Fall 2019 Class Schedule - updated December 13, 2019 at 4:30 AM

This is a snapshot of the class schedule and enrollment information, updated hourly during business hours.

American Studies
Anthropology
Art and Art History
Asian Studies
Biology
Chemistry
Chinese
Classical Mediterranean and Middle East
Computer Science
Economics
Educational Studies
English
Environmental Studies
French and Francophone Studies
Geography
Geology
German Studies
History
Interdisciplinary Studies
International Studies
Japanese
Latin American Studies
Linguistics
Mathematics
Media and Cultural Studies
Music
Neuroscience
Physical Education
Philosophy
Physics and Astronomy
Political Science
Portuguese
Psychology
Religious Studies
Russian Studies
Sociology
Spanish
Statistics
Theater and Dance
Women's, Gender, and Sexuality Studies

American Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
AMST 112-01 Introduction to African American Literature Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: MAIN 002 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required; cross-listed with ENGL 112-01*

AMST 194-01 The Obama Presidency Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; meets in Turck Lounge*

AMST 203-01 Politics and Inequality Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: LIBR 250 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with POLI 203-01*

AMST 203-02 Politics and Inequality Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LIBR 250 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: Closed 1 / 25

*Cross-listed with POLI 203-02*

AMST 240-01 Race, Culture, and Ethnicity in Education Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: Closed -3 / 25

*First day attendance required; cross-listed with EDUC 240-01*

AMST 270-01 Black Public Intellectuals Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 215 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: 5 / 20

AMST 271-01 Uses and Abuses: Drugs, Addiction and Recovery Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: 1 / 20

*Cross-listed with HIST 271-01*

AMST 275-01 African American Literature to 1900 Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 111 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with ENGL 275-01*

AMST 294-01 Indigenous Americas Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with HIST 294-01 and LATI 294-01*

AMST 294-03 Radical Reelism: Indigeneity, Politics and Visual Culture Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 205 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: Closed 2 / 16

*Cross-listed with MCST 294-02*

AMST 301-01 Critical Prison Studies Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 113 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 6 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

AMST 308-01 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 214 Instructor: Galo Gonzalez Avail./Max.: Closed 2 / 17

*First day attendance required; cross-listed with LATI 308-01 and SPAN 308-01*

AMST 354-01 Blackness in the Media Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 212 Instructor: Leola Johnson Avail./Max.: 16 / 24

*First day attendance required; cross-listed with MCST 354-01*

AMST 370-01 Understanding Race and Racism Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: Morgan Jerald Avail./Max.: 1 / 16

*Cross-listed with PSYC 370-01*

AMST 400-01 Senior Seminar Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 409 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 9 / 16

*First day attendance required*

AMST 445-01 Frontera: The U.S./Mexico Border Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 205 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 385-01 and SPAN 385-01*

Anthropology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ANTH 101-01 General Anthropology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06A Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 0 / 30

*First day attendance required*

ANTH 111-02 Cultural Anthropology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06A Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 2 / 30

ANTH 194-01 Frauds, Myths and Mysteries: Science and Pseudoscience in Anthropology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

ANTH 232-01 Field Methods and Research Design Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 105 Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 5 / 16

*First day attendance required*

ANTH 240-01 Human Osteology and Paleopathology Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

ANTH 251-01 Politics of Memory in Latin America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with LATI 251-01*

ANTH 253-01 Comparative Muslim Cultures Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed -3 / 20

*Cross-listed with INTL 253-01*

ANTH 258-01 Dynamic Africa Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 101 Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: 15 / 20

ANTH 294-01 Ethno-ornithology: Science, Birds and Culture Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 05 Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 4 / 15

*Course not available to incoming First-Year students*

ANTH 362-01 Culture and Globalization Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 05 Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with INTL 362-01*

ANTH 363-01 Anthropology of Development Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 105 Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 12 / 20

ANTH 487-01 Theory in Anthropology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 204 Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: 9 / 20

Art and Art History

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ART 130-01 Drawing I Days: M W Time: 08:30 am-11:40 am Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 6 / 15

*First day attendance required*

ART 130-02 Drawing I Days: M W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required*

ART 131-01 Ceramics I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: 1 / 14

*First day attendance required; $100 materials fee charged*

ART 131-02 Ceramics I Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: Closed -1 / 14

*First day attendance required; $100 materials fee charged*

ART 149-01 Introduction to Visual Culture Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 7 / 25

*Open to first-year students*

ART 160-01 Art of the West I Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: 4 / 30

*Cross-listed with CLAS 260-01*

ART 170-01 Art of the East I: China Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 4 / 25

*Open to first-year students; cross-listed with ASIA 170-01*

ART 194-01 Iconoclasm in Art History: from Ancient Egypt to the Present Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: 4 / 16

*First-Year course only*

ART 233-01 Photography I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: 5 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required; $75 materials fee charged*

ART 234-01 Painting I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 308 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

ART 235-01 Sculpture I: Basic Sculpture with a Dose of Hot Metal Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 118 Instructor: Stanton Sears Avail./Max.: 7 / 16

ART 236-01 Printmaking I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required*

ART 239-01 2-D Design Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: 0 / 16

ART 263-01 Modern Art Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 1 / 20

ART 271-01 Japan and the (Inter)National Modern Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 7 / 20

*Open to first-year students; cross-listed with ASIA 271-01*

ART 285-01 Making of Imperial Cities: Babylon, Rome, and Constantinople Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with CLAS 294-02*

ART 294-02 Architectural Drawing Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ART 118 Instructor: Stanton Sears Avail./Max.: -7 / 10

ART 310-01 Globalization and Contemporary Art Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 3 / 15

*Cross-listed with INTL 310-01; appropriate for first-year students*

ART 367-01 3-D Design Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 118 Instructor: Stanton Sears Avail./Max.: 5 / 15

ART 370-01 Drawing II: Narrative and Sequential Images Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 206 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

ART 371-01 Painting II Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 202 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: 5 / 10

*Permission of instructor required; first day attendance required*

ART 373-01 Printmaking II Days: TBA Time: TBA Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: 4 / 8

*First day attendance required*

Asian Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ASIA 140-01 Introduction to East Asian Civilization Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: -3 / 20

*Cross-listed with HIST 140-01*

ASIA 150-01 Language and Gender in Japanese Society Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 4 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with JAPA 150-01 and LING 150-01 and WGSS 150-01*

ASIA 170-01 Art of the East I: China Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 4 / 25

*Open to first-year students; cross-listed with ART 170-01*

ASIA 205-01 Chinese and Sinophone Music Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 18 / 25

*Cross-listed with MUSI 205-01*

ASIA 244-01 Geography of Asia: the Political Economy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: LIBR 250 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with GEOG 244-01*

ASIA 254-01 Japanese Film and Animation: From the Salaryman to the Shojo Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with JAPA 254-01*

ASIA 271-01 Japan and the (Inter)National Modern Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 7 / 20

*Open to first-year students; cross-listed with ART 271-01*

ASIA 274-01 The Great Tradition in China before 1840 Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with HIST 274-01*

ASIA 277-01 The Rise of Modern Japan Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with HIST 277-01*

ASIA 294-01 Cramming for the Exam Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 213 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 8 / 20

*Cross-listed with CHIN 294-01 and EDUC 294-01*

ASIA 294-03 Contemporary Mongolia Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with GEOG 294-01*

ASIA 335-01 Analyzing Japanese Language Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 8 / 15

