Fall 2018 Class Schedule
Contact
Registrar77 Macalester Street, Room 101 651-696-6200
651-696-6600 (fax)
registrar@macalester.edu
Fall 2018 Class Schedule - updated February 6, 2019 at 3:06 PM
This is a snapshot of the class schedule and enrollment information, updated daily outside of active registration periods.
American Studies
Anthropology
Art and Art History
Asian Studies
Biology
Chemistry
Chinese
Classical Mediterranean and Middle East
Computer Science
Economics
Educational Studies
English
Environmental Studies
French and Francophone Studies
Geography
Geology
German Studies
History
Interdisciplinary Studies
International Studies
Japanese
Latin American Studies
Linguistics
Mathematics
Media and Cultural Studies
Music
Neuroscience Studies
Neuroscience
Physical Education
Philosophy
Physics and Astronomy
Political Science
Portuguese
Psychology
Religious Studies
Russian Studies
Sociology
Spanish
Theater and Dance
Women's, Gender, and Sexuality Studies
American Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
AMST 101-01 10490 | Explorations of Race and Racism | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 400 | Instructor: Lizeth Gutierrez | Avail./Max.: 5 / 28 |
AMST 194-01 10492 | Introduction to American Studies | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 217 | Instructor: Nathan Titman | Avail./Max.: 15 / 20 |
AMST 200-01 10491 | Critical Methods for American Studies Research | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 217 | Instructor: Nathan Titman | Avail./Max.: 12 / 20 |
AMST 203-01 10286 | Politics and Inequality | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 06A | Instructor: Lesley Lavery | Avail./Max.: Closed 1 / 25 |
*Cross-listed with POLI 203-01* |
||||||
AMST 219-01 10086 | In Motion: African Americans in the United States | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Crystal Moten | Avail./Max.: Closed 10 / 20 |
*First day attendance required; cross-listed with HIST 219-01* |
||||||
AMST 225-01 10094 | American Indian History to 1871 | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 350 | Instructor: Katrina Phillips | Avail./Max.: -1 / 27 |
*Cross-listed with HIST 225-01* |
||||||
AMST 229-01 10080 | Narrating Black Women's Resistance | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: ARTCOM 202 | Instructor: Crystal Moten | Avail./Max.: Closed 1 / 16 |
*Cross-listed with HIST 229-01 and WGSS 229-01* |
||||||
AMST 240-01 10037 | Race, Culture and Ethnicity in Education | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: ARTCOM 202 | Instructor: Brian Lozenski | Avail./Max.: Closed -6 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with EDUC 240-01* |
||||||
AMST 263-01 10676 | African-American Theatre | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: ARTCOM 202 | Instructor: Harry Waters Jr. | Avail./Max.: 13 / 20 |
*Cross-listed with THDA 263-01* |
||||||
AMST 275-01 10709 | African American Literature to 1900 | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: MAIN 111 | Instructor: Daylanne English | Avail./Max.: Closed 2 / 20 |
*Cross-listed with ENGL 275-01* |
||||||
AMST 294-01 10493 | Martin and Malcolm: Racial Terror and Black Freedom Struggle | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: MAIN 009 | Instructor: William Hart | Avail./Max.: 9 / 20 |
*Cross-listed with RELI 252-01* |
||||||
AMST 294-02 10496 | Martin and Malcolm: Racial Terror and the Black Freedom Struggle | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MAIN 009 | Instructor: William Hart | Avail./Max.: -1 / 16 |
*First Year Course only; cross-listed with RELI 252-02* |
||||||
AMST 294-03 10499 | The Body: Racialized/Gendered/Sexualized | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 217 | Instructor: Nathan Titman | Avail./Max.: 7 / 20 |
AMST 294-04 10740 | Race, Ethnicity, Class and Gender in American Photography | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Joanna Inglot | Avail./Max.: 1 / 21 |
*First day attendance required; cross-listed with ART 294-03 and WGSS 294-01* |
||||||
AMST 294-05 10980 | Gender/Race Theory in Perform | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 400 | Instructor: Maija Brown | Avail./Max.: 11 / 15 |
*Appropriate for First Years; cross-listed with THDA 294-04* |
||||||
AMST 301-01 10500 | Critical Prison Studies | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 217 | Instructor: Karin Aguilar-San Juan | Avail./Max.: 4 / 15 |
*No first years allowed* |
||||||
AMST 308-01 10268 | Introduction to U.S. Latino/a Studies | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 111 | Instructor: Claudia Giannini | Avail./Max.: Closed 3 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with SPAN 308-01 and LATI 308-01* |
||||||
AMST 334-01 10157 | Cultural Studies and the Media | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 401 | Instructor: Leola Johnson | Avail./Max.: 14 / 20 |
*Cross-listed with MCST 334-01* |
||||||
AMST 400-01 10501 | Senior Seminar | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 217 | Instructor: Karin Aguilar-San Juan | Avail./Max.: 12 / 20 |
Anthropology
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
ANTH 101-01 10619 | General Anthropology | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: CARN 06A | Instructor: Scott Legge | Avail./Max.: 4 / 40 |
*Not open to students who've already taken ANTH 111* |
||||||
ANTH 111-01 10632 | Cultural Anthropology | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 06A | Instructor: Dianna Shandy | Avail./Max.: 1 / 30 |
*Not open to students who've already taken ANTH 101* |
||||||
ANTH 194-01 10626 | The Anthropology of Medicine: An Introduction to the Discipline | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 06B | Instructor: Ron Barrett | Avail./Max.: 1 / 16 |
*First Year Course only* |
||||||
ANTH 194-02 10629 | Human Foodways: An Introduction to Anthropology | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 105 | Instructor: Arjun Guneratne | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
ANTH 194-03 10634 | Global Entrepreneurship | Days: M W | Time: 07:00 pm-08:30 pm | Room: CARN 06A | Instructor: Hilary Chart | Avail./Max.: 0 / 20 |
ANTH 206-01 10046 | Endangered/Minority Languages | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 112 | Instructor: Marianne Milligan | Avail./Max.: Closed 3 / 17 |
*Cross-listed with LING 206-01; limit will reflect 3 seats held for SR, 4 for JR, 6 for SO, 2 for FR* |
||||||
ANTH 230-01 10631 | Ethnographic Interviewing | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 05 | Instructor: Arjun Guneratne | Avail./Max.: 5 / 16 |
ANTH 239-01 10628 | Medical Anthropology | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 107 | Instructor: Ron Barrett | Avail./Max.: 1 / 30 |
ANTH 253-01 10358 | Comparative Muslim Cultures | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: CARN 404 | Instructor: Jenna Rice Rahaim | Avail./Max.: Closed 1 / 20 |
*Cross-listed with INTL 253-01* |
||||||
ANTH 253-02 10938 | Comparative Muslim Cultures | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: CARN 404 | Instructor: Jenna Rice Rahaim | Avail./Max.: 8 / 20 |
*Appropriate for First Year students; cross-listed with INTL 253-02* |
||||||
ANTH 259-01 10620 | Indigenous Peoples of the Arctic | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 06B | Instructor: Scott Legge | Avail./Max.: 7 / 20 |
*Cross-listed with ENVI 259-01* |
||||||
ANTH 294-01 10625 | Museum Anthropology | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 05 | Instructor: Olga Gonzalez | Avail./Max.: 3 / 20 |
ANTH 294-02 10633 | Race, Racism, and Decolonization: Lessons from Southern Africa | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 05 | Instructor: Dianna Shandy | Avail./Max.: 3 / 20 |
*This course is appropriate for first year students* |
||||||
ANTH 294-03 10921 | Anthropocene/Human Prospect | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 304 | Instructor: Arjun Guneratne | Avail./Max.: 15 / 20 |
*This course is appropriate for first year students* |
||||||
ANTH 394-03 10911 | Global Public Health Ethics | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 113 | Instructor: Kata Chillag | Avail./Max.: 2 / 15 |
*Cross-listed with INTL 394-01* |
||||||
ANTH 487-01 10622 | Theory in Anthropology | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 05 | Instructor: Olga Gonzalez | Avail./Max.: 12 / 20 |
Art and Art History
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
ART 130-01 10182 | Drawing I | Days: M W | Time: 08:30 am-11:40 am | Room: ART 302 | Instructor: Megan Vossler | Avail./Max.: 2 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
ART 130-02 10183 | Drawing I | Days: M W | Time: 01:10 pm-04:20 pm | Room: ART 302 | Instructor: Megan Vossler | Avail./Max.: Closed 3 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
ART 131-01 10184 | Ceramics I | Days: M W F | Time: 09:40 am-11:40 am | Room: ART 113 | Instructor: Summer Hills-Bonczyk | Avail./Max.: Closed 0 / 14 |
*First day attendance required; $100 material fee required* |
||||||
ART 131-02 10185 | Ceramics I | Days: M W F | Time: 01:10 pm-03:10 pm | Room: ART 113 | Instructor: Summer Hills-Bonczyk | Avail./Max.: Closed 0 / 14 |
*First day attendance required; $100 material fee required* |
||||||
ART 149-01 10186 | Introduction to Visual Culture | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Erika Prater | Avail./Max.: 13 / 30 |
ART 149-02 10967 | Introduction to Visual Culture | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Erika Prater | Avail./Max.: 19 / 30 |
ART 160-01 10187 | Art of the West I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Serdar Yalcin | Avail./Max.: 3 / 30 |
*Cross-listed with CLAS 260-01* |
||||||
ART 170-01 10189 | Art of the East I: China | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Weitian Yan | Avail./Max.: 4 / 25 |
*Cross-listed with ASIA 170-01* |
||||||
ART 233-01 10224 | Photography I | Days: M W F | Time: 12:00 pm-02:10 pm | Room: ART 301 | Instructor: Eric Carroll | Avail./Max.: Closed 2 / 16 |
*First day attendance required; $75 materials fee required* |
||||||
ART 234-01 10225 | Painting I | Days: T R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: ART 308 | Instructor: Chris Willcox | Avail./Max.: 1 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
ART 235-01 10226 | Sculpture I: Basic Sculpture with a Dose of Hot Metal | Days: T R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: ART 118 | Instructor: Stanton Sears | Avail./Max.: 2 / 16 |
*First Year Course only; $150 material fee required* |
||||||
ART 236-01 10227 | Printmaking I | Days: T R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: ART 214 | Instructor: Nicole Simpkins | Avail./Max.: 3 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
ART 239-01 10228 | 2-D Design | Days: M W F | Time: 02:20 pm-04:30 pm | Room: ART 301 | Instructor: Eric Carroll | Avail./Max.: Closed -2 / 16 |
ART 280-01 10752 | Art and Architecture of Ancient Egypt | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Serdar Yalcin | Avail./Max.: 7 / 22 |
*First day attendance required; cross-listed with CLAS 294-01* |
||||||
ART 282-01 10823 | Art and Architecture of the Islamic World | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Serdar Yalcin | Avail./Max.: 9 / 20 |
*First day attendance required; cross-listed with CLAS 294-03* |
||||||
ART 294-03 10231 | Race, Ethnicity, Class and Gender in American Photography | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Joanna Inglot | Avail./Max.: 1 / 21 |
*First day attendance required; cross-listed with AMST 294-04 and WGSS 294-01 * |
||||||
ART 294-04 10232 | Art Against the State in the Communist and Post-Communist World | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Chadaga, Inglot | Avail./Max.: Closed -1 / 20 |
*Cross-listed with RUSS 294-01 and INTL 294-01* |
||||||
ART 294-05 10746 | Convergence/Intersection of Art/Science/Design in Our City | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 170 | Instructor: Amanda Lovelee | Avail./Max.: Closed 1 / 16 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with ENVI 294-02* |
||||||
ART 330-01 10235 | Figure Drawing | Days: T R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: ART 206 | Instructor: Megan Vossler | Avail./Max.: Closed -1 / 10 |
*First day attendance required* |
||||||
ART 371-01 10237 | Painting II | Days: T R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: ART 202 | Instructor: Chris Willcox | Avail./Max.: 5 / 10 |
*First day attendance required* |
||||||
ART 373-01 10238 | Printmaking II | Days: TBA | Time: TBA | Room: ART 214 | Instructor: Nicole Simpkins | Avail./Max.: Closed -1 / 6 |
ART 394-01 10731 | By Hand | Days: T R | Time: 01:10 pm-04:30 pm | Room: ART 118 | Instructor: Stanton Sears | Avail./Max.: 3 / 10 |
Asian Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
ASIA 140-01 10084 | Introduction to East Asian Civilization | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Yue-him Tam | Avail./Max.: 0 / 20 |
*Cross-listed with HIST 140-01* |
||||||
ASIA 150-01 10503 | Language and Gender in Japanese Society | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 110 | Instructor: Satoko Suzuki | Avail./Max.: -1 / 21 |
*Cross-listed with JAPA 150-01, LING 150-01 and WGSS 150-01* |
||||||
ASIA 170-01 10190 | Art of the East I: China | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Weitian Yan | Avail./Max.: 4 / 25 |
*Cross-listed with ART 170-01* |
||||||
ASIA 194-01 10956 | From "Yellow Peril to "Yellow Fever": Understanding Chinese American Experience through Art/Culture | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 226 | Instructor: Yuan Ding | Avail./Max.: 10 / 20 |
*Cross-listed with CHIN 194-01* |
||||||
ASIA 254-01 10717 | Japanese Film and Animation: From the Salaryman to the Shojo | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 110 | Instructor: Arthur Mitchell | Avail./Max.: -1 / 16 |
*First Year Course only; cross-listed with JAPA 254-01* |
||||||
ASIA 275-01 10088 | The Rise of Modern China | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Yue-him Tam | Avail./Max.: 12 / 25 |
*Cross-listed with HIST 275-01* |
||||||
ASIA 277-01 10090 | The Rise of Modern Japan | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Yue-him Tam | Avail./Max.: 17 / 25 |
*Cross-listed with HIST 277-01* |
||||||
ASIA 281-01 10495 | Dialects, Multilingualism, and the Politics of Speaking Japanese | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 110 | Instructor: Satoko Suzuki | Avail./Max.: 6 / 20 |
*Cross-listed with JAPA 281-01 and LING 281-01* |
||||||
ASIA 294-01 10443 | Literature and Social Change in Modern China | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 214 | Instructor: Rivi Handler-Spitz | Avail./Max.: 10 / 20 |
*Cross-listed with CHIN 294-01* |
||||||
ASIA 353-01 10801 | Cyber China: Internet and Contemporary Culture | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 102 | Instructor: Xin Yang | Avail./Max.: 7 / 15 |
*Cross-listed with CHIN 353-01* |
Biology
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
BIOL 101-01 10406 | Creatures and Curiosities | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 270 | Instructor: Sarah Boyer | Avail./Max.: Closed 1 / 16 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 118-01 10407 | The Heart and Soul Biology | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 205 | Instructor: Lin Aanonsen | Avail./Max.: 0 / 16 |
*First Year Course only* |
||||||
BIOL 144-01 10333 | Lakes, Streams and Rivers | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 170 | Instructor: William Longo | Avail./Max.: 6 / 20 |
*First day attendance required; cross-listed with ENVI 144-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
BIOL 144-02 10943 | Lakes, Streams and Rivers | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 270 | Instructor: Daniel Hornbach | Avail./Max.: 0 / 16 |
*Cross-listed with ENVI 144-02* |
||||||
BIOL 194-01 10408 | Health in the Anthropocene | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 205 | Instructor: Devavani Chatterjea | Avail./Max.: 0 / 16 |
*First Year Course only; cross-listed with ENVI 194-02* |
||||||
BIOL 255-01 10409 | Cell Biology and Genetics Laboratory Methods | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 285 | Instructor: Steven Sundby | Avail./Max.: 8 / 18 |
*2 credits; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 255-02 10410 | Cell Biology and Genetics Laboratory Methods | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 285 | Instructor: Steven Sundby | Avail./Max.: 7 / 18 |
*2 credits; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 255-03 10411 | Cell Biology and Genetics Laboratory Methods | Days: R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 285 | Instructor: Steven Sundby | Avail./Max.: Closed 3 / 18 |
*2 credits; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 260-01 10412 | Genetics | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 100 | Instructor: Mary Montgomery | Avail./Max.: 0 / 40 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 260-02 10413 | Genetics | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 250 | Instructor: Randy Daughters | Avail./Max.: 4 / 40 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 265-01 10414 | Cell Biology | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 250 | Instructor: Lin Aanonsen | Avail./Max.: Closed -5 / 36 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 270-01 10415 | Biodiversity and Evolution | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 100 | Instructor: Kristina Curry Rogers | Avail./Max.: 0 / 44 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 270-L1 10416 | Biodiversity/Evolution Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 273 | Instructor: Kristina Curry Rogers | Avail./Max.: -1 / 22 |
*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 270-L2 10417 | Biodiversity/Evolution Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 273 | Instructor: Kristina Curry Rogers | Avail./Max.: 1 / 22 |
*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 285-01 10343 | Ecology | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 250 | Instructor: Jerald Dosch | Avail./Max.: 3 / 44 |
*First day attendance required; cross-listed with ENVI 285-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
BIOL 285-L1 10345 | Ecology Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 284 | Instructor: Michael Anderson | Avail./Max.: 4 / 22 |
*First day lab attendance required; cross-listed with ENVI 285-L1; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
BIOL 285-L2 10347 | Ecology Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 284 | Instructor: Michael Anderson | Avail./Max.: 0 / 22 |
*First day lab attendance required; cross-listed with ENVI 285-L2; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
BIOL 346-01 10418 | Soil Ecology | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 284 | Instructor: Michael Anderson | Avail./Max.: 9 / 15 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 346-L1 10419 | Soil Ecology Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 284 | Instructor: Michael Anderson | Avail./Max.: 9 / 15 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 351-01 10196 | Biochemistry I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 243 | Instructor: Kathryn Splan | Avail./Max.: 1 / 32 |
*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-01* |
||||||
BIOL 351-L1 10222 | Biochemistry I Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 289 | Instructor: Kathryn Splan | Avail./Max.: 1 / 16 |
*First day lab attendance required; cross-listed with CHEM 351-L1* |
||||||
BIOL 351-L2 10223 | Biochemistry I Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 289 | Instructor: Kathryn Splan | Avail./Max.: Closed 0 / 16 |
*First day lab attendance required; cross-listed with CHEM 351-L2* |
||||||
BIOL 354-01 10198 | Chemical Biology | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 370 | Instructor: Leah Witus | Avail./Max.: 1 / 14 |
*First day attendance required; cross-listed with CHEM 354-01* |
||||||
