Fall 2021 Class Schedule - updated December 7, 2021 at 11:51 AM

This is a snapshot of the class schedule and enrollment information, updated hourly during business hours.

American Studies
Anthropology
Art and Art History
Asian Studies
Biology
Chemistry
Chinese
Classical Mediterranean and Middle East
Computer Science
Economics
Educational Studies
English
Environmental Studies
French and Francophone Studies
Geography
Geology
German Studies
History
Interdisciplinary Studies
International Studies
Japanese
Latin American Studies
Linguistics
Mathematics
Media and Cultural Studies
Music
Neuroscience
Physical Education
Philosophy
Physics and Astronomy
Political Science
Portuguese
Psychology
Religious Studies
Russian Studies
Sociology
Spanish
Statistics
Theater and Dance
Women's, Gender, and Sexuality Studies

American Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
AMST 194-01 The Obama Presidency Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 002 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

AMST 194-02 Introduction to Asian American Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 212 Instructor: Jake Nagasawa Avail./Max.: Closed 7 / 18

AMST 209-01 Civil Rights Movement Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 111 Instructor: Walter Greason Avail./Max.: 4 / 26

*Cross-listed with HIST 209-01*

AMST 219-01 In Motion: African Americans in the US (African Americans in Digital Technologies) Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Walter Greason Avail./Max.: 4 / 25

*Cross-listed with HIST 219-01*

AMST 225-01 Native History to 1871 Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 203 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: 1 / 25

*Permission of instructor required; cross-listed with HIST 225-01*

AMST 240-01 Race, Culture, and Ethnicity in Education Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 201 Instructor: Jonathan Hamilton Avail./Max.: Closed 0 / 25

*First day attendance required; cross-listed with EDUC 240-01*

AMST 253-01 James Baldwin and the Black Religious Imagination Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: William Hart Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with RELI 253-01*

AMST 270-01 Black Public Intellectuals Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 400 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: -4 / 25

AMST 271-01 Uses and Abuses: Drugs, Addiction and Recovery Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 203 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: -1 / 20

*Cross-listed with HIST 271-01*

AMST 294-01 Radical Reelism: Indigeneity, Politics, and Visual Culture Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: 2 / 16

*Cross-listed with MCST 294-04 *

AMST 301-01 Critical Prison Studies Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 200 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: Closed 0 / 25

*First day attendance required*

AMST 308-01 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 215 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with LATI 308-01 and SPAN 308-01*

AMST 394-01 Troubled Waters: Race, Law and the Environment Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: 2 / 16

*Cross-listed with ENVI 394-02*

AMST 400-01 Senior Seminar Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 216 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 5 / 16

*First day attendance required*

Anthropology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ANTH 101-01 General Anthropology Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 2 / 35

*First day attendance required*

ANTH 111-01 Cultural Anthropology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06A Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: -1 / 35

ANTH 194-01 Evolution, Bigfoot, and Anthropology in the United States Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

ANTH 206-01 Endangered/Minority Languages Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 213 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with LING 206-01*

ANTH 230-01 Ethnographic Interviewing Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 105 Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: Closed 0 / 16

ANTH 239-01 Medical Anthropology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06A Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 1 / 30

*First day attendance required*

ANTH 240-01 Human Osteology and Paleopathology Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: Closed 5 / 16

*First day attendance required*

ANTH 258-01 Dynamic Africa Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: 2 / 20

ANTH 335-01 Global Generosity Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 3 / 20

*First day attendance required; cross-listed with INTL 335-01*

ANTH 405-01 Ethnomusicology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: Closed 2 / 12

*Cross-listed with MUSI 405-01*

ANTH 487-01 Theory in Anthropology Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: 10 / 16

Art and Art History

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ART 130-01 Drawing I Days: M W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed -3 / 12

*First day attendance required; if you're an art major who has not been able to register for this course, please contact the instructor; ACTC students may be able to register on the first day of class, with permission of instructor.*

ART 130-02 Drawing I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed -3 / 12

*First day attendance required; if you're an art major who has not been able to register for this course, please contact the instructor; ACTC students may be able to register on the first day of class, with permission of instructor.*

ART 131-01 Ceramics I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: 0 / 14

*First day attendance required; $100 materials fee charged;*

ART 131-02 Ceramics I Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: 1 / 14

*First day attendance required; $100 materials fee charged*

ART 149-01 Introduction to Visual Culture Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 0 / 25

ART 160-01 Introduction to Art History I: From Prehistory to the Medieval Period Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Jennifer Awes-Freeman Avail./Max.: Closed -1 / 25

*Cross-listed with CLAS 260-01*

ART 170-01 Introduction to the Art of China Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: -1 / 25

*Cross-listed with ASIA 170-01*

ART 194-01 Social Design: History, Theory and Praxis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 0 / 14

*First-Year Course only*

ART 194-02 Nature and Power Days: W Time: 01:10 pm-04:10 pm Room: LIBR HARMON Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

ART 210-01 Globalization and Contemporary Art Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: Closed 1 / 20

*First day attendance required; cross-listed with INTL 210-01*

ART 233-01 Photography I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 301 Instructor: Pao Her Avail./Max.: 3 / 16

*First day attendance required; $75 materials fee charged*

ART 234-01 Painting I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 308 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: Closed 4 / 15

*First day attendance required*

ART 235-01 Sculpture I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 118 Instructor: John Fleischer Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; $150 materials fee charged*

ART 236-01 Printmaking I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

ART 239-01 2-D Design Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 301 Instructor: Pao Her Avail./Max.: Closed 0 / 16

*$75 materials fee charged*

ART 254-01 History of Body and Performance Art Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Vanessa Reubendale Avail./Max.: 12 / 20

*First day attendance required*

ART 267-01 3-D Design Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 118 Instructor: John Fleischer Avail./Max.: Closed 5 / 15

*First day attendance required*

ART 294-01 The Performative Object Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ART 118 Instructor: John Fleischer Avail./Max.: 2 / 15

*First day attendance required*

ART 294-02 Intersectional Medieval Art Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Jennifer Awes-Freeman Avail./Max.: 3 / 20

ART 370-01 Drawing II: Independent Drawing Projects Days: M W Time: 10:50 am-12:20 pm Room: ART 206 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 1 / 10

*First day attendance required; ACTC students may be able to register on the first day of class, with permission of instructor.*

ART 371-01 Painting II Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 202 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: 4 / 10

*Permission of instructor required; first day attendance required*

ART 373-01 Printmaking II Days: TBA Time: TBA Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: 4 / 8

*First day attendance required*

Asian Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ASIA 112-01 Buddhist Literature Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 212 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with RELI 112-01*

ASIA 124-01 Dharma and Dao: Big Ideas in India and China Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: James Laine Avail./Max.: Closed 8 / 20

*Cross-listed with RELI 124-01*

ASIA 170-01 Introduction to the Art of China Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: -1 / 25

*Cross-listed with ART 170-01*

ASIA 194-01 Japanese Literature since the 2000s Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 110 Instructor: Christopher Lowy Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with JAPA 194-01*

ASIA 194-02 East Asian Popular Culture: From Kung Fu to K-Drama Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 400 Instructor: Andrew Kauffman Avail./Max.: Closed -1 / 21

*Cross-listed with CHIN 194-01*

ASIA 274-01 The Great Tradition in China before 1840 Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 112 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with HIST 274-01*

ASIA 276-01 The Great Tradition in Japan before 1853 Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 112 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 1 / 20

*Cross-listed with HIST 276-01*

ASIA 294-01 Language and Identity in Japanese, Asian American and Other Communities Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with JAPA 294-01 and LING 294-01*

ASIA 294-02 From the Mainstream to the Margins: Going Beyond the Modern Chinese Literary Canon Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 111 Instructor: Andrew Kauffman Avail./Max.: 13 / 20

*Cross-listed with CHIN 294-01*

ASIA 294-03 South Asian Politics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 05 Instructor: Tahmina Rahman Avail./Max.: Closed 7 / 20

*Cross-listed with POLI 294-01*

ASIA 494-01 Seminar in Japanese Sociocultural Linguistics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 217 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with JAPA 494-01 and LING 494-01*

Biology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
BIOL 170-01 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 250 Instructor: Jerald Dosch Avail./Max.: 1 / 48

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with ENVI 170-01 *

BIOL 170-L1 Ecology and the Environment Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 0 / 24

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with ENVI 170-L1*

BIOL 170-L2 Ecology and the Environment Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 3 / 24

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with ENVI 170-L2*

BIOL 180-01 Biodiversity and Evolution Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 100 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: 4 / 48

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 180-L1 Biodiversity and Evolution Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 1 / 24

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 180-L2 Biodiversity and Evolution Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 4 / 24

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 190-01 Genetics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 150 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: 0 / 48

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 190-L1 Genetics Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 190-L2 Genetics Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 194-01 Nature and Power Days: W Time: 01:10 pm-04:10 pm Room: LIBR HARMON Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 3 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

BIOL 200-01 Cell Biology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 250 Instructor: Elena Tonc Avail./Max.: Closed 1 / 48

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 302-01 Invertebrate Animal Diversity Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 270 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: Closed 5 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 302-L1 Invertebrate Animal Div Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: Closed 5 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 304-01 Neuroanatomy Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 300 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 304-L1 Neuroanatomy Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 275 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 310-01 Agroecology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: Closed 1 / 18

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 310-01*

BIOL 316-01 Cell/Molecular Neuroscience Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 002 Instructor: Marc Pisansky Avail./Max.: 4 / 32

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 316-L1 Cell/Molecular Neurosci Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 275 Instructor: Marc Pisansky Avail./Max.: Closed 2 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 316-L2 Cell/Molecular Neurosci Lab Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 275 Instructor: Adele DeNicola Avail./Max.: 2 / 16

BIOL 322-01 Advanced Genetics Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 351-01 Biochemistry I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 250 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 0 / 32

