Spring 2017 Class Schedule - updated November 24, 2017 at 11:30 am

This is a snapshot of the class schedule and enrollment information, updated only once daily. For the most current information on class schedule and enrollment, Macalester students, faculty and staff should log in to 1600grand and use the "Search Class Schedule" link.

American Studies
Anthropology
Art and Art History
Asian Languages and Cultures
Biology
Chemistry
Chinese
Classics
Computer Science
Economics
Educational Studies
English
Environmental Studies
French and Francophone Studies
Geography
Geology
German Studies
Hispanic Studies
History
Interdisciplinary Studies
International Studies
Japanese
Latin American Studies
Linguistics
Mathematics
Media and Cultural Studies
Music
Neuroscience
Philosophy
Physical Education
Physics and Astronomy
Political Science
Psychology
Religious Studies
Russian Studies
Sociology
Theatre and Dance
Women's, Gender, and Sexuality Studies

American Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
AMST 194-01 Progress and Identity: Race, Gender and Social Movements Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 208 Instructor: Aisha Upton Avail./Max.: Closed -2 / 20

*Cross-listed with SOCI 194-03 and WGSS 194-01*

AMST 222-01 Imagining the American West Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 401 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed 4 / 25

*Cross-listed with HIST 222-01*

AMST 226-01 American Indian History since 1871 Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 401 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: -3 / 25

*Cross-listed with HIST 226-01*

AMST 237-01 Environmental Justice Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 270 Instructor: Erik Kojola Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with ENVI 237-01 and HIST 237-01*

AMST 270-01 Black Public Intellectuals Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 215 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: 6 / 25
AMST 294-01 Bruce Lee, His Life And Legacy Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 304 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: -1 / 20
AMST 294-02 The Rhetoric of Riot, Protest, and Social Movements Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 204 Instructor: Jacqueline Schiappa Avail./Max.: Closed 3 / 20
AMST 294-03 Comparative Feminisms: Then and Today Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Sonita Sarker Avail./Max.: 18 / 25

*First day attendance required; cross-listed with ENGL 294-10 and WGSS 240-01*

AMST 294-04 Defining Black Politics Then and Now: Black Political Leadership/Mvts for Racial Equity Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 243 Instructor: Brittany Lewis Avail./Max.: 18 / 25

*Cross-listed with POLI 294-05*

AMST 305-01 Race, Sex and Work in the Global Economy Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Benjamin Singer Avail./Max.: 8 / 20

*Cross-listed with WGSS 305-01*

AMST 308-01 Introduction to U.S. Latino/a Studies Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 228 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed 0 / 15

*Cross-listed with HISP 308-01 and LATI 308-01; first day attendance required*

AMST 315-01 U.S. Imperialism from the Philippines to Viet Nam Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 110 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 10 / 20
AMST 330-01 Mellon Seminar Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 217 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 3 / 10

*First day attendance required; 2 credit course; must be one of the Mellow Fellows to register, course is graded as S/N only*

AMST 341-01 City Life: Segregation, Integration, Gentrification Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 05 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with GEOG 341-01*

AMST 354-01 Blackness in the Media Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 402 Instructor: Leola Johnson Avail./Max.: 2 / 24

*Cross-listed with MCST 354-01*

AMST 394-02 Public History in Action: Rondo History Digital Harvest Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Crystal Moten Avail./Max.: 4 / 15

*Cross-listed with HIST 394-03*

AMST 394-03 Public History in Action-Remembering Rondo: Archives Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Rebecca Wingo Avail./Max.: 12 / 15

*Course is appropriate for First Years; cross-listed with HIST 394-04*

AMST 400-01 Senior Seminar Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 204 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: 15 / 20

Anthropology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ANTH 101-01 General Anthropology Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06A Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 14 / 35
ANTH 112-01 Archaeology and Human Origins Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: Closed 1 / 24
ANTH 223-01 Introduction to Archaeology Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 001 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: Closed 6 / 25

*Cross-listed with CLAS 223-01*

ANTH 230-01 Ethnographic Interviewing Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: Dianna Shandy Avail./Max.: 5 / 16
ANTH 241-01 Anthropology of Death and Dying Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 0 / 12

*Meets in the Chapel basement; permission of instructor required; first day attendance required*

ANTH 252-01 Photography: Theories and Practices of an International Medium Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Zeynep Gursel Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required; cross-listed with INTL 252-01 and MCST 252-01*

ANTH 253-01 Comparative Muslim Cultures Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with INTL 253-01*

ANTH 256-01 India and its Neighbors: The Anthropology of South Asia Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 05 Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 18 / 20

*Cross-listed with ASIA 256-01*

ANTH 294-01 Sustainability and the Modern World Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 204 Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 12 / 20
ANTH 333-01 The Language of Diplomacy Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 400 Instructor: Rogers, Shandy Avail./Max.: 2 / 22

*Cross-listed with FREN 333-01; application and permission of instructor required; first day attendance required; not open to ACTC students*

ANTH 342-01 Representing the World As It Is: Histories/Theories of Ethnographic Film Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Zeynep Gursel Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required; cross-listed with INTL 342-01 and MCST 342-01*

ANTH 358-01 Anthropology of Violence Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 208 Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: 11 / 20
ANTH 381-01 Emerging Infectious Diseases Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 15 / 20

*First day attendance required*

ANTH 387-01 Darwin and Evolutionary Thought Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: 16 / 20
ANTH 392-01 Language/Diplomacy Field Trip Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rogers, Shandy Avail./Max.: 8 / 22

*2 credits; co-registration in ANTH/FREN 333 required; cross-listed with FREN 392-01*

ANTH 394-02 Who Owns the Past? Legitimizing the Museum Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06B Instructor: Sudharshan Seneviratne Avail./Max.: 16 / 20
ANTH 394-03 Global Generosity Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with INTL 394-02*

ANTH 490-01 Senior Seminar Days: TR Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 06A Instructor: Gonzalez, Guneratne Avail./Max.: 6 / 20

Art and Art History

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ART 130-01 Drawing I Days: MW Time: 08:30 am-11:40 am Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required*

ART 131-01 Ceramics I Days: MWF Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: Closed 3 / 14

*First day attendance required; $100 material fee required*

ART 149-01 Introduction to Visual Culture Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 5 / 25
ART 161-01 Art of the West II Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: Closed -1 / 25
ART 171-01 Art of the East II: Japan Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 3 / 25

*Cross-listed with ASIA 171-01*

ART 230-01 Color Days: MW Time: 08:30 am-11:40 am Room: ART 202 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: Closed 3 / 15

*First day attendance required*

ART 233-01 Photography I Days: MWF Time: 12:00 pm-02:10 pm Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required; $75 material fee required*

