Fall 2022 Class Schedule - updated August 14, 2022 at 7:35 PM

This is a snapshot of the class schedule and enrollment information, updated daily outside of active registration periods.

American Studies
Anthropology
Art and Art History
Asian Studies
Biology
Chemistry
Chinese
Classical Mediterranean and Middle East
Computer Science
Economics
Educational Studies
English
Environmental Studies
French and Francophone Studies
Geography
Geology
German Studies
History
Interdisciplinary Studies
International Studies
Japanese
Latin American Studies
Linguistics
Mathematics
Media and Cultural Studies
Music
Neuroscience
Physical Education
Philosophy
Physics and Astronomy
Political Science
Portuguese
Psychology
Religious Studies
Russian Studies
Sociology
Spanish
Statistics
Theater and Dance
Women's, Gender, and Sexuality Studies

American Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
AMST 194-01 10002 Introduction to Asian American Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 212 Instructor: Jake Nagasawa Avail./Max.: 0 / 18

*Cross-listed with ASIA 194-01*

AMST 194-F1 10001 What's After White Empire (and is it already here)? Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 212 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

AMST 203-01 10545 Politics and Inequality: The American Welfare State Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 305 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with POLI 203-01*

AMST 225-01 10352 Native History to 1871 Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 111 Instructor: Jacob Jurss Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with HIST 225-01*

AMST 231-01 10820 Sovereignty Matters: Critical Indigeneity, Gender and Governance Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: Closed -1 / 16

*Cross-listed with WGSS 294-06*

AMST 237-01 10003 Environmental Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with ENVI 237-01*

AMST 240-01 10791 Race, Culture, and Ethnicity in Education Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 214 Instructor: Gonzalo Guzmán Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required; cross-listed with EDUC 240-01; ACTC students require permission of instructor*

AMST 270-01 10005 Black Public Intellectuals Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 400 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: 0 / 25

AMST 271-01 10355 Uses and Abuses: Drugs, Addiction and Recovery Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 302 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with HIST 271-01*

AMST 294-01 10006 Endarkened Feminist Epistemologies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 112 Instructor: Ebony Adedayo Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with WGSS 294-02*

AMST 294-04 10848 Jazz Advance: Structure, Power, and Affirmation Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 219 Instructor: Randy Bauer Avail./Max.: 5 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with MUSI 294-03*

AMST 308-01 10672 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 212 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 8 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 308-01 and SPAN 308-01*

AMST 394-01 10010 Building Partnerships: Junior Seminar in Civic Engagement Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 201 Instructor: Karin Aguilar-San Juan Avail./Max.: 8 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; open to JRs only; open to American Studies majors only; concurrent registration in a 2-credit internship required*

AMST 400-01 10011 Senior Seminar Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 217 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: 4 / 16

*First day attendance required*

Anthropology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ANTH 101-01 10012 General Anthropology Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 06A Instructor: Scott Legge Avail./Max.: 0 / 30

ANTH 111-01 10013 Cultural Anthropology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06A Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: 0 / 30

ANTH 111-02 10894 Cultural Anthropology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 205 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: 0 / 30

ANTH 194-01 10901 Introduction to Psychological Anthropology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 05 Instructor: Eva Corsiglia-Melstrom Avail./Max.: 0 / 24

ANTH 194-F1 10014 Food and Culture Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 06B Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 0 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required; students registered for this course will not be eligible to take ANTH 369 (Food and Culture) at any time*

ANTH 206-01 10393 Endangered/Minority Languages Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with LING 206-01*

ANTH 230-01 10015 Ethnographic Interviewing Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06B Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 10 / 16

ANTH 239-01 10016 Medical Anthropology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: Eva Corsiglia-Melstrom Avail./Max.: 0 / 24

ANTH 258-01 10017 Dynamic Africa Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06A Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: 18 / 24

ANTH 335-01 10385 Global Generosity Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 205 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with INTL 335-01*

ANTH 340-01 10018 Human Evolution Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06B Instructor: Scott Legge Avail./Max.: 10 / 16

ANTH 369-01 10019 Food and Culture Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06B Instructor: Arjun Guneratne Avail./Max.: 15 / 20

ANTH 394-01 10830 Ritual Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 101 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 2 / 16

*Cross-listed with RELI 311-01*

ANTH 394-02 10834 Visual Storytelling: Researching with Digital and Visual Materials and Creating Visual Narratives Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: Rupak Shrestha Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 394-01 and MCST 394-01*

Art and Art History

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ART 130-01 10021 Drawing I Days: M W Time: 08:30 am-11:40 am Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 0 / 15

*For Art/Art History majors and minors only; first day attendance required*

ART 130-02 10022 Drawing I Days: M W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: ART 302 Instructor: Joe Sinness Avail./Max.: 0 / 15

*First day attendance required*

ART 131-01 10023 Ceramics I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: 0 / 9

ART 149-01 10024 Introduction to Visual Culture Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: Closed 1 / 25

ART 160-01 10025 Introduction to Art History I: From Prehistory to the Medieval Period Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with CLAS 260-01*

ART 170-01 10027 Introduction to the Art of China Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 0 / 25

*Cross-listed with ASIA 170-01*

ART 233-01 10029 Photography I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 301 Instructor: Mara Duvra Avail./Max.: 0 / 16