BIOL 356-01 10420 | Cellular and Molecular Neuroscience | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 205 | Instructor: Randy Daughters | Avail./Max.: Closed 0 / 16 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 356-L1 10421 | Cellular and Molecular Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 277 | Instructor: Randy Daughters | Avail./Max.: Closed 0 / 16 |
*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 357-01 10422 | Immunology | Days: M W | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: OLRI 205 | Instructor: Devavani Chatterjea | Avail./Max.: Closed -1 / 14 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 357-L1 10423 | Immunology Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 277 | Instructor: Devavani Chatterjea | Avail./Max.: Closed -1 / 14 |
*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 358-01 10424 | Microbiology | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 205 | Instructor: Robin Shields-Cutler | Avail./Max.: Closed -2 / 16 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 358-L1 10425 | Microbiology Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 289 | Instructor: Robin Shields-Cutler | Avail./Max.: Closed -2 / 16 |
*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 360-01 10426 | Neuroanatomy | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 102 | Instructor: Elizabeth Jansen | Avail./Max.: 5 / 14 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 360-L1 10427 | Neuroanatomy Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 275 | Instructor: Elizabeth Jansen | Avail./Max.: 5 / 14 |
*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 361-01 10428 | Invertebrate Animal Diversity | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 270 | Instructor: Sarah Boyer | Avail./Max.: 1 / 12 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 361-L1 10429 | Invertebrate Animal Div Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 273 | Instructor: Sarah Boyer | Avail./Max.: 1 / 12 |
*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 368-01 10430 | Plant Ecophysiology | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 284 | Instructor: Mary Heskel | Avail./Max.: 8 / 15 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 368-L1 10431 | Plant Physiology Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 285 | Instructor: Mary Heskel | Avail./Max.: 8 / 15 |
*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 394-01 10433 | Cellular Signaling in the Nervous System: Old and New Players | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 270 | Instructor: Caitlin Durkee | Avail./Max.: 0 / 12 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
||||||
BIOL 494-01 10432 | Seminar in Genome Modification and Gene Therapy | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 270 | Instructor: Mary Montgomery | Avail./Max.: 4 / 12 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission* |
Chemistry
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
CHEM 111-01 10135 | General Chemistry I: Structure and Equilibrium | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 350 | Instructor: Leah Witus | Avail./Max.: 0 / 42 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 111-02 10136 | General Chemistry I: Structure and Equilibrium | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 350 | Instructor: Keith Kuwata | Avail./Max.: -1 / 40 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 111-03 10137 | General Chemistry I: Structure and Equilibrium | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 350 | Instructor: Leah Witus | Avail./Max.: 4 / 40 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 111-04 10138 | General Chemistry I: Structure and Equilibrium | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 350 | Instructor: Susan Green | Avail./Max.: 10 / 40 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 111-05 10944 | General Chemistry I: Structure and Equilibrium | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 350 | Instructor: Ekaterina Kadnikova | Avail./Max.: 22 / 40 |
CHEM 111-L1 10203 | General Chemistry I Lab | Days: W | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 341 | Instructor: Amy Rice | Avail./Max.: 9 / 18 |
*First day attendance required; $12 lab fee charged* |
||||||
CHEM 111-L2 10204 | General Chemistry I Lab | Days: W | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 385 | Instructor: Grace Eder | Avail./Max.: 6 / 18 |
*First day attendance required; $12 lab fee charged* |
||||||
CHEM 111-L3 10205 | General Chemistry I Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 341 | Instructor: Amy Rice | Avail./Max.: 2 / 18 |
*First day attendance required; $12 lab fee charged* |
||||||
CHEM 111-L4 10206 | General Chemistry I Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 385 | Instructor: Susan Green | Avail./Max.: 1 / 18 |
*First day attendance required; $12 lab fee charged* |
||||||
CHEM 111-L5 10207 | General Chemistry I Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 341 | Instructor: Amy Rice | Avail./Max.: Closed 1 / 18 |
*First day attendance required; $12 lab fee charged* |
||||||
CHEM 111-L6 10208 | General Chemistry I Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 385 | Instructor: Marc Rodwogin | Avail./Max.: 2 / 18 |
*First day attendance required; $12 lab fee charged* |
||||||
CHEM 111-L7 10209 | General Chemistry I Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 341 | Instructor: Amy Rice | Avail./Max.: 3 / 18 |
*First day attendance required; $12 lab fee charged* |
||||||
CHEM 111-L8 10210 | General Chemistry I Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 385 | Instructor: Susan Green | Avail./Max.: 4 / 18 |
*First day attendance required; $12 lab fee charged* |
||||||
CHEM 111-L9 10211 | General Chemistry I Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 341 | Instructor: Amy Rice | Avail./Max.: 2 / 18 |
*First day attendance required; $12 lab fee charged* |
||||||
CHEM 111-L10 10945 | General Chemistry I Lab | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: OLRI 341 | Instructor: Christine Phan | Avail./Max.: 1 / 18 |
CHEM 111-L11 10946 | General Chemistry I Lab | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: OLRI 385 | Instructor: Ekaterina Kadnikova | Avail./Max.: 3 / 18 |
CHEM 115-01 10139 | Accelerated General Chemistry | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 301 | Instructor: Thomas Varberg | Avail./Max.: 1 / 16 |
CHEM 115-L1 10140 | Accel General Chemistry Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 347 | Instructor: Thomas Varberg | Avail./Max.: 1 / 16 |
CHEM 211-01 10191 | Organic Chemistry I | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 100 | Instructor: Ronald Brisbois | Avail./Max.: 0 / 40 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 211-02 10192 | Organic Chemistry I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 100 | Instructor: Ronald Brisbois | Avail./Max.: 3 / 40 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 211-L1 10212 | Organic Chemistry I Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 383 | Instructor: Ronald Brisbois | Avail./Max.: -1 / 16 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 211-L2 10213 | Organic Chemistry I Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 383 | Instructor: Grace Eder | Avail./Max.: -1 / 16 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 211-L3 10214 | Organic Chemistry I Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 383 | Instructor: Grace Eder | Avail./Max.: 1 / 16 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 211-L4 10215 | Organic Chemistry I Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 383 | Instructor: Grace Eder | Avail./Max.: 4 / 16 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 211-L5 10216 | Organic Chemistry I Lab | Days: F | Time: 01:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 383 | Instructor: Grace Eder | Avail./Max.: 1 / 16 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 300-01 10193 | Chemistry Seminar | Days: W | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 350 | Instructor: Kathryn Splan | Avail./Max.: 24 / 70 |
*1 credit* |
||||||
CHEM 311-01 10194 | Thermodynamics and Kinetics | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 301 | Instructor: Thomas Varberg | Avail./Max.: 3 / 24 |
CHEM 311-L1 10217 | Thermodynamics/Kinetics Lab | Days: T | Time: 08:30 am-11:10 am | Room: OLRI 378 | Instructor: Thomas Varberg | Avail./Max.: 2 / 8 |
CHEM 311-L2 10218 | Thermodynamics/Kinetics Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 378 | Instructor: Thomas Varberg | Avail./Max.: 1 / 8 |
CHEM 311-L3 10219 | Thermodynamics/Kinetics Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 378 | Instructor: Susan Green | Avail./Max.: 1 / 8 |
CHEM 351-01 10195 | Biochemistry I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 243 | Instructor: Kathryn Splan | Avail./Max.: 1 / 32 |
*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-01* |
||||||
CHEM 351-L1 10220 | Biochemistry I Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 289 | Instructor: Kathryn Splan | Avail./Max.: 1 / 16 |
*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 351-L1* |
||||||
CHEM 351-L2 10221 | Biochemistry I Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 289 | Instructor: Kathryn Splan | Avail./Max.: Closed 0 / 16 |
*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 351-L2* |
||||||
CHEM 354-01 10197 | Chemical Biology | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 370 | Instructor: Leah Witus | Avail./Max.: 1 / 14 |
*First day attendance required; cross-listed with BIOL 354-01* |
||||||
CHEM 411-01 10199 | Advanced Inorganic Chemistry | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 301 | Instructor: Paul Fischer | Avail./Max.: 2 / 27 |
CHEM 411-L1 10200 | Adv Inorganic Chemistry Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 380 | Instructor: Paul Fischer | Avail./Max.: Closed 1 / 9 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 411-L2 10201 | Adv Inorganic Chemistry Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 380 | Instructor: Paul Fischer | Avail./Max.: 1 / 9 |
*First day attendance required* |
||||||
CHEM 411-L3 10202 | Adv Inorganic Chemistry Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 380 | Instructor: Paul Fischer | Avail./Max.: Closed 1 / 9 |
*First day attendance required* |
Chinese
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
CHIN 101-01 10434 | First Year Chinese I | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 112 | Instructor: Rivi Handler-Spitz | Avail./Max.: 12 / 20 |
CHIN 101-02 10435 | First Year Chinese I | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 304 | Instructor: Rivi Handler-Spitz | Avail./Max.: 4 / 20 |
CHIN 101-L1 10444 | First Year Chinese I Lab | Days: T | Time: 02:30 pm-03:30 pm | Room: NEILL 113 | Instructor: Mengjie Lei | Avail./Max.: 7 / 13 |
CHIN 101-L2 10445 | First Year Chinese I Lab | Days: T | Time: 08:00 am-09:00 am | Room: NEILL 111 | Instructor: Mengjie Lei | Avail./Max.: 1 / 13 |
CHIN 101-L3 10446 | First Year Chinese I Lab | Days: T | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 214 | Instructor: Mengjie Lei | Avail./Max.: 8 / 13 |
CHIN 194-01 10955 | From "Yellow Peril to "Yellow Fever": Understanding Chinese American Experience through Art/Culture | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 226 | Instructor: Yuan Ding | Avail./Max.: 10 / 20 |
*Cross-listed with ASIA 194-01* |
||||||
CHIN 203-01 10436 | Second Year Chinese I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 112 | Instructor: Patricia Anderson | Avail./Max.: 5 / 20 |
CHIN 203-02 10437 | Second Year Chinese I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 112 | Instructor: Patricia Anderson | Avail./Max.: 7 / 20 |
CHIN 203-L1 10447 | Second Year Chinese I Lab | Days: R | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 214 | Instructor: Mengjie Lei | Avail./Max.: 2 / 13 |
CHIN 203-L2 10448 | Second Year Chinese I Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: NEILL 113 | Instructor: Mengjie Lei | Avail./Max.: 0 / 13 |
CHIN 203-L3 10449 | Second Year Chinese I Lab | Days: R | Time: 02:30 pm-03:30 pm | Room: MUSIC 219 | Instructor: Mengjie Lei | Avail./Max.: 9 / 13 |
CHIN 294-01 10442 | Literature and Social Change in Modern China | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 214 | Instructor: Rivi Handler-Spitz | Avail./Max.: 10 / 20 |
*Cross-listed with ASIA 294-01* |
||||||
CHIN 305-01 10438 | Third Year Chinese I | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 111 | Instructor: Xin Yang | Avail./Max.: 7 / 20 |
CHIN 305-L1 10450 | Third Year Chinese I Lab | Days: W | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 404 | Instructor: Mengjie Lei | Avail./Max.: 2 / 10 |
CHIN 305-L2 10451 | Third Year Chinese I Lab | Days: W | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: NEILL 227 | Instructor: Mengjie Lei | Avail./Max.: 7 / 10 |
CHIN 353-01 10800 | Cyber China: Internet and Contemporary Culture | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 102 | Instructor: Xin Yang | Avail./Max.: 7 / 15 |
*Cross-listed with ASIA 353-01* |
||||||
CHIN 407-01 10439 | Fourth Year Chinese I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 111 | Instructor: Jin Stone | Avail./Max.: 15 / 20 |
Classical Mediterranean and Middle East
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
CLAS 111-01 10161 | Elementary Latin I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: MAIN 002 | Instructor: Beth Severy-Hoven | Avail./Max.: 8 / 20 |
CLAS 111-L1 10162 | Elementary Latin I Lab | Days: T | Time: 03:00 pm-04:00 pm | Room: MAIN 111 | Instructor: Beth Severy-Hoven | Avail./Max.: 8 / 20 |
CLAS 113-01 10163 | Elementary Arabic I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: MAIN 010 | Instructor: Wessam Elmeligi | Avail./Max.: -6 / 20 |
*ACTC student may register on Friday, April 27 with permission of the instructor* |
||||||
CLAS 113-L1 10164 | Elementary Arabic I Lab | Days: M | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 107 | Instructor: Wessam Elmeligi | Avail./Max.: -6 / 10 |
CLAS 113-L2 10165 | Elementary Arabic I Lab | Days: TBA | Time: TBA | Room: | Instructor: Wessam Elmeligi | Avail./Max.: 0 / 10 |
CLAS 117-01 10166 | Elementary Hebrew I | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: MAIN 010 | Instructor: Nanette Goldman | Avail./Max.: 0 / 12 |
CLAS 117-L1 10167 | Elementary Hebrew I Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: CARN 206 | Instructor: Nanette Goldman | Avail./Max.: 1 / 6 |
CLAS 117-L2 10168 | Elementary Hebrew Lab | Days: R | Time: 03:00 pm-04:00 pm | Room: NEILL 102 | Instructor: Nanette Goldman | Avail./Max.: -1 / 6 |
CLAS 121-01 10169 | The Greek World | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 226 | Instructor: Brian Lush | Avail./Max.: Closed 2 / 25 |
*Cross-listed with HIST 121-01* |
||||||
CLAS 145-01 10171 | Pagans, Christians and Jews in Classical Antiquity: Cultures in Conflict | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: MAIN 001 | Instructor: Andrew Overman | Avail./Max.: 19 / 30 |
*Cross-listed with RELI 145-01* |
||||||
CLAS 194-01 10173 | Sex, Satire and Slavery: Life and Literature in the Roman Empire | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MAIN 002 | Instructor: Beth Severy-Hoven | Avail./Max.: 1 / 16 |
*First year course only* |
||||||
CLAS 231-01 10174 | Intermediate Latin I: Prose | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: MAIN 003 | Instructor: Beth Severy-Hoven | Avail./Max.: 13 / 20 |
CLAS 241-01 10175 | Intermediate Arabic I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: MAIN 010 | Instructor: Wessam Elmeligi | Avail./Max.: 2 / 20 |
*ACTC student may register on Friday, April 27 with permission of the instructor* |
||||||
CLAS 241-L1 10176 | Intermediate Arabic I Lab | Days: W | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: MAIN 003 | Instructor: Wessam Elmeligi | Avail./Max.: -1 / 10 |
CLAS 241-L2 10177 | Intermediate Arabic I Lab | Days: F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: MAIN 010 | Instructor: Wessam Elmeligi | Avail./Max.: 3 / 10 |
CLAS 260-01 10188 | Introduction to Ancient/Medieval Art | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Serdar Yalcin | Avail./Max.: 3 / 30 |
*Cross-listed with ART 160-01* |
||||||
CLAS 261-01 10178 | Intermediate Greek: Prose | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: | Instructor: Andrew Overman | Avail./Max.: 16 / 20 |
*Course to meet in Professor Overman's office, Old Main 313* |
||||||
CLAS 294-01 10179 | Songs of Lament and Resistance: Crisis Poetry of the Ancient Mediterranean | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: MAIN 011 | Instructor: Nanette Goldman | Avail./Max.: 12 / 20 |
CLAS 294-02 10730 | Art/Arch Ancient Egypt | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Serdar Yalcin | Avail./Max.: 7 / 22 |
*First day attendance required; cross-listed with ART 280-01* |
||||||
CLAS 294-03 10762 | Art and Architecture of the Islamic World | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Serdar Yalcin | Avail./Max.: 9 / 20 |
*First day attendance required; cross-listed with ART 282-01* |
||||||
CLAS 294-04 10965 | Ancient Healing and Medicine: Wisdom and Wellness from the Ancient World | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: MAIN 009 | Instructor: Andrew Overman | Avail./Max.: 7 / 20 |
*Appropriate for First Year Students* |
||||||
CLAS 483-01 10180 | Advanced Reading in Latin | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: MAIN 003 | Instructor: Nanette Goldman | Avail./Max.: 3 / 10 |
CLAS 490-01 10181 | Senior Seminar | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: MAIN 003 | Instructor: Brian Lush | Avail./Max.: 4 / 8 |
Computer Science
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
COMP 112-01 10506 | Introduction to Data Science | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: OLRI 254 | Instructor: David Shuman | Avail./Max.: -2 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with MATH 112-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 112-02 10507 | Introduction to Data Science | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 254 | Instructor: David Shuman | Avail./Max.: 4 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with MATH 112-02; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 123-01 10510 | Core Concepts in Computer Science | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 258 | Instructor: Susan Fox | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
COMP 123-02 10511 | Core Concepts in Computer Science | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 254 | Instructor: Getiria Onsongo | Avail./Max.: 1 / 25 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 123-03 10512 | Core Concepts in Computer Science | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 258 | Instructor: Lauren Milne | Avail./Max.: -2 / 25 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 123-04 10513 | Core Concepts in Computer Science | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 258 | Instructor: Lauren Milne | Avail./Max.: 0 / 25 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 123-05 10514 | Core Concepts in Computer Science | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 258 | Instructor: Elizabeth Ernst | Avail./Max.: 0 / 25 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 123-06 10515 | Core Concepts in Computer Science | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 258 | Instructor: Elizabeth Ernst | Avail./Max.: 3 / 25 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 124-01 10516 | Object-Oriented Programming and Data Structures | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 256 | Instructor: Lian Duan | Avail./Max.: 5 / 16 |
*First day attendance required; must register for COMP 124-L1; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 124-02 10517 | Object-Oriented Programming and Data Structures | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 256 | Instructor: Lian Duan | Avail./Max.: 5 / 16 |
*First day attendance required; must register for COMP 124-L2; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 124-03 10518 | Object-Oriented Programming and Data Structures | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 256 | Instructor: Paul Cantrell | Avail./Max.: 0 / 16 |