ART 234-01 Painting I Days: TR Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 308 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

ART 235-01 Sculpture I: Basic Sculpture with a Dose of Hot Metal Days: TR Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 118 Instructor: Stanton Sears Avail./Max.: 6 / 15

*First day attendance required; $150 material fee required*

ART 236-01 Printmaking I Days: TR Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: Closed 3 / 15

*First day attendance required*

ART 333-01 Photography II Days: MWF Time: 02:20 pm-04:30 pm Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: 2 / 10
ART 370-01 Drawing II: Narrative and Sequential Images Days: MW Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: ART 206 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

ART 371-01 Painting II Days: TR Time: 08:30 am-11:10 am Room: ART 202 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

ART 372-01 Sculpture II: Metal Fabrication and Welding Days: TBA Time: TBA Room: ART 118 Instructor: Stanton Sears Avail./Max.: 1 / 5

*$150 materials fee required*

ART 373-01 Printmaking II Days: TBA Time: TBA Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: 1 / 8

*First day attendance required; permission of the instructor required*

ART 374-01 Ceramic Art II Days: MWF Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: 3 / 10

*Permission of Instructor required; first day attendance required; $100 materials fee required*

ART 394-02 Globalization and Contemporary Art Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 4 / 20
ART 394-04 Art Around the Edges Days: TR Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 118 Instructor: Stanton Sears Avail./Max.: 5 / 10
ART 487-01 Art History Methodology Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 1 / 5
ART 488-01 Senior Studio Seminar Days: MW Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ART 105 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: 2 / 12

Asian Languages and Cultures

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ASIA 171-01 Art of the East II: Japan Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 3 / 25

*Cross-listed with ART 171-01*

ASIA 256-01 India and its Neighbors: The Anthropology of South Asia Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 05 Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 18 / 20

*Cross-listed with ANTH 256-01*

ASIA 275-01 The Rise of Modern China Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 17 / 25

*Cross-listed with HIST 275-01*

ASIA 294-02 Rethinking Sexualities through Japan: Love/Desire from the PreModern to the Present Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 216 Instructor: Grace Ting Avail./Max.: 7 / 20

*Mandatory film screenings on Wednesday (7-9 pm, ~1-2 hours) for about 1/2 of the weeks of the semester; cross-listed with JAPA 294-01 and WGSS 294-05*

ASIA 378-01 War Crimes and Memory in East Asia Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 15 / 25

*Cross-listed with HIST 378-01*

ASIA 394-01 Asian Cities Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 6 / 18

*Cross-listed with GEOG 394-01; first day attendance required*

Biology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
BIOL 117-01 Women, Health and Reproduction Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 216 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: Closed -5 / 26

*Cross-listed with WGSS 117-01; first day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 117-02 Women, Health and Reproduction Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 215 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: Closed 2 / 26

*Contact instructor regarding waitlist; cross-listed with WGSS 117-02; first day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 255-01 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: Closed 0 / 18

*First day attendance required; 2 credit course; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 255-02 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: 2 / 18

*First day attendance required; 2 credit course; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 255-04 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: R Time: 01:10 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: 0 / 18

*First day attendance required; 2 credit course; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 260-02 Genetics Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 250 Instructor: Susan Bush Avail./Max.: Closed 0 / 30

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 265-01 Cell Biology Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 400 Instructor: Marcos Ortega Avail./Max.: Closed -1 / 30

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 265-02 Cell Biology Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 250 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: 4 / 30

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 270-01 Biodiversity and Evolution Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 250 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 3 / 44

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 270-L1 Biodiversity and Evolution Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed 1 / 22

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 270-L2 Biodiversity and Evolution Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 3 / 22

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 285-01 Ecology Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 226 Instructor: Sami Nichols Avail./Max.: 5 / 46

*Cross-listed with ENVI 285-01; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with permission of the instructor*

BIOL 285-L1 Ecology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed 3 / 23

*Cross-listed with ENVI 285-L1; first day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 285-L2 Ecology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed 2 / 23

*Cross-listed with ENVI 285-L2; first day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 342-01 Animal Behavior/Ecology Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 284 Instructor: Mark Davis Avail./Max.: Closed 2 / 14

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 342-L1 Animal Behavior/Ecology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Mark Davis Avail./Max.: Closed 2 / 14

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 351-01 Biochemistry I Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 304 Instructor: Kaylee Steen Avail./Max.: 2 / 16

*Cross-listed with CHEM 351-01; first day attendance required*

BIOL 351-L2 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kaylee Steen Avail./Max.: 3 / 16

*Cross-listed with CHEM 351-L2; attendance at first lab meeting required*

BIOL 352-01 Biochemistry II Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 301 Instructor: Marcos Ortega Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with CHEM 352-01; first day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 352-L1 Biochemistry II Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Marcos Ortega Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with CHEM 352-L1; first day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 353-01 Advanced Genetics Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 300 Instructor: Susan Bush Avail./Max.: 6 / 14

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 355-01 Virology Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 270 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: 4 / 16

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 365-01 Comparative Vertebrate Anatomy Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 270 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed 0 / 14

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 365-L1 Comparative Vertebrate Anatomy Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 275 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed 0 / 14

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 367-01 Human Physiology Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 100 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed -1 / 32

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 367-L1 Human Physiology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 275 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 367-L2 Human Physiology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 275 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 394-01 Cellular Signaling in the Nervous System: The Old and New Players Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 205 Instructor: Caitlin Durkee Avail./Max.: 7 / 16

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 472-01 Research in Molecular Biology Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 273 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: Closed 0 / 6

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 472-L1 Research Molecular Biology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 264 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: Closed 0 / 6

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 481-01 Seminar in Evolutionary Biology Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 300 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 5 / 14

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

BIOL 487-01 Seminar in Immunology Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 270 Instructor: Kristin Renkema Avail./Max.: 4 / 16
BIOL 489-01 Biology Seminar Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 250 Instructor: Aanonsen, Daughters Avail./Max.: Closed 0 / 71

*First day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

Chemistry

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHEM 112-01 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 350 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 18 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-02 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 350 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 1 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-03 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 350 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 3 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-04 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 350 Instructor: Jessica Allen Avail./Max.: 11 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-L1 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 343 Instructor: Jessica Allen Avail./Max.: 7 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $7 lab fee required*

CHEM 112-L2 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 341 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 6 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $7 lab fee required*

CHEM 112-L3 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 341 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: Closed 2 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $7 lab fee required*

CHEM 112-L4 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 343 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 6 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $7 lab fee required*

CHEM 112-L5 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 341 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: Closed 2 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $7 lab fee required*