*$75 materials fee charged*

ART 234-01 10030 Painting I Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 308 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: Closed 1 / 13

ART 234-F1 10031 Painting I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 202 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: 0 / 14

*First-Year Course only; first day attendance required*

ART 235-01 10032 Sculpture I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 118 Instructor: Lela Pierce Avail./Max.: Closed 0 / 15

*$150 materials fee charged*

ART 236-01 10033 Printmaking I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: Closed 0 / 15

ART 239-01 10034 2-D Design Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 301 Instructor: Mara Duvra Avail./Max.: 0 / 16

ART 253-01 10035 Transnational Surrealism: Art, Photography, and Film Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 1 / 20

ART 263-01 10036 Modern Art Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 0 / 20

ART 267-01 10037 3-D Design Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 118 Instructor: Lela Pierce Avail./Max.: Closed 0 / 15

ART 271-01 10038 Japan and the (Inter)National Modern Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with ASIA 271-01*

ART 280-F1 10040 Art and Architecture of Ancient Egypt Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

ART 294-01 10041 Land/Water Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: ART 308 Instructor: MacGregor, Willcox Avail./Max.: Closed 1 / 22

*Cross-listed with GEOL 294-01; students who register for this course as ART will receive fine arts general distribution; students who register for it as GEOL will receive math/natural science general distribution*

ART 294-02 10043 Pop Art International Days: W Time: 01:10 pm-04:10 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Joanna Inglot Avail./Max.: 6 / 16

ART 294-03 10044 Unconventional Clay Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: 0 / 12

ART 332-01 10045 Traditional and Digital Illustration Days: M W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: ART 206 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

ART 373-01 10047 Printmaking II Days: T R Time: TBA Room: Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: 2 / 8

Asian Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ASIA 111-01 10814 Intro to Asian Studies: Religion and Intellectual History in South and East Asia Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 06A Instructor: James Laine Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with RELI 194-03*

ASIA 150-01 10925 Language and Gender in Japanese Society Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with JAPA 150-01, LING 150-01 and WGSS 150-01*

ASIA 170-01 10028 Introduction to the Art of China Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 0 / 25

*Cross-listed with ART 170-01*

ASIA 194-01 10851 Introduction to Asian American Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 212 Instructor: Jake Nagasawa Avail./Max.: 0 / 18

*Cross-listed with AMST 194-01*

ASIA 254-01 10059 Japanese Film and Animation: From the Salaryman to the Shojo Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with JAPA 254-01*

ASIA 255-01 10082 China on Screen Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 400 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with CHIN 255-01*

ASIA 271-01 10039 Japan and the (Inter)National Modern Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with ART 271-01*

ASIA 274-01 10357 The Great Tradition in China before 1840 Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with HIST 274-01*

ASIA 275-01 10359 The Rise of Modern China Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 002 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with HIST 275-01*

ASIA 276-01 10361 The Great Tradition in Japan before 1853 Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 002 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 19 / 20

*Cross-listed with HIST 276-01*

ASIA 294-01 10061 Language and Identity in Japanese, Asian American and Other Communities Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with JAPA 294-01 and LING 294-02*

ASIA 294-02 10473 Uyghur History, Art, and Society Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 0 / 16

*Cross-listed with CHIN 294-01 and MUSI 294-02*

ASIA 294-03 10823 Political Geography of South Asia Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 107 Instructor: Rupak Shrestha Avail./Max.: 1 / 20

*Cross-listed with GEOG 294-04*

ASIA 294-04 10990 Asian and Asian American Dance and Performance Art Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 101 Instructor: kt shorb Avail./Max.: 14 / 14

*Cross-listed with THDA 294-03*

Biology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
BIOL 170-01 10089 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 350 Instructor: Anika Bratt Avail./Max.: 7 / 44

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 170-01; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 170-L2 10093 Ecology and the Environment Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 5 / 22

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 170-L2; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 170-L3 10095 Ecology and the Environment Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 2 / 22

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 170-L3; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 170-F1 10087 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 001 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with ENVI 170-F1; Requires BIOL 170-L1 (10091) Ecology and the Environment Lab | Thursday | 1:20 pm-04:30 pm | OLRI 273 | Mary Heskel | first day attendance required*

BIOL 180-01 10097 Biodiversity and Evolution Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 250 Instructor: Boyer, Hejmadi Avail./Max.: -1 / 45

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 180-L1 10098 Biodiversity/Evolution Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: -1 / 23

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 180-L2 10099 Biodiversity/Evolution Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 0 / 22

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 190-01 10100 Genetics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 150 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 0 / 44

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 190-L1 10101 Genetics Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Stephanie Kattar-Mell Avail./Max.: 0 / 22

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 190-L2 10102 Genetics Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Stephanie Kattar-Mell Avail./Max.: 0 / 22

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 200-01 10103 Cell Biology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 250 Instructor: Michelle Tong Avail./Max.: 1 / 40

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 275-01 10252 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: M W Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 243 Instructor: Jerald Dosch Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with EDUC 275-01 and ENVI 275-01; not available to ACTC students*

BIOL 275-L1 10255 Outdoor Environmental Educ Lab Days: F Time: 01:10 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Jerald Dosch Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with EDUC 275-L1 and ENVI 275-L1; not available to ACTC students*