*First day attendance required; must register for COMP 124-L3; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 124-04 10519 | Object-Oriented Programming and Data Structures | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 256 | Instructor: Daniel Kluver | Avail./Max.: 8 / 16 |
*First day attendance required; must register for COMP 124-L4; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 124-05 10520 | Object-Oriented Programming and Data Structures | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 256 | Instructor: Daniel Kluver | Avail./Max.: 13 / 16 |
*First day attendance required; must register for COMP 124-L5 ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 124-L1 10521 | Object-Oriented Programming and Data Structures | Days: R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: OLRI 256 | Instructor: Lian Duan | Avail./Max.: 5 / 16 |
*Must register for COMP 124-01* |
||||||
COMP 124-L2 10522 | Object-Oriented Programming and Data Structures | Days: R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 256 | Instructor: Lian Duan | Avail./Max.: 6 / 16 |
*Must register for COMP 124-02* |
||||||
COMP 124-L3 10523 | Object-Oriented Programming and Data Structures | Days: T | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 256 | Instructor: Paul Cantrell | Avail./Max.: 1 / 16 |
*Must register for COMP 124-03* |
||||||
COMP 124-L4 10524 | Object-Oriented Programming and Data Structures | Days: R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 256 | Instructor: Daniel Kluver | Avail./Max.: 9 / 16 |
*Must register for COMP 124-04* |
||||||
COMP 124-L5 10525 | Object-Oriented Programming and Data Structures | Days: R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: OLRI 256 | Instructor: Daniel Kluver | Avail./Max.: 10 / 16 |
*Must register for COMP 124-05* |
||||||
COMP 221-01 10526 | Algorithm Design and Analysis | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 243 | Instructor: Lian Duan | Avail./Max.: -3 / 25 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 225-01 10527 | Software Design and Development | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 245 | Instructor: Shilad Sen | Avail./Max.: 4 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 225-02 10528 | Software Design and Development | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 245 | Instructor: Shilad Sen | Avail./Max.: 1 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 225-03 10529 | Software Design and Development | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 245 | Instructor: Bret Jackson | Avail./Max.: 2 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 225-04 10848 | Software Design and Development | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 245 | Instructor: Bret Jackson | Avail./Max.: 5 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 240-01 10530 | Computer Systems Organization | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 245 | Instructor: Elizabeth Shoop | Avail./Max.: -1 / 12 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 240-02 10531 | Computer Systems Organization | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 245 | Instructor: Abigail Marsh | Avail./Max.: 3 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 240-03 10532 | Computer Systems Organization | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 245 | Instructor: Abigail Marsh | Avail./Max.: 4 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 261-01 10533 | Theory of Computation | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 243 | Instructor: Daniel Kluver | Avail./Max.: 2 / 25 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with MATH 361-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 302-01 10534 | Introduction to Database Management Systems | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 254 | Instructor: Elizabeth Shoop | Avail./Max.: -1 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 320-01 10535 | Computational Biology | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 245 | Instructor: Getiria Onsongo | Avail./Max.: 2 / 20 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 346-01 10536 | Internet Computing | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 205 | Instructor: Shilad Sen | Avail./Max.: 0 / 20 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 465-01 10537 | Interactive Computer Graphics | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 258 | Instructor: Bret Jackson | Avail./Max.: -2 / 20 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 484-01 10538 | Introduction to Artificial Intelligence | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 258 | Instructor: Susan Fox | Avail./Max.: 1 / 32 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
COMP 494-01 10539 | Software in Production | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: LIBR 250 | Instructor: Paul Cantrell | Avail./Max.: 2 / 20 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
Economics
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
ECON 113-01 10051 | Financial Accounting | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: CARN 305 | Instructor: Jeff Evans | Avail./Max.: 5 / 25 |
ECON 113-02 10052 | Financial Accounting | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 305 | Instructor: Jeff Evans | Avail./Max.: 1 / 25 |
ECON 119-01 10053 | Principles of Economics | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 304 | Instructor: Felix Friedt | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
ECON 119-02 10054 | Principles of Economics | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 305 | Instructor: Liang Ding | Avail./Max.: -2 / 25 |
ECON 119-03 10055 | Principles of Economics | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: CARN 304 | Instructor: Felix Friedt | Avail./Max.: 1 / 25 |
ECON 119-04 10056 | Principles of Economics | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 304 | Instructor: Lucas Threinen | Avail./Max.: -2 / 25 |
ECON 119-05 10057 | Principles of Economics | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 350 | Instructor: Samantha Cakir | Avail./Max.: -2 / 25 |
ECON 119-06 10941 | Principles of Economics | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: CARN 304 | Instructor: Lucas Threinen | Avail./Max.: 7 / 25 |
ECON 194-01 10058 | Calculus-Based Principles of Economics | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 305 | Instructor: Liang Ding | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
ECON 221-01 10060 | Introduction to International Economics | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 06A | Instructor: Felix Friedt | Avail./Max.: Closed -1 / 25 |
ECON 233-01 10061 | Health Economics | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 304 | Instructor: Samantha Cakir | Avail./Max.: Closed 0 / 25 |
ECON 235-01 10337 | Climate Change: Science, Economics, and Policy | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 301 | Instructor: Bradtmiller, West | Avail./Max.: 3 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with ENVI 235-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ECON 353-01 10062 | Managerial Accounting | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 305 | Instructor: Jeff Evans | Avail./Max.: 18 / 25 |
ECON 354-01 10736 | Deals | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 250 | Instructor: Joyce Minor | Avail./Max.: Closed 0 / 24 |
*Limit will reflect 8 seats for SR, 8 for JR and 8 for SO* |
||||||
ECON 361-01 10063 | Intermediate Microeconomic Analysis | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 06A | Instructor: Sarah West | Avail./Max.: 2 / 40 |
ECON 371-01 10065 | Intermediate Macroeconomic Analysis | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 304 | Instructor: Mario Solis-Garcia | Avail./Max.: 5 / 25 |
ECON 371-02 10066 | Intermediate Macroeconomic Analysis | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 304 | Instructor: Mario Solis-Garcia | Avail./Max.: 13 / 25 |
ECON 381-01 10067 | Introduction to Econometrics | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 309 | Instructor: Gary Krueger | Avail./Max.: 9 / 22 |
ECON 381-02 10068 | Introduction to Econometrics | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 309 | Instructor: Gary Krueger | Avail./Max.: 2 / 22 |
ECON 381-L1 10069 | Intro to Econometrics Lab | Days: R | Time: 10:10 am-11:10 am | Room: CARN 309 | Instructor: Gary Krueger | Avail./Max.: 11 / 27 |
ECON 381-L2 10070 | Intro to Econometrics Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: CARN 309 | Instructor: Gary Krueger | Avail./Max.: 10 / 27 |
ECON 420-01 10072 | Applied Dynamic Macroeconomics | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: CARN 204 | Instructor: Mario Solis-Garcia | Avail./Max.: 10 / 20 |
ECON 420-L1 10073 | Appl Dynamic Macroecon Lab | Days: W | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: CARN 304 | Instructor: Mario Solis-Garcia | Avail./Max.: 10 / 20 |
ECON 426-01 10074 | International Economic Development | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 107 | Instructor: Amy Damon | Avail./Max.: 4 / 25 |
ECON 444-01 10075 | Honors Seminar | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 305 | Instructor: Amy Damon | Avail./Max.: 3 / 15 |
ECON 457-01 10076 | Finance | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 305 | Instructor: Liang Ding | Avail./Max.: -3 / 25 |
ECON 481-01 10077 | Advanced Econometrics | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 309 | Instructor: Gary Krueger | Avail./Max.: 16 / 22 |
Educational Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
EDUC 194-01 10932 | Social-Emotional Learning | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 304 | Instructor: Tina Kruse | Avail./Max.: 4 / 20 |
EDUC 220-01 10034 | Educational Psychology | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 215 | Instructor: Tina Kruse | Avail./Max.: Closed -1 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with PSYC 220-01* |
||||||
EDUC 240-01 10036 | Race, Culture, and Ethnicity in Education | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: ARTCOM 202 | Instructor: Brian Lozenski | Avail./Max.: Closed -6 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with AMST 240-01* |
||||||
EDUC 250-01 10038 | Building Trust: Education in Global Perspective | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: ARTCOM 202 | Instructor: Sonia Mehta | Avail./Max.: 13 / 25 |
*First day attendance required* |
||||||
EDUC 275-01 10039 | Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Dosch, Kurth-Schai | Avail./Max.: 7 / 16 |
*One of our primary course objectives is to offer quality outdoor environmental learning experiences for elementary school students. Careful preparation and complex scheduling is required to make this possible. Your attendance is therefore required at all class sessions, including and especially the three Thursdays (October 4, 11 and November 1) that we will be hosting school groups at Ordway (these may be slightly longer days beginning around noon or 12:30 instead of 1:20 PM) and the early semester weekend retreat at Ordway (September 14-16, Friday night through Sunday morning); cross-listed with ENVI 275-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
EDUC 275-L1 10042 | Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice | Days: R | Time: 01:10 pm-04:20 pm | Room: OLRI 370 | Instructor: Dosch, Kurth-Schai | Avail./Max.: 7 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 275-L1; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
EDUC 390-01 10041 | Teaching and Learning in Urban Schools | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 215 | Instructor: Brian Lozenski | Avail./Max.: 3 / 10 |
*Permission of instructor required; first day attendance required* |
||||||
EDUC 460-01 10033 | Education and Social Change | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 217 | Instructor: Ruthanne Kurth-Schai | Avail./Max.: 7 / 10 |
*Permission of instructor required; first day attendance required* |
English
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
ENGL 101-01 10849 | College Writing | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: MAIN 009 | Instructor: Rebecca Graham | Avail./Max.: 0 / 16 |
ENGL 105-01 10680 | Identities and Differences in U.S. Literature | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 404 | Instructor: Daylanne English | Avail./Max.: Closed 0 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
ENGL 125-01 10681 | Studies in Literature: Travel Narratives | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 150 | Instructor: Sierra Lomuto | Avail./Max.: 12 / 20 |
ENGL 135-01 10686 | Poetry | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: MAIN 002 | Instructor: Taylor Schey | Avail./Max.: 7 / 20 |
ENGL 137-01 10688 | Novel: On Beauty | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: LIBR 250 | Instructor: Amy Elkins | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
ENGL 150-01 10692 | Introduction to Creative Writing | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 05 | Instructor: Matthew Burgess | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
ENGL 150-02 10701 | Introduction to Creative Writing | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: MAIN 011 | Instructor: Benjamin Voigt | Avail./Max.: Closed 1 / 16 |
ENGL 150-03 10702 | Introduction to Creative Writing | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: MAIN 011 | Instructor: Benjamin Voigt | Avail./Max.: 1 / 16 |
ENGL 150-04 10703 | Introduction to Creative Writing | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 111 | Instructor: Ping Wang | Avail./Max.: 3 / 16 |
ENGL 150-05 10704 | Introduction to Creative Writing | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 227 | Instructor: Emma Torzs | Avail./Max.: 1 / 16 |
ENGL 150-06 10763 | Introduction to Creative Writing | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: MAIN 011 | Instructor: Emma Torzs | Avail./Max.: 2 / 16 |
ENGL 150-07 10970 | Introduction to Creative Writing | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: OLRI 205 | Instructor: Sally Franson | Avail./Max.: 0 / 16 |
ENGL 200-01 10705 | Major British Writers: Chaucer, Medieval Contexts/Modern Adaptations | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 227 | Instructor: Sierra Lomuto | Avail./Max.: Closed 3 / 20 |
ENGL 208-01 10706 | Literary Publishing | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Anitra Budd | Avail./Max.: 6 / 20 |
ENGL 212-01 10707 | Introduction to Literary Theory | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: MAIN 111 | Instructor: Taylor Schey | Avail./Max.: 13 / 20 |
ENGL 275-01 10708 | African American Literature to 1900 | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: MAIN 111 | Instructor: Daylanne English | Avail./Max.: Closed 2 / 20 |
*Cross-listed with AMST 275-01* |
||||||
ENGL 277-01 10713 | Angels and Demons of the American Renaissance (1835-1880) | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: MAIN 010 | Instructor: James Dawes | Avail./Max.: Closed 2 / 20 |
ENGL 280-01 10710 | Crafts of Writing: Poetry | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: MAIN 002 | Instructor: Benjamin Voigt | Avail./Max.: 6 / 16 |
ENGL 281-01 10711 | Crafts of Writing: Fiction (Visual Storytelling) | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 170 | Instructor: Matthew Burgess | Avail./Max.: Closed 0 / 16 |
ENGL 282-01 10712 | Crafts of Writing: Creative Non-Fiction (How to Tell a True Story) | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MAIN 111 | Instructor: Marlon James | Avail./Max.: Closed 1 / 16 |
ENGL 294-01 10716 | Charlottesville: Texts and Contexts | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 111 | Instructor: Daylanne English | Avail./Max.: 2 / 20 |
ENGL 341-01 10718 | 20th C British Novel: Love in a Strange Land | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: MAIN 111 | Instructor: Amy Elkins | Avail./Max.: 12 / 20 |
ENGL 386-01 10724 | From Literature to Film: Jane Austen and Adaptation | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 002 | Instructor: Taylor Schey | Avail./Max.: 4 / 20 |
ENGL 394-01 10721 | 1859: Sensations, Scandals, and Science | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Andrea Kaston Tange | Avail./Max.: 11 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
ENGL 394-02 10723 | Prose Poems and Chapbooks | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 213 | Instructor: Ping Wang | Avail./Max.: 5 / 16 |
*First day attendance required; counts for capstone requirement for the major* |
||||||
ENGL 394-03 10768 | Dead White Men | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 226 | Instructor: Kiarina Kordela | Avail./Max.: 2 / 30 |
*Cross-listed with GERM 337-01 and MCST 337-01; counts as core course for the Critical Theory concentration* |
||||||
ENGL 401-01 10722 | Projects in Literary Research | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MAIN 011 | Instructor: James Dawes | Avail./Max.: 2 / 12 |
ENGL 494-01 10744 | Adv Workshop: Fiction (Fifteen Weeks to the Novel) | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: ARTCOM 202 | Instructor: Marlon James | Avail./Max.: 8 / 12 |
Environmental Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
ENVI 104-01 10754 | Soil: Science and Sustainability | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 187 | Instructor: Anna Lindquist | Avail./Max.: Closed 6 / 24 |
*Cross-listed with GEOL 104-01* |
||||||
ENVI 144-01 10330 | Lakes, Streams and Rivers | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 170 | Instructor: William Longo | Avail./Max.: 6 / 20 |
*First day attendance required; cross-listed with BIOL 144-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 144-02 10942 | Lakes, Streams and Rivers | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 270 | Instructor: Daniel Hornbach | Avail./Max.: 0 / 16 |
*Cross-listed with BIOL 144-02* |
||||||
ENVI 160-01 10278 | Dynamic Earth/Global Change | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 187 | Instructor: Karl Wirth | Avail./Max.: 1 / 16 |
*First Year Course only; cross-listed with GEOL 160-01; must register for ENVI 160-L1* |
||||||
ENVI 160-02 10289 | Dynamic Earth/Global Change | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 187 | Instructor: Karl Wirth | Avail./Max.: 11 / 24 |
*Cross-listed with GEOL 160-02; must register for either ENVI 160-L2 or ENVI 160-L3* |
||||||
ENVI 160-L1 10279 | Dyn Earth/Global Change Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 187 | Instructor: Karl Wirth | Avail./Max.: 2 / 16 |
*First Year Lab only; cross-listed with GEOL 160-L1; must register for ENVI 160-01* |
||||||
ENVI 160-L2 10292 | Dyn Earth/Global Change Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 187 | Instructor: Jeffrey Thole | Avail./Max.: 18 / 24 |
*Cross-listed with GEOL 160-L2* |
||||||
ENVI 160-L3 10293 | Dyn Earth/Global Change Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:20 pm | Room: OLRI 187 | Instructor: Jeffrey Thole | Avail./Max.: 17 / 24 |
*Cross-listed with GEOL 160-L3* |
||||||
ENVI 194-01 10331 | Environmental Sociology | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 206 | Instructor: Terry Boychuk | Avail./Max.: -2 / 30 |
*First day attendance required; cross-listed with SOCI 194-01* |
||||||
ENVI 194-02 10912 | Health in the Anthropocene | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 205 | Instructor: Devavani Chatterjea | Avail./Max.: 0 / 16 |
*First Year Course only; cross-listed with BIOL 194-01* |
||||||
ENVI 194-03 10976 | Environmental Issues and Media | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 401 | Instructor: Michael Griffin | Avail./Max.: 14 / 20 |
*Cross-listed with MCST 194-03* |
||||||
ENVI 232-01 10031 | People, Agriculture and the Environment | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: CARN 107 | Instructor: William Moseley | Avail./Max.: 9 / 30 |
*First day attendance required; cross-listed with GEOG 232-01;* |
||||||