CHEM 112-L6 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 343 Instructor: Ruth Pardini Avail./Max.: 2 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $7 lab fee required*

CHEM 112-L7 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 341 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: Closed 1 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $7 lab fee required*

CHEM 112-L8 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: W Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 341 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 9 / 18

*Attendance at first lab meeting required; $7 lab fee required*

CHEM 212-01 Organic Chemistry II Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 100 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 8 / 40

*First day attendance required*

CHEM 212-02 Organic Chemistry II Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 100 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: 5 / 40

*First day attendance required*

CHEM 212-L1 Organic Chemistry II Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 2 / 16

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 212-L2 Organic Chemistry II Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: Closed 1 / 16

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 212-L3 Organic Chemistry II Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Jessica Allen Avail./Max.: 4 / 16

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 212-L4 Organic Chemistry II Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Jessica Allen Avail./Max.: Closed 1 / 16

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 212-L5 Organic Chemistry II Lab Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 383 Instructor: Jessica Allen Avail./Max.: Closed 5 / 16

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 222-01 Analytical Chemistry Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 250 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 4 / 40
CHEM 222-L1 Analytical Chemistry Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 2 / 20

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 222-L2 Analytical Chemistry Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 2 / 20

*Attendance at first lab meeting required*

CHEM 300-01 Chemistry Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 30 / 70
CHEM 312-01 Quantum Chemistry and Spectroscopy Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 301 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 9 / 24
CHEM 312-L1 Quantum Chemistry and Spectroscopy Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 9 / 24
CHEM 351-01 Biochemistry I Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 304 Instructor: Kaylee Steen Avail./Max.: 2 / 16

*Cross-listed with BIOL 351-01; first day attendance required*

CHEM 351-L2 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kaylee Steen Avail./Max.: 3 / 16

*Cross-listed with BIOL 351-L2; attendance at first lab meeting required*

CHEM 352-01 Biochemistry II Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 301 Instructor: Marcos Ortega Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with BIOL 352-01; first day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

CHEM 352-L1 Biochemistry II Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Marcos Ortega Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with BIOL 352-L1; first day attendance required; ACTC student may register on December 2nd with permission of the instructor*

CHEM 394-02 Polymers and Macromolecules Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 205 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 9 / 16

Chinese

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHIN 102-01 First Year Chinese II Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 112 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 11 / 25
CHIN 102-02 First Year Chinese II Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 112 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: -1 / 15
CHIN 102-L1 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 111 Instructor: Ziwei Zhu Avail./Max.: 3 / 12
CHIN 102-L2 First Year Chinese II Lab Days: M Time: 07:00 pm-08:00 pm Room: NEILL 102 Instructor: Ziwei Zhu Avail./Max.: 0 / 12
CHIN 102-L3 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 111 Instructor: Ziwei Zhu Avail./Max.: 3 / 12
CHIN 194-01 Masterpieces of Chinese Literature Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 217 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

CHIN 204-01 Second Year Chinese II Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 111 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 7 / 20
CHIN 204-02 Second Year Chinese II Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 111 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 8 / 20
CHIN 204-L1 Second Year Chinese II Lab Days: W Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 228 Instructor: Ziwei Zhu Avail./Max.: 4 / 12
CHIN 204-L2 Second Year Chinese II Lab Days: W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 112 Instructor: Ziwei Zhu Avail./Max.: 0 / 12
CHIN 204-L3 Second Year Chinese II Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: OLRI 270 Instructor: Ziwei Zhu Avail./Max.: 6 / 10
CHIN 306-01 Third Year Chinese II Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 111 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 11 / 20
CHIN 306-L1 Third Year Chinese II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 300 Instructor: Ziwei Zhu Avail./Max.: 3 / 10
CHIN 306-L2 Third Year Chinese II Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: NEILL 111 Instructor: Ziwei Zhu Avail./Max.: 9 / 10
CHIN 408-01 Fourth Year Chinese II Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 102 Instructor: Jin Stone Avail./Max.: 8 / 15
CHIN 494-01 Cross-Cultural Encounters: China and the West Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 110 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 6 / 15

Classics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CLAS 129-01 Greek Myths Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 002 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: Closed 2 / 25
CLAS 192-01 A History of Migration in the Middle East: From Beginnings of Islam to the Syrian Crisis Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: -1 / 10

*2 credits; counts for humanities general distribution*

CLAS 194-01 Rhyming Worlds: Hebrew and Arabic Poetry through the Middle Ages Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: El Meligi, Goldman Avail./Max.: 5 / 25

*Cross-listed with ENGL 194-01*

CLAS 212-01 Elementary Latin II Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 05 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 18 / 25
CLAS 212-L1 Elementary Latin II Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: MAIN 010 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 18 / 25
CLAS 214-01 Elementary Arabic II Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 010 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 5 / 25
CLAS 214-L1 Elementary Arabic II Lab Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 410 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 9 / 25
CLAS 214-L2 Elementary Arabic II Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: MAIN 410 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 22 / 25
CLAS 218-01 Elementary Hebrew II Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 15 / 25
CLAS 218-L1 Elementary Hebrew II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: MAIN 410 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 20 / 25
CLAS 218-L2 Elementary Hebrew II Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: MAIN 410 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 21 / 25
CLAS 223-01 Introduction to Archaeology Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 001 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: Closed 6 / 25

*Cross-listed with ANTH 223-01*

CLAS 294-01 Ancient Healing and Medicine Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 001 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 11 / 25
CLAS 332-01 Intermediate Latin: Poetry Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Mark Gustafson Avail./Max.: 8 / 25
CLAS 342-01 Intermediate Arabic II Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 010 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 8 / 25
CLAS 342-L1 Intermediate Arabic II Lab Days: W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 410 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 12 / 25
CLAS 342-L2 Intermediate Arabic II Lab Days: R Time: 04:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 410 Instructor: Wessam El Meligi Avail./Max.: 21 / 25
CLAS 362-01 Intermediate Greek: Poetry Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 002 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 22 / 25

Computer Science

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
COMP 110-01 Data/Computing Fundamentals Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 400 Instructor: Daniel Kaplan Avail./Max.: Closed 10 / 32

*1 credit course*

COMP 123-01 Core Concepts in Computer Science Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 258 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 3 / 28

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 123-02 Core Concepts in Computer Science Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 258 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 4 / 28

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 123-03 Core Concepts in Computer Science Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 258 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: 4 / 28

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 123-04 Core Concepts in Computer Science Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 258 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: 4 / 28

