Spring 2020 Class Schedule - updated June 26, 2020 at 9:30 AM

This is a snapshot of the class schedule and enrollment information, updated daily outside of active registration periods.

American Studies
Anthropology
Art and Art History
Asian Studies
Biology
Chemistry
Chinese
Classical Mediterranean and Middle East
Computer Science
Economics
Educational Studies
English
Environmental Studies
French and Francophone Studies
Geography
Geology
German Studies
History
Interdisciplinary Studies
International Studies
Japanese
Latin American Studies
Linguistics
Mathematics
Media and Cultural Studies
Music
Neuroscience
Physical Education
Philosophy
Physics and Astronomy
Political Science
Portuguese
Psychology
Religious Studies
Russian Studies
Sociology
Spanish
Statistics
Theater and Dance
Women's, Gender, and Sexuality Studies

American Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
AMST 101-01 30040 Explorations of Race and Racism Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 212 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: Closed 0 / 25

AMST 200-01 30041 Critical Methods for American Studies Research Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 213 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: 5 / 16

*First day attendance required*

AMST 237-01 30210 Environmental Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 300 Instructor: Michelle Garvey Avail./Max.: Closed 4 / 18

*Cross-listed with ENVI 237-01*

AMST 271-01 30800 Uses and Abuses: Drugs, Addiction and Recovery Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with HIST 271-01*

AMST 281-01 30042 Bruce Lee Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 400 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: -4 / 16

*Cross-listed with MCST 281-01*

AMST 294-01 30043 Race and the Law Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 212 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: Closed 2 / 20

AMST 294-02 30044 Sovereignty Matters: Critical Indigeneity, Gender, and Governance Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 215 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: 0 / 16

AMST 294-03 30045 Troubled Waters: Race, the Environment, and the Law Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: Closed 0 / 16

AMST 294-04 30735 Reclaiming Zen, Yoga and Church: Asian American Religions Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 214 Instructor: Jake Nagasawa Avail./Max.: 2 / 20

AMST 294-05 30738 James Baldwin and the Black Religious Imagination Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: William Hart Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with RELI 294-02*

AMST 294-06 30779 Progress and Identity: Race, Gender and Social Movements Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 204 Instructor: Aisha Upton Avail./Max.: Closed 5 / 20

*Cross-listed with SOCI 294-01 and WGSS 294-02*

AMST 294-07 30805 Contemporary Politics of Race and Racialization in North America Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Althea Sircar Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with POLI 294-03*

AMST 294-08 30813 The Native Southwest Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 203 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with HIST 294-01 and LATI 294-01*

AMST 294-10 30916 African American Detective Fiction Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with ENGL 294-07*

AMST 294-11 30944 Community-Based Theater Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 004 Instructor: Harry Waters Jr. Avail./Max.: 4 / 25

*Cross-listed with THDA 210-01*

AMST 308-01 30235 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 212 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed -1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 308-01 and LATI 308-01*

AMST 308-02 30931 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 112 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 308-02 and LATI 308-02*

AMST 315-01 30736 U.S. Imperialism from the Philippines to Viet Nam Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 217 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with ASIA 315-01 and HIST 294-05*

AMST 334-01 30493 Cultural Studies and the Media Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 112 Instructor: Leola Johnson Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with MCST 334-01*

Anthropology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ANTH 111-01 30046 Cultural Anthropology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06A Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: 20 / 35

ANTH 111-02 30047 Cultural Anthropology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 003 Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 27 / 35

ANTH 115-01 30048 Biological Anthropology Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 06A Instructor: Scott Legge Avail./Max.: Closed -2 / 24

ANTH 194-01 30703 Worlds of Work Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 001 Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: -2 / 24

ANTH 223-01 30099 Introduction to Archaeology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 206 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: Closed 4 / 25

*Cross listed with CLAS 223-01*

ANTH 230-01 30049 Ethnographic Interviewing Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06B Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 9 / 16

ANTH 239-01 30050 Medical Anthropology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 4 / 30

ANTH 241-01 30051 Anthropology of Death and Dying Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CHAPEL BASEMENT Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 4 / 14

*Permission of instructor required*

ANTH 294-02 30909 Children and Youth in Africa Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 05 Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: 12 / 20

*Appropriate for first-year students*

ANTH 335-01 30857 Global Generosity Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with INTL 335-01*

ANTH 381-01 30054 Emerging Infectious Diseases Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 14 / 20

*First day attendance required*

ANTH 387-01 30055 Darwin and Evolutionary Thought Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: Closed 5 / 16

ANTH 490-01 30056 Senior Seminar Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 05 Instructor: Scott Legge Avail./Max.: 2 / 9

ANTH 490-02 30057 Senior Seminar Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 05 Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: Closed 0 / 9

Art and Art History

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ART 130-01 30001 Drawing I Days: M W Time: 08:30 am-11:40 am Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed -1 / 15

*First day attendance required*

ART 131-01 30002 Ceramics I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: Closed -1 / 14

*First day attendance required; $100 materials fee charged*

ART 161-01 30003 Art of the West II Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 2 / 25

ART 171-01 30004 Art of the East II: Japan Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: Closed -1 / 25

*Cross-listed with ASIA 171-01*

ART 233-01 30007 Photography I Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: Closed -1 / 16

*$75 materials fee charged; first day attendance required*

ART 234-01 30008 Painting I Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 308 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required*

ART 235-01 30010 Sculpture I: Basic Sculpture with a Dose of Hot Metal Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 118 Instructor: John Fleischer Avail./Max.: 1 / 15

*First day attendance required; $150 materials fee charged*

ART 236-01 30011 Printmaking I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

ART 239-01 30012 2-D Design Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: Closed -1 / 16

*$75 materials fee charged*

ART 252-01 30801 Gender, Sexualities, and Feminist Visual Culture Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with WGSS 252-01*

ART 272-01 30014 Embodiment and Subjectivity in Later Chinese Art Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 13 / 20

*Cross-listed with ASIA 272-01*

ART 282-01 30016 Art and Architecture of the Islamic World Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with CLAS 294-03*

ART 283-01 30017 Art and Architecture of Ancient Greece and Rome Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: Closed 8 / 20

*Cross-listed with CLAS 283-01*

ART 333-01 30019 Photography II Days: T R Time: 08:30 am-11:40 am Room: ART 301 Instructor: Eric Carroll Avail./Max.: 3 / 10

*$75 materials fee charged*

ART 373-01 30021 Printmaking II Days: TBA Time: TBA Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: -1 / 8

*Permission of instructor required*

ART 374-01 30022 Ceramic Art II Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: Closed 1 / 10

*First day attendance required; $100 materials fee charged*

ART 376-01 30804 Word. Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ART 101 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required*

ART 394-01 30023 Traditional/Digital Illustration Days: M W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: ART 206 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 0 / 10

*First day attendance required*

ART 394-02 30652 By Hand Days: T R Time: 01:10 pm-04:30 pm Room: ART 118 Instructor: Mark Knierim Avail./Max.: Closed -3 / 10

ART 487-01 30024 Art History Methodology Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 1 / 5

ART 488-01 30025 Senior Studio Seminar Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 105 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: 10 / 16

Asian Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ASIA 111-01 30070 Introduction to Asian Studies: Asian Humanities Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 217 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: Closed 9 / 20

ASIA 171-01 30005 Art of the East II: Japan Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: Closed -1 / 25

*Cross-listed with ART 171-01*

ASIA 194-01 30946 Cambodia: Empire to Today Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 010 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 1 / 12

*Cross-listed with RELI 194-01*

ASIA 258-01 30068 Gender and Sexuality in China Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 217 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with CHIN 258-01 and WGSS 258-01*

ASIA 260-01 30097 Narratives of Alienation: 20th Century Japanese Fiction and Film Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with JAPA 260-01*

ASIA 272-01 30015 Embodiment and Subjectivity in Later Chinese Art Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 13 / 20

*Cross-listed with ART 272-01*

ASIA 275-01 30250 The Rise of Modern China Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 216 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with HIST 275-01*

ASIA 294-01 30066 Opulence and Decadence: China, Europe, and the Early Modern World Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 217 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 15 / 20

*Cross-listed with CHIN 294-01*

ASIA 315-01 30737 U.S. Imperialism from the Philippines to Viet Nam Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 217 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with AMST 315-01 and HIST 294-05*

ASIA 320-01 30475 Asian Cities Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 105 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 7 / 16

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 320-01*

ASIA 378-01 30259 War Crimes and Memory in East Asia Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 216 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: Closed 5 / 15

*Cross-listed with HIST 378-01*

Biology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
BIOL 117-01 30129 Women, Health and Reproduction Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 202 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: Closed -1 / 26

*Cross-listed with WGSS 117-01*

BIOL 117-02 30871 Women, Health and Reproduction Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 202 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: Closed -4 / 26

*Cross-listed with WGSS 117-02*

BIOL 194-01 30131 Plants, Environment, and Society Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 203 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with ENVI 194-01*

BIOL 255-01 30133 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: Closed 0 / 18

BIOL 255-02 30134 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: Closed -1 / 18

BIOL 255-03 30135 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: Closed 0 / 18

BIOL 255-04 30935 Cell Biology and Genetics Laboratory Methods Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Steven Sundby Avail./Max.: 3 / 18

BIOL 260-01 30136 Genetics Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 100 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: Closed -8 / 40

BIOL 265-01 30137 Cell Biology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 150 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed -11 / 55

BIOL 270-01 30138 Biodiversity and Evolution Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 250 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: Closed -4 / 40

BIOL 270-L1 30139 Biodiversity and Evolution Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed 0 / 20

BIOL 270-L2 30140 Biodiversity and Evolution Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed -4 / 20

BIOL 285-01 30141 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 150 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: Closed -7 / 40

*Cross-listed with ENVI 285-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 285-L1 30143 Ecology and the Environment Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Anderson, Heskel Avail./Max.: Closed -3 / 20

*Cross-listed with ENVI 285-L1; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 285-L2 30146 Ecology and the Environment Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Anderson, Heskel Avail./Max.: Closed -4 / 20

*Cross-listed with ENVI 285-L2; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 294-01 30147 Agroecology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: 3 / 18