*Cross-listed with LING 335-01 and JAPA 335-01*

ASIA 353-01 Cyber China: Internet and Contemporary Culture Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 102 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 2 / 15

*Cross-listed with CHIN 353-01*

Biology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
BIOL 101-01 Creatures and Curiosities Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 270 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

BIOL 144-01 Lakes, Streams and Rivers Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 301 Instructor: William Longo Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 144-01*

BIOL 194-01 Biotechnology and Society Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 101 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

BIOL 255-01 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: Closed 2 / 18

*First day attendance required*

BIOL 255-02 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: Closed 0 / 18

*First day attendance required*

BIOL 255-03 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: Closed 0 / 18

*First day attendance required*

BIOL 260-01 Genetics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 206 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 1 / 40

*First day attendance required*

BIOL 260-02 Genetics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 250 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: 1 / 40

*First day attendance required*

BIOL 265-01 Cell Biology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 350 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed -10 / 40

*First day attendance required*

BIOL 270-01 Biodiversity and Evolution Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 100 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: 2 / 40

*First day attendance required*

BIOL 270-L1 Biodiversity/Evolution Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 0 / 20

*First day lab attendance required*

BIOL 270-L2 Biodiversity/Evolution Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 2 / 20

*First day lab attendance required*

BIOL 285-01 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 250 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: -4 / 40

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 285-01*

BIOL 285-L1 Ecology and the Environment Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: -3 / 20

*First day lab attendance required; cross-listed with ENVI 285-L1*

BIOL 285-L2 Ecology and the Environment Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: -1 / 20

*First day lab attendance required; cross-listed with ENVI 285-L2*

BIOL 351-01 Biochemistry I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 202 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 1 / 32

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-01*

BIOL 351-L1 Biochemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with CHEM 351-L1*

BIOL 351-L2 Biochemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 4 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with CHEM 351-L2*

BIOL 356-01 Cellular and Molecular Neuroscience Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 201 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: Closed -3 / 16

*First day attendance required*

BIOL 356-L1 Cellular and Molecular Neuroscience Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 277 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: Closed -3 / 16

*First day lab attendance required*

BIOL 358-01 Microbiology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 201 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

BIOL 358-L1 Microbiology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day lab attendance required*

BIOL 360-01 Neuroanatomy Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 203 Instructor: Martha Streng Avail./Max.: 2 / 14

*First day attendance required*

BIOL 360-L1 Neuroanatomy Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 275 Instructor: Martha Streng Avail./Max.: 2 / 14

*First day lab attendance required*

BIOL 361-01 Invertebrate Animal Diversity Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 270 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 8 / 14

*First day attendance required*

BIOL 361-L1 Invertebrate Animal Div Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 8 / 14

*First day lab attendance required*

BIOL 366-01 Plant Ecophysiology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 284 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: 7 / 14

*First day attendance required: cross-listed with ENVI 366-01*

BIOL 366-L1 Plant Ecophysiology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: 7 / 14

*First day lab attendance required; cross-listed with ENVI 366-L1*

BIOL 394-01 Neuroimmunology Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 270 Instructor: Devavani Chatterjea Avail./Max.: 5 / 12

BIOL 394-02 Big Data in Ecology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 204 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: 1 / 12

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 394-02*

BIOL 394-03 Cancer Biology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 101 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: Closed -2 / 12

*First day attendance required*

BIOL 394-04 Molecular Medicine Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: -1 / 16

*Cross-listed with CHEM 394-01*

BIOL 494-01 Seminar in the Neurobiology of Mindfulness Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 170 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: 5 / 12

Chemistry

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHEM 111-01 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 350 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 0 / 34

*First day attendance required*

CHEM 111-02 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 350 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 1 / 32

*First day attendance required*

CHEM 111-03 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 206 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 12 / 32

*First day attendance required*

CHEM 111-04 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 350 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: 9 / 32

*First day attendance required*

CHEM 111-05 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 10 / 32

*First day attendance required*

CHEM 111-L1 General Chemistry I Lab Days: W Time: 08:30 am-11:40 am Room: OLRI 341 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 14 / 18

*First day lab attendance required; $12 lab fee charged*

CHEM 111-L2 General Chemistry I Lab Days: W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 341 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 8 / 18

*First day lab attendance required; $12 lab fee charged*

CHEM 111-L3 General Chemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 1 / 36

*First day lab attendance required; $12 lab fee charged; students registered for this section of lab will be assigned either to Amy Rice or Marc Rodwogin as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice’s students will meet in OLRI 341 on the first day of lab, and Marc Rodwogin’s students will meet in OLRI 385 on the first day of lab.*

CHEM 111-L4 General Chemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 6 / 36

*First day lab attendance required; $12 lab fee charged; students registered for this section of lab will be assigned either to Amy Rice or Kelsey Boyle as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice’s students will meet in OLRI 341 on the first day of lab, and Kelsey Boyle’s students will meet in OLRI 385 on the first day of lab.*

CHEM 111-L5 General Chemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 6 / 36

*First day lab attendance required; $12 lab fee charged; students registered for this section of lab will be assigned either to Amy Rice or Kelsey Boyle as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice’s students will meet in OLRI 341 on the first day of lab, and Kelsey Boyle’s students will meet in OLRI 385 on the first day of lab.*

CHEM 111-L6 General Chemistry I Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 385 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 2 / 18

*First day lab attendance required; $12 lab fee charged*

CHEM 115-01 Accelerated General Chemistry Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

CHEM 115-L1 Accelerated General Chem Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 347 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course Lab only*

CHEM 211-01 Organic Chemistry I Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 250 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: 9 / 48

*First day attendance required*

CHEM 211-02 Organic Chemistry I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 250 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: Closed 14 / 48

*First day attendance required*

CHEM 211-L1 Organic Chemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 2 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 211-L2 Organic Chemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 3 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 211-L3 Organic Chemistry I Lab Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: 3 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 211-L4 Organic Chemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 211-L5 Organic Chemistry I Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 211-L6 Organic Chemistry I Lab Days: F Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: 13 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 300-01 Chemistry Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 37 / 70

*1-credit course*

CHEM 311-01 Thermodynamics and Kinetics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 301 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 5 / 24

CHEM 311-L1 Thermodynamics/Kinetics Lab Days: T Time: 08:30 am-11:10 am Room: OLRI 378 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 1 / 8

CHEM 311-L2 Thermodynamics/Kinetics Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 378 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: Closed 1 / 8

CHEM 311-L3 Thermodynamics/Kinetics Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 378 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 4 / 8

CHEM 351-01 Biochemistry I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 202 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 1 / 32

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-01*

CHEM 351-L1 Biochemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 351-L1*

CHEM 351-L2 Biochemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 4 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 351-L2*

CHEM 394-01 Molecular Medicine Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: -1 / 16

*Cross-listed with BIOL 394-04*

CHEM 411-01 Advanced Inorganic Chemistry Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 301 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: Closed -1 / 18

CHEM 411-L1 Advanced Inorganic Chem Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 380 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: Closed 0 / 8

*First day lab attendance required*

CHEM 411-L2 Advanced Inorganic Chem Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 380 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: Closed 0 / 10

*First day lab attendance required*

Chinese

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHIN 101-01 First Year Chinese I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 204 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 8 / 20

CHIN 101-02 First Year Chinese I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 202 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 12 / 20

CHIN 101-L1 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 227 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 5 / 14

CHIN 101-L2 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 102 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 4 / 14