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 124-01 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 256 Instructor: Daniel Kluver Avail./Max.: -2 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 124-02 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 256 Instructor: Daniel Kluver Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required;ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 124-03 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 256 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required;ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 124-04 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 256 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: 2 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 124-L1 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 256 Instructor: Daniel Kluver Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 124-L2 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 256 Instructor: Daniel Kluver Avail./Max.: -1 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 124-L3 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: T Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 256 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: 8 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 124-L4 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 256 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: 7 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 124-L5 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: T Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 256 Instructor: Kluver, Shoop Avail./Max.: 1 / 16
COMP 221-01 Algorithm Design and Analysis Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 243 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: 0 / 30

*All COMP majors with junior or senior status (and the prereqs) should be able to register for this course. Permission of instructor is required for students with first year or sophomore status; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 225-01 Software Design and Development Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 245 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: Closed 0 / 18

*All COMP majors with junior or senior status (and the prereqs) should be able to register for this course. Permission of instructor is required for students with first year or sophomore status; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 225-02 Software Design and Development Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 245 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: Closed 0 / 18

*All COMP majors with junior or senior status (and the prereqs) should be able to register for this course. Permission of instructor is required for students with first year or sophomore status; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 225-03 Software Design and Development Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 245 Instructor: Bret Jackson Avail./Max.: Closed 0 / 18

*All COMP majors with junior or senior status (and the prereqs) should be able to register for this course. Permission of instructor is required for students with first year or sophomore status; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 294-01 Computational Methods Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 228 Instructor: Stephanie Farmer Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with LING 294-01*

COMP 302-01 Introduction to Database Management Systems Days: TR Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 241 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: Closed 1 / 24

*Declared COMP or Applied Math and Statistics Majors (with the prereqs) are able to register, permission of instructor required for all other students; first day attendance required; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

COMP 346-01 Internet Computing Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Kyle Rosenberg Avail./Max.: 3 / 20

*Permission of the instructor required; first day attendance required; ACTC Students may register on December 2nd with permission of the instructor*

COMP 365-01 Computational Linear Algebra Days: TR Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 245 Instructor: David Shuman Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with MATH 365-01; ACTC Students may register on December 2nd with permission of the instructor*

COMP 365-02 Computational Linear Algebra Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 245 Instructor: David Shuman Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with MATH 365-02; ACTC Students may register on December 2nd with permission of the instructor*

COMP 394-01 Software Testing and Assurance Cases in the Context of Certification Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 258 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 12 / 20

*Declared COMP majors (with the prereqs) should be able to register, signature of instructor required for all others; first day attendance required; ACTC Students may register on December 2nd with permission of the instructor*

COMP 479-01 Network Science Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 205 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with MATH 479-01; ACTC Students may register on December 2nd with permission of the instructor*

COMP 484-01 Introduction to Artificial Intelligence Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Elizabeth Jensen Avail./Max.: 2 / 22

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC Students may register on December 2nd with permission of the instructor; cross-listed with NEUR 484-01*

COMP 494-01 Interactive Computer Graphics Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 258 Instructor: Bret Jackson Avail./Max.: Closed 2 / 24

*Declared COMP majors (with the prereqs) should be able to register, signature of instructor required for all others; ACTC students may register on Friday, December 2nd with permission of the instructor*

Economics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ECON 113-01 Financial Accounting Days: TR Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 304 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: Closed 0 / 25
ECON 116-01 Organizational Leadership Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 304 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: 2 / 20
ECON 119-01 Principles of Economics Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 226 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: Closed 2 / 25
ECON 119-02 Principles of Economics Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 226 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: Closed 6 / 25
ECON 119-03 Principles of Economics Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 304 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: 7 / 25

*First day attendance required*

ECON 119-04 Principles of Economics Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 304 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: 3 / 25

*First day attendance required*

ECON 194-01 Business Negotiations Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 226 Instructor: Joyce Minor Avail./Max.: Closed 3 / 25
ECON 221-01 Introduction to International Economics Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 206 Instructor: Lucas Threinen Avail./Max.: Closed 2 / 25
ECON 221-02 Introduction to International Economics Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 206 Instructor: Lucas Threinen Avail./Max.: Closed -1 / 25
ECON 225-01 Comparative Economic Systems Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 107 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 12 / 25

*Cross-listed with INTL 225-01*

ECON 294-01 Introduction to Entrepreneurship Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: MARKIM LOWER Instructor: Kate Reiling Avail./Max.: Closed 5 / 25

*Course not available to those taking Social Entrepreneurship (INTL 294-02/SOCI 294-03) during the fall 2016 semester*

ECON 294-02 Health Economics Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06A Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: Closed -6 / 25
ECON 356-01 Capital Markets Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 150 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: Closed 2 / 25
ECON 361-01 Intermediate Microeconomic Analysis Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 304 Instructor: Sarah West Avail./Max.: Closed 3 / 25

*First day attendance required*

ECON 361-02 Intermediate Microeconomic Analysis Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 304 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 3 / 25

*First day attendance required*

ECON 371-01 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 305 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed 1 / 30
ECON 371-02 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: Cuneyt Orman Avail./Max.: Closed 8 / 25
ECON 381-01 Introduction to Econometrics Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 0 / 22

*Students that register for ECON 381-01 must register for ECON 381-L1*

ECON 381-02 Introduction to Econometrics Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 05 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 1 / 22

*First day attendance required; students that register for ECON 381-02 must register for ECON 381-L2*

ECON 381-L1 Intro to Econometrics Lab Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 0 / 22
ECON 381-L2 Intro to Econometrics Lab Days: M Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 309 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 2 / 22
ECON 394-01 Game Theory Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 206 Instructor: Lucas Threinen Avail./Max.: Closed 6 / 25
ECON 420-01 Quantitative Macroeconomic Analysis Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: -1 / 20
ECON 457-01 Finance Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 206 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: Closed 1 / 25
ECON 490-01 Behavioral and Experimental Economics Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 305 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed 0 / 27

*Cross-listed with PSYC 490-01*

ECON 494-01 Economics of Public Policy Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 305 Instructor: Sarah West Avail./Max.: Closed 5 / 25

Educational Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
EDUC 220-01 Educational Psychology Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed -1 / 25

*Cross-listed with PSYC 220-01; first day attendance required*

EDUC 230-01 Community Youth Development in Multicultural America Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 215 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

EDUC 260-01 Critical Issues in Urban Education Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 304 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: Closed 2 / 25

*First day attendance required*

EDUC 294-01 Teaching Towards Freedom: The Black Intellectual Tradition in Education Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: 9 / 25

*First day attendance required*

EDUC 330-01 Philosophy of Education Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 205 Instructor: Ruthanne Kurth-Schai Avail./Max.: Closed -2 / 20

*First day attendance required*

EDUC 390-01 Teaching and Learning in Urban Schools Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 215 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: 0 / 12