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 294-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 348-01 30747 Ornithology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 243 Instructor: Jerald Dosch Avail./Max.: 8 / 14

BIOL 348-L1 30149 Ornithology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Jerald Dosch Avail./Max.: 8 / 14

BIOL 351-01 30150 Biochemistry I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 213 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 21 / 32

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-01*

BIOL 351-L1 30152 Biochemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 12 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with CHEM 351-L1*

BIOL 351-L2 30154 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 9 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with CHEM 351-L2*

BIOL 352-01 30156 Biochemistry II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 200 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 352-01**

BIOL 356-01 30158 Cellular and Molecular Neuroscience Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 201 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: Closed -3 / 16

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 356-L1 30180 Cellular and Molecular Neuroscience Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 277 Instructor: Randy Daughters Avail./Max.: Closed -2 / 16

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; first day lab attendance required*

BIOL 365-01 30159 Comparative Vertebrate Anatomy Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 270 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed 0 / 16

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; first day attendance required*

BIOL 365-L1 30181 Comparative Vertebrate Anatomy Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 275 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed 0 / 16

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; first day lab attendance required*

BIOL 367-01 30160 Human Physiology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 250 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed -4 / 32

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; first day attendance required*

BIOL 367-L1 30182 Human Physiology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 275 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed 0 / 16

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; first day lab attendance required*

BIOL 367-L2 30183 Human Physiology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 275 Instructor: Lin Aanonsen Avail./Max.: Closed -3 / 16

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor; first day lab attendance required*

BIOL 394-01 30161 Ecosystem Ecology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: 2 / 14

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 394-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 394-L1 30184 Ecosystem Ecology Lab Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: 2 / 14

*Cross-listed with ENVI 394-L1*

BIOL 473-01 30162 Research in Immunology Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 370 Instructor: Devavani Chatterjea Avail./Max.: 4 / 10

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 473-L1 30185 Research in Immunology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 277 Instructor: Devavani Chatterjea Avail./Max.: 5 / 10

*Permission of instructor required; first day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 476-01 30163 Research in Biodiversity and Evolution Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 270 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 1 / 6

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 476-L1 30186 Research in Biodiversity and Evolution Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 280 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 2 / 6

*Permission of instructor required; first day lab attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 494-01 30164 Research in Microbiology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 170 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: 0 / 6

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

BIOL 494-02 30797 Neural Control of Movement Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Martha Streng Avail./Max.: 5 / 16

BIOL 494-L1 30187 Research in Microbiology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: 0 / 6

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

Chemistry

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHEM 112-01 30331 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 350 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 28 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-02 30332 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 350 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 8 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-03 30333 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 350 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 1 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-04 30334 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 350 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 10 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-L1 30335 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 347 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 7 / 18

*First day lab attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 112-L2 30336 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 347 Instructor: Rice, Rodwogin Avail./Max.: 8 / 36

*First day lab attendance required; $7 lab fee charged; students registered for this section of lab will be assigned either to Amy Rice or Marc Rodwogin as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice’s students will meet in OLRI 347 on the first day of lab, and Marc Rodwogin’s students will meet in OLRI 343 on the first day of lab.*

CHEM 112-L3 30337 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 347 Instructor: Boyle, Rice Avail./Max.: 22 / 36

*First day lab attendance required; $7 lab fee charged; students registered for this section of lab will be assigned either to Amy Rice or Marc Rodwogin as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice’s students will meet in OLRI 347 on the first day of lab, and Kelsey Boyle’s students will meet in OLRI 343 on the first day of lab.*

CHEM 112-L4 30338 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 347 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: Closed 0 / 18

*First day lab attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 112-L5 30339 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 347 Instructor: Boyle, Rice Avail./Max.: 11 / 36

*First day lab attendance required; $7 lab fee charged; students registered for this section of lab will be assigned either to Amy Rice or Marc Rodwogin as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice’s students will meet in OLRI 347 on the first day of lab, and Kelsey Boyle’s students will meet in OLRI 343 on the first day of lab.*

CHEM 212-01 30340 Organic Chemistry II Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 100 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: 27 / 48

*First day attendance required*

CHEM 212-02 30341 Organic Chemistry II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 100 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: 5 / 48

*First day attendance required*

CHEM 212-L1 30343 Organic Chemistry II Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 5 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 212-L2 30345 Organic Chemistry II Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 3 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 212-L3 30346 Organic Chemistry II Lab Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: 0 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 212-L4 30348 Organic Chemistry II Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: 6 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 212-L5 30350 Organic Chemistry II Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: Closed 3 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 212-L6 30352 Organic Chemistry II Lab Days: F Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 383 Instructor: Grace Eder Avail./Max.: 15 / 16

*First day lab attendance required*

CHEM 222-01 30355 Analytical Chemistry Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 301 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 11 / 30

*First day attendance required*

CHEM 222-L1 30357 Analytical Chemistry Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 10 / 15

*First day lab attendance required*

CHEM 222-L2 30359 Analytical Chemistry Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 1 / 15

*First day lab attendance required*

CHEM 300-01 30363 Chemistry Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 38 / 70

*1 credit*

CHEM 312-01 30364 Quantum Chemistry and Spectroscopy Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 301 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 11 / 24

CHEM 312-L1 30365 Quantum Chemistry and Spectroscopy Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 301 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 11 / 24

CHEM 351-01 30151 Biochemistry I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 213 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 21 / 32

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-01*

CHEM 351-L1 30153 Biochemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 12 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 351-L1*

CHEM 351-L2 30155 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 9 / 16

*First day lab attendance required; cross-listed with BIOL 351-L2*

CHEM 352-01 30157 Biochemistry II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 200 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 352-01*

CHEM 394-01 30367 Physical Organic Chemistry Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: 9 / 16

Chinese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHIN 102-01 30059 First Year Chinese II Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 112 Instructor: Jin Stone Avail./Max.: 11 / 25

CHIN 102-02 30060 First Year Chinese II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 112 Instructor: Jin Stone Avail./Max.: 7 / 15

CHIN 102-L1 30071 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: THEATR 101 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 3 / 14

CHIN 102-L2 30072 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 102 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 6 / 14

CHIN 102-L3 30073 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 02:30 pm-03:30 pm Room: HUM 102 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 11 / 14

CHIN 125-01 30811 Classical Chinese Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 112 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 14 / 20

*1 credit; S/N grading only; cross-listed with JAPA 125-01*

CHIN 204-01 30061 Second Year Chinese II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LIBR 250 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: Closed 3 / 20

CHIN 204-02 30062 Second Year Chinese II Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LIBR 250 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 9 / 20

CHIN 204-L1 30074 Second Year Chinese II Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: THEATR 101 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 8 / 14

CHIN 204-L2 30075 Second Year Chinese II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 102 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 4 / 14

CHIN 204-L3 30076 Second Year Chinese II Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 2 / 14

CHIN 258-01 30067 Gender and Sexuality in China Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 217 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with ASIA 258-01 and WGSS 258-01*

CHIN 294-01 30065 Opulence and Decadence: China, Europe, and the Early Modern World Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 217 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 15 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-01*

CHIN 306-01 30063 Third Year Chinese II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 112 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 7 / 20

CHIN 306-L1 30077 Third Year Chinese II Lab Days: W Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 404 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 9 / 14

CHIN 306-L2 30078 Third Year Chinese II Lab Days: W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 102 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 6 / 14

CHIN 409-01 30064 A Kaleidoscope of China: Chinese in Context Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 111 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 4 / 15

Classical Mediterranean and Middle East

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CLAS 212-01 30100 Elementary Latin II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 001 Instructor: Mark Gustafson Avail./Max.: 12 / 20

CLAS 212-L1 30101 Elementary Latin II Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: HUM 212 Instructor: Mark Gustafson Avail./Max.: 12 / 20

CLAS 214-01 30102 Elementary Arabic II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 001 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 6 / 20

CLAS 214-L1 30103 Elementary Arabic II Lab Days: M Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 410 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 5 / 10

CLAS 214-L2 30104 Elementary Arabic II Lab Days: W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 003 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 5 / 10

CLAS 223-01 30098 Introduction to Archaeology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 206 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: Closed 4 / 25

*Cross-listed with ANTH 223-01*

CLAS 235-01 30105 Elementary Greek II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 002 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 9 / 20

CLAS 235-L1 30106 Elementary Greek II Lab Days: R Time: 01:50 pm-02:50 pm Room: OLRI 170 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 7 / 10

CLAS 235-L2 30107 Elementary Greek II Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: OLRI 170 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 2 / 10

CLAS 283-01 30018 Art and Architecture of Ancient Greece and Rome Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: Closed 8 / 20

*Cross-listed with ART 283-01*

CLAS 292-01 30956 Palestinian Resistance: Exile, Memory and the Struggles for Freedom Days: W Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: THEATR 213 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: -1 / 20

*2 credits*

CLAS 294-01 30108 Frenemies: Byzantine-Islamic Relations is Late Antiquity Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 18 / 25

CLAS 294-02 30109 Homer's The Odyssey: A Literary and Historical Approach Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 205 Instructor: Burgess, Goldman Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with ENGL 294-04*

CLAS 294-03 30851 Art/Arch of Islamic World Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with ART 282-01*

CLAS 332-01 30110 Intermediate Latin II: Poetry Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Mark Gustafson Avail./Max.: 1 / 20

CLAS 338-01 30114 Intermediate Hebrew II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 003 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 13 / 20

CLAS 342-01 30111 Intermediate Arabic II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 001 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 5 / 20

CLAS 342-L1 30112 Intermediate Arabic II Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: OLRI 270 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 2 / 10

CLAS 342-L2 30113 Intermediate Arabic II Lab Days: W Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 003 Instructor: Gregory Halaby Avail./Max.: 3 / 10

CLAS 487-01 30115 Advanced Reading in Greek Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 410 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 16 / 20

Computer Science

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
COMP 112-01 30530 Introduction to Data Science Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 258 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: Closed -5 / 24

*First day attendance required; cross-listed with STAT 112-01*

COMP 112-02 30532 Introduction to Data Science Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 258 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: Closed -3 / 24

