30 pm-04:30 pm MAIN 009 Cameron Bradley 8 / 25 Materials icon
HIST 294-10 Uses and Abuses: A History of Drugs, Addiction, and Recovery in the U.S. M 07:00 pm-10:00 pm MAIN 001 Amy Sullivan Closed
-5 / 16
Materials icon
HIST 340-01 US Urban Environmental History TR 09:40 am-11:10 am OLRI 300 Chris Wells Closed
-1 / 15
Materials icon
*Cross-listed with ENVI 340-01; first day of attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*
HIST 490-01 Senior Seminar in History TR 08:00 am-09:30 am MAIN 009 Karin Velez 13 / 20 Materials icon

top of page

Interdisciplinary Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
INTD 100-01 Supplemental Writer's Workshop F 02:20 pm-03:20 pm CARN 105 Zornitsa Keremidchieva 5 / 10 Materials icon
INTD 100-02 Supplemental Writer's Workshop W 02:20 pm-03:20 pm NEILL 113 Vanessa Rousseau 0 / 10 Materials icon
INTD 100-03 Supplemental Writer's Workshop M 02:20 pm-03:20 pm MAIN 003 Jake Mohan 0 / 10 Materials icon
INTD 100-04 Supplemental Writer's Workshop W 12:00 pm-01:00 pm NEILL 111 Tina Kruse 2 / 10 Materials icon
INTD 100-05 Supplemental Writer's Workshop T 03:30 pm-04:30 pm NEILL 409 Joelle Vitiello 1 / 10 Materials icon
INTD 100-06 Supplemental Writer's Workshop W 02:20 pm-03:20 pm MAIN 003 Ernesto Capello 0 / 10 Materials icon
INTD 100-07 Supplemental Writer's Workshop M 03:30 pm-04:30 pm NEILL 217 Julia Chadaga 0 / 10 Materials icon
INTD 100-08 Supplemental Writer's Workshop W 12:00 pm-01:00 pm NEILL 409 Juliette Rogers 0 / 10 Materials icon
INTD 100-09 Supplemental Writer's Workshop W 09:40 am-10:40 am CARN 105 Ron Barrett 1 / 10 Materials icon
INTD 100-10 Supplemental Writer's Workshop T 03:00 pm-04:00 pm NEILL 111 Christina Esposito 2 / 10 Materials icon
INTD 191-01 Topics in Interdisciplinary Studies: Pluralism and Unity W 07:00 pm-08:30 pm MAIN 111 Chris MacDonald-Dennis 2 / 21 Materials icon
INTD 401-01 Urban Studies Colloquium W 07:00 pm-08:30 pm CARN 105 Smith, Trudeau 6 / 20 Materials icon
*2 credit course; S/SD/NC grading only*
INTD 421-01 Human Rights and Humanitarianism Colloquium R 03:00 pm-04:30 pm CARN 411 Wendy Weber 12 / 20 Materials icon
*2-credit course*

top of page

International Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
INTL 110-01 Introduction to Intl Studies: Globalization - Homogeneity and Heterogeneity TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 404 Ahmed Samatar 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
INTL 112-01 Intro to International Studies: Globalization, Media, and Cultural Identities MWF 08:30 am-09:30 am CARN 404 Zeynep Gursel 1 / 20 Materials icon
*Open to those who will be first years and sophomores in the fall, or by permission of instructor.*
INTL 112-02 Intro to International Studies: Globalization, Media, and Cultural Identities MWF 09:40 am-10:40 am CARN 404 Zeynep Gursel 0 / 20 Materials icon
*Open to those who will be first years and sophomores in the fall, or by permission of instructor.*
INTL 113-01 Intro to International Studies: Identities, Interests, and Community MWF 10:50 am-11:50 am CARN 404 Nadya Nedelsky -2 / 20 Materials icon
*Open to those who will be first years and sophomores in the fall, or by permission of instructor.*
INTL 202-01 Global Media Industries MWF 03:30 pm-04:30 pm CARN 404 Zeynep Gursel 1 / 25 Materials icon
*Cross-listed with ANTH 294-03 and MCST 202-01*
INTL 245-01 Intro to Intl Human Rights TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 404 James von Geldern Closed
1 / 25
Materials icon
INTL 250-01 Terrorism and Art: The Spectacle of Destruction MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 214 Julia Chadaga Closed
3 / 25
Materials icon
*Cross-listed with RUSS 250-01*
INTL 272-01 The Post-Soviet Sphere TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 305 James von Geldern 9 / 25 Materials icon
*Cross-listed with RUSS 272-01*
INTL 282-01 Introduction to International Public Health MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 400 Christy Hanson Closed
-4 / 22
Materials icon
INTL 282-02 Introduction to International Public Health MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 400 Christy Hanson Closed
-5 / 21
Materials icon
INTL 294-01 Social Entrepreneurship TR 09:40 am-11:10 am MARKIM LOWER Kate Reiling Closed
4 / 20
Materials icon
*Cross-listed with SOCI 294-03; first day attendance required; Not open to students who are enrolled in ECON 294-01: Introduction to Enterpreneurship (Spring 2016)*
INTL 294-02 Muslim Women Writers MWF 12:00 pm-01:00 pm CARN 404 Jenna Rice Closed
-1 / 20
Materials icon
*Cross-listed with ENGL 294-04 and WGSS 294-05*
INTL 301-01 Power and Development in Africa TR 09:40 am-11:10 am CARN 411 Ahmed Samatar 5 / 20 Materials icon
*Cross-listed with POLI 333-01*
INTL 394-01 Poetics, Performance, and Political Speech M 07:00 pm-10:00 pm CARN 404 Jenna Rice 6 / 20 Materials icon
*Cross-listed with ANTH 394-04*
INTL 477-01 Comparative Environment and Development Studies TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 105 William Moseley -1 / 15 Materials icon
*Permission of instructor required; cross-listed with ENVI 477-01 and GEOG 477-01*
INTL 485-01 Senior Seminar: Confronting Global Hatred M 07:00 pm-10:00 pm CARN 411 Nadya Nedelsky Closed
-2 / 15
Materials icon
INTL 488-01 Senior Seminar: Thinking on a World Scale W 07:00 pm-10:00 pm CARN 411 David Moore 1 / 16 Materials icon