BIOL 304-01 10104 Neuroanatomy Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 300 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 304-L1 10105 Neuroanatomy Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 275 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 312-01 10106 Microbiology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 301 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 312-L1 10107 Microbiology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Robin Shields-Cutler Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 316-01 10108 Cell/Molecular Neuroscience Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 301 Instructor: Michelle Tong Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 316-L1 10109 Cell/Molecular Neurosci Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 275 Instructor: Michelle Tong Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 320-01 10110 Computational Biology Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 201 Instructor: Onsongo, Shields-Cutler Avail./Max.: 6 / 24

*First day attendance required; cross-listed with COMP 320-01; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 350-01 10112 Evolutionary Biology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 170 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 351-01 10746 Biochemistry I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 350 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 1 / 32

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-01*

BIOL 351-L1 10747 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-L1*

BIOL 351-L2 10748 Biochemistry I Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-L2*

BIOL 357-01 10113 Immunology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 270 Instructor: Elena Tonc Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 357-L1 10114 Immunology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 277 Instructor: Elena Tonc Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 362-01 10115 Arctic Ecology Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 202 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: 0 / 17

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 362-01; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 369-01 10117 Developmental Biology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 273 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 10 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 369-L1 10118 Developmental Biology Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 10 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 394-01 10119 Animal Behavior: Fundamentals and Applications Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 2 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 394-01; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 394-02 10123 Hormones and the Brain Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 270 Instructor: Marc Pisansky Avail./Max.: 8 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 394-L1 10121 Animal Behavior Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 2 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 394-L1; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 394-L2 10124 Hormones and the Brain Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 277 Instructor: Marc Pisansky Avail./Max.: 8 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 412-01 10872 Seminar in Cancer Biology Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 300 Instructor: Elena Tonc Avail./Max.: 2 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 494-01 10125 Wildlife Conservation in the Anthropocene: An International Perspective Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 4 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 494-01; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 494-03 10128 Seminar in the Neurobiology of Psychopathology Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 270 Instructor: Marc Pisansky Avail./Max.: 0 / 17

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

Chemistry

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHEM 111-01 10130 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 350 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 5 / 36

*First day attendance required; in-class time used primarily for lecturing; practicing problem-solving is primarily outside of class*

CHEM 111-02 10131 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 350 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 5 / 36

*First day attendance required; in-class time used primarily for lecturing; practicing problem-solving is primarily outside of class*

CHEM 111-03 10132 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 200 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 8 / 36

*First day attendance required; in-class time used primarily for practicing problem solving; students watch lecture videos outside of class.*

CHEM 111-04 10133 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 200 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 0 / 36

*First day attendance required; in-class time used primarily for practicing problem solving; students watch lecture videos outside of class.*

CHEM 111-L2 10135 General Chemistry I Lab Days: W Time: 08:30 am-11:40 am Room: OLRI 341 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 18 / 18

*First day attendance required; $12 materials fee charged*

CHEM 111-L3 10136 General Chemistry I Lab Days: W Time: 01:10 pm-04:30 pm Room: OLRI 341 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 0 / 18

*First day attendance required; $12 materials fee charged*

CHEM 111-L4 10137 General Chemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: Rice, Rodwogin Avail./Max.: 0 / 36

*First day attendance required; $12 materials fee charged; students registered for this lab section will be assigned to either Amy Rice or Marc Rodwogin as their instructor before the first lab meeting; Amy Rice’s students will meet in OLRI 341 on the first day of lab, and Marc Rodwogin's students will meet in OLRI 385 on the first day of lab*

CHEM 111-L5 10138 General Chemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: Instructor: Rice, Rodemeier Avail./Max.: 0 / 36

*First day attendance required; $12 materials fee charged; students registered for this section of lab will be assigned either to Amy Rice or STAFF as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice’s students will meet in OLRI 341 on the first day of lab, and STAFF's students will meet in OLRI 385 on the first day of lab.*

CHEM 111-L6 10139 General Chemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 385 Instructor: Madeline Rodemeier Avail./Max.: 0 / 18

*First day attendance required; $12 materials fee charged*

CHEM 111-L7 10140 General Chemistry I Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 385 Instructor: Madeline Rodemeier Avail./Max.: 0 / 18

*First day attendance required; $12 materials fee charged*

CHEM 111-F1 10129 General Chemistry I: Structure and Equilibrium Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 301 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only, must co-register with CHEM 111-L1; first day attendance required; in-class time used primarily for lecturing; practicing problem-solving is primarily outside of class; Requires CHEM 111-L1 (10134) General Chemistry I Lab | Thursday | 8:00 am-11:10 am | OLRI 341 | Susan Green | first day attendance required; $12 materials fee charged*

CHEM 115-01 10141 Accelerated General Chemistry Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 10 / 18

*Open to First-Year students only*

CHEM 115-L1 10142 Accelerated General Chem Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 347 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 10 / 18

*Open to First-Year students only; $12 materials fee charged*

CHEM 211-01 10143 Organic Chemistry I Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 250 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: Closed 2 / 27

*First day attendance required*

CHEM 211-02 10144 Organic Chemistry I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 202 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: Closed 1 / 27