*First day attendance required; cross-listed with STAT 112-02*

COMP 123-01 30534 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 258 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: Closed -10 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-02 30535 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 258 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: Closed -11 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-03 30536 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 258 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: Closed -1 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-04 30537 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 258 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: Closed 2 / 25

*First day attendance required*

COMP 127-01 30539 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 256 Instructor: Esra Kadioglu Urtis Avail./Max.: Closed 1 / 16

COMP 127-02 30540 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 256 Instructor: Esra Kadioglu Urtis Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-03 30541 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 256 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-L1 30542 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 256 Instructor: Esra Kadioglu Urtis Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-L2 30543 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 256 Instructor: Esra Kadioglu Urtis Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-L3 30544 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 256 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: Closed 1 / 16

COMP 128-01 30716 Data Structures Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 241 Instructor: Bret Jackson Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

COMP 128-02 30717 Data Structures Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 258 Instructor: Esra Kadioglu Urtis Avail./Max.: Closed 1 / 20

*First day attendance required*

COMP 194-01 30682 Intro to Data Storytelling Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: LIBR 250 Instructor: Aisling Quigley Avail./Max.: Closed -2 / 16

*Cross-listed with MCST 194-02*

COMP 221-01 30545 Algorithm Design and Analysis Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 241 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 6 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required; to request a seat in this class, fill out the waitlist form on the MSCS web page.*

COMP 225-01 30546 Software Design and Development Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 245 Instructor: Bret Jackson Avail./Max.: Closed 4 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; to request a seat in this class, fill out the waitlist form on the MSCS web page.*

COMP 225-02 30547 Software Design and Development Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 245 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; to request a seat in this class, fill out the waitlist form on the MSCS web page.*

COMP 225-03 30548 Software Design and Development Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 245 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; to request a seat in this class, fill out the waitlist form on the MSCS web page.*

COMP 240-01 30549 Computer Systems Organization Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 245 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: Closed -2 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required; to request a seat in this class, fill out the waitlist form on the MSCS web page.*

COMP 240-02 30550 Computer Systems Organization Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 245 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: -1 / 14

*Permission of instructor required; first day attendance required; to request a seat in this class, fill out the waitlist form on the MSCS web page.*

COMP 302-01 30551 Introduction to Database Management Systems Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 258 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 3 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; to request a seat in this class, fill out the waitlist form on the MSCS web page.*

COMP 365-01 30552 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 245 Instructor: Lori Ziegelmeier Avail./Max.: Closed 1 / 24

*Cross-listed with MATH 365-01*

COMP 365-02 30554 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 245 Instructor: Lori Ziegelmeier Avail./Max.: Closed 2 / 24

*Cross-listed with MATH 365-02*

COMP 380-01 30556 Bodies/Minds: AI Robotics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 258 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: Closed 1 / 30

*Permission of instructor required; first day attendance required; to request a seat in this class, fill out the waitlist form on the MSCS web page.*

COMP 394-02 30558 Computer Security and Privacy Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Abigail Marsh Avail./Max.: 1 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; to request a seat in this class, fill out the waitlist form on the MSCS web page.*

COMP 445-01 30559 Parallel and Distributed Processing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Elizabeth Shoop Avail./Max.: 8 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; to request a seat in this class, fill out the waitlist form on the MSCS web page.*

Economics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ECON 113-01 30443 Financial Accounting Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 304 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: Closed 7 / 25

ECON 116-01 30444 Organizational Leadership Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 304 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: Closed 0 / 20

ECON 119-01 30445 Principles of Economics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 304 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: 11 / 25

ECON 119-02 30446 Principles of Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 304 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: 10 / 25

ECON 119-03 30447 Principles of Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 305 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: 12 / 25

ECON 119-04 30448 Principles of Economics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 304 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: 0 / 25

ECON 221-01 30449 Introduction to International Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 305 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: Closed 1 / 25

ECON 221-02 30450 Introduction to International Economics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 305 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: Closed 0 / 25

ECON 225-01 30451 Comparative Economic Systems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 107 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 16 / 25

*Cross-listed with INTL 225-01*

ECON 231-01 30199 Environmental Economics and Policy Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 200 Instructor: Sarah West Avail./Max.: Closed 8 / 25

*Cross-listed with ENVI 231-01*

ECON 238-01 30453 Introduction to Entrepreneurship Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: LIBR 250 Instructor: Kate Reiling Avail./Max.: Closed -1 / 20

ECON 256-01 30454 Intro to Investment Banking Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 250 Instructor: Joyce Minor Avail./Max.: 11 / 25

*First day attendance required*

ECON 294-01 30455 Urban Poverty Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 305 Instructor: Samantha Cakir Avail./Max.: Closed -1 / 25

ECON 356-01 30456 Capital Markets Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 400 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: 14 / 25

ECON 361-01 30457 Intermediate Microeconomic Analysis Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 206 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 19 / 25

ECON 361-02 30458 Intermediate Microeconomic Analysis Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 200 Instructor: Gabriel Lade Avail./Max.: 3 / 25

ECON 371-01 30459 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 100 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: 8 / 40

ECON 381-01 30460 Introduction to Econometrics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 12 / 22

ECON 381-02 30461 Introduction to Econometrics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 305 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 0 / 22

ECON 381-L1 30465 Intro to Econometrics Lab Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 12 / 22

ECON 381-L2 30466 Intro to Econometrics Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 309 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 1 / 22

ECON 405-01 30462 Industrial Organization Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 203 Instructor: Gabriel Lade Avail./Max.: 7 / 25

ECON 485-01 30463 Empirical Finance Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 200 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: 15 / 25

ECON 490-01 30464 Behavioral and Experimental Economics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06A Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed -7 / 25

Educational Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
EDUC 220-01 30028 Educational Psychology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 200 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 1 / 25

*First-day attendance required; cross-listed with PSYC 220-01*

EDUC 230-01 30027 Community Youth Development in Multicultural America Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 215 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required*

EDUC 260-01 30030 Critical Issues in Urban Education Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 201 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: Closed -1 / 25

*First day attendance required*

EDUC 294-01 30033 Teaching Towards Freedom: The Black Intellectual Tradition in Education Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 201 Instructor: Jonathan Hamilton Avail./Max.: 18 / 25

*First day attendance required*

EDUC 315-01 30646 Advanced Topics in Policy: US Education Politics and Policy Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 204 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with POLI 315-01*

EDUC 330-01 30031 Philosophy of Education Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 400 Instructor: Ruthanne Kurth-Schai Avail./Max.: Closed 0 / 20

EDUC 380-01 30032 Research Methods for Educ/Adv Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Jonathan Hamilton Avail./Max.: Closed 1 / 12

EDUC 460-01 30026 Education and Social Change Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 217 Instructor: Ruthanne Kurth-Schai Avail./Max.: 3 / 10

*Permission of instructor required*

English

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENGL 105-01 30796 Identities and Differences in US Literature: LGBTQ Literature in America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Rachel Gold Avail./Max.: Closed 5 / 20

ENGL 115-01 30670 Shakespeare Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 010 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 7 / 20

ENGL 125-01 30380 Studies in Literature: Writing the Body Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 304 Instructor: Zoe Rodine Avail./Max.: 3 / 20

ENGL 150-01 30382 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 011 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: Closed 2 / 16

ENGL 150-02 30383 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 011 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: Closed 3 / 16

ENGL 150-03 30384 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 011 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: Closed 1 / 16

ENGL 150-04 30385 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 011 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 1 / 16

ENGL 150-05 30386 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 002 Instructor: Melissa Cundieff Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 150-06 30387 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 170 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: Closed 2 / 16

ENGL 150-07 30389 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: 2 / 16

ENGL 212-01 30390 Introduction to Literary Theory: Debates on Interpretation Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 216 Instructor: Elisabeth Alderks Avail./Max.: 11 / 20

ENGL 230-01 30391 Nineteenth-Century British Literature: Feasts and Famines Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with ENVI 294-02*

ENGL 272-01 30392 Love and Madness in 19th Century American Literature Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 010 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 1 / 20

ENGL 276-01 30393 African American Literature 1900 to Present Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 110 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 2 / 20

ENGL 286-01 30396 Narrative Journalism Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 002 Instructor: Baxter, Gilbert Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 294-01 30376 Adaptations: Shakespeare, Verdi and the Politics of Art Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Geng, Mazullo Avail./Max.: Closed 4 / 16

*Cross-listed with MUSI 294-01*

ENGL 294-03 30398 The Place of Place: Writing Setting Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: Closed 2 / 16

ENGL 294-04 30399 Homer's The Odyssey: A Literary and Historical Approach Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 205 Instructor: Burgess, Goldman Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with CLAS 294-01*

ENGL 294-05 30671 The Crafts of Writing: Novella Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: Closed -1 / 16

ENGL 294-06 30773 Short Forms: Novella, Essay, Aphorism from Boccaccio to Brecht Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 227 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with GERM 294-01*

ENGL 294-07 30915 African American Detective Fiction Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with AMST 294-10*

ENGL 394-01 30402 Race and Medieval Literature Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 002 Instructor: Sierra Lomuto Avail./Max.: 6 / 20

ENGL 394-03 30404 Demonology Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: Closed 0 / 20

ENGL 401-01 30405 Projects in Literary Research Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 003 Instructor: James Dawes Avail./Max.: 8 / 12

ENGL 494-01 30672 Seminar: Chapbooks Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 001 Instructor: Michael Prior Avail./Max.: 5 / 12

Environmental Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENVI 104-01 30505 Soil: Science and Sustainability Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 203 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: Closed 0 / 24

*Cross-listed with GEOL 104-01*

ENVI 194-01 30688 Plants, Environment, and Society Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 203 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with BIOL 194-01*

ENVI 194-02 30947 Language and Climate Change Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 112 Instructor: Jessica Love-Nichols Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with LING 194-02*

ENVI 215-01 30195 Environmental Politics/Policy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 301 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: Closed -2 / 20

*Cross-listed with POLI 215-01; ACTC students may register on the first day of class with permission of instructor*