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-01*

BIOL 351-L1 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-L1*

BIOL 351-L2 Biochemistry I Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-L2*

BIOL 357-01 Immunology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 170 Instructor: Elena Tonc Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 357-L1 Immunology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 277 Instructor: Elena Tonc Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 359-01 Big Data in Ecology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 253 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: Closed -2 / 12

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 359-01*

BIOL 359-L1 Big Data in Ecology Lab Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 253 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: Closed -2 / 12

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 359-L1*

BIOL 369-01 Developmental Biology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 273 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 6 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 369-L1 Developmental Biology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 6 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 394-01 Animal Behavior: Fundamentals and Applications Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 5 / 16

*Registration for corresponding lab required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with ENVI 394-01*

BIOL 394-L1 Animal Behavior Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 5 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with ENVI 394-L1*

BIOL 494-02 Seminar in Neural Control of Movement Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 270 Instructor: Martha Streng Avail./Max.: 11 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 494-03 Wildlife Conservation in the Anthropocene: An International Perspective Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 2 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with ENVI 494-01*

BIOL 494-04 Seminar in Neurobiology of Psychopathology Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 352 Instructor: Marc Pisansky Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with PSYC 394-04; ACTC students require permission of instructor*

Chemistry

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHEM 111-01 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 350 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 4 / 41

*First day attendance required*

CHEM 111-02 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 350 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 0 / 41

*First day attendance required*

CHEM 111-03 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 350 Instructor: Annie McCue Avail./Max.: 2 / 40

*First day attendance required*

CHEM 111-04 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 350 Instructor: Annie McCue Avail./Max.: 24 / 40

*First day attendance required*

CHEM 111-L1 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: W Time: 08:30 am-11:40 am Room: OLRI 385 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 12 / 18

*First day attendance required; $12 lab fee charged*

CHEM 111-L2 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 385 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 2 / 18

*First day attendance required; $12 lab fee charged*

CHEM 111-L3 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: Rice, Varberg Avail./Max.: 4 / 36

*First day attendance required; $12 lab fee charged; students registered for this lab section will be assigned either to Amy Rice or Tom Varberg as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice's students will meet in OLRI 341 on the first day of lab, and Tom Varberg's students will meet in OLRI 385 on the first day of lab*

CHEM 111-L4 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: Instructor: Rice, Rodwogin Avail./Max.: 1 / 36

*First day attendance required; $12 lab fee charged; students registered for this lab section will be assigned to either Amy Rice or Marc Rodwogin as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice's students will meet in OLRI 341 on the first day of lab, and Marc Rodwogin's students will meet in OLRI 385 on the first day of lab*

CHEM 111-L5 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: McCue, Rice Avail./Max.: 13 / 36

*First day attendance required; $12 lab fee charged; students registered for this lab section will be assigned to either Amy Rice or Annie McCue as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice's students will meet in OLRI 341 on the first day of lab, and Annie McCue's students will meet in OLRI 385 on the first day of lab*

CHEM 111-L6 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 341 Instructor: Annie McCue Avail./Max.: 0 / 18

*First day attendance required; $12 lab fee charged*

CHEM 115-01 Accelerated General Chemistry Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 301 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 0 / 17

*First day attendance required; First-Year Course only*

CHEM 115-L1 Accelerated General Chem Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 347 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 0 / 17

*First day attendance required; $12 lab fee charged; First-Year Course only*

CHEM 194-01 Food Chemistry Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 301 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 1 / 24

*First day attendance required*

CHEM 211-01 Organic Chemistry I Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 100 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 4 / 40

*First day attendance required*

CHEM 211-02 Organic Chemistry I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 100 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 7 / 40

*First day attendance required*

CHEM 211-L1 Organic Chemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: Closed -1 / 16

CHEM 211-L2 Organic Chemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: Closed 1 / 16

CHEM 211-L3 Organic Chemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Ally Milenkovic Avail./Max.: Closed 0 / 16

CHEM 211-L4 Organic Chemistry I Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Ally Milenkovic Avail./Max.: Closed 0 / 16

CHEM 211-L5 Organic Chemistry I Days: F Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 383 Instructor: Ally Milenkovic Avail./Max.: 12 / 16

CHEM 300-01 Chemistry Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 25 / 70

*1 credit*

CHEM 311-01 Thermodynamics and Kinetics Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 301 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 12 / 20

CHEM 311-L2 Thermodynamics/Kinetics Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 378 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: Closed 2 / 10

CHEM 351-01 Biochemistry I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 250 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 0 / 32

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-01*

CHEM 351-L1 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-L1*

CHEM 351-L2 Biochemistry I Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-L2*

CHEM 411-01 Advanced Inorganic Chemistry Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 2 / 24

*First day attendance required*

CHEM 411-L1 Advanced Inorganic Chemistry Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 380 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: Closed 0 / 12

*First day attendance required*

CHEM 411-L2 Advanced Inorganic Chemistry Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 380 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 2 / 12

*First day attendance required*

Chinese

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHIN 101-01 First Year Chinese I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 111 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 13 / 20

CHIN 101-02 First Year Chinese I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 111 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 8 / 20

CHIN 101-L1 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 102 Instructor: Margaret Wong Avail./Max.: 6 / 15

CHIN 101-L2 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 102 Instructor: Margaret Wong Avail./Max.: 10 / 15

CHIN 101-L3 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 113 Instructor: Margaret Wong Avail./Max.: 10 / 15

CHIN 194-01 East Asian Popular Culture: From Kung Fu to K-Drama Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 400 Instructor: Andrew Kauffman Avail./Max.: Closed -1 / 21

*Cross-listed with ASIA 194-02*

CHIN 203-01 Second Year Chinese I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 112 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 7 / 20

CHIN 203-02 Second Year Chinese I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 112 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 6 / 20

CHIN 203-L1 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 102 Instructor: Margaret Wong Avail./Max.: 4 / 15

CHIN 203-L2 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 102 Instructor: Margaret Wong Avail./Max.: 5 / 15

CHIN 203-L3 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 113 Instructor: Margaret Wong Avail./Max.: 9 / 15

CHIN 294-01 From the Mainstream to the Margins: Going Beyond the Modern Chinese Literary Canon Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 111 Instructor: Andrew Kauffman Avail./Max.: 13 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-02*

CHIN 305-01 Third Year Chinese I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 170 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 10 / 20

CHIN 305-L1 Third Year Chinese I Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 404 Instructor: Margaret Wong Avail./Max.: Closed 0 / 10

CHIN 305-L2 Third Year Chinese I Lab Days: W Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 404 Instructor: Margaret Wong Avail./Max.: 10 / 10

CHIN 407-01 Fourth Year Chinese I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 111 Instructor: Jin Stone Avail./Max.: 10 / 20

Classical Mediterranean and Middle East

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CLAS 111-01 Elementary Latin I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 302 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 7 / 20

CLAS 111-L1 Elementary Latin I Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: MAIN 410 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 4 / 10

CLAS 111-L2 Elementary Latin I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: CARN 305 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 3 / 10

CLAS 113-01 Elementary Arabic I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 003 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 0 / 20

CLAS 113-L1 Elementary Arabic I Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 102 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 0 / 10

CLAS 113-L2 Elementary Arabic I Days: T Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 102 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 1 / 10

CLAS 115-01 Elementary Greek I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 009 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 9 / 20

CLAS 115-L1 Elementary Greek I Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: MAIN 410 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 7 / 10

CLAS 115-L2 Elementary Greek I Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: MAIN 002 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 2 / 10

CLAS 122-01 The Roman World Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CC JBD Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: -2 / 33

*Cross-listed with HIST 122-01*

CLAS 194-01 Classics in Film Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 213 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

CLAS 194-02 Classical Arabic Literature: Fate, Love, and Wonder Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 5 / 25

CLAS 194-03 Classics in Film Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 201 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 3 / 15

*First day attendance required*

CLAS 231-01 Intermediate Latin I: Prose Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 011 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 17 / 25

CLAS 237-01 Intermediate Hebrew I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 13 / 20

CLAS 241-01 Intermediate Arabic I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 003 Instructor: Mai Al-Khatib Avail./Max.: 7 / 20

CLAS 241-L1 Intermediate Arabic I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 228 Instructor: Mai Al-Khatib Avail./Max.: Closed 1 / 10

CLAS 241-L2 Intermediate Arabic I Lab Days: T Time: 08:15 am-09:15 am Room: MAIN 001 Instructor: Mai Al-Khatib Avail./Max.: 6 / 10

CLAS 260-01 Introduction to Art History I: From Prehistory to the Medieval Period Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Jennifer Awes-Freeman Avail./Max.: Closed -1 / 25

*Cross-listed with ART 160-01*

CLAS 394-01 Advanced Archaeology Seminar - Cultural Heritage Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 011 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 2 / 12

*Permission of instructor required*

CLAS 490-01 Senior Seminar Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 111 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 7 / 20

Computer Science

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
COMP 112-01 Introduction to Data Science Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 241 Instructor: David Shuman Avail./Max.: 1 / 28

*First day attendance required; cross-listed with STAT 112-01*

COMP 112-02 Introduction to Data Science Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 241 Instructor: David Shuman Avail./Max.: 0 / 28

*First day attendance required; cross-listed with STAT 112-02*

COMP 123-01 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 258 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: 1 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-02 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 258 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 4 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-03 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 258 Instructor: Elizabeth Ernst Avail./Max.: 4 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-04 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 258 Instructor: Elizabeth Ernst Avail./Max.: 3 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-05 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 258 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 0 / 18