*First day attendance required*

CHEM 211-03 10145 Organic Chemistry I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 202 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: 4 / 26

*First day attendance required*

CHEM 211-L1 10146 Organic Chemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: Closed 1 / 16

CHEM 211-L2 10147 Organic Chemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: Closed 1 / 16

CHEM 211-L3 10148 Organic Chemistry I Lab Days: W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 383 Instructor: Madeline Rodemeier Avail./Max.: 6 / 16

CHEM 211-L4 10149 Organic Chemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: Closed 0 / 16

CHEM 211-L5 10150 Organic Chemistry I Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: Closed 0 / 16

CHEM 211-L6 10985 Organic Chemistry I Lab Days: F Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 383 Instructor: Madeline Rodemeier Avail./Max.: 16 / 16

CHEM 300-01 10151 Chemistry Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 43 / 70

*1 credit only*

CHEM 311-01 10152 Thermodynamics and Kinetics Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 301 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 6 / 20

CHEM 311-L1 10153 Thermodynamics/Kinetics Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 378 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 3 / 10

CHEM 311-L2 10154 Thermodynamics/Kinetics Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 378 Instructor: Thomas Varberg Avail./Max.: 3 / 10

CHEM 320-01 10155 Computational Chemistry Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 170 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 7 / 12

CHEM 351-01 10156 Biochemistry I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 350 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 1 / 32

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-01*

CHEM 351-L1 10157 Biochemistry I Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-L1*

CHEM 351-L2 10158 Biochemistry I Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-L2*

CHEM 411-01 10159 Advanced Inorganic Chemistry Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 370 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 4 / 12

*First day attendance required*

CHEM 411-L1 10160 Advanced Inorganic Chem Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 380 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 1 / 6

*First day attendance required*

CHEM 411-L2 10161 Advanced Inorganic Chem Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 380 Instructor: Paul Fischer Avail./Max.: 3 / 6

*First day attendance required*

Chinese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHIN 101-01 10070 First Year Chinese I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 111 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 4 / 20

CHIN 101-02 10071 First Year Chinese I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 111 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 9 / 20

CHIN 101-L1 10072 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 102 Instructor: STAFF Avail./Max.: 8 / 15

CHIN 101-L2 10073 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 102 Instructor: STAFF Avail./Max.: 2 / 15

CHIN 101-L3 10074 First Year Chinese I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 102 Instructor: STAFF Avail./Max.: 8 / 15

CHIN 194-F1 10075 Women, Warriors, Secrets and Snakes Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 302 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

CHIN 203-01 10076 Second Year Chinese I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 112 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 12 / 20

CHIN 203-02 10077 Second Year Chinese I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 112 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: 13 / 20

CHIN 203-L1 10078 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 102 Instructor: STAFF Avail./Max.: 9 / 15

CHIN 203-L2 10079 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 102 Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 15

CHIN 203-L3 10080 Second Year Chinese I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 102 Instructor: STAFF Avail./Max.: 11 / 15

CHIN 255-01 10081 China on Screen Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 400 Instructor: Xin Yang Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with ASIA 255-01*

CHIN 294-01 10858 Uyghur History, Art, and Society Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 0 / 16

*Cross-listed with ASIA 294-02 and MUSI 294-02*

CHIN 305-01 10083 Third Year Chinese I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 111 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 2 / 20

CHIN 305-L1 10084 Third Year Chinese I Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 102 Instructor: STAFF Avail./Max.: 5 / 15

CHIN 305-L2 10085 Third Year Chinese I Lab Days: W Time: 10:41 am-11:40 am Room: HUM 404 Instructor: STAFF Avail./Max.: 7 / 15

CHIN 407-01 10086 Fourth Year Chinese I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 112 Instructor: Jin Stone Avail./Max.: 9 / 15

Classical Mediterranean and Middle East

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CLAS 111-01 10163 Elementary Latin I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 105 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 11 / 20

CLAS 111-L1 10164 Elementary Latin I Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: HUM 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 11 / 20

CLAS 113-01 10165 Elementary Arabic I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 401 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 3 / 20

CLAS 113-L1 10166 Elementary Arabic I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 228 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 3 / 20

CLAS 117-01 10167 Elementary Hebrew I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 5 / 20

CLAS 117-L1 10168 Elementary Hebrew I Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 13 / 20

CLAS 117-L2 10169 Elementary Hebrew I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 112 Instructor: STAFF Avail./Max.: 12 / 20

CLAS 121-01 10170 The Greek World Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required; cross-listed with HIST 121-01*

CLAS 135-01 10597 India and Rome Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Laine, Overman Avail./Max.: 3 / 35

*Cross-listed with RELI 135-01*

CLAS 194-F1 10172 Sex, Slavery and Sacrifice: Life in Roman Literature Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

CLAS 231-01 10173 Intermediate Latin I: Prose Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 3 / 20

CLAS 241-01 10174 Intermediate Arabic I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 401 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 9 / 20

CLAS 241-L1 10175 Intermediate Arabic I Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 9 / 20

CLAS 260-01 10026 Introduction to Art History I: From Prehistory to the Medieval Period Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Serdar Yalcin Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ART 160-01*

CLAS 261-01 10176 Intermediate Greek: Prose Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 112 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 12 / 20