ENVI 231-01 30198 Environmental Economics and Policy Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 200 Instructor: Sarah West Avail./Max.: Closed 8 / 25

*Cross-listed with ECON 231-01*

ENVI 237-01 30209 Environmental Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 300 Instructor: Michelle Garvey Avail./Max.: Closed 4 / 18

*Cross-listed with AMST 237-01*

ENVI 240-01 30201 The Earth's Climate System Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 241 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 3 / 40

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 240-L1 30202 The Earth's Climate System Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: -4 / 24

*ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 240-L2 30961 The Earth's Climate System Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 16 / 24

ENVI 280-01 30203 Environmental Classics Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: Closed -3 / 18

ENVI 285-01 30142 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 150 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: Closed -7 / 40

*Cross-listed with BIOL 285-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 285-L1 30145 Ecology and the Environment Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Anderson, Heskel Avail./Max.: Closed -3 / 20

*Cross-listed with BIOL 285-L1; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 285-L2 30144 Ecology and the Environment Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Anderson, Heskel Avail./Max.: Closed -4 / 20

*Cross-listed with BIOL 285-L2; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 294-01 30200 Agroecology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: 3 / 18

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 294-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 294-02 30865 Nineteenth-Century British Literature: Feasts and Famines Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with ENGL 230-01*

ENVI 375-01 30477 Rural Landscapes and Livelihoods Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 105 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: Closed 5 / 16

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 375-01*

ENVI 394-01 30206 Ecosystem Ecology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: 2 / 14

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 394-01; ACTC students may register on the first day of class, with permission of instructor*

ENVI 394-04 30798 Energy Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 270 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 7 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with permission of instructor; cross-listed with POLI 394-03*

ENVI 394-L1 30207 Ecosystem Ecology Lab Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: 2 / 14

*Cross-listed with BIOL 394-L1*

French and Francophone Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
FREN 101-01 30806 French I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 304 Instructor: Laurie O'Brien Avail./Max.: 12 / 20

FREN 101-L1 30807 French I Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 401 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 6 / 10

FREN 101-L2 30808 French I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 6 / 10

FREN 102-01 30415 French II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 400 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 12 / 20

FREN 102-02 30416 French II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 400 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 10 / 20

FREN 102-L1 30427 French II Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 409 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 6 / 10

FREN 102-L2 30428 French II Lab Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 404 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 7 / 10

FREN 102-L3 30429 French II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 409 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 5 / 10

FREN 102-L4 30430 French II Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 409 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 4 / 10

FREN 111-01 30417 Accelerated French I-II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 112 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 12 / 20

FREN 111-L1 30431 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 6 / 10

FREN 111-L2 30432 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 6 / 10

FREN 203-01 30418 French III Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 402 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 8 / 20

FREN 203-L1 30433 French III Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 1 / 10

FREN 203-L2 30434 French III Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 404 Instructor: Laura Douangdara Avail./Max.: 7 / 10

FREN 204-01 30419 Text, Film and Media Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 409 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 8 / 20

FREN 204-02 30420 Text, Film and Media Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 402 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 13 / 20

FREN 204-L3 30437 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 404 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 7 / 10

FREN 204-L4 30438 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 409 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 7 / 10

FREN 204-L5 30439 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 409 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 1 / 10

FREN 204-L6 30440 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 409 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 6 / 10

FREN 305-01 30422 Advanced Expression: Communication Tools Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 402 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 11 / 20

FREN 305-02 30962 Advanced Expression: Communication Tools Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 212 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 13 / 20

FREN 305-L1 30441 Advanced Expression: Communication Tools Days: T Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 404 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: 3 / 10

FREN 305-L2 30442 Advanced Expression: Communication Tools Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 409 Instructor: Marie Thomas Avail./Max.: Closed 1 / 10

FREN 306-01 30423 Introduction to Literary Analysis Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 402 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: 11 / 20

FREN 321-01 30424 Introduction to French Cinema Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 204 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: 13 / 20

FREN 394-01 30425 Translation Workshop Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 409 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 5 / 15

*Taught in French*

FREN 406-01 30426 Quebec Independence and Immigration Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 402 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 13 / 20

Geography

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOG 111-01 30678 Human Geography of Global Issues Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: John Bowman Avail./Max.: Closed 8 / 35

GEOG 113-01 30467 World Regional Geography: People, Places and Globalization Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 206 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 6 / 35

*First day attendance required*

GEOG 225-01 30468 Introduction to Geographic Information Systems Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 107 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: -2 / 30

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L1 30484 Introduction to Geographic Information Systems Days: W Time: 10:50 am-12:20 pm Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 8 / 23

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L2 30485 Introduction to Geographic Information Systems Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 6 / 23

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 243-01 30469 Geography of Africa: Local Resources and Livelihoods in a Global Context Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 19 / 30

*First day attendance required*

GEOG 249-01 30470 Environment and Society in Latin America Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 8 / 25

*First day attendance required; cross-listed with LATI 249-01*

GEOG 256-01 30679 Medical Geography Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 107 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: Closed 10 / 30

GEOG 262-01 30472 Metro Analysis Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: Closed 0 / 25

GEOG 294-01 30473 Migration, Environment and Place Identity(ies): Exploring Geographies of Home, Mobility and Place Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 05 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: Closed 3 / 20

*First day attendance required*

GEOG 320-01 30474 Asian Cities Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 105 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 7 / 16

*First day attendance required; cross-listed with ASIA 320-01*

GEOG 362-01 30654 Introduction to Remote Sensing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 204 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 7 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 363-01 30478 Geography of Development and Underdevelopment Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 105 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 13 / 20

*First day attendance required*

GEOG 375-01 30476 Rural Landscapes and Livelihoods Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 105 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: Closed 5 / 16

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 375-01*

GEOG 378-01 30480 Statistical Research Methods in Geography Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: Closed -1 / 25

*Geography major or permission of instructor required*

GEOG 394-01 30481 Cultural Atlas Production Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: LIBR 250 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: -1 / 16

*Permission of instructor required*

GEOG 472-01 30482 Global Urbanism Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 105 Instructor: I-Chun Catherine Chang Avail./Max.: 8 / 16

*First day attendance required*

GEOG 475-01 30483 Medical Geography Seminar Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 105 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 7 / 15

*First day attendance required; geography major or permission of instructor required*

Geology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOL 104-01 30502 Soil: Science and Sustainability Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 203 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: Closed 0 / 24

*Cross-listed with ENVI 104-01*

GEOL 165-01 30499 History/Evolution of Earth Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 100 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 6 / 48

GEOL 165-L1 30510 History/Evolution of Earth Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 6 / 24

GEOL 165-L2 30511 History/Evolution of Earth Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 2 / 24

GEOL 194-01 30500 Geohazards Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: Closed 3 / 24

GEOL 255-01 30508 Structural Geology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 3 / 18

GEOL 255-L1 30513 Structural Geology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 4 / 18

GEOL 265-01 30507 Sedimentology/Stratigraphy Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 0 / 18

GEOL 265-L1 30512 Sedimentology/Stratigraphy Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 0 / 18

GEOL 303-01 30509 Surface/Groundwater Hydrology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 9 / 18

GEOL 303-L1 30514 Surface/Groundwater Hydro Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 10 / 18

GEOL 394-01 30506 Cosmochemistry Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 179 Instructor: Karl Wirth Avail./Max.: 9 / 18

GEOL 394-02 30676 Topics in Geomorphology Days: R Time: 08:10 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: Closed 0 / 8

German Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GERM 102-01 30515 Elementary German II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 213 Instructor: Brigetta Abel Avail./Max.: 12 / 20

GERM 102-L1 30524 Elementary German II Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 113 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 1 / 5

GERM 102-L2 30525 Elementary German II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 1 / 5

GERM 102-L3 30526 Elementary German II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 5 / 5

GERM 203-01 30516 Intermediate German I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 213 Instructor: Linda Schulte-Sasse Avail./Max.: 13 / 20

GERM 203-L1 30527 Intermediate German I Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 217 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 3 / 5

GERM 203-L2 30528 Intermediate German I Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 304 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 2 / 5

GERM 203-L3 30529 Intermediate German I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 4 / 5

GERM 204-01 30517 Intermediate German II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 214 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 8 / 20

GERM 204-L1 30588 Intermediate German II Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 304 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 0 / 5

GERM 204-L2 30589 Intermediate German II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 227 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 2 / 5

GERM 204-L3 30590 Intermediate German II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 1 / 5

GERM 294-01 30521 Short Forms: Novella, Essay, Aphorism from Boccaccio to Brecht Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 227 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with ENGL 294-06*

GERM 305-01 30518 Advanced German Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 19 / 20

GERM 305-L1 30591 Advanced German Lab Days: M Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 113 Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 5 / 5

GERM 305-L2 30592 Advanced German Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lisa Chi Avail./Max.: 4 / 5

GERM 309-01 30519 German Cultural History II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 213 Instructor: Brigetta Abel Avail./Max.: 16 / 20

GERM 365-01 30684 Kafka: Gods, Animals, and Other Species of Modernity Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 213 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 18 / 20

*Open to first-year students, provided they've met the language requirement as listed in the description*

GERM 394-01 30522 Reading Marx Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 214 Instructor: David Martyn Avail./Max.: Closed -3 / 20

*Cross-listed with PHIL 294-03*

GERM 488-01 30523 Senior Seminar Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 213 Instructor: Linda Schulte-Sasse Avail./Max.: 16 / 20

History

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
HIST 194-01 30246 First Encounters in History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 001 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: Closed 8 / 20

HIST 194-02 30731 Introduction to Africa Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 009 Instructor: Awet Weldemichael Avail./Max.: 4 / 20

HIST 251-01 30247 Pirates, Translators, Missionaries Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: MAIN 009 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: Closed -4 / 20

HIST 260-01 30248 Rise/Fall of Tsarist Russia Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 204 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with RUSS 294-01*

HIST 271-01 30685 Uses and Abuses: Drugs, Addiction and Recovery Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with AMST 271-01*

HIST 275-01 30249 The Rise of Modern China Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 216 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with ASIA 275-01*

HIST 290-01 30251 History: Then and Now Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Linda Sturtz Avail./Max.: 11 / 25

