Spring 2019 Class Schedule - updated June 24, 2020 at 2:30 PM

This is a snapshot of the class schedule and enrollment information, updated daily outside of active registration periods.

American Studies
Anthropology
Art and Art History
Asian Studies
Biology
Chemistry
Chinese
Classical Mediterranean and Middle East
Computer Science
Economics
Educational Studies
English
Environmental Studies
French and Francophone Studies
Geography
Geology
German Studies
History
Interdisciplinary Studies
International Studies
Japanese
Latin American Studies
Linguistics
Mathematics
Media and Cultural Studies
Music
Neuroscience Studies
Neuroscience
Physical Education
Philosophy
Physics and Astronomy
Political Science
Portuguese
Psychology
Religious Studies
Russian Studies
Sociology
Spanish
Theater and Dance
Women's, Gender, and Sexuality Studies

American Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
AMST 194-01 30670 Gender, Race, and US Popular Culture Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 304 Instructor: Lizeth Gutierrez Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with WGSS 194-03*

AMST 209-01 30091 Civil Rights in the United States Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: Crystal Moten Avail./Max.: Closed 5 / 20

*First day attendance required; cross-listed with HIST 209-01*

AMST 222-01 30083 Imagining the American West Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 304 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed -4 / 20

*Cross-listed with HIST 222-01*

AMST 226-01 30081 American Indian History since 1871 Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 212 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with HIST 226-01*

AMST 237-01 30294 Environmental Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 270 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: Closed -1 / 18

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 237-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

AMST 281-01 30673 Bruce Lee Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 400 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-02 and MCST 281-01*

AMST 288-01 30405 Identity, Race, and Ethnicity in Japan Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with JAPA 288-01 and INTL 288-01*

AMST 294-01 30671 The Midwest in US Culture Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 217 Instructor: Nathan Titman Avail./Max.: Closed 5 / 15

AMST 294-02 30672 Racism, Queerness, and HIV/AIDS Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 217 Instructor: Nathan Titman Avail./Max.: Closed 3 / 15

AMST 294-03 30772 Chicano/a History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 400 Instructor: Lizeth Gutierrez Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with HIST 294-07 and LATI 294-02*

AMST 308-01 30224 Introduction to U.S. Latino/a Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 212 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed -1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 308-01 and LATI 308-01; limit will reflect 4 seats held for FR*

AMST 315-01 30675 U.S. Imperialism from the Philippines to Viet Nam Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 400 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 3 / 15

*Cross-listed with ASIA 315-01 and HIST 315-01*

AMST 341-01 30021 City Life: Segregation, Integration, and Gentrification Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 11 / 20

*Appropriate for first years; cross-listed with GEOG 341-01*

AMST 380-01 30442 Topics in African American Literature: Black Feminist Theory Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 011 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with ENGL 380-01 and WGSS 394-03; first day attendance required*

AMST 384-01 30274 Langston Hughes: Global Writer Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: 10 / 20

*No prerequisites; suitable for first years; cross-listed with INTL 384-01 and ENGL 384-01*

Anthropology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ANTH 111-01 30367 Cultural Anthropology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06A Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: 7 / 30

ANTH 111-02 30374 Cultural Anthropology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06A Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 6 / 30

ANTH 112-01 30365 Archaeology and Human Origins Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: 10 / 24

ANTH 194-01 30710 Ethics in Archaeology and Museums Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 206 Instructor: Vanessa Rousseau Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with CLAS 194-01*

ANTH 223-01 30142 Introduction to Archaeology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 001 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 6 / 25

*Cross-listed with CLAS 223-01*

ANTH 241-01 30372 Anthropology of Death and Dying Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; to meet in lower level of the Chapel*

ANTH 243-01 30368 Psychological Anthropology Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with PSYC 243-01*

ANTH 294-01 30371 World Healing Traditions Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: Closed 3 / 20

ANTH 294-03 30661 Topics in Linguistic Anthropology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 111 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: 13 / 20

*Cross-listed with LING 280-01*

ANTH 368-01 30373 Life Histories/Cultures/Selves Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 05 Instructor: Dianna Shandy Avail./Max.: 2 / 14

*Cross-listed with WGSS 394-01*

ANTH 380-01 30883 Stigma and Disabilities Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 305 Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: -1 / 20

*No prerequisites for spring 2019; appropriate for first-years*

ANTH 387-01 30366 Darwin and Evolutionary Thought Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: 13 / 20

ANTH 394-02 30680 Global Generosity Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with INTL 394-01*

ANTH 394-03 30916 Global Public Health Ethics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 404 Instructor: Kata Chillag Avail./Max.: 5 / 15

*Sophomore standing; cross-listed with INTL 394-03*

ANTH 405-01 30115 Ethnomusicology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 8 / 16

*Cross-listed with MUSI 405-01*

ANTH 490-01 30375 Senior Seminar Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06B Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: Closed -2 / 8

Art and Art History

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ART 130-01 30175 Drawing I Days: M W Time: 08:30 am-11:40 am Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

ART 131-01 30176 Ceramics I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: Closed 2 / 14

*First day attendance required; $100 material fee required; limit will reflect 8 seats for SR/JR, 3 for SO and 3 for FR*

ART 161-01 30177 Art of the West II Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: Closed -4 / 25

ART 171-01 30178 Art of the East II: Japan Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ASIA 171-01*

ART 194-01 30844 Digital Photojournalism: News in Emerging Contexts Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: Closed 0 / 15

*Cross-listed with MCST 194-01*

ART 233-01 30180 Photography I Days: M W F Time: 12:00 pm-02:10 pm Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; limit will reflect 2 seats held for SO and 2 for FR*

ART 234-01 30181 Painting I Days: T R Time: 08:30 am-11:40 am Room: ART 308 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: Closed 2 / 14

*First day attendance required*

ART 235-01 30182 Sculpture I: Basic Sculpture with a Dose of Hot Metal Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 118 Instructor: Stanton Sears Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

ART 236-01 30183 Printmaking I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 214 Instructor: Nicole Simpkins Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required*

ART 264-01 30184 Contemporary Art and Critical Theory Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 9 / 20

ART 281-01 30683 Art and Architecture of Ancient Near East Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with CLAS 294-04*

ART 284-01 30684 Art and Architecture of Byzantium and Medieval Europe Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with RELI 294-08*

ART 294-02 30741 Art, Trade, and Treasure of the "Silk Road" Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-01*

ART 333-01 30189 Photography II Days: M W F Time: 02:20 pm-04:30 pm Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: Closed 1 / 10

ART 372-01 30186 Sculpture II: Metal Fabrication and Welding Days: TBA Time: TBA Room: ART 118 Instructor: Stanton Sears Avail./Max.: Closed -1 / 5

ART 373-01 30187 Printmaking II Days: TBA Time: TBA Room: ART 118 Instructor: Nicole Simpkins Avail./Max.: -1 / 8

*Permission of instructor required; first day attendance required*

ART 374-01 30188 Ceramic Art II Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: 0 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required; $100 material fee required*

ART 394-01 30190 Traditional and Digital Illustration Days: M W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: ART 206 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 0 / 10

*First day attendance required; prerequisite of ART 130*

ART 487-01 30191 Art History Methodology Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ARTCOM 205 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 1 / 5

ART 488-01 30192 Senior Studio Seminar Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 105 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: 6 / 16

Asian Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ASIA 111-01 30818 Introduction to Asian Studies: Asian Humanities, Adaptation and Appropriation Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 217 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 9 / 20

ASIA 123-01 30796 Masterpieces of Chinese Literature Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 217 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with CHIN 123-01; students capable of reading texts in the original Chinese would be encouraged to enroll concurrently in the 1-credit ASIA 191-01 Advanced Readings in Chinese course*

ASIA 124-01 30624 Asian Religions: Dharma and Dao, Big Ideas in India and China Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 304 Instructor: James Laine Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with RELI 124-01*

ASIA 171-01 30179 Art of the East II: Japan Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ART 171-01*

ASIA 191-01 30819 Adv Readings in Chinese Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 111 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 12 / 20

*1 credit; permission of instructor required; S/N grading only; cross-listed with CHIN 191-01*

ASIA 255-01 30386 China on Screen Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 102 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with CHIN 255-01; film screenings on Monday evenings*

ASIA 276-01 30094 The Great Tradition in Japan before 1853 Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 112 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with HIST 276-01*

ASIA 294-01 30742 Art, Trade, and Treasure of the "Silk Road" Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 6 / 20

ASIA 294-02 30804 Bruce Lee Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 400 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with AMST 281-01 and MCST 281-01*

ASIA 315-01 30676 U.S. Imperialism from the Philippines to Viet Nam Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 400 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 3 / 15

*Cross-listed with AMST 315-01 and HIST 315-01*

ASIA 378-01 30097 War Crimes and Memory in East Asia Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 112 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with HIST 378-01*

Biology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
BIOL 117-01 30332 Women, Health and Reproduction Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 202 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: Closed -4 / 26

*First day attendance required; cross-listed with WGSS 117-01; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 117-02 30797 Women, Health and Reproduction Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 202 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: Closed 2 / 26

*First day attendance required; cross-listed with WGSS 117-02; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 255-01 30335 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: 0 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 255-02 30336 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: Closed 0 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 255-03 30337 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: 2 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 260-01 30338 Genetics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 100 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: Closed -3 / 40

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 265-01 30340 Cell Biology Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 250 Instructor: Devavani Chatterjea Avail./Max.: Closed -5 / 40

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 270-01 30341 Biodiversity and Evolution Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 250 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: -1 / 44

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 270-L1 30342 Biodiversity/Evolution Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: -2 / 22

*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 270-L2 30343 Biodiversity/Evolution Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed 1 / 22

*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 285-01 30344 Ecology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 250 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: Closed 0 / 44

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 285-01; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 285-L1 30345 Ecology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: Closed 1 / 22

*First day lab attendance required; cross-listed with ENVI 285-L1: ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 285-L2 30346 Ecology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed -1 / 22

*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 285-L2; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 351-01 30229 Biochemistry I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 241 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 5 / 32

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-01*

BIOL 351-L1 30230 Biochemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with CHEM 351-L1*

BIOL 351-L2 30231 Biochemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 11 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with CHEM 351-L2*

BIOL 351-L3 30885 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 10 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with CHEM 351-L3*