CLAS 294-01 10177 Advanced Archaeology Seminar Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 107 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 0 / 12

*Permission of instructor required*

CLAS 483-01 10179 Advanced Reading in Latin Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 001 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 17 / 20

Computer Science

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
COMP 112-01 10398 Introduction to Data Science Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 241 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: 0 / 27

*First day attendance required; cross-listed with STAT 112-01*

COMP 112-02 10400 Introduction to Data Science Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 241 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: 0 / 26

*First day attendance required; cross-listed with STAT 112-02*

COMP 112-F1 10396 Introduction to Data Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 241 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with STAT 112-F1*

COMP 123-01 10402 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 258 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 0 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-02 10403 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 258 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 0 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-03 10404 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 258 Instructor: Elizabeth Ernst Avail./Max.: 0 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-04 10405 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 258 Instructor: Elizabeth Ernst Avail./Max.: 0 / 25

*First day attendance required*

COMP 127-01 10407 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 256 Instructor: Joslenne Pena Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-02 10408 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 256 Instructor: Joslenne Pena Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-03 10409 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 256 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-L1 10410 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 256 Instructor: Joslenne Pena Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-L2 10411 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 256 Instructor: Joslenne Pena Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-L3 10412 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 256 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

COMP 128-01 10413 Data Structures Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 206 Instructor: Amin Alhashim Avail./Max.: Closed 2 / 20

*First day attendance required*

COMP 128-02 10414 Data Structures Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 206 Instructor: Amin Alhashim Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

COMP 128-03 10912 Data Structures Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 254 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

COMP 221-01 10419 Algorithm Design and Analysis Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 200 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: Closed 2 / 30

*First day attendance required*

COMP 225-01 10420 Software Design and Development Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 245 Instructor: Bret Jackson Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required*

COMP 225-02 10421 Software Design and Development Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 245 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

COMP 240-01 10422 Computer Systems Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 245 Instructor: Abby Marsh Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

COMP 240-02 10423 Computer Systems Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 245 Instructor: Abby Marsh Avail./Max.: 8 / 20

*First day attendance required*

COMP 320-01 10111 Computational Biology Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 201 Instructor: Onsongo, Shields-Cutler Avail./Max.: 6 / 24

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 320-01; ACTC students require permission of instructor*

COMP 381-01 10424 Programming Languages Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 7 / 24

*Permission of instructor required*

COMP 394-01 10228 Video Games: Narrative and Coding Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 241 Instructor: Dawes, Jackson Avail./Max.: 0 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENGL 294-01*

COMP 445-01 10753 Parallel and Distributed Processing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Libby Shoop Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 456-01 10849 Projects in Data Science Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 245 Instructor: Shilad Sen Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with STAT 456-01*

COMP 484-01 10425 Introduction to Artificial Intelligence Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 258 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 1 / 35

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 487-01 10714 Computer Security and Privacy Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 254 Instructor: Abby Marsh Avail./Max.: 0 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

Economics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ECON 113-01 10180 Financial Accounting Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 305 Instructor: Bridgit Jordan Avail./Max.: 0 / 25

ECON 113-02 10181 Financial Accounting Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 305 Instructor: Bridgit Jordan Avail./Max.: 0 / 25

ECON 119-01 10183 Principles of Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: LIBR 250 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 0 / 25

ECON 119-02 10184 Principles of Economics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 201 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 0 / 25

ECON 119-03 10185 Principles of Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 206 Instructor: Sarah West Avail./Max.: 0 / 25

ECON 119-04 10186 Principles of Economics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 304 Instructor: Helen Scharber Avail./Max.: 0 / 25

ECON 119-05 10187 Principles of Economics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 304 Instructor: Helen Scharber Avail./Max.: 0 / 25

ECON 119-F1 10182 Principles of Economics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: LIBR 250 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

ECON 129-F1 10188 Calculus-based Principles of Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 304 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: -1 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

ECON 229-01 10189 World Economic History Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 305 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: 8 / 25

ECON 229-02 10190 World Economic History Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 305 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: 18 / 25

ECON 235-01 10242 Climate Change: Science, Economics, and Policy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 301 Instructor: Bradtmiller, West Avail./Max.: 6 / 25

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 235-01; not available to ACTC students*

ECON 238-01 10897 Introduction to Entrepreneurship Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: LIBR 250 Instructor: Ali Alizadeh Avail./Max.: 5 / 25

ECON 239-01 10191 Global Food Problems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 304 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ENVI 239-01 and INTL 239-01*

ECON 242-01 10983 Economics of Gender Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 304 Instructor: Helen Scharber Avail./Max.: 25 / 25

*Cross-listed with WGSS 242-01*

ECON 258-01 10804 Introduction to Securities Analysis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 150 Instructor: Joyce Minor Avail./Max.: 11 / 25

ECON 361-01 10194 Intermediate Microeconomic Analysis Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Gabriel Lade Avail./Max.: 6 / 25

ECON 361-02 10195 Intermediate Microeconomic Analysis Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Gabriel Lade Avail./Max.: Closed 1 / 25

ECON 371-01 10196 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 213 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 16 / 25

ECON 371-02 10197 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 213 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 6 / 25

ECON 381-01 10198 Introduction to Econometrics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 401 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 0 / 22

ECON 381-02 10199 Introduction to Econometrics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 19 / 22