CHIN 101-L3 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 02:30 pm-03:30 pm Room: HUM 227 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 13 / 14

CHIN 125-01 Classical Chinese Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: HUM 110 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 12 / 20

*1 credit; S/N grading only; cross-listed with JAPA 125-01*

CHIN 203-01 Second Year Chinese I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 111 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 7 / 20

CHIN 203-02 Second Year Chinese I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 111 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 7 / 20

CHIN 203-L1 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 227 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 5 / 14

CHIN 203-L2 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 102 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 4 / 14

CHIN 203-L3 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: HUM 227 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 8 / 14

CHIN 294-01 Cramming for the Exam Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 213 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 8 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-01 and EDUC 294-01*

CHIN 305-01 Third Year Chinese I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 111 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 8 / 20

CHIN 305-L1 Third Year Chinese I Lab Days: W Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 227 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 9 / 14

CHIN 305-L2 Third Year Chinese I Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 102 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 7 / 14

CHIN 353-01 Cyber China: Internet and Contemporary Culture Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 102 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 2 / 15

*Cross-listed with ASIA 353-01*

CHIN 407-01 Fourth Year Chinese I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 102 Instructor: Jin Stone Avail./Max.: 5 / 15

Classical Mediterranean and Middle East

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CLAS 101-01 The Classical Mediterranean and Middle East Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 206 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 20 / 40

CLAS 111-01 Elementary Latin I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 001 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 9 / 20

CLAS 111-L1 Elementary Latin I Lab Days: T Time: 01:50 pm-02:50 pm Room: HUM 113 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 5 / 10

CLAS 111-L2 Elementary Latin I Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: HUM 113 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 5 / 10

CLAS 113-01 Elementary Arabic I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 002 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: -1 / 20

CLAS 113-L1 Elementary Arabic I Lab Days: M Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 410 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: -1 / 10

CLAS 113-L2 Elementary Arabic I Lab Days: W Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 410 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 1 / 10

CLAS 115-01 Elementary Greek I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 2 / 20

CLAS 115-L1 Elementary Greek I Lab Days: R Time: 01:50 pm-02:50 pm Room: HUM 113 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 1 / 10

CLAS 115-L2 Elementary Greek I Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: HUM 113 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 1 / 10

CLAS 122-01 The Roman World Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 206 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 1 / 25

*Cross-listed with HIST 122-01*

CLAS 129-01 Greek Myths Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: Closed 0 / 25

*First day attendance required*

CLAS 194-01 The Jewish Bible Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 002 Instructor: Nicholas Schaser Avail./Max.: 24 / 30

*Cross-listed with RELI 120-01*

CLAS 231-01 Intermediate Latin I: Prose Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 001 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 6 / 25

CLAS 237-01 Intermediate Hebrew I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 12 / 20

*Cross-listed with RELI 294-02*

CLAS 241-01 Intermediate Arabic I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 002 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 7 / 20

CLAS 241-L1 Intermediate Arabic I Lab Days: R Time: 04:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 410 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 0 / 10

CLAS 241-L2 Intermediate Arabic I Lab Days: TBA Time: TBA Room: MAIN 410 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 7 / 10

CLAS 260-01 Introduction to Ancient/Medieval Art Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: 4 / 30

*Cross-listed with ART 160-01*

CLAS 294-01 Cosmopoleis: Building Global Diverse Cities Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 009 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

CLAS 294-02 Making of Imperial Cities: Babylon, Rome and Constantinople Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with ART 285-01*

CLAS 294-03 Meet the Rabbis: Introduction to Rabbinic Literature Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 213 Instructor: Nicholas Schaser Avail./Max.: 13 / 20

*Cross-listed with RELI 294-01*

CLAS 362-01 Intermediate Greek: Poetry Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 011 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 15 / 20

CLAS 362-L1 Intermediate Greek: Poetry Lab Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 217 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 15 / 20

CLAS 485-01 Advanced Arabic Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 002 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 17 / 20

CLAS 490-01 Senior Seminar Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 003 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 14 / 20

Computer Science

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
COMP 112-01 Introduction to Data Science Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 254 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: -2 / 24

*Cross-listed with STAT 112-01*

COMP 112-02 Introduction to Data Science Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 254 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: 3 / 24

*Cross-listed with STAT 112-02*

COMP 123-01 Core Concepts in Computer Science Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 258 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: -3 / 25

COMP 123-02 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 258 Instructor: Elizabeth Ernst Avail./Max.: 1 / 25

COMP 123-03 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 258 Instructor: Elizabeth Ernst Avail./Max.: 0 / 25

COMP 123-04 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 258 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 2 / 25

COMP 123-05 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 258 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 2 / 25

COMP 127-01 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 256 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: 3 / 16

COMP 127-02 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 256 Instructor: Esra Kadioglu Urtis Avail./Max.: 4 / 16

COMP 127-03 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 256 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 2 / 16

COMP 127-04 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 256 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 2 / 16

COMP 127-L1 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 256 Instructor: Esra Kadioglu Urtis Avail./Max.: 1 / 16

COMP 127-L2 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 256 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: 6 / 16

COMP 127-L3 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 256 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 1 / 16

COMP 127-L4 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 256 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 3 / 16

COMP 154-01 Digital Ethics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 111 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with PHIL 225-01*

COMP 154-02 Digital Ethics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 111 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with PHIL 225-02*

COMP 221-01 Algorithm Design and Analysis Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 201 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: 12 / 25

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

COMP 221-02 Algorithm Design and Analysis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 204 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: 4 / 25

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

COMP 225-01 Software Design and Development Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 245 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: 0 / 16

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

COMP 225-02 Software Design and Development Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 245 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: 0 / 16

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

COMP 240-01 Computer Systems Organization Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 245 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: 4 / 20

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

COMP 240-02 Computer Systems Organization Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 245 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: 2 / 20

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

COMP 302-01 Introduction to Database Management Systems Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 254 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: 7 / 16

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

COMP 302-02 Introduction to Database Management Systems Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: 5 / 16

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

COMP 340-01 Digital Electronics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 150 Instructor: James Doyle Avail./Max.: Closed 0 / 12

*Cross-listed with PHYS 340-01*

COMP 340-L1 Digital Electronics Lab Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 147 Instructor: James Doyle Avail./Max.: Closed 0 / 12

*Cross-listed with PHYS 340-L1*

COMP 361-01 Theory of Computation Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 203 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 2 / 30

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required; cross-listed with MATH 361-01*

COMP 394-01 Programming Languages Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 254 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 1 / 22

COMP 465-01 Interactive Computer Graphics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 245 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 5 / 20

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

COMP 484-01 Introduction to Artificial Intelligence Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 258 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 0 / 30

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

COMP 494-01 Human Computer Interaction Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 256 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: -1 / 20

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required*

Economics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ECON 113-01 Financial Accounting Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 305 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: 7 / 25

ECON 113-02 Financial Accounting Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 100 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: 4 / 25

ECON 119-01 Principles of Economics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 304 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

ECON 119-02 Principles of Economics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 305 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

ECON 119-03 Principles of Economics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 305 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: 2 / 25

ECON 119-04 Principles of Economics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 304 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: 5 / 25

ECON 119-05 Principles of Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 206 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: 1 / 25

ECON 119-06 Principles of Economics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 304 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 0 / 25

ECON 194-01 Calculus-Based Principles of Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 304 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: 15 / 25

ECON 194-02 Business Negotiations Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 202 Instructor: Joyce Minor Avail./Max.: 1 / 28