BIOL 352-01 30301 Biochemistry II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 270 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 3 / 16

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 352-01*

BIOL 355-01 30347 Virology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 270 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: 11 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 356-01 30348 Cellular and Molecular Neuroscience Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 205 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: Closed -3 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 356-L1 30349 Cellular and Molecular Neuroscience Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 277 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: Closed -3 / 16

*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 367-01 30350 Human Physiology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 250 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed 0 / 32

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 367-L1 30351 Human Physiology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 275 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 367-L2 30352 Human Physiology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 275 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 369-01 30353 Developmental Biology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 270 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 4 / 12

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 369-L1 30354 Developmental Biology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 4 / 12

*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 394-01 30355 Changing Arctic/Arctic Ecology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 204 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: Closed -1 / 15

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 473-01 30356 Research in Immunology Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 201 Instructor: Devavani Chatterjea Avail./Max.: 3 / 8

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 473-L1 30357 Research in Immunology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 277 Instructor: Devavani Chatterjea Avail./Max.: 3 / 8

*Permission of instructor required; first day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 476-01 30358 Research in Biodiversity and Evolution Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 247 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 1 / 6

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 476-L1 30359 Research in Biodiversity and Evolution Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 280 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 1 / 6

*First day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 486-01 30360 Seminar in Neuropharmacology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 205 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: 4 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 494-01 30361 Stem Cell Biology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 205 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: Closed 2 / 12

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

BIOL 494-02 30362 Seminar in Vertebrate Paleobiology and Evolution Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 175 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; for Biology Majors only; ACTC students may register on the first day of class with instructor permission; cross-listed with GEOL 394-01*

Chemistry

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHEM 112-01 30162 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 350 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 14 / 41

*First day attendance required*

CHEM 112-02 30163 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 350 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: Closed 2 / 41

*First day attendance required*

CHEM 112-03 30164 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 350 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed -1 / 40

*First day attendance required*

CHEM 112-04 30165 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 350 Instructor: Ekaterina Kadnikova Avail./Max.: 22 / 40

*First day attendance required*

CHEM 112-L1 30166 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: W Time: 01:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 343 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 1 / 18

*First day attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 112-L2 30167 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 343 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: Closed 3 / 18

*First day attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 112-L3 30168 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 347 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: Closed 4 / 18

*First day attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 112-L4 30169 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 343 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: Closed 6 / 18

*First day attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 112-L5 30170 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 343 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: Closed 4 / 18

*First day attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 112-L6 30171 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 343 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: Closed 4 / 18

*First day attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 112-L7 30172 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 347 Instructor: Marc Rodwogin Avail./Max.: 5 / 18

*First day attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 112-L8 30758 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 347 Instructor: Ekaterina Kadnikova Avail./Max.: 7 / 18

CHEM 112-L9 30759 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 347 Instructor: Ekaterina Kadnikova Avail./Max.: 4 / 18

CHEM 194-01 30232 Food Chemistry Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 301 Instructor: Susan Green Avail./Max.: Closed 0 / 24

CHEM 212-01 30173 Organic Chemistry II Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 100 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 11 / 40

*First day attendance required*

CHEM 212-02 30174 Organic Chemistry II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 100 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: Closed 1 / 40

*First day attendance required*

CHEM 212-L1 30203 Organic Chemistry II Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 8 / 16

*First day attendance required*

CHEM 212-L2 30204 Organic Chemistry II Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required*

CHEM 212-L3 30205 Organic Chemistry II Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Susan Green Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required*

CHEM 212-L4 30206 Organic Chemistry II Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: Closed 3 / 16

*First day attendance required*

CHEM 212-L5 30207 Organic Chemistry II Lab Days: F Time: 01:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: 1 / 16

*First day attendance required*

CHEM 222-01 30211 Analytical Chemistry Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 301 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 8 / 30

CHEM 222-L1 30212 Analytical Chemistry Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

CHEM 222-L2 30213 Analytical Chemistry Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 7 / 14

*First day attendance required*

CHEM 300-01 30215 Chemistry Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 23 / 70

CHEM 312-01 30216 Quantum Chemistry and Spectroscopy Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 206 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 4 / 24

CHEM 312-L1 30217 Quantum Chemistry and Spectroscopy Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 301 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 4 / 24

CHEM 320-01 30221 Computational Chemistry Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 370 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 6 / 12

CHEM 351-01 30225 Biochemistry I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 241 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 5 / 32

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-01*

CHEM 351-L1 30226 Biochemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 351-L1*

CHEM 351-L2 30228 Biochemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 11 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-L2*

CHEM 351-L3 30886 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 10 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 351-L3*

CHEM 352-01 30299 Biochemistry II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 270 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 3 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 352-01*

CHEM 394-01 30233 Special Topics in Organic Chemistry Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: -1 / 16

Chinese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHIN 102-01 30379 First Year Chinese II Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 111 Instructor: Jin Stone Avail./Max.: 11 / 20

CHIN 102-02 30380 First Year Chinese II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 111 Instructor: Jin Stone Avail./Max.: 5 / 20

CHIN 102-L1 30388 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 09:00 am-10:00 am Room: NEILL 110 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 6 / 14

CHIN 102-L2 30389 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 110 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 6 / 14

CHIN 102-L3 30390 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 110 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 7 / 14

CHIN 123-01 30795 Masterpieces of Chinese Literature Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 217 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with ASIA 123-01; students capable of reading texts in the original Chinese would be encouraged to enroll concurrently in the 1-credit CHIN 191-01 Advanced Readings in Chinese course*

CHIN 191-01 30817 Adv Readings in Chinese Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 111 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 12 / 20

*1 credit; permission of instructor required; S/N grading only; cross-listed with CHIN 191-01*

CHIN 204-01 30381 Second Year Chinese II Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 112 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 10 / 20

CHIN 204-02 30382 Second Year Chinese II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 112 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: Closed 3 / 20

CHIN 204-L1 30391 Second Year Chinese II Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 110 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 2 / 14

CHIN 204-L2 30392 Second Year Chinese II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 110 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 8 / 14

CHIN 204-L3 30393 Second Year Chinese II Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: NEILL 111 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 6 / 14

CHIN 255-01 30385 China on Screen Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 102 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with ASIA 255-01; film screenings on Monday evenings*

CHIN 306-01 30383 Third Year Chinese II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 110 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 9 / 20

CHIN 306-L1 30394 Third Year Chinese II Lab Days: W Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 404 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 1 / 8

CHIN 306-L2 30395 Third Year Chinese II Lab Days: W Time: 02:30 pm-03:30 pm Room: NEILL 404 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 4 / 8

CHIN 409-01 30708 A Kaleidoscope of China: Chinese in Context Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 113 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 7 / 15

Classical Mediterranean and Middle East

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CLAS 101-01 30140 The Classical Mediterranean and Middle East Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06A Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 24 / 40

CLAS 127-01 30697 Women, Gender and Sexuality in Ancient Greece and Rome Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 002 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 9 / 25

*Cross-listed with WGSS 127-01*

CLAS 129-01 30143 Greek Myths Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 001 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: Closed 5 / 25

CLAS 135-01 30144 India and Rome Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 205 Instructor: Laine, Overman Avail./Max.: Closed -1 / 30

*Cross-listed with RELI 135-01*

CLAS 194-01 30711 Ethics in Archaeology and Museums Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 206 Instructor: Vanessa Rousseau Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with ANTH 194-12*

CLAS 212-01 30146 Elementary Latin II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 001 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 7 / 20

CLAS 212-L1 30147 Elementary Latin II Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: CARN 105 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 7 / 20

CLAS 214-01 30148 Elementary Arabic II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 010 Instructor: Wessam Elmeligi Avail./Max.: 4 / 20

*ACTC student may register on Friday, November 30 with permission of the instructor*

CLAS 214-L1 30149 Elementary Arabic II Lab Days: W Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 011 Instructor: Wessam Elmeligi Avail./Max.: 0 / 10

CLAS 214-L2 30150 Elementary Arabic II Lab Days: M Time: 04:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 410 Instructor: Wessam Elmeligi Avail./Max.: 4 / 10

CLAS 218-01 30151 Elementary Hebrew II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 11 / 20

CLAS 218-L1 30152 Elementary Hebrew II Days: R Time: 01:50 pm-02:50 pm Room: Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 6 / 10

CLAS 218-L2 30153 Elementary Hebrew II Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 5 / 10

CLAS 223-01 30141 Introduction to Archaeology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 001 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 6 / 25

*Cross-listed with ANTH 223-01*

CLAS 294-01 30154 Hyphenating Identities: Multiculturalisms in Al-Andalus and the Americas Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 215 Instructor: Elmeligi, Ortiz Diaz Avail./Max.: 1 / 20

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 394-01*

CLAS 294-03 30701 Trauma and Drama Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 14 / 20

CLAS 294-04 30812 Art and Architecture of the Ancient Near East Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with ART 281-01*

CLAS 332-01 30156 Intermediate Latin II: Poetry Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 105 Instructor: Mark Gustafson Avail./Max.: 11 / 20

CLAS 342-01 30157 Intermediate Arabic II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 010 Instructor: Wessam Elmeligi Avail./Max.: 4 / 20

*ACTC student may register on Friday, November 30 with permission of the instructor*

CLAS 342-L1 30158 Intermediate Arabic II Lab Days: M Time: 08:30 am-09:30 am Room: MAIN 410 Instructor: Wessam Elmeligi Avail./Max.: Closed -1 / 10

CLAS 342-L2 30159 Intermediate Arabic II Lab Days: R Time: 04:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 410 Instructor: Wessam Elmeligi Avail./Max.: 4 / 10

Computer Science

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
COMP 112-01 30531 Introduction to Data Science Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 241 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: Closed -1 / 24

*First day attendance required; cross-listed with MATH 112-01; limit will reflect saving 6 seats for SR, 6 for JR, 6 for SO, 6 for FR*

COMP 123-01 30532 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 258 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: Closed 3 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 5 seats held for FR*

COMP 123-02 30533 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 258 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: Closed 5 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 5 seats held for FR*

COMP 123-03 30534 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 258 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: Closed 4 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 5 seats held for FR*

COMP 123-04 30535 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 258 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: Closed -2 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 5 seats held for FR*