*First-year Course only: first day attendance required*

COMP 127-02 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 256 Instructor: Joslenne Pena Avail./Max.: 1 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 127-03 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 256 Instructor: Benjamin Hillmann Avail./Max.: -1 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 127-04 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 256 Instructor: Benjamin Hillmann Avail./Max.: 1 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 127-L2 Object-Oriented Prog/Abstr Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 256 Instructor: Joslenne Pena Avail./Max.: 3 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 127-L3 Object-Oriented Prog/Abstr Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 256 Instructor: Benjamin Hillmann Avail./Max.: 0 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 127-L4 Object-Oriented Prog/Abstr Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 258 Instructor: Benjamin Hillmann Avail./Max.: -2 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 128-01 Data Structures Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 201 Instructor: Irene Yuan Avail./Max.: Closed 0 / 22

*First day attendance required*

COMP 128-02 Data Structures Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 201 Instructor: Irene Yuan Avail./Max.: Closed 2 / 22

*First day attendance required*

COMP 154-01 Digital Ethics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 105 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with PHIL 225-01*

COMP 194-01 Introduction to Data in the Humanities Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Aisling Quigley Avail./Max.: Closed -3 / 16

*Cross-listed with MCST 194-04*

COMP 221-01 Algorithm Design and Analysis Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 245 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 3 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 225-01 Software Design and Development Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 213 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: -1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 225-02 Software Design and Development Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 213 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 240-01 Computer Systems Organization Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 245 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 2 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 240-02 Computer Systems Organization Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 245 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 4 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 302-01 Introduction to Database Management Systems Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 241 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 1 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 381-01 Programming Languages Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 254 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: -1 / 24

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 435-01 Data Visualization Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 206 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: 4 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 446-01 Internet Computing Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 206 Instructor: Joslenne Pena Avail./Max.: 1 / 21

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 484-01 Introduction to Artificial Intelligence Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 258 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: -1 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

Economics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ECON 113-01 Financial Accounting Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 100 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: 2 / 27

ECON 113-02 Financial Accounting Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 100 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: 6 / 27

ECON 117-01 Business Negotiations Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 150 Instructor: Joyce Minor Avail./Max.: 0 / 25

ECON 119-01 Principles of Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 201 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

ECON 119-02 Principles of Economics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 205 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

ECON 119-03 Principles of Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 305 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: -1 / 25

ECON 119-04 Principles of Economics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 216 Instructor: Ashwini Sankar Avail./Max.: 1 / 25

ECON 119-05 Principles of Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 002 Instructor: Ashwini Sankar Avail./Max.: 2 / 25

ECON 129-01 Calculus-based Principles of Economics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 304 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: 15 / 25

ECON 221-01 Introduction to International Economics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 203 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 17 / 25

ECON 221-02 Introduction to International Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 203 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 10 / 25

ECON 229-01 World Economic History Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 203 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed 4 / 25

ECON 229-02 World Economic History Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 203 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed 4 / 25

ECON 294-01 Authoritarian Economics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 304 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 21 / 25

ECON 294-03 Economics of the Middle East and North Africa Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 401 Instructor: Ward Sayre Avail./Max.: Closed 0 / 25

ECON 353-01 Managerial Accounting Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 204 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: 16 / 25

ECON 361-01 Intermediate Microeconomic Analysis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 401 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 1 / 26

ECON 371-01 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 202 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 5 / 25

ECON 371-02 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 202 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 18 / 25

ECON 381-01 Introduction to Econometrics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 9 / 25

ECON 381-02 Introduction to Econometrics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 4 / 25

ECON 381-L1 Intro to Econometrics Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 8 / 25

ECON 381-L2 Intro to Econometrics Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 5 / 25

ECON 421-01 International Trade and Multinational Corporations Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 105 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 20 / 25

ECON 426-01 International Economic Development Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: Amy Damon Avail./Max.: 12 / 25

ECON 444-01 Honors Seminar Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 304 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: 8 / 15

ECON 457-01 Finance Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 206 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: Closed -4 / 25

Educational Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
EDUC 194-01 Education in the Pursuit of Freedom Dreams Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 302 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: 2 / 16

*First-Year Course only*

EDUC 202-01 Pedagogies of Enlightenment Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 200 Instructor: Ruthanne Kurth-Schai Avail./Max.: Closed 3 / 16

*2 credits; first day attendance required; S/N grading only*

EDUC 220-01 Educational Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 215 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: 2 / 25

*Cross-listed with PSYC 220-01*

EDUC 220-02 Educational Psychology Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 202 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: -3 / 25

*Cross-listed with PSYC 220-02*

EDUC 240-01 Race, Culture, and Ethnicity in Education Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 201 Instructor: Jonathan Hamilton Avail./Max.: Closed 0 / 25

*First day attendance required; cross-listed with AMST 240-01*

EDUC 250-01 Building Trust: Education in Global Perspective Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Sonia Mehta Avail./Max.: Closed 0 / 25

*First day attendance required*

EDUC 275-01 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 243 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 1 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 275-01; appropriate for incoming First-Years*

EDUC 275-L1 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: F Time: 01:10 pm-04:30 pm Room: OLRI 270 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 2 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 275-L1*

EDUC 294-01 Education for Liberation: Black Perspectives on Education and Freedom Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 302 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: Closed 0 / 25

EDUC 315-01 Advanced Topics in Policy: US Education Politics and Policy Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 204 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with POLI 315-01*

English

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENGL 105-01 Identities and Differences in US Literature: LGBTQ2S+ Literature in America Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: Rachel Gold Avail./Max.: 2 / 20

ENGL 105-02 Identities and Differences in US Literature: LGBTQ2S+ Literature in America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Rachel Gold Avail./Max.: 2 / 20

ENGL 112-01 Introduction to African American Literature Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 002 Instructor: Kristina Popiel Avail./Max.: 12 / 20

ENGL 135-01 Poetry Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 009 Instructor: Melissa Cundieff Avail./Max.: 6 / 20

ENGL 135-02 Poetry Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: MAIN 111 Instructor: Melissa Cundieff Avail./Max.: 11 / 20

ENGL 137-01 Novel Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 002 Instructor: James Dawes Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

ENGL 137-02 Novel: Through the Mind's Eye Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: Melissa Merte Avail./Max.: 0 / 20

ENGL 140-01 Once Upon a Crime Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 010 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

ENGL 150-01 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 204 Instructor: Melissa Cundieff Avail./Max.: -1 / 16

ENGL 150-02 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 001 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 150-03 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: 1 / 16

ENGL 150-04 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: 1 / 16

ENGL 150-05 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 001 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: 0 / 17

*First-Year Course only*

ENGL 150-06 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 001 Instructor: Benjamin Voigt Avail./Max.: 1 / 16

ENGL 150-07 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Aurora Masum-Javed Avail./Max.: 1 / 16

ENGL 150-08 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 011 Instructor: Daniel Hornsby Avail./Max.: -1 / 16

ENGL 208-01 Literary Publishing Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: Steven Woodward Avail./Max.: 1 / 20

ENGL 272-01 Love and Madness in 19th Century American Literature Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 217 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 2 / 20

ENGL 276-01 African American Literature 1900 to Present Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 001 Instructor: Kristina Popiel Avail./Max.: 12 / 20

ENGL 280-01 Crafts of Writing: Poetry (Crafting the Long Poem) Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 217 Instructor: Aurora Masum-Javed Avail./Max.: 2 / 16

ENGL 281-01 Crafts of Writing: Fiction (Familiarity and Strangeness) Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 105 Instructor: Abbey Otis Avail./Max.: Closed 3 / 16

ENGL 284-01 Crafts of Writing: Screenwriting Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 002 Instructor: Richard Pelster-Wiebe Avail./Max.: Closed 4 / 16

ENGL 285-01 Playwriting Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 204 Instructor: Marvin Gonzalez Avail./Max.: Closed 1 / 12

*Cross-listed with THDA 242-01*

ENGL 285-02 Playwriting Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 213 Instructor: Courtney Meaker Avail./Max.: 5 / 12

*Cross-listed with THDA 242-02*

ENGL 294-01 Crafts of Writing: Time is of the Essence Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: Closed 1 / 16

ENGL 294-03 Literature of Delight Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 111 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: Closed 2 / 20

ENGL 294-04 Zadie Smith and Ali Smith Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 100 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 4 / 20

ENGL 294-05 Beyond Marriage Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 010 Instructor: Melissa Merte Avail./Max.: 5 / 20

ENGL 394-02 The Body and The State Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 102 Instructor: Aurora Masum-Javed Avail./Max.: 12 / 16

ENGL 394-03 Disability in the English Renaissance Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 170 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 3 / 16

ENGL 394-04 Crafts of Writing: International Storytelling Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: LIBR 250 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: 3 / 16

ENGL 401-01 Projects in Literary Research: Research-Creation as Social Justice Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: LIBR 250 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 5 / 12

ENGL 406-01 Projects in Creative Writing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 003 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: 3 / 12

Environmental Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENVI 130-01 Science of Renewable Energy Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 150 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 2 / 62

*First day attendance required; cross-listed with PHYS 130-01*

ENVI 160-01 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 100 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: 2 / 48

*Cross-listed with GEOL 160-01*

ENVI 160-02 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 0 / 18

*First-Year Course only; cross-listed with GEOL 160-02*

ENVI 160-L1 Dynamic Earth/Global Chg Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 0 / 24

*Cross-listed with GEOL 160-L1*

ENVI 160-L2 Dynamic Earth/Global Chg Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 2 / 24

*Cross-listed with GEOL 160-L2*

ENVI 160-L3 Dynamic Earth/Global Chg Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 0 / 18

*First-Year Course only; cross-listed with GEOL 160-L3*

ENVI 170-01 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 250 Instructor: Jerald Dosch Avail./Max.: 1 / 48

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with BIOL 170-01*

ENVI 170-L1 Ecology/Environment Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 0 / 24

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with BIOL 170-L1*

ENVI 170-L2 Ecology/Environment Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 3 / 24

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with BIOL 170-L2*

ENVI 194-01 Intro to Sustainability Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: 0 / 17