ECON 221-01 Introduction to International Economics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 305 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 14 / 25

ECON 221-02 Introduction to International Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 305 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 11 / 25

ECON 229-01 World Economic History Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 304 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed 2 / 25

ECON 233-01 Health Economics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 301 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: Closed 0 / 25

ECON 239-01 Global Food Problems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 305 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ENVI 239-01 and INTL 239-01*

ECON 353-01 Managerial Accounting Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 305 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: 19 / 25

ECON 361-01 Intermediate Microeconomic Analysis Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 200 Instructor: Gabriel Lade Avail./Max.: Closed 1 / 25

ECON 361-02 Intermediate Microeconomic Analysis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 001 Instructor: Gabriel Lade Avail./Max.: 8 / 25

ECON 371-01 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 205 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 13 / 25

ECON 371-02 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 205 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 8 / 25

ECON 381-01 Introduction to Econometrics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 8 / 22

ECON 381-02 Introduction to Econometrics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 12 / 22

ECON 381-L1 Intro to Econometrics Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 16 / 22

ECON 381-L2 Intro to Econometrics Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 4 / 22

ECON 431-01 Economics of Public Policy Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 304 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 10 / 25

ECON 444-01 Honors Seminar Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 305 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: 6 / 15

ECON 457-01 Finance Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 401 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: Closed -9 / 25

ECON 494-01 Multinational Corporations Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 304 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 16 / 25

Educational Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
EDUC 220-01 Educational Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 215 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 3 / 25

*First day attendance required; cross-listed with PSYC 220-01*

EDUC 240-01 Race, Culture, and Ethnicity in Education Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: Closed -3 / 25

*First day attendance required; cross-listed with AMST 240-01*

EDUC 250-01 Building Trust: Education in Global Perspective Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Sonia Mehta Avail./Max.: 0 / 25

*First day attendance required*

EDUC 275-01 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 370 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 1 / 17

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 275-01*

EDUC 275-L1 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: F Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 370 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 1 / 17

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 275-L1*

EDUC 294-01 Cramming for the Exam Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 213 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 8 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-01 and CHIN 294-01*

EDUC 390-01 Teaching and Learning in Urban Schools Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 217 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: 1 / 10

*Permission of instructor required; first day attendance required*

EDUC 460-01 Education and Social Change Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 217 Instructor: Ruthanne Kurth-Schai Avail./Max.: 1 / 10

*Permission of instructor required; first day attendance required*

English

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENGL 101-01 College Writing Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 05 Instructor: Rebecca Graham Avail./Max.: -1 / 16

ENGL 112-01 Introduction to African American Literature Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: MAIN 002 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required; cross-listed with AMST 112-01*

ENGL 125-01 Studies in Lit: Ecstasy and Apocalypse, Literature of the Extreme Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 05 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 3 / 16

*First-Year Course only*

ENGL 135-01 Poetry Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 002 Instructor: Melissa Cundieff Avail./Max.: 9 / 20

ENGL 137-01 Novel: Imaginary Pop Stars Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 003 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: 5 / 20

ENGL 137-02 Novel Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 402 Instructor: Melissa Cundieff Avail./Max.: 3 / 20

ENGL 150-01 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 011 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: 0 / 16

ENGL 150-02 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 101 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: Closed 2 / 16

ENGL 150-03 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 010 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: Closed 1 / 16

ENGL 150-04 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 003 Instructor: Michael Prior Avail./Max.: 1 / 16

ENGL 150-05 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 113 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: Closed 2 / 16

ENGL 150-06 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: 2 / 16

ENGL 150-07 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 011 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: 0 / 16

*First Year Course only*

ENGL 200-01 Major British Authors: Medieval and Renaissance Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 001 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 3 / 20

ENGL 208-01 Literary Publishing Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Steven Woodward Avail./Max.: 4 / 20

ENGL 263-01 Muslim Women Writers Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with INTL 263-01 and WGSS 263-01*

ENGL 275-01 African American Literature to 1900 Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 111 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with AMST 275-01*

ENGL 277-01 Angels and Demons of the American Renaissance (1835-1880): Outcasts, Dissidents, and Rebels Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 111 Instructor: Adam Lewis Avail./Max.: Closed 8 / 20

ENGL 280-01 Crafts of Writing: Poetry Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 011 Instructor: Michael Prior Avail./Max.: 6 / 16

ENGL 281-01 Crafts of Writing: Fiction Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 011 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 282-01 The Crafts of Writing: Creative Nonfiction Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 001 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: 1 / 16

ENGL 294-02 20th Century Poetry: Singing Each to Each Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: 8 / 16

ENGL 294-03 A Kafkaesque Century Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 8 / 30

*Cross-listed with GERM 294-01*

ENGL 294-04 Feminist Re-Constructions: Indian Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: Sonita Sarker Avail./Max.: 14 / 25

*No prerequisites; cross-listed with WGSS 220-01*

ENGL 294-05 Comparative Feminisms: Whiteness and Postcolonialisms Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 009 Instructor: Sonita Sarker Avail./Max.: 9 / 25

*Cross-listed with WGSS 240-01; no prerequisites for fall 2019*

ENGL 367-01 Postcolonial Theory Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with INTL 367-01*

ENGL 394-01 International Storytelling Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 105 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: Closed 1 / 16

ENGL 394-02 Race and the Victorians Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 002 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: 5 / 20

ENGL 406-01 Projects in Creative Writing Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 003 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: 5 / 12

Environmental Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENVI 104-01 Soil: Science and Sustainability Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 301 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: Closed 0 / 24

*Cross-listed with GEOL 104-01*

ENVI 120-01 Environmental Geology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only: cross-listed with GEOG 120-01 and GEOL 120-01*

ENVI 144-01 Lakes, Streams and Rivers Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 301 Instructor: William Longo Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 144-01*

ENVI 150-01 Climate and Society Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 203 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 2 / 25

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 160-01 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 1 / 16

*First Year Course only; first day attendance required; cross-listed with GEOL 160-01*

ENVI 160-02 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 187 Instructor: Karl Wirth Avail./Max.: 9 / 24

*Cross-listed with with GEOL 160-02*

ENVI 160-L1 Dyn Earth/Global Change Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 3 / 12

*Cross-listed with GEOL 160-L1*

ENVI 160-L2 Dyn Earth/Global Change Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 6 / 12

*Cross-listed with GEOL 160-L2*

ENVI 160-L3 Dyn Earth/Global Change Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 1 / 16

*First Year Course Lab only; cross-listed with GEOL 160-L3*

ENVI 194-01 Psychology and/of Climate Change Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 400 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with PSYC 194-01*

ENVI 203-01 Introduction to Urban Ecology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 212 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: Closed 7 / 20

*Cross-listed with GEOG 203-01*

ENVI 215-01 Environmental Politics/Policy Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 201 Instructor: Michael Zis Avail./Max.: Closed 4 / 25

*Cross-listed with POLI 215-01*

ENVI 232-01 People, Agriculture and the Environment Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 7 / 30

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 232-01*

ENVI 239-01 Global Food Problems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 305 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ECON 239-01 and INTL 239-01*

ENVI 240-01 The Earth's Climate System Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 203 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 9 / 24

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 240-L1 The Earth's Climate System Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 9 / 24

*First day attendance required*

ENVI 252-01 Water and Power Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 3 / 18

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 252-01 and POLI 252-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 258-01 Geography of Environmental Hazards Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 105 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 4 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with GEOG 258-01*