COMP 123-05 30536 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 258 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: Closed 2 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 5 seats held for FR*

COMP 124-01 30537 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 256 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 2 seats held for FR*

COMP 124-02 30538 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 256 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: 1 / 16

COMP 124-03 30539 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 256 Instructor: Sabirat Rubya Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 2 seats held for FR*

COMP 124-04 30540 Object-Oriented Programming and Data Structures Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 256 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: 0 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 2 seats held for FR*

COMP 124-L1 30541 Object-Oriented Program Lab Days: R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 256 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: 2 / 16

*Limit will reflect 2 seats held for FR*

COMP 124-L2 30542 Object-Oriented Program Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 256 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: -2 / 16

*Limit will reflect 2 seats held for FR*

COMP 124-L3 30543 Object-Oriented Program Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 256 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: 0 / 16

*Limit will reflect 2 seats held for FR*

COMP 124-L4 30544 Object-Oriented Program Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 256 Instructor: Sabirat Rubya Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Limit will reflect 2 seats held for FR*

COMP 221-01 30545 Algorithm Design and Analysis Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 205 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 5 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

COMP 221-02 30546 Algorithm Design and Analysis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 243 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: 7 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

COMP 225-01 30547 Software Design and Development Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 245 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

COMP 225-02 30548 Software Design and Development Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 245 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

COMP 240-01 30549 Computer Systems Organization Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 254 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: -2 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

COMP 240-02 30550 Computer Systems Organization Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: 2 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

COMP 261-01 30551 Theory of Computation Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 200 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 2 / 36

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with MATH 361-01*

COMP 302-01 30553 Introduction to Database Management Systems Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 258 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: -4 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

COMP 365-01 30554 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 254 Instructor: William Mitchell Avail./Max.: 1 / 24

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with MATH 365-01*

COMP 365-02 30582 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 254 Instructor: William Mitchell Avail./Max.: 3 / 24

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with MATH 365-02*

COMP 394-01 30556 Software Testing Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 245 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 0 / 24

COMP 440-01 30557 Collective Intelligence Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 241 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: -1 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 445-01 30558 Parallel and Distributed Processing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: 4 / 16

*Permission of instructor required*

COMP 479-01 30559 Network Science Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 245 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: Closed 0 / 20

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with MATH 479-01*

Economics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ECON 113-01 30049 Financial Accounting Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 305 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: Closed 1 / 25

ECON 116-01 30050 Organizational Leadership Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 305 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: 1 / 20

ECON 119-01 30051 Principles of Economics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 002 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: 2 / 25

ECON 119-02 30052 Principles of Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 002 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: 11 / 25

ECON 119-03 30053 Principles of Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 305 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: -2 / 25

ECON 119-04 30054 Principles of Economics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 305 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: 2 / 25

ECON 194-01 30849 African Amer Entrepreneurship Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 05 Instructor: Stephannie Lewis Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with SOCI 194-06*

ECON 221-01 30377 Introduction to International Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 002 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: Closed 1 / 25

ECON 225-01 30056 Comparative Economic Systems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 305 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 19 / 25

*Cross-listed with INTL 225-01*

ECON 229-01 30058 World Economic History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 304 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed -3 / 25

ECON 256-01 30060 Intro to Investment Banking Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 150 Instructor: Joyce Minor Avail./Max.: 3 / 25

*Restricted to FR/SO until 4:30pm on 11/29, at which time JRs and SRs can add if space is available*

ECON 294-01 30061 Introduction to Labor Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 206 Instructor: Lucas Threinen Avail./Max.: 0 / 25

ECON 294-03 30063 China's Modern Economy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 206 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: Closed -7 / 25

ECON 356-01 30064 Capital Markets Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 206 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: 19 / 25

ECON 361-01 30065 Intermediate Microeconomic Analysis Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 304 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 8 / 25

*First day attendance required*

ECON 361-02 30066 Intermediate Microeconomic Analysis Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 304 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 10 / 25

*First day attendance required*

ECON 371-01 30067 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 204 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 7 / 25

ECON 371-02 30068 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 204 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 6 / 25

ECON 381-01 30069 Introduction to Econometrics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 7 / 22

ECON 381-02 30071 Introduction to Econometrics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 206 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 1 / 22

ECON 381-L1 30070 Intro to Econometrics Lab Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 7 / 22

ECON 381-L2 30072 Intro to Econometrics Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 309 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 1 / 22

ECON 394-01 30073 Game Theory Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 107 Instructor: Lucas Threinen Avail./Max.: 17 / 25

ECON 405-01 30378 Industrial Organization Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 203 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: Closed 0 / 25

ECON 490-01 30076 Behavioral and Experimental Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 304 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed -7 / 21

*Cross-listed with PSYC 490-01*

ECON 494-01 30074 Multinational Corporations Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 12 / 25

Educational Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
EDUC 220-01 30037 Educational Psychology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 213 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 3 / 25

*First day attendance required; cross-listed with PSYC 220-01*

EDUC 230-01 30035 Community Youth Development in Multicultural America Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 215 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed -1 / 20

*First day attendance required*

EDUC 260-01 30036 Critical Issues in Urban Education Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 206 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: Closed 2 / 25

*First day attendance required*

EDUC 294-01 30039 Free Minds, Free People: Education for Liberation Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 402 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: Closed 5 / 25

*First day attendance required*

EDUC 330-01 30040 Philosophy of Education Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 400 Instructor: Ruthanne Kurth-Schai Avail./Max.: 1 / 20

*First day attendance required*

EDUC 380-01 30041 Research Methods for Educ/Adv Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

EDUC 460-01 30034 Education and Social Change Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 217 Instructor: Ruthanne Kurth-Schai Avail./Max.: 5 / 10

*Permission of instructor required; first day attendance required*

English

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENGL 105-01 30431 Identities and Differences in U.S. Literature Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 300 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Limit reflects 5 seats held for FR*

ENGL 125-01 30417 Studies in Literature: Early Adulthood Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 208 Instructor: Elizabeth Weixel Avail./Max.: 6 / 20

ENGL 135-01 30420 Poetry Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Taylor Schey Avail./Max.: 5 / 20

ENGL 136-01 30425 Drama: Theater and Politics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 002 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: 9 / 20

ENGL 137-01 30688 Novel Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 105 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Limit will reflect 5 seats held for FR*

ENGL 150-01 30418 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 011 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: Closed 4 / 16

ENGL 150-02 30422 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 200 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: 1 / 16

ENGL 150-03 30430 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 208 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Limit will reflect 5 seats held for FR*

ENGL 150-04 30434 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 212 Instructor: Ping Wang Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Limit will reflect 5 seats held for FR*

ENGL 150-05 30435 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 213 Instructor: Ping Wang Avail./Max.: Closed -1 / 16

*Limit will reflect 5 seats held for FR*

ENGL 150-06 30437 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 011 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: Closed -1 / 16

*Limit will reflect 5 seats held for FR*

ENGL 150-07 30641 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 200 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: Closed 4 / 16

ENGL 194-01 30440 Introduction to African American Literature Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 270 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: Closed 0 / 20

ENGL 194-02 30706 Writing in US Academic Culture Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Jake Mohan Avail./Max.: 5 / 16

*Does not count for the English major or minor; limit reflects 4 seats held for SO and 4 seats held for FR*

ENGL 240-01 30427 20th Century British Lit: Modernist Women Writers Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with WGSS 294-03*

ENGL 263-01 30845 Muslim Women Writers Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with INTL 263-01, RELI 294-06 and WGSS 263-01*

ENGL 265-01 30423 Literature and Human Rights Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 203 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 2 / 20

ENGL 272-01 30424 Love and Madness in 19th Century American Literature Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 105 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 2 / 20

ENGL 280-01 30436 Crafts of Writing: Poetry of Migration, Immigration and Home Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 213 Instructor: Ping Wang Avail./Max.: Closed 3 / 16

ENGL 284-01 30642 Crafts of Writing: Screenwriting Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: Closed 2 / 16

ENGL 285-01 30724 Introduction to Playwriting and Textual Analysis Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 101 Instructor: Alayna Jacqueline Avail./Max.: Closed 3 / 14

*Cross-listed with THDA 242-01*

ENGL 286-01 30443 Narrative Journalism Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 002 Instructor: Stephen Smith Avail./Max.: Closed 1 / 16

ENGL 294-01 30421 British Romanticism: Poetics, Politics, Aesthetics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 112 Instructor: Taylor Schey Avail./Max.: 8 / 20

ENGL 294-02 30428 Beyond the Pale: Irish Caribbean Connections Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 12 / 20

ENGL 294-03 30433 The Place of Place: Writing Setting Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 111 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: 8 / 16

ENGL 294-04 30709 Musical Fictions Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: Closed 4 / 16

*Cross-listed with MUSI 294-01*

ENGL 294-06 30815 Feminist Reconstructions: Utopia, Masculinities, and Race Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Sonita Sarker Avail./Max.: 12 / 20

*No prerequisite; cross-listed with WGSS 220-01* *No prerequisite*

ENGL 380-01 30441 Topics in African American Literature: Black Feminist Theory Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 011 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with AMST 380-01 and WGSS 394-03; first day attendance required*

ENGL 384-01 30273 Langston Hughes: Global Writer Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: 10 / 20

*No prerequisites; suitable for first years; cross-listed with INTL 384-01 and AMST 384-01*

ENGL 386-01 30429 From Literature to Film: Virginia Woolf and Cinema Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 12 / 20

ENGL 394-01 30419 Global Middle Ages Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: LIBR 250 Instructor: Sierra Lomuto Avail./Max.: 1 / 20

ENGL 394-02 30432 Writing Resistance Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 105 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: 8 / 16

ENGL 400-01 30426 Senior Seminar: Theorizing Travel Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 003 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: 4 / 12

ENGL 406-01 30439 Projects in Creative Writing Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 003 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: 2 / 12

Environmental Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENVI 104-01 30843 Soil: Science and Sustainability Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 187 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: Closed 0 / 24

*Cross-listed with GEOL 104-01*

ENVI 130-01 30287 Science of Renewable Energy Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 150 Instructor: James Doyle Avail./Max.: Closed 2 / 40