ECON 381-L1 10200 Intro to Econometrics Lab Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 309 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 0 / 22

ECON 381-L2 10201 Intro to Econometrics Lab Days: W Time: 01:10 pm-02:20 pm Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 19 / 22

ECON 421-01 10202 International Trade and Multinational Corporations Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 213 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 12 / 25

ECON 444-01 10203 Honors Seminar Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 203 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 3 / 15

ECON 457-01 10204 Finance Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 206 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: 6 / 25

ECON 490-01 10205 Behavioral and Experimental Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 305 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: 8 / 25

Educational Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
EDUC 194-01 10797 How College Works Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 401 Instructor: Alisha Kirchoff Avail./Max.: 0 / 30

*Cross-listed with SOCI 194-02*

EDUC 220-01 10206 Educational Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 214 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required; cross-listed with PSYC 220-01*

EDUC 240-01 10207 Race, Culture, and Ethnicity in Education Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 214 Instructor: Gonzalo Guzmán Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required; cross-listed with AMST 240-01; ACTC students require permission of instructor*

EDUC 250-01 10208 Building Trust: Education in Global Perspective Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Sonia Mehta Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required*

EDUC 275-01 10251 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: M W Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 243 Instructor: Jerald Dosch Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 275-01 and ENVI 275-01; not available to ACTC students*

EDUC 275-L1 10254 Outdoor Environmental Educ Lab Days: F Time: 01:10 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Jerald Dosch Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 275-L1 and ENVI 275-L1; not available to ACTC students*

EDUC 294-01 10209 Mental Health and Well-Being in US Schools Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 215 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 0 / 24

*First day attendance required; cross-listed with PSYC 294-01*

EDUC 380-01 10210 Research Methods for Educ/Adv Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 214 Instructor: Gonzalo Guzmán Avail./Max.: 14 / 24

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

EDUC 390-01 10211 Teaching and Learning in Urban Schools Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 213 Instructor: Jonathan Hamilton Avail./Max.: 13 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required*

EDUC 460-01 10212 Education and Social Change Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 214 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: 6 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required*

English

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENGL 105-01 10213 Identities and Differences in U.S. Literature: Intro to Asian American Literature Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 009 Instructor: Michael Prior Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

ENGL 105-02 10214 Identities and Differences in U.S. Literature: LGBTQ2S+ Literature Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 305 Instructor: Rachel Gold Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with WGSS 194-01*

ENGL 105-03 10992 Identities and Differences in U.S. Literature Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 215 Instructor: Rachel Gold Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with WGSS 194-02*

ENGL 125-F1 10215 Studies in Literature: Ecstasy and the Apocalypse, Literature of the Extreme Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 05 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 0 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

ENGL 137-01 10216 Novel Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 213 Instructor: James Dawes Avail./Max.: -1 / 20

ENGL 150-01 10218 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Michael Prior Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

ENGL 150-02 10219 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 002 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

ENGL 150-03 10220 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Aurora Masum-Javed Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

ENGL 150-04 10221 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

ENGL 150-05 10222 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 002 Instructor: James Dawes Avail./Max.: 0 / 16

ENGL 150-06 10997 Introduction to Creative Writing Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Melissa Cundieff Avail./Max.: 12 / 16

ENGL 150-F1 10217 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 201 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: 0 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

ENGL 194-01 10825 The Language and Literature of Medieval Wales Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 001 Instructor: Coral Lumbley Avail./Max.: 0 / 20

ENGL 208-01 10223 Literary Publishing Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 228 Instructor: Steven Woodward Avail./Max.: 0 / 20

ENGL 275-01 10224 African American Literature to 1900 Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 270 Instructor: Daylanne English Avail./Max.: 0 / 20

ENGL 284-01 10225 Crafts of Writing: Screenwriting Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 002 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

ENGL 285-01 10690 Playwriting Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 213 Instructor: C. Meaker Avail./Max.: 0 / 12

*First day attendance required; cross-listed with THDA 242-01*

ENGL 285-02 10692 Playwriting Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 213 Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 12

*First day attendance required; cross-listed with THDA 242-01*

ENGL 286-01 10226 Narrative Journalism Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: Curtis Gilbert Avail./Max.: Closed 1 / 16

ENGL 294-01 10227 Video Games: Narrative and Coding Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 241 Instructor: Dawes, Jackson Avail./Max.: 0 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with COMP 394-01*

ENGL 294-02 10229 Crafts of Writing: Poetic Memory Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Aurora Masum-Javed Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

ENGL 294-03 10230 Great Detectives and the Plots of Detection Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 05 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

ENGL 294-04 10231 Crafts of Writing: Adventures Across Genre Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 002 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: 3 / 16

*First day attendance required*

ENGL 294-05 10232 Crafts of Writing: Building Poetic Worlds Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Aurora Masum-Javed Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

ENGL 294-06 10824 Reading Along the Silk Roads Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 001 Instructor: Coral Lumbley Avail./Max.: 0 / 20

ENGL 294-07 10838 Revolution, Repression, and Resistance: Soviet and Post-Soviet Literature and Culture Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 302 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with RUSS 252-01*

ENGL 294-08 10917 Great Detectives and the Plot of Detection Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 111 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: 0 / 20