HIST 294-01 30252 The Native Southwest Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 203 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with AMST 294-08 and LATI 294-01*

HIST 294-02 30253 Food, Science and Technology (1914-1939): A Transatlantic Perspective Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 304 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with RUSS 294-02*

HIST 294-03 30254 "Many Mexicos": Social Movements and Nation-Formation since Independence Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 13 / 20

*Cross-listed with LATI 294-02*

HIST 294-05 30945 U.S. Imperialism from the Philippines to Viet Nam Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 217 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with AMST 315-01 and ASIA 315-01*

HIST 350-01 30256 Race, Gender, and Medicine Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: Closed -5 / 15

*Cross-listed with WGSS 250-01*

HIST 376-01 30257 Public History Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: Closed 2 / 15

HIST 378-01 30258 War Crimes and Memory in East Asia Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 216 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: Closed 5 / 15

*Cross-listed with ASIA 378-01*

HIST 381-01 30260 Transnational Latin Americas Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 7 / 15

*Cross-listed with INTL 381-01 and LATI 381-01*

HIST 394-01 30263 Piracy, Terrorism and Insurgency in Modern Northeast Africa, 1850s to Present Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Awet Weldemichael Avail./Max.: 12 / 20

HIST 394-02 30264 Festive Turmoil: Holidays, Protests and Riots in Medieval and Early Modern History Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 011 Instructor: Linda Sturtz Avail./Max.: 12 / 15

*Appropriate for first-year students*

Interdisciplinary Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTD 194-01 30869 Writing in U.S. Academic Culture Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 400 Instructor: Jake Mohan Avail./Max.: -1 / 21

INTD 291-01 30803 Legal Studies Seminar: Misdemeanor Justice Days: T Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Larson, Schmidt Avail./Max.: 11 / 20

*Permission of instructor required; S/NC grading only; 1 credit*

INTD 330-01 30194 Mellon Seminar: Exploring Academia Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MARKIM 201 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: 2 / 10

*For Mellon Fellows only; 2 credits; S/N grading only*

INTD 411-01 30680 Sr Seminar in Community and Global Health Days: M Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: -1 / 25

*Permission of instructor required*

INTD 90-01 31210 Practicum in Forensics Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 12 / 50

International Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTL 110-01 30118 Introduction to Intl Studies: Globalization - Homogeneity and Heterogeneity Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 404 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: 13 / 20

INTL 114-01 30119 Intro to International Studies: International Codes of Conduct Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 4 / 20

INTL 114-02 30120 Intro to International Studies: International Codes of Conduct Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 9 / 20

INTL 225-01 30452 Comparative Economic Systems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 107 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 16 / 25

*Cross-listed with ECON 225-01*

INTL 245-01 30677 Intro to Intl Human Rights Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 05 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: Closed 5 / 25

INTL 265-01 30308 Translation as Cross-Cultural Communication Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 215 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 7 / 25

*Cross-listed with LING 294-02 and RUSS 265-01*

INTL 282-01 30121 Introduction to International Public Health Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 206 Instructor: Vanessa Voller Avail./Max.: 12 / 20

*See Janessa Cervantes, Department Coordinator, for class inquiries.*

INTL 282-02 30771 Introduction to International Public Health Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 206 Instructor: Vanessa Voller Avail./Max.: 7 / 20

*See Janessa Cervantes, Department Coordinator, for class inquiries.*

INTL 285-01 30122 Ethnicity and Nationalism in Central and Eastern Europe Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 404 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with POLI 285-01*

INTL 290-01 30123 World to Table: Global Food Studies Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 202 Instructor: David Moore Avail./Max.: Closed 3 / 20

INTL 294-01 30125 Muslim Women Writers in the 21st Century Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with WGSS 294-03*

INTL 301-01 30127 Power and Development in Africa Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 411 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: 5 / 15

*Cross-listed with POLI 333-01*

INTL 321-01 30497 Cultures of Neoliberalism Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 204 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed 4 / 16

*Cross-listed with MCST 321-01*

INTL 335-01 30856 Global Generosity Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with ANTH 335-01*

INTL 352-01 30188 Transitional Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 404 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with POLI 352-01*

INTL 381-01 30262 Transnational Latin Americas Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 7 / 15

*Cross-listed with HIST 381-01 and LATI 381-01*

INTL 488-01 30193 Senior Seminar: Thinking on a World Scale Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 411 Instructor: David Moore Avail./Max.: Closed 2 / 10

Japanese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
JAPA 102-01 30079 First Year Japanese II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 4 / 20

JAPA 102-02 30080 First Year Japanese II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 4 / 20

JAPA 102-L1 30087 First Year Japanese II Lab Days: M Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 404 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 4 / 10

JAPA 102-L2 30088 First Year Japanese II Lab Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 404 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 2 / 10

JAPA 102-L3 30089 First Year Japanese II Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 404 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 3 / 10

JAPA 102-L4 30864 First Year Japanese II Lab Days: T Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 113 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 1 / 10

JAPA 125-01 30812 Classical Chinese Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 112 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 14 / 20

*1 credit; S/N grading only; cross-listed with CHIN 125-01*

JAPA 204-01 30081 Second Year Japanese II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 9 / 20

JAPA 204-02 30082 Second Year Japanese II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 8 / 20

JAPA 204-L1 30090 Second Year Japanese II Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: OLRI 270 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 0 / 10

JAPA 204-L2 30091 Second Year Japanese II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 113 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: Closed 4 / 10

JAPA 204-L3 30092 Second Year Japanese II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 111 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 3 / 10

JAPA 260-01 30086 Narratives of Alienation: 20th Century Japanese Fiction and Film Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with ASIA 260-01*

JAPA 306-01 30083 Third Year Japanese II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 111 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 7 / 20

JAPA 306-L1 30093 Third Year Japanese II Lab Days: T Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 226 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 5 / 10

JAPA 306-L2 30094 Third Year Japanese II Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 111 Instructor: Akae Takasu Avail./Max.: 2 / 10

JAPA 408-01 30084 Fourth Year Japanese II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 111 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 10 / 15

JAPA 488-01 30085 Translating Japanese Literature: Theory and Practice Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 102 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with LING 488-01*

Latin American Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LATI 249-01 30471 Environment and Society in Latin America Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 8 / 25

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 249-01*

LATI 294-01 30854 The Native Southwest Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 203 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with AMST 294-08 and HIST 294-01*

LATI 294-02 30855 "Many Mexicos": Social Movements and Nation-Formation Since Independence Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 13 / 20

*Cross-listed with HIST 294-03*

LATI 294-03 30861 Caribbean Oral Traditions Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 214 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: 9 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 294-01*

LATI 307-01 30232 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 217 Instructor: Antonio Dorca Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 307-01*

LATI 308-01 30234 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 212 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed -1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and SPAN 308-01*

LATI 308-02 30932 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 112 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-02 and SPAN 308-02*

LATI 381-01 30261 Transnational Latin Americas Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Naomi Sussman Avail./Max.: 7 / 15

*Cross-listed with HIST 381-01 and INTL 381-01*

LATI 394-01 30853 Afro-Brazilian Women Writers Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 102 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 6 / 15

*First day attendance required; cross-listed with PORT 341-01*

Linguistics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LING 100-01 30034 Introduction to Linguistics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 112 Instructor: Jessica Love-Nichols Avail./Max.: Closed 1 / 30

LING 104-01 30039 The Sounds of Language Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 111 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: 1 / 15

*Permission of instructor required*

LING 194-01 30036 Language and Technology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 113 Instructor: Morgan Sleeper Avail./Max.: Closed 1 / 15

LING 194-02 30898 Language and Climate Change Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 112 Instructor: Jessica Love-Nichols Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with ENVI 194-02*

LING 200-01 30038 Syntax Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 212 Instructor: Morgan Sleeper Avail./Max.: Closed -5 / 15

LING 208-01 30660 The Human Voice Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 111 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: Closed -4 / 15

LING 294-02 30774 Translation as Cross-Cultural Communication Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 215 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 7 / 25

*Cross-listed as INTL 265-01 and RUSS 265-01*

LING 311-01 30666 Philosophy of Language Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 205 Instructor: Joy Laine Avail./Max.: Closed -1 / 15

*Cross-listed with PHIL 311-01*

LING 332-01 30237 Spanish in the United States Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 216 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 332-01*

LING 378-01 30668 Psychology of Language Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: -1 / 14

*Cross-listed with PSYC 378-01*

LING 401-01 30037 Field Methods Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 113 Instructor: Morgan Sleeper Avail./Max.: Closed 0 / 10

LING 435-01 30242 History of Spanish Language Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 216 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 4 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 375-01*

LING 488-01 30096 Translating Japanese: Theory and Practice Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 102 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with JAPA 488-01*

Mathematics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MATH 135-01 30560 Applied Multivariable Calculus I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 205 Instructor: Joseph Benson Avail./Max.: Closed 2 / 28

MATH 135-02 30561 Applied Multivariable Calculus I Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 241 Instructor: Lori Ziegelmeier Avail./Max.: Closed 2 / 28

MATH 137-01 30562 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 241 Instructor: Taryn Flock Avail./Max.: 10 / 28

MATH 137-02 30563 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 241 Instructor: Thomas Halverson Avail./Max.: 6 / 28

MATH 137-03 30564 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Thomas Halverson Avail./Max.: 10 / 28

MATH 236-01 30571 Linear Algebra Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 205 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: Closed -5 / 28

*First day attendance required*

MATH 236-02 30572 Linear Algebra Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 205 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: Closed -5 / 28

*First day attendance required*

MATH 237-01 30573 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 204 Instructor: William Mitchell Avail./Max.: Closed 1 / 28

MATH 237-02 30574 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 204 Instructor: William Mitchell Avail./Max.: Closed -2 / 28

MATH 279-01 30577 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 002 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: Closed -3 / 28

MATH 279-02 30578 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 205 Instructor: David Ehren Avail./Max.: Closed 4 / 28

MATH 312-01 30579 Differential Equations Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 254 Instructor: Joseph Benson Avail./Max.: Closed -3 / 24

