Fall 2017 Class Schedule - updated November 21, 2017 at 07:30 am

This is a snapshot of the class schedule and enrollment information, updated only once daily. For the most current information on class schedule and enrollment, Macalester students, faculty and staff should log in to 1600grand and use the "Search Class Schedule" link.

American Studies
Anthropology
Art and Art History
Asian Languages and Cultures
Biology
Chemistry
Chinese
Classics
Computer Science
Economics
Educational Studies
English
Environmental Studies
French and Francophone Studies
Geography
Geology
German Studies
Hispanic Studies
History
Interdisciplinary Studies
International Studies
Japanese
Latin American Studies
Linguistics
Mathematics
Media and Cultural Studies
Music
Philosophy
Physical Education
Physics and Astronomy
Political Science
Psychology
Religious Studies
Russian Studies
Sociology
Theatre and Dance
Women's, Gender, and Sexuality Studies

American Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
AMST 101-01 Explorations of Race and Racism Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Gutierrez, Harris Avail./Max.: Closed -5 / 25
AMST 103-01 The Problems of Race in US Social Thought and Policy Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 111 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only*

AMST 200-01 Critical Methods for American Studies Research Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 205 Instructor: Nathan Titman Avail./Max.: 13 / 20
AMST 203-01 Politics and Inequality: American Welfare State Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 204 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with POLI 203-01*

AMST 219-01 In Motion: African Americans in the United States Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 010 Instructor: Crystal Moten Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with HIST 219-01; first day attendance required*

AMST 229-01 Narrating Black Women's Resistance Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 001 Instructor: Crystal Moten Avail./Max.: Closed 4 / 14

*Cross-listed with HIST 229-01 and WGSS 229-01; first day attendance required*

AMST 240-01 Race, Culture and Ethnicity in Education Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 304 Instructor: Jonathan Hamilton Avail./Max.: Closed 1 / 25

*Cross-listed with EDUC 240-01; first day attendance required*

AMST 250-01 Race, Place and Space Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 400 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with GEOG 250-01; no first year students allowed*

AMST 263-01 African-American Theatre Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 105 Instructor: Sarah Bellamy Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with THDA 263-01*

AMST 294-01 Public History: African American - Life Past, Present, and Future Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 304 Instructor: Harris, Sturtz Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; applications are due April 28 at noon. The application form is available at: https://goo.gl/Pz0E2Y; cross-listed with HIST 294-04*

AMST 294-02 Get in Formation: Black Protest Music Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Crystal Moten Avail./Max.: -1 / 25

*First day attendance required; appropriate for First Years; cross-listed with HIST 294-11, MUSI 294-02 and, WGSS 294-01*

AMST 294-03 Revolutionary Political Thought Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 301 Instructor: Althea Sircar Avail./Max.: Closed 7 / 20

*Cross-listed with POLI 294-01*

AMST 301-01 Critical Prison Studies Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 102 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 8 / 15

*No first year students allowed*

AMST 308-01 Introduction to U.S. Latino/a Studies Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 215 Instructor: Galo Gonzalez Avail./Max.: -1 / 15

*Cross-listed with HISP 308-01 and LATI 308-01; first day attendance required*

AMST 330-01 Mellon Seminar Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 217 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 1 / 10

*Permission of instructor required; first day attendance required; must be on of the ten Mellon Fellows; S/SN grading only, 2 credits*

AMST 334-01 Cultural Studies and the Media Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 402 Instructor: Leola Johnson Avail./Max.: 12 / 20

*Cross-listed with MCST 334-01*

AMST 384-01 Langston Hughes: Global Writer Days: TR Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with ENGL 384-01 and INTL 384-01*

AMST 445-01 Frontera: The U.S./Mexico Border Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 402 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with HISP 445-01 and LATI 445-01; first day attendance required*

Anthropology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ANTH 101-01 General Anthropology Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 06A Instructor: Scott Legge Avail./Max.: -1 / 30
ANTH 111-01 Cultural Anthropology Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06A Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 6 / 35
ANTH 206-01 Endangered/Minority Languages Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 301 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: -1 / 20

*Cross-listed with LING 206-01*

ANTH 230-01 Ethnographic Interviewing Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 05 Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 12 / 16
ANTH 240-01 Human Osteology and Paleopathology Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: Closed 1 / 20

*First day attendance required*

ANTH 243-01 Psychological Anthropology Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with PSYC 243-01*

ANTH 246-01 Refugees/Humanitarian Response Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 05 Instructor: Dianna Shandy Avail./Max.: 1 / 16

*First Year Course only; first day attendance required*

ANTH 246-02 Refugees/Humanitarian Response Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: Dianna Shandy Avail./Max.: 2 / 20
ANTH 253-01 Comparative Muslim Cultures Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with INTL 253-01 and RELI 294-02*

ANTH 363-01 Anthropology of Development Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 7 / 20
ANTH 394-01 Children and Youth in Africa Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 05 Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: 11 / 20
ANTH 487-01 Theory in Anthropology Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 105 Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: 5 / 20

Art and Art History

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ART 130-01 Drawing I Days: MW Time: 08:30 am-11:40 am Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

ART 130-02 Drawing I Days: MW Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

ART 131-01 Ceramics I Days: MWF Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: Closed 0 / 14

*First day attendance required; $100 material fee required*

ART 149-01 Introduction to Visual Culture Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 3 / 25
ART 160-01 Art of the West I Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: Closed -2 / 30

*Cross-listed with CLAS 260-01*

ART 170-01 Art of the East I: China Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with ASIA 170-01*

ART 233-01 Photography I Days: MWF Time: 12:00 pm-02:10 pm Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required;$75 materials fee required*

ART 234-01 Painting I Days: TR Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 308 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: Closed 4 / 15

*First day attendance required*

ART 235-01 Sculpture 1: Basic Sculpture with a Dose of Hot Metal Days: TR Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 118 Instructor: John Fleischer Avail./Max.: 2 / 15

*Appropriate for freshman and incoming first year students; $150 material fee required*

ART 236-01 Printmaking I Days: TR Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: Closed 4 / 15

*First day attendance required*

ART 239-01 2-D Design Days: MWF Time: 02:20 pm-04:30 pm Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: Closed 0 / 16
ART 252-01 Gender, Sexualities, and Feminist Visual Culture Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only; cross-listed with WGSS 252-01*