*First-Years welcome and encouraged to enroll; first day attendance required*

ENGL 387-01 10233 International Storytelling Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 002 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 394-01 10234 Race and the Victorians Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Andrea Kaston Tange Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

ENGL 394-02 10798 Philosophy of Language Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 111 Instructor: Hannah Kim Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with LING 311-01 and PHIL 311-01*

ENGL 406-01 10236 Projects in Creative Writing Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 003 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: 6 / 12

*For seniors only*

Environmental Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENVI 150-F1 10237 Climate and Society Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 243 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 0 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

ENVI 160-01 10865 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 100 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 12 / 48

*Cross-listed with GEOL 160-01*

ENVI 160-L2 10868 Dynamic Earth/Global Chg Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 7 / 24

*Cross-listed with GEOL 160-L2*

ENVI 160-L3 10869 Dynamic Earth/Global Chg Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 5 / 24

*Cross-listed with GEOL 160-L3*

ENVI 160-F1 10866 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 187 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with GEOL 160-F1; Requires ENVI 160-L1 (10867): Dynamic Earth/Global Chg Lab | Thursday | 1:20 pm-04:30 pm | OLRI 187 | Alan Chapman | first day attendance required*

ENVI 170-01 10090 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 350 Instructor: Anika Bratt Avail./Max.: 7 / 44

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 170-01; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 170-L2 10094 Ecology and the Environment Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 5 / 22

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 170-L2; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 170-L3 10096 Ecology/Environment Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 2 / 22

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 170-L3; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 170-F1 10088 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 001 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with BIOL 170-F1; Requires ENVI 170-L1 (10092) Ecology and the Environment Lab | Thursday | 1:20 pm-04:30 pm | OLRI 273 | Mary Heskel | first day attendance required*

ENVI 215-01 10238 Environmental Politics/Policy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Michael Zis Avail./Max.: 0 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with POLI 215-01; not available to ACTC students*

ENVI 221-01 10508 Environmental Ethics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 009 Instructor: Amy Ihlan Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with PHIL 221-01*

ENVI 232-01 10297 People, Agriculture and the Environment Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: William Moseley Avail./Max.: Closed 0 / 30

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 232-01*

ENVI 234-01 10239 U.S. Environmental History Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 202 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: 1 / 37

*First day attendance required; permission of instructor required; cross-listed with HIST 234-01; not available to ACTC students*

ENVI 235-01 10241 Climate Change: Science, Economics, and Policy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 301 Instructor: Bradtmiller, West Avail./Max.: 6 / 25

*First day attendance required; cross-listed with ECON 235-01; not available to ACTC students*

ENVI 237-01 10004 Environmental Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with AMST 237-01*

ENVI 239-01 10792 Global Food Problems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 304 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ECON 239-01 and INTL 239-01*

ENVI 240-01 10243 The Earth's Climate System Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 243 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required; not available to ACTC students*

ENVI 240-L1 10244 The Earth's Climate Sys Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 253 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required; not available to ACTC students*

ENVI 252-01 10245 Water and Power Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 10 / 16

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 252-01 and POLI 252-01; not available to ACTC students*

ENVI 254-F1 10300 Population 8 Billion: Global Population Issues and Trends Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 204 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with GEOG 254-F1*

ENVI 258-01 10807 Geography of Environmental Hazards Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 105 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 8 / 16

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 258-01*

ENVI 264-01 10813 Convergence: Art/Science/Design in Our City Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Amanda Lovelee Avail./Max.: 0 / 15

ENVI 270-01 10248 Psychology of Sustainable Behavior Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 301 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required; cross-listed with PSYC 270-01; not available to ACTC students*

ENVI 275-01 10250 Outdoor Environmental Education in Theory, Policy and Practice Days: M W Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 243 Instructor: Jerald Dosch Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required: cross-listed with BIOL 275-01 and EDUC 275-01; not available to ACTC students*

ENVI 275-L1 10253 Outdoor Environmental Educ Lab Days: F Time: 01:10 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Jerald Dosch Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 275-L1 and EDUC 275-L1; not available to ACTC students*

ENVI 280-01 10256 Environmental Classics Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required; not available to ACTC students*

ENVI 281-01 10363 The Andes: Landscape and Power Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 111 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with HIST 281-01 and LATI 281-01*

ENVI 294-01 10810 Earth and Environment: Elements of Physical Geography Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 294-01*

ENVI 294-02 10864 Food and Farming Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 002 Instructor: Hannah Ramer Avail./Max.: 8 / 20

ENVI 340-01 10257 US Urban Environmental History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 270 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: 1 / 15

*First day attendance required; not available to ACTC students; cross-listed with HIST 340-01*

ENVI 350-01 10530 Energy and Sustainable Design Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 100 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 8 / 18

*Cross-listed with PHYS 350-01*

ENVI 350-L1 10532 Energy and Sustainable Design Days: T Time: 01:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 8 / 18

*Cross-listed with PHYS 350-L1*

ENVI 362-01 10116 Arctic Ecology Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 202 Instructor: Mary Heskel Avail./Max.: 0 / 17

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 362-01; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 394-01 10120 Animal Behavior: Fundamentals and Applications Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 2 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 394-01; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 394-02 10809 Remote Sensing of the Environment Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 109 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 0 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with GEOG 362-01*