*Permission of the instructor required; first day attendance required*

EDUC 460-01 Education and Social Change Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 217 Instructor: Ruthanne Kurth-Schai Avail./Max.: 4 / 10

*Permission of the instructor required; first day attendance required*

English

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENGL 105-01 American Voices Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 002 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: Closed 2 / 20
ENGL 115-01 Shakespeare Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 301 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 5 / 20
ENGL 135-01 Poetry Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 409 Instructor: Taylor Schey Avail./Max.: 5 / 20
ENGL 136-01 Drama Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 170 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: 10 / 20
ENGL 137-01 Novel Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 001 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 1 / 20
ENGL 150-01 Introduction to Creative Writing Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 102 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 0 / 16
ENGL 150-02 Introduction to Creative Writing Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 205 Instructor: Matthew Burgess Avail./Max.: Closed 0 / 16
ENGL 150-03 Introduction to Creative Writing Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 205 Instructor: Talia Mailman Avail./Max.: Closed 2 / 16
ENGL 150-04 Introduction to Creative Writing Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 009 Instructor: Ping Wang Avail./Max.: 2 / 16
ENGL 150-05 Introduction to Creative Writing Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 011 Instructor: Ping Wang Avail./Max.: 3 / 16
ENGL 150-06 Introduction to Creative Writing Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 217 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: Closed 2 / 16
ENGL 150-07 Introduction to Creative Writing Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 011 Instructor: Talia Mailman Avail./Max.: 4 / 16
ENGL 194-01 Rhyming Worlds: Hebrew and Arabic Poetry through the Middle Ages Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: El Meligi, Goldman Avail./Max.: 5 / 25

*Cross-listed with CLAS 194-01*

ENGL 230-01 Nineteenth-Century British Literature Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 216 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: Closed 2 / 20
ENGL 240-01 20th Century British Literature: The Politics of Place Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 208 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 10 / 20
ENGL 260-01 Science Fiction: From Matrix Baby Cannibals to Brave New World Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 402 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 0 / 20
ENGL 275-01 African American Literature to 1900 Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 009 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: Closed 0 / 20
ENGL 281-01 Crafts of Writing: Fiction Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 204 Instructor: Talia Mailman Avail./Max.: Closed 2 / 16
ENGL 282-01 The Crafts of Writing: Creative Nonfiction Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 370 Instructor: Matthew Burgess Avail./Max.: Closed 0 / 16
ENGL 284-01 Crafts of Writing: Screenwriting Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 011 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

ENGL 286-01 Narrative Journalism Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 002 Instructor: Stephen Smith Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required*

ENGL 294-02 Crafts of Writing:Prose Poems Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 212 Instructor: Ping Wang Avail./Max.: 2 / 16
ENGL 294-03 Introduction to Literary Theory Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 213 Instructor: Taylor Schey Avail./Max.: 8 / 20
ENGL 294-04 Bloomsbury to Brexit: British Literature and Visual Culture Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 304 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 11 / 20
ENGL 294-06 Green Language: Transatlantic Romanticism and Nature Poetry Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Taylor Schey Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with ENVI 294-02*

ENGL 294-08 Musical Fictions Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with MUSI 294-01; counts as fine arts general distribution*

ENGL 294-09 Muslim Women Writers Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with INTL 294-01 and WGSS 294-02*

ENGL 294-10 Comparative Feminisms: Then and Today Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Sonita Sarker Avail./Max.: 18 / 25

*First day attendance required; cross-listed with AMST 294-03 and WGSS 240-01*

ENGL 394-01 1859 Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required*

ENGL 394-02 Autobiographical and Speculative Fiction Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 270 Instructor: Matthew Burgess Avail./Max.: Closed -2 / 12
ENGL 400-01 Capstone: Shakespeare and Literary Methods Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 8 / 12
ENGL 494-01 Advanced Writing Workshop: Novella Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 011 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: 6 / 12

Environmental Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENVI 120-01 Environmental Geology Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 31 / 48

*Cross-listed with GEOL 120-01 and GEOG 120-01*

ENVI 120-L1 Environmental Geology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 32 / 48

*Cross-listed with GEOL 120-L1 and GEOG 120-L1*

ENVI 130-01 Science of Renewable Energy Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 150 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 1 / 63

*Cross-listed with PHYS 130-01*

ENVI 133-01 Environmental Science Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 301 Instructor: Daniel Hornbach Avail./Max.: Closed 2 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*

ENVI 133-L1 Environmental Science Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 349 Instructor: Daniel Hornbach Avail./Max.: Closed 2 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*

ENVI 150-01 Climate and Society Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 301 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: Closed -2 / 25

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*

ENVI 194-01 Americans and the Global Parks and Wilderness Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 301 Instructor: Margot Higgins Avail./Max.: 8 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*

ENVI 194-02 Bicyling the Urban Landscape Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MARKIM 303 Instructor: Margot Higgins Avail./Max.: 10 / 15

*First day attendance required; attendance will be required on several bicycle field trips that will extend beyond the regularly scheduled T/TH meeting time into the community meeting time; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor.*

ENVI 215-01 Environmental Politics/Policy Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 304 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: Closed -5 / 18

*Cross-listed with POLI 215-01; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 225-01 100 Words for Snow: Language and Nature Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 217 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: Closed 3 / 15

*Cross-listed with LING 225-01; ACTC student may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 232-01 People, Agriculture and the Environment Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: William Moseley Avail./Max.: Closed 4 / 30

*Cross-listed with GEOG 232-01; first day attendance required*

ENVI 237-01 Environmental Justice Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 270 Instructor: Erik Kojola Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with AMST 237-01 and HIST 237-01*

ENVI 280-01 Environmental Classics Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: Closed -4 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*

ENVI 285-01 Ecology Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 226 Instructor: Sami Nichols Avail./Max.: 5 / 46

*Cross-listed with BIOL 285-01; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 285-L1 Ecology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed 3 / 23

*Cross-listed with BIOL 285-L1; first day attendance required; ACTC students may register on December 2nd with permission of the instructor*

ENVI 285-L2 Ecology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed 2 / 23

*Cross-listed with BIOL 285-L2; first day attendance required; ACTC students may register on December 2nd with permission of the instructor*

ENVI 294-01 Ecology and Performance:What does the Warming World need now? Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 204 Instructor: Malin Palani Avail./Max.: 17 / 20

*Cross-listed with THDA 294-03*

ENVI 294-02 Green Language: Transatlantic Romanticism and Nature Poetry Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Taylor Schey Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with ENGL 294-06*

ENVI 294-03 Environmental Activism Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 370 Instructor: Margot Higgins Avail./Max.: Closed 4 / 14

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with the permission of the instructor*

ENVI 294-04 Intro to Urban Ecology Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 304 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: Closed 7 / 26