top of page

Japanese

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
JAPA 101-01 First Year Japanese I MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 110 Grace Ting 7 / 20 Materials icon
JAPA 101-02 First Year Japanese I MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 110 Grace Ting 13 / 20 Materials icon
JAPA 101-L1 First Year Japanese I Lab M 03:30 pm-04:30 pm NEILL 102 Shun Kato 4 / 12 Materials icon
JAPA 101-L2 First Year Japanese I Lab M 07:00 pm-08:00 pm NEILL 102 Shun Kato 6 / 12 Materials icon
JAPA 101-L3 First Year Japanese I Lab T 02:20 pm-03:20 pm OLRI 370 Shun Kato 10 / 12 Materials icon
JAPA 203-01 Second Year Japanese I MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 112 Sachiko Dorsey 11 / 20 Materials icon
JAPA 203-02 Second Year Japanese I MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 112 Sachiko Dorsey 7 / 20 Materials icon
JAPA 203-L1 Second Year Japanese I Lab R 10:10 am-11:10 am NEILL 216 Shun Kato 4 / 12 Materials icon
JAPA 203-L2 Second Year Japanese I Lab R 01:20 pm-02:20 pm NEILL 212 Shun Kato 1 / 12 Materials icon
JAPA 203-L3 Second Year Japanese I Lab R 03:30 pm-04:30 pm NEILL 110 Shun Kato 9 / 12 Materials icon
JAPA 281-01 Dialects, Multilingualism, and the Politics of Speaking Japanese MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 304 Satoko Suzuki Closed
1 / 20
Materials icon
*Cross-listed with ASIA 281-01 and LING 281-01*
JAPA 294-01 Girls' Manga: Gender/Sexuality in Japan through Popular Culture MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 110 Grace Ting 0 / 20 Materials icon
*Cross-listed with ASIA 294-02 and WGSS 294-07*
JAPA 305-01 Third Year Japanese I MWF 03:30 pm-04:30 pm NEILL 110 Miaki Habuka 7 / 20 Materials icon
JAPA 305-02 Third Year Japanese I MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 228 Miaki Habuka 9 / 20 Materials icon
JAPA 305-L1 Third Year Japanese I Lab T 03:30 pm-04:30 pm NEILL 110 Shun Kato 4 / 15 Materials icon
JAPA 305-L2 Third Year Japanese I Lab W 09:40 am-10:40 am NEILL 112 Shun Kato 2 / 15 Materials icon
JAPA 407-01 Fourth Year Japanese I MWF 10:50 am-11:50 am ARTCOM 102 Satoko Suzuki 1 / 15 Materials icon

top of page

Latin American Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
LATI 141-01 Latin America Through Women's Eyes TR 09:40 am-11:10 am NEILL 214 Paul Dosh 3 / 20 Materials icon
*Cross-listed with POLI 141-01 and WGSS 141-01*
LATI 194-02 Politics of Truth and Memory in Latin America TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 05 Olga Gonzalez 0 / 15 Materials icon
*First Year Course; first day attendance required; cross-listed with ANTH 194-02*
LATI 235-01 Captives, Cannibals, and Capitalists in Early Modern Atlantic World TR 03:00 pm-04:30 pm MAIN 111 Linda Sturtz 9 / 25 Materials icon
*Cross-listed with AMST 235-01 and HIST 235-01*
LATI 307-01 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 216 Galo Gonzalez Closed
0 / 15
Materials icon
*Cross-listed with HISP 307-01; first day attendance required*
LATI 308-01 Introduction to U.S. Latino/a Studies MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 227 Alicia Munoz Closed
2 / 15
Materials icon
*Cross-listed with AMST 308-01 and HISP 308-01; first day attendance required*
LATI 341-01 Comparative Social Movements TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 214 Paul Dosh 9 / 20 Materials icon
*Cross-listed with POLI 341-01*
LATI 394-02 Journeys through Brazil MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 111 J. Ernesto Ortiz Diaz 8 / 20 Materials icon
*Cross-listed with HISP 394-02*
LATI 446-01 Constructions of a Female Killer MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 214 Alicia Munoz Closed
0 / 20
Materials icon
*Cross-listed with HISP 446-01 and WGSS 346-01; first day attendance required*
LATI 488-01 Senior Seminar W 07:00 pm-10:00 pm CARN 204 Ernesto Capello 14 / 20 Materials icon

top of page

Linguistics

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
LING 100-01 Introduction to Linguistics TR 09:40 am-11:10 am NEILL 112 Christina Esposito 1 / 30 Materials icon
LING 202-01 Origins/Evolution of Language MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 102 John Haiman 5 / 10 Materials icon
LING 204-01 Experimental Linguistics W 07:00 pm-10:00 pm NEILL 112 Christina Esposito Closed
-2 / 15
Materials icon
LING 205-01 Phonology MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 113 Marianne Milligan 7 / 15 Materials icon
LING 206-01 Endangered/Minority Languages MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 301 Marianne Milligan 0 / 20 Materials icon
*First day attendance required; cross-listed with ANTH 206-01; total class limit is set for 20 instructor is looking for a mix of 9 rising Sr/Jr and 11 Soph/FY*
LING 281-01 Dialects, Multilingualism, and the Politics of Speaking Japanese MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 304 Satoko Suzuki Closed
1 / 20
Materials icon
*Cross-listed with ASIA 281-01 and JAPA 281-01*
LING 300-01 Linguistic Analysis TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 102 John Haiman Closed
-1 / 10
Materials icon
LING 309-01 Intro to Hispanic Linguistics MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 216 Susana Blanco-Iglesias 3 / 15 Materials icon
*Cross-listed with HISP 309-01; first day attendane required*
LING 378-01 Psychology of Language W 07:00 pm-10:00 pm OLRI 352 Brooke Lea 4 / 15 Materials icon
*Cross-listed with PSYC 378-01*

top of page

Mathematics

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
MATH 125-01 Epidemiology MWF 12:00 pm-01:00 pm OLRI 241 Vittorio Addona Closed
-5 / 28
Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 135-01 Applied Multivariable Calculus I TR 09:40 am-11:10 am NEILL 400 Chad Higdon-Topaz -3 / 28 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 135-02 Applied Multivariable Calculus I TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 400 Chad Higdon-Topaz 3 / 28 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 135-03 Applied Multivariable Calculus I TR 03:00 pm-04:30 pm OLRI 205 Lori Ziegelmeier 7 / 28 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 137-01 Applied Multivariable Calculus II MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 241 Thomas Halverson -4 / 32 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 137-02 Applied Multivariable Calculus II MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 241 Thomas Halverson -1 / 32 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 137-03 Applied Multivariable Calculus II TR 03:00 pm-04:30 pm OLRI 243 Elise Delmas 1 / 28 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 155-01 Intro to Statistical Modeling TR 09:40 am-11:10 am OLRI 241 Alicia Johnson 2 / 28 Materials icon
*First day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 155-02 Intro to Statistical Modeling TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 241 Alicia Johnson -1 / 28 Materials icon
*First day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 155-03 Intro to Statistical Modeling TR 03:00 pm-04:30 pm OLRI 241 Alicia Johnson -1 / 28 Materials icon
*First day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 155-04 Intro to Statistical Modeling MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 243 Christina Knudson -1 / 28 Materials icon
*First day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 155-05 Intro to Statistical Modeling MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 243 Christina Knudson 1 / 28 Materials icon
*First day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 194-01 Thinking Like an Engineer TR 09:40 am-11:10 am MAIN 111 Flath, Michelfelder 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only; cross-listed with PHIL 194-01*
MATH 194-02 Political Participation: Politics of Mathematics and Elections TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 06A Dolan, Saxe Closed
-5 / 25
Materials icon
*Cross-listed with POLI 202-01*
MATH 236-01 Linear Algebra MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 304 David Shuman -1 / 32 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 236-02 Linear Algebra MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 304 David Shuman -1 / 32 Materials icon
*ACTC students may register on Aprilg 29th with permission of the instructor*
MATH 237-01 Applied Multivariable Calculus III MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 304 David Ehren 5 / 32 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 237-02 Applied Multivariable Calculus III MWF 03:30 pm-04:30 pm NEILL 304 David Ehren 16 / 32 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 253-01 Statistical Computing and Machine Learning TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 258 Daniel Kaplan Closed
-8 / 24
Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 279-01 Discrete Mathematics MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 400 Andrew Beveridge 9 / 32 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 279-02 Discrete Mathematics MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 400 Andrew Beveridge 0 / 32 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 312-01 Differential Equations TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 243 Daniel Flath 14 / 28 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 354-01 Probability MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 243 Christina Knudson Closed
-4 / 24
Materials icon
*First day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 361-01 Theory of Computation MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 241 Susan Fox Closed
4 / 35
Materials icon
*Any Sophmore, Junior, or Senior who is a declared Mathematics or AMS major, and has the prereqs, should be able to register without instructor signature; cross-listed with COMP 261-01; first day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 377-01 Real Analysis TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 06A Karen Saxe 8 / 24 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 379-01 Combinatorics MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 101 Andrew Beveridge 2 / 24 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 432-01 Mathematical Modeling TR 03:00 pm-04:30 pm OLRI 256 Chad Higdon-Topaz 9 / 20 Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 437-01 Topics in Applied Math TR 09:40 am-11:10 am OLRI 245 David Shuman Closed
4 / 20
Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
MATH 453-01 Survival Analysis MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 245 Vittorio Addona Closed
-5 / 20
Materials icon
*ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*