ART 263-01 Modern Art Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: -2 / 20
ART 294-01 Embodiment and Subjectivity in Later Chinese Art Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 8 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-01*

ART 294-02 Politics and Ideology in Greco-Roman Art Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: 11 / 20
ART 367-01 3-D Design Days: TR Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 118 Instructor: John Fleischer Avail./Max.: 2 / 15

*Appropriate for first year and incoming students*

ART 370-01 Drawing II: Mixed Media and Idea Development Days: TR Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 206 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 0 / 10
ART 371-01 Painting II Days: TR Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 202 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

ART 373-01 Printmaking II Days: TBA Time: TBA Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: -6 / 6

*Permission of instructor required; first day attendance required*

ART 374-01 Ceramic Art II Days: MWF Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required;$100 material fee required*

Asian Languages and Cultures

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ASIA 140-01 Introduction to East Asian Civilization Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 0 / 15

*Cross-listed with HIST 140-01*

ASIA 170-01 Art of the East I: China Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with ART 170-01*

ASIA 236-01 Sanskrit and Religion in India Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 227 Instructor: James Laine Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with CLAS 202-01, LING 236-01 and, RELI 236-01*

ASIA 254-01 Japanese Film and Animation: From the Salaryman to the Shojo Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with JAPA 254-01; Monday evening film screenings in Neill 402*

ASIA 255-01 China on Screen Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 304 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with CHIN 255-01; film screenings Monday evening 7-9pm, Neill 226*

ASIA 294-01 Embodiment and Subjectivity in Later Chinese Art Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 8 / 20

*Cross-listed with ART 294-01*

ASIA 294-02 Chinese Music Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 12 / 25

*Cross-listed with MUSI 294-01*

ASIA 335-01 Analyzing Japanese Language Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 111 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with JAPA 335-01 and LING 335-01*

ASIA 378-01 War Crimes and Memory in East Asia Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 4 / 14

*Cross-listed with HIST 378-01*

Biology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
BIOL 101-01 Creatures and Curiosities Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 205 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 0 / 16
BIOL 144-01 Lakes, Streams and Rivers Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 301 Instructor: Daniel Hornbach Avail./Max.: Closed 5 / 18

*Cross-listed with ENVI 144-01; first day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

BIOL 255-01 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: 6 / 18

*First day attendance required; 2 credit course; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 255-02 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: 3 / 18

*First day attendance required; 2 credit course; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 255-03 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: 4 / 18

*First day attendance required; 2 credit course; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 260-01 Genetics Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 226 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: -4 / 24

*First day attendance required*

BIOL 260-02 Genetics Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 100 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: Closed -1 / 36

*First day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 265-01 Cell Biology Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 226 Instructor: Devavani Chatterjea Avail./Max.: Closed -4 / 40

*First day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 270-01 Biodiversity and Evolution Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 270 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only; first day attendance required; must register for BIOL 270-L1*

BIOL 270-02 Biodiversity and Evolution Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 100 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed 2 / 22

*First day attendance required; must register in BIOL 270-L2; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 270-L1 Biodiversity and Evolution Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Lab only; attendance at first lab meeting required*

BIOL 270-L2 Biodiversity and Evolution Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed 2 / 22

*Attendance at first lab meeting required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 285-01 Ecology Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 250 Instructor: Laura Phillips-Mao Avail./Max.: 1 / 44

*Cross-listed with ENVI 285-01;first day attendance required;ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 285-L1 Ecology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: -1 / 22

*Cross-listed with ENVI 285-L1;attendance at first lab meeting required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 285-L2 Ecology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 2 / 22

*Cross-listed with ENVI 285-L2;attendance at first lab meeting required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 344-01 Aquatic Ecology Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 284 Instructor: Daniel Hornbach Avail./Max.: Closed 1 / 10

*Cross-listed with ENVI 344-01;first day attendance required;ACTC student may register on first day of class with permission of instructor*

BIOL 344-L1 Aquatic Ecology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Hornbach, Hove Avail./Max.: Closed 1 / 10

*Cross-listed with ENVI 344-L1;attendance at first lab meeting required; ACTC student may register on the first day of class with permission of instructor*

BIOL 345-01 Field Botany Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 284 Instructor: Laura Phillips-Mao Avail./Max.: Closed 0 / 15

*ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 345-L1 Field Botany Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Laura Phillips-Mao Avail./Max.: Closed 0 / 15

*ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 351-01 Biochemistry I Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 150 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 1 / 32

*Cross-listed with CHEM 351-01; first day attendance required*

BIOL 351-L1 Biochemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 1 / 16

*Cross-listed with CHEM 351-L1; attendance at first lab meeting required*

BIOL 351-L2 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with CHEM 351-L2; attendance at first lab meeting required*

BIOL 357-01 Immunology Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 241 Instructor: Kristin Renkema Avail./Max.: 3 / 16

*First day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 357-L1 Immunology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 277 Instructor: Kristin Renkema Avail./Max.: 3 / 16

*Attendance at first lab meeting required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 358-01 Microbiology Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 300 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: 5 / 16

*First day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 358-L1 Microbiology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: 5 / 16

*Attendance at first lab meeting required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 360-01 Neuroanatomy Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 205 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: Closed 0 / 14

*First day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 360-L1 Neuroanatomy Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 275 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: Closed 0 / 14

*Attendance at first lab meeting required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 361-01 Invertebrate Animal Diversity Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 270 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 6 / 12

*First day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 361-L1 Invertebrate Animal Div Lab Days: R Time: 01:10 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 6 / 12

*Attendance at first lab meeting required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 367-01 Human Physiology Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 250 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: 4 / 32

*First day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 367-L1 Human Physiology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 275 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: 3 / 16

*Attendance at first lab meeting required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 367-L2 Human Physiology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 275 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: 1 / 16

*Attendance at first lab meeting required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

BIOL 494-01 Seminar in Genome Editing Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 4 / 12

*First day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of instructor*

Chemistry

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHEM 111-01 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: -2 / 42

*First day attendance required*

CHEM 111-02 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 350 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 0 / 40

*First day attendance required*

CHEM 111-03 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 350 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: 0 / 40