*First-Year Course only; first day attendance required*

ENVI 194-03 Global Climate Politics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 270 Instructor: Sylvia Cifuentes Avail./Max.: 1 / 18

ENVI 215-01 Environmental Politics/Policy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 305 Instructor: Michael Zis Avail./Max.: -2 / 25

*Permission of instructor required; cross-listed with POLI 215-01*

ENVI 234-01 U.S. Environmental History Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 243 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: -1 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with HIST 234-01*

ENVI 275-01 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 243 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 1 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with EDUC 275-01; appropriate for incoming First-Years*

ENVI 275-L1 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: F Time: 01:10 pm-04:30 pm Room: OLRI 270 Instructor: Dosch, Kurth-Schai Avail./Max.: 2 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with EDUC 275-L1*

ENVI 280-01 Environmental Classics Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 243 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: -4 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required*

ENVI 294-01 Sustainable Cities: Urban Environmental Science Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Anika Bratt Avail./Max.: 1 / 20

ENVI 294-02 Global Environmental Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 270 Instructor: Sylvia Cifuentes Avail./Max.: 6 / 18

ENVI 294-04 Convergence: Art/Science/Design in Our City Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 370 Instructor: Amanda Lovelee Avail./Max.: 10 / 16

ENVI 310-01 Agroecology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: Closed 1 / 18

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 310-01*

ENVI 337-01 Energy Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 3 / 12

*First day attendance required; cross-listed with POLI 337-01*

ENVI 359-01 Big Data in Ecology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 253 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: Closed -2 / 12

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 359-01*

ENVI 359-L1 Big Data in Ecology Lab Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 253 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: Closed -2 / 12

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 359-L1*

ENVI 394-01 Animal Behavior: Fundamentals and Applications Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 5 / 16

*Registration for corresponding lab required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with BIOL 394-01*

ENVI 394-02 Troubled Waters: Race, Law and the Environment Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: 2 / 16

*Cross-listed with AMST 394-01*

ENVI 394-L1 Animal Behavior Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 5 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with BIOL 394-L1*

ENVI 489-01 Environmental Leadership Pract Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 241 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 7 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required*

ENVI 490-01 Envi St Leadership Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 241 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 7 / 25

*2 credits; permission of instructor required; first day attendance required*

ENVI 494-01 Wildlife Conservation in the Anthropocene: An International Perspective Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 2 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor; cross-listed with BIOL 494-03*

ENVI 494-02 Environmentalism in the 19th Century Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 302 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 8 / 20

*First day attendance required; cross-listed with FREN 451-01*

French and Francophone Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
FREN 101-01 French I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 402 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

FREN 101-02 French I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 402 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

FREN 101-L1 French I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 301 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L2 French I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 409 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L3 French I Lab Days: T Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 409 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 8 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L4 French I Lab Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 409 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 2 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-01 French II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 409 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 11 / 20

*First day attendance required*

FREN 102-L1 French II Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L2 French II Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-01 Accelerated French I-II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required*

FREN 111-L1 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 404 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-L2 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 404 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 194-02 Food in French and Francophone Cultures: The Local and the Global Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 302 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 1 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

FREN 194-03 Persist, Resist, Rebel: Women in France and Canada Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 370 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with WGSS 194-01*

FREN 203-01 French III Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 401 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: -2 / 20

FREN 203-02 French III Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 402 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

FREN 203-L1 French III Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: OLRI 350 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L2 French III Lab Days: T Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: -2 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L3 French III Lab Days: T Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L4 French III Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 102 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: -1 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-01 Text, Film and Media Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 400 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-02 Text, Film and Media Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 400 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 1 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-L1 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: OLRI 350 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: Closed 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L2 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L3 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 404 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 2 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L4 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 404 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-01 Advanced Expression: Communication Tools Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 402 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

FREN 305-L1 Advanced Expression: Communication Tools Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: Closed -1 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-L2 Advanced Expression: Communication Tools Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: OLRI 350 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 306-01 Introduction to Literary Analysis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 400 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 10 / 20

*First day attendance required*

FREN 394-01 Francophone Journeys to the Dead Ends of Empires Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 409 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 14 / 20

*First day attendance required*

FREN 394-02 Inventing the Future: Technology, Utopia, and Dystopia in French Literary and Visual Culture Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 402 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required; taught in French*

FREN 451-01 Environmentalism in the 19th Century Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 302 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 8 / 20

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 494-02*

Geography

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOG 111-01 Human Geography of Global Issues Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06A Instructor: John Bowman Avail./Max.: 3 / 35

GEOG 113-01 World Regional Geography: People, Places and Globalization Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 107 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 4 / 35

GEOG 225-01 Introduction to Geographic Information Systems Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 107 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: -3 / 30

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L1 Intro to GIS Lab Days: W Time: 10:50 am-12:20 pm Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 11 / 23

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L2 Intro to GIS Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 2 / 23

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 241-01 Urban Geography Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 0 / 25

*First day attendance required*

GEOG 242-01 Regional Geography of the US and Canada Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

GEOG 243-01 Geography of Africa: Local Resources and Livelihoods in a Global Context Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: Jesse McClelland Avail./Max.: 11 / 25

GEOG 258-01 Geography of Environmental Hazards Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 105 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 0 / 15

*First-Year Course only; first day attendance required*

GEOG 261-01 Geography of World Urbanization Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 107 Instructor: Jesse McClelland Avail./Max.: Closed 5 / 20

GEOG 262-01 Metro Analysis Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: -3 / 20

GEOG 294-01 Neotropical Landscapes Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 05 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 8 / 20

*First day attendance required; cross-listed with LATI 294-02*

GEOG 294-04 Daily Life and Geography of the Arab World Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 304 Instructor: John Bowman Avail./Max.: 4 / 20

GEOG 362-01 Remote Sensing of the Environment Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 109 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 3 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 370-01 Advanced Cartography and Geovisualization Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 109 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: -5 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 377-01 Qualitative Research Methods in Geography Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 109 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 9 / 16

*First day attendance required*

GEOG 479-01 Migrants, Migration and the Global Landscape of Population Change Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 105 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 2 / 15

*First day attendance required*

Geology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOL 101-01 Dinosaurs Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 100 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: 1 / 48

*First day attendance required*

GEOL 160-01 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 100 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: 2 / 48

*Cross-listed with ENVI 160-01*

GEOL 160-02 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 0 / 18

*First-Year Course only; cross-listed with ENVI 160-02*

GEOL 160-L1 Dynamic Earth/Global Chg Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 0 / 24

*Cross-listed with ENVI 160-L1*

GEOL 160-L2 Dynamic Earth/Global Chg Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 2 / 24

*Cross-listed with ENVI 160-L2*

GEOL 160-L3 Dynamic Earth/Global Chg Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 0 / 18

*First-Year Course only; cross-listed with ENVI 160-L3*

GEOL 250-01 Mineralogy Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 179 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: 9 / 18

GEOL 250-L1 Mineralogy Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 179 Instructor: Anna Lindquist Avail./Max.: 9 / 18

GEOL 260-01 Geomorphology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 3 / 18

GEOL 260-L1 Geomorphology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 3 / 18

GEOL 300-01 Paleobiology Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 3 / 18

GEOL 300-L1 Paleobiology Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 3 / 18

German Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GERM 101-01 Elementary German I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 212 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 10 / 20

GERM 101-L1 Elementary German I Lab Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 113 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 4 / 8

GERM 101-L2 Elementary German I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 5 / 8

GERM 101-L3 Elementary German I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 5 / 8

GERM 110-01 Accelerated Elementary German Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 212 Instructor: Michael Powers Avail./Max.: 5 / 20

*5 credits*

GERM 110-L1 Accelerated Elem German Lab Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 113 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 3 / 8

GERM 110-L2 Accelerated Elem German Lab Days: T R Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 110 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 1 / 8

GERM 110-L3 Accelerated Elem German Lab Days: M W Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 113 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 5 / 8

GERM 194-01 Our Cyborgs, Ourselves Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 110 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 1 / 16

*First-Year Course only*

GERM 194-02 Marx and Art Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 213 Instructor: Michael Powers Avail./Max.: 13 / 25

GERM 203-01 Intermediate German I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 214 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 7 / 25

GERM 203-L1 Intermediate German I Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 150 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: Closed 0 / 6

GERM 203-L2 Intermediate German I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: THEATR 001 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: Closed -1 / 6

GERM 203-L3 Intermediate German I Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 102 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 5 / 6

GERM 203-L4 Intermediate German I Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 113 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 2 / 6

GERM 204-01 Intermediate German II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 214 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 10 / 20

GERM 204-L1 Intermediate German II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 226 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 8 / 8

GERM 204-L2 Intermediate German II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: THEATR 001 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 2 / 8

GERM 204-L3 Intermediate German II Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 113 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 4 / 8

GERM 277-01 Metaphysics in Secular Thought Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 8 / 30

*Cross-listed with POLI 277-01 and RELI 277-01*

GERM 308-01 German Cultural History I: Making Modern Germany Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 215 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 8 / 20

GERM 308-L1 German Cultural History I: Making Modern Germany Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 401 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: Closed 1 / 6

GERM 308-L2 German Cultural History I: Making Modern Germany Days: M W Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 217 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: Closed -1 / 6

GERM 308-L3 German Cultural History I: Making Modern Germany Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 6 / 6

GERM 364-01 Migration, Then and Now Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 217 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 12 / 20

GERM 488-01 Senior Seminar: Charisma Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 217 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 16 / 20

History

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
HIST 114-01 History of Africa to 1800 Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 010 Instructor: Tara Hollies Avail./Max.: 2 / 20

HIST 122-01 The Roman World Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CC JBD Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: -2 / 33

*Cross-listed with CLAS 122-01*

HIST 154-01 African Life Histories Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 010 Instructor: Tara Hollies Avail./Max.: 2 / 20

HIST 194-01 Nature and Power Days: W Time: 01:10 pm-04:10 pm Room: LIBR HARMON Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