top of page

Media and Cultural Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
MCST 110-01 Texts and Power: Foundations of Media and Cultural Studies TR 09:40 am-11:10 am NEILL 111 Leola Johnson 3 / 16 Materials icon
MCST 114-01 News Reporting and Writing M 07:00 pm-10:00 pm NEILL 215 Howard Sinker 6 / 22 Materials icon
MCST 128-01 Film Analysis/Visual Culture TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 226 Bradley Stiffler Closed
2 / 21
Materials icon
MCST 194-01 Screens TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 213 John Kim 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
MCST 202-01 Global Media Industries MWF 03:30 pm-04:30 pm CARN 404 Zeynep Gursel 1 / 25 Materials icon
*Cross-listed with ANTH 294-03 and INTL 202-01*
MCST 249-01 History of Film Since 1941 MWF 02:20 pm-04:00 pm NEILL 401 Michael Griffin 4 / 20 Materials icon
MCST 294-01 Surrealisms: Art, Photography, and Film TR 09:40 am-11:10 am ARTCOM 102 Joanna Inglot Closed
0 / 20
Materials icon
*First day attendance required; cross-listed with ART 294-01*
MCST 323-01 Fundamentals of Video Production TR 09:40 am-11:10 am ART 301 Andrew Peterson 1 / 12 Materials icon
MCST 334-01 Cultural Studies and the Media TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 304 Leola Johnson 7 / 20 Materials icon
*Cross-listed with AMST 334-01*
MCST 337-01 Dead White Men: Time & Truth in Era of Ideology & Biopower (Crit Thought from Descartes to Zizek) MWF 03:30 pm-04:30 pm NEILL 226 Kiarina Kordela 10 / 36 Materials icon
*Cross-listed with ENGL 394-02 and GERM 337-01*
MCST 488-01 Advanced Topics Seminar W 07:00 pm-10:00 pm NEILL 402 John Kim 8 / 16 Materials icon