*First day attendance required*

CHEM 111-04 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 350 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: 12 / 40

*First day attendance required*

CHEM 111-L1 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 343 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 0 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*

CHEM 111-L2 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 341 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 1 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*

CHEM 111-L3 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 343 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 1 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*

CHEM 111-L4 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 341 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 1 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*

CHEM 111-L5 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 343 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 0 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*

CHEM 111-L6 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 341 Instructor: Marc Rodwogin Avail./Max.: -2 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*

CHEM 111-L7 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 343 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: -1 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*

CHEM 111-L8 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: W Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 341 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 5 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*

CHEM 111-L9 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: W Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 343 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 5 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $12 lab fee required*

CHEM 115-01 Accelerated General Chemistry Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 0 / 18

*Reserved for First Year Students; $12 lab fee required*

CHEM 115-L1 Accel General Chemistry Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 380 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 0 / 18

*Reserved for First Year students only; $12 lab fee required*

CHEM 211-01 Organic Chemistry I Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 100 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 21 / 40

*First day attendance required*

CHEM 211-02 Organic Chemistry I Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 100 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: Closed -6 / 40

*First day attendance required*

CHEM 211-L1 Organic Chemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 1 / 16

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 211-L2 Organic Chemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 2 / 16

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 211-L3 Organic Chemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: Closed 1 / 16

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 211-L4 Organic Chemistry I Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 211-L5 Organic Chemistry I Lab Days: F Time: 01:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Marc Rodwogin Avail./Max.: 11 / 16

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 300-01 Chemistry Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 27 / 70

*1 credit course*

CHEM 311-01 Thermodynamics and Kinetics Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 301 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 5 / 27

*First day attendance required*

CHEM 311-L1 Thermodynamics/Kinetics Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 378 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 2 / 10

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 311-L2 Thermodynamics/Kinetics Lab Days: R Time: 08:30 am-11:10 am Room: OLRI 378 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: Closed 0 / 8

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 311-L3 Thermodynamics/Kinetics Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 378 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 4 / 10

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 351-01 Biochemistry I Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 150 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 1 / 32

*Cross-listed with BIOL 351-01; first day attendance required*

CHEM 351-L1 Biochemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 1 / 16

*Cross-listed with BIOL 351-L1; attendance at first lab meeting required*

CHEM 351-L2 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with BIOL 351-L2;attendance at first lab meeting required*

CHEM 361-01 Advanced Organic Chemistry Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 205 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

CHEM 411-01 Advanced Inorganic Chemistry Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 301 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 4 / 16
CHEM 411-L1 Adv Inorganic Chemistry Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 347 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: Closed 2 / 8

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 411-L2 Adv Inorganic Chemistry Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 347 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 2 / 8

*Attendance at first lab meeting required*

Chinese

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHIN 101-01 First Year Chinese I Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 112 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 4 / 20
CHIN 101-02 First Year Chinese I Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 112 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 6 / 20
CHIN 101-L1 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 02:30 pm-03:30 pm Room: NEILL 404 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 3 / 12
CHIN 101-L2 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 111 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 0 / 12
CHIN 101-L3 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 217 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 3 / 12
CHIN 194-01 Teachers and Students Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 111 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only*

CHIN 203-01 Second Year Chinese I Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: LIBR 250 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 4 / 20
CHIN 203-02 Second Year Chinese I Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: LIBR 250 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 7 / 20
CHIN 203-L1 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 212 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 6 / 12
CHIN 203-L2 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 102 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 3 / 12
CHIN 203-L3 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 02:30 pm-03:30 pm Room: NEILL 113 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: -1 / 12
CHIN 255-01 China on Screen Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 304 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with ASIA 255-01; film screenings Monday evening 7-9pm, Neill 226*

CHIN 305-01 Third Year Chinese I Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 111 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 11 / 20
CHIN 305-L1 Third Year Chinese I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 404 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 6 / 10
CHIN 305-L2 Third Year Chinese I Lab Days: W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 227 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 5 / 10
CHIN 407-01 Fourth Year Chinese I Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 102 Instructor: Jin Stone Avail./Max.: 7 / 15

Classics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CLAS 111-01 Elementary Latin I Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 003 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 17 / 25
CLAS 111-L1 Elementary Latin I Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: NEILL 212 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 17 / 25
CLAS 113-01 Elementary Arabic I Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 010 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: -2 / 25

*First day attendance required*

CLAS 113-L1 Elementary Arabic I Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 003 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 0 / 15
CLAS 113-L2 Elementary Arabic I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 3 / 15
CLAS 115-01 Elementary Greek I Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 011 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 16 / 25
CLAS 115-L1 Elementary Greek I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: MAIN 410 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 9 / 12
CLAS 115-L2 Elementary Greek I Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: MAIN 003 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 8 / 12
CLAS 122-01 The Roman World Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: Closed 4 / 25

*Cross-listed with HIST 122-01*

CLAS 194-02 Frenemies: Caliphate and Byzantine Empire in Late Antiquity Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 214 Instructor: El Meligi, Overman Avail./Max.: 14 / 24
CLAS 202-01 Sanskrit and Religion in India Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 227 Instructor: James Laine Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with ASIA 236-01, LING 236-01 and, RELI 236-01*

CLAS 231-01 Intermediate Latin: Prose Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 002 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 13 / 25
CLAS 237-01 Intermediate Hebrew I Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 20 / 25
CLAS 241-01 Intermediate Arabic I Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 010 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 10 / 25
CLAS 241-L1 Intermediate Arabic I Lab Days: M Time: 08:30 am-09:30 am Room: MAIN 410 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 13 / 25
CLAS 241-L2 Intermediate Arabic I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 23 / 25
CLAS 260-01 Introduction to Ancient/Medieval Art Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: Closed -2 / 30

*Cross-listed with ART 160-01*

CLAS 294-01 Iberian Frontiers: Convivencia and Conflict, 711 - 1492 Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 216 Instructor: Rebecca Church Avail./Max.: 10 / 15

*Cross-listed with HISP 294-01 and HIST 294-03*

CLAS 294-02 Trauma and Drama Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 003 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only*

CLAS 485-01 Advanced Arabic Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 6 / 25
CLAS 490-01 Senior Seminar Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 111 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 8 / 25