*First day attendance required; cross-listed with PHYS 130-01*

ENVI 133-01 30289 Environmental Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 301 Instructor: Daniel Hornbach Avail./Max.: 9 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 133-L1 30290 Environmental Science Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Dosch, Hornbach Avail./Max.: 9 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 202-01 30590 Sustainability and the Campus Days: T Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MARKIM 201 Instructor: Suzanne Savanick Hansen Avail./Max.: 12 / 16

ENVI 221-01 30030 Environmental Ethics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with PHIL 221-01*

ENVI 234-01 30291 U.S. Environmental History Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LIBR 250 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: Closed -6 / 20

*First day attendance required; cross-listed with HIST 234-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 237-01 30293 Environmental Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 270 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: Closed -1 / 18

*First day attendance required; cross-listed with AMST 237-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 240-01 30295 The Earth's Climate System Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 201 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: Closed 2 / 24

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 240-L1 30296 Earth's Climate System Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: Closed 1 / 24

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 254-01 30297 Population 7 Billion: Global Population Issues and Trends Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06A Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 254-01*

ENVI 258-01 30020 Geography of Environmental Hazards Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 107 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 2 / 30

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 258-01*

ENVI 280-01 30298 Environmental Classics Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: -1 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 285-01 30755 Ecology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 250 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: Closed 0 / 44

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 285-01: ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

ENVI 285-L1 30756 Ecology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: Closed 1 / 22

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 285-L1: ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

ENVI 285-L2 30757 Ecology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed -1 / 22

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 285 L2: ACTC students may register on the first day of class, with instructor permission*

ENVI 294-02 30793 Food, Farming, and the Environment in the US Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Hannah Ramer Avail./Max.: 1 / 20

*Cross-listed with HIST 294-08*

ENVI 360-01 30255 Paleoclimate Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 270 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 13 / 16

*Cross-listed with GEOL 360-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 360-L1 30256 Paleoclimate Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 13 / 16

*Cross-listed with GEOL 360-L1; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 394-01 30810 Social Responsibility and the Private Sector: Preserving Social Capital to Enable Sustainable Growth Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 270 Instructor: Raj Rajan Avail./Max.: 13 / 20

French and Francophone Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
FREN 102-01 30460 French II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 409 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 10 / 20

*First day attendance required*

FREN 102-02 30461 French II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 402 Instructor: Martine Sauret Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required*

FREN 102-L1 30472 French II Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L2 30473 French II Lab Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: NEILL 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L3 30474 French II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L4 30475 French II Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 409 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-01 30462 Accelerated French I-II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 409 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 16 / 20

*First day attendance required*

FREN 111-L1 30476 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 409 Instructor: Alexie Baldovi Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-01 30463 French III Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 402 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: Closed 10 / 25

*First day attendance required*

FREN 203-02 30927 French III Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 215 Instructor: Laurie O'Brien Avail./Max.: 7 / 20

FREN 203-L1 30478 French III Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 102 Instructor: Alexie Baldovi Avail./Max.: 0 / 13

*First day attendance required*

FREN 203-L2 30479 French III Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 217 Instructor: Alexie Baldovi Avail./Max.: -1 / 14

*First day attendance required*

FREN 203-L3 30967 French III Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 409 Instructor: Alexie Baldovi Avail./Max.: 10 / 10

FREN 204-01 30464 Text, Film and Media Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 400 Instructor: Martine Sauret Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-02 30465 Text, Film and Media Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 402 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: Closed -1 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-03 30466 Text, Film and Media Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 402 Instructor: Martine Sauret Avail./Max.: 11 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-L1 30480 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 09:10 am-10:10 am Room: NEILL 404 Instructor: Alexie Baldovi Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L2 30481 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 404 Instructor: Alexie Baldovi Avail./Max.: 3 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L3 30482 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 409 Instructor: Alexie Baldovi Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L4 30483 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: NEILL 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L5 30484 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L6 30485 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-01 30467 Advanced Expression: Communication Tools Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 404 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 15 / 20

*First day attendance required*

FREN 305-L1 30486 Advanced Expression: Communication Tools Days: T Time: 09:10 am-10:10 am Room: NEILL 217 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 8 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-L2 30487 Advanced Expression: Communication Tools Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 409 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 306-01 30468 Introduction to Literary Analysis Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 216 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

FREN 311-01 30469 Francophone Cultures of/in America Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 402 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 8 / 20

*First day attendance required*

FREN 394-01 30470 Francophone Literature in Translation Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 409 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 18 / 20

*First day attendance required*

FREN 479-01 30471 French Intellectuals in/and the World Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 214 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 16 / 20

Geography

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOG 111-01 30689 Human Geography of Global Issues Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 06A Instructor: John Bowman Avail./Max.: Closed 5 / 35

GEOG 113-01 30001 World Regional Geography: People, Places and Globalization Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 107 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 3 / 35

*First day attendance required*

GEOG 225-01 30002 Introduction to Geographic Information Systems Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 107 Instructor: Kelsey McDonald Avail./Max.: 3 / 30

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L1 30003 Introduction to Geographic Information Systems Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L2 30004 Introduction to Geographic Information Systems Days: W Time: 10:50 am-12:20 pm Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 4 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 248-01 30005 The Political Geography of Nations and Nationalism Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 203 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 6 / 20

*First day attendance required*

GEOG 249-01 30006 Environment and Society in Latin America Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 13 / 25

*First day attendance required; cross-listed with LATI 249-01*

GEOG 254-01 30007 Population 7 Billion: Global Population Issues and Trends Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06A Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 254-01*

GEOG 258-01 30008 Geography of Environmental Hazards Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 107 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 2 / 30

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 258-01*

GEOG 294-01 30009 Life and Geography of Middle East: From Colonialism to Arab Spring Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 107 Instructor: John Bowman Avail./Max.: 13 / 20

*First day attendance required*

GEOG 341-01 30010 City Life: Segregation, Integration, and Gentrification Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 11 / 20

*Appropriate for first years; cross-listed with AMST 341-01*

GEOG 363-01 30011 Geography of Development and Underdevelopment Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 105 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

GEOG 368-01 30012 Health GIS Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 109 Instructor: Kelsey McDonald Avail./Max.: 5 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 368-L1 30848 Health GIS Lab Days: TBA Time: TBA Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 5 / 12

GEOG 378-01 30013 Statistical Research Methods in Geography Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: 2 / 25

*First day attendance required; geography majors only*

GEOG 394-01 30014 Public Health in Latin America Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Eric Carter Avail./Max.: Closed 3 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 394-01*

GEOG 394-02 30016 Cultural Atlas Production Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: LIBR 250 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 394-04 30690 Gender, Development and Public Policy Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 105 Instructor: John Bowman Avail./Max.: 11 / 15

GEOG 476-01 30017 Transportation Geography Sem Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 105 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: 5 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 479-01 30018 Migrants, Migration and the Global Landscape of Population Change Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 105 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 6 / 15

*First day attendance required*

Geology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOL 101-01 30242 Dinosaurs Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 100 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed -2 / 48

GEOL 104-01 30667 Soil: Science and Sustainability Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 187 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: Closed 0 / 24

*Cross-listed with ENVI 104-01*

GEOL 165-01 30244 History/Evolution of Earth Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 100 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 29 / 48

GEOL 165-L1 30245 History/Evolution of Earth Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 10 / 24

GEOL 165-L2 30246 History/Evolution of Earth Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 19 / 24

GEOL 260-01 30665 Geomorphology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 179 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: 4 / 18

GEOL 260-L1 30666 Geomorphology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 179 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: 4 / 18

GEOL 265-01 30247 Sedimentology/Stratigraphy Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 3 / 18

GEOL 265-L1 30248 Sed/Strat Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 3 / 18

GEOL 302-01 30251 Petrology and Geochemistry Days: M W F Time: 08:30 am-10:30 am Room: OLRI 179 Instructor: Karl Wirth Avail./Max.: 13 / 18

GEOL 360-01 30252 Paleoclimate Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 270 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 13 / 16

*Cross-listed with ENVI 360-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

GEOL 360-L1 30253 Paleoclimate Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 13 / 16

*Cross-listed with ENVI 360-L1; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

GEOL 394-01 30243 Seminar in Vertebrate Paleobiology and Evolution Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 175 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; for Geology Majors only; ACTC students may register on the first day of class with instructor permission; cross-listed with BIOL 494-01*

GEOL 450-01 30254 Senior Seminar Days: F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 170 Instructor: Chapman, Rogers Avail./Max.: 12 / 18

*1 credit*

German Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GERM 102-01 30488 Elementary German II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 214 Instructor: Brigetta Abel Avail./Max.: 9 / 20

GERM 102-L1 30498 Elementary German II Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 113 Instructor: STAFF Avail./Max.: 2 / 7

GERM 102-L2 30499 Elementary German II Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: NEILL 113 Instructor: STAFF Avail./Max.: 1 / 7

GERM 102-L3 30500 Elementary German II Lab Days: TBA Time: TBA Room: NEILL 113 Instructor: STAFF Avail./Max.: 7 / 7

*TBA section is reserved only for students whose academic class schedules conflict with all lab sessions offered. In such cases, you will register officially under the TBA section for your level, and contact the department chair, Linda Schulte-Sasse (schultesasse@macalester.edu; Neill 211C) prior to the beginning of the semester to coordinate times with other TBA students*

GERM 110-01 30489 Accelerated Elementary German Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 214 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 14 / 20

GERM 110-L1 30501 Accel Elementary German Lab Days: W Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 409 Instructor: STAFF Avail./Max.: 1 / 7

GERM 110-L4 31041 Accelerated Elem German Lab Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 212 Instructor: STAFF Avail./Max.: 9 / 10

GERM 203-01 30490 Intermediate German I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 212 Instructor: Gisela Peters Avail./Max.: 10 / 20

GERM 203-L1 30504 Intermediate German I Lab Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 404 Instructor: STAFF Avail./Max.: 1 / 5

GERM 203-L2 30505 Intermediate German I Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 214 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 5

GERM 203-L5 31203 Intermediate German I Lab Days: R Time: 09:00 am-10:00 am Room: NEILL 217 Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 10

GERM 204-01 30491 Intermediate German II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 216 Instructor: Linda Schulte-Sasse Avail./Max.: 13 / 20

GERM 204-L1 30508 Intermediate German II Lab Days: R Time: 10:00 am-11:00 am Room: NEILL 401 Instructor: STAFF Avail./Max.: 4 / 7