ENVI 270-01 Psychology of Sustainable Behavior Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 400 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: Closed 0 / 21

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with PSYC 270-01*

ENVI 275-01 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 370 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 1 / 17

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with EDUC 275-01*

ENVI 275-L1 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: F Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 370 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 1 / 17

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with EDUC 275-L1*

ENVI 280-01 Environmental Classics Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: Closed -2 / 18

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor.*

ENVI 285-01 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 250 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: -4 / 40

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 285-01*

ENVI 285-L1 Ecology and the Environment Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: -3 / 20

*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 285-L1*

ENVI 285-L2 Ecology and the Environment Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: -1 / 20

*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 285-L2*

ENVI 294-01 Convergence/Intersection of Art/Science/Design in Our City Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 001 Instructor: Amanda Lovelee Avail./Max.: 3 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 366-01 Plant Ecophysiology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 284 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: 7 / 14

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 366-01*

ENVI 366-L1 Plant Ecophysiology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: 7 / 14

*Cross-listed with BIOL 366-L1*

ENVI 394-02 Big Data in Ecology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 204 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: 1 / 12

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 394-02*

ENVI 477-01 Comparative Environment and Development Studies Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 3 / 15

*Permission of instructor required; cross-listed with GEOG 477-01 and INTL 477-01*

ENVI 489-01 Environmental Leadership Pract Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: LIBR 250 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 7 / 25

*Permission of instructor required; concurrent enrollment in ENVI 490 required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 490-01 Envi St Leadership Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: LIBR 250 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 7 / 25

*2 credits; permission of instructor required; concurrent enrollment in ENVI 489 required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

French and Francophone Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
FREN 101-01 French I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 400 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 6 / 20

*First day attendance required*

FREN 101-02 French I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 400 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 15 / 20

*First day attendance required*

FREN 101-L1 French I Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L2 French I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L3 French I Lab Days: T Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 228 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L4 French I Lab Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 228 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 8 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-01 French II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 409 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 14 / 20

*First day attendance required*

FREN 102-L1 French II Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 409 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L2 French II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 409 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 10 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-01 Accelerated French I-II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 401 Instructor: Laurie O'Brien Avail./Max.: 16 / 20

*First day attendance required*

FREN 111-L1 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 409 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 9 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-L2 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 227 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 194-01 Food in French and Francophone Cultures: The Local and the Global Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 402 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 1 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

FREN 194-02 Parisian Women in the Arts, Politics, and Culture Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 400 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 8 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

FREN 203-01 French III Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 402 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

FREN 203-02 French III Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 402 Instructor: Laurie O'Brien Avail./Max.: 13 / 20

*First day attendance required*

FREN 203-L1 French III Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 226 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L2 French III Lab Days: T Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 226 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L3 French III Lab Days: T Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 404 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L4 French III Lab Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 228 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-01 Text, Film and Media Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 400 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: Closed 1 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-02 Text, Film and Media Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 409 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 4 / 20

FREN 204-L1 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 226 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 0 / 12

*First day attendance required*

FREN 204-L2 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 409 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 1 / 12

*First day attendance required*

FREN 204-L3 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 214 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 1 / 10

FREN 204-L4 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 401 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 7 / 10

FREN 305-01 Advanced Expression: Communication Tools Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 409 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required*

FREN 305-L1 Advanced Expression: Communication Tools Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 409 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: -1 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-L2 Advanced Expression: Communication Tools Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 409 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 8 / 10

*First day attendance required*

FREN 306-01 Introduction to Literary Analysis Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 404 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: 13 / 20

*First day attendance required*

FREN 471-01 Literature and Cinema of Immigration in France Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 404 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 17 / 20

*First day attendance required*

FREN 475-01 Parisian Women, 1730-2010 Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 110 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required; cross-listed with WGSS 394-03*

Geography

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOG 111-01 Human Geography of Global Issues Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 206 Instructor: David Lanegran Avail./Max.: 13 / 35

GEOG 120-01 Environmental Geology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with ENVI 120-01 and GEOL 120-01*

GEOG 203-01 Introduction to Urban Ecology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 212 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: Closed 7 / 20

*Cross-listed with ENVI 203-01*

GEOG 225-01 Introduction to Geographic Information Systems Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 107 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: -1 / 30

*Permission of instructor required*

GEOG 225-L1 Introduction to Geographic Information Systems Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 5 / 23

*Permission of instructor required*

GEOG 225-L2 Introduction to Geographic Information Systems Days: W Time: 10:50 am-12:20 pm Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 10 / 23

*Permission of instructor required*

GEOG 232-01 People, Agriculture and the Environment Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 7 / 30

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 232-01*

GEOG 242-01 Regional Geography of the US and Canada Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: -1 / 25

GEOG 244-01 Geography of Asia: the Political Economy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: LIBR 250 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with ASIA 244-01*

GEOG 248-01 The Political Geography of Nations and Nationalism Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 05 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 7 / 20

*Appropriate for FYs*

GEOG 252-01 Water and Power Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 3 / 18

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 252-01 and POLI 252-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

GEOG 256-01 Medical Geography Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06A Instructor: Eric Carter Avail./Max.: Closed 7 / 30

GEOG 258-01 Geography of Environmental Hazards Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 105 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 4 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with ENVI 258-01*

GEOG 261-01 Geography of World Urbanization Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: Closed 4 / 20

GEOG 294-01 Contemporary Mongolia Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

GEOG 362-01 Introduction to Remote Sensing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 109 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 1 / 12

*Permission of instructor required*

GEOG 365-01 Urban GIS Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 109 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: 1 / 12

*Permission of instructor required*

GEOG 365-L1 Urban GIS Lab Days: TBA Time: TBA Room: CARN 109 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 1 / 12

GEOG 377-01 Qualitative Research Methods in Geography Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 109 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 9 / 16

GEOG 477-01 Comparative Environment and Development Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 3 / 15

*Permission of instructor required; cross-listed with ENVI 477-01 and INTL 477-01*

Geology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOL 101-01 Dinosaurs Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 100 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: -3 / 48

*First day attendance required*

GEOL 104-01 Soil: Science and Sustainability Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 301 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: Closed 0 / 24

*Cross-listed with ENVI 104-01*

GEOL 120-01 Environmental Geology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with ENVI 120-01 and GEOG 120-01*

GEOL 160-01 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 1 / 16

*First Year Course only; first day attendance required; cross-listed with ENVI 160-01*

GEOL 160-02 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 187 Instructor: Karl Wirth Avail./Max.: 9 / 24

*Cross-listed with ENVI 160-02*

GEOL 160-L1 Dyn Earth/Global Change Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 3 / 12

*Cross-listed with ENVI 160-L1*

GEOL 160-L2 Dyn Earth/Global Change Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 6 / 12

*Cross-listed with ENVI 160-L2*

GEOL 160-L3 Dyn Earth/Global Change Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 1 / 16

*First Year Course Lab only; cross-listed with ENVI 160-L3*

GEOL 250-01 Mineralogy Days: M W F Time: 08:30 am-10:30 am Room: OLRI 179 Instructor: Karl Wirth Avail./Max.: Closed 2 / 18

GEOL 260-01 Geomorphology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 4 / 18

GEOL 260-L1 Geomorphology Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 5 / 18

GEOL 304-01 Tectonics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 5 / 18

GEOL 304-L1 Tectonics Days: R Time: 08:00 am-11:00 am Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 5 / 18