*Cross-listed with GEOG 294-01*

ENVI 360-01 Paleoclimate Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 170 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 13 / 16

*Cross-listed with GEOL 360-01; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 360-L1 Paleoclimate Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 13 / 16

*Cross-listed with GEOL 360-L1; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with permission of the instructor*

ENVI 375-01 Rural Landscapes and Livelihoods Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 105 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 0 / 17

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with GEOG 375-01*

ENVI 488-01 Sr Seminar in Environmental St Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 270 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: 2 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with permission of the instructor*

French and Francophone Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
FREN 102-01 French II Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 409 Instructor: Annick Fritz Avail./Max.: 10 / 20

*First day attendance required*

FREN 102-02 French II Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 409 Instructor: Annick Fritz Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required*

FREN 102-L1 French II Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 409 Instructor: Caroline Magnoux Avail./Max.: 2 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L2 French II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 409 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L3 French II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 300 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L4 French II Lab Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: NEILL 404 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-01 Accelerated French I-II Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 409 Instructor: Annick Fritz Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

FREN 111-L1 Accelerated French I-II Lab Days: TR Time: 10:10 am-11:10 am Room: OLRI 101 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-L2 Accelerated French I-II Lab Days: TR Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 402 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-01 French III Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 402 Instructor: Martine Sauret Avail./Max.: 11 / 20

*First day attendance required*

FREN 203-L1 French III Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 404 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L2 French III Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 110 Instructor: Caroline Magnoux Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-01 Text, Film and Media Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 2 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-02 Text, Film and Media Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 404 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-03 Text, Film and Media Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 214 Instructor: Billing, Cassagne Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-L1 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 09:10 am-10:10 am Room: NEILL 110 Instructor: Caroline Magnoux Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L2 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 402 Instructor: Caroline Magnoux Avail./Max.: -1 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L3 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 227 Instructor: Caroline Magnoux Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L4 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 409 Instructor: Caroline Magnoux Avail./Max.: 2 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L5 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: NEILL 226 Instructor: Caroline Magnoux Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L6 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 409 Instructor: Caroline Magnoux Avail./Max.: -1 / 11

*First day attendance required*

FREN 305-01 Advanced Expression: Communication Tools Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 409 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

FREN 305-L1 Advanced Expression: Communication Tools Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 409 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-L2 Advanced Expression: Communication Tools Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 409 Instructor: Aminata Sall Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 306-01 Introduction to Literary Analysis Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 402 Instructor: Billing, Jones-Boardman Avail./Max.: 1 / 20

*First day attendance required*

FREN 333-01 The Language of Diplomacy Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 400 Instructor: Rogers, Shandy Avail./Max.: 2 / 22

*Cross-listed with ANTH 333-01; application and permission of instructor required; first day attendance required; not open to ACTC students*

FREN 392-01 Language/Diplomacy Field Trip Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rogers, Shandy Avail./Max.: 8 / 22

*2 credits; co-registration in ANTH/FREN 333 required; cross-listed with ANTH 392-01*

FREN 402-01 Voices of the Francophone Mediterranean Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 402 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 19 / 20
FREN 473-01 Contemporary Art in France and Francophone Countries Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 402 Instructor: Martine Sauret Avail./Max.: 12 / 20

Geography

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOG 113-01 World Regional Geography: People, Places and Globalization Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 107 Instructor: William Moseley Avail./Max.: Closed 5 / 35

*Not open to students who have already taken GEOG 111*

GEOG 120-01 Environmental Geology Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 31 / 48

*Cross-listed with ENVI 120-01 and GEOL 120-01*

GEOG 120-L1 Environmental Geology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 32 / 48

*Cross-listed with ENVI 120-L1 and GEOL 120-L1*

GEOG 225-01 Introduction to Geographic Information Systems Days: MWF Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 107 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 2 / 25

*Permission of the instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-02 Introduction to Geographic Information Systems Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 107 Instructor: Kelsey McDonald Avail./Max.: 7 / 25

*Permission of the instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L1 Introduction to Geographic Information Systems Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 3 / 17

*Permission of the instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L2 Introduction to Geographic Information Systems Days: W Time: 10:50 am-12:20 pm Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 2 / 17

*Permission of the instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L3 Introduction to Geographic Information Systems Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 6 / 17

*Permission of the instructor required; first day attendance required*

GEOG 232-01 People, Agriculture and the Environment Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: William Moseley Avail./Max.: Closed 4 / 30

*Cross-listed with ENVI 232-01;first day attendance required*

GEOG 248-01 The Political Geography of Nations and Nationalism Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: Closed 5 / 20

*First day attendance required*

GEOG 249-01 Regional Geography of Latin America Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 05 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 12 / 30

*Cross-listed with LATI 249-01*

GEOG 256-01 Medical Geography: The Geography of Health and Health Care Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 107 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: Closed -1 / 30
GEOG 294-01 Introduction to Urban Ecology Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: Closed 7 / 26

*Cross-listed with ENVI 294-04*

GEOG 341-01 City Life: Segregation, Integration, Gentrification Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 05 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with AMST 341-01*

GEOG 363-01 Geography of Development and Underdevelopment Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 304 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 15 / 20
GEOG 365-01 Urban GIS Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 105 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: -3 / 15

*Permission of instructor required*

GEOG 365-L1 Urban GIS Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: Closed -2 / 15
GEOG 375-01 Rural Landscapes and Livelihoods Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 105 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 0 / 17

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 375-01*

GEOG 378-01 Statistical Research Methods in Geography Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: Closed 0 / 30

*Course restricted to Geography majors only*

GEOG 394-01 Asian Cities Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 6 / 18

*Cross-listed with ASIA 394-01; first day attendance required*

GEOG 475-01 Medical Geography Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 105 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 8 / 15

*Permission of instructor required*

GEOG 494-01 Global Urbanism Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 105 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: Closed -1 / 15

*First day attendance required*

Geology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOL 101-01 Dinosaurs Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 100 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed 1 / 48

*First day attendance required*

GEOL 102-01 Exploring the Solar System Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 187 Instructor: Karl Wirth Avail./Max.: Closed 5 / 28
GEOL 120-01 Environmental Geology Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 31 / 48

*Cross-listed with ENVI 120-01 and GEOG 120-01*

GEOL 120-L1 Environmental Geology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 32 / 48