top of page

Music

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
MUSI 110-01 Music Appreciation MWF 10:50 am-11:50 am MUSIC 113 Mark Mandarano -3 / 25 Materials icon
MUSI 111-01 World Music MWF 09:40 am-10:40 am MUSIC 228 Kathryn Alexander -2 / 25 Materials icon
MUSI 113-01 Theory I MWF 12:00 pm-01:00 pm MUSIC 219 Randall Bauer 2 / 25 Materials icon
MUSI 113-02 Theory I MWF 01:10 pm-02:10 pm MUSIC 219 Randall Bauer 2 / 25 Materials icon
MUSI 113-L1 Theory I Lab T 01:20 pm-02:50 pm MUSIC 219 Victoria Malawey -1 / 25 Materials icon
*Concurrent registration with MUSI 113 required*
MUSI 113-L2 Theory I Lab T 03:00 pm-04:30 pm MUSIC 219 Victoria Malawey 7 / 25 Materials icon
*Concurrent registration with MUSI 113 required*
MUSI 194-01 Passion Music MWF 10:50 am-11:50 am MUSIC 228 Michael McGaghie 0 / 14 Materials icon
*First Year Course only*
MUSI 213-01 Theory III, Form and Analysis MWF 02:20 pm-03:20 pm MUSIC 219 Randall Bauer 15 / 20 Materials icon
MUSI 342-01 Medieval to Mozart MWF 01:10 pm-02:10 pm MUSIC 228 Mark Mazullo 8 / 20 Materials icon
MUSI 354-01 Gender and Music TR 09:40 am-11:10 am MUSIC 228 Victoria Malawey Closed
-1 / 15
Materials icon
*Cross-listed with WGSS 354-01*
MUSI 405-01 Ethnomusicology TR 01:20 pm-02:50 pm MUSIC 228 Kathryn Alexander 11 / 20 Materials icon
*Cross-listed with ANTH 405-01*
MUSI 425-01 Seminar in Composers/Genres: Beethoven, Mahler, Shostakovich MWF 12:00 pm-01:00 pm MUSIC 228 Mark Mazullo 12 / 20 Materials icon
MUSI 70-01 Wind Ensemble M 07:00 pm-08:30 pm MUSIC 116 Shelley Hanson 0 / 70 Materials icon
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*
MUSI 72-01 African Music Ensemble TR 06:45 pm-08:15 pm MUSIC 116 Sowah Mensah 14 / 50 Materials icon
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*
MUSI 74-01 Macalester Concert Choir MWR 04:45 pm-06:15 pm MUSIC 113 Michael McGaghie 13 / 50 Materials icon
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*
MUSI 76-01 Macalester Chorale T 04:45 pm-06:15 pm MUSIC 113 Michael McGaghie 13 / 75 Materials icon
*Additional required meeting time on Thursdays from 6:30-8:00pm in Muisc 113 (Hewitt Hall). Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*
MUSI 80-01 Mac Jazz Band MW 04:45 pm-06:15 pm MUSIC 116 Joan Griffith 31 / 50 Materials icon
MUSI 82-01 Jazz/Popular Music Combos M 07:00 pm-09:00 pm MUSIC 113 Peter Hennig 41 / 50 Materials icon
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*
MUSI 84-01 Pipe Band W 06:30 pm-10:00 pm MUSIC 116 Michael Breidenbach 18 / 60 Materials icon
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*
MUSI 86-01 Chamber Ensembles TBA TBA Mark Mandarano 30 / 50 Materials icon
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*
MUSI 88-01 Orchestra TR 04:45 pm-06:15 pm MUSIC 116 Mark Mandarano -6 / 50 Materials icon
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*
MUSI 90-01 Mac Early Music Ensemble F 04:45 pm-06:15 pm MUSIC 116 Clea Galhano 47 / 50 Materials icon
*There may also be some occasional Sunday afternoon rehersals. Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*
MUSI 94-01 Piano TBA TBA Laurinda Sager Wright 4 / 10 Materials icon
MUSI 94-03 Piano TBA TBA Christine Dahl 6 / 10 Materials icon
MUSI 94-04 Piano TBA TBA Claudia Chen 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-06 Jazz Piano TBA TBA Michael Vasich 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-10 Voice TBA TBA Patricia Kent 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-11 Voice TBA TBA Laura Nichols 5 / 10 Materials icon
MUSI 94-12 Jazz/Contemporary Voice TBA TBA Rachel Holder 5 / 10 Materials icon
MUSI 94-13 African Voice TBA TBA Sowah Mensah 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-14 Mandolin TBA TBA Joan Griffith 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-15 Voice TBA TBA William Reed 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-17 Jazz Guitar TBA TBA Joan Griffith 7 / 10 Materials icon
MUSI 94-18 Guitar TBA TBA Jeffrey Thygeson 7 / 10 Materials icon
MUSI 94-1M Trombone TBA TBA Richard Gaynor 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-21 Violin TBA TBA Mary Horozaniecki 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-22 Violin TBA TBA James Garlick 7 / 10 Materials icon
MUSI 94-26 Cello TBA TBA Thomas Rosenberg 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-29 Flute TBA TBA Martha Jamsa 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-2M Jazz Guitar TBA TBA Joan Griffith 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-36 Trumpet TBA TBA Lynn Erickson 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-37 French Horn TBA TBA Caroline Lemen 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-3M Tuba TBA TBA Charles Wazanowski 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-3W Jazz Guitar TBA TBA Joan Griffith 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-4M Percussion TBA TBA Peter Hennig 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-5M African Percussion TBA TBA Sowah Mensah 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-C3 Jazz Improvisation TBA TBA Joan Griffith 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-CE Jazz Piano TBA TBA Michael Vasich 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-CH Voice TBA TBA Laura Nichols 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-GY Percussion TBA TBA Peter Hennig 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-HH Voice TBA TBA Laura Nichols 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-HI Voice TBA TBA Laura Nichols 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-HJ Voice TBA TBA William Reed 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-HK Jazz/Contemporary Voice TBA TBA Rachel Holder 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-M2 Flute TBA TBA Martha Jamsa 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-M6 Clarinet TBA TBA Shelley Hanson 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-M7 Bassoon TBA TBA Carole Smith 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-M8 Jazz Saxophone TBA TBA LeAnn Lindgren 7 / 10 Materials icon
MUSI 94-M9 Jazz Bass TBA TBA Joan Griffith 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-MA Piano TBA TBA Laurinda Sager Wright 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-MD Piano TBA TBA Mark Mazullo 7 / 10 Materials icon
MUSI 94-MI Voice TBA TBA Patricia Kent 4 / 10 Materials icon
MUSI 94-MJ Voice TBA TBA William Reed 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-MK Jazz/Contemporary Voice TBA TBA Rachel Holder 7 / 10 Materials icon
MUSI 94-ML African Voice TBA TBA Sowah Mensah 7 / 10 Materials icon
MUSI 94-MP Guitar TBA TBA Jeffrey Thygeson 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-MU Violin TBA TBA James Garlick 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-MV Violin TBA TBA Mary Horozaniecki 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-MW Viola TBA TBA Rebecca Albers 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-MY Cello TBA TBA Thomas Rosenberg 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-MZ Bass TBA TBA Zachary Cohen 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-W4 Jazz Bass TBA TBA Adam Linz 8 / 10 Materials icon
MUSI 94-W6 Clarinet TBA TBA Shelley Hanson 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-W9 French Horn TBA TBA Caroline Lemen 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-WI Voice TBA TBA Laura Nichols 0 / 10 Materials icon
MUSI 94-WP Guitar TBA TBA Jeffrey Thygeson 9 / 10 Materials icon
MUSI 94-WW Viola TBA TBA Rebecca Albers 9 / 10 Materials icon
MUSI 96-01 Piano for Proficiency TBA TBA Laurinda Sager Wright 4 / 20 Materials icon
MUSI 96-03 Piano for Proficiency TBA TBA Christine Dahl 7 / 20 Materials icon
MUSI 96-04 Piano for Proficiency TBA TBA Claudia Chen 6 / 10 Materials icon

top of page

Neuroscience

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
NEUR 180-01 Brain, Mind, and Behavior MWF 12:00 pm-01:00 pm MUSIC 113 Eric Wiertelak Closed
12 / 50
Materials icon
*Cross-listed with PSYC 180-01*
NEUR 246-01 Exploring Sensation/Perception MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 205 Julia Manor Closed
-1 / 24
Materials icon
*Cross-listed with PSYC 246-01*
NEUR 246-L1 Explor Sensation/Percept Lab T 01:20 pm-02:50 pm OLRI 352 Julia Manor 0 / 24 Materials icon
*Cross-listed with PSYC 246-L1*
NEUR 248-01 Behavioral Neuroscience MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 301 Eric Wiertelak Closed
-1 / 24
Materials icon
*Cross-listed with PSYC 248-01*
NEUR 248-L1 Behavioral Neuroscience Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 371 Eric Wiertelak Closed
0 / 24
Materials icon
*Cross-listed with NEUR 248-L1*
NEUR 300-01 Directed Research MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 371 Manor, Wiertelak 4 / 20 Materials icon
NEUR 484-01 Intro Artificial Intelligence MWF 03:30 pm-04:30 pm OLRI 241 Susan Fox -2 / 33 Materials icon
*Signature of Instructor required for all, to ensure a balance of COMP and NEUR Majors; Cross-listed with COMP 484-01; first day attendance required; ACTC students may register on April 29th with permission of instructor*
NEUR 488-01 Senior Seminar WF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 205 Eric Wiertelak 1 / 24 Materials icon
*2 credit course*