HIST 194-02 First Encounters Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: MAIN 009 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: -1 / 20

HIST 194-03 Making Modern Europe Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Jessica Pearson Avail./Max.: Closed 3 / 20

HIST 194-04 History of Childhood Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 203 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: -4 / 20

*Cross-listed with WGSS 194-02*

HIST 209-01 Civil Rights Movement Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 111 Instructor: Walter Greason Avail./Max.: 4 / 26

*Cross-listed with AMST 209-01*

HIST 219-01 In Motion: African Americans in the US (African Americans in Digital Technologies) Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Walter Greason Avail./Max.: 4 / 25

*Cross-listed with AMST 219-01*

HIST 225-01 Native History to 1871 Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 203 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: 1 / 25

*Permission of instructor required; cross-listed with AMST 225-01*

HIST 234-01 U.S. Environmental History Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 243 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: -1 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 234-01*

HIST 260-01 Rise/Fall of Tsarist Russia Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with RUSS 260-01*

HIST 271-01 Uses and Abuses: Drugs, Addiction and Recovery Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 203 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: -1 / 20

*Cross-listed with AMST 271-01*

HIST 274-01 The Great Tradition in China before 1840 Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 112 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with ASIA 274-01*

HIST 276-01 The Great Tradition in Japan before 1853 Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 112 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 1 / 20

*Cross-listed with ASIA 276-01*

HIST 282-01 Latin America: Art and Nation Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 8 / 25

*Cross-listed with LATI 282-01*

HIST 294-01 Native Americans in Popular Culture Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 200 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with MCST 294-03*

HIST 320-01 Decolonization Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Jessica Pearson Avail./Max.: 2 / 20

HIST 381-01 Transnational Latin Americas Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 011 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with INTL 381-01 and LATI 381-01*

HIST 490-01 Senior Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Jessica Pearson Avail./Max.: 10 / 20

Interdisciplinary Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTD 101-01 College Writing Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 101 Instructor: Becky Graham Avail./Max.: 2 / 16

INTD 330-01 Mellon Seminar: Exploring Academia Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 1 / 10

*For Mellon Fellows only; 2 credits; S/NC grading only*

INTD 392-01 Democracy in Action: Community-Based Seminar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Paul Schadewald Avail./Max.: 11 / 15

*2 credits; S/SD/N grading only; permission of instructor required*

INTD 394-01 Democracy in Action: Community-Based Seminar Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Paul Schadewald Avail./Max.: 12 / 15

*S/SD/N grading only; permission of instructor required*

INTD 401-01 Urban Studies Colloquium Days: W Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: MAIN 011 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 5 / 10

*2 credits*

INTD 421-01 Human Rights and Humanitarianism Colloquium Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 12 / 20

*2 credits*

International Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTL 110-01 Introduction to Intl Studies: Globalization - Homogeneity and Heterogeneity Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 404 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: 1 / 16

*First-Year Course only*

INTL 111-01 Intro to International Studies: Literature and Global Culture Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 202 Instructor: David Moore Avail./Max.: 2 / 25

INTL 113-01 Intro to International Studies: Border-crossing in the Age of Globalization Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 404 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: 0 / 25

INTL 210-01 Globalization and Contemporary Art Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: Closed 1 / 20

*First day attendance required; cross-listed with ART 210-01*

INTL 245-01 Intro to Intl Human Rights Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 2 / 25

INTL 282-01 Introduction to International Public Health Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 206 Instructor: Vanessa Voller Avail./Max.: Closed 6 / 30

INTL 282-02 Introduction to International Public Health Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 206 Instructor: Vanessa Voller Avail./Max.: 6 / 30

INTL 294-01 Global Contagions, Past and Present Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 202 Instructor: David Moore Avail./Max.: Closed 7 / 20

INTL 294-02 Global Perspectives on Adolescent Sexual and Reproductive Health Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 350 Instructor: Vanessa Voller Avail./Max.: 1 / 30

INTL 321-01 Cultures of Neoliberalism Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 401 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed 5 / 21

*First day attendance required; cross-listed with MCST 321-01*

INTL 335-01 Global Generosity Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 3 / 20

*First day attendance required; cross-listed with ANTH 335-01*

INTL 352-01 Transitional Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 202 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 4 / 16

*Cross-listed with POLI 352-01*

INTL 364-01 Culture and Revolution Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with RUSS 364-01*

INTL 381-01 Transnational Latin Americas Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 011 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with HIST 381-01 and LATI 381-01*

INTL 485-01 Senior Seminar: Confronting Global Hatred Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 0 / 10

INTL 489-01 Senior Seminar: Capitalism and World (Dis)Order Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: Closed 3 / 10

Japanese

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
JAPA 101-01 First Year Japanese I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 110 Instructor: Christopher Lowy Avail./Max.: 0 / 20

JAPA 101-02 First Year Japanese I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 110 Instructor: Christopher Lowy Avail./Max.: 3 / 20

JAPA 101-03 First Year Japanese I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 112 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 0 / 20

JAPA 101-L1 First Year Japanese I Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 228 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: -1 / 15

JAPA 101-L2 First Year Japanese I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 226 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 4 / 15

JAPA 101-L3 First Year Japanese I Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 0 / 15

JAPA 101-L4 First Year Japanese I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 113 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 0 / 15

JAPA 194-01 Japanese Literature since the 2000s Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 110 Instructor: Christopher Lowy Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with ASIA 194-01*

JAPA 203-01 Second Year Japanese I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 4 / 20

JAPA 203-02 Second Year Japanese I Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 7 / 20

JAPA 203-L1 Second Year Japanese I Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: OLRI 150 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 4 / 15

JAPA 203-L2 Second Year Japanese I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 226 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 5 / 15

JAPA 203-L3 Second Year Japanese I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 102 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 7 / 15

JAPA 294-01 Language and Identity in Japanese, Asian American and Other Communities Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-01 and LING 294-01*

JAPA 305-01 Third Year Japanese I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 9 / 20

JAPA 305-L1 Third Year Japanese I Lab Days: W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 102 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 5 / 10

JAPA 305-L2 Third Year Japanese I Lab Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 102 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 5 / 10

JAPA 407-01 Fourth Year Japanese I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 216 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 11 / 20

JAPA 494-01 Seminar in Japanese Sociocultural Linguistics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 217 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with ASIA 494-01 and LING 494-01*

Latin American Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LATI 141-01 Latin America Through Women's Eyes Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: LIBR 250 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; cross-listed with POLI 141-01 and WGSS 141-01*

LATI 194-01 Soultracking Brazil: Shuffling Through the Sounds of a Musical Nation Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with PORT 194-01*

LATI 258-01 Immigrant Voices in Times of Fear Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 204 Instructor: Erika Busse-Cardenas Avail./Max.: 3 / 20

LATI 282-01 Latin America: Art and Nation Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 8 / 25

*Cross-listed with HIST 282-01*

LATI 294-02 Neotropical Landscapes Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 05 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 8 / 20

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 294-01*

LATI 307-01 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 228 Instructor: Dinorah Cossio Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 307-01*

LATI 308-01 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 217 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and SPAN 308-01*

LATI 381-01 Transnational Latin Americas Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 011 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with HIST 381-01 and INTL 381-01*

LATI 394-01 De/coloniality, Race and Gender in Contemporary Latin America Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 226 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 394-01*

Linguistics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LING 100-01 Introduction to Linguistics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 216 Instructor: Kevin Schaefer Avail./Max.: Closed 4 / 30

LING 100-02 Introduction to Linguistics Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 215 Instructor: Kevin Schaefer Avail./Max.: 0 / 30

LING 104-01 Sounds of the World's Languages Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 111 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: 0 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

LING 194-01 Historical Linguistics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 111 Instructor: Kevin Schaefer Avail./Max.: Closed 5 / 20

LING 205-01 Phonology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 213 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: Closed 2 / 15

LING 206-01 Endangered/Minority Languages Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 213 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with ANTH 206-01*

LING 294-01 Language and Identity in Japanese, Asian American and Other Communities Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-01 and JAPA 294-01*

LING 300-01 Linguistic Analysis Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 214 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: 4 / 15

*First day attendance required*

LING 309-01 Introduction to Hispanic Linguistics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 113 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 309-01*

LING 494-01 Seminar in Japanese Sociocultural Linguistics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 217 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with ASIA 494-01 and JAPA 494-01*

Mathematics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MATH 135-01 Applied Multivariable Calculus I Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 241 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: 9 / 28

MATH 135-02 Applied Multivariable Calculus I Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: 0 / 28

MATH 135-03 Applied Multivariable Calculus I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 202 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: -2 / 28

MATH 135-04 Applied Multivariable Calculus I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 002 Instructor: Esther Banaian Avail./Max.: 3 / 28

MATH 137-01 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 205 Instructor: David Ehren Avail./Max.: 5 / 28

MATH 137-02 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 205 Instructor: Matt Zumbrum Avail./Max.: -3 / 28

MATH 137-03 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 205 Instructor: Matt Zumbrum Avail./Max.: -2 / 28

MATH 236-01 Linear Algebra Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 204 Instructor: Thomas Halverson Avail./Max.: 0 / 28

*First day attendance required*

MATH 236-02 Linear Algebra Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 204 Instructor: Thomas Halverson Avail./Max.: 1 / 28

*First day attendance required*

MATH 237-01 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 241 Instructor: Taryn Flock Avail./Max.: 4 / 28

MATH 237-02 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 241 Instructor: Taryn Flock Avail./Max.: 15 / 28

MATH 279-01 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 205 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: 1 / 16

*First-Year Course only*

MATH 279-02 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 202 Instructor: Lisa Naples Avail./Max.: 4 / 28

MATH 279-03 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 202 Instructor: Lisa Naples Avail./Max.: -2 / 28

MATH 312-01 Differential Equations Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 001 Instructor: Lisa Naples Avail./Max.: 0 / 24