Computer Science

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
COMP 112-01 Introduction to Data Science Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 400 Instructor: Johnson, Sen Avail./Max.: 1 / 20

*First Year Course only, cross-listed with MATH 112-01; first day attendance required*

COMP 112-02 Introduction to Data Science Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 254 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: -3 / 24

*Cross-listed with MATH 112-02; first day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 123-01 Core Concepts in Computer Science Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 258 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 2 / 25

*First day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 123-02 Core Concepts in Computer Science Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 258 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: -2 / 25

*First day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 123-03 Core Concepts in Computer Science Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 258 Instructor: Elizabeth Ernst Avail./Max.: 2 / 25

*First day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 123-04 Core Concepts in Computer Science Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 258 Instructor: Elizabeth Ernst Avail./Max.: -1 / 25

*First day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 123-05 Core Concepts in Computer Science Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 254 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 2 / 25

*First day attendance required; Students are required to have a laptop on which software may be installed and to bring it to class every day; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 124-01 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 256 Instructor: Bret Jackson Avail./Max.: -2 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required;students registered for Section 01 of COMP 124 MUST register for Lab 1; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 124-02 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 256 Instructor: Elizabeth Jensen Avail./Max.: 4 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required;students registered for Section 02 of COMP 124 MUST register for Lab 2; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 124-03 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 256 Instructor: Elizabeth Jensen Avail./Max.: 2 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required;students registered for Section 03 of COMP 124 MUST register for Lab 3; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 124-04 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 256 Instructor: Daniel Kluver Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required;students registered for Section 04 of COMP 124 MUST register for Lab 4; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 124-L1 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 256 Instructor: Bret Jackson Avail./Max.: -2 / 16

*Permission of instructor required; students registered for Lab 1 of COMP 124 MUST register for Section 01 of the course; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 124-L2 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 256 Instructor: Elizabeth Jensen Avail./Max.: 3 / 16

*Permission of instructor required; students registered for Lab 2 of COMP 124 MUST register for Section 02 of the course; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 124-L3 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 256 Instructor: Elizabeth Jensen Avail./Max.: 3 / 16

*Permission of instructor required; students registered for Lab 3 of COMP 124 MUST register for Section 03 of the course; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 124-L4 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 256 Instructor: Daniel Kluver Avail./Max.: 3 / 16

*Permission of instructor required; students registered for Lab 4 of COMP 124 MUST register for Section 04 of the course; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 221-01 Algorithm Design and Analysis Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 241 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: -3 / 34

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 225-01 Software Design and Development Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 245 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 225-02 Software Design and Development Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 245 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 240-01 Computer Systems Organization Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 245 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: Closed -1 / 17

*First day attendance required; open to current Sophomore, Junior, Seniors who have declared a Computer Science Major; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 240-02 Computer Systems Organization Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 245 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: Closed 4 / 15

*First day attendance required; open to current Sophomore, Junior, Seniors who have declared a Computer Science Major; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 261-01 Theory of Computation Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 243 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 6 / 30

*Permission of instructor required; cross-listed with MATH 361-01; first day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 261-02 Theory of Computation Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 205 Instructor: Daniel Kluver Avail./Max.: 4 / 20

*Permission of instructor required; cross-listed with MATH 361-02; first day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 302-01 Introduction to Database Management Systems Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 258 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: Closed 4 / 24

*First day attendance required; open to current Sophomore, Junior, Seniors who have declared a Computer Science Major or Applied Math Major or Data Science Minor; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 340-01 Digital Electronics Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 150 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 15 / 24

*Cross-listed with PHYS 340-01*

COMP 340-L1 Digital Electronics Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 147 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 8 / 12

*Cross-listed with PHYS 340-L1*

COMP 340-L2 Digital Electronics Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 147 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 7 / 12
COMP 445-01 Parallel and Distributed Processing Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 484-01 Introduction to Artificial Intelligence Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: -3 / 33

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

COMP 494-01 Topics in Visualization Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 258 Instructor: Bret Jackson Avail./Max.: 3 / 24

*First day attendance required; ACTC students may register on April 28th with permission of instructor*

Economics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ECON 113-01 Financial Accounting Days: TR Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 304 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: -2 / 25
ECON 113-02 Financial Accounting Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 100 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: 0 / 25
ECON 119-01 Principles of Economics Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 305 Instructor: Lucas Threinen Avail./Max.: 3 / 25
ECON 119-02 Principles of Economics Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 304 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: -2 / 25
ECON 119-03 Principles of Economics Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06A Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 4 / 25

*First day attendance required*

ECON 119-04 Principles of Economics Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 304 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: -3 / 25
ECON 119-05 Principles of Economics Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 305 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 4 / 16

*First Year Course only*

ECON 119-06 Principles of Economics Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 401 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only*

ECON 221-01 Introduction to International Economics Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 05 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 8 / 25
ECON 221-02 Introduction to International Economics Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 305 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 11 / 25
ECON 229-01 World Economic History Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 304 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: 6 / 25
ECON 256-01 Intro to Investment Banking Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 150 Instructor: Joyce Minor Avail./Max.: Closed 0 / 22

*First day attendance required*

ECON 294-01 The Economics of Sports Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 305 Instructor: Vasant Sukhatme Avail./Max.: 5 / 25
ECON 294-02 Development, Environment, and Sustainability Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 110 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: 7 / 25

*This course approaches the processes of economic, social, and technological change in developing countries in light of these constraints. The challenges of poverty reduction and redistributive economic growth are deeply intertwined with the way in which we manage and allocate natural resources. Without careful attention to sustainability principles we could easily see welfare gains erased in the medium-term. This course takes a systems approach to thinking about processes of international sustainable development and questions how these transformation processes are or are not economically, socially, and environmentally sustainable.*