ENVI 234-01 10335 | U.S. Environmental History | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: LIBR 250 | Instructor: Chris Wells | Avail./Max.: 0 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with HIST 234-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 235-01 10338 | Climate Change: Science, Economics, and Policy | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 301 | Instructor: Bradtmiller, West | Avail./Max.: 3 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with ECON 235-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 259-01 10621 | Indigenous Peoples of Arctic | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 06B | Instructor: Scott Legge | Avail./Max.: 7 / 20 |
*Cross-listed with ANTH 259-01* |
||||||
ENVI 270-01 10339 | Psychology of Sustainable Behavior | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 300 | Instructor: Christie Manning | Avail./Max.: Closed -1 / 20 |
*First day attendance required; cross-listed with PSYC 270-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 275-01 10040 | Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Dosch, Kurth-Schai | Avail./Max.: 7 / 16 |
*One of our primary course objectives is to offer quality outdoor environmental learning experiences for elementary school students. Careful preparation and complex scheduling is required to make this possible. Your attendance is therefore required at all class sessions, including and especially the three Thursdays (October 4, 11 and November 1) that we will be hosting school groups at Ordway (these may be slightly longer days beginning around noon or 12:30 instead of 1:20 PM) and the early semester weekend retreat at Ordway (September 14-16, Friday night through Sunday morning); cross-listed with EDUC 275-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 275-L1 10043 | Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice | Days: R | Time: 01:10 pm-04:20 pm | Room: OLRI 370 | Instructor: Dosch, Kurth-Schai | Avail./Max.: 7 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with EDUC 275-L1; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 280-01 10341 | Environmental Classics | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: OLRI 301 | Instructor: Christie Manning | Avail./Max.: -1 / 18 |
*First day attendance required; open to incoming First Year students who have high school coursework in Environmental Studies and are interested in pursuing the major; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 281-01 10755 | The Andes: Landscape and Power | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Ernesto Capello | Avail./Max.: 5 / 18 |
*Cross-listed with HIST 281-01 and LATI 281-01; will include a civic engagement component* |
||||||
ENVI 285-01 10342 | Ecology | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 250 | Instructor: Jerald Dosch | Avail./Max.: 3 / 44 |
*First day attendance required; cross-listed with BIOL 285-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 285-L1 10344 | Ecology Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 284 | Instructor: Michael Anderson | Avail./Max.: 4 / 22 |
*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 285-L1; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 285-L2 10346 | Ecology Lab | Days: R | Time: 01:10 pm-04:30 pm | Room: OLRI 284 | Instructor: Michael Anderson | Avail./Max.: 0 / 22 |
*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 285-L2; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 294-01 10348 | Oceanography | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 170 | Instructor: Louisa Bradtmiller | Avail./Max.: 0 / 16 |
*First Year Course only; first day attendance required* |
||||||
ENVI 294-02 10726 | Convergence/Intersection of Art/Science/Design in Our City | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 170 | Instructor: Amanda Lovelee | Avail./Max.: Closed 1 / 16 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with ART 294-05* |
||||||
ENVI 340-01 10349 | US Urban Environmental History | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 270 | Instructor: Chris Wells | Avail./Max.: 4 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with HIST 340-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 478-01 10032 | Cities of the 21st Century: The Political Economy of Urban Sustainability | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 105 | Instructor: Daniel Trudeau | Avail./Max.: 1 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with GEOG 478-01* |
||||||
ENVI 489-01 10355 | Environmental Leadership Practicum | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: OLRI 243 | Instructor: Christie Manning | Avail./Max.: -1 / 20 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
ENVI 490-01 10356 | Envi St Leadership Seminar | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: OLRI 243 | Instructor: Christie Manning | Avail./Max.: -1 / 20 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
French and Francophone Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
FREN 101-01 10461 | French I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 212 | Instructor: El Hadji Diop | Avail./Max.: 4 / 24 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 101-02 10462 | French I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 212 | Instructor: El Hadji Diop | Avail./Max.: 9 / 24 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 101-L1 10474 | French I Lab | Days: T | Time: 08:00 am-09:00 am | Room: NEILL 404 | Instructor: Laura Douangdara | Avail./Max.: 0 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 101-L2 10475 | French I Lab | Days: R | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 112 | Instructor: Laura Douangdara | Avail./Max.: 6 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 101-L3 10476 | French I Lab | Days: T | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 150 | Instructor: Laura Douangdara | Avail./Max.: 6 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 101-L4 10477 | French I Lab | Days: R | Time: 09:10 am-10:10 am | Room: OLRI 247 | Instructor: Laura Douangdara | Avail./Max.: 1 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 102-01 10463 | French II | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 402 | Instructor: Claude Cassagne | Avail./Max.: 12 / 24 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 102-L1 10478 | French II Lab | Days: T | Time: 08:00 am-09:00 am | Room: NEILL 409 | Instructor: Alexie Baldovi | Avail./Max.: 4 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 102-L2 10479 | French II Lab | Days: R | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 409 | Instructor: Alexie Baldovi | Avail./Max.: 8 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 111-01 10464 | Accelerated French I-II | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 409 | Instructor: Sean Killackey | Avail./Max.: 12 / 24 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 111-L1 10480 | Accelerated French I-II Lab | Days: T R | Time: 10:10 am-11:10 am | Room: OLRI 247 | Instructor: Laura Douangdara | Avail./Max.: 8 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 111-L2 10481 | Accelerated French I-II Lab | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: OLRI 247 | Instructor: Laura Douangdara | Avail./Max.: 4 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 194-02 10923 | From ‘68 to (17)89 and Back: May 1968 and the French Revolutionary Legacy | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 400 | Instructor: Andrew Billing | Avail./Max.: 5 / 16 |
*First Year Course only* |
||||||
FREN 203-01 10466 | French III | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 401 | Instructor: Laurie O'Brien | Avail./Max.: 6 / 24 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 203-02 10467 | French III | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 402 | Instructor: Claude Cassagne | Avail./Max.: 2 / 24 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 203-03 10957 | French III | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 401 | Instructor: Laurie O'Brien | Avail./Max.: 17 / 24 |
FREN 203-L1 10482 | French III Lab | Days: T | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 409 | Instructor: Alexie Baldovi | Avail./Max.: 0 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 203-L2 10483 | French III Lab | Days: R | Time: 10:10 am-11:10 am | Room: OLRI 270 | Instructor: Alexie Baldovi | Avail./Max.: 2 / 12 |
*First day attendance required; lab to meet in the French House* |
||||||
FREN 203-L3 10484 | French III Lab | Days: T | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 370 | Instructor: Alexie Baldovi | Avail./Max.: 7 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 203-L4 10485 | French III Lab | Days: R | Time: 08:00 am-09:00 am | Room: NEILL 404 | Instructor: Alexie Baldovi | Avail./Max.: 3 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 203-L5 10958 | French III Lab | Days: T | Time: 09:10 am-10:10 am | Room: | Instructor: Alexie Baldovi | Avail./Max.: 7 / 12 |
*First day attendance required; lab to meet in the French House* |
||||||
FREN 203-L6 10959 | French III Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: | Instructor: Alexie Baldovi | Avail./Max.: 6 / 12 |
*First day attendance required; lab to meet in the French House* |
||||||
FREN 204-01 10468 | Text, Film and Media | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 400 | Instructor: Claude Cassagne | Avail./Max.: 6 / 24 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 204-L1 10486 | Text, Film and Media Lab | Days: T | Time: 10:10 am-11:10 am | Room: | Instructor: Alexie Baldovi | Avail./Max.: 5 / 12 |
*First day attendance required; lab to meet in the French House* |
||||||
FREN 204-L2 10487 | Text, Film and Media Lab | Days: R | Time: 08:00 am-09:00 am | Room: NEILL 409 | Instructor: Laura Douangdara | Avail./Max.: 1 / 12 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 305-01 10469 | Advanced Expression: Communication Tools | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 402 | Instructor: Martine Sauret | Avail./Max.: 6 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 305-L1 10488 | Advanced Expression: Communication Tools | Days: M | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 404 | Instructor: Laura Douangdara | Avail./Max.: 1 / 10 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 305-L2 10489 | Advanced Expression: Communication Tools | Days: W | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: NEILL 404 | Instructor: Alexie Baldovi | Avail./Max.: 5 / 10 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 306-01 10470 | Introduction to Literary Analysis | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 402 | Instructor: Martine Sauret | Avail./Max.: 7 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
FREN 446-01 10739 | The Animal and the Human in the French Enlightenment | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 402 | Instructor: Andrew Billing | Avail./Max.: 12 / 20 |
FREN 494-01 10472 | Banned Books and Films: the Francophone Context | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 409 | Instructor: El Hadji Diop | Avail./Max.: 11 / 20 |
*First day attendance required* |
Geography
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
GEOG 111-01 10001 | Human Geography of Global Issues | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 107 | Instructor: David Lanegran | Avail./Max.: 27 / 35 |
*First day attendance required* |
||||||
GEOG 111-02 10002 | Human Geography of Global Issues | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 06A | Instructor: John Bowman | Avail./Max.: 16 / 35 |
*First day attendance required* |
||||||
GEOG 225-01 10003 | Introduction to Geographic Information Systems | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 107 | Instructor: Kelsey McDonald | Avail./Max.: 0 / 30 |
*Permission of instructor required; first day attendance required* |
||||||
GEOG 225-L1 10004 | Introduction to Geographic Information Systems | Days: W | Time: 10:50 am-12:20 pm | Room: CARN 108 | Instructor: Ashley Nepp | Avail./Max.: 3 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required* |
||||||
GEOG 225-L2 10007 | Introduction to Geographic Information Systems | Days: R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 108 | Instructor: Ashley Nepp | Avail./Max.: -1 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required* |
||||||
GEOG 232-01 10009 | People, Agriculture and the Environment | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: CARN 107 | Instructor: William Moseley | Avail./Max.: 9 / 30 |
*First day attendance required;cross-listed with ENVI 232-01** |
||||||
GEOG 241-01 10010 | Urban Geography | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: CARN 06A | Instructor: Daniel Trudeau | Avail./Max.: 1 / 25 |
*First day attendance require* |
||||||
GEOG 242-01 10012 | Regional Geography of the US and Canada | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 107 | Instructor: Laura Smith | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only; first day attendance required* |
||||||
GEOG 243-01 10013 | Geography of Africa: Local Resources and Livelihoods in a Global Context | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 105 | Instructor: William Moseley | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only; first day attendance required* |
||||||
GEOG 256-01 10015 | Medical Geography: The Geography of Health and Health Care | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: CARN 107 | Instructor: Eric Carter | Avail./Max.: 4 / 30 |
*First day attendance required* |
||||||
GEOG 365-01 10017 | Urban GIS | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 109 | Instructor: Laura Smith | Avail./Max.: 2 / 12 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; prerequisite of GEOG 225, plus GEOG 241, GEOG 262, or another urban course* |
||||||
GEOG 365-L1 10758 | Urban GIS Lab | Days: TBA | Time: TBA | Room: CARN 109 | Instructor: Ashley Nepp | Avail./Max.: Closed 2 / 12 |
GEOG 368-01 10019 | Health GIS | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 108 | Instructor: Eric Carter | Avail./Max.: 5 / 12 |
*Permission of instructor required; first day attendance required* |
||||||
GEOG 368-L1 10759 | Health GIS Lab | Days: TBA | Time: TBA | Room: CARN 108 | Instructor: Ashley Nepp | Avail./Max.: 5 / 12 |
GEOG 370-01 10020 | Advanced Cartography and Geovisualization | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: CARN 109 | Instructor: Ashley Nepp | Avail./Max.: -3 / 12 |
*Permission of instructor required; first day attendance required* |
||||||
GEOG 370-L1 10022 | Advanced Cartography and Geovisualization | Days: W | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: CARN 109 | Instructor: Ashley Nepp | Avail./Max.: -3 / 12 |
*Permission of instructor required; first day attendance required* |
||||||
GEOG 394-01 10024 | Urban Public Spaces | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 409 | Instructor: Daniel Trudeau | Avail./Max.: 9 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
GEOG 394-02 10026 | Healthy Spaces: Medical Geography of Green and Blue Spaces | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 105 | Instructor: Kelsey McDonald | Avail./Max.: 13 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
GEOG 478-01 10027 | Cities of the 21st Century: The Political Economy of Urban Sustainability | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 105 | Instructor: Daniel Trudeau | Avail./Max.: 1 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 478-01* |
Geology
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
GEOL 104-01 10753 | Soil: Science and Sustainability | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 187 | Instructor: Anna Lindquist | Avail./Max.: Closed 6 / 24 |
*Cross-listed with ENVI 104-01* |
||||||
GEOL 160-01 10275 | Dynamic Earth/Global Change | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 187 | Instructor: Karl Wirth | Avail./Max.: 1 / 16 |
*First Year Course only; cross-listed with ENVI 160-01; must register for GEOL 160-L1* |
||||||
GEOL 160-02 10287 | Dynamic Earth/Global Change | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 187 | Instructor: Karl Wirth | Avail./Max.: 11 / 24 |
*Cross-listed with ENVI 160-02; must register for either GEOL 160-L2 or GEOL 160-L3* |
||||||
GEOL 160-L1 10277 | Dyn Earth/Global Change Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 187 | Instructor: Karl Wirth | Avail./Max.: 2 / 16 |
*First Year Lab only; cross-listed with ENVI 160-L1; must register for GEOL 160-01* |
||||||
GEOL 160-L2 10290 | Dyn Earth/Global Change Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 187 | Instructor: Jeffrey Thole | Avail./Max.: 18 / 24 |
*Cross-listed with ENVI 160-L2* |
||||||
GEOL 160-L3 10291 | Dyn Earth/Global Change Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-04:20 pm | Room: OLRI 187 | Instructor: Jeffrey Thole | Avail./Max.: 17 / 24 |
*Cross-listed with ENVI 160-L3* |
||||||
GEOL 194-01 10273 | Flying Dinosaurs and Walking Whales | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 175 | Instructor: Kristina Curry Rogers | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
GEOL 194-03 10947 | Geohazards | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 179 | Instructor: Alan Chapman | Avail./Max.: 6 / 24 |
GEOL 250-01 10301 | Mineralogy | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 179 | Instructor: Anna Lindquist | Avail./Max.: Closed 0 / 18 |
GEOL 250-L1 10303 | Mineralogy Lab | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 179 | Instructor: Anna Lindquist | Avail./Max.: Closed 0 / 18 |
GEOL 255-01 10297 | Structural Geology | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 179 | Instructor: Alan Chapman | Avail./Max.: 12 / 18 |
GEOL 255-L1 10298 | Structural Geology Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 179 | Instructor: Alan Chapman | Avail./Max.: 12 / 18 |
GEOL 300-01 10304 | Paleobiology | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 175 | Instructor: Raymond Rogers | Avail./Max.: -1 / 12 |
GEOL 300-L1 10306 | Paleobiology Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-04:20 pm | Room: OLRI 175 | Instructor: Raymond Rogers | Avail./Max.: -1 / 12 |
German Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
GERM 101-01 10563 | Elementary German I | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 212 | Instructor: Kiarina Kordela | Avail./Max.: 8 / 25 |
GERM 101-L1 10568 | Elementary German I Lab | Days: M | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 102 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 2 / 9 |
GERM 101-L2 10569 | Elementary German I Lab | Days: W | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 102 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 3 / 9 |
GERM 101-L3 10570 | Elementary German I Lab | Days: F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 102 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 5 / 9 |
*TBA section is reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you will register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse ([email protected]; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students* |
||||||
GERM 110-01 10564 | Accelerated Elementary German | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 214 | Instructor: Brigetta Abel | Avail./Max.: 14 / 25 |
*5 credits* |
||||||
GERM 110-L1 10572 | Accel Elementary German Lab | Days: M W | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 113 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 3 / 9 |
GERM 110-L2 10576 | Accel Elementary German Lab | Days: M | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 113 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 4 / 9 |
GERM 110-L2 10576 | Accel Elementary German Lab | Days: F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 113 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 4 / 9 |
GERM 203-01 10565 | Intermediate German I | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 213 | Instructor: Rachael Huener | Avail./Max.: 11 / 20 |
GERM 203-L1 10589 | Intermediate German I Lab | Days: T | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 270 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 3 / 5 |
GERM 203-L2 10590 | Intermediate German I Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: NEILL 404 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 1 / 5 |