top of page

Philosophy

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
PHIL 100-01 Introduction to Philosophy: Bodies, Minds and Selves M 07:00 pm-10:00 pm MAIN 011 Joy Laine 1 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
PHIL 111-01 Introduction to Symbolic Logic MWF 09:40 am-10:40 am CARN 206 Janet Folina 1 / 20 Materials icon
PHIL 111-02 Introduction to Symbolic Logic MWF 10:50 am-11:50 am CARN 206 Janet Folina 3 / 20 Materials icon
PHIL 121-01 Ethics TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 409 Samuel Asarnow 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
PHIL 121-02 Ethics TR 09:40 am-11:10 am MAIN 010 Samuel Asarnow Closed
-1 / 20
Materials icon
PHIL 194-01 Thinking Like an Engineer TR 09:40 am-11:10 am MAIN 111 Flath, Michelfelder 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only; cross-listed with MATH 194-01*
PHIL 200-01 Ancient and Medieval Philosophies TR 01:20 pm-02:50 pm MAIN 009 Geoffrey Gorham Closed
-2 / 20
Materials icon
*Cross-listed with CLAS 200-01*
PHIL 212-01 Philosophy of Religion TR 03:00 pm-04:30 pm MAIN 010 Joy Laine 3 / 20 Materials icon
*Cross-listed with RELI 212-01*
PHIL 221-01 Environmental Ethics TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 305 Diane Michelfelder 4 / 20 Materials icon
*Cross-listed with ENVI 221-01*
PHIL 294-01 From Kant to Hegel TR 09:40 am-11:10 am NEILL 212 David Martyn Closed
0 / 20
Materials icon
*Cross-listed with GERM 394-02; not open to incoming FY students; core course for Critical Theory*
PHIL 394-01 Epistemology M 07:00 pm-10:00 pm MAIN 010 Samuel Asarnow Closed
-1 / 15
Materials icon
PHIL 489-01 Senior Seminar: Metaphysics and Epistemology W 07:00 pm-10:00 pm MAIN 009 Geoffrey Gorham Closed
1 / 10
Materials icon
PHIL 489-02 Senior Seminar - Normative W 07:00 pm-10:00 pm MAIN 011 William Wilcox 2 / 10 Materials icon

top of page

Physical Education

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
PE 03-01 Beginning Social Dance M 07:00 pm-08:30 pm LEOCTR STUDIO 1 Julie Jacobson 9 / 25 Materials icon
PE 04-01 Karate I MW 03:30 pm-04:30 pm LEOCTR STUDIO 1 Anita Bendickson 16 / 25 Materials icon
PE 06-01 Yoga I MW 02:20 pm-03:20 pm LEOCTR STUDIO 1 Anita Bendickson 9 / 25 Materials icon
PE 06-02 Yoga I MW 04:45 pm-05:45 pm LEOCTR STUDIO 1 Laura Sleck 7 / 25 Materials icon
PE 06-03 Yoga I TR 10:00 am-11:10 am LEOCTR STUDIO 1 Nirmal Lumpkin 6 / 25 Materials icon
PE 06-04 Yoga I TR 03:00 pm-04:00 pm LEOCTR STUDIO 1 Anita Bendickson 6 / 25 Materials icon
PE 08-01 Step Aerobics TR 04:45 pm-05:45 pm LEOCTR STUDIO 1 Vanessa Seljeskog 13 / 25 Materials icon
PE 14-01 Karate II MW 03:30 pm-04:30 pm LEOCTR STUDIO 1 Anita Bendickson 21 / 25 Materials icon
PE 18-01 Pilates MW 04:45 pm-05:45 pm LEOCTR STUDIO 2 Kristine Spangard 0 / 25 Materials icon
PE 20-01 Weight Training MW 02:20 pm-03:20 pm LEOCTR FITNESS RM Stephen Murray 6 / 25 Materials icon
PE 26-01 Tai Chi Chuan MW 03:30 pm-04:30 pm LEOCTR STUDIO 2 Phyllis Calph 12 / 25 Materials icon
PE 28-01 Pilates II TR 04:45 pm-05:45 pm LEOCTR STUDIO 2 Kristine Spangard 13 / 25 Materials icon
PE 33-01 Salsa Dance T 07:00 pm-08:30 pm LEOCTR STUDIO 1 Don DeBoer Closed
16 / 25
Materials icon
PE 40-01 Self Defense TR 01:20 pm-02:20 pm LEOCTR STUDIO 1 Anita Bendickson 17 / 25 Materials icon

top of page

Physics and Astronomy

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
PHYS 111-01 Contemporary Concepts MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 150 Sung Kyu Kim 2 / 63 Materials icon
PHYS 113-01 Modern Astronomy I MWF 12:00 pm-01:00 pm OLRI 150 John Cannon 13 / 77 Materials icon
PHYS 194-01 Biomechanics MWF 12:00 pm-01:00 pm OLRI 101 James Doyle 0 / 15 Materials icon
*First Year Course only*
PHYS 194-02 Extrasolar Planets and Astrobiology MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 404 John Cannon 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
PHYS 194-L1 Biomechanics Lab T 09:10 am-11:10 am OLRI 154 James Doyle 0 / 15 Materials icon
*First Year Lab only*
PHYS 226-01 Principles of Physics I MWF 08:30 am-09:30 am OLRI 150 Sean Bartz 35 / 63 Materials icon
PHYS 226-02 Principles of Physics I MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 150 Sean Bartz 36 / 63 Materials icon
PHYS 226-L1 Principles of Physics I Lab M 02:20 pm-04:20 pm OLRI 152 Brian Adams 1 / 18 Materials icon
PHYS 226-L2 Principles of Physics I Lab M 07:00 pm-09:00 pm OLRI 152 Brian Adams 8 / 18 Materials icon
PHYS 226-L3 Principles of Physics I Lab T 09:10 am-11:10 am OLRI 152 Brian Adams 0 / 18 Materials icon
PHYS 226-L4 Principles of Physics I Lab T 01:20 pm-03:20 pm OLRI 152 Brian Adams 8 / 18 Materials icon
PHYS 227-01 Principles of Physics II MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 150 James Doyle 54 / 63 Materials icon
PHYS 227-L1 Principles of Physics II Lab R 09:10 am-11:10 am OLRI 152 Brian Adams 14 / 18 Materials icon
PHYS 227-L2 Principles of Physics II Lab R 01:20 pm-03:20 pm OLRI 152 Brian Adams 13 / 18 Materials icon
PHYS 331-01 Modern Physics MWF 08:30 am-09:30 am OLRI 101 James Heyman 11 / 24 Materials icon
PHYS 331-L1 Modern Physics Lab R 08:00 am-11:10 am OLRI 154 James Heyman 7 / 12 Materials icon
PHYS 331-L2 Modern Physics Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 154 James Heyman 4 / 12 Materials icon
PHYS 443-01 Electromagnetic Theory MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 101 Sean Bartz 12 / 24 Materials icon
PHYS 443-L1 Electromagnetic Theory Lab M 03:30 pm-04:30 pm OLRI 143 James Heyman 13 / 24 Materials icon
PHYS 481-01 Quantum Mechanics MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 170 Tonnis ter Veldhuis 14 / 24 Materials icon
PHYS 481-L1 Quantum Mechanics Lab F 03:30 pm-04:30 pm OLRI 143 James Heyman 15 / 24 Materials icon
PHYS 494-01 Introduction to Einstein's Theory of General Relativity MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 170 Tonnis ter Veldhuis 8 / 16 Materials icon