MATH 354-01 30580 Probability Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 203 Instructor: Alicia Johnson Avail./Max.: Closed -2 / 20

*First day attendance required; cross-listed with STAT 354-01*

MATH 365-01 30553 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 245 Instructor: Lori Ziegelmeier Avail./Max.: Closed 1 / 24

*Cross-listed with COMP 365-01*

MATH 365-02 30555 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 245 Instructor: Lori Ziegelmeier Avail./Max.: Closed 2 / 24

*Cross-listed with COMP 365-02*

MATH 376-01 30582 Algebraic Structures Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 201 Instructor: Thomas Halverson Avail./Max.: 11 / 24

MATH 378-01 30583 Complex Analysis Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 254 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: 4 / 24

MATH 455-01 30584 Mathematical Statistics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 213 Instructor: Kelsey Grinde Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with STAT 455-01*

MATH 477-01 30587 Projects in Analysis Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 213 Instructor: Taryn Flock Avail./Max.: 5 / 16

Media and Cultural Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MCST 110-01 30488 Texts and Power: Foundations of Media and Cultural Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 401 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed 1 / 16

MCST 110-02 30489 Texts and Power: Foundations of Media and Cultural Studies Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 300 Instructor: John Kim Avail./Max.: 3 / 16

MCST 128-01 30495 Film Analysis/Visual Culture Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 401 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed 3 / 24

MCST 194-01 30487 The Art and Science of the Interview: Journalistic Techniques Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 201 Instructor: Ana Cox Avail./Max.: -4 / 20

MCST 194-02 30681 Intro to Data Storytelling Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: LIBR 250 Instructor: Aisling Quigley Avail./Max.: Closed -2 / 16

*Cross-listed with COMP 194-01*

MCST 234-01 30490 New Media Theories/Practices Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 304 Instructor: John Kim Avail./Max.: Closed 4 / 18

MCST 281-01 30058 Bruce Lee Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 400 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: -4 / 16

*Cross-listed with AMST 281-01*

MCST 294-02 30491 US Racial Formations/Media Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 402 Instructor: Leola Johnson Avail./Max.: 10 / 18

MCST 321-01 30496 Cultures of Neoliberalism Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 204 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed 4 / 16

*Cross-listed with INTL 321-01*

MCST 323-01 30498 Fundamentals of Video Production Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ART 301 Instructor: Jenny Lion Avail./Max.: Closed 4 / 12

*No prerequisites for the spring offering of this course*

MCST 334-01 30492 Cultural Studies and the Media Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 112 Instructor: Leola Johnson Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with AMST 334-01*

MCST 488-01 30494 Advanced Topics Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 402 Instructor: Leola Johnson Avail./Max.: 8 / 12

Music

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MUSI 111-01 30370 World Music Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: Closed -1 / 25

MUSI 114-01 30371 Theory II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 7 / 25

MUSI 114-L1 30372 Theory II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 7 / 25

MUSI 194-01 30374 Songwriting Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MUSIC 121 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required*

MUSI 194-02 30379 33 1/3 Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: Closed 4 / 15

MUSI 294-01 30375 Adaptations: Shakespeare, Verdi and the Politics of Art Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Geng, Mazullo Avail./Max.: Closed 4 / 16

*Cross-listed with ENGL 294-01*

MUSI 294-02 30751 Reading, Hearing, Analyzing Jazz Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 219 Instructor: Randall Bauer Avail./Max.: 3 / 16

*Permission of instructor required*

MUSI 314-01 30373 Theory IV, Contemporary Theory and Literature Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Randall Bauer Avail./Max.: 11 / 16

MUSI 343-01 30674 Western Music-19th Century Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 12 / 25

MUSI 361-01 30378 Composition Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Randall Bauer Avail./Max.: 7 / 12

MUSI 71-01 30849 Wind Symphony Days: M Time: 07:15 pm-08:45 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 25 / 80

*Register in person with the ensemble director.*

MUSI 73-01 30850 African Music Ensemble Days: T R Time: 06:45 pm-08:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 9 / 25

MUSI 75-01 30839 Macalester Concert Choir Days: M WR Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 14 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 77-01 30840 Macalester Chorale Days: T Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 7 / 70

*Additional required meeting time on Thursdays from 6:30-8:00pm in Music 113 (Hewitt Hall). Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 79-01 30841 Asian Music Ensemble Days: F Time: 04:30 pm-06:30 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 17 / 25

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 81-01 30842 Mac Jazz Band Days: M W Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 24 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 83-01 30843 Jazz/Popular Music Combos Days: M Time: 07:00 pm-09:00 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Peter Hennig Avail./Max.: 29 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 85-01 30844 Pipe Band Days: W Time: 06:30 pm-08:00 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Michael Breidenbach Avail./Max.: 23 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 87-01 30845 Chamber Ensembles Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 32 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 89-01 30846 Macalester Symphony Orchestra Days: T R Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 20 / 70

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 91-01 30847 Mac Early Music Ensemble Days: W Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: MUSIC 121 Instructor: Clea Galhano Avail./Max.: 45 / 50

*Register in person with the ensemble director. Check the Music Department website to see whether auditions are required*

MUSI 95-01 30848 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 3 / 10

MUSI 95-03 31155 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Christine Dahl Avail./Max.: 3 / 10

MUSI 95-04 31152 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-05 31180 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-06 31197 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sean Turner Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-08 31175 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Patricia Kent Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-09 31173 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Linh Kauffman Avail./Max.: 6 / 10

MUSI 95-10 31169 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rachel Holder Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 95-11 31185 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 95-14 31164 Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-19 31195 Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Jeffrey Thygeson Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-1M 31160 Trombone Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Richard Gaynor Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-22 31159 Violin Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: James Garlick Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-26 31188 Cello Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Thomas Rosenberg Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 95-41 31167 Percussion Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Peter Hennig Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-5M 31181 African Percussion Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-7M 31149 Bagpipes Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Michael Breidenbach Avail./Max.: 4 / 5

MUSI 95-8M 31177 Alto Saxophone Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: LeAnn Lindgren Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-C4 31192 Oboe Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Seerup Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-CD 31196 Jazz Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sean Turner Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-CG 31176 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Patricia Kent Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-CJ 31186 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-CK 31183 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 3 / 10

MUSI 95-FR 31174 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Linh Kauffman Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-H7 31166 Clarinet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-HJ 31187 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-JH 31189 Cello Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Thomas Rosenberg Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-M2 31170 Flute Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Martha Jamsa Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-M6 31165 Clarinet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-M7 31157 Trumpet Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Lynn Erickson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-M8 31162 Alto Sax (Improv) Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-MB 31154 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Christine Dahl Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-MC 31151 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-MD 31178 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-MH 31171 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Linh Kauffman Avail./Max.: -1 / 10

MUSI 95-MI 31168 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rachel Holder Avail./Max.: 5 / 10

MUSI 95-ML 31182 African Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-MR 31191 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 7 / 10

MUSI 95-MU 31158 Violin Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: James Garlick Avail./Max.: 5 / 10

MUSI 95-NN 31161 Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 5 / 10

MUSI 95-WD 31179 Piano Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-WI 31172 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Linh Kauffman Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-WJ 31184 Voice Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laura Nichols Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-WM 31163 Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 8 / 10

MUSI 95-WR 31194 Guitar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Jeffrey Thygeson Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-WW 31193 Viola Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Hyobi Sim Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 95-WX 31156 Viola da Gamba Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Julie Elhard Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 97-01 31190 Piano for Proficiency Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 0 / 10

MUSI 97-03 31153 Piano for Proficiency Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Christine Dahl Avail./Max.: 3 / 10

MUSI 97-04 31150 Piano for Proficiency Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 3 / 10

MUSI 99-01 31219 Piano Proficiency Exam Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 18 / 25

Neuroscience

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
NSCI 488-01 30653 Neuroscience Capstone Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 370 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: Closed -1 / 12

Physical Education

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PE 01-01 30165 Swimming I Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR POOL Instructor: Kyllian Griffin Avail./Max.: 10 / 25

PE 03-01 30166 Beginning Social Dance Days: M Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Julie Kendle Avail./Max.: Closed 7 / 25

PE 04-01 30167 Karate I Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Joel Ertl Avail./Max.: 12 / 15

PE 06-01 30168 Yoga I Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Lauren Hopps Avail./Max.: Closed 10 / 25

PE 06-02 30169 Yoga I Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Grace Panian Avail./Max.: Closed 7 / 25

PE 06-03 30170 Yoga I Days: T R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Lauren Hopps Avail./Max.: Closed 2 / 25

PE 13-01 30172 Intermediate Social Dance Days: M Time: 08:30 pm-10:00 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Julie Kendle Avail./Max.: 9 / 25

PE 14-01 30173 Karate II Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Joel Ertl Avail./Max.: 5 / 10

PE 18-01 30174 Pilates Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: Closed 13 / 25

PE 20-01 30175 Weight Training Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR FITNESS RM Instructor: Scott Hintz Avail./Max.: Closed -2 / 25

PE 21-01 30176 Swim for Fitness Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: Instructor: Kyllian Griffin Avail./Max.: 21 / 25

PE 26-01 30177 Tai Chi Chuan Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Phyllis Calph Avail./Max.: 13 / 25

PE 28-01 30178 Pilates II Days: T R Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: 15 / 25

PE 33-01 30179 Salsa Dance Days: W Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Don DeBoer Avail./Max.: Closed 3 / 25

Philosophy

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHIL 100-01 30593 Introduction to Philosophy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 111 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: Closed 6 / 15

PHIL 111-01 30594 Introduction to Symbolic Logic Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 206 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: 4 / 20

PHIL 121-01 30595 Ethics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 001 Instructor: Samuel Asarnow Avail./Max.: Closed -2 / 20

PHIL 121-02 30596 Ethics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Samuel Asarnow Avail./Max.: Closed -1 / 20

PHIL 201-01 30597 Modern Philosophy: Women Philosophers Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 009 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: Closed 1 / 20

PHIL 224-01 30598 Philosophy of Law Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 111 Instructor: Amy Ihlan Avail./Max.: Closed 2 / 20

PHIL 226-01 30599 Animal Ethics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 111 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: 1 / 20