MATH 354-01 Probability Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 204 Instructor: Vittorio Addona Avail./Max.: 6 / 24

*Cross-listed with STAT 354-01*

MATH 354-02 Probability Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 204 Instructor: Vittorio Addona Avail./Max.: 1 / 24

*Cross-listed with STAT 354-02*

MATH 377-01 Real Analysis Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 241 Instructor: Taryn Flock Avail./Max.: Closed 2 / 24

MATH 379-01 Combinatorics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 301 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: Closed 4 / 24

MATH 437-01 Topics in Applied Math Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 245 Instructor: David Shuman Avail./Max.: Closed 3 / 22

*First day attendance required*

MATH 476-01 Representation Theory Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 245 Instructor: Thomas Halverson Avail./Max.: Closed 5 / 17

Media and Cultural Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MCST 110-01 Texts and Power: Foundations of Media and Cultural Studies Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 300 Instructor: John Kim Avail./Max.: Closed 3 / 16

*First day attendance required*

MCST 114-01 News Reporting and Writing Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 400 Instructor: Howard Sinker Avail./Max.: Closed 0 / 18

*First day attendance required*

MCST 128-01 Film Analysis/Visual Culture Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 401 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: Closed 5 / 24

*First day attendance required*

MCST 194-01 Cultural Politics of Difference Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 402 Instructor: Tia-Simone Gardner Avail./Max.: Closed 2 / 20

*First day attendance required*

MCST 194-02 Cultural Politics of Difference Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 402 Instructor: Tia-Simone Gardner Avail./Max.: 1 / 20

*First day attendance required*

MCST 194-03 Camera as Witness? The Role of Images in the Social Construction of Truth Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 401 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

MCST 194-04 Introduction to Data in the Humanities Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Aisling Quigley Avail./Max.: Closed -3 / 16

*Cross-listed with COMP 194-01*

MCST 294-01 Media Activism in Theory and Practice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 300 Instructor: John Kim Avail./Max.: 4 / 16

*First day attendance required*

MCST 294-02 Digital Arts for Live Performance Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 006 Instructor: Davey Steinman Avail./Max.: 3 / 10

*Cross-listed with THDA 294-02*

MCST 294-03 Native Americans in Popular Culture Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 200 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with HIST 294-01*

MCST 294-04 Radical Reelism: Indigeneity, Politics, and Visual Culture Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: 2 / 16

*Cross-listed with AMST 294-01*

MCST 294-05 On Television Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 201 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: 8 / 24

MCST 294-L1 Digital Arts/Live Perform Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: HUM 412 Instructor: Davey Steinman Avail./Max.: 3 / 10

*Cross-listed with THDA 294-L1*

MCST 321-01 Cultures of Neoliberalism Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 401 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed 5 / 21

*First day attendance required; cross-listed with INTL 321-01*

MCST 488-01 Advanced Topics Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 402 Instructor: Tia-Simone Gardner Avail./Max.: 4 / 12

*First day attendance required*

Music

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MUSI 110-01 Introduction to Western Classical Music Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 3 / 25

MUSI 113-01 Musicianship Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: Closed 4 / 25

*First day attendance required*

MUSI 113-02 Musicianship Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 10 / 25

*First day attendance required*

MUSI 154-01 Songwriting Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MUSIC 121 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 3 / 12

*Permission of instructor required*

MUSI 155-01 Music and Freedom Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 0 / 16

MUSI 180-01 Music, Race, and Ethnicity Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

MUSI 233-01 Musical Architectures Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 219 Instructor: Randy Bauer Avail./Max.: 11 / 16

MUSI 342-01 Medieval to Mozart Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 20 / 25

MUSI 361-01 Composition Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Randy Bauer Avail./Max.: Closed 2 / 8

MUSI 405-01 Ethnomusicology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: Closed 2 / 12

*Cross-listed with ANTH 405-01*

MUSI 70-01 Wind Symphony Days: M Time: 07:15 pm-08:45 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 7 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 72-01 African Music Ensemble Days: T R Time: 06:45 pm-08:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 3 / 25

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 74-01 Macalester Concert Choir Days: M WR Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 3 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 76-01 Macalester Chorale Days: T Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: -13 / 75

*Additional required meeting time on Thursdays from 6:30-8:00pm in Hewitt Hall (Music 113). Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 78-01 Asian Music Ensemble Days: F Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 6 / 15

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 80-01 Mac Jazz Band Days: M W Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 27 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 82-01 Jazz/Popular Music Combos Days: M Time: 07:00 pm-09:00 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Peter Hennig Avail./Max.: 39 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 84-01 Pipe Band Days: W Time: 06:30 pm-10:00 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Michael Breidenbach Avail./Max.: 18 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 86-01 Chamber Ensembles Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 15 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 88-01 Macalester Symphony Orchestra Days: T R Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 14 / 70

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 90-01 Mac Early Music Ensemble Days: T Time: 05:45 pm-07:15 pm Room: MUSIC 121 Instructor: Clea Galhano Avail./Max.: 44 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 98-01 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 8 / 20

MUSI 98-02 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Christine Dahl Avail./Max.: 15 / 20

MUSI 98-03 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 8 / 25

MUSI 98-04 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rie Tanaka Avail./Max.: 0 / 10

Neuroscience

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
NSCI 488-01 Neuroscience Capstone Days: M Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 300 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: 6 / 12

*2 credits*

Physical Education

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PE 03-01 Beginning Social Dance Days: M Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Julie Kendle Avail./Max.: 3 / 20

PE 04-01 Karate I Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Joel Ertl Avail./Max.: 5 / 15

PE 06-01 Yoga I Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Cari Hayes Avail./Max.: 6 / 20

PE 06-02 Yoga I Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Laura Sleck Avail./Max.: 3 / 20

PE 06-03 Yoga I Days: T R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Cari Hayes Avail./Max.: 1 / 20

PE 14-01 Karate II Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Joel Ertl Avail./Max.: 10 / 10

PE 18-01 Pilates Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: 1 / 15

PE 20-01 Weight Training Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR FITNESS RM Instructor: Scott Hintz Avail./Max.: 6 / 25

PE 24-01 Racquet Sports Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR FIELDHOUSE Instructor: Matthew Reed Avail./Max.: 2 / 12

PE 28-01 Pilates II Days: T R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: 9 / 15

PE 33-01 Salsa Dance Days: W Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Don DeBoer Avail./Max.: 0 / 20

PE 40-01 Self Defense Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Gina Wood Avail./Max.: 6 / 20

PE 55-01 Basketball Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR Instructor: Abraham Woldeslassie Avail./Max.: 13 / 20

*Meets in the Alumni Gymnasium*

PE 56-01 Bowling Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: LEOCTR FIELDHOUSE Instructor: Donnie Brooks Avail./Max.: 1 / 12

Philosophy

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHIL 100-01 Introduction to Philosophy: Fiction and Film Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 214 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

PHIL 100-02 Introduction to Philosophy: Fiction and Film Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 214 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

PHIL 100-03 Introduction to Philosophy: Time, Truth and Meaning Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 107 Instructor: Hannah Kim Avail./Max.: 0 / 20

PHIL 111-01 Introduction to Symbolic Logic Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 206 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: 4 / 20

PHIL 111-02 Introduction to Symbolic Logic Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 206 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: 1 / 20

PHIL 121-01 Ethics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 213 Instructor: Amy Ihlan Avail./Max.: 0 / 20

PHIL 224-01 Philosophy of Law Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 213 Instructor: Amy Ihlan Avail./Max.: 2 / 20

PHIL 225-01 Digital Ethics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 105 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with COMP 154-01*

PHIL 300-01 20th C Continental Philosophy: Philosophy and Play Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 05 Instructor: Diane Michelfelder Avail./Max.: Closed 5 / 15

PHIL 314-01 Contemporary Metaphysics Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 204 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: Closed -12 / 15

PHIL 489-01 Senior Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: Folina, Kim Avail./Max.: 5 / 10

PHIL 489-02 Senior Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: Hannah Kim Avail./Max.: 4 / 10

Physics and Astronomy

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHYS 130-01 Science of Renewable Energy Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 150 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 2 / 62

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 130-01*

PHYS 194-01 Rocket Science Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 101 Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 0 / 17

*First-Year Course only; first day attendance required*

PHYS 194-L1 Rocket Science Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 1 / 9

*First-Year Course only; first day attendance required; will meet in OLRI 150B*

PHYS 194-L2 Rocket Science Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 0 / 8

*First-Year Course only; first day attendance required; will meet in OLRI 150B*

PHYS 226-01 Principles of Physics I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 150 Instructor: Christopher West Avail./Max.: 23 / 42

*First day attendance required*

PHYS 226-02 Principles of Physics I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 150 Instructor: Christopher West Avail./Max.: 10 / 42

*First day attendance required*

PHYS 226-L1 Principles of Physics I Lab Days: M Time: 02:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 1 / 18

*First day attendance required*

PHYS 226-L2 Principles of Physics I Lab Days: T Time: 09:10 am-11:10 am Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 2 / 18

*First day attendance required*

PHYS 226-L3 Principles of Physics I Lab Days: T Time: 01:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 4 / 18

*First day attendance required*

PHYS 226-L4 Principles of Physics I Lab Days: M Time: 12:00 pm-02:00 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 14 / 18

*First day attendance required*

PHYS 227-01 Principles of Physics II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 170 Instructor: Saki Khan Avail./Max.: 32 / 36

*First day attendance required*

PHYS 227-L1 Principles of Physics II Lab Days: R Time: 09:10 am-11:10 am Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 15 / 18

*First day attendance required*

PHYS 227-L2 Principles of Physics II Lab Days: R Time: 01:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 17 / 18

*First day attendance required*

PHYS 331-01 Modern Physics Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 150 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 19 / 28

*First day attendance required*

PHYS 331-L1 Modern Physics Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 154 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 11 / 14