GEOL 394-01 Seminar in Taphonomy and Sequence Stratigraphy Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 1 / 8

*Permission of instructor required*

German Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GERM 101-01 Elementary German I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 214 Instructor: Brigetta Abel Avail./Max.: 6 / 20

GERM 101-L1 Elementary German I Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 217 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 1 / 8

GERM 101-L2 Elementary German I Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 217 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 2 / 8

GERM 101-L3 Elementary German I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 8 / 8

GERM 110-01 Accelerated Elementary German Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 215 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 13 / 20

GERM 110-L1 Accelerated Elem German Lab Days: M W Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: -1 / 5

GERM 110-L2 Accelerated Elem German Lab Days: T R Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 4 / 5

GERM 203-01 Intermediate German I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 212 Instructor: Linda Schulte-Sasse Avail./Max.: 5 / 20

GERM 203-L1 Intermediate German I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 170 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 0 / 5

GERM 203-L2 Intermediate German I Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 170 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 0 / 5

GERM 203-L3 Intermediate German I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 270 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 1 / 5

GERM 203-L4 Intermediate German I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 4 / 5

GERM 204-01 Intermediate German II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 212 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 12 / 20

GERM 204-L1 Intermediate German II Lab Days: W Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 217 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 1 / 5

GERM 204-L2 Intermediate German II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 270 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 1 / 5

GERM 255-01 German Cinema Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 401 Instructor: Linda Schulte-Sasse Avail./Max.: 2 / 16

*First-Year Course only*

GERM 294-01 A Kafkaesque Century Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 8 / 30

*Cross-listed with ENGL 294-03*

GERM 305-01 Advanced German Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 215 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 12 / 20

GERM 305-L1 Advanced German Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 4 / 7

GERM 305-L2 Advanced German Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 3 / 7

GERM 308-01 German Cultural History I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 212 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 13 / 20

GERM 314-01 Darwin, Nietzsche, Freud Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 214 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with PHIL 214-01; sophomore standing required*

GERM 364-01 Class Cultures Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 217 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 15 / 20

History

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
HIST 122-01 The Roman World Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 206 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 1 / 25

*Cross-listed with CLAS 122-01*

HIST 140-01 Introduction to East Asian Civilization Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: -3 / 20

*Cross-listed with ASIA 140-01*

HIST 154-01 African Life Histories: Captives and Captivity Narratives Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 111 Instructor: Awet Weldemichael Avail./Max.: 16 / 20

HIST 181-01 Introduction to Latin America and the Caribbean Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 216 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with LATI 181-01*

HIST 194-01 Enslavement, Resistance, and Emancipation in Comparative North American and Caribbean Perspective Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 009 Instructor: Linda Sturtz Avail./Max.: 2 / 20

HIST 194-02 History of Childhood Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with WGSS 194-01*

HIST 252-01 Conversion and Inquisition: Religious Change Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 001 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 2 / 20

HIST 262-01 Revolutionary Russia and the Soviet Union, 1856-2000 Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 304 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required; cross-listed with RUSS 294-02*

HIST 271-01 Uses and Abuses: Drugs, Addiction and Recovery Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: 1 / 20

*Cross-listed with AMST 271-01*

HIST 274-01 The Great Tradition in China before 1840 Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with ASIA 274-01*

HIST 277-01 The Rise of Modern Japan Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with ASIA 277-01*

HIST 294-01 Indigenous Americas Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with AMST 294-01 and LATI 294-01*

HIST 294-03 Mass Culture Under Communism Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 204 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: 2 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with RUSS 256-01*

HIST 353-01 Oceans in World History Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 009 Instructor: Velez, Weldemichael Avail./Max.: Closed 2 / 15

HIST 490-01 Senior Seminar Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: MAIN 009 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 1 / 10

HIST 490-02 Senior Seminar Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: MAIN 001 Instructor: Linda Sturtz Avail./Max.: 3 / 10

Interdisciplinary Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTD 330-01 Mellon Seminar: Exploring Academia Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MARKIM 201 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: 4 / 10

*For Mellon Fellows only; 2 credits; S/N grading only*

INTD 401-01 Urban Studies Colloquium Days: W Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: THEATR 213 Instructor: Ruthanne Kurth-Schai Avail./Max.: 8 / 15

*Permission of instructor; 2 credits*

INTD 421-01 Human Rights and Humanitarianism Colloquium Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 411 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 20 / 25

*2-credit course*

International Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTL 110-01 Introduction to Intl Studies: Globalization - Homogeneity and Heterogeneity Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 404 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: 4 / 20

INTL 111-01 Intro to International Studies: Literature and Global Culture Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: 4 / 25

INTL 111-02 Intro to International Studies: Literature and Global Culture Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: 1 / 25

INTL 202-01 Global Media Industries Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 401 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: 8 / 25

*First day attendance required; cross-listed with MCST 202-01*

INTL 232-01 Introduction to Social Entrepreneurship Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: LIBR 250 Instructor: Kate Reiling Avail./Max.: 4 / 25

*Open to incoming first-years; cross-listed with SOCI 232-01*

INTL 239-01 Global Food Problems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 305 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ECON 239-01 and ENVI 239-01*

INTL 245-01 Intro to Intl Human Rights Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 213 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed -1 / 25

INTL 250-01 Terrorism and Art: The Spectacle of Destruction Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 215 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 2 / 27

*Cross-listed with with RUSS 250-01*

INTL 253-01 Comparative Muslim Cultures Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed -3 / 20

*Cross-listed with ANTH 253-01*

INTL 263-01 Muslim Women Writers Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with ENGL 263-01 and WGSS 263-01*

INTL 282-01 Introduction to International Public Health Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 100 Instructor: Kata Chillag Avail./Max.: 9 / 20

INTL 282-02 Introduction to International Public Health Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 100 Instructor: Kata Chillag Avail./Max.: 1 / 20

INTL 294-01 The Middle East Through Film Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: -3 / 20

*First day attendance required; cross-listed with MCST 294-01*

INTL 310-01 Globalization and Contemporary Art Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 3 / 15

*Cross-listed with ART 310-01; appropriate for first-year students*

INTL 362-01 Culture and Globalization Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 05 Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with ANTH 362-01*

INTL 367-01 Postcolonial Theory Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with ENGL 367-01*

INTL 394-01 Media, War and Conflict Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 401 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with MCST 394-02*

INTL 415-01 Cultural Resistance/Survival: Indigenous and African Peoples in Early Spanish America Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 216 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 355-01 and SPAN 355-01*

INTL 477-01 Comparative Environment and Development Studies Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 3 / 15

*Permission of instructor required; cross-listed with ENVI 477-01 and GEOG 477-01*

INTL 485-01 Senior Seminar: Confronting Global Hatred Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 411 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 0 / 10

INTL 489-01 Senior Seminar: Capitalism and World (Dis)Order Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 411 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: Closed 2 / 10

Japanese

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
JAPA 101-01 First Year Japanese I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 110 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 4 / 20

JAPA 101-02 First Year Japanese I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 213 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 2 / 20

JAPA 101-L1 First Year Japanese I Lab Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 112 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 1 / 14

JAPA 101-L2 First Year Japanese I Lab Days: M Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 102 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 7 / 14

JAPA 101-L3 First Year Japanese I Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 112 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 7 / 14

JAPA 101-L4 First Year Japanese I Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 7 / 14

JAPA 125-01 Classical Chinese Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: HUM 110 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 12 / 20