*Cross-listed with ENVI 120-L1 and GEOG 120-L1*

GEOL 165-01 History/Evolution of Earth Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 100 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 22 / 48
GEOL 165-L1 History/Evolution of Earth Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 12 / 24
GEOL 165-L2 History/Evolution of Earth Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 10 / 24
GEOL 255-01 Structural Geology Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 8 / 18
GEOL 255-L1 Structural Geology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 8 / 18
GEOL 265-01 Sedimentology/Stratigraphy Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 4 / 18
GEOL 265-L1 Sedimentology/Stratigraphy Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 4 / 18
GEOL 302-01 Petrology and Geochemistry Days: MWF Time: 08:30 am-10:30 am Room: OLRI 179 Instructor: Karl Wirth Avail./Max.: 12 / 18
GEOL 360-01 Paleoclimate Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 170 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 13 / 16

*Cross-listed with ENVI 360-01; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with permssion of the instructor*

GEOL 360-L1 Paleoclimate Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 13 / 16

*Cross-listed with ENVI 360-L1; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with permission of the instructor*

GEOL 394-01 Geophysics Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 175 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 10 / 15
GEOL 450-01 Senior Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 170 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 1 / 18

*1 credit course*

German Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GERM 102-01 Elementary German II Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 212 Instructor: Brigetta Abel Avail./Max.: 12 / 20
GERM 102-L1 Elementary German II Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 215 Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 0 / 5
GERM 102-L2 Elementary German II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 3 / 5
GERM 102-L3 Elementary German II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 5 / 5

*TBA sections at all levels are reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you’ll register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse (schultesasse@macalester.edu; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students.*

GERM 110-01 Accelerated Elementary German Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 214 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 8 / 20
GERM 110-L1 Accel Elementary German Lab Days: MW Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 214 Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: -1 / 7
GERM 110-L2 Accel Elementary German Lab Days: TR Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 113 Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 3 / 7
GERM 110-L3 Accel Elementary German Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 7 / 7
GERM 194-01 Movies of the Third Reich Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 402 Instructor: Linda Schulte-Sasse Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with MCST 194-01*

GERM 203-01 Intermediate German I Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 212 Instructor: Brigetta Abel Avail./Max.: 4 / 20
GERM 203-L1 Intermediate German I Lab Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 112 Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: -2 / 7
GERM 203-L2 Intermediate German I Lab Days: M Time: 07:00 pm-08:00 pm Room: NEILL 113 Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 0 / 7
GERM 203-L3 Intermediate German I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 7 / 7

*TBA sections at all levels are reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you’ll register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse (schultesasse@macalester.edu; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students.*

GERM 204-01 Intermediate German II Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 214 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 6 / 20
GERM 204-L1 Intermediate German II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 113 Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 2 / 7
GERM 204-L2 Intermediate German II Lab Days: F Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 113 Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 3 / 7
GERM 204-L3 Intermediate German II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 2 / 7

*TBA sections at all levels are reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you’ll register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse (schultesasse@macalester.edu; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students.*

GERM 305-01 Advanced German Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 212 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 17 / 20
GERM 305-L3 Advanced German Lab Days: W Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 227 Instructor: Anika Hensen Avail./Max.: 7 / 10

*TBA sections at all levels are reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you’ll register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse (schultesasse@macalester.edu; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students.*

GERM 309-01 German Cultural History II Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 214 Instructor: Gisela Peters Avail./Max.: 15 / 20

*Taught in German*

GERM 366-01 Literature and Film Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 113 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 11 / 20
GERM 394-01 Spinoza and the Enlightenment Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 212 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 7 / 20
GERM 488-01 Senior Seminar: Charisma Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 113 Instructor: Linda Schulte-Sasse Avail./Max.: 14 / 20

Hispanic Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
HISP 101-01 Elementary Spanish I Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 212 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 10 / 20

*First day attendance required*

HISP 101-L1 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 228 Instructor: Pamela Zamora Quesada Avail./Max.: 5 / 10
HISP 101-L2 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 404 Instructor: Pamela Zamora Quesada Avail./Max.: 5 / 10
HISP 101-L3 Elementary Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 10

*TBA sections at all levels (Hisp 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar’s Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (Neill 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*

HISP 102-01 Elementary Spanish II Days: MWF Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 213 Instructor: Justin Butler Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

HISP 102-02 Elementary Spanish II Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 215 Instructor: Justin Butler Avail./Max.: Closed 2 / 20

*First day attendance required*

HISP 102-03 Elementary Spanish II Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 215 Instructor: Justin Butler Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

HISP 102-L1 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 404 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: -2 / 10
HISP 102-L2 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: OLRI 247 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 0 / 10
HISP 102-L3 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 247 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 4 / 10
HISP 102-L4 Elementary Spanish II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 247 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: -2 / 10
HISP 102-L5 Elementary Spanish II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 247 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 5 / 10
HISP 102-L6 Elementary Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 10

*TBA sections at all levels (Hisp 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar’s Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (Neill 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*

HISP 102-L7 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 01:30 pm-02:00 pm Room: NEILL 217 Instructor: STAFF Avail./Max.: 3 / 5
HISP 102-L8 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 03:00 pm-03:30 pm Room: NEILL 113 Instructor: STAFF Avail./Max.: 4 / 5
HISP 102-L9 Elementary Spanish II Lab Days: M Time: 01:40 pm-02:10 pm Room: NEILL 227 Instructor: STAFF Avail./Max.: 4 / 5
HISP 110-01 Accelerated Beginning Spanish Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 270 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: 7 / 15

*Permission of the instructor required; first day attendance required*

HISP 111-01 Accel Elementary Portuguese Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 113 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 15 / 20

*First day attendance required*

HISP 203-01 Intermediate Spanish I Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 213 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: 6 / 20

*First day attendance required*

HISP 203-02 Intermediate Spanish I Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 213 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required*

HISP 203-L1 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: NEILL 404 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 6 / 10
HISP 203-L3 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 247 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 0 / 10
HISP 203-L4 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 301 Instructor: Hasnaa El Hannach Ben Hammou Avail./Max.: 2 / 10
HISP 203-L5 Intermediate Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 9 / 10

*TBA sections at all levels (Hisp 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar’s Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (Neill 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*

HISP 203-L9 Intermediate Spanish I Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 227 Instructor: STAFF Avail./Max.: 3 / 5
HISP 204-01 Intermediate Spanish II Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: Closed 2 / 20

*First day attendance required*

HISP 204-02 Intermediate Spanish II Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

HISP 204-03 Intermediate Spanish II Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 204 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

HISP 204-04 Intermediate Spanish II Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 204 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: Closed -1 / 20