GERM 203-L3 10591 | Intermediate German I Lab | Days: T | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: NEILL 102 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 2 / 5 |
GERM 204-01 10567 | Intermediate German II | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 212 | Instructor: Linda Schulte-Sasse | Avail./Max.: 8 / 20 |
GERM 204-L1 10610 | Intermediate German II Lab | Days: R | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 110 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 3 / 7 |
GERM 204-L2 10613 | Intermediate German II Lab | Days: M | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 113 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 3 / 7 |
GERM 204-L3 10616 | Intermediate German II Lab | Days: R | Time: 01:40 pm-02:40 pm | Room: | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 3 / 7 |
*TBA section is reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you will register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse ([email protected]; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students* |
||||||
GERM 255-01 10618 | German Cinema Studies | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 401 | Instructor: Linda Schulte-Sasse | Avail./Max.: 0 / 16 |
*First Year course only* |
||||||
GERM 305-01 10623 | Advanced German | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 212 | Instructor: Kiarina Kordela | Avail./Max.: 11 / 20 |
GERM 305-L1 10624 | Advanced German Lab | Days: W | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 113 | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 4 / 10 |
GERM 305-L2 10627 | Advanced German Lab | Days: TBA | Time: TBA | Room: | Instructor: Thurid Vieth | Avail./Max.: 6 / 10 |
*TBA section is reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you will register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse ([email protected]; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students* |
||||||
GERM 308-01 10635 | German Cultural History I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 214 | Instructor: Rachael Huener | Avail./Max.: 12 / 20 |
*Taught in German* |
||||||
GERM 337-01 10636 | Dead White Men | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 226 | Instructor: Kiarina Kordela | Avail./Max.: 2 / 30 |
*Cross-listed with ENGL 394-03 and MCST 337-01; counts as core course for the Critical Theory concentration* |
||||||
GERM 363-01 10638 | Crime and the Fantastic | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 217 | Instructor: David Martyn | Avail./Max.: 11 / 18 |
*Taught in German* |
||||||
GERM 394-01 10639 | Power of Words | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 214 | Instructor: David Martyn | Avail./Max.: 8 / 20 |
*Not open to first year students; first day attendance required; cross-listed with LING 394-01; core course for the Critical Theory concentration; counts for Legal Studies concentration; taught in English* |
History
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
HIST 114-01 10106 | History of Africa to 1800 | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: MAIN 002 | Instructor: Tiffany Gleason | Avail./Max.: 9 / 18 |
HIST 121-01 10170 | The Greek World | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 226 | Instructor: Brian Lush | Avail./Max.: Closed 2 / 25 |
*Cross-listed with CLAS 121-01* |
||||||
HIST 137-01 10095 | From Confederation to Confederacy: US History from Independence to Civil War | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: MAIN 002 | Instructor: Linda Sturtz | Avail./Max.: 2 / 22 |
HIST 137-02 10913 | From Confederation to Confederacy: US History from Independence to Civil War | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: MAIN 010 | Instructor: Linda Sturtz | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
HIST 140-01 10083 | Introduction to East Asian Civilization | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Yue-him Tam | Avail./Max.: 0 / 20 |
*Cross-listed with ASIA 140-01* |
||||||
HIST 164-01 10826 | Governing the Body: Health/Eugenics/Population Control in Global Perspective | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 216 | Instructor: Jessica Pearson | Avail./Max.: 0 / 15 |
HIST 181-01 10091 | Introduction to Latin America and the Caribbean | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 214 | Instructor: Ernesto Capello | Avail./Max.: 1 / 18 |
*Cross-listed with LATI 181-01* |
||||||
HIST 194-02 10935 | Of Sex and Society: Women's History and Feminist Thought | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: MAIN 009 | Instructor: Amy Sullivan | Avail./Max.: 7 / 18 |
*Cross-listed with WGSS 194-01* |
||||||
HIST 219-01 10085 | In Motion: African Americans in the United States | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Crystal Moten | Avail./Max.: Closed 10 / 20 |
*First day attendance required;cross-listed with AMST 219-01* |
||||||
HIST 225-01 10093 | American Indian History to 1871 | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 350 | Instructor: Katrina Phillips | Avail./Max.: -1 / 27 |
*Cross-listed with AMST 225-01* |
||||||
HIST 229-01 10079 | Narrating Black Women's Resistance | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: ARTCOM 202 | Instructor: Crystal Moten | Avail./Max.: Closed 1 / 16 |
*First day attendance required; cross listed with AMST 229-01 and WGSS 229-01* |
||||||
HIST 234-01 10336 | U.S. Environmental History | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: LIBR 250 | Instructor: Chris Wells | Avail./Max.: 0 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with ENVI 234-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
HIST 244-01 10105 | US Since 1945 | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: MAIN 009 | Instructor: Amy Sullivan | Avail./Max.: 4 / 20 |
*Appropriate for First Year students* |
||||||
HIST 251-01 10107 | Pirates, Translators, and Missionaries | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: MAIN 002 | Instructor: Tiffany Gleason | Avail./Max.: 11 / 18 |
HIST 275-01 10087 | The Rise of Modern China | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Yue-him Tam | Avail./Max.: 12 / 25 |
*Cross-listed with ASIA 275-01* |
||||||
HIST 277-01 10089 | The Rise of Modern Japan | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Yue-him Tam | Avail./Max.: 17 / 25 |
*Cross-listed with ASIA 277-01* |
||||||
HIST 281-01 10097 | The Andes: Landscape and Power | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Ernesto Capello | Avail./Max.: 5 / 18 |
*Cross-listed with ENVI 281-01 and LATI 281-01; will include a civic engagement component* |
||||||
HIST 294-01 10082 | First Encounters | Days: M W | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: MAIN 009 | Instructor: Karin Velez | Avail./Max.: -1 / 16 |
*First Year Course only* |
||||||
HIST 294-02 10108 | Uses and Abuses: History of Drugs, Addiction and Recovery in the US | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 111 | Instructor: Amy Sullivan | Avail./Max.: Closed -3 / 16 |
*First day attendance required* |
||||||
HIST 340-01 10350 | US Urban Environmental History | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 270 | Instructor: Chris Wells | Avail./Max.: 4 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with ENVI 340-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
HIST 381-01 10101 | Transnational Latin Americas | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 010 | Instructor: Ernesto Capello | Avail./Max.: 6 / 15 |
*Cross-listed with INTL 381-01 and LATI 381-01;not appropriate for First Year students* |
||||||
HIST 394-01 10104 | The Holocaust | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: | Instructor: Jessica Pearson | Avail./Max.: 3 / 15 |
*Not open to first year students; first day attendance required* |
||||||
HIST 394-02 10732 | Bold Heroes and Worthy Deeds: Chivalry in the Later Middle Ages | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 010 | Instructor: Cameron Bradley | Avail./Max.: Closed 1 / 12 |
*Not open to First Year students* |
||||||
HIST 490-01 10099 | Senior Seminar | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 216 | Instructor: Jessica Pearson | Avail./Max.: 2 / 15 |
*Permission of instructor required* |
||||||
HIST 490-02 10109 | Senior Seminar | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 213 | Instructor: Katrina Phillips | Avail./Max.: 4 / 12 |
*Permission of instructor required* |
Interdisciplinary Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
INTD 292-01 10750 | Intellectual Property | Days: M | Time: 07:00 pm-09:00 pm | Room: OLRI 301 | Instructor: Scott Pribnow | Avail./Max.: Closed -3 / 16 |
*2 credits* |
||||||
INTD 330-01 10844 | Mellon Seminar: Exploring Academia | Days: W | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: MARKIM 303 | Instructor: Karin Velez | Avail./Max.: 2 / 10 |
*For Mellon Fellows only; 2 credits* |
||||||
INTD 401-01 10765 | Urban Studies Colloquium | Days: W | Time: 07:00 pm-08:30 pm | Room: CARN 105 | Instructor: Daniel Trudeau | Avail./Max.: 0 / 15 |
*Permission of instructor required; 2 credits* |
||||||
INTD 421-01 10322 | Human Rights and Humanitarianism Colloquium | Days: R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: MAIN 111 | Instructor: Wendy Weber | Avail./Max.: 11 / 20 |
International Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
INTL 110-01 10324 | Introduction to Intl Studies: Globalization - Homogeneity and Heterogeneity | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 404 | Instructor: Ahmed Samatar | Avail./Max.: 10 / 25 |
*Open to those who will be first years and sophomores in the fall, or by permission of instructor* |
||||||
INTL 111-01 10327 | Intro to International Studies: Literature and Global Culture | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: CARN 404 | Instructor: David Moore | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
INTL 111-02 10326 | Intro to International Studies: Literature and Global Culture | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 404 | Instructor: David Moore | Avail./Max.: 2 / 25 |
*Open to those who will be first years and sophomores in the fall, or by permission of instructor* |
||||||
INTL 194-01 10963 | The Middle East Through Film | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: CARN 404 | Instructor: Jenna Rice Rahaim | Avail./Max.: 0 / 20 |
*Cross-listed with MCST 194-04* |
||||||
INTL 202-01 10152 | Global Media Industries | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 401 | Instructor: Michael Griffin | Avail./Max.: 1 / 25 |
*Cross-listed with MCST 202-01* |
||||||
INTL 232-01 10728 | Introduction to Social Entrepreneurship | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: LIBR 250 | Instructor: Kate Reiling | Avail./Max.: 13 / 25 |
*Cross-listed with SOCI 232-01* |
||||||
INTL 245-01 10328 | Intro to Intl Human Rights | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 404 | Instructor: James von Geldern | Avail./Max.: 2 / 25 |
INTL 253-01 10357 | Comparative Muslim Cultures | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: CARN 404 | Instructor: Jenna Rice Rahaim | Avail./Max.: Closed 1 / 20 |
*Cross-listed with ANTH 253-01* |
||||||
INTL 253-02 10937 | Comparative Muslim Cultures | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: CARN 404 | Instructor: Jenna Rice Rahaim | Avail./Max.: 8 / 20 |
*Appropriate for First Year students; cross-listed with ANTH 253-02* |
||||||
INTL 272-01 10738 | The Post-Soviet Sphere | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: ARTCOM 202 | Instructor: James von Geldern | Avail./Max.: Closed 5 / 25 |
*Cross-listed with RUSS 272-01* |
||||||
INTL 282-01 10359 | Introduction to International Public Health | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 304 | Instructor: Kata Chillag | Avail./Max.: Closed 8 / 25 |
INTL 294-01 10234 | Art Against the State in the Communist and Post-Communist World | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Chadaga, Inglot | Avail./Max.: Closed -1 / 20 |
*Cross-listed with ART 294-04 and RUSS 294-01* |
||||||
INTL 294-02 10374 | Visual Culture and 1968: The Style and Substance of Revolt | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 400 | Instructor: Bradley Stiffler | Avail./Max.: Closed 4 / 25 |
*Cross-listed with MCST 294-01* |
||||||
INTL 381-01 10102 | Transnational Latin Americas | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 010 | Instructor: Ernesto Capello | Avail./Max.: 6 / 15 |
*Cross-listed with HIST 381-01 and LATI 381-01; not appropriate for First Year students* |
||||||
INTL 394-01 10360 | Global Public Heath Ethics | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 113 | Instructor: Kata Chillag | Avail./Max.: 2 / 15 |
*Cross-listed with ANTH 394-03* |
||||||
INTL 485-01 10362 | Senior Seminar: Confronting Global Hatred | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: CARN 411 | Instructor: Nadya Nedelsky | Avail./Max.: Closed 1 / 15 |
INTL 489-01 10363 | Senior Seminar: Capitalism and World (Dis)Order | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: CARN 411 | Instructor: Ahmed Samatar | Avail./Max.: 8 / 15 |
Japanese
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
JAPA 101-01 10452 | First Year Japanese I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 110 | Instructor: Arthur Mitchell | Avail./Max.: 6 / 20 |
JAPA 101-02 10453 | First Year Japanese I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 110 | Instructor: Arthur Mitchell | Avail./Max.: 3 / 20 |
JAPA 101-03 11008 | First Year Japanese I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 402 | Instructor: Sachiko Dorsey | Avail./Max.: 4 / 15 |
JAPA 101-L1 10540 | First Year Japanese I Lab | Days: T | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 110 | Instructor: Akae Takasu | Avail./Max.: 1 / 19 |
JAPA 101-L2 10541 | First Year Japanese I Lab | Days: M | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 102 | Instructor: Akae Takasu | Avail./Max.: 8 / 19 |
JAPA 101-L3 10543 | First Year Japanese I Lab | Days: T | Time: 08:00 am-09:00 am | Room: NEILL 110 | Instructor: Akae Takasu | Avail./Max.: 2 / 15 |
JAPA 150-01 10502 | Language and Gender in Japanese Society | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 110 | Instructor: Satoko Suzuki | Avail./Max.: -1 / 21 |
*Cross-listed with ASIA 150-01, LING 150-01 and WGSS 150-01* |
||||||
JAPA 203-01 10454 | Second Year Japanese I | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 110 | Instructor: Ritsuko Larson | Avail./Max.: 2 / 20 |
JAPA 203-02 10455 | Second Year Japanese I | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 110 | Instructor: Ritsuko Larson | Avail./Max.: 13 / 20 |
JAPA 203-L1 10544 | Second Year Japanese I Lab | Days: R | Time: 08:20 am-09:20 am | Room: NEILL 110 | Instructor: Akae Takasu | Avail./Max.: 1 / 13 |
JAPA 203-L2 10545 | Second Year Japanese I Lab | Days: R | Time: 02:25 pm-03:25 pm | Room: NEILL 113 | Instructor: Akae Takasu | Avail./Max.: 6 / 13 |
JAPA 203-L3 10546 | Second Year Japanese I Lab | Days: R | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 111 | Instructor: Akae Takasu | Avail./Max.: 7 / 13 |
JAPA 254-01 10458 | Japanese Film and Animation: From the Salaryman to the Shojo | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 110 | Instructor: Arthur Mitchell | Avail./Max.: -1 / 16 |
*First Year Course only; cross-listed with ASIA 254-01* |
||||||
JAPA 281-01 10459 | Dialects, Multilingualism, and the Politics of Speaking Japanese | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 110 | Instructor: Satoko Suzuki | Avail./Max.: 6 / 20 |
*Cross-listed with ASIA 281-01 and LING 281-01* |
||||||
JAPA 305-01 10456 | Third Year Japanese I | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 110 | Instructor: Ritsuko Larson | Avail./Max.: 7 / 20 |
JAPA 305-L1 10547 | Third Year Japanese I Lab | Days: W | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 404 | Instructor: Akae Takasu | Avail./Max.: 5 / 10 |
JAPA 305-L2 10561 | Third Year Japanese I Lab | Days: W | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 409 | Instructor: Akae Takasu | Avail./Max.: 2 / 10 |
JAPA 407-01 10457 | Fourth Year Japanese I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 111 | Instructor: Sachiko Dorsey | Avail./Max.: 4 / 15 |
Latin American Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
LATI 141-01 10281 | Latin America Through Women's Eyes | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 215 | Instructor: Paul Dosh | Avail./Max.: 1 / 22 |
*Cross-listed with POLI 141-01 and WGSS 141-01* |
||||||
LATI 181-01 10092 | Introduction to Latin America and the Caribbean | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 214 | Instructor: Ernesto Capello | Avail./Max.: 1 / 18 |
*Cross-listed with HIST 181-01* |
||||||
LATI 246-01 10302 | Comparative Democratization | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 208 | Instructor: Eric Mosinger | Avail./Max.: 10 / 25 |
*Cross-listed with POLI 246-01 and RUSS 246-01* |
||||||
LATI 281-01 10098 | The Andes: Landscape and Power | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Ernesto Capello | Avail./Max.: 5 / 18 |
*Cross-listed with ENVI 281-01 and HIST 281-01; will include a civic engagement component* |
||||||
LATI 294-01 10369 | Immigrant Voices | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 105 | Instructor: Erika Busse-Cardenas | Avail./Max.: 2 / 20 |
*Cross-listed with SOCI 294-01* |
||||||
LATI 307-01 10267 | Introduction to the Analysis of Hispanic Texts | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 217 | Instructor: Antonio Dorca | Avail./Max.: Closed 1 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with SPAN 307-01* |
||||||
LATI 308-01 10269 | Introduction to U.S. Latino/a Studies | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 111 | Instructor: Claudia Giannini | Avail./Max.: Closed 3 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and SPAN 308-01* |
||||||
LATI 381-01 10103 | Transnational Latin Americas | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 010 | Instructor: Ernesto Capello | Avail./Max.: 6 / 15 |
*Cross-listed with HIST 381-01 and INTL 381-01; not appropriate for First Year students* |
||||||
LATI 386-01 10799 | Constructions of a Female Killer | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 213 | Instructor: Alicia Munoz | Avail./Max.: 1 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with SPAN 386-01 and WGSS 346-01* |
||||||
LATI 488-01 10078 | Senior Seminar | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: CARN 05 | Instructor: Olga Gonzalez | Avail./Max.: 17 / 20 |
Linguistics
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
LING 150-01 10504 | Language and Gender in Japanese Society | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 110 | Instructor: Satoko Suzuki | Avail./Max.: -1 / 21 |
*Cross-listed with JAPA 150-01, ASIA 150-01 and WGSS 150-01* |
||||||
LING 175-01 10933 | Sociolinguistics | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 170 | Instructor: Marianne Milligan | Avail./Max.: 0 / 20 |
*Appropriate for First Years; cross-listed with SOCI 175-01* |
||||||
LING 194-01 10050 | Being Human: An Introduction to Language | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 112 | Instructor: Christina Esposito | Avail./Max.: -1 / 16 |
*First Year Course only* |
||||||
LING 204-01 10049 | Experimental Linguistics | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 302 | Instructor: Christina Esposito | Avail./Max.: 5 / 18 |
LING 205-01 10044 | Phonology | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 404 | Instructor: Marianne Milligan | Avail./Max.: 0 / 15 |
LING 206-01 10045 | Endangered/Minority Languages | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 112 | Instructor: Marianne Milligan | Avail./Max.: Closed 3 / 17 |
*Cross-listed with ANTH 206-01; limit will reflect 3 seats held for SR, 4 for JR, 6 for SO and 2 for FR* |
||||||
LING 281-01 10498 | Dialects, Multilingualism, and the Politics of Speaking Japanese | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 110 | Instructor: Satoko Suzuki | Avail./Max.: 6 / 20 |
*Cross-listed with JAPA 281-01 and ASIA 281-01* |
||||||