top of page

Political Science

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
POLI 100-01 US Politics TR 09:40 am-11:10 am NEILL 401 Michael Zis 1 / 25 Materials icon
POLI 120-01 International Politics TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 304 Charmaine Chua 4 / 25 Materials icon
POLI 140-01 Comparative Politics MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 204 Lisa Mueller 2 / 25 Materials icon
POLI 140-02 Comparative Politics MWF 10:50 am-11:50 am NEILL 402 Lisa Mueller 3 / 25 Materials icon
POLI 141-01 Latin America Through Women's Eyes TR 09:40 am-11:10 am NEILL 214 Paul Dosh 3 / 20 Materials icon
*Cross-listed with LATI 141-01 and WGSS 141-01*
POLI 160-01 Foundations of Political Theory MWF 09:40 am-10:40 am CARN 204 Althea Sircar 1 / 20 Materials icon
POLI 202-01 Political Participation: Politics and Mathematics of Elections TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 06A Dolan, Saxe Closed
-5 / 25
Materials icon
*Cross-listed with MATH 194-02; ACTC students may register on April 29th with permission of the instructor*
POLI 205-01 Politics and Policymaking TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 215 Lesley Lavery 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
POLI 205-02 Politics and Policymaking TR 09:40 am-11:10 am CARN 404 Lesley Lavery Closed
2 / 20
Materials icon
POLI 221-01 Global Governance TR 09:40 am-11:10 am CARN 204 Wendy Weber Closed
2 / 25
Materials icon
POLI 242-01 Political Economy of Development MWF 02:20 pm-03:20 pm CARN 204 Lisa Mueller Closed
0 / 25
Materials icon
POLI 265-01 Work, Wealth, Well-Being MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 06A David Blaney Closed
7 / 20
Materials icon
POLI 269-01 Empirical Research Methods MWF 02:20 pm-03:20 pm CARN 206 Julie Dolan Closed
0 / 25
Materials icon
POLI 270-01 Rhetoric of Campaigns and Election TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 304 Adrienne Christiansen 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
POLI 272-01 Researching Political Communication TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 206 Zornitsa Keremidchieva 7 / 20 Materials icon
POLI 294-03 Asian Capitalisms TR 09:40 am-11:10 am NEILL 226 Charmaine Chua 11 / 25 Materials icon
POLI 294-04 Contemporary Politics of Race and Racialization in North America MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 107 Althea Sircar 11 / 25 Materials icon
POLI 301-01 Law, Economy, and Identity MWF 09:40 am-10:40 am CARN 208 Patrick Schmidt Closed
0 / 20
Materials icon
POLI 322-01 Advanced International Theory MWF 03:30 pm-04:30 pm CARN 204 David Blaney 13 / 20 Materials icon
POLI 323-01 Humanitarianism in World Politics TR 01:20 pm-02:50 pm NEILL 111 Wendy Weber Closed
3 / 20
Materials icon
POLI 333-01 Power and Development in Africa TR 09:40 am-11:10 am CARN 411 Ahmed Samatar 5 / 20 Materials icon
*Cross-listed with INTL 301-01*
POLI 341-01 Comparative Social Movements TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 214 Paul Dosh 9 / 20 Materials icon
*Cross-listed with LATI 341-01*
POLI 400-01 Senior Research Seminar MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 404 Wendy Weber Closed
2 / 16
Materials icon
POLI 400-02 Senior Research Seminar MWF 10:50 am-11:50 am MARKIM 303 Paul Dosh 4 / 16 Materials icon
POLI 400-03 Senior Research Seminar MWF 02:20 pm-03:20 pm CARN 404 Lesley Lavery 3 / 16 Materials icon
POLI 404-01 Honors Colloquium R 08:00 am-09:30 am CARN 204 Patrick Schmidt Closed
5 / 18
Materials icon
*2 credit course*

top of page

Psychology

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
PSYC 100-01 Introduction to Psychology MWF 08:30 am-09:30 am OLRI 352 Cari Gillen-O'Neel 0 / 35 Materials icon
PSYC 100-02 Introduction to Psychology MWF 02:20 pm-03:20 pm OLRI 352 Jhon Wlaschin 3 / 35 Materials icon
PSYC 100-L1 Introduction to Psychology Lab T 09:40 am-11:10 am OLRI 352 Jamie Atkins 2 / 18 Materials icon
PSYC 100-L2 Introduction to Psychology Lab T 03:00 pm-04:30 pm OLRI 352 Jamie Atkins 0 / 18 Materials icon
PSYC 100-L3 Introduction to Psychology Lab R 09:40 am-11:10 am OLRI 352 Jamie Atkins 1 / 18 Materials icon
PSYC 100-L4 Introduction to Psychology Lab R 01:20 pm-02:50 pm OLRI 352 Jamie Atkins 3 / 18 Materials icon
PSYC 180-01 Brain, Mind, and Behavior MWF 12:00 pm-01:00 pm MUSIC 113 Eric Wiertelak Closed
12 / 50
Materials icon
*Cross-listed with NEUR 180-01*
PSYC 194-01 Origin of Consciousness MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 370 Darcy Burgund 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
PSYC 201-01 Research in Psychology I MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 352 Steve Guglielmo Closed
-2 / 24
Materials icon
PSYC 201-L1 Research in Psychology I Lab R 01:20 pm-02:50 pm OLRI 349 Steve Guglielmo Closed
-3 / 12
Materials icon
PSYC 201-L2 Research in Psychology I Lab R 03:00 pm-04:30 pm OLRI 349 Steve Guglielmo Closed
1 / 12
Materials icon
PSYC 220-01 Educational Psychology TR 09:40 am-11:10 am NEILL 215 Tina Kruse -3 / 25 Materials icon
*Cross-listed with EDUC 220-01; first day attendance required*
PSYC 246-01 Exploring Sensation/Perception MWF 01:10 pm-02:10 pm OLRI 205 Julia Manor Closed
-1 / 24
Materials icon
*Cross-listed with NEUR 246-01*
PSYC 246-L1 Explor Sensation/Percept Lab T 01:20 pm-02:50 pm OLRI 352 Julia Manor 0 / 24 Materials icon
*Cross-listed with NEUR 246-L1*
PSYC 248-01 Behavioral Neuroscience MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 301 Eric Wiertelak Closed
-1 / 24
Materials icon
*Cross-listed with NEUR 248-01*
PSYC 248-L1 Behavioral Neuroscience Lab R 01:20 pm-04:30 pm OLRI 371 Eric Wiertelak Closed
0 / 24
Materials icon
*Cross-listed with NEUR 248-L1*
PSYC 254-01 Social Psychology TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 215 Anjali Dutt 8 / 32 Materials icon
PSYC 264-01 The Psychology of Gender TR 08:00 am-09:30 am OLRI 301 Anjali Dutt 0 / 23 Materials icon
*Cross-listed with WGSS 264-01*
PSYC 270-01 Psychology of Sustainable Behavior TR 09:40 am-11:10 am OLRI 270 Christina Manning Closed
0 / 18
Materials icon
*Cross-listed with ENVI 270-01*
PSYC 272-01 Health Psychology MWF 09:40 am-10:40 am OLRI 352 Jaine Strauss Closed
0 / 28
Materials icon
*ACTC students may register with permission of the instructor*
PSYC 301-01 Research in Psychology II MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 400 Cari Gillen-O'Neel Closed
0 / 20
Materials icon
PSYC 377-01 Moral Psychology TR 09:40 am-11:10 am OLRI 370 Steve Guglielmo Closed
1 / 16
Materials icon
PSYC 378-01 Psychology of Language W 07:00 pm-10:00 pm OLRI 352 Brooke Lea 4 / 15 Materials icon
*Cross-listed with LING 378-01*
PSYC 380-01 Community Psychology and Public Health TR 09:40 am-11:10 am OLRI 170 Jaine Strauss 0 / 18 Materials icon
*Permission of the instructor required*
PSYC 394-01 Stereotypes, Prejudice, and Discrimination TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 300 Yi Xiao Closed
0 / 16
Materials icon
PSYC 394-02 Psychology of/and Disability TR 03:00 pm-04:30 pm OLRI 300 Joan Ostrove Closed
-1 / 18
Materials icon
PSYC 401-01 Directed Research in Psychology MWF 10:50 am-11:50 am OLRI 300 Burgund, Lea, Ostrove Closed
0 / 24
Materials icon
*Course to meet in OR 300 and OR 370*