*First day attendance required*

HISP 204-L1 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 228 Instructor: Pamela Zamora Quesada Avail./Max.: 1 / 10
HISP 204-L2 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: NEILL 404 Instructor: Pamela Zamora Quesada Avail./Max.: 0 / 10
HISP 204-L3 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 228 Instructor: Pamela Zamora Quesada Avail./Max.: -1 / 10
HISP 204-L4 Intermediate Spanish II Lab Days: W Time: 07:00 pm-08:00 pm Room: NEILL 404 Instructor: Pamela Zamora Quesada Avail./Max.: Closed -1 / 10
HISP 204-L5 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 228 Instructor: Pamela Zamora Quesada Avail./Max.: 1 / 10
HISP 204-L6 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 404 Instructor: Pamela Zamora Quesada Avail./Max.: 0 / 10
HISP 204-L7 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 404 Instructor: Pamela Zamora Quesada Avail./Max.: 0 / 10
HISP 204-L8 Intermediate Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 9 / 10

*TBA sections at all levels (Hisp 101/102, 203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar’s Office. Then, they need to see Prof. Susana Blanco-Iglesias (Neill 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Department of Hispanic Studies. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu or calling at ext. 6791*

HISP 204-L9 Intermediate Spanish II Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:00 pm Room: NEILL 217 Instructor: STAFF Avail./Max.: 3 / 5
HISP 220-01 Accel Intermediate Spanish Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 370 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of the instructor required; first day attendance required*

HISP 220-02 Accel Intermediate Spanish Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 102 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: 7 / 15

*Permission of the instructor required; first day attendance required*

HISP 305-01 Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 213 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required*

HISP 305-02 Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 270 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

HISP 305-03 Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 212 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: 4 / 15

*First day attendance required*

HISP 307-01 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 370 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: Closed -1 / 15

*Cross-listed with LATI 307-01; first day attendance required*

HISP 308-01 Introduction to U.S. Latino/a Studies Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 228 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed 0 / 15

*Cross-listed with AMST 308-01 and LATI 308-01; first day attendance required*

HISP 325-01 Dictators, Revolutions and Insurrections Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 110 Instructor: Galo Gonzalez Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required*

HISP 331-01 Luso-Brazilian Voices: Conversations and Composition Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 402 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 5 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

HISP 334-01 Spanish in the Workplace Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 214 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

HISP 388-01 Junior Seminar Days: W Time: 07:00 pm-08:00 pm Room: NEILL 217 Instructor: Antonio Dorca Avail./Max.: 17 / 20

*First day attendance required; 1 credit course*

HISP 420-01 One Hundred Years of Plenitude: Modern and Postmodern Hispanic Fiction Days: MWF Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 216 Instructor: Galo Gonzalez Avail./Max.: 1 / 20
HISP 435-01 History of Spanish Language Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 213 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with LING 435-01; first day attendance required*

HISP 442-01 Nation and Identity in the Hispanic World Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 370 Instructor: Antonio Dorca Avail./Max.: 11 / 20

*First day attendance required*

HISP 488-01 Senior Seminar Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 370 Instructor: Antonio Dorca Avail./Max.: 15 / 20

*First day attendance required*

HISP 494-01 Portugal Meets the "Other":Portuguese Sailors in Africa, the Middle East, and Asia (15th-17thCent) Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 370 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 6 / 15

History

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
HIST 115-01 Africa Since 1800 Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 002 Instructor: Tiffany Gleason Avail./Max.: 12 / 25
HIST 137-01 From Confederation to Confederacy: US History from Independence to Civil War Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 111 Instructor: Linda Sturtz Avail./Max.: 9 / 25
HIST 180-01 Going Global: The Experiment of World History Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 215 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 4 / 25

*Cross-listed with INTL 194-02*

HIST 181-01 Introduction to Latin America and the Caribbean Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 400 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 21 / 25

*Cross-listed with LATI 181-01*

HIST 222-01 Imagining the American West Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 401 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed 4 / 25

*Cross-listed with AMST 222-01*

HIST 226-01 American Indian History since 1871 Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 401 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: -3 / 25

*Cross-listed with AMST 226-01*

HIST 237-01 Environmental Justice Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 270 Instructor: Erik Kojola Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with AMST 237-01 and ENVI 237-01*

HIST 251-01 Pirates, Translators, Missionaries: Between Atlantic Empires Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 215 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 10 / 25
HIST 275-01 The Rise of Modern China Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 17 / 25

*Cross-listed with ASIA 275-01*

HIST 281-01 The Andes: Race, Region, Nation Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 400 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 20 / 25

*Cross-listed with LATI 281-01*

HIST 294-04 In Motion: African Americans in the United States Days: MWF Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 011 Instructor: Crystal Moten Avail./Max.: 16 / 25
HIST 294-06 Governing the Body: Health, Eugenics, and Population Control in Global Perspective Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Jessica Pearson-Patel Avail./Max.: 10 / 25
HIST 294-09 The Hundred Years War, 1337-1453: Age of Upheaval Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 204 Instructor: Cameron Bradley Avail./Max.: 12 / 25
HIST 294-10 Europe in the Era of World War Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 111 Instructor: Jessica Pearson-Patel Avail./Max.: 8 / 25
HIST 353-01 Oceans in World History Days: MWF Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 216 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 9 / 25
HIST 378-01 War Crimes and Memory in East Asia Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 15 / 25

*Cross-listed with ASIA 378-01*

HIST 379-01 The Study of History Days: TR Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Linda Sturtz Avail./Max.: 8 / 25
HIST 394-01 Science, Empire, and Visual Culture Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 13 / 15

*Cross-listed with LATI 394-01; prerequisite of one History course or permission of instructor*

HIST 394-03 Public History in Action: Rondo Digital History Harvest Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Crystal Moten Avail./Max.: 4 / 15

*Cross-listed with AMST 394-02*

HIST 394-04 Public History in Action - Remembering Rondo: Archives Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Rebecca Wingo Avail./Max.: 12 / 15

*Course appropriate for First Years; cross-listed with AMST 394-03*

Interdisciplinary Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTD 411-01 Sr Seminar in Community and Global Health Days: M Time: 07:00 pm-08:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 9 / 32
INTD 411-02 Sr Seminar in Community and Global Health Days: M Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 17 / 32

International Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTL 114-01 Intro to International Studies: International Codes of Conduct Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Open to First Year and Sophomore or, permission from the instructor*

INTL 114-02 Intro to International Studies: International Codes of Conduct Days: MWF Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Open to First Year and Sophomore or, permission from the instructor*

INTL 194-01 Introduction to International Studies: Pandemics and the World Days: TR Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 112 Instructor: Christy Hanson Avail./Max.: 6 / 25

*Open to First Year and Sophomore only, or by permission of instructor*

INTL 194-02 Going Global: The Experiment of World History Days: MWF Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 215 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 4 / 25

*Cross-listed with HIST 180-01*

INTL 225-01 Comparative Economic Systems Days: TR Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 107 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 12 / 25

*Cross-listed with ECON 225-01*