LING 294-01 10048 | Language and Music | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 402 | Instructor: Morgan Sleeper | Avail./Max.: -2 / 18 |
*Cross-listed with MUSI 294-01* |
||||||
LING 300-01 10047 | Linguistic Analysis | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 102 | Instructor: Morgan Sleeper | Avail./Max.: 7 / 15 |
LING 309-01 10270 | Intro to Hispanic Linguistics | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 170 | Instructor: Susana Blanco-Iglesias | Avail./Max.: 7 / 15 |
* First day attendance required; cross-listed with SPAN 309-01* |
||||||
LING 394-01 10764 | Power of Word | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 214 | Instructor: David Martyn | Avail./Max.: 8 / 20 |
*Not open to first year students; first day attendance required; cross-listed with GERM 394-01; core course for the Critical Theory concentration; counts for Legal Studies concentration; taught in English* |
Mathematics
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
MATH 112-01 10508 | Introduction to Data Science | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: OLRI 254 | Instructor: David Shuman | Avail./Max.: -2 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with COMP 112-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor * |
||||||
MATH 112-02 10509 | Introduction to Data Science | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 254 | Instructor: David Shuman | Avail./Max.: 4 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with COMP 112-02; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 125-01 10548 | Epidemiology | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 243 | Instructor: Vittorio Addona | Avail./Max.: Closed -6 / 24 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 135-01 10549 | Applied Multivariable Calculus I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 400 | Instructor: David Ehren | Avail./Max.: -1 / 28 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 135-02 10550 | Applied Multivariable Calculus I | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 254 | Instructor: Kristin Heysse | Avail./Max.: -1 / 28 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 135-03 10551 | Applied Multivariable Calculus I | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: OLRI 254 | Instructor: Kristin Heysse | Avail./Max.: 1 / 28 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 137-01 10552 | Applied Multivariable Calculus II | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 241 | Instructor: Joseph Benson | Avail./Max.: 1 / 32 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 137-02 10553 | Applied Multivariable Calculus II | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 241 | Instructor: Shay Logan | Avail./Max.: 2 / 32 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 137-03 10554 | Applied Multivariable Calculus II | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 241 | Instructor: Shay Logan | Avail./Max.: 2 / 32 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 155-01 10555 | Intro to Statistical Modeling | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 254 | Instructor: Brianna Heggeseth | Avail./Max.: -2 / 28 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 155-02 10556 | Intro to Statistical Modeling | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 254 | Instructor: Brianna Heggeseth | Avail./Max.: -1 / 28 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 155-03 10557 | Intro to Statistical Modeling | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 254 | Instructor: Leslie Myint | Avail./Max.: -2 / 28 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 155-04 10558 | Intro to Statistical Modeling | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 254 | Instructor: Leslie Myint | Avail./Max.: 1 / 28 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 155-05 10559 | Intro to Statistical Modeling | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: OLRI 241 | Instructor: Lisa Lendway | Avail./Max.: 1 / 28 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 155-06 10560 | Intro to Statistical Modeling | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 241 | Instructor: Lisa Lendway | Avail./Max.: 0 / 28 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 236-01 10566 | Linear Algebra | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 241 | Instructor: Thomas Halverson | Avail./Max.: -2 / 32 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 236-02 10571 | Linear Algebra | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 241 | Instructor: Thomas Halverson | Avail./Max.: -4 / 32 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 237-01 10573 | Applied Multivariable Calculus III | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 304 | Instructor: Joseph Benson | Avail./Max.: -1 / 28 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 237-02 10574 | Applied Multivariable Calculus III | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 243 | Instructor: Ian Whitehead | Avail./Max.: 7 / 28 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 253-01 10575 | Statistical Computing and Machine Learning | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 258 | Instructor: Alicia Johnson | Avail./Max.: Closed -3 / 24 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 253-02 10577 | Statistical Computing and Machine Learning | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 241 | Instructor: Lisa Lendway | Avail./Max.: Closed 4 / 24 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 279-01 10578 | Discrete Mathematics | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 400 | Instructor: Andrew Beveridge | Avail./Max.: 5 / 28 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 279-02 10579 | Discrete Mathematics | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 400 | Instructor: Andrew Beveridge | Avail./Max.: 0 / 28 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 312-01 10581 | Differential Equations | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 301 | Instructor: William Mitchell | Avail./Max.: 0 / 24 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 354-01 10582 | Probability | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 243 | Instructor: Alicia Johnson | Avail./Max.: Closed 2 / 24 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 354-02 10583 | Probability | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: OLRI 243 | Instructor: Alicia Johnson | Avail./Max.: Closed 11 / 24 |
*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 361-01 10542 | Theory of Computation | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 243 | Instructor: Daniel Kluver | Avail./Max.: 2 / 25 |
*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with COMP 261-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 377-01 10584 | Real Analysis | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 205 | Instructor: Ian Whitehead | Avail./Max.: 13 / 24 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 379-01 10585 | Combinatorics | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 243 | Instructor: Andrew Beveridge | Avail./Max.: 10 / 24 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 437-01 10586 | Topics in Applied Math | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 245 | Instructor: David Shuman | Avail./Max.: 5 / 20 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 453-01 10587 | Survival Analysis | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 241 | Instructor: Vittorio Addona | Avail./Max.: Closed -3 / 18 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
MATH 453-02 10588 | Survival Analysis | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 241 | Instructor: Vittorio Addona | Avail./Max.: Closed 2 / 18 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
Media and Cultural Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
MCST 110-01 10147 | Texts and Power: Foundations of Media and Cultural Studies | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 212 | Instructor: John Kim | Avail./Max.: 6 / 18 |
MCST 114-01 10148 | News Reporting and Writing | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 212 | Instructor: Howard Sinker | Avail./Max.: 1 / 22 |
MCST 128-01 10149 | Film Analysis/Visual Culture | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 226 | Instructor: Morgan Adamson | Avail./Max.: Closed -1 / 21 |
MCST 128-02 10329 | Film Analysis/Visual Culture | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 226 | Instructor: Morgan Adamson | Avail./Max.: 1 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
MCST 194-01 10930 | Critical Studies of Sports in Media | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 402 | Instructor: Leola Johnson | Avail./Max.: 8 / 16 |
*First Year Course only* |
||||||
MCST 194-02 10951 | On TV | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Bradley Stiffler | Avail./Max.: 2 / 20 |
MCST 194-03 10954 | Environmental Issues and the Media | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 401 | Instructor: Michael Griffin | Avail./Max.: 14 / 20 |
*Cross-listed with ENVI 194-03* |
||||||
MCST 194-04 11035 | The Middle East Through Film | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: CARN 404 | Instructor: Jenna Rice Rahaim | Avail./Max.: 0 / 20 |
*Cross-listed with INTL 194-01* |
||||||
MCST 202-01 10151 | Global Media Industries | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 401 | Instructor: Michael Griffin | Avail./Max.: 1 / 25 |
*Cross-listed with INTL 202-01* |
||||||
MCST 248-01 10154 | History of Film 1893-1941 | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 401 | Instructor: Michael Griffin | Avail./Max.: 8 / 20 |
MCST 294-01 10761 | Visual Culture and 1968: The Style and Substance of Revolt | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 400 | Instructor: Bradley Stiffler | Avail./Max.: Closed 4 / 25 |
*Cross-listed with INTL 294-02* |
||||||
MCST 323-01 10155 | Fundamentals of Video Production | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: ART 301 | Instructor: Morgan Adamson | Avail./Max.: 1 / 12 |
*Appropriate for incoming first year students who are concurrently enrolled in MCST 128 or have some experience with film.* |
||||||
MCST 334-01 10156 | Cultural Studies and the Media | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 401 | Instructor: Leola Johnson | Avail./Max.: 14 / 20 |
*Cross-listed with AMST 334-01* |
||||||
MCST 337-01 10637 | Dead White Men | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 226 | Instructor: Kiarina Kordela | Avail./Max.: 2 / 30 |
*Cross-listed with ENGL 394-03 and GERM 337; counts as core course for the Critical Theory concentration* |
||||||
MCST 488-01 10160 | Advanced Topics Seminar | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 304 | Instructor: John Kim | Avail./Max.: 2 / 12 |
Music
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
MUSI 111-01 10110 | World Music | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MUSIC 113 | Instructor: Chuen-Fung Wong | Avail./Max.: -1 / 30 |
MUSI 113-01 10112 | Theory I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: MUSIC 219 | Instructor: Benjamin Downs | Avail./Max.: 10 / 25 |
MUSI 113-02 10113 | Theory I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: MUSIC 219 | Instructor: Benjamin Downs | Avail./Max.: 1 / 25 |
MUSI 113-L1 10114 | Theory I Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MUSIC 219 | Instructor: Benjamin Downs | Avail./Max.: 1 / 25 |
MUSI 113-L2 10115 | Theory I Lab | Days: T | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: MUSIC 219 | Instructor: Benjamin Downs | Avail./Max.: 10 / 25 |
MUSI 131-01 10760 | African Music | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: MUSIC 228 | Instructor: Sowah Mensah | Avail./Max.: 12 / 25 |
MUSI 155-01 10116 | Music and Freedom | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: MUSIC 228 | Instructor: Mark Mazullo | Avail./Max.: 1 / 20 |
MUSI 194-01 10111 | 33 1/3 | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: MUSIC 228 | Instructor: Mark Mandarano | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
MUSI 213-01 10117 | Theory III, Form and Analysis | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MUSIC 228 | Instructor: Randall Bauer | Avail./Max.: 15 / 20 |
MUSI 294-01 10118 | Language and Music | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 402 | Instructor: Morgan Sleeper | Avail./Max.: -2 / 18 |
*Cross-listed with LING 294-01* |
||||||
MUSI 342-01 10119 | Medieval to Mozart | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: MUSIC 228 | Instructor: Mark Mazullo | Avail./Max.: 11 / 25 |
MUSI 370-01 10120 | Conducting | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: MUSIC 113 | Instructor: Michael McGaghie | Avail./Max.: 5 / 15 |
*This course is open to incoming first year students who have background experience in singing or ensemble participation* |
||||||
MUSI 70-01 10121 | Wind Ensemble | Days: M | Time: 07:15 pm-08:45 pm | Room: MUSIC 116 | Instructor: Shelley Hanson | Avail./Max.: -2 / 75 |
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required* |
||||||
MUSI 72-01 10122 | African Music Ensemble | Days: T R | Time: 06:45 pm-08:15 pm | Room: MUSIC 116 | Instructor: Sowah Mensah | Avail./Max.: 5 / 25 |
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required* |
||||||
MUSI 74-01 10123 | Macalester Concert Choir | Days: M WR | Time: 04:45 pm-06:15 pm | Room: MUSIC 113 | Instructor: Michael McGaghie | Avail./Max.: 10 / 50 |
MUSI 76-01 10124 | Macalester Chorale | Days: T | Time: 04:45 pm-06:15 pm | Room: MUSIC 113 | Instructor: Michael McGaghie | Avail./Max.: 2 / 70 |
*Additional required meeting time on Thursdays from 6:30-800 in Music 113 (Hewitt Hall). Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required* |
||||||
MUSI 78-01 10125 | Asian Music Ensemble | Days: F | Time: 04:45 pm-06:15 pm | Room: MUSIC 113 | Instructor: Chuen-Fung Wong | Avail./Max.: 15 / 25 |
*Register in person with the ensemble director.* |
||||||
MUSI 80-01 10126 | Mac Jazz Band | Days: M W | Time: 04:45 pm-06:15 pm | Room: MUSIC 116 | Instructor: Joan Griffith | Avail./Max.: 27 / 50 |
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required* |
||||||
MUSI 82-01 10127 | Jazz/Popular Music Combos | Days: M | Time: 07:00 pm-09:00 pm | Room: MUSIC 113 | Instructor: Peter Hennig | Avail./Max.: 28 / 50 |
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required* |
||||||
MUSI 84-01 10128 | Pipe Band | Days: W | Time: 06:30 pm-10:00 pm | Room: MUSIC 116 | Instructor: Michael Breidenbach | Avail./Max.: 24 / 50 |
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required* |
||||||
MUSI 86-01 10129 | Chamber Ensembles | Days: TBA | Time: TBA | Room: | Instructor: Mark Mandarano | Avail./Max.: 22 / 50 |
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required* |
||||||
MUSI 88-01 10130 | Macalester Symphony Orchestra | Days: T R | Time: 04:45 pm-06:15 pm | Room: MUSIC 116 | Instructor: Mark Mandarano | Avail./Max.: 18 / 70 |
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required* |
||||||
MUSI 90-01 10131 | Mac Early Music Ensemble | Days: W | Time: 07:00 pm-08:30 pm | Room: MUSIC 121 | Instructor: Clea Galhano | Avail./Max.: 46 / 50 |
*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required* |
||||||
MUSI 94-BR 11249 | Voice | Days: TBA | Time: TBA | Room: | Instructor: Laura Nichols | Avail./Max.: 9 / 10 |
Neuroscience Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
NEUR 300-01 10396 | Directed Research | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 370 | Instructor: Eric Wiertelak | Avail./Max.: 4 / 10 |
*For declared Neuroscience Studies majors only* |
Neuroscience
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
NSCI 488-01 10404 | Neuroscience Capstone | Days: M | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 300 | Instructor: Darcy Burgund | Avail./Max.: 7 / 10 |
*2 credits; for Neuroscience majors only; S/N grading only* |
||||||
NSCI 488-02 10405 | Neuroscience Capstone | Days: F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 300 | Instructor: Eric Wiertelak | Avail./Max.: 1 / 10 |
*2 credits; for Neuroscience Studies majors only; S/N grading only* |
Physical Education
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
PE 03-01 10640 | Beginning Social Dance | Days: M | Time: 07:00 pm-08:30 pm | Room: LEOCTR STUDIO 1 | Instructor: Julie Jacobson | Avail./Max.: 8 / 25 |
PE 04-01 10641 | Karate I | Days: M W | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: LEOCTR STUDIO 1 | Instructor: Anita Bendickson | Avail./Max.: 2 / 15 |
PE 06-01 10642 | Yoga I | Days: M W | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: LEOCTR STUDIO 1 | Instructor: Anita Bendickson | Avail./Max.: Closed 6 / 25 |
PE 06-02 10643 | Yoga I | Days: M W | Time: 04:45 pm-05:45 pm | Room: LEOCTR STUDIO 1 | Instructor: Laura Sleck | Avail./Max.: 0 / 25 |
PE 06-03 10644 | Yoga I | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:00 pm | Room: LEOCTR STUDIO 1 | Instructor: Anita Bendickson | Avail./Max.: Closed 3 / 25 |
PE 07-01 10645 | Personal Health, Wellness and Mindfulness | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: LEOCTR 36 | Instructor: Marc Anderson | Avail./Max.: 19 / 25 |
PE 14-01 10647 | Karate II | Days: M W | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: LEOCTR STUDIO 1 | Instructor: Anita Bendickson | Avail./Max.: 9 / 10 |
PE 18-01 10648 | Pilates | Days: M W | Time: 04:45 pm-05:45 pm | Room: LEOCTR STUDIO 2 | Instructor: Kristine Spangard | Avail./Max.: Closed 12 / 25 |
PE 20-01 10649 | Weight Training | Days: M W | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: LEOCTR FITNESS RM | Instructor: Scott Hintz | Avail./Max.: 5 / 25 |
PE 28-01 10655 | Pilates II | Days: T R | Time: 04:45 pm-05:45 pm | Room: LEOCTR STUDIO 2 | Instructor: Kristine Spangard | Avail./Max.: 4 / 25 |
PE 33-01 10650 | Salsa Dance | Days: R | Time: 07:00 pm-08:30 pm | Room: LEOCTR STUDIO 1 | Instructor: Don DeBoer | Avail./Max.: Closed 6 / 25 |
PE 40-01 10661 | Self Defense | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: LEOCTR STUDIO 1 | Instructor: Anita Bendickson | Avail./Max.: 11 / 25 |
Philosophy
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
PHIL 100-01 10005 | Introduction to Philosophy | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: MAIN 111 | Instructor: Joy Laine | Avail./Max.: 0 / 16 |
*First Year Course only* |
||||||
PHIL 100-02 10006 | Introduction to Philosophy | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MAIN 010 | Instructor: Joy Laine | Avail./Max.: 2 / 15 |
PHIL 111-01 10008 | Introduction to Symbolic Logic | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 206 | Instructor: Janet Folina | Avail./Max.: 6 / 20 |
PHIL 111-02 10011 | Introduction to Symbolic Logic | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: CARN 206 | Instructor: Janet Folina | Avail./Max.: 0 / 20 |
PHIL 121-01 10014 | Ethics: Happiness and Philosophical Inquiry | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: MAIN 111 | Instructor: Diane Michelfelder | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
PHIL 121-02 10018 | Ethics: Happiness and Philosophical Inquiry | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: MAIN 111 | Instructor: Diane Michelfelder | Avail./Max.: 1 / 20 |
PHIL 121-03 10949 | Ethics | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 208 | Instructor: Amy Ihlan | Avail./Max.: 7 / 20 |
PHIL 200-01 10021 | Ancient and Medieval Philosophies | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 112 | Instructor: Geoffrey Gorham | Avail./Max.: Closed 1 / 20 |
PHIL 220-01 10023 | Bioethics | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: MAIN 001 | Instructor: Samuel Asarnow | Avail./Max.: Closed 0 / 20 |
PHIL 314-01 10025 | Contemporary Metaphysics | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 002 | Instructor: Geoffrey Gorham | Avail./Max.: Closed -2 / 16 |
PHIL 394-01 10028 | 21st Century Continental Philosophy | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: MAIN 111 | Instructor: Diane Michelfelder | Avail./Max.: 8 / 15 |
PHIL 489-01 10029 | Senior Seminar | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 009 | Instructor: Janet Folina | Avail./Max.: 12 / 15 |