ECON 353-01 Managerial Accounting Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 301 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: 14 / 25
ECON 361-01 Intermediate Microeconomic Analysis Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 206 Instructor: Vasant Sukhatme Avail./Max.: 6 / 25
ECON 361-02 Intermediate Microeconomic Analysis Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 304 Instructor: Vasant Sukhatme Avail./Max.: 14 / 25
ECON 371-01 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 305 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: Closed -1 / 25
ECON 371-02 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 305 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: Closed 3 / 25
ECON 381-01 Introduction to Econometrics Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: Closed -2 / 22
ECON 381-02 Introduction to Econometrics Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 5 / 22
ECON 381-L1 Intro to Econometrics Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 4 / 28
ECON 381-L2 Intro to Econometrics Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 11 / 28
ECON 405-01 Industrial Organization Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 214 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: Closed 2 / 25
ECON 426-01 International Economic Development Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 216 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: 14 / 25

*Capstone*

ECON 444-01 Honors Seminar Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 305 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 5 / 15

*Capstone*

ECON 485-01 Empirical Finance Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 304 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: 13 / 25

*Capstone*

ECON 490-01 Behavioral and Experimental Economics Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 304 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with PSYC 490-01; Capstone course*

Educational Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
EDUC 194-01 Illuminating Our Diverse Intellectual Lives Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 215 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: 9 / 16

*First Year Course only; first day attendance required*

EDUC 220-01 Educational Psychology Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 215 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed -4 / 25

*Cross-listed with PSYC 220-01; first day attendance required*

EDUC 240-01 Race, Culture, and Ethnicity in Education Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 304 Instructor: Jonathan Hamilton Avail./Max.: Closed 1 / 25

*Cross-listed with AMST 240-01; first day attendance required*

EDUC 275-01 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 370 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; cross-listed with ENVI 275-01;first day attendance required*

EDUC 275-L1 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 370 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; cross-listed with ENVI 275-L1; first day attendance required*

EDUC 380-01 Research Methods for Educ/Adv Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Jonathan Hamilton Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; Education Studies Majors/Teaching Learning emphasis*

EDUC 390-01 Teaching and Learning in Urban Schools Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 215 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: 4 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required*

EDUC 460-01 Education and Social Change Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 217 Instructor: Ruthanne Kurth-Schai Avail./Max.: 2 / 10

*Permission of Educational Studies Department Chair required; first day attendance required; Educational Studies Majors only*

English

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENGL 101-01 College Writing Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 101 Instructor: Rebecca Graham Avail./Max.: 2 / 16
ENGL 105-01 American Voices Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 304 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: Closed 2 / 20

*First day attendance required*

ENGL 115-01 Shakespeare Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 7 / 20
ENGL 135-01 Poetry Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Taylor Schey Avail./Max.: 5 / 20
ENGL 136-01 Drama: Theater and Politics Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 111 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: 1 / 20
ENGL 137-01 Novel: Literature Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 011 Instructor: James Dawes Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only*

ENGL 137-02 Novel: On Beauty Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 4 / 20
ENGL 150-01 Introduction to Creative Writing Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 170 Instructor: Matthew Burgess Avail./Max.: Closed 2 / 16
ENGL 150-02 Introduction to Creative Writing Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 170 Instructor: Matthew Burgess Avail./Max.: Closed 2 / 16
ENGL 150-03 Introduction to Creative Writing Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 011 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: Closed 0 / 16
ENGL 150-04 Introduction to Creative Writing Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 011 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: Closed 3 / 16
ENGL 150-05 Intro to Creative Writing:Poetics for Free Thinkers and Paradigm Shakers Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Ping Wang Avail./Max.: 1 / 16

*First Year Course only*

ENGL 150-06 Introduction to Creative Writing Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: LIBR 250 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: 1 / 16
ENGL 200-01 Major Medieval and Renaissance British Writers Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 003 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 7 / 20
ENGL 208-01 Literary Publishing Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Anitra Budd Avail./Max.: 6 / 20
ENGL 230-01 Nineteenth-Century British Literature Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 001 Instructor: Taylor Schey Avail./Max.: 3 / 20
ENGL 272-01 Love and Madness in 19th Century American Literature Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: James Dawes Avail./Max.: 1 / 20
ENGL 280-01 Crafts of Writing: Poetry: Poetics for Misfits, Free Thinkers and Paradigm Movers Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 217 Instructor: Ping Wang Avail./Max.: Closed 3 / 16
ENGL 281-01 Crafts of Writing: Fiction: Reaction/Fiction Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Marlon James Avail./Max.: Closed 4 / 16
ENGL 284-01 Crafts of Writing: Screenwriting Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 170 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: Closed 0 / 16
ENGL 294-01 How to Be a Person in the World Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 170 Instructor: Matthew Burgess Avail./Max.: Closed 1 / 16
ENGL 294-02 Writing Resistance Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 011 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: Closed 2 / 16
ENGL 294-03 Comparative Feminisms: Whiteness and Postcolonialisms Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 009 Instructor: Sonita Sarker Avail./Max.: 11 / 25

*First day attendance required; cross-listed with WGSS 240-01.*

ENGL 310-01 Shakespeare Studies Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 001 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 6 / 20
ENGL 341-01 20th Century British Novel: The British Multicultural Novel Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 001 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 11 / 20
ENGL 380-01 Topics in African American Lit: The Long Harlem Renaissance Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 7 / 20
ENGL 384-01 Langston Hughes: Global Writer Days: TR Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with AMST 384-01 and INTL 384-01*

ENGL 400-01 Seminar: Virginia Woolf: Film, Theory, Media Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 003 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 7 / 12

*First day attendance required*

ENGL 406-01 Projects in Creative Writing - Capstone Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Marlon James Avail./Max.: 3 / 12

*Permission of instructor required*

Environmental Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENVI 140-01 The Earth's Climate System Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 401 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 16 / 44

*First day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 140-L1 The Earth's Climate System Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 4 / 22

*First day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 140-L2 The Earth's Climate System Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 12 / 22

*First day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 144-01 Lakes, Streams and Rivers Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 301 Instructor: Daniel Hornbach Avail./Max.: Closed 5 / 18

*Cross-listed with BIOL 144-01; first day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 150-01 Climate and Society Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 301 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 2 / 25

*First day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 160-01 Dynamic Earth/Global Change Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only; cross-listed with GEOL 160-01;must register for GEOL 160-L1*

ENVI 160-02 Dynamic Earth/Global Change Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 100 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 22 / 48

*Cross-listed with GEOL 160-02; must register for either ENVI 160-L2 or ENVI 160-L3*

ENVI 160-L1 Dynamic Earth/Global Chng Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: -1 / 16