*1 credit; S/N grading only; cross-listed with CHIN 125-01*

JAPA 150-01 Language and Gender in Japanese Society Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 4 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with ASIA 150-01 and LING 150-01 and WGSS 150-01*

JAPA 203-01 Second Year Japanese I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 6 / 20

JAPA 203-02 Second Year Japanese I Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 9 / 20

JAPA 203-L1 Second Year Japanese I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 214 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 4 / 14

JAPA 203-L2 Second Year Japanese I Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: HUM 214 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: Closed 12 / 14

JAPA 203-L3 Second Year Japanese I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 214 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 2 / 14

JAPA 254-01 Japanese Film and Animation: From the Salaryman to the Shojo Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: Closed 1 / 20

JAPA 305-01 Third Year Japanese I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 1 / 20

JAPA 305-L1 Third Year Japanese I Lab Days: W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 227 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 4 / 14

JAPA 305-L2 Third Year Japanese I Lab Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 227 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 5 / 14

JAPA 335-01 Analyzing Japanese Language Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 8 / 15

*Cross-listed with ASIA 335-01 and LING 335-01*

JAPA 407-01 Fourth Year Japanese I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 213 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 1 / 15

Latin American Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LATI 181-01 Introduction to Latin America and the Caribbean Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 216 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with HIST 181-01*

LATI 194-01 Shared Legacies, Disparate Journeys: Brazil and the US since the Abolition of Slavery Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 102 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 6 / 15

*First day attendance required; cross-listed with PORT 194-01; taught in English*

LATI 251-01 Politics of Memory in Latin America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with ANTH 251-01*

LATI 294-01 Indigenous Americas Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with AMST 294-01 and HIST 294-01*

LATI 307-01 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 213 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 307-01*

LATI 308-01 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 214 Instructor: Galo Gonzalez Avail./Max.: Closed 2 / 17

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and SPAN 308-01*

LATI 341-01 Comparative Social Movements Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 214 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with POLI 341-01*

LATI 355-01 Cultural Resistance and Survival: Indigenous and African Peoples in Early Spanish America Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 216 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with INTL 415-01 and SPAN 355-01*

LATI 376-01 Spanish Dialectology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 213 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 9 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LING 436-01 and SPAN 376-01*

LATI 385-01 Frontera: The U.S./Mexico Border Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 205 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; cross-listed with AMST 445-01 and SPAN 385-01*

LATI 488-01 Senior Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 214 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 17 / 20

Linguistics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LING 100-01 Introduction to Linguistics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 112 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: -3 / 30

*First day attendance required*

LING 104-01 The Sounds of Language Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: HUM 112 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: -3 / 15

*First day attendance required*

LING 150-01 Language and Gender in Japanese Society Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 4 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with ASIA 150-01 and JAPA 150-01 and WGSS 150-01*

LING 205-01 Phonology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 112 Instructor: Jessica Love-Nichols Avail./Max.: 5 / 15

*First day attendance required*

LING 294-01 Language and Music Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 212 Instructor: Morgan Sleeper Avail./Max.: Closed 0 / 18

*First day attendance required; cross-listed with MUSI 294-02*

LING 300-01 Linguistic Analysis Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 102 Instructor: Morgan Sleeper Avail./Max.: 2 / 15

*First day attendance required*

LING 309-01 Intro to Hispanic Linguistics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 270 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: Closed -1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 309-01*

LING 335-01 Analyzing Japanese Language Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 8 / 15

*Cross-listed with ASIA 335-01 and JAPA 335-01*

LING 436-01 Spanish Dialectology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 213 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 9 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 376-01 and SPAN 376-01*

Mathematics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MATH 135-01 Applied Multivariable Calculus I Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Harini Chandramouli Avail./Max.: 6 / 28

MATH 135-02 Applied Multivariable Calculus I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 206 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: -1 / 28

MATH 135-03 Applied Multivariable Calculus I Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 206 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: 5 / 28

MATH 137-01 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 002 Instructor: Taryn Flock Avail./Max.: 0 / 28

MATH 137-02 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 002 Instructor: Taryn Flock Avail./Max.: 9 / 28

MATH 137-03 Applied Multivariable Calculus II Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Thomas Halverson Avail./Max.: -3 / 28

MATH 236-01 Linear Algebra Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 200 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: -3 / 32

MATH 236-02 Linear Algebra Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 200 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: 1 / 32

MATH 237-01 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 241 Instructor: Joseph Benson Avail./Max.: 1 / 28

MATH 237-02 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 241 Instructor: Joseph Benson Avail./Max.: -1 / 28

MATH 279-01 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 205 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: 8 / 28

MATH 279-02 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 203 Instructor: David Ehren Avail./Max.: 8 / 28

MATH 312-01 Differential Equations Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 258 Instructor: William Mitchell Avail./Max.: 4 / 24

MATH 313-01 Advanced Symbolic Logic Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06A Instructor: Janet Folina Avail./Max.: 8 / 15

*Cross-listed with PHIL 313-01*

MATH 354-01 Probability Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 001 Instructor: David Shuman Avail./Max.: 6 / 20

*First day attendance required; cross-listed with STAT 354-01*

MATH 354-02 Probability Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 001 Instructor: David Shuman Avail./Max.: Closed 2 / 20

*First day attendance required; cross-listed with STAT 354-02*

MATH 361-01 Theory of Computation Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 203 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 2 / 30

*Permission required; to request permission to register, complete the waitlist form on the MSCS waitlist page; first day attendance required; cross-listed with COMP 361-01*

MATH 377-01 Real Analysis Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 202 Instructor: Joseph Benson Avail./Max.: 10 / 24

MATH 379-01 Combinatorics Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 241 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: 0 / 24

MATH 432-01 Mathematical Modeling Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 245 Instructor: William Mitchell Avail./Max.: Closed 3 / 16

MATH 476-01 Representation Theory Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 245 Instructor: Thomas Halverson Avail./Max.: 3 / 16

Media and Cultural Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MCST 110-01 Texts and Power: Foundations of Media and Cultural Studies Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 212 Instructor: Leola Johnson Avail./Max.: 3 / 18

*First day attendance required*

MCST 114-01 News Reporting and Writing Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 212 Instructor: Howard Sinker Avail./Max.: -1 / 20

*First day attendance required*

MCST 128-01 Film Analysis/Visual Culture Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 226 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: Closed 4 / 24

*First day attendance required*

MCST 194-01 On Television Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 213 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: 1 / 21

*First day attendance required*

MCST 202-01 Global Media Industries Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 401 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: 8 / 25

*First day attendance required; cross-listed with INTL 202-01*

MCST 294-01 The Middle East Through Film Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: -3 / 20

*First day attendance required; cross-listed with INTL 294-01*

MCST 294-02 Radical Reelism Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 205 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: Closed 2 / 16

*Cross-listed with AMST 294-03*

MCST 294-03 Intro to Video Production Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ART 301 Instructor: Morgan Adamson Avail./Max.: 0 / 12

*Appropriate for First-Year students*

MCST 354-01 Blackness in the Media Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 212 Instructor: Leola Johnson Avail./Max.: 16 / 24

*First day attendance required; cross-listed with AMST 354-01*

MCST 394-02 Media, War and Conflict Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 401 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with INTL 394-01*

MCST 488-01 Adv Topics Seminar: Gender Labor and the Media Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 213 Instructor: Morgan Adamson Avail./Max.: 9 / 12

*First day attendance required*

Music

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MUSI 110-01 Music Appreciation Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 1 / 25