PHIL 489-02 10030 | Senior Seminar | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: MAIN 011 | Instructor: Samuel Asarnow | Avail./Max.: Closed 1 / 15 |
Physics and Astronomy
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
PHYS 111-01 10593 | Contemporary Concepts | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 150 | Instructor: Sung Kyu Kim | Avail./Max.: 16 / 63 |
PHYS 113-01 10922 | Modern Astronomy I | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 100 | Instructor: John Cannon | Avail./Max.: 26 / 50 |
PHYS 194-01 10594 | Rocket Science | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 101 | Instructor: Tonnis ter Veldhuis | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
PHYS 194-02 10595 | The Cosmos | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 100 | Instructor: John Cannon | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
PHYS 194-03 10596 | Big Physics | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 150 | Instructor: Tonnis ter Veldhuis | Avail./Max.: 55 / 63 |
PHYS 226-01 10597 | Principles of Physics I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 150 | Instructor: Anna Williams | Avail./Max.: 12 / 35 |
PHYS 226-02 10598 | Principles of Physics I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 150 | Instructor: Anna Williams | Avail./Max.: 15 / 35 |
PHYS 226-L1 10605 | Principles of Physics I Lab | Days: M | Time: 02:20 pm-04:20 pm | Room: OLRI 152 | Instructor: Brian Adams | Avail./Max.: 10 / 18 |
PHYS 226-L2 10606 | Principles of Physics I Lab | Days: M | Time: 07:00 pm-09:00 pm | Room: OLRI 152 | Instructor: Brian Adams | Avail./Max.: 7 / 18 |
PHYS 226-L3 10607 | Principles of Physics I Lab | Days: T | Time: 09:10 am-11:10 am | Room: OLRI 152 | Instructor: Brian Adams | Avail./Max.: 3 / 18 |
PHYS 226-L4 10608 | Principles of Physics I Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 152 | Instructor: Brian Adams | Avail./Max.: 12 / 18 |
PHYS 227-01 10599 | Principles of Physics II | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 101 | Instructor: James Doyle | Avail./Max.: 14 / 24 |
PHYS 227-L1 10609 | Principles of Physics II Lab | Days: R | Time: 09:10 am-11:10 am | Room: OLRI 152 | Instructor: Brian Adams | Avail./Max.: 11 / 18 |
PHYS 227-L2 10611 | Principles of Physics II Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 152 | Instructor: Brian Adams | Avail./Max.: 15 / 18 |
PHYS 331-01 10600 | Modern Physics | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 150 | Instructor: James Heyman | Avail./Max.: 16 / 36 |
PHYS 331-L1 10612 | Modern Physics Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: OLRI 154 | Instructor: James Heyman | Avail./Max.: 3 / 12 |
PHYS 331-L2 10614 | Modern Physics Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 154 | Instructor: James Heyman | Avail./Max.: 1 / 12 |
PHYS 394-01 10601 | Condensed Matter Physics | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 101 | Instructor: James Heyman | Avail./Max.: 9 / 24 |
PHYS 443-01 10602 | Electromagnetic Theory | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 101 | Instructor: James Doyle | Avail./Max.: 6 / 24 |
PHYS 443-L1 10615 | Electromagnetic Theory Lab | Days: M | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 154 | Instructor: James Doyle | Avail./Max.: 6 / 24 |
PHYS 481-01 10603 | Quantum Mechanics | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 101 | Instructor: Tonnis ter Veldhuis | Avail./Max.: 14 / 24 |
PHYS 481-L1 10617 | Quantum Mechanics Lab | Days: F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 154 | Instructor: James Heyman | Avail./Max.: 14 / 24 |
PHYS 489-01 10604 | Physics Seminar | Days: W | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 150 | Instructor: John Cannon | Avail./Max.: 33 / 63 |
Political Science
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
POLI 100-01 10271 | Foundations of US Politics | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 216 | Instructor: Michael Zis | Avail./Max.: 1 / 25 |
POLI 120-01 10272 | Foundations of International Politics | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 204 | Instructor: Wendy Weber | Avail./Max.: 0 / 20 |
POLI 140-01 10274 | Foundations of Comparative Politics | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 206 | Instructor: Eric Mosinger | Avail./Max.: 2 / 25 |
POLI 141-01 10276 | Latin America Through Women's Eyes | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 215 | Instructor: Paul Dosh | Avail./Max.: 1 / 22 |
*Cross-listed with LATI 141-01 and WGSS 141-01* |
||||||
POLI 160-01 10283 | Foundations of Political Theory | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 06A | Instructor: Althea Sircar | Avail./Max.: 0 / 20 |
POLI 202-01 10284 | Political Participation | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 05 | Instructor: Julie Dolan | Avail./Max.: 15 / 25 |
POLI 203-01 10285 | Politics and Inequality | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 06A | Instructor: Lesley Lavery | Avail./Max.: Closed 1 / 25 |
*Cross-listed with AMST 203-01* |
||||||
POLI 221-01 10288 | Global Governance | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 100 | Instructor: Wendy Weber | Avail./Max.: 2 / 25 |
POLI 223-01 10323 | The Politics of the World Wars | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 206 | Instructor: Andrew Latham | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
POLI 246-01 10299 | Comparative Democratization | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 208 | Instructor: Eric Mosinger | Avail./Max.: 10 / 25 |
*Cross-listed with LATI 246-01 and RUSS 246-01* |
||||||
POLI 267-01 10964 | Liberal and Conservative Political Thought | Days: T R | Time: 08:00 am-09:30 am | Room: CARN 204 | Instructor: Andrew Latham | Avail./Max.: 1 / 20 |
*Appropriate for First Year students* |
||||||
POLI 269-01 10309 | Empirical Research Methods | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: CARN 206 | Instructor: Julie Dolan | Avail./Max.: Closed -4 / 25 |
POLI 270-01 10460 | Rhetoric of Campaigns and Election | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: LIBR 250 | Instructor: Adrienne Christiansen | Avail./Max.: 14 / 25 |
POLI 294-01 10310 | Politics of Protest in the US | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 404 | Instructor: Della Zurick | Avail./Max.: 9 / 25 |
POLI 294-02 10311 | The Politics of Architecture and the Built Environment | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: ARTCOM 202 | Instructor: Patrick Schmidt | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
POLI 294-03 10312 | Who Speaks for Whom? Decolonizing Academia | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: CARN 204 | Instructor: Althea Sircar | Avail./Max.: 5 / 20 |
POLI 294-04 10313 | The Arab Spring: Revolution and Repression | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: CARN 05 | Instructor: Eric Mosinger | Avail./Max.: 11 / 25 |
POLI 294-05 10747 | US Healthcare Politics and Policy-Making | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: CARN 05 | Instructor: Michael Zis | Avail./Max.: 5 / 25 |
POLI 321-01 10314 | International Security | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 204 | Instructor: Andrew Latham | Avail./Max.: Closed 0 / 20 |
*Sophomore standing or permission of instructor required* |
||||||
POLI 322-01 10315 | Advanced International Theory | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 204 | Instructor: David Blaney | Avail./Max.: Closed 4 / 20 |
*Sophomore standing or permission of instructor required* |
||||||
POLI 400-01 10317 | Senior Research Seminar | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 208 | Instructor: Patrick Schmidt | Avail./Max.: 4 / 15 |
*Permission of instructor required* |
||||||
POLI 400-02 10318 | Senior Research Seminar | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 404 | Instructor: Wendy Weber | Avail./Max.: 1 / 15 |
*Permission of instructor required* |
||||||
POLI 400-03 10319 | Senior Research Seminar | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: CARN 305 | Instructor: Lesley Lavery | Avail./Max.: 0 / 15 |
*Permission of instructor required* |
||||||
POLI 400-04 10320 | Senior Research Seminar | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: MAIN 003 | Instructor: David Blaney | Avail./Max.: 4 / 15 |
*Permission of instructor required* |
||||||
POLI 404-01 10321 | Honors Colloquium | Days: W | Time: 07:00 pm-08:30 pm | Room: CARN 204 | Instructor: Paul Dosh | Avail./Max.: 7 / 20 |
*2 credit course* |
Portuguese
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
PORT 111-01 10245 | Accelerated Beginning Portuguese | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 304 | Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz | Avail./Max.: 2 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
PORT 111-02 10246 | Accelerated Beginning Portuguese | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 214 | Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin | Avail./Max.: 1 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
PORT 331-01 10263 | Journeys through Brazil: Oral and Written Expression | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 113 | Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz | Avail./Max.: 6 / 15 |
*First day attendance required* |
Psychology
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
PSYC 100-01 10376 | Introduction to Psychology | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: OLRI 352 | Instructor: Jeffrey Bye | Avail./Max.: 1 / 36 |
PSYC 100-02 10377 | Introduction to Psychology | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: OLRI 352 | Instructor: Cory Fleck | Avail./Max.: 0 / 36 |
PSYC 100-L1 10378 | Intro to Psychology Lab | Days: T | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 100 | Instructor: Jamie Atkins | Avail./Max.: -1 / 18 |
PSYC 100-L2 10379 | Intro to Psychology Lab | Days: T | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: OLRI 352 | Instructor: Jamie Atkins | Avail./Max.: 0 / 18 |
PSYC 100-L3 10380 | Intro to Psychology Lab | Days: R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 100 | Instructor: Jamie Atkins | Avail./Max.: 0 / 18 |
PSYC 100-L4 10381 | Intro to Psychology Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 150 | Instructor: Jamie Atkins | Avail./Max.: 2 / 18 |
PSYC 194-01 10382 | Applied Cognition | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 301 | Instructor: Brooke Lea | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
PSYC 194-02 10931 | Introduction to Cognitive Science | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 352 | Instructor: Jeffrey Bye | Avail./Max.: 0 / 25 |
PSYC 201-01 10383 | Research in Psychology I | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 352 | Instructor: Brooke Lea | Avail./Max.: Closed 0 / 24 |
PSYC 201-L1 10384 | Research in Psyc I Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 349 | Instructor: Brooke Lea | Avail./Max.: Closed -1 / 12 |
PSYC 201-L2 10385 | Research in Psyc I Lab | Days: R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: OLRI 349 | Instructor: Brooke Lea | Avail./Max.: Closed 1 / 12 |
PSYC 220-01 10035 | Educational Psychology | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 215 | Instructor: Tina Kruse | Avail./Max.: Closed -1 / 25 |
*First day attendance required; cross-listed with EDUC 220-01* |
||||||
PSYC 244-01 10386 | Cognitive Neuroscience | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: OLRI 301 | Instructor: Darcy Burgund | Avail./Max.: Closed 2 / 24 |
*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
PSYC 244-L1 10387 | Cognitive Neuroscience Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 352 | Instructor: Darcy Burgund | Avail./Max.: Closed 2 / 24 |
PSYC 248-01 10388 | Behavioral Neuroscience | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 352 | Instructor: Eric Wiertelak | Avail./Max.: 3 / 24 |
PSYC 248-L1 10389 | Behavioral Neuroscience Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-04:30 pm | Room: OLRI 371 | Instructor: Eric Wiertelak | Avail./Max.: 3 / 24 |
PSYC 250-01 10390 | Developmental Psychology | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 250 | Instructor: Cari Gillen-O'Neel | Avail./Max.: 8 / 28 |
*First day attendance required* |
||||||
PSYC 254-01 10391 | Social Psychology | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 352 | Instructor: Steve Guglielmo | Avail./Max.: 12 / 30 |
PSYC 258-01 10756 | Industrial/Organizational Psychology | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: OLRI 352 | Instructor: Grabow, Halperin | Avail./Max.: 20 / 28 |
PSYC 264-01 10392 | The Psychology of Gender | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 352 | Instructor: Morgan Jerald | Avail./Max.: 2 / 28 |
*Cross-listed with WGSS 264-01* |
||||||
PSYC 270-01 10340 | Psychology of Sustainable Behavior | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 300 | Instructor: Christie Manning | Avail./Max.: Closed -1 / 20 |
*First day attendance required; cross-listed with ENVI 270-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor* |
||||||
PSYC 272-01 10394 | Health Psychology | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 352 | Instructor: Jaine Strauss | Avail./Max.: Closed 0 / 32 |
PSYC 301-01 10397 | Research in Psychology II | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 349 | Instructor: Cari Gillen-O'Neel | Avail./Max.: 3 / 20 |
PSYC 368-01 10757 | Psychology of/and Disability | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 300 | Instructor: Joan Ostrove | Avail./Max.: Closed 2 / 16 |
PSYC 374-01 10398 | Clinical and Counseling Psychology | Days: W | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: OLRI 352 | Instructor: Brian Rood | Avail./Max.: Closed 1 / 20 |
PSYC 380-01 10399 | Community Psychology and Public Health | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: OLRI 370 | Instructor: Jaine Strauss | Avail./Max.: 0 / 18 |
*Permission of instructor required* |
||||||
PSYC 394-01 10400 | Intelligence | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: OLRI 300 | Instructor: Ariel James | Avail./Max.: 8 / 16 |
PSYC 394-02 10402 | Memory | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: OLRI 300 | Instructor: Katrina Schleisman | Avail./Max.: Closed 0 / 16 |
PSYC 401-01 10403 | Directed Research in Psychology | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 300 | Instructor: Burgund, Guglielmo, Jerald, Ostrove | Avail./Max.: 3 / 28 |
Religious Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
RELI 100-01 10656 | Introduction to Islam: Formation and Expansion | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: MAIN 002 | Instructor: James Laine | Avail./Max.: 9 / 20 |
RELI 111-01 10651 | Introduction to Buddhism | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: MAIN 009 | Instructor: Erik Davis | Avail./Max.: -1 / 25 |
RELI 121-01 10662 | Peter, Paul and Mary: The Beginnings of Christianity | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: LIBR 250 | Instructor: Susanna Drake | Avail./Max.: 10 / 25 |
RELI 136-01 10657 | World Religions and World Religions Discourse | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: MAIN 001 | Instructor: James Laine | Avail./Max.: 3 / 20 |
*Limit will reflect 10 seats held for new FYs* |
||||||
RELI 145-01 10172 | Pagans, Christians and Jews in Classical Antiquity: Cultures in Conflict | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: MAIN 001 | Instructor: Andrew Overman | Avail./Max.: 19 / 30 |
*Cross-listed with CLAS 145-01* |
||||||
RELI 194-01 10663 | Jews and Judaism in Film | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 212 | Instructor: Nicholas Schaser | Avail./Max.: 11 / 25 |
RELI 233-01 10658 | Hindus and Muslims | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: MAIN 010 | Instructor: James Laine | Avail./Max.: 9 / 20 |
RELI 235-01 10652 | Theorizing Religion | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 213 | Instructor: Erik Davis | Avail./Max.: 4 / 20 |
RELI 252-01 10494 | Martin and Malcolm: Racial Terror and the Black Freedom Struggle | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: MAIN 009 | Instructor: William Hart | Avail./Max.: 9 / 20 |
*Cross-listed with AMST 294-01* |
||||||
RELI 252-02 10497 | Martin and Malcolm: Racial Terror and the Black Freedom Struggle | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MAIN 009 | Instructor: William Hart | Avail./Max.: -1 / 16 |
*First Year Course only; cross-listed with AMST 294-02* |
||||||
RELI 294-01 10659 | Atheism and Humanism | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 212 | Instructor: William Hart | Avail./Max.: 17 / 20 |
RELI 294-02 10660 | The Veil in Christianity, Judaism, and Islam | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: LIBR 250 | Instructor: Susanna Drake | Avail./Max.: 9 / 25 |
*Cross-listed with WGSS 294-02* |
||||||
RELI 311-02 10924 | Ritual | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MAIN 003 | Instructor: Erik Davis | Avail./Max.: 4 / 16 |
*First Year Course only* |
Russian Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
RUSS 101-01 10665 | Elementary Russian I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 304 | Instructor: Brian Johnson | Avail./Max.: 6 / 25 |
RUSS 101-L1 10669 | Elementary Russian I Lab | Days: T R | Time: 09:40 am-10:20 am | Room: NEILL 404 | Instructor: Valeria Witzig | Avail./Max.: 1 / 13 |
RUSS 101-L2 10670 | Elementary Russian I Lab | Days: T R | Time: 03:00 pm-03:40 pm | Room: NEILL 404 | Instructor: Valeria Witzig | Avail./Max.: 7 / 13 |
RUSS 203-01 10666 | Intermediate Russian I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 213 | Instructor: Julia Chadaga | Avail./Max.: 13 / 25 |
RUSS 203-L1 10671 | Intermediate Russian I Lab | Days: T R | Time: 10:30 am-11:10 am | Room: NEILL 404 | Instructor: Valeria Witzig | Avail./Max.: 8 / 13 |
RUSS 203-L2 10672 | Intermediate Russian I Lab | Days: T R | Time: 03:45 pm-04:25 pm | Room: NEILL 404 | Instructor: Valeria Witzig | Avail./Max.: 6 / 13 |
RUSS 272-01 10737 | The Post-Soviet Sphere | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: ARTCOM 202 | Instructor: James von Geldern | Avail./Max.: Closed 5 / 25 |
*Cross-listed with INTL 272-01* |
||||||
RUSS 294-01 10233 | Art Against the State in the Communist and Post-Communist World | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Chadaga, Inglot | Avail./Max.: Closed -1 / 20 |
*Cross-listed with ART 294-04 and INTL 294-01* |
||||||
RUSS 294-02 10668 | Russian Theater | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 213 | Instructor: Brian Johnson | Avail./Max.: 18 / 25 |
*Cross-listed with THDA 294-05* |
||||||
RUSS 394-01 10667 | Advanced Russian | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 102 | Instructor: Valeria Witzig | Avail./Max.: 17 / 25 |
Sociology
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
SOCI 110-01 10364 | Introduction to Sociology | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 204 | Instructor: Khaldoun Samman | Avail./Max.: 7 / 25 |
SOCI 110-02 10365 | Introduction to Sociology | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 204 | Instructor: Khaldoun Samman | Avail./Max.: 5 / 25 |
SOCI 175-01 10934 | Sociolinguistics | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: OLRI 170 | Instructor: Marianne Milligan | Avail./Max.: 0 / 20 |
*Appropriate for First Years; cross-listed with LING 175-01* |
||||||
SOCI 190-01 10366 | Criminal Behavior/Social Control | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: CARN 208 | Instructor: Erik Larson | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
SOCI 194-01 10332 | Environmental Sociology | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: CARN 206 | Instructor: Terry Boychuk | Avail./Max.: -2 / 30 |
*First day attendance required; cross-listed with ENVI 194-01* |
||||||
SOCI 194-02 10960 | Class Cultures and Class Identities | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: CARN 304 | Instructor: Deborah Smith | Avail./Max.: 9 / 25 |
SOCI 232-01 10727 | Introduction to Social Entrepreneurship | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: LIBR 250 | Instructor: Kate Reiling | Avail./Max.: 13 / 25 |