PHIL 294-01 30600 Philosophy of Race and Gender Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Samuel Asarnow Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with WGSS 294-04*

PHIL 294-02 30601 Philosophy of Peace and Violence Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 111 Instructor: Amy Ihlan Avail./Max.: 7 / 20

PHIL 294-03 30781 Reading Marx Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 214 Instructor: David Martyn Avail./Max.: Closed -3 / 20

*Cross-listed with GERM 394-01*

PHIL 300-01 30602 20th Century Contintental Philosophy Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: 6 / 15

PHIL 311-01 30603 Philosophy of Language Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 205 Instructor: Joy Laine Avail./Max.: Closed -1 / 15

*Cross-listed with LING 311-01*

Physics and Astronomy

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHYS 114-01 30604 Modern Astronomy II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 370 Instructor: Anna Williams Avail./Max.: 54 / 63

PHYS 227-01 30605 Principles of Physics II Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 150 Instructor: John Cannon Avail./Max.: 18 / 63

PHYS 227-L1 30613 Principles of Physics II Lab Days: T Time: 09:10 am-11:10 am Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: Closed 0 / 18

PHYS 227-L2 30614 Principles of Physics II Lab Days: T Time: 01:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 6 / 18

PHYS 227-L3 30615 Principles of Physics II Lab Days: R Time: 09:10 am-11:10 am Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 5 / 18

PHYS 348-01 30606 Laboratory Instrumentation Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 101 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 18 / 24

PHYS 348-L2 30617 Laboratory Instrumentation Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 6 / 12

PHYS 394-01 30607 Computational Physics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 101 Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 19 / 24

PHYS 394-L1 30618 Comp Physics Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 101 Instructor: Thomas Finzell Avail./Max.: 8 / 12

PHYS 394-L2 30619 Comp Physics Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 101 Instructor: Thomas Finzell Avail./Max.: 11 / 12

PHYS 440-01 30608 Observational Astronomy Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 150 Instructor: John Cannon Avail./Max.: 10 / 24

PHYS 440-L1 30620 Observational Astronomy Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 404 Instructor: John Cannon Avail./Max.: 5 / 12

PHYS 440-L2 30621 Observational Astronomy Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 404 Instructor: John Cannon Avail./Max.: 5 / 12

PHYS 461-01 30609 Mechanics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 213 Instructor: Thomas Finzell Avail./Max.: 9 / 24

PHYS 461-L1 30622 Mechanics Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 11 / 24

PHYS 468-01 30610 Statistical Mechanics Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 101 Instructor: Anna Williams Avail./Max.: 8 / 24

PHYS 482-01 30611 Adv Quantum Mechanics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 101 Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 16 / 24

PHYS 482-L1 30623 Adv Quantum Mechanics Lab Days: F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 16 / 24

PHYS 489-01 30612 Physics Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 150 Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 23 / 63

Political Science

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
POLI 101-01 30625 Political Argumentation and Debate Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 204 Instructor: Adrienne Christiansen Avail./Max.: 14 / 20

POLI 120-01 30626 Foundations of International Politics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 206 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: Closed -1 / 25

POLI 120-02 30627 Foundations of International Politics Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 305 Instructor: Alexander Salt Avail./Max.: Closed -2 / 25

POLI 140-01 30628 Foundations of Comparative Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 202 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed -2 / 20

*First day attendance required*

POLI 160-01 30629 Foundations of Political Theory Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: Althea Sircar Avail./Max.: Closed 1 / 20

POLI 205-01 30631 Politics and Policymaking Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 010 Instructor: Michael Zis Avail./Max.: Closed 3 / 25

POLI 207-01 30630 US Civil Rights and Civil Liberties Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 206 Instructor: Patrick Schmidt Avail./Max.: Closed 2 / 25

POLI 215-01 30197 Environmental Politics/Policy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 301 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: Closed -2 / 20

*Cross-listed with POLI 215-01; ACTC students may register on the first day of class with permission of instructor*

POLI 216-01 30632 Legislative Politics Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 204 Instructor: Michael Zis Avail./Max.: 19 / 25

*Permission of instructor required*

POLI 222-01 30633 Regional Conflict and Security: Indo-Pacific Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 05 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: Closed 3 / 25

POLI 242-01 30634 Political Economy of Development Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 204 Instructor: Lisa Mueller Avail./Max.: Closed 3 / 25

POLI 247-01 30635 African Politics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 105 Instructor: Lisa Mueller Avail./Max.: 5 / 25

POLI 267-01 30637 Liberal and Conservative Political Thought Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 213 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: Closed -8 / 25

POLI 269-01 30638 Empirical Research Methods Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 305 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: Closed 1 / 25

POLI 270-01 30893 Rhetoric of Campaigns and Election Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 304 Instructor: Adrienne Christiansen Avail./Max.: 13 / 20

POLI 285-01 30124 Ethnicity and Nationalism in Central and Eastern Europe Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 404 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with INTL 285-01*

POLI 290-01 30639 Chuck Green Civic Engagement Fellowship Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 305 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed 0 / 12

*Permission of instructor required*

POLI 290-L1 30659 Chuck Green Civic Engagement Fellowship Days: R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 305 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed 0 / 12

*Permission of instructor required*

POLI 294-01 30640 Political Speaking and Speechwriting Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 204 Instructor: Adrienne Christiansen Avail./Max.: 22 / 25

POLI 294-02 30641 Comparative Foreign Policy Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Alexander Salt Avail./Max.: 7 / 25

POLI 294-03 30642 Contemporary Politics of Race and Racialization in North America Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Althea Sircar Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with AMST 294-07*

POLI 294-04 30657 Comics and Culture: Understanding American Politics Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 05 Instructor: Della Zurick Avail./Max.: 11 / 25

POLI 315-01 30645 Adv Topics in Policy: US Education Politics and Policy Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 204 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with EDUC 315-01*

POLI 323-01 30649 Humanitarianism in World Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 9 / 20

POLI 333-01 30128 Power and Development in Africa Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 411 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: 5 / 15

*Cross-listed with POLI 333-01*

POLI 352-01 30189 Transitional Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 404 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with INTL 352-01*

POLI 394-01 30650 Intersectionality and Disability Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Althea Sircar Avail./Max.: -7 / 20

*Permission of instructor required; cross-listed with WGSS 394-01*

POLI 394-02 30658 Technology and International Relations Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 105 Instructor: Alexander Salt Avail./Max.: 7 / 20

POLI 394-03 30799 Energy Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 270 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 7 / 18

*First day attendance required; ACTC students may register on the first day of class with permission of instructor; cross-listed with ENVI 394-04*

POLI 404-01 30651 Honors Colloquium Days: M W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 304 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: 14 / 20

Portuguese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PORT 221-01 30213 Accelerated Intermediate Portuguese Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 111 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 1 / 15

*First day attendance required*

PORT 341-01 30214 Voices from the Margins: Afro-Brazilian Women Writers Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 102 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 6 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 394-01*

Psychology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PSYC 100-01 30328 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 352 Instructor: Ariel James Avail./Max.: Closed 0 / 35

PSYC 100-02 30329 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 200 Instructor: Cory Fleck Avail./Max.: Closed 1 / 35

PSYC 100-L1 30407 Introduction to Psychology Lab Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 352 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: Closed 2 / 18

PSYC 100-L2 30408 Introduction to Psychology Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 352 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: Closed 0 / 18

PSYC 100-L3 30409 Introduction to Psychology Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 352 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: Closed 1 / 18

PSYC 100-L4 30410 Introduction to Psychology Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 352 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 1 / 18

PSYC 201-01 30330 Research in Psychology I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 203 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed -1 / 24

PSYC 201-L1 30411 Research in Psychology I Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 349 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed 1 / 13

PSYC 201-L2 30412 Research in Psychology I Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 349 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed 0 / 12

PSYC 220-01 30029 Educational Psychology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 200 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 1 / 25

*First-day attendance required; cross-listed with EDUC 220-01*

PSYC 242-01 30342 Cognitive Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 0 / 24

PSYC 242-L1 30413 Cognitive Psychology Lab Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 349 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 0 / 24

PSYC 246-01 30344 Exploring Sensation/Perception Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 301 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed 0 / 24

PSYC 246-L1 30414 Sensation/Perception Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 371 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed 0 / 24

PSYC 250-01 30347 Developmental Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 204 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: Closed -2 / 28

PSYC 250-02 30965 Developmental Psychology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 205 Instructor: Rebecca Distefano Avail./Max.: -1 / 28

PSYC 252-01 30349 Distress, Dysfunction, and Disorder: Perspectives on the DSM Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 250 Instructor: Jaine Strauss Avail./Max.: Closed -4 / 65

PSYC 301-01 30353 Research in Psychology II Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 349 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: Closed -1 / 20

PSYC 374-01 30354 Clinical and Counseling Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 370 Instructor: Jaine Strauss Avail./Max.: Closed -1 / 18

PSYC 378-01 30356 Psychology of Language Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: -1 / 14

*Cross-listed with LING 378-01*

PSYC 385-01 30358 Mind Reading: Understanding Functional Magnetic Resonance Imaging Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 370 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: 4 / 10

*ACTC students may register on the first day of class*

PSYC 394-02 30361 Good Vibrations: The Psychology of Music and Hearing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 352 Instructor: Erin O'Neill Avail./Max.: Closed -1 / 16

PSYC 394-03 30362 Culture and Developmental Psychopathology Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 300 Instructor: Fanita Tyrell Avail./Max.: Closed -3 / 17

PSYC 401-01 30368 Directed Research in Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 349 Instructor: James, Jerald Avail./Max.: 2 / 12

PSYC 401-02 30369 Directed Research in Psychology: Moral Judgement and Behavior Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 370 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: 5 / 8

PSYC 450-01 30366 Research in Hemisphere Asymmetries Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 170 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: 2 / 8

Religious Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
RELI 102-01 30316 Modern Islam Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Candace Mixon Avail./Max.: 16 / 20

RELI 111-01 30318 Introduction to Buddhism Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 002 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: Closed -2 / 16

RELI 136-01 30319 World Religions and World Religions Discourse Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: James Laine Avail./Max.: Closed 1 / 15