*First day attendance required*

PHYS 331-L2 Modern Physics Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 9 / 14

*First day attendance required*

PHYS 394-01 Condensed Matter Physics Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 150 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 9 / 24

*First day attendance required*

PHYS 443-01 Electromagnetic Theory Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 101 Instructor: Christopher West Avail./Max.: 7 / 24

*First day attendance required*

PHYS 443-L1 Electromagnetic Theory Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 7 / 24

*First day attendance required*

PHYS 481-01 Quantum Mechanics Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 101 Instructor: Saki Khan Avail./Max.: 8 / 24

*First day attendance required*

PHYS 481-L1 Quantum Mechanics Lab Days: F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 8 / 24

*First day attendance required*

PHYS 489-01 Physics Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 150 Instructor: Saki Khan Avail./Max.: 33 / 63

*1 credit; first day attendance required*

Political Science

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
POLI 100-01 Foundations of US Politics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 206 Instructor: Patrick Schmidt Avail./Max.: 0 / 25

POLI 101-01 Political Argumentation and Debate Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 204 Instructor: Brian Harrison Avail./Max.: 4 / 20

POLI 120-01 Foundations of International Politics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 112 Instructor: Bora Jeong Avail./Max.: 4 / 25

POLI 140-01 Foundations of Comparative Politics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 206 Instructor: Tahmina Rahman Avail./Max.: 4 / 20

POLI 141-01 Latin America Through Women's Eyes Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: LIBR 250 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; cross-listed with LATI 141-01 and WGSS 141-01*

POLI 160-01 Foundations of Political Theory Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06A Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: -3 / 25

POLI 203-01 Politics and Inequality: The American Welfare State Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: LIBR 250 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: Closed 0 / 25

POLI 206-01 US Constitutional Law and Thought Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 206 Instructor: Patrick Schmidt Avail./Max.: Closed -1 / 25

POLI 215-01 Environmental Politics/Policy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 305 Instructor: Michael Zis Avail./Max.: -2 / 25

*Permission of instructor required; cross-listed with ENVI 215-01*

POLI 221-01 Global Governance Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 200 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 0 / 17

*First-Year Course only*

POLI 221-02 Global Governance Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 305 Instructor: Bora Jeong Avail./Max.: 3 / 25

POLI 262-01 American Political Thought Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 215 Instructor: Michael Zis Avail./Max.: 3 / 25

POLI 269-01 Empirical Research Methods Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 206 Instructor: Julie Dolan Avail./Max.: Closed 1 / 20

POLI 277-01 Metaphysics in Secular Thought Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 8 / 30

*Cross-listed with GERM 277-01 and RELI 277-01*

POLI 294-01 South Asian Politics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 05 Instructor: Tahmina Rahman Avail./Max.: Closed 7 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-03*

POLI 294-03 Podcasting and Politics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 204 Instructor: Brian Harrison Avail./Max.: 9 / 20

POLI 300-01 American Government Institutions: Workshop for Creating Collective Change Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 05 Instructor: Julie Dolan Avail./Max.: 3 / 20

POLI 305-01 Women's Voices in Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 105 Instructor: Ashley Sorensen Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with WGSS 306-01*

POLI 315-01 Adv Topics in Policy: US Education Politics and Policy Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 204 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with EDUC 315-01*

POLI 322-01 Advanced International Theory Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 002 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: 9 / 20

POLI 337-01 Energy Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 3 / 12

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 337-01*

POLI 352-01 Transitional Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 202 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 4 / 16

*Cross-listed with INTL 352-01*

POLI 400-01 Senior Research Seminar Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 304 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed -1 / 15

POLI 400-02 Senior Research Seminar Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 304 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 2 / 14

POLI 404-01 Honors Colloquium Days: W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: LIBR 250 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: 10 / 15

*2 credits*

Portuguese

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PORT 111-01 Accelerated Beginning Portuguese Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 213 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 0 / 15

*5 credits; first day attendance required*

PORT 111-02 Accelerated Beginning Portuguese Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 112 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: -1 / 15

*5 credits; first day attendance required*

PORT 194-01 Soultracking Brazil: Shuffling Through the Sounds of a Musical Nation Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; cross-listed with LATI 194-01*

Psychology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PSYC 100-01 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 200 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: 1 / 35

PSYC 100-02 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 200 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: 4 / 35

PSYC 100-03 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 200 Instructor: Anne Pezalla Avail./Max.: -3 / 35

PSYC 100-L1 Intro to Psychology Lab Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 371 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 5 / 28

PSYC 100-L2 Intro to Psychology Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 371 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 1 / 28

PSYC 100-L3 Intro to Psychology Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 371 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 2 / 28

PSYC 100-L4 Intro to Psychology Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 371 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 1 / 28

PSYC 194-01 Psychology of Right and Wrong Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 370 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

PSYC 201-01 Research in Psychology I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed -2 / 24

PSYC 201-L1 Research in Psyc I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 349 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed -2 / 12

PSYC 201-L2 Research in Psyc I Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 349 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 1 / 12

PSYC 220-01 Educational Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 215 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: 2 / 25

*Cross-listed with EDUC 220-01*

PSYC 220-02 Educational Psychology Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 202 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: -3 / 25

*Cross-listed with EDUC 220-01*

PSYC 242-01 Cognitive Psychology Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 213 Instructor: Ariel James Avail./Max.: Closed 2 / 24

PSYC 242-L1 Cognitive Psychology Lab Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 349 Instructor: Ariel James Avail./Max.: Closed 2 / 24

PSYC 244-01 Cognitive Neuroscience Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 352 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: Closed -1 / 24

*ACTC students can register on the first day of class, with permission of instructor*

PSYC 244-L1 Cognitive Neuroscience Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 352 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: Closed -1 / 24

PSYC 246-01 Exploring Sensation/Perception Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 202 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed 5 / 24

PSYC 246-L1 Sensation/Perception Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 301 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed 5 / 24

PSYC 254-01 Social Psychology Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 203 Instructor: Piercarlo Valdesolo Avail./Max.: Closed 0 / 28

PSYC 258-01 Industrial/Organizational Psychology Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 203 Instructor: Grabow, Halperin Avail./Max.: 1 / 24

PSYC 264-01 The Psychology of Gender Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 200 Instructor: Morgan Jerald Avail./Max.: Closed -1 / 28

*Cross-listed with WGSS 264-01*

PSYC 272-01 Health Psychology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 206 Instructor: Jaine Strauss Avail./Max.: Closed -5 / 28

PSYC 301-01 Research in Psychology II Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 206 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: -1 / 20

PSYC 342-01 Intelligence Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 300 Instructor: Ariel James Avail./Max.: Closed 1 / 16

PSYC 350-01 Race in Developing Lives Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 300 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: Closed 1 / 16

PSYC 374-01 Clinical and Counseling Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 370 Instructor: Jaine Strauss Avail./Max.: Closed 1 / 18

PSYC 394-01 Psychology of Black Women Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 101 Instructor: Morgan Jerald Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with WGSS 394-02*

PSYC 394-03 Retelling the History of Neuroscience Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 352 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: 11 / 16

PSYC 394-04 Neurobiol of Psychopathology Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 352 Instructor: Marc Pisansky Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 494-04; ACTC students require permission of instructor*

PSYC 394-05 Making Meaning Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 370 Instructor: Piercarlo Valdesolo Avail./Max.: Closed 3 / 16

PSYC 401-01 Directed Research in Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 370 Instructor: Burgund, Guglielmo, Lea Avail./Max.: Closed 4 / 16

PSYC 402-01 Clinical Science Capstone Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 370 Instructor: Jaine Strauss Avail./Max.: 0 / 10

*Permission of instructor required*

Religious Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
RELI 111-01 Introduction to Buddhism Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 111 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 2 / 20

RELI 112-01 Buddhist Literature Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 212 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with ASIA 112-01*

RELI 120-01 The Jewish Bible Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 206 Instructor: Nicholas Schaser Avail./Max.: -1 / 16

RELI 124-01 Dharma and Dao: Big Ideas in India and China Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: James Laine Avail./Max.: Closed 8 / 20

*Cross-listed with ASIA 124-01*

RELI 136-01 World Religions and World Religions Discourse Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 111 Instructor: James Laine Avail./Max.: 3 / 16

RELI 194-01 Virginity: From Mary to Millennials Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 002 Instructor: Susanna Drake Avail./Max.: 0 / 17

*First-Year Course only*

RELI 223-01 Orthodoxy and Heresy in Early Christianity Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 002 Instructor: Susanna Drake Avail./Max.: 4 / 16

RELI 226-01 Martyrdom Then and Now Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 001 Instructor: Susanna Drake Avail./Max.: 0 / 16

RELI 235-01 Theorizing Religion Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: William Hart Avail./Max.: 4 / 16

RELI 253-01 James Baldwin and the Black Religious Imagination Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: William Hart Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Cross-listed with AMST 253-01*

RELI 256-01 Marxism, Anarchism, and Religion Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 105 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 1 / 20

RELI 277-01 Metaphysics in Secular Thought Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 8 / 30

*Cross-listed with GERM 277-01 and POLI 277-01*

RELI 294-01 Muslims and the Imaginal Realm Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 003 Instructor: Ahoo Najafian Avail./Max.: 7 / 16

RELI 294-02 Gender Relations in Islam Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 212 Instructor: Ahoo Najafian Avail./Max.: 6 / 16

*Cross-listed with WGSS 294-01*

Russian Studies

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
RUSS 101-01 Elementary Russian I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 212 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: 5 / 20

RUSS 101-L1 Elementary Russian I Lab Days: T R Time: 09:40 am-10:20 am Room: OLRI 100 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 4 / 10

RUSS 101-L2 Elementary Russian I Lab Days: T R Time: 03:00 pm-03:40 pm Room: HUM 111 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 1 / 10

RUSS 194-01 Social Design: History, Theory, and Praxis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 302 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 0 / 14