top of page

Religious Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
RELI 111-01 Introduction to Buddhism MWF 02:20 pm-03:20 pm MAIN 111 Erik Davis 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
RELI 135-01 India and Rome TR 03:00 pm-04:30 pm NEILL 226 Laine, Overman 14 / 50 Materials icon
*Cross-listed with CLAS 135-01*
RELI 194-01 American Judaisms Since 1945: From Religion to Tribe to Post-Ethnic MWF 10:50 am-11:50 am MAIN 003 Barry Cytron 9 / 20 Materials icon
RELI 194-02 World Religions and World Religions Discourse MWF 03:30 pm-04:30 pm MAIN 010 James Laine 2 / 15 Materials icon
RELI 212-01 Philosophy of Religion TR 03:00 pm-04:30 pm MAIN 010 Joy Laine 3 / 20 Materials icon
*Cross-listed with PHIL 212-01*
RELI 235-01 Theorizing Religion TR 01:20 pm-02:50 pm MAIN 111 Erik Davis 7 / 15 Materials icon
RELI 238-01 Catholics: Culture, Identity, Politics MWF 10:50 am-11:50 am MAIN 111 James Laine Closed
-3 / 20
Materials icon
RELI 245-01 Arabic Reading and Translation MWF 12:00 pm-01:00 pm MAIN 011 Gregory Lipton 13 / 15 Materials icon
*Cross-listed with CLAS 345-01*
RELI 252-01 Martin and Malcolm: Racial Terror and the Black Freedom Struggle TR 09:40 am-11:10 am NEILL 409 William Hart 6 / 15 Materials icon
RELI 294-03 The Veil in Christianity, Judaism, and Islam M 07:00 pm-10:00 pm MAIN 111 Susanna Drake Closed
-2 / 15
Materials icon
*Cross-listed with WGSS 294-03*
RELI 294-04 Conversion and Inquisition: Religious Change TR 09:40 am-11:10 am NEILL 110 Karin Velez 20 / 25 Materials icon
*Cross-listed with HIST 252-01*
RELI 354-01 Human Sacrifice: Killing for God and State TR 03:00 pm-04:30 pm MAIN 011 William Hart 8 / 15 Materials icon

top of page

Russian Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
RUSS 101-01 Elementary Russian I MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 212 Julia Chadaga 8 / 25 Materials icon
RUSS 101-L1 Elementary Russian I Lab T 09:40 am-11:10 am NEILL 113 Valeriia Skvortcova 7 / 13 Materials icon
RUSS 101-L2 Elementary Russian I Lab T 03:00 pm-04:30 pm NEILL 102 Valeriia Skvortcova 3 / 13 Materials icon
RUSS 203-01 Intermediate Russian I MWF 12:00 pm-01:00 pm NEILL 213 Anastasia Kayiatos 16 / 25 Materials icon
RUSS 203-L1 Intermediate Russian I Lab R 09:40 am-11:10 am NEILL 228 Valeriia Skvortcova 9 / 13 Materials icon
RUSS 203-L2 Intermediate Russian I Lab R 03:00 pm-04:30 pm NEILL 228 Valeriia Skvortcova 8 / 13 Materials icon
RUSS 250-01 Terrorism and Art: The Spectacle of Destruction MWF 01:10 pm-02:10 pm NEILL 214 Julia Chadaga Closed
3 / 25
Materials icon
*Cross-listed with INTL 250-01*
RUSS 251-01 19th C Russian Literature in Translation:Superfluous Men and Necessary Women MWF 03:30 pm-04:30 pm NEILL 212 Anastasia Kayiatos 18 / 25 Materials icon
*Cross-listed with WGSS 294-02*
RUSS 272-01 The Post-Soviet Sphere TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 305 James von Geldern 9 / 25 Materials icon
*Cross-listed with INTL 272-01*
RUSS 394-01 Conversational Russian MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 102 Valeriia Skvortcova 19 / 25 Materials icon

top of page

Sociology

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
SOCI 110-01 Introduction to Sociology TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 204 Khaldoun Samman 0 / 16 Materials icon
*First Year Course only*
SOCI 110-02 Introduction to Sociology TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 204 Khaldoun Samman 6 / 24 Materials icon
*Enrollment will be limited to First Year students and Sophmores - Seniors and Juniors may only enroll with instructor permission*
SOCI 194-01 Moral Panics W 07:00 pm-10:00 pm CARN 208 Khaldoun Samman 2 / 21 Materials icon
SOCI 210-01 Sociology of Sexuality TR 03:00 pm-04:30 pm CARN 05 Aisha Upton 10 / 25 Materials icon
*To ensure a proper mix of students there will be an enrollment limit of 10 seats for Sr and Jr and 10 seats reserved for Sophomores and First Year Students*
SOCI 220-01 Sociology of Race/Ethnicity MWF 03:30 pm-04:30 pm CARN 105 Lesley Kandaras 4 / 25 Materials icon
*To ensure a proper mix of students there will be an enrollment limit of 10 seats for Sr and Jr and 10 seats reserved for Sophomores and First Year Students*
SOCI 270-01 Interpretive Social Research TR 09:40 am-11:10 am CARN 208 Deborah Smith 5 / 16 Materials icon
SOCI 294-01 Class Cultures and Class Identities MWF 01:10 pm-02:10 pm CARN 208 Deborah Smith Closed
0 / 21
Materials icon
SOCI 294-02 Urban Engagement and Social Justice M 07:00 pm-10:00 pm CARN 204 Lesley Kandaras 4 / 20 Materials icon
SOCI 294-03 Social Entrepreneurship TR 09:40 am-11:10 am MARKIM LOWER Kate Reiling Closed
4 / 20
Materials icon
*Cross-listed with INTL 294-01; first day attendance required; Not open to students who are enrolled in ECON 294-01: Introduction to Enterpreneurship (Spring 2016)*
SOCI 310-01 Law and Society MWF 10:50 am-11:50 am CARN 105 Erik Larson Closed
4 / 20
Materials icon
SOCI 480-01 Senior Seminar TR 01:20 pm-02:50 pm CARN 208 Erik Larson 8 / 16 Materials icon