*First Year Lab only; cross-listed with GEOL 160-L1*

ENVI 160-L2 Dynamic Earth/Global Chng Lab Days: T Time: 08:00 am-11:00 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 15 / 24

*Cross-listed with GEOL 160-L2*

ENVI 160-L3 Dynamic Earth/Global Chng Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 8 / 24

*Cross-listed with GEOL 160-L3*

ENVI 202-01 Sustainability and the Campus Days: T Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MARKIM 201 Instructor: Suzanne Savanick Hansen Avail./Max.: 9 / 16

*First day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor; 2 credit course*

ENVI 203-01 Introduction to Urban Ecology Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 6 / 25

*Cross-listed with GEOG 203-01; first day attendance required*

ENVI 215-01 Environmental Politics/Policy Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with POLI 215-01; first day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 232-01 People, Agriculture and the Environment Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06A Instructor: William Moseley Avail./Max.: 1 / 30

*Cross-listed with GEOG 232-01; first day attendance required*

ENVI 234-01 U.S. Environmental History Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 400 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with HIST 234-01; first day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 234-02 U.S. Environmental History Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 300 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only; cross-listed with HIST 234-02; first day attendance required*

ENVI 270-01 Psychology of Sustainable Behavior Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 270 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: 1 / 20

*Cross-listed with PSYC 270-01; first day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 275-01 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 370 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; cross-listed with EDUC 275-01; first day attendance required*

ENVI 275-L1 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 370 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; cross-listed with EDUC 275-L1; first day attendance required*

ENVI 280-01 Environmental Classics Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 247 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: 8 / 18

*First day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 285-01 Ecology Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 250 Instructor: Laura Phillips-Mao Avail./Max.: 1 / 44

*Cross-listed with BIOL 285-01; first day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of the instructor*

ENVI 285-L1 Ecology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: -1 / 22

*Cross-listed with BIOL 285-L1; first day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of the instructor*

ENVI 285-L2 Ecology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 2 / 22

*Cross-listed with BIOL 285-L2; first day attendance required; ACTC student may register on April 28th with permission of the instructor*

ENVI 294-02 Technology and the Environment in the Pre-Modern World Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 002 Instructor: Basit Qureshi Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with HIST 294-08*

ENVI 344-01 Aquatic Ecology Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 284 Instructor: Daniel Hornbach Avail./Max.: Closed 1 / 10

*Cross-listed with BIOL 344-01; first day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 344-L1 Aquatic Ecology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Hornbach, Hove Avail./Max.: Closed 1 / 10

*Cross-listed with BIOL 344-L1; first day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 368-01 Sustainable Development and Global Future Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 301 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: Closed 1 / 18

*Cross-listed with INTL 368-01; first day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 394-01 GIS/Community Partnerships Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 109 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: -3 / 15

*Cross-listed with GEOG 364-01; first day attendance required*

ENVI 477-01 Comparative Environment and Development Studies Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: William Moseley Avail./Max.: 7 / 15

*Permission of instructor required; cross-listed with GEOG 477-01 and INTL 477-01; first day attendance required*

ENVI 478-01 Cities of the 21st Century: The Political Economy of Urban Sustainability Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 105 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; cross-listed with GEOG 478-01; first day attendance required*

ENVI 489-01 Environmental Leadership Pract Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 14 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 490-01 Envi St Leadership Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 241 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 14 / 20

*First day attendance required; 2 credit course; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

French and Francophone Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
FREN 101-01 French I Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 404 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 12 / 20

*First day attendance required*

FREN 101-02 French I Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 402 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

FREN 101-L1 French I Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 404 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 2 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L2 French I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 404 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L3 French I Lab Days: T Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 370 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L4 French I Lab Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: NEILL 217 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-01 Accelerated French I-II Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 404 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: 11 / 20

*First day attendance required*

FREN 111-02 Accelerated French I-II Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 409 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 11 / 20
FREN 111-L1 Accelerated French I-II Lab Days: TR Time: 10:10 am-11:10 am Room: OLRI 247 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 10 / 20

*First day attendance required*

FREN 111-L2 Accelerated French I-II Lab Days: TR Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 205 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 12 / 20

*First day attendance required*

FREN 194-01 Revolutionary Thought in France, 1789-2017 Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 402 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: 1 / 16

*First Year Course only; first day attendance required*

FREN 203-01 French III Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 409 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 10 / 20

*First day attendance required*

FREN 203-02 French III Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 409 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

FREN 203-03 French III Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 402 Instructor: Martine Sauret Avail./Max.: 6 / 20

*First day attendance required*

FREN 203-L1 French III Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 409 Instructor: Manon Pelaprat Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L2 French III Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: OLRI 250 Instructor: Manon Pelaprat Avail./Max.: 2 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L3 French III Lab Days: T Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 250 Instructor: Manon Pelaprat Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L4 French III Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 409 Instructor: Manon Pelaprat Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L5 French III Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 404 Instructor: Manon Pelaprat Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L6 French III Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 409 Instructor: Manon Pelaprat Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-02 Text, Film and Media Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 402 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-L1 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 404 Instructor: Manon Pelaprat Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L2 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 350 Instructor: Manon Pelaprat Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L3 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 404 Instructor: Manon Pelaprat Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L4 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 247 Instructor: Manon Pelaprat Avail./Max.: 9 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-01 Advanced Expression: Communication Tools Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Martine Sauret Avail./Max.: 8 / 20

*First day attendance required*

FREN 305-L1 Advanced Expression: Communication Tools Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 112 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-L2 Advanced Expression: Communication Tools Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 409 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 306-01 Introduction to Literary Analysis Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 409 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required*

FREN 370-01 Art of Translation: Style, Grammar, and Translation Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Martine Sauret Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

FREN 450-01 Deceit, Desire and Money in the 19th Century Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 409 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 16 / 20
FREN 494-02 Uses of the Fantastic in Postcolonial Film and Fiction from Francophone Africa Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 402 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 17 / 20

*First day attendance required*

Geography

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOG 111-01 Human Geography of Global Issues Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: David Lanegran Avail./Max.: 13 / 35

*First day attendance required*

GEOG 203-01 Introduction to Urban Ecology Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 6 / 25