GERM 204-L2 30509 Intermediate German II Lab Days: R Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 3 / 7

GERM 255-01 30492 German Cinema Studies: Nazi Cinema Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 401 Instructor: Linda Schulte-Sasse Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with MCST 194-02; taught in English; no prerequisites; suitable for first-year students.*

GERM 305-01 30493 Advanced German Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 214 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 16 / 20

GERM 305-L1 30511 Advanced German Lab Days: M Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 400 Instructor: STAFF Avail./Max.: 3 / 7

GERM 305-L4 31202 Advanced German Lab Days: F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 214 Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 10

GERM 309-01 30494 German Cultural History II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 214 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 13 / 20

*Taught in German*

GERM 366-01 30495 Literature and Film Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 113 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 16 / 20

*Taught in German*

GERM 394-01 30496 Theoretical Approaches to European and American Cinema Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 401 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 7 / 30

*Mandatory film screening Monday evening; cross-listed with MCST 394-03; taught in English; counts as core course toward the Critical Theory concentration.*

GERM 488-01 30497 Senior Seminar Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 101 Instructor: Brigetta Abel Avail./Max.: 16 / 20

History

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
HIST 115-01 30100 Africa Since 1800 Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 002 Instructor: Tiffany Gleason Avail./Max.: 4 / 20

HIST 209-01 30090 Civil Rights in the United States Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: Crystal Moten Avail./Max.: Closed 5 / 20

*First day attendance required; cross-listed with AMST 209-01*

HIST 213-01 30101 Women in African History Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 002 Instructor: Tiffany Gleason Avail./Max.: 15 / 20

*Cross-listed with WGSS 294-05*

HIST 222-01 30082 Imagining the American West Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 304 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed -4 / 20

*Cross-listed with AMST 222-01*

HIST 226-01 30080 American Indian History since 1871 Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 212 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with AMST 226-01*

HIST 234-01 30292 U.S. Environmental History Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LIBR 250 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: Closed -6 / 20

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 234-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

HIST 276-01 30093 The Great Tradition in Japan before 1853 Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 112 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with ASIA 276-01*

HIST 283-01 30084 Amazon: A Cultural History Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 203 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with LATI 283-01*

HIST 284-01 30086 Imaging the Modern City Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 010 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: Closed 5 / 20

*Cross-listed with INTL 284-01*

HIST 290-01 30662 History: Then and Now Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Linda Sturtz Avail./Max.: 10 / 25

HIST 294-01 30088 Global France Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Jessica Pearson Avail./Max.: 11 / 20

HIST 294-02 30092 American Indians and Global Indigeneity Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 205 Instructor: Larson, Phillips Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with SOCI 294-01*

HIST 294-03 30098 History in Action: The Global in the Local Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Jessica Pearson Avail./Max.: Closed 1 / 13

*Prerequisite: one 100- or 200- level History course or consent of instructor; first day attendance required*

HIST 294-04 30102 Listen Closely: Oral History Theory and Practice Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: 7 / 16

HIST 294-06 30778 Africa Imagined: From Conrad to Wakanda Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 215 Instructor: Tiffany Gleason Avail./Max.: 20 / 25

HIST 294-07 30803 Chicano/a History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 400 Instructor: Lizeth Gutierrez Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with AMST 294-02 and LATI 294-02*

HIST 294-08 30929 Food, Farming, and the Environment in the US Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Hannah Ramer Avail./Max.: 1 / 20

*Cross-listed with ENVI 294-02*

HIST 315-01 30677 U.S. Imperialism from the Philippines to Viet Nam Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 400 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 3 / 15

*Cross-listed with AMST 315-01 and ASIA 315-01*

HIST 350-01 30103 Race, Gender, and Medicine Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: Closed -4 / 16

*Cross-listed with WGSS 394-02*

HIST 378-01 30096 War Crimes and Memory in East Asia Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 112 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with ASIA 378-01*

HIST 394-01 30089 Rumors in History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 009 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: Closed 1 / 20

Interdisciplinary Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTD 291-01 30920 Beginning to End Hunger in Belo Horizonte, Brazil and Beyond Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Damon, Moseley Avail./Max.: 1 / 15

*1 credit; graded S/N only; open to Food, Agriculture and Society (FAS), and International Development (ID), concentrators and prospective concentrators.*

INTD 330-01 30668 Mellon Seminar: Exploring Academia Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 003 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 5 / 10

*For Mellon Fellows only; 2 credits*

INTD 411-01 30669 Sr Seminar in Community and Global Health Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 105 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 7 / 25

*1 credit*

International Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTL 114-01 30257 Intro to International Studies: International Codes of Conduct Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 5 / 25

*Open to those who will be first years and sophomores in the fall, or by permission of instructor*

INTL 114-02 30589 Intro to International Studies: International Codes of Conduct Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 7 / 25

*Open to those who will be first years and sophomores in the fall, or by permission of instructor*

INTL 225-01 30057 Comparative Economic Systems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 305 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 19 / 25

*Cross-listed with ECON 225-01*

INTL 245-01 30258 Intro to Intl Human Rights Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 204 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: Closed 4 / 20

INTL 263-01 30846 Muslim Women Writers Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with ENGL 263-01, RELI 294-06 and WGSS 263-01*

INTL 282-01 30263 Introduction to International Public Health Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 304 Instructor: Kata Chillag Avail./Max.: Closed 0 / 25

INTL 284-01 30087 Imaging the Modern City Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 010 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: Closed 5 / 20

*Cross-listed with HIST 284-01*

INTL 285-01 30264 Ethnicity and Nationalism in Central and Eastern Europe Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 404 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with POLI 285-01*

INTL 288-01 30406 Identity, Race, and Ethnicity in Japan Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with JAPA 288-01 and AMST 288-01*

INTL 291-01 30926 Public Health Through Film Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 05 Instructor: Chatterjea, Chillag Avail./Max.: 6 / 15

*1 credit; course begins Monday, April 1st; first day attendance required*

INTL 294-02 30266 The Transnational Character of Alternative Culture Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 215 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with MCST 294-02*

INTL 294-04 30678 Barack Obama on the Global Stage Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: 11 / 20

INTL 300-01 30130 Advanced Feminist/Queer Theories and Methodologies Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 009 Instructor: Sonita Sarker Avail./Max.: 7 / 15

*First day attendance required; cross-listed with WGSS 300-01*

INTL 320-01 30612 Global Political Economy Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 206 Instructor: David Blaney Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with POLI 320-01*

INTL 352-01 30663 Transitional Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 208 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed -2 / 20

*Cross-listed with POLI 352-01*

INTL 384-01 30272 Langston Hughes: Global Writer Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: 10 / 20

*No prerequisites; suitable for first years; cross-listed with ENGL 384-01 and AMST 384-01*

INTL 394-01 30275 Global Generosity Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with ANTH 394-02*

INTL 394-02 30693 Structures and Cultures of International Journalism Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 213 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: 8 / 20

*No prerequisites; open to first years; cross-listed with MCST 394-01*

INTL 394-03 30695 Global Public Health Ethics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 404 Instructor: Kata Chillag Avail./Max.: 5 / 15

*Sophomore standing; cross-listed with ANTH 394-03*

INTL 488-01 30276 Senior Seminar: Thinking on a World Scale Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: -1 / 15

Japanese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
JAPA 102-01 30396 First Year Japanese II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 2 / 20

JAPA 102-02 30397 First Year Japanese II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 2 / 20

JAPA 102-L1 30407 First Year Japanese II Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 102 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 2 / 14

JAPA 102-L2 30408 First Year Japanese II Lab Days: M Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 102 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 6 / 14

JAPA 102-L3 30409 First Year Japanese II Lab Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 102 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 6 / 14

JAPA 102-L4 30898 First Year Japanese II Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 102 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 8 / 14

JAPA 204-01 30398 Second Year Japanese II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 10 / 20

JAPA 204-02 30399 Second Year Japanese II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 5 / 20

JAPA 204-L1 30410 Second Year Japanese II Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: NEILL 227 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 6 / 14

JAPA 204-L2 30411 Second Year Japanese II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 102 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 7 / 14

JAPA 204-L3 30412 Second Year Japanese II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 102 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 5 / 14

JAPA 288-01 30404 Identity, Race, and Ethnicity in Japan Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with AMST 288-01 and INTL 288-01*

JAPA 306-01 30400 Third Year Japanese II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 111 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 9 / 20

JAPA 306-L1 30413 Third Year Japanese II Lab Days: T Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 102 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 0 / 7

JAPA 306-L2 30414 Third Year Japanese II Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: NEILL 111 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 3 / 7

JAPA 408-01 30401 Fourth Year Japanese II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 111 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 8 / 15

JAPA 488-01 30402 Translating Japanese: Theory and Practice Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 102 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: 1 / 15

*Cross-listed with LING 488-01*

Latin American Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LATI 245-01 30602 Latin American Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 215 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with POLI 245-01*

LATI 249-01 30019 Environment and Society in Latin America Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 13 / 25

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 249-01*

LATI 283-01 30085 Amazon: A Cultural History Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 203 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with HIST 283-01*

LATI 294-01 30281 Sociology of Race/Ethnicity Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 208 Instructor: Erika Busse-Cardenas Avail./Max.: Closed 5 / 20

*Cross-listed with SOCI 220-01*

LATI 294-02 30802 Chicano/a History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 400 Instructor: Lizeth Gutierrez Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with AMST 294-03 and HIST 294-07*

LATI 307-01 30222 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 213 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 307-01*

LATI 308-01 30227 Introduction to U.S. Latino/a Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 212 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed -1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and SPAN 308-01; limit will reflect 4 seats held for FR*

LATI 394-01 30015 Public Health in Latin America Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Eric Carter Avail./Max.: Closed 3 / 15

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 394-01*

Linguistics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LING 100-01 30042 Introduction to Linguistics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 206 Instructor: Morgan Sleeper Avail./Max.: Closed -3 / 30

LING 104-01 30044 The Sounds of Language Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 212 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: -1 / 15

*Permission of instructor required*

LING 175-01 30045 Sociolinguistics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 304 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: Closed 4 / 20

*First day attendance required; cross-listed with SOCI 175-01; limit will reflect 3 seats held for SR, 3 for JR, 9 for SO and 5 for FR*