top of page

Theatre and Dance

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
THDA 105-01 Theatre and Performance in the Twin Cities MWF 02:20 pm-03:20 pm THEATR 204 Beth Cleary 0 / 17 Materials icon
*First Year Course only; first day attendance required*
THDA 110-01 Introduction to Theatre Studies TR 01:20 pm-02:50 pm THEATR STUDIO Malin Palani 11 / 25 Materials icon
THDA 120-01 Acting Theory and Performance I MWF 12:00 pm-01:30 pm THEATR STUDIO Harry Waters Jr. Closed
-4 / 16
Materials icon
*First Day Attendance required*
THDA 121-01 Beginning Dance Composition MWF 09:40 am-10:40 am THEATR 6 Wynn Fricke Closed
-2 / 15
Materials icon
THDA 125-01 Technical Theater MWF 10:50 am-11:50 am THEATR 205 Thomas Barrett 9 / 16 Materials icon
THDA 125-L1 Technical Theater Lab T 08:00 am-11:10 am THEATR 202 Thomas Barrett 3 / 8 Materials icon
THDA 125-L2 Technical Theater Lab R 08:00 am-11:10 am THEATR 202 Thomas Barrett 6 / 8 Materials icon
THDA 220-01 Voice and Speech MWF 02:20 pm-04:00 pm THEATR 205 Cheryl Brinkley 1 / 16 Materials icon
*First day attendance required; class will also meet in Theater 3*
THDA 235-01 Fundamentals of Scenography TR 09:40 am-11:10 am THEATR 205 Megan Reilly 6 / 12 Materials icon
THDA 294-01 Oral Histories in Performance M 07:00 pm-10:00 pm THEATR 204 Beth Cleary 2 / 20 Materials icon
*Cross-listed with ANTH 294-02*
THDA 310-01 Theatre Methods: Shakespeare to Viewpoints MWF 03:30 pm-04:30 pm THEATR 204 Beth Cleary 2 / 12 Materials icon
*Permission of the instructor required; first day attendance required*
THDA 310-L1 Theatre Methods:Shakespeare to Viewpoints Lab R 08:00 am-11:10 am THEATR STUDIO Beth Cleary 2 / 12 Materials icon
THDA 341-01 Intermediate Dance Composition MWF 09:40 am-10:40 am THEATR 6 Wynn Fricke 7 / 10 Materials icon
*Permission of the instructor required*
THDA 394-01 Creative Technologies:Tools of Design TR 01:20 pm-02:50 pm THEATR 201 Megan Reilly 2 / 5 Materials icon
THDA 394-02 Francophone Theater of Exile and Immigration MWF 09:40 am-10:40 am THEATR 204 Juliette Rogers 1 / 20 Materials icon
*Cross-listed with FREN 320-01; taught in French*
THDA 489-01 Performance Theory Seminar: Theorizing the Body/Embodying Theory TR 03:00 pm-04:30 pm THEATR 205 Malin Palani 7 / 12 Materials icon
*First day attendance required; course open to Juniors and Seniors of any discipline; all others contact instructor for approval.*
THDA 21-01 African-Based Movement I TR 01:20 pm-02:50 pm THEATR 6 Patricia Brown Closed
2 / 20
Materials icon
THDA 41-01 Modern Dance I MWF 10:50 am-11:50 am THEATR 6 Wynn Fricke 7 / 18 Materials icon
THDA 43-01 Modern Dance III TR 03:00 pm-04:30 pm THEATR 6 Brian Evans 9 / 18 Materials icon
THDA 51-01 Ballet I MW 02:20 pm-03:50 pm THEATR 6 Jill Lile 2 / 18 Materials icon
THDA 53-01 Ballet III TR 04:40 pm-06:10 pm THEATR 6 Jill Lile -3 / 18 Materials icon

top of page

Women's, Gender, and Sexuality Studies

Number/Section/Name Days Time Room Instructor Avail./Max.
WGSS 100-01 Introduction to Women's, Gender, and Sexuality Studies MWF 01:10 pm-02:10 pm MAIN 010 Benjamin Singer 3 / 16 Materials icon
*First day attendance required*
WGSS 100-02 Introduction to Women's, Gender, and Sexuality Studies MWF 02:20 pm-03:20 pm MAIN 009 Benjamin Singer 3 / 16 Materials icon
*First day attendance required*
WGSS 102-01 Gender and Sport TR 09:40 am-11:10 am MAIN 009 Corie Hammers 3 / 25 Materials icon
WGSS 141-01 Latin America Through Women's Eyes TR 09:40 am-11:10 am NEILL 214 Paul Dosh 3 / 20 Materials icon
*Cross-listed with LATI 141-01 and POLI 141-01*
WGSS 200-01 Feminist/Queer Theories and Methodologies TR 01:20 pm-02:50 pm MAIN 010 Corie Hammers 8 / 20 Materials icon
WGSS 264-01 The Psychology of Gender TR 08:00 am-09:30 am OLRI 301 Anjali Dutt 0 / 23 Materials icon
*Cross-listed with PSYC 264-01*
WGSS 294-02 19th C Russian Literature in Translation:Superfluous Men and Necessary Women MWF 03:30 pm-04:30 pm NEILL 212 Anastasia Kayiatos 18 / 25 Materials icon
*Cross-listed with RUSS 251-01*
WGSS 294-03 The Veil in Christianity, Judaism, and Islam M 07:00 pm-10:00 pm MAIN 111 Susanna Drake Closed
-2 / 15
Materials icon
*Cross-listed with RELI 294-03*
WGSS 294-04 Narrating African American Women's 20th Century Resistance TR 01:20 pm-02:50 pm MAIN 002 Crystal Moten 13 / 25 Materials icon
*Cross-listed with AMST 294-04 and HIST 294-01*
WGSS 294-05 Muslim Women Writers MWF 12:00 pm-01:00 pm CARN 404 Jenna Rice Closed
-1 / 20
Materials icon
*Cross-listed with ENGL 294-04 and INTL 294-02; counts for social science general distribution*
WGSS 294-06 Black Feminist Thought TR 01:20 pm-02:50 pm OLRI 270 Brittany Lewis 7 / 15 Materials icon
*Cross-listed with AMST 294-03*
WGSS 294-07 Girls' Manga: Gender/Sexuality in Japan through Popular Culture MWF 09:40 am-10:40 am NEILL 110 Grace Ting 0 / 20 Materials icon
*Cross-listed with ASIA 294-02 and JAPA 294-01*
WGSS 346-01 Constructions of a Female Killer MWF 02:20 pm-03:20 pm NEILL 214 Alicia Munoz Closed
0 / 20
Materials icon
*Cross-listed with HISP 446-01 and LATI 446-01; first day attendance required*
WGSS 354-01 Gender and Music TR 09:40 am-11:10 am MUSIC 228 Victoria Malawey Closed
-1 / 15
Materials icon
*Cross-listed with MUSI 354-01*

top of page