MUSI 113-01 Theory I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 9 / 25

MUSI 113-02 Theory I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 5 / 25

MUSI 113-L1 Theory I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 5 / 25

MUSI 113-L2 Theory I Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 10 / 25

MUSI 153-01 Electronic Music Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Reid Kruger Avail./Max.: Closed 1 / 13

MUSI 194-01 Music and the Meaning of Life Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 219 Instructor: Randall Bauer Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

MUSI 205-01 Chinese and Sinophone Music Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 18 / 25

*Cross-listed with ASIA 205-01*

MUSI 213-01 Theory III, Form and Analysis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Randall Bauer Avail./Max.: 4 / 16

MUSI 294-02 Language and Music Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 212 Instructor: Morgan Sleeper Avail./Max.: Closed 0 / 18

*First day attendance required; cross-listed with LING 294-01*

MUSI 342-01 Medieval to Mozart Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 16 / 25

MUSI 370-01 Conducting Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 5 / 10

*Permission of instructor required*

MUSI 425-01 Seminar in Composers/Genres: Late Beethoven and Critical Musicology Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 11 / 16

MUSI 70-01 Wind Symphony Days: M Time: 07:15 pm-08:45 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 12 / 80

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 72-01 African Music Ensemble Days: T R Time: 06:45 pm-08:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 4 / 25

MUSI 74-01 Macalester Concert Choir Days: M WR Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 14 / 50

MUSI 76-01 Macalester Chorale Days: T Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 8 / 70

*Additional required meeting time on Thursdays from 6:30-8:00pm in Music 113 (Hewitt Hall). Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 78-01 Asian Music Ensemble Days: F Time: 04:30 pm-06:30 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 17 / 25

MUSI 80-01 Mac Jazz Band Days: M W Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 26 / 50

MUSI 82-01 Jazz/Popular Music Combos Days: M Time: 07:00 pm-09:00 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Peter Hennig Avail./Max.: 35 / 50

MUSI 84-01 Pipe Band Days: W Time: 06:30 pm-08:00 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Michael Breidenbach Avail./Max.: 20 / 50

MUSI 86-01 Chamber Ensembles Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 17 / 50

MUSI 88-01 Macalester Symphony Orchestra Days: T R Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 18 / 70

MUSI 90-01 Mac Early Music Ensemble Days: W Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: MUSIC 121 Instructor: Clea Galhano Avail./Max.: 46 / 50

MUSI 94-01 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 4 / 10

*Studio instruction may be taken by any Macalester student in voice, piano, harpsichord, organ, guitar, recorder, a variety of other standard orchestral instruments, as well as some non-Western instruments. Please refer to the Music Department web page for specific lesson and fee arrangements. Registration must be done in person (in Office 201 of the Music Building) at the beginning of the semester. Please contact Rachel Hest, Department Coordinator (rhest@macalester.edu), for more information.*

MUSI 94-03 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Christine Dahl Avail./Max.: 3 / 10

MUSI 94-04 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-05 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-08 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Linh Kauffman Avail./Max.: 6 / 10

MUSI 94-09 Jazz/Contemporary Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rachel Holder Avail./Max.: 6 / 10

MUSI 94-10 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 94-11 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Patricia Kent Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-14 Jazz Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-15 Jazz Bass Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 10 / 10

MUSI 94-1C Jazz Trumpet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Solomon Parham Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-1M Trombone Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Richard Gaynor Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-22 Violin Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: James Garlick Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-23 Violin Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: James Garlick Avail./Max.: 10 / 10

MUSI 94-27 Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Jeffrey Thygeson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-29 Flute Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Martha Jamsa Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-2W Percussion Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Steve Kimball Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-33 Clarinet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-36 Cello Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Thomas Rosenberg Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-4M Percussion Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Peter Hennig Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-4W Oboe Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Seerup Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-5M African Percussion Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-AM Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-CY Cello Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Thomas Rosenberg Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-EM Jazz Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sean Turner Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-GW Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Patricia Kent Avail./Max.: 10 / 10

MUSI 94-GX Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Patricia Kent Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-H6 Clarinet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-HG Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Linh Kauffman Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-HH Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-HI Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-HM Jazz/Contemporary Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rachel Holder Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 94-HW Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 4 / 10

MUSI 94-HX Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-M6 Clarinet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-M8 Saxophone Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: LeAnn Lindgren Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-M9 Trumpet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lynn Erickson Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-MB Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Christine Dahl Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-MD Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-MG Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Linh Kauffman Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-MK Jazz Improvisation Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-ML African Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-MM Jazz Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 94-MN Jazz Bass Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-MV Violin Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: James Garlick Avail./Max.: 4 / 10

MUSI 94-MX Viola da gamba Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Julie Elhard Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-PM Jazz Bass Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-WD Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 94-WG Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Linh Kauffman Avail./Max.: 1 / 10

MUSI 94-WM Jazz Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 94-WO French Horn Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Caroline Lemen Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 96-01 Piano for Proficiency Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 8 / 20

MUSI 96-03 Piano for Proficiency Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Christine Dahl Avail./Max.: 2 / 10

MUSI 96-04 Piano for Proficiency Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 3 / 10

Neuroscience

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
NSCI 488-01 Neuroscience Capstone Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 300 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: Closed -2 / 12

Physical Education

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PE 03-01 Beginning Social Dance Days: M Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Julie Kendle Avail./Max.: 1 / 25

PE 04-01 Karate I Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Joel Ertl Avail./Max.: 6 / 15

PE 06-01 Yoga I Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Laura Sleck Avail./Max.: 5 / 25

PE 06-02 Yoga I Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Laura Sleck Avail./Max.: 4 / 25

PE 06-03 Yoga I: Hatha Yoga Days: T R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Elizabeth Persico Avail./Max.: -1 / 25

PE 14-01 Karate II Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Joel Ertl Avail./Max.: 9 / 10

PE 18-01 Pilates Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: 8 / 25

PE 20-01 Weight Training Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR FITNESS RM Instructor: Scott Hintz Avail./Max.: 1 / 25

PE 28-01 Pilates II Days: T R Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: 11 / 25

PE 33-01 Salsa Dance Days: R Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Don DeBoer Avail./Max.: 0 / 25

PE 40-01 Self Defense Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Gina Wood Avail./Max.: 10 / 25

Philosophy

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHIL 100-01 Introduction to Philosophy: With Film Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

PHIL 100-02 Introduction to Philosophy: With Film Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 010 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: Closed 0 / 20

PHIL 111-01 Introduction to Symbolic Logic Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 206 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: 6 / 20

PHIL 111-02 Introduction to Symbolic Logic Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 206 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: -2 / 20

PHIL 121-01 Ethics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Martin Gunderson Avail./Max.: Closed 4 / 20

PHIL 210-01 Existential Metaphysics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 111 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: Closed 6 / 15

PHIL 214-01 Darwin, Nietzsche, Freud Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 214 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with GERM 314-01; sophomore standing required*

PHIL 225-01 Digital Ethics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 111 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with COMP 154-01*

PHIL 225-02 Digital Ethics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 111 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with COMP 154-02*

PHIL 313-01 Advanced Symbolic Logic Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06A Instructor: Janet Folina Avail./Max.: 8 / 15

*Cross-listed with MATH 313-01*

PHIL 315-01 Contemporary Epistemology Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Samuel Asarnow Avail./Max.: Closed -2 / 15

PHIL 489-01 Senior Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: Closed 0 / 10

PHIL 489-02 Senior Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: Samuel Asarnow Avail./Max.: 3 / 10

Physics and Astronomy

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHYS 111-01 Contemporary Concepts Days: M W F