LING 194-01 30047 Internet Linguistics: The Language of Social Media Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 212 Instructor: Maria Heath Avail./Max.: 3 / 25

LING 200-01 30043 English Syntax Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: NEILL 112 Instructor: Morgan Sleeper Avail./Max.: Closed 0 / 15

LING 280-01 30640 Topics in Linguistic Anthropology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 111 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: 13 / 20

*Cross-listed with ANTH 294-03*

LING 378-01 30326 Psychology of Language Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 0 / 12

*Cross-listed with PSYC 378-01*

LING 401-01 30048 Field Methods Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 225 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: 7 / 15

LING 488-01 30403 Translating Japanese: Theory and Practice Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 102 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: 1 / 15

*Cross-listed with JAPA 488-01*

Mathematics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MATH 112-01 30561 Introduction to Data Science Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 241 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: Closed -1 / 24

*First day attendance required; cross-listed with COMP 112-01; limit will reflect saving 6 seats for SR, 6 for JR, 6 for SO, 6 for FR*

MATH 125-01 30562 Epidemiology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 241 Instructor: Vittorio Addona Avail./Max.: Closed -6 / 24

MATH 135-01 30563 Applied Multivariable Calculus I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 241 Instructor: Shay Logan Avail./Max.: Closed 3 / 28

*Limit will reflect 8 seats held for FR*

MATH 135-02 30564 Applied Multivariable Calculus I Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 254 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: Closed -2 / 28

*Limit will reflect 8 seats held for FR*

MATH 135-03 30685 Applied Multivariable Calculus I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 201 Instructor: Lori Ziegelmeier Avail./Max.: Closed -1 / 28

MATH 137-01 30565 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 001 Instructor: Joseph Benson Avail./Max.: 13 / 28

*Limit will reflect 8 seats held for FR*

MATH 137-02 30566 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 001 Instructor: Joseph Benson Avail./Max.: 4 / 28

*Limit will reflect 8 seats held for FR*

MATH 137-03 30567 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Shay Logan Avail./Max.: 12 / 28

*Limit will reflect 8 seats held for FR*

MATH 155-01 30568 Intro to Statistical Modeling Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 001 Instructor: David Ehren Avail./Max.: Closed -4 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 6 seats held for FR*

MATH 155-02 30569 Intro to Statistical Modeling Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 241 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: Closed -1 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 6 seats held for FR*

MATH 155-03 30570 Intro to Statistical Modeling Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 241 Instructor: Alicia Johnson Avail./Max.: Closed -4 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 6 seats held for FR*

MATH 155-05 30686 Intro to Statistical Modeling Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 241 Instructor: David Shuman Avail./Max.: Closed -6 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 155-06 30687 Intro to Statistical Modeling Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 241 Instructor: David Shuman Avail./Max.: Closed -6 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 212-01 30032 Philosophy of Mathematics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 200 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: -3 / 15

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with PHIL 312-01*

MATH 236-01 30572 Linear Algebra Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 204 Instructor: Thomas Halverson Avail./Max.: Closed -1 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 4 seats held for FR*

MATH 236-02 30573 Linear Algebra Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 204 Instructor: Thomas Halverson Avail./Max.: Closed 1 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; limit will reflect 4 seats held for FR*

MATH 237-01 30574 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 200 Instructor: Ian Whitehead Avail./Max.: 6 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 237-02 30575 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 200 Instructor: Ian Whitehead Avail./Max.: Closed 0 / 28

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 253-01 30576 Statistical Computing and Machine Learning Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 254 Instructor: Leslie Myint Avail./Max.: Closed -5 / 24

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 253-02 30577 Statistical Computing and Machine Learning Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 254 Instructor: Leslie Myint Avail./Max.: Closed -7 / 24

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 279-01 30578 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 205 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: Closed -1 / 28

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 279-02 30579 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 205 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: Closed 0 / 28

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 312-01 30637 Differential Equations Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 254 Instructor: Joseph Benson Avail./Max.: 3 / 24

MATH 354-01 30580 Probability Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 243 Instructor: Vittorio Addona Avail./Max.: Closed -6 / 24

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 361-01 30552 Theory of Computation Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 200 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 2 / 36

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with COMP 261-01*

MATH 365-01 30555 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 254 Instructor: William Mitchell Avail./Max.: 1 / 24

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with COMP 365-01*

MATH 365-02 30581 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 254 Instructor: William Mitchell Avail./Max.: 3 / 24

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with COMP 365-02*

MATH 376-01 30583 Algebraic Structures Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 205 Instructor: Ian Whitehead Avail./Max.: 3 / 24

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 378-01 30584 Complex Analysis Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 245 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: 13 / 24

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 394-01 30585 Correlated Data Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: Closed 7 / 20

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 454-01 30586 Bayesian Statistics Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 245 Instructor: Alicia Johnson Avail./Max.: Closed 3 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 455-01 30587 Mathematical Statistics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: 5 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 471-01 30588 Topology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 245 Instructor: Lori Ziegelmeier Avail./Max.: 6 / 16

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

MATH 479-01 30560 Network Science Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 245 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: Closed 0 / 20

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with COMP 479-01*

Media and Cultural Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MCST 110-01 30132 Texts and Power: Foundations of Media and Cultural Studies Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 201 Instructor: John Kim Avail./Max.: 2 / 16

MCST 126-01 30133 Local News Media Institutions Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 250 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: 11 / 28

MCST 128-01 30134 Film Analysis/Visual Culture Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 401 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed 0 / 21

MCST 194-01 30135 Digital Photojournalism: News in Emerging Contexts Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: Closed 0 / 15

*Cross-listed with ART 194-01*

MCST 194-02 30811 German Cinema Studies: Nazi Cinema Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 401 Instructor: Linda Schulte-Sasse Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with GERM 255-01; taught in English; no prerequisites; suitable for first-year students.*

MCST 234-01 30136 New Media Theories/Practices Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 304 Instructor: John Kim Avail./Max.: Closed 4 / 18

MCST 281-01 30674 Bruce Lee Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 400 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with AMST 281-01 and ASIA 294-02*

MCST 294-01 30139 Troubling the Record: Black Geographies and the Politics of Media Archives Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 402 Instructor: Tia-Simone Gardner Avail./Max.: 1 / 20

MCST 294-02 30696 The Transnational Character of Alternative Culture Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: NEILL 215 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with INTL 294-02*

MCST 323-01 30137 Fundamentals of Video Production Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ART 301 Instructor: Morgan Adamson Avail./Max.: Closed 0 / 12

MCST 394-01 30694 Structures and Cultures of International Journalism Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 213 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: 8 / 20

*No prerequisites; open to first years; cross-listed with INTL 394-02*

MCST 394-02 30707 Boundaries of Political Community: Humans, Animals, Cyborgs Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Althea Sircar Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with POLI 394-01*

MCST 394-03 30800 Theoretical Approaches to European and American Cinema Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 401 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 7 / 30

*Mandatory film screenings Monday evening; cross-listed with GERM 394-01; taught in English; counts as core course toward the Critical Theory concentration. *

MCST 488-01 30138 Adv Topics: Animating Ideas - Documentary and Social Life Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ART 301 Instructor: Morgan Adamson Avail./Max.: 3 / 12

Music

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MUSI 110-01 30105 Music Appreciation Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MUSIC 113 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 2 / 30

MUSI 114-01 30106 Theory II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: Closed 4 / 25

MUSI 114-L1 30107 Theory II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: Closed 4 / 25

MUSI 294-01 30108 Musical Fictions Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: Closed 4 / 16

*Cross-listed with ENGL 294-04*

MUSI 314-01 30109 Theory IV, Contemporary Theory and Literature Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Randall Bauer Avail./Max.: 9 / 15

MUSI 343-01 30110 Western Music-19th Century Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 8 / 25

MUSI 354-01 30111 Gender and Music Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 228 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; cross-listed with WGSS 354-01.*

MUSI 361-01 30112 Composition Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Randall Bauer Avail./Max.: 5 / 10

MUSI 405-01 30114 Ethnomusicology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 8 / 16

*Cross-listed with ANTH 405-01*

MUSI 71-01 30116 Wind Ensemble Days: M Time: 07:15 pm-08:45 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 1 / 75

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 73-01 30117 African Music Ensemble Days: T R Time: 06:45 pm-08:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 6 / 25

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 75-01 30118 Macalester Concert Choir Days: M WR Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Kira Winter Avail./Max.: 35 / 75

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 77-01 30119 Macalester Chorale Days: T Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Kira Winter Avail./Max.: 5 / 65

*Additional required meeting time on Thursdays from 6:30-8:00pm in Music 113 (Hewitt Hall). Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required.*

MUSI 79-01 30120 Asian Music Ensemble Days: T Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 17 / 25

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 81-01 30121 Mac Jazz Band Days: M W Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 23 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 83-01 30122 Jazz/Popular Music Combos Days: M Time: 07:00 pm-09:00 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Peter Hennig Avail./Max.: 36 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 85-01 30123 Pipe Band Days: W Time: 06:30 pm-10:00 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Michael Breidenbach Avail./Max.: 25 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 87-01 30124 Chamber Ensembles Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 29 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 89-01 30125 Macalester Symphony Orchestra Days: T R Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 14 / 70

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 91-01 30126 Mac Early Music Ensemble Days: W Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: MUSIC 121 Instructor: Clea Galhano Avail./Max.: 44 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 95-01 30104 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 4 / 10

*Studio instruction may be taken by any Macalester student in voice, piano, harpsichord, organ, guitar, recorder, a variety of other standard orchestral instruments, as well as some non-Western instruments. Please refer to the Music Department web page for specific lesson and fee arrangements. Registration must be done in person (in Office 201 of the Music Building) at the beginning of the semester. Please contact Rachel Hest, Department Coordinator (rhest@macalester.edu), for more information.*

MUSI 95-03 31140 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Christine Dahl Avail./Max.: 3 / 10

MUSI 95-04 31138 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-06 31177 Jazz Trumpet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Adam Meckler Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-08 31206 Jazz Bass Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 4 / 5

MUSI 95-09 31158 Jazz/Contemporary Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rachel Holder Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-10 31184 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-15 31150 Jazz Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-18 31161 Flute Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Martha Jamsa Avail./Max.: 6 / 10