*First-Year Course only*

RUSS 203-01 Intermediate Russian I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 302 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 10 / 20

RUSS 203-L1 Intermediate Russian I Lab Days: T R Time: 10:30 am-11:10 am Room: OLRI 100 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 8 / 10

RUSS 203-L2 Intermediate Russian I Lab Days: T R Time: 03:45 pm-04:25 pm Room: HUM 111 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 3 / 10

RUSS 260-01 Rise/Fall of Tsarist Russia Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with HIST 260-01*

RUSS 305-01 Advanced Russian I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: 8 / 15

RUSS 364-01 Culture and Revolution Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with INTL 364-01*

Sociology

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
SOCI 110-01 Introduction to Sociology Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 305 Instructor: Jesse Rude Avail./Max.: 0 / 25

SOCI 110-02 Introduction to Sociology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 305 Instructor: Jesse Rude Avail./Max.: -2 / 25

SOCI 110-03 Introduction to Sociology Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 305 Instructor: Alisha Kirchoff Avail./Max.: -2 / 25

SOCI 190-01 Criminal Behavior/Social Control Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 404 Instructor: Erik Larson Avail./Max.: 0 / 18

*First-Year Course only*

SOCI 194-01 The Old is Dying and the New Cannot Be Born Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 305 Instructor: Lesley Kandaras Avail./Max.: Closed 1 / 20

*First day attendance required*

SOCI 194-02 Children and Childhood in Times of Change and Crisis Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 304 Instructor: Lisa Gulya Avail./Max.: -1 / 20

SOCI 258-01 Immigrant Voices in Times of Fear Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 204 Instructor: Erika Busse-Cardenas Avail./Max.: 3 / 20

SOCI 270-01 Interpretive Social Research Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 05 Instructor: Erika Busse-Cardenas Avail./Max.: 7 / 20

SOCI 335-01 Families and Social Change Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 305 Instructor: Alisha Kirchoff Avail./Max.: 5 / 16

SOCI 480-01 Senior Seminar Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: Gulya, Larson Avail./Max.: 2 / 17

Spanish

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
SPAN 101-01 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 213 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

SPAN 101-02 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 213 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

SPAN 101-03 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 213 Instructor: Timothy Frye Avail./Max.: 7 / 20

SPAN 101-04 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 214 Instructor: Timothy Frye Avail./Max.: 4 / 20

SPAN 101-L1 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 228 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 1 / 15

SPAN 101-L2 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 170 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 3 / 15

SPAN 101-L3 Elementary Spanish I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 409 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 3 / 15

SPAN 101-L4 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 170 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 5 / 15

SPAN 101-L5 Elementary Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 8 / 15

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 101-L6 Elementary Spanish I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 216 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 9 / 15

SPAN 102-01 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 112 Instructor: Claire Lozano Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-02 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 112 Instructor: Claire Lozano Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-L1 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 113 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 2 / 10

SPAN 102-L2 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 1 / 10

SPAN 102-L3 Elementary Spanish II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 170 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 1 / 10

SPAN 102-L4 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 111 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 2 / 10

SPAN 102-L5 Elementary Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 9 / 10

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 110-01 Accelerated Beginning Spanish Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 300 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 3 / 15

*5 credits; permission of instructor required; first day attendance required*

SPAN 203-01 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 215 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: 1 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-02 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 215 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-03 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 214 Instructor: Dinorah Cossio Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-04 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 400 Instructor: Toni Dorca Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-L1 Intermediate Spanish I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 170 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 0 / 12

SPAN 203-L2 Intermediate Spanish I Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: OLRI 170 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 2 / 12

SPAN 203-L3 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 228 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 1 / 12

SPAN 203-L4 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: HUM 409 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: -1 / 10

SPAN 203-L5 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 170 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: -2 / 12

SPAN 203-L6 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 402 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: Closed 0 / 10

SPAN 203-L7 Intermediate Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 1 / 12

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 204-01 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 216 Instructor: Fernando Contreras Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-02 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 300 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-03 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 400 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-04 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 216 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: 10 / 20

SPAN 204-L1 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: Closed 0 / 10

SPAN 204-L2 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 0 / 10

SPAN 204-L3 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 113 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 1 / 10

SPAN 204-L4 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: OLRI 170 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 2 / 10

SPAN 204-L5 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 112 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 0 / 10

SPAN 204-L6 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 170 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 3 / 10

SPAN 204-L7 Intermediate Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 3 / 10

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 305-01 Advanced Oral and Written Expression Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 001 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: 2 / 15

*First day attendance required*

SPAN 305-02 Advanced Oral and Written Expression Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 228 Instructor: Dinorah Cossio Avail./Max.: 3 / 15

*First day attendance required*

SPAN 305-03 Advanced Oral and Written Expression Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 215 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: 3 / 15

*First day attendance required*

SPAN 305-04 Advanced Oral and Written Expression Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 217 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: 5 / 15

*First day attendance required*

SPAN 306-01 Spanish for Heritage Speakers: Latin American and Latinx Cultures Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 217 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: -1 / 10

*First-Year Course only; first day attendance required*

SPAN 307-01 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 228 Instructor: Dinorah Cossio Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 307-01*

SPAN 308-01 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 215 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and LATI 308-01*

SPAN 309-01 Introduction to Hispanic Linguistics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 113 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LING 309-01*

SPAN 343-01 Culture and Politics in Spain from Civil War to Today Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 201 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: Closed 4 / 15

*First day attendance required*

SPAN 357-01 El Quijote as Timeless Text Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 400 Instructor: Toni Dorca Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required*

SPAN 394-01 De/coloniality, Race and Gender in Contemporary Latin America Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 226 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 394-01*

SPAN 394-02 Bilingualism in the United States Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 226 Instructor: Claire Lozano Avail./Max.: 4 / 15

*First day attendance required*

Statistics

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
STAT 112-01 Introduction to Data Science Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 241 Instructor: David Shuman Avail./Max.: 1 / 28

*First day attendance required; cross-listed with COMP 112-01*

STAT 112-02 Introduction to Data Science Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 241 Instructor: David Shuman Avail./Max.: 0 / 28

*First day attendance required; cross-listed with COMP 112-02*

STAT 125-01 Epidemiology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 204 Instructor: Vittorio Addona Avail./Max.: -6 / 28

STAT 155-01 Introduction to Statistical Modeling Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 254 Instructor: Kelsey Grinde Avail./Max.: -3 / 24

*First day attendance required*

STAT 155-02 Introduction to Statistical Modeling Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 254 Instructor: Kelsey Grinde Avail./Max.: -4 / 24

*First day attendance required*

STAT 155-03 Introduction to Statistical Modeling Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 254 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: -5 / 24

*First day attendance required*

STAT 155-04 Introduction to Statistical Modeling Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 241 Instructor: Bryan Martin Avail./Max.: -1 / 24

*First day attendance required*

STAT 155-05 Introduction to Statistical Modeling Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 241 Instructor: Bryan Martin Avail./Max.: -4 / 24

*First day attendance required*

STAT 253-01 Statistical Machine Learning Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 254 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: Closed 3 / 24

*First day attendance required*

STAT 253-02 Statistical Machine Learning Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 254 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: Closed 0 / 24

*First day attendance required*

STAT 253-03 Statistical Machine Learning Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: Closed 1 / 24

*First day attendance required*

STAT 354-01 Probability Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 204 Instructor: Vittorio Addona Avail./Max.: 6 / 24

*Cross-listed with MATH 354-01*

STAT 354-02 Probability Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 204 Instructor: Vittorio Addona Avail./Max.: 1 / 24

*Cross-listed with MATH 354-02*

STAT 454-01 Bayesian Statistics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 204 Instructor: Alicia Johnson Avail./Max.: Closed 3 / 16

*First day attendance required*

STAT 454-02 Bayesian Statistics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 205 Instructor: Alicia Johnson Avail./Max.: 6 / 16

*First day attendance required*

STAT 456-01 Advanced Data Science in R Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 245 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

Theater and Dance

Number / Section Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
THDA 105-01 Seeing Performance in the Twin Cities Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 204 Instructor: Claudia Tatinge Nascimento Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

THDA 105-02 Seeing Performance in the Twin Cities Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 206 Instructor: Wynn Fricke Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only*

THDA 113-01 The Artistic Power and Politics of the Dancing Body Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 201 Instructor: Wynn Fricke Avail./Max.: -1 / 14

THDA 120-01 Acting Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 004 Instructor: Rodgers, Rosen Avail./Max.: Closed 0 / 16

*Closed to seniors, except if with permission of instructor*

THDA 125-01 Technologies of Performance Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 006 Instructor: Thomas Barrett Avail./Max.: 2 / 12

THDA 125-L1 Technologies of Performance Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: THEATR 006 Instructor: Thomas Barrett Avail./Max.: 2 / 12

THDA 194-01 Social Design: History, Theory, and Praxis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ART 301 Instructor: Mina Kinukawa Avail./Max.: 0 / 14

*First-Year Course only*

THDA 235-01 Fundamentals of Scenography Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 213 Instructor: Mina Kinukawa Avail./Max.: 0 / 12

THDA 242-01 Playwriting Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 204 Instructor: Marvin Gonzalez Avail./Max.: Closed 1 / 12

*Cross-listed with ENGL 285-01*

THDA 242-02 Playwriting Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 213 Instructor: Courtney Meaker Avail./Max.: 5 / 12

*Cross-listed with ENGL 285-02*

THDA 285-01 The Art of Costume Design Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 006 Instructor: Andrea Gross Avail./Max.: 2 / 10

THDA 285-L1 Clothing in Performance Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: THEATR 100 Instructor: STAFF Avail./Max.: 2 / 10

THDA 294-02 Digital Arts for Live Performance Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 006 Instructor: Davey Steinman Avail./Max.: 3 / 10

*Cross-listed with MCST 294-02*