*Cross-listed with ENVI 203-01; first day attendance required*

GEOG 225-01 Introduction to Geographic Information Systems Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 107 Instructor: Kelsey McDonald Avail./Max.: 1 / 30

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L1 Introduction to Geographic Information Systems Days: W Time: 10:50 am-12:20 pm Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 3 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L2 Introduction to Geographic Information Systems Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 232-01 People, Agriculture and the Environment Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06A Instructor: William Moseley Avail./Max.: 1 / 30

*Cross-listed with ENVI 232-01; first day attendance required*

GEOG 241-01 Urban Geography Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: -1 / 25

*First day attendance required*

GEOG 242-01 Regional Geography of the US and Canada Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: 1 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 249-01 Regional Geography of Latin America Days: TR Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 05 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only; cross-listed with LATI 249-01; first day attendance required*

GEOG 250-01 Race, Place and Space Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 400 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with AMST 250-01; no first year student allowed*

GEOG 256-01 Medical Geography: The Geography of Health and Health Care Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 107 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 5 / 30

*First day attendance required*

GEOG 261-01 Geography of World Urbanization Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 111 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 14 / 25

*First day attendance required*

GEOG 261-02 Geography of World Urbanization Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 105 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only; first day attendance required*

GEOG 262-01 Metro Analysis Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: 2 / 25

*First day attendance required*

GEOG 364-01 GIS and Community Partnerships Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 109 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: -3 / 15

*Cross-listed with ENVI 394-01; permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 370-01 Advanced Cartography and Geovisualization Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 109 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: -2 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 370-L1 Advanced Cartography and Geovisualization Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 109 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: -2 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 377-01 Qualitative Research Methods Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06A Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

GEOG 477-01 Comparative Environment and Development Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: William Moseley Avail./Max.: 7 / 15

*Permission of instructor required; cross-listed with ENVI 477-01 and INTL 477-01; first day attendance required*

GEOG 478-01 Cities of the 21st Century: The Political Economy of Urban Sustainability Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 105 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; cross-listed with ENVI 478-01; first day attendance required*

Geology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOL 160-01 Dynamic Earth/Global Change Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only; cross-listed with ENVI 160-01; must register for GEOL 160-L1*

GEOL 160-02 Dynamic Earth/Global Change Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 100 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 22 / 48

*Cross-listed with ENVI 160-02; must register for either GEOL 160-L2 or GEOL 160-L3*

GEOL 160-L1 Dynamic Earth/Global Chng Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: -1 / 16

*First Year Lab only; cross-listed with ENVI 160-L1*

GEOL 160-L2 Dynamic Earth/Global Chng Lab Days: T Time: 08:00 am-11:00 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 15 / 24

*Cross-listed with ENVI 160-L2*

GEOL 160-L3 Dynamic Earth/Global Chng Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 8 / 24

*Cross-listed with ENVI 160-L3*

GEOL 165-01 History/Evolution of Earth Days: TR Time: 01:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only; first day attendance required.*

GEOL 250-01 Mineralogy Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 179 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: 7 / 18
GEOL 250-L1 Mineralogy Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 179 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: 7 / 18
GEOL 260-01 Geomorphology Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 9 / 18
GEOL 260-L1 Geomorphology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 10 / 18
GEOL 294-01 Soil: Science and Sustainability Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 100 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: 15 / 24
GEOL 304-01 Tectonics Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 12 / 18
GEOL 304-L1 Tectonics Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 12 / 18

German Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GERM 101-01 Elementary German I Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 212 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 14 / 20
GERM 101-L1 Elementary German I Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 102 Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 1 / 7
GERM 101-L2 Elementary German I Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: NEILL 111 Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 7 / 7
GERM 101-L3 Elementary German I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 5 / 5

*TBA section is reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you will register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse (schultesasse@macalester.edu; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students*

GERM 110-01 Accelerated Elementary German Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 214 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 14 / 20
GERM 110-L1 Accel Elementary German Lab Days: MW Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 112 Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 1 / 7
GERM 110-L2 Accel Elementary German Lab Days: TR Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 113 Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 7 / 7
GERM 110-L3 Accel Elementary German Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 5 / 5

*TBA section is reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you will register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse (schultesasse@macalester.edu; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students*

GERM 174-01 Vampires - from Monsters to Superheroes Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 112 Instructor: Brigetta Abel Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only*

GERM 203-01 Intermediate German I Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 212 Instructor: Linda Schulte-Sasse Avail./Max.: 3 / 20
GERM 203-L1 Intermediate German I Lab Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 113 Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: -2 / 5
GERM 203-L2 Intermediate German I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 102 Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: -1 / 5
GERM 203-L3 Intermediate German I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:10 pm Room: NEILL 113 Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 1 / 5
GERM 203-L5 Intermediate German I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 5 / 5

*TBA section is reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you will register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse (schultesasse@macalester.edu; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students*

GERM 204-01 Intermediate German II Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 214 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 9 / 20
GERM 204-L1 Intermediate German II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 111 Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 2 / 8
GERM 204-L2 Intermediate German II Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 102 Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 3 / 8
GERM 204-L3 Intermediate German II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 5 / 5

*TBA section is reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you will register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, LInda Schulte-Sasse (schultesasse@macalester.edu; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students*

GERM 279-01 Value: The Bad, the Ugly, and the Cheap Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 401 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 1 / 28

*Cross-listed with MCST 279-01; taught in English*

GERM 305-01 Advanced German Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 212 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 13 / 20
GERM 305-L1 Advanced German Lab Days: W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 102 Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 6 / 10
GERM 305-L2 Advanced German Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Katharina Bohn Avail./Max.: 7 / 10

*TBA section is reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you will register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse (schultesasse@macalester.edu; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students*

GERM 308-01 German Cultural History I Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 217 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 12 / 20

*Taught in German*

GERM 314-01 Darwin, Nietzsche, Freud Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 215 Instructor: David Martyn Avail./Max.: Closed -1 / 22

*Not available to incoming first-years; cross-listed with PHIL 214-01; taught in English*

GERM 364-01 Class Cultures Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 370 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 8 / 18

*Taught in German*

Hispanic Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
HISP 101-01 Elementary Spanish I Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 226 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: 1 / 20

*First day attendance required*

HISP 101-02 Elementary Spanish I Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 111 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