MUSI 95-19 31193 Acoustic Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Jeffrey Thygeson Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 95-1M 31143 Trombone Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Richard Gaynor Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-22 31160 Violin Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mary Horozaniecki Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-25 31187 Cello Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Thomas Rosenberg Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 95-26 31170 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Patricia Kent Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 95-27 31164 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Linh Kauffman Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-2C 31172 French Horn Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Caroline Lemen Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-35 31173 Saxophone Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: LeAnn Lindgren Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-41 31155 Percussion Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Peter Hennig Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-42 31179 African Percussion Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 5 / 10

MUSI 95-4X 31190 Oboe Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Seerup Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-5E 31178 African Percussion Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 95-6W 31152 Clarinet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-BP 31205 Bagpipes Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Michael Breidenbach Avail./Max.: 3 / 5

MUSI 95-CU 31185 Violin Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Susie Park Avail./Max.: 5 / 10

MUSI 95-CY 31186 Cello Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Thomas Rosenberg Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-D4 31174 Saxophone Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: LeAnn Lindgren Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-EF 31195 Jazz Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sean Turner Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-FO 31197 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-H6 31154 Clarinet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-H7 31175 Bassoon Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Carole Smith Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-HL 31180 African Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-HM 31157 Jazz/Contemporary Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rachel Holder Avail./Max.: 5 / 10

MUSI 95-M9 31142 Trumpet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lynn Erickson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-MA 31189 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-MC 31137 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-MD 31176 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-ME 31194 Jazz Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sean Turner Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-MG 31196 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-MJ 31156 Jazz/Contemporary Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rachel Holder Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-MK 31182 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 3 / 10

MUSI 95-MN 31144 Jazz Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 2 / 10

MUSI 95-MQ 31162 Flute Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Martha Jamsa Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-MU 31146 Jazz Bass Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 95-MX 31141 Viola da Gamba Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Julie Elhard Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-W3 31165 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Patricia Kent Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-W6 31151 Clarinet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-WJ 31183 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-WV 31159 Violin Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mary Horozaniecki Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-WW 31191 Viola Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sabina Thatcher Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-XM 31163 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Linh Kauffman Avail./Max.: 2 / 10

MUSI 95-XX 31181 String Bass Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Kathryn Nettleman Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-YG 31171 Percussion Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Steve Kimball Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-YW 31192 Viola Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sabina Thatcher Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 97-01 31188 Piano for Proficiency Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 5 / 20

MUSI 97-03 31139 Piano for Proficiency Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Christine Dahl Avail./Max.: 1 / 10

MUSI 97-04 31136 Piano for Proficiency Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 7 / 10

Neuroscience Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
NEUR 300-01 30321 Directed Research Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 370 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: 9 / 10

*For Neuroscience Studies majors only*

Neuroscience

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
NSCI 488-01 30330 Neuroscience Capstone Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 370 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: 6 / 10

*2 credits; for Neuroscience majors only*

NSCI 488-02 30331 Neuroscience Capstone Days: F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 300 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: 2 / 10

*2 credits; for Neuroscience Studies majors only*

Physical Education

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PE 01-01 30444 Swimming I Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR POOL Instructor: Kyllian Griffin Avail./Max.: 17 / 25

PE 03-01 30445 Beginning Social Dance Days: M Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Julie Kendle Avail./Max.: -6 / 25

PE 04-01 30446 Karate I Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Anita Bendickson Avail./Max.: 6 / 15

PE 06-01 30447 Yoga I Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Anita Bendickson Avail./Max.: -1 / 25

PE 06-02 30448 Yoga I Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Laura Sleck Avail./Max.: 1 / 25

PE 06-03 30449 Yoga I Days: T R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Anita Bendickson Avail./Max.: 3 / 25

PE 07-01 30450 Personal Health, Wellness and Mindfulness Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR 36 Instructor: Marc Anderson Avail./Max.: 17 / 25

PE 13-01 30452 Intermediate Social Dance Days: M Time: 08:30 pm-10:00 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Julie Kendle Avail./Max.: 18 / 25

PE 14-01 30453 Karate II Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Anita Bendickson Avail./Max.: 8 / 10

PE 18-01 30454 Pilates Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: 0 / 25

PE 20-01 30455 Weight Training Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR FITNESS RM Instructor: Scott Hintz Avail./Max.: Closed -3 / 25

PE 21-01 30456 Swim for Fitness Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR POOL Instructor: Kyllian Griffin Avail./Max.: 18 / 25

PE 26-01 30457 Tai Chi Chuan Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Phyllis Calph Avail./Max.: 8 / 25

PE 28-01 30458 Pilates II Days: T R Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: 8 / 25

PE 33-01 30459 Salsa Dance Days: R Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Don DeBoer Avail./Max.: -3 / 25

Philosophy

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHIL 100-01 30022 Introduction to Philosophy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 011 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: 4 / 15

PHIL 110-01 30023 Critical Thinking Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 111 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: Closed 1 / 20

PHIL 121-01 30024 Ethics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 111 Instructor: Martin Gunderson Avail./Max.: Closed 2 / 20

PHIL 121-02 30025 Ethics Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Martin Gunderson Avail./Max.: Closed 2 / 20

PHIL 201-01 30026 Modern Philosophy Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 401 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: Closed -10 / 15

PHIL 202-01 30027 American Philosophy Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: LIBR 250 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: Closed 3 / 20

PHIL 213-01 30028 Philosophy of Mind Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 203 Instructor: Joy Laine Avail./Max.: Closed 3 / 20

PHIL 221-01 30029 Environmental Ethics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with ENVI 221-01*

PHIL 312-01 30031 Philosophy of Mathematics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 200 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: -3 / 15

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; cross-listed with MATH 212-01*

PHIL 321-01 30033 Contemporary Social and Political Philosophy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 003 Instructor: William Wilcox Avail./Max.: 7 / 15

Physics and Astronomy

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHYS 114-01 30514 Modern Astronomy II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 150 Instructor: John Cannon Avail./Max.: 51 / 63

PHYS 130-01 30288 Science of Renewable Energy Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 150 Instructor: James Doyle Avail./Max.: Closed 2 / 40

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 130-01*

PHYS 227-01 30515 Principles of Physics II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 150 Instructor: Anna Williams Avail./Max.: 15 / 35

PHYS 227-02 30516 Principles of Physics II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 150 Instructor: Anna Williams Avail./Max.: 16 / 35

PHYS 227-L1 30524 Principles of Physics II Lab Days: T Time: 09:11 am-11:10 am Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: Closed 0 / 18

PHYS 227-L2 30525 Principles of Physics II Lab Days: T Time: 01:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 5 / 18

PHYS 227-L3 30526 Principles of Physics II Lab Days: R Time: 09:10 am-11:10 am Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 10 / 18

PHYS 348-01 30517 Laboratory Instrumentation Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 101 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 3 / 24

PHYS 348-L1 30527 Laboratory Instrumentation Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Doyle Avail./Max.: Closed 0 / 12

PHYS 348-L2 30528 Laboratory Instrumentation Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 154 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 3 / 12

PHYS 444-01 30523 Electromagnetic Radiation Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 170 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 9 / 12

PHYS 444-L1 30530 Electromagnetic Radiation Lab Days: F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 9 / 12

PHYS 460-01 30518 Astrophysics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 101 Instructor: John Cannon Avail./Max.: 8 / 24

PHYS 461-01 30519 Mechanics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 101 Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 10 / 24

PHYS 461-L1 30529 Mechanics Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: Instructor: James Heyman Avail./Max.: 11 / 24

PHYS 468-01 30520 Statistical Mechanics Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 101 Instructor: Anna Williams Avail./Max.: 12 / 24

PHYS 489-01 30521 Physics Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 150 Instructor: John Cannon Avail./Max.: 11 / 40

PHYS 494-01 30522 General Relativity Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 170 Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 6 / 12

Political Science

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
POLI 100-01 30591 Foundations of US Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: LIBR 250 Instructor: Patrick Schmidt Avail./Max.: 13 / 25

POLI 101-01 30703 Argument and Advocacy Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 204 Instructor: Della Zurick Avail./Max.: 11 / 25

POLI 120-01 30592 Foundations of International Politics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 204 Instructor: David Blaney Avail./Max.: Closed 1 / 20

POLI 120-02 30704 Foundations of International Politics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 204 Instructor: David Blaney Avail./Max.: Closed -1 / 20

POLI 140-01 30593 Foundations of Comparative Politics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 208 Instructor: Eric Mosinger Avail./Max.: 7 / 20

POLI 140-02 30594 Foundations of Comparative Politics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: NEILL 215 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed 4 / 20

POLI 160-01 30595 Foundations of Political Theory Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 06A Instructor: Althea Sircar Avail./Max.: Closed 0 / 20

POLI 204-01 30596 Urban Politics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 305 Instructor: Michael Zis Avail./Max.: 7 / 25

POLI 205-01 30597 Politics and Policymaking Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 204 Instructor: Michael Zis Avail./Max.: 8 / 25

POLI 212-01 30598 Rights and Wrongs: Litigation and Public Policy Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 400 Instructor: Patrick Schmidt Avail./Max.: Closed -4 / 25

POLI 216-01 30599 Legislative Politics Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 204 Instructor: Julie Dolan Avail./Max.: 13 / 25

*Permission of instructor required*

POLI 222-01 30600 Regional Conflict/Security Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 202 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: Closed 2 / 25

POLI 245-01 30601 Latin American Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 215 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with LATI 245-01*

POLI 261-01 30603 Feminist Political Theory Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: Althea Sircar Avail./Max.: Closed -2 / 20

*Cross-listed with WGSS 261-01*

POLI 266-01 30638 Medieval Political Thought Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 305 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: 4 / 25

POLI 269-01 30606 Empirical Research Methods Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 206 Instructor: Julie Dolan Avail./Max.: Closed -1 / 25

POLI 285-01 30265 Ethnicity and Nationalism in Central and Eastern Europe Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 404 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with INTL 285-01*

POLI 290-01 30607 Chuck Green Civic Engagement Fellowship Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 304 Instructor: Julie Dolan Avail./Max.: 0 / 12

*Permission of instructor required*

POLI 294-01 30608 Refugees and Immigration Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 204 Instructor: Eric Mosinger Avail./Max.: 2 / 25

POLI 301-01 30610 Law, Economy, and Identity Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 204 Instructor: Patrick Schmidt Avail./Max.: 4 / 20