*Cross-listed with INTL 232-01* |
||||||
SOCI 250-01 10367 | Nonprofit Organizations | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: CARN 204 | Instructor: Terry Boychuk | Avail./Max.: 16 / 20 |
SOCI 270-01 10370 | Interpretive Social Research | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 208 | Instructor: Erika Busse-Cardenas | Avail./Max.: 9 / 20 |
SOCI 283-01 10371 | Economic Sociology | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: CARN 208 | Instructor: Erik Larson | Avail./Max.: Closed 2 / 20 |
SOCI 290-01 10372 | Islam and the West | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: CARN 105 | Instructor: Khaldoun Samman | Avail./Max.: 19 / 25 |
SOCI 294-01 10368 | Immigrant Voices | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: CARN 105 | Instructor: Erika Busse-Cardenas | Avail./Max.: 2 / 20 |
*Cross-listed with LATI 294-01* |
||||||
SOCI 480-01 10373 | Senior Seminar | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: CARN 208 | Instructor: Busse-Cardenas, Larson | Avail./Max.: 5 / 20 |
Spanish
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
SPAN 101-01 10239 | Elementary Spanish I | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 213 | Instructor: Cynthia Kauffeld | Avail./Max.: 2 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 101-02 10240 | Elementary Spanish I | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 214 | Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin | Avail./Max.: 0 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 101-03 10241 | Elementary Spanish I | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 214 | Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin | Avail./Max.: 6 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 101-L1 10773 | Elementary Spanish I Lab | Days: T | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 215 | Instructor: Alba Vicario Ramirez | Avail./Max.: 3 / 14 |
SPAN 101-L2 10774 | Elementary Spanish I Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: NEILL 404 | Instructor: Alba Vicario Ramirez | Avail./Max.: 3 / 14 |
SPAN 101-L3 10775 | Elementary Spanish I Lab | Days: T | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: NEILL 215 | Instructor: Alba Vicario Ramirez | Avail./Max.: 2 / 14 |
SPAN 101-L4 10776 | Elementary Spanish I Lab | Days: W | Time: 07:00 pm-08:00 pm | Room: NEILL 215 | Instructor: Alba Vicario Ramirez | Avail./Max.: 0 / 14 |
SPAN 101-L5 10777 | Elementary Spanish I Lab | Days: F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 213 | Instructor: STAFF | Avail./Max.: 13 / 14 |
*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Spanish Department. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias by sending an e-mail to [email protected] or calling at ext. 6791* |
||||||
SPAN 101-L6 10778 | Elementary Spanish I Lab | Days: TBA | Time: TBA | Room: | Instructor: STAFF | Avail./Max.: 8 / 10 |
SPAN 102-01 10242 | Elementary Spanish II | Days: M W F | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: NEILL 215 | Instructor: Rosa Rull-Montoya | Avail./Max.: 1 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 102-02 10243 | Elementary Spanish II | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 215 | Instructor: Rosa Rull-Montoya | Avail./Max.: 0 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 102-03 10977 | Elementary Spanish II | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 304 | Instructor: Blanca Gimeno Escudero | Avail./Max.: 4 / 20 |
SPAN 102-L1 10780 | Elementary Spanish II Lab | Days: T | Time: 02:25 pm-03:25 pm | Room: OLRI 247 | Instructor: Erick Garcia Pineda | Avail./Max.: 2 / 12 |
SPAN 102-L2 10781 | Elementary Spanish II Lab | Days: T | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 112 | Instructor: Erick Garcia Pineda | Avail./Max.: 0 / 12 |
SPAN 102-L3 10782 | Elementary Spanish II Lab | Days: R | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: | Instructor: Erick Garcia Pineda | Avail./Max.: 1 / 12 |
*Lab will meet in Casa Hispana* |
||||||
SPAN 102-L4 10783 | Elementary Spanish II Lab | Days: R | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 227 | Instructor: Erick Garcia Pineda | Avail./Max.: 1 / 12 |
SPAN 102-L5 10784 | Elementary Spanish II Lab | Days: F | Time: 03:30 pm-04:00 pm | Room: NEILL 212 | Instructor: STAFF | Avail./Max.: 10 / 12 |
*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Spanish Department. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias by sending an e-mail to [email protected] or calling at ext. 6791* |
||||||
SPAN 102-L6 11159 | Elementary Spanish II Lab | Days: W | Time: 11:00 am-11:30 am | Room: NEILL 113 | Instructor: STAFF | Avail./Max.: 5 / 10 |
SPAN 102-L7 11160 | Elementary Spanish II Lab | Days: W | Time: 01:30 pm-02:00 pm | Room: NEILL 111 | Instructor: STAFF | Avail./Max.: 8 / 10 |
SPAN 102-L8 11164 | Elementary Spanish II Lab | Days: TBA | Time: TBA | Room: | Instructor: STAFF | Avail./Max.: 8 / 10 |
SPAN 110-01 10244 | Accelerated Beginning Spanish | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 217 | Instructor: Claudia Giannini | Avail./Max.: 4 / 15 |
*Permission of instructor required; first day attendance required* |
||||||
SPAN 203-01 10247 | Intermediate Spanish I | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 216 | Instructor: Antonio Dorca | Avail./Max.: 2 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 203-02 10248 | Intermediate Spanish I | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 216 | Instructor: Antonio Dorca | Avail./Max.: 1 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 203-03 10249 | Intermediate Spanish I | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 216 | Instructor: Galo Gonzalez | Avail./Max.: 0 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 203-04 10250 | Intermediate Spanish I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 216 | Instructor: Galo Gonzalez | Avail./Max.: 2 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 203-L1 10785 | Intermediate Spanish I Lab | Days: T | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: | Instructor: Erick Garcia Pineda | Avail./Max.: 1 / 13 |
*Lab will meet in Casa Hispana* |
||||||
SPAN 203-L2 10786 | Intermediate Spanish I Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: NEILL 113 | Instructor: Erick Garcia Pineda | Avail./Max.: 0 / 13 |
SPAN 203-L3 10787 | Intermediate Spanish I Lab | Days: T | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: NEILL 212 | Instructor: Erick Garcia Pineda | Avail./Max.: 0 / 13 |
SPAN 203-L4 10788 | Intermediate Spanish I Lab | Days: R | Time: 02:25 pm-03:25 pm | Room: | Instructor: Erick Garcia Pineda | Avail./Max.: 4 / 13 |
*Lab to meet in Casa Hispana* |
||||||
SPAN 203-L5 10789 | Intermediate Spanish I Lab | Days: R | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: NEILL 212 | Instructor: Erick Garcia Pineda | Avail./Max.: 1 / 13 |
SPAN 203-L6 10790 | Intermediate Spanish I Lab | Days: R | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: NEILL 102 | Instructor: Erick Garcia Pineda | Avail./Max.: 2 / 13 |
*Lab to meet in Casa Hispana* |
||||||
SPAN 203-L7 10791 | Intermediate Spanish I Lab | Days: R | Time: 03:00 pm-03:30 pm | Room: | Instructor: STAFF | Avail./Max.: 11 / 13 |
*Lab participants to meet in Smail Gallery* |
||||||
SPAN 203-L8 11155 | Intermediate Spanish I Lab | Days: TBA | Time: TBA | Room: | Instructor: STAFF | Avail./Max.: 8 / 10 |
*Lab participants to meet in Smail Gallery* |
||||||
SPAN 204-01 10251 | Intermediate Spanish II | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 215 | Instructor: Margaret Olsen | Avail./Max.: 1 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 204-02 10252 | Intermediate Spanish II | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 215 | Instructor: Margaret Olsen | Avail./Max.: 1 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 204-03 10253 | Intermediate Spanish II | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 213 | Instructor: Teresa Mesa Adamuz | Avail./Max.: 1 / 20 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 204-L1 10792 | Intermediate Spanish II Lab | Days: T | Time: 01:20 pm-02:20 pm | Room: | Instructor: Alba Vicario Ramirez | Avail./Max.: 0 / 13 |
*Lab will meet in Casa Hispana* |
||||||
SPAN 204-L2 10793 | Intermediate Spanish II Lab | Days: T | Time: 02:25 pm-03:25 pm | Room: | Instructor: Alba Vicario Ramirez | Avail./Max.: 8 / 13 |
*Lab will meet in Casa Hispana* |
||||||
SPAN 204-L3 10794 | Intermediate Spanish II Lab | Days: R | Time: 02:25 pm-03:25 pm | Room: OLRI 247 | Instructor: Alba Vicario Ramirez | Avail./Max.: 6 / 13 |
SPAN 204-L4 10795 | Intermediate Spanish II Lab | Days: R | Time: 08:30 am-09:30 am | Room: NEILL 215 | Instructor: Alba Vicario Ramirez | Avail./Max.: 0 / 13 |
SPAN 204-L5 10796 | Intermediate Spanish II Lab | Days: R | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 215 | Instructor: Alba Vicario Ramirez | Avail./Max.: 2 / 13 |
SPAN 204-L6 10797 | Intermediate Spanish II Lab | Days: W | Time: 04:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 212 | Instructor: STAFF | Avail./Max.: 10 / 15 |
*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Spanish Department. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias by sending an e-mail to [email protected] or calling at ext. 6791* |
||||||
SPAN 204-L8 11137 | Intermediate Spanish II | Days: T | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: | Instructor: Alba Vicario Ramirez | Avail./Max.: 7 / 10 |
*Lab to meet in Neill 303A* |
||||||
SPAN 220-01 10254 | Accelerated Intermediate Spanish | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: OLRI 300 | Instructor: Susana Blanco-Iglesias | Avail./Max.: 0 / 16 |
*Permission of instructor required; first day attendance required* |
||||||
SPAN 305-01 10255 | Intro to Hispanic Studies: Brazil and Mexico | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 215 | Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz | Avail./Max.: 5 / 15 |
*First Year Course only; first day attendance required* |
||||||
SPAN 305-02 10256 | Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 227 | Instructor: Teresa Mesa Adamuz | Avail./Max.: 2 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 305-03 10257 | Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 227 | Instructor: Teresa Mesa Adamuz | Avail./Max.: -1 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 305-04 10258 | Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: NEILL 216 | Instructor: Blanca Gimeno Escudero | Avail./Max.: 2 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 305-05 10990 | Introduction to Hispanic Studies: Oral and Written Expression | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 112 | Instructor: Blanca Gimeno Escudero | Avail./Max.: 7 / 15 |
SPAN 307-01 10259 | Introduction to Analysis of Hispanic Texts | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 217 | Instructor: Antonio Dorca | Avail./Max.: Closed 1 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with LATI 307-01* |
||||||
SPAN 308-01 10260 | Introduction to U.S. Latino/a Studies | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 111 | Instructor: Claudia Giannini | Avail./Max.: Closed 3 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and LATI 308-01* |
||||||
SPAN 309-01 10261 | Introduction to Hispanic Linguistics | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: OLRI 170 | Instructor: Susana Blanco-Iglesias | Avail./Max.: 7 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with LING 309-01* |
||||||
SPAN 330-01 10262 | Advanced Spanish Grammar: Meaning and Communication | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: NEILL 409 | Instructor: Cynthia Kauffeld | Avail./Max.: 5 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 354-02 10264 | Here and There: Superando Limites/Crossing Boundaries | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: NEILL 214 | Instructor: Margaret Olsen | Avail./Max.: 10 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 366-01 10265 | Parody in the Postmodern Hispanic World | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 215 | Instructor: Galo Gonzalez | Avail./Max.: 6 / 15 |
*First day attendance required* |
||||||
SPAN 386-01 10266 | Constructions of a Female Killer | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 213 | Instructor: Alicia Munoz | Avail./Max.: 1 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with LATI 386-01 and WGSS 346-01* |
Theater and Dance
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
THDA 105-01 10677 | Seeing Performance in the Twin Cities | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: OLRI 301 | Instructor: Wynn Fricke | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
THDA 105-02 10678 | Seeing Performance in the Twin Cities | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: LIBR 250 | Instructor: Claudia Tatinge Nascimento | Avail./Max.: 0 / 17 |
*First Year Course only* |
||||||
THDA 120-01 10673 | Acting I | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: 1550SM THEATER | Instructor: Harry Waters Jr. | Avail./Max.: -1 / 16 |
THDA 120-02 10683 | Acting I | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: MUSIC 116 | Instructor: Claudia Tatinge Nascimento | Avail./Max.: Closed 2 / 16 |
THDA 121-01 10679 | Beginning Dance Composition | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: 1550SM DANCE | Instructor: Wynn Fricke | Avail./Max.: 5 / 15 |
THDA 220-01 10693 | Voice and Speech | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: MUSIC 116 | Instructor: Cheryl Brinkley | Avail./Max.: 2 / 16 |
*First day attendance required* |
||||||
THDA 235-01 10689 | Fundamentals of Scenography | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: NEILL 228 | Instructor: Jeni O'Malley | Avail./Max.: 1 / 12 |
*Appropriate for First Years* |
||||||
THDA 245-01 10973 | Performance Methods: Shakespeare to Butoh | Days: M W F | Time: 03:30 pm-04:30 pm | Room: NEILL 217 | Instructor: Beth Cleary | Avail./Max.: 4 / 12 |
*Appropriate for First Years* |
||||||
THDA 245-L1 10974 | Shakespeare to Butoh Lab | Days: R | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: 1550SM THEATER | Instructor: Beth Cleary | Avail./Max.: 4 / 12 |
THDA 263-01 10675 | African American Theatre | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: ARTCOM 202 | Instructor: Harry Waters Jr. | Avail./Max.: 13 / 20 |
*Cross-listed with AMST 263-01* |
||||||
THDA 294-01 10674 | Auditions | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: 1550SM DANCE | Instructor: Harry Waters Jr. | Avail./Max.: 6 / 14 |
*Appropriate for First Years with acting experience* |
||||||
THDA 294-02 10682 | Performance and Social Change | Days: T | Time: 08:00 am-11:10 am | Room: NEILL 400 | Instructor: Sarah Bellamy | Avail./Max.: 4 / 14 |
*Appropriate for First Years* |
||||||
THDA 294-03 10691 | Sound Design | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 228 | Instructor: Katharine Horowitz | Avail./Max.: 1 / 10 |
THDA 294-04 10694 | Gender and Race Theory in Performance | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: NEILL 400 | Instructor: Maija Brown | Avail./Max.: 11 / 15 |
*Appropriate for First Years; cross-listed with AMST 294-05* |
||||||
THDA 294-05 10700 | Russian Theater | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: NEILL 213 | Instructor: Brian Johnson | Avail./Max.: 18 / 25 |
*Cross-listed with RUSS 294-02* |
||||||
THDA 341-01 10772 | Intermediate Dance Composition | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: 1550SM DANCE | Instructor: Wynn Fricke | Avail./Max.: 6 / 10 |
THDA 21-01 10695 | African-Based Movement I | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: 1550SM DANCE | Instructor: Patricia Brown | Avail./Max.: 3 / 20 |
*1 credit, S/N grading only* |
||||||
THDA 41-01 10696 | Modern Dance I | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: 1550SM DANCE | Instructor: Wynn Fricke | Avail./Max.: 5 / 18 |
*1 credit, S/N grading only* |
||||||
THDA 43-01 10697 | Modern Dance III | Days: T R | Time: 03:00 pm-04:30 pm | Room: 1550SM DANCE | Instructor: Marciano Silva Dos Santos | Avail./Max.: 12 / 18 |
*1 credit, S/N grading only* |
||||||
THDA 51-01 10698 | Ballet I | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: 1550SM DANCE | Instructor: Jill Lile | Avail./Max.: 8 / 18 |
*1 credit, S/N grading only* |
||||||
THDA 53-01 10699 | Ballet III | Days: M W F | Time: 03:30 pm-05:00 pm | Room: 1550SM DANCE | Instructor: Jill Lile | Avail./Max.: 5 / 18 |
*1 credit, S/N grading only; the Friday meeting of the class only goes until 4:30pm* |
||||||
THDA 60-01 10751 | Advanced African-Based Movement Ensemble | Days: T R | Time: 04:45 pm-06:15 pm | Room: 1550SM DANCE | Instructor: Patricia Brown | Avail./Max.: 5 / 20 |
*Audition and permission of instructor required; S/N grading only; 2 credits will be awarded upon successful completion of the ensemble; 4 credits of fine arts distribution will be awarded upon completion of two semesters of the ensemble.* |
||||||
THDA 80-01 11168 | Performance Practice | Days: TBA | Time: TBA | Room: | Instructor: Claudia Tatinge Nascimento | Avail./Max.: 1 / 35 |
THDA 81-01 11238 | Technical Practice | Days: TBA | Time: TBA | Room: | Instructor: Barrett, Tatinge Nascimento | Avail./Max.: 11 / 20 |
Women's, Gender, and Sexuality Studies
Num. / Sec. / CRN | Name | Days | Time | Room | Instructor | Avail. / Max. |
---|---|---|---|---|---|---|
WGSS 100-01 10141 | Into to WGSS-Transnational Perspectives | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: MAIN 009 | Instructor: Kevin Schwandt | Avail./Max.: 7 / 25 |
*First day attendance required* |
||||||
WGSS 102-01 10142 | Gender and Sport | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: MAIN 011 | Instructor: Corie Hammers | Avail./Max.: 2 / 16 |
*First day attendance required* |
||||||
WGSS 141-01 10282 | Latin America Through Women's Eyes | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 215 | Instructor: Paul Dosh | Avail./Max.: 1 / 22 |
*First day attendance required; cross-listed with POLI 141-01 and LATI 141-01* |
||||||
WGSS 150-01 10505 | Language and Gender in Japanese Society | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: NEILL 110 | Instructor: Satoko Suzuki | Avail./Max.: -1 / 21 |
*First day attendance required: cross-listed with JAPA 150-01, ASIA 150-01 and LING 150-01* |
||||||
WGSS 194-01 10936 | Of Sex and Society: Women's History and Feminist Thought | Days: M W F | Time: 12:00 pm-01:00 pm | Room: MAIN 009 | Instructor: Amy Sullivan | Avail./Max.: 7 / 18 |
*Cross-listed with HIST 194-02* |
||||||
WGSS 200-01 10144 | Feminist/Queer Theories and Methodologies | Days: T R | Time: 01:20 pm-02:50 pm | Room: NEILL 111 | Instructor: Corie Hammers | Avail./Max.: 4 / 16 |
*First day attendance required* |
||||||
WGSS 229-01 10081 | Narrating Black Women's Resistance | Days: M W F | Time: 09:40 am-10:40 am | Room: ARTCOM 202 | Instructor: Crystal Moten | Avail./Max.: Closed 1 / 16 |
*First day attendance required; cross-listed with AMST 229-01 and HIST 229-01* |
||||||
WGSS 264-01 10393 | The Psychology of Gender | Days: M W F | Time: 02:20 pm-03:20 pm | Room: OLRI 352 | Instructor: Morgan Jerald | Avail./Max.: 2 / 28 |
*First day attendance required; cross-listed with PSYC 264-01* |
||||||
WGSS 294-01 10733 | Race, Ethnicity, Class and Gender in American Photography | Days: T R | Time: 09:40 am-11:10 am | Room: ARTCOM 102 | Instructor: Joanna Inglot | Avail./Max.: 1 / 21 |
*First day attendance required; cross-listed with AMST 294-04 and ART 294-03* |
||||||
WGSS 294-02 10735 | The Veil in Christianity, Judaism, and Islam | Days: M W F | Time: 10:50 am-11:50 am | Room: LIBR 250 | Instructor: Susanna Drake | Avail./Max.: 9 / 25 |
*Cross-listed with RELI 294-02* |
||||||
WGSS 346-01 10734 | Constructions of a Female Killer | Days: M | Time: 07:00 pm-10:00 pm | Room: NEILL 213 | Instructor: Alicia Munoz | Avail./Max.: 1 / 15 |
*First day attendance required; cross-listed with LATI 386-01 and SPAN 386-01* |
||||||
WGSS 394-01 10975 | Radical Practice: Black Feminist Approaches to Performance and/of the Everyday | Days: M W F | Time: 01:10 pm-02:10 pm | Room: MAIN 009 | Instructor: Naimah Petigny | Avail./Max.: 11 / 20 |