HISP 101-03 Elementary Spanish I Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 213 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: 1 / 20

*First day attendance required*

HISP 101-L1 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 100 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 1 / 12
HISP 101-L2 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 214 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 0 / 12
HISP 101-L3 Elementary Spanish I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 101 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 0 / 12
HISP 101-L4 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 214 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 1 / 12
HISP 101-L5 Elementary Spanish I Lab Days: M Time: 09:30 am-10:00 am Room: NEILL 113 Instructor: STAFF Avail./Max.: 7 / 12

*TBA sections at all levels (HISP 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*

HISP 101-L6 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 01:30 pm-02:00 pm Room: OLRI 243 Instructor: STAFF Avail./Max.: 8 / 10
HISP 101-L7 Elementary Spanish I Lab Days: W Time: 07:00 pm-07:30 pm Room: NEILL 213 Instructor: STAFF Avail./Max.: 5 / 10
HISP 102-01 Elementary Spanish II Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 215 Instructor: Justin Butler Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

HISP 102-02 Elementary Spanish II Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 215 Instructor: Justin Butler Avail./Max.: -1 / 20

*First day attendance required*

HISP 102-L1 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: OLRI 101 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 3 / 10
HISP 102-L2 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 101 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 1 / 10
HISP 102-L3 Elementary Spanish II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 100 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 1 / 10
HISP 102-L4 Elementary Spanish II Lab Days: W Time: 07:00 pm-08:00 pm Room: NEILL 212 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 1 / 10
HISP 102-L5 Elementary Spanish II Lab Days: M Time: 09:00 am-09:30 am Room: NEILL 113 Instructor: STAFF Avail./Max.: 8 / 10

*TBA sections at all levels (HISP 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*

HISP 102-L6 Elementary Spanish II Lab Days: R Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 5 / 10
HISP 110-01 Accelerated Beginning Spanish Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 215 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: 1 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; 5 credit course*

HISP 111-01 Accelerated Beginning Portuguese Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 227 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 9 / 15

*First day attendance required; 5 credit course*

HISP 111-02 Accelerated Beginning Portuguese Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 409 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 7 / 15

*First day attendance required; 5 credit course*

HISP 171-01 Susurros del Pasado: Whispers Toward the 21st Century Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 370 Instructor: Galo Gonzalez Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only; cross-listed with LATI 171-01*

HISP 203-01 Intermediate Spanish I Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 215 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

HISP 203-02 Intermediate Spanish I Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 214 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

HISP 203-03 Intermediate Spanish I Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 216 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: 2 / 20

*First day attendance required*

HISP 203-04 Intermediate Spanish I Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 216 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

HISP 203-L1 Intermediate Spanish I Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 250 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: -2 / 10
HISP 203-L2 Intermediate Spanish I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 101 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: -1 / 10
HISP 203-L3 Intermediate Spanish I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 213 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 0 / 10
HISP 203-L4 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: OLRI 101 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 3 / 10
HISP 203-L5 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 214 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: -1 / 10
HISP 203-L6 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 250 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 2 / 10
HISP 203-L8 Intermediate Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 5 / 10

*TBA sections at all levels (HISP 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*

HISP 203-L9 Intermediate Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 5 / 10
HISP 203-L10 Intermediate Spanish I Lab Days: M Time: 11:00 am-11:30 am Room: NEILL 217 Instructor: STAFF Avail./Max.: 9 / 10
HISP 204-01 Intermediate Spanish II Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 213 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: 6 / 20

*First day attendance required*

HISP 204-02 Intermediate Spanish II Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 213 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

HISP 204-03 Intermediate Spanish II Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 213 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

HISP 204-L1 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 1 / 10

*Lab will meet in Casa Hispana*

HISP 204-L2 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: OLRI 205 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 3 / 10
HISP 204-L3 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 350 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 1 / 10
HISP 204-L4 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: NEILL 404 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 3 / 10
HISP 204-L5 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 215 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 4 / 10
HISP 204-L6 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 101 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 5 / 10
HISP 204-L7 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 02:00 pm-02:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: STAFF Avail./Max.: 8 / 10

*TBA sections at all levels (HISP 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*

HISP 204-L8 Intermediate Spanish II Lab Days: W Time: 04:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 214 Instructor: STAFF Avail./Max.: 9 / 10
HISP 220-01 Accel Intermediate Spanish Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 214 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; 5 credit course*

HISP 294-01 Iberian Frontiers: Convivencia and Conflict, 711-1492 Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 216 Instructor: Rebecca Church Avail./Max.: 10 / 15

*Cross-listed with CLAS 294-01 and HIST 294-03*

HISP 305-01 Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 212 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 0 / 15

*First day attendance required*

HISP 305-02 Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 216 Instructor: Antonio Dorca Avail./Max.: 1 / 15

*First day attendance required*

HISP 305-03 Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 216 Instructor: Antonio Dorca Avail./Max.: Closed -1 / 15

*First day attendance required*

HISP 305-04 Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 213 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: -2 / 15

*First day attendance required*

HISP 307-01 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 213 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: 2 / 15

*Cross-listed with LATI 307-01; first day attendance required*

HISP 308-01 Introduction to U.S. Latino/a Studies Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 215 Instructor: Galo Gonzalez Avail./Max.: -1 / 15

*Cross-listed with AMST 308-01 and LATI 308-01; first day attendance required*

HISP 309-01 Intro to Hispanic Linguistics Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 112 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 0 / 15

*Cross-listed with LING 309-01; first day attendance required*

HISP 388-01 Junior Seminar Days: M Time: 07:00 pm-08:00 pm Room: NEILL 216 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required; 1 credit course*

HISP 394-01 Journeys Through Brazil Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 409 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 8 / 20
HISP 415-01 Cultural Resistance/Survival: Indigenous and African Peoples in Early Spanish America Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 243 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: Closed 3 / 16

*Cross-listed with INTL 415-01 and LATI 415-01*

HISP 436-01 Spanish Dialectology Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 216 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 13 / 20

*Cross-listed with LATI 436-01 and LING 436-01*

HISP 445-01 Frontera: The U.S./Mexico Border Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 402 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with AMST 445-01 and LATI 445-01; first day attendance required*