RELI 194-01 30320 Cambodia: Empire to Today Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 010 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 1 / 12

*Cross-listed with ASIA 194-01*

RELI 194-02 30321 Modern Judaism in America and Israel Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Nicholas Schaser Avail./Max.: Closed 2 / 20

RELI 200-01 30710 The Qur'an and the Prophet Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MARKIM 201 Instructor: Candace Mixon Avail./Max.: 17 / 20

RELI 226-01 30322 Martyrdom Then and Now Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 002 Instructor: Drake, Mixon Avail./Max.: Closed 5 / 20

RELI 238-01 30323 Catholics: Culture, Identity, Politics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 002 Instructor: James Laine Avail./Max.: Closed -1 / 15

RELI 294-01 30324 Marxism, Anarchism and Religion Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 002 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: Closed 7 / 16

RELI 294-02 30325 James Baldwin and the Black Religious Imagination Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: William Hart Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with AMST 294-05*

RELI 325-01 30326 Conquering the Flesh: Renunciation of Food/Sex in the Christian Tradition Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 002 Instructor: Susanna Drake Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with WGSS 325-01*

RELI 469-01 30327 Approaches to the Study of Religion Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: William Hart Avail./Max.: 10 / 18

Russian Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
RUSS 102-01 30305 Elementary Russian II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 304 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 17 / 25

RUSS 102-L1 30311 Elementary Russian II Lab Days: T R Time: 09:40 am-10:20 am Room: HUM 113 Instructor: Tatiana Markova Avail./Max.: 13 / 15

RUSS 102-L2 30312 Elementary Russian II Lab Days: T R Time: 03:00 pm-03:40 pm Room: HUM 113 Instructor: Tatiana Markova Avail./Max.: 9 / 15

RUSS 204-01 30306 Intermediate Russian II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 217 Instructor: Brian Johnson Avail./Max.: 15 / 25

RUSS 204-L1 30313 Intermediate Russian II Lab Days: T R Time: 10:30 am-11:10 am Room: HUM 113 Instructor: Tatiana Markova Avail./Max.: 9 / 15

RUSS 204-L2 30314 Intermediate Russian II Lab Days: T R Time: 03:45 pm-04:25 pm Room: HUM 113 Instructor: Tatiana Markova Avail./Max.: 11 / 15

RUSS 265-01 30307 Translation as Cross-Cultural Communication Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 215 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 7 / 25

*Cross-listed with INTL 265-01 and LING 294-02*

RUSS 294-01 30862 Rise/Fall of Tsarist Russia Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 204 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with HIST 260-01*

RUSS 294-02 30863 Food, Science and Technology (1914-1939): A Transatlantic Perspective Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 304 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with HIST 294-02*

RUSS 367-01 30309 Dostoevsky in Translation Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 409 Instructor: Brian Johnson Avail./Max.: 18 / 25

RUSS 488-01 30310 Senior Seminar Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 215 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 12 / 15

Sociology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
SOCI 110-01 30269 Introduction to Sociology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06A Instructor: Khaldoun Samman Avail./Max.: 2 / 25

SOCI 185-01 30858 Masculinities Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 304 Instructor: Khaldoun Samman Avail./Max.: 11 / 20

*First day attendance required; cross-listed with WGSS 185-01*

SOCI 194-02 30271 Eat, Pay, Leave: Power and Politics of Food and Eating Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Lisa Gulya Avail./Max.: -2 / 20

SOCI 220-01 30277 Sociology of Race/Ethnicity Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 05 Instructor: Aisha Upton Avail./Max.: 10 / 25

SOCI 269-01 30273 Social Science Inquiry Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 105 Instructor: Erik Larson Avail./Max.: Closed 3 / 20

SOCI 272-01 30274 Social Theories Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 06A Instructor: Khaldoun Samman Avail./Max.: Closed 5 / 20

SOCI 294-01 30276 Progress and Identity: Race, Gender and Social Movements Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 204 Instructor: Aisha Upton Avail./Max.: Closed 5 / 20

*Cross-listed with AMST 294-06 and WGSS 294-02*

SOCI 294-02 30278 Childhood, Youth, and the Transition to Adulthood Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Lisa Gulya Avail./Max.: 9 / 20

SOCI 294-03 30675 Care versus Cure: An Introduction to Disability Studies Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 203 Instructor: Lisa Gulya Avail./Max.: 10 / 20

SOCI 310-01 30275 Law and Society Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 204 Instructor: Erik Larson Avail./Max.: 9 / 20

Spanish

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
SPAN 101-01 30215 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 214 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

SPAN 101-02 30744 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 215 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: 8 / 20

SPAN 101-L1 30815 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 270 Instructor: Angelica Rico Garza Avail./Max.: 4 / 10

SPAN 101-L2 30816 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 227 Instructor: Angelica Rico Garza Avail./Max.: 0 / 10

SPAN 101-L3 30824 Elementary Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 15 / 15

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 101-L4 30968 Elementary Spanish I Lab Days: M Time: 03:00 pm-03:30 pm Room: HUM 214 Instructor: STAFF Avail./Max.: 9 / 10

SPAN 101-L5 30969 Elementary Spanish I Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:00 pm Room: HUM 214 Instructor: STAFF Avail./Max.: 6 / 10

SPAN 101-L6 30970 Elementary Spanish I Lab Days: M Time: 04:00 pm-04:30 pm Room: HUM 214 Instructor: STAFF Avail./Max.: 6 / 10

SPAN 102-02 30217 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 201 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 1 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-03 30218 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 201 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: 1 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-L1 30826 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 215 Instructor: Alba Vicario Ramirez Avail./Max.: -1 / 10

SPAN 102-L2 30827 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: THEATR 101 Instructor: Alba Vicario Ramirez Avail./Max.: 6 / 10

SPAN 102-L4 30829 Elementary Spanish II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 002 Instructor: Alba Vicario Ramirez Avail./Max.: 0 / 10

SPAN 102-L5 30830 Elementary Spanish II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 101 Instructor: Alba Vicario Ramirez Avail./Max.: 2 / 10

SPAN 102-L6 30831 Elementary Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 10

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 102-L7 30971 Elementary Spanish II Lab Days: M Time: 04:00 pm-04:30 pm Room: HUM 212 Instructor: STAFF Avail./Max.: 8 / 10

SPAN 203-01 30220 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 215 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-02 30221 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 213 Instructor: Galo Gonzalez Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-L1 30832 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: THEATR 101 Instructor: Alba Vicario Ramirez Avail./Max.: 5 / 10

SPAN 203-L2 30833 Intermediate Spanish I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: THEATR 101 Instructor: Alba Vicario Ramirez Avail./Max.: 1 / 10

SPAN 203-L3 30834 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 002 Instructor: Alba Vicario Ramirez Avail./Max.: -1 / 10

SPAN 203-L4 30835 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: THEATR 101 Instructor: Alba Vicario Ramirez Avail./Max.: 5 / 10

SPAN 203-L5 30836 Intermediate Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 7 / 10

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 203-L6 30973 Intermediate Spanish I Lab Days: M Time: 04:00 pm-04:30 pm Room: HUM 216 Instructor: STAFF Avail./Max.: 5 / 10

SPAN 204-01 30222 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 212 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed -1 / 21

*First day attendance required*

SPAN 204-02 30223 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 215 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: Closed -1 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-04 30225 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 206 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: Closed 1 / 21

*First day attendance required*

SPAN 204-05 30745 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 002 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-L1 30817 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 270 Instructor: Angelica Rico Garza Avail./Max.: -4 / 10

SPAN 204-L2 30818 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: HUM 227 Instructor: Angelica Rico Garza Avail./Max.: 6 / 10

SPAN 204-L3 30819 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 401 Instructor: Angelica Rico Garza Avail./Max.: 1 / 10

SPAN 204-L4 30820 Intermediate Spanish II Lab Days: W Time: 07:00 pm-08:00 pm Room: HUM 217 Instructor: Angelica Rico Garza Avail./Max.: -1 / 10

SPAN 204-L5 30821 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 401 Instructor: Angelica Rico Garza Avail./Max.: 1 / 10

SPAN 204-L6 30822 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 401 Instructor: Angelica Rico Garza Avail./Max.: -1 / 10

SPAN 204-L7 30823 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 215 Instructor: Angelica Rico Garza Avail./Max.: 3 / 10

SPAN 204-L8 30825 Intermediate Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 11 / 15

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level at the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 204-L9 30974 Intermediate Spanish II Lab Days: M Time: 11:00 am-11:30 am Room: HUM 214 Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 10

SPAN 204-L10 30975 Intermediate Spanish II Lab Days: W Time: 09:30 am-10:00 am Room: HUM 404 Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 10

SPAN 204-L11 30976 Intermediate Spanish II Lab Days: W Time: 12:00 pm-12:30 pm Room: HUM 212 Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 10

SPAN 204-L12 31000 Intermediate Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 6 / 10

SPAN 204-L13 31001 Intermediate Spanish II Lab Days: W Time: 09:00 am-09:30 am Room: HUM 217 Instructor: STAFF Avail./Max.: 4 / 10

SPAN 204-L14 31002 Intermediate Spanish II Lab Days: W Time: 03:30 pm-04:00 pm Room: HUM 217 Instructor: STAFF Avail./Max.: 7 / 10

SPAN 220-01 30226 Accelerated Intermediate Spanish Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 111 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 2 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required*

SPAN 294-01 30228 Caribbean Oral Traditions Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 214 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: 9 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 294-03*

SPAN 305-01 30229 Advanced Oral and Written Expression Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 215 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: 5 / 15

*First day attendance required*

SPAN 305-02 30230 Advanced Oral and Written Expression Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 217 Instructor: Antonio Dorca Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

SPAN 307-01 30231 Introduction to Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 217 Instructor: Antonio Dorca Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 307-01*

SPAN 308-01 30233 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 212 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed -1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and LATI 308-01*

SPAN 308-02 30933 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 112 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-02 and LATI 308-02*

SPAN 332-01 30236 Spanish in the United States Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 216 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LING 332-01*