POLI 320-01 30611 Global Political Economy Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 206 Instructor: David Blaney Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with INTL 320-01*

POLI 323-01 30613 Humanitarianism in World Politics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: NEILL 213 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 6 / 20

POLI 352-01 30664 Transitional Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 208 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed -2 / 20

*Cross-listed with INTL 352-01*

POLI 394-01 30614 Boundaries of Political Community: Humans, Animals, Cyborgs Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Althea Sircar Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with MCST 394-02*

POLI 394-02 30705 Religion and World Politics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 200 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: 10 / 20

POLI 404-01 30615 Honors Colloquium Days: W Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: CARN 304 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: 3 / 15

Portuguese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PORT 221-01 30214 Accelerated Intermediate Portuguese Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 213 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 0 / 15

*First day attendance required*

PORT 381-01 30239 Portugal Meets "the Other," Overseas: Portuguese Navigators from the 15th to 17th Century Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 101 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 2 / 15

*First day attendance required*

Psychology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PSYC 100-01 30303 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 352 Instructor: Ariel James Avail./Max.: Closed 1 / 35

PSYC 100-02 30304 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 202 Instructor: Joan Ostrove Avail./Max.: Closed 0 / 35

PSYC 100-L1 30305 Intro to Psychology Lab Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 350 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: Closed 0 / 18

PSYC 100-L2 30306 Intro to Psychology Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 352 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: Closed 0 / 18

PSYC 100-L3 30307 Intro to Psychology Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 100 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: Closed 1 / 18

PSYC 100-L4 30308 Intro to Psychology Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 100 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 3 / 18

PSYC 180-01 30309 Brain, Mind, and Behavior Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 250 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed 1 / 70

PSYC 201-01 30310 Research in Psychology I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 352 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed -1 / 24

PSYC 201-L1 30311 Research in Psyc I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 349 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed -2 / 12

PSYC 201-L2 30312 Research in Psyc I Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 349 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed 3 / 12

PSYC 220-01 30038 Educational Psychology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: NEILL 213 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 3 / 25

*First day attendance required; cross-listed with EDUC 220-01*

PSYC 242-01 30313 Cognitive Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 3 / 24

PSYC 242-L1 30314 Cognitive Psychology Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 349 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 4 / 24

PSYC 243-01 30369 Psychological Anthropology Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with ANTH 243-01*

PSYC 246-01 30315 Exploring Sensation/Perception Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 352 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed -3 / 24

PSYC 246-L1 30316 Sensation/Perception Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 352 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed -3 / 24

PSYC 250-01 30317 Developmental Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 352 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: Closed -2 / 28

*First day attendance required*

PSYC 252-01 30318 Distress, Dysfunction, and Disorder: Perspectives on the DSM Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 202 Instructor: Theresa Glaser Avail./Max.: Closed 4 / 35

PSYC 264-01 30319 The Psychology of Gender Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 203 Instructor: Morgan Jerald Avail./Max.: 9 / 28

*Cross-listed with WGSS 264-01*

PSYC 301-01 30322 Research in Psychology II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 349 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: Closed -2 / 20

*Must be declared psychology major*

PSYC 350-01 30323 Social Identities in Developing Lives Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 300 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

PSYC 377-01 30324 Moral Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 300 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed -1 / 16

PSYC 378-01 30325 Psychology of Language Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 0 / 12

*Cross-listed with LING 378-01*

PSYC 394-01 30327 Research in Hemisphere Asymmetries Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 247 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: 4 / 10

PSYC 394-02 30328 Psychology of Black Women Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 300 Instructor: Morgan Jerald Avail./Max.: 2 / 16

PSYC 401-01 30329 Directed Research in Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 300 Instructor: Gillen-O'Neel, Guglielmo, James Avail./Max.: Closed -1 / 16

PSYC 490-01 30077 Behavioral and Experimental Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 304 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed -7 / 21

*Cross-listed with ECON 490-01*

Religious Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
RELI 111-01 30617 Introduction to Buddhism Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 111 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: Closed -2 / 20

*Limit will reflect 5 seats held for SO, 5 seats held for FR*

RELI 124-01 30623 Asian Religions: Dharma and Dao, Big Ideas in India and China Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 304 Instructor: James Laine Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with ASIA 124-01*

RELI 135-01 30145 India and Rome Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 205 Instructor: Laine, Overman Avail./Max.: Closed -1 / 30

*Cross-listed with CLAS 135-01*

RELI 194-01 30782 Religious Liberty and the Regulation of Gender and Sexuality in America Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 204 Instructor: John Anderson Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with WGSS 194-02*

RELI 194-02 30813 Bible Matters: Biblical Interpretation From Antiquity To Today Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 205 Instructor: Nicholas Schaser Avail./Max.: 15 / 20

RELI 225-01 30924 Women and the Bible Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 204 Instructor: Susanna Drake Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with WGSS 225-01*

RELI 238-01 30625 Catholics: Culture, Identity, Politics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 201 Instructor: James Laine Avail./Max.: 5 / 20

RELI 294-05 30627 Jews and Christians Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 111 Instructor: Drake, Schaser Avail./Max.: 13 / 20

RELI 294-06 30806 Muslim Women Writers Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with ENGL 263-01, INTL 263-01 and WGSS 263-01*

RELI 294-07 30805 Working and Living with the Dead Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 3 / 16

RELI 294-08 30852 Art and Architecture of Byzantium and Medieval Europe Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: 1 / 20

*Cross-listed with ART 284-01*

RELI 469-01 30621 Approaches to the Study of Religion Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: William Hart Avail./Max.: 6 / 10

Russian Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
RUSS 102-01 30629 Elementary Russian II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 002 Instructor: Brian Johnson Avail./Max.: 8 / 25

RUSS 102-L1 30633 Elementary Russian II Lab Days: T R Time: 09:40 am-10:20 am Room: NEILL 216 Instructor: Valeria Witzig Avail./Max.: 3 / 13

RUSS 102-L2 30634 Elementary Russian II Lab Days: T R Time: 03:00 pm-03:40 pm Room: NEILL 226 Instructor: Valeria Witzig Avail./Max.: 6 / 13

RUSS 204-01 30630 Intermediate Russian II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 215 Instructor: Anton Svynarenko Avail./Max.: 13 / 25

RUSS 204-L1 30635 Intermediate Russian II Lab Days: T R Time: 10:30 am-11:10 am Room: NEILL 216 Instructor: Valeria Witzig Avail./Max.: 6 / 13

RUSS 204-L2 30636 Intermediate Russian II Lab Days: T R Time: 03:45 pm-04:25 pm Room: NEILL 226 Instructor: Valeria Witzig Avail./Max.: 8 / 13

RUSS 252-01 30631 Revolution, Repression and Resistance: 20th Century Russian Literature and Culture Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 203 Instructor: Brian Johnson Avail./Max.: 13 / 25

RUSS 294-01 30783 Introduction to Russian Cinema Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: NEILL 112 Instructor: Anton Svynarenko Avail./Max.: 17 / 25

RUSS 488-01 30632 Senior Seminar Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 002 Instructor: Brian Johnson Avail./Max.: 6 / 12

Sociology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
SOCI 175-01 30046 Sociolinguistics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: NEILL 304 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: Closed 4 / 20

*First day attendance required; cross-listed with LING 175-01; limit will reflect 3 seats held for SR, 3 for JR, 9 for SO and 5 for FR*

SOCI 194-01 30277 Masculinities: From the Self-Made Man to the 'New Man' Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 304 Instructor: Khaldoun Samman Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with WGSS 194-01*

SOCI 194-03 30702 Consumerism Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 05 Instructor: Deborah Smith Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Limit will reflect 10 seats held for FR*

SOCI 194-04 30763 Work/Identity/Inequality Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Deborah Smith Avail./Max.: 4 / 20

SOCI 194-05 30765 Food and Social Justice Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 206 Instructor: Deborah Smith Avail./Max.: Closed 1 / 20

SOCI 194-06 30799 The Evolution of African American Entrepreneurship Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 05 Instructor: Stephannie Lewis Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with ECON 194-01*

SOCI 220-01 30280 Sociology of Race/Ethnicity Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 208 Instructor: Erika Busse-Cardenas Avail./Max.: Closed 5 / 20

*Cross-listed with LATI 294-01*

SOCI 269-01 30283 Social Science Inquiry Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 204 Instructor: Erik Larson Avail./Max.: 3 / 20

SOCI 272-01 30282 Social Theories Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 208 Instructor: Khaldoun Samman Avail./Max.: 8 / 20

SOCI 294-01 30284 American Indians and Global Indigeneity Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 205 Instructor: Larson, Phillips Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with HIST 294-02*

SOCI 294-02 30285 Urban Engagement and Social Justice Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 208 Instructor: Lesley Kandaras Avail./Max.: 11 / 20

SOCI 294-03 30286 The Festival of Nations: Sociology of (Multi)Cultural Performance Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 213 Instructor: Busse-Cardenas, Tatinge Nascimento Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with THDA 294-01; counts for social science general distribution if taken as SOCI and fine arts general distribution if taken as THDA*

Spanish

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
SPAN 101-01 30193 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: NEILL 213 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 8 / 20

*First day attendance required*

SPAN 101-L1 30821 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 402 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 1 / 10

SPAN 101-L2 30822 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: NEILL 113 Instructor: Erick Garcia Pineda Avail./Max.: 10 / 10

SPAN 101-L3 30839 Elementary Spanish I Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:00 pm Room: NEILL 216 Instructor: STAFF Avail./Max.: 7 / 10

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Susana Blanco-Iglesias (NEILL 200A), Practicum Coordinator, to make arrangements for a TBA session with a tutor in the Spanish Department. Should you have any questions or concerns, please contact Susana Blanco-Iglesias by sending an e-mail to blancoiglesi@macalester.edu*

SPAN 102-01 30194 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 205 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: Closed -2 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-02 30195 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: NEILL 112 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: Closed 3 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-03 30197 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 205 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: Closed 2 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-L1 30823 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: NEILL 212 Instructor: Alba Vicario Ramirez Avail./Max.: 1 / 10

SPAN 102-L2 30824 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: NEILL 409 Instructor: Alba Vicario Ramirez Avail./Max.: 0 / 10