ENVI 394-L1 10122 Animal Behavior Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 2 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 394-L1; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 478-01 10312 Cities of the 21st Century: The Political Economy of Urban Sustainability Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with GEOG 478-01*

ENVI 489-01 10259 Environmental Leadership Pract Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 6 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; not available to ACTC students*

ENVI 490-01 10260 Envi St Leadership Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 6 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; 2 credits; not available to ACTC students*

ENVI 494-01 10126 Wildlife Conservation in the Anthropocene: An International Perspective Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 4 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 494-01; ACTC students require permission of instructor*

French and Francophone Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
FREN 101-01 10261 French I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 409 Instructor: Sandra Winpea-Rellier Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

FREN 101-02 10262 French I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 409 Instructor: Sandra Winpea-Rellier Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

FREN 101-L1 10263 French I Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L2 10264 French I Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L3 10265 French I Lab Days: T Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 2 / 10

*First day attendance required*

FREN 101-L4 10266 French I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-01 10267 French II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 409 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 16 / 20

*First day attendance required*

FREN 102-L1 10268 French II Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L2 10269 French II Lab Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 9 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-01 10270 Accelerated French I-II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 400 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 10 / 20

*First day attendance required*

FREN 111-L1 10271 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 10:10 am-11:10 am Room: OLRI 170 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 4 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-L2 10272 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 409 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 194-F1 10273 Persist, Resist, Rebel: Women of France Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 402 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

FREN 203-01 10274 French III Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 402 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

FREN 203-02 10275 French III Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 402 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

FREN 203-L1 10276 French III Lab Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L2 10277 French III Lab Days: T Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L3 10278 French III Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: Closed 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-L4 10279 French III Lab Days: R Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 404 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 8 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-01 10280 Text, Film and Media Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 213 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 7 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-02 10281 Text, Film and Media Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 213 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-L1 10282 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: OLRI 170 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L2 10283 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 409 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L3 10284 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 409 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 204-L4 10285 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 409 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-01 10286 Advanced Expression: Communication Tools Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 400 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

FREN 305-L1 10287 Advanced Expression Lab Days: T Time: 09:10 am-10:10 am Room: OLRI 170 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 1 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-L2 10288 Advanced Expression Lab Days: R Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 409 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 3 / 10

*First day attendance required*

FREN 306-01 10289 Introduction to Literary Analysis Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 400 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 13 / 20

*First day attendance required*

FREN 394-01 10290 Translation Workshop Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 400 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 12 / 20

*Taught in French*

FREN 494-01 10291 In Search of Happiness and Well-Being Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 402 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 13 / 20

*First day attendance required; taught in French*

Geography

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOG 111-01 10293 Human Geography of Global Issues Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06A Instructor: Jesse McClelland Avail./Max.: 0 / 30

*First day attendance required*

GEOG 225-01 10295 Introduction to Geographic Information Systems Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 107 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 7 / 30

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L1 10818 Introduction to Geographic Information Systems Days: W Time: 10:50 am-12:20 pm Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 14 / 23

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L2 10819 Introduction to Geographic Information Systems Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 9 / 23

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 232-01 10296 People, Agriculture and the Environment Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: William Moseley Avail./Max.: Closed 0 / 30

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 232-01*

GEOG 243-F1 10298 Geography of Africa: Local Resources and Livelihoods in a Global Context Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 105 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

GEOG 252-01 10246 Water and Power Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 10 / 16

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 252-01 and POLI 252-01; not available to ACTC students*

GEOG 254-F1 10299 Population 8 Billion: Global Population Issues and Trends Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 204 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with ENVI 254-F1*

GEOG 256-01 10301 Medical Geography Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 06A Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 2 / 30

*First day attendance required*

GEOG 258-01 10806 Geography of Environmental Hazards Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 105 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 8 / 16

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 258-01*

GEOG 261-01 10817 Geography of World Urbanization Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06A Instructor: Jesse McClelland Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

GEOG 262-01 10302 Metro Analysis Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: 0 / 25

GEOG 294-01 10303 Earth and Environment: Elements of Physical Geography Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 294-01*

GEOG 294-02 10304 Building a More Inclusive Healthcare System: Collaborative Research with Family Tree Clinic Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

GEOG 294-04 10306 Political Geographies of South Asia Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 107 Instructor: Rupak Shrestha Avail./Max.: 1 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-03*

GEOG 362-01 10307 Remote Sensing of the Environment Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 109 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 0 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 394-02*

GEOG 378-01 10309 Statistical Research Methods in Geography Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: 10 / 25

*For Geography majors only, or permission of instructor*

GEOG 394-01 10310 Visual Storytelling: Researching with Digital and Visual Materials and Creating Visual Narratives Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: Rupak Shrestha Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with ANTH 394-02 and MCST 394-01*

GEOG 478-01 10311 Cities of the 21st Century: The Political Economy of Urban Sustainability Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 478-01*

Geology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOL 160-01 10314 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 100 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 12 / 48

*Cross-listed with ENVI 160-01*

GEOL 160-L2 10316 Dynamic Earth/Global Chg Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 7 / 24

*Cross-listed with ENVI 160-L2*

GEOL 160-L3 10317 Dynamic Earth/Global Chg Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 5 / 24

*Cross-listed with ENVI 160-L3*

GEOL 160-F1 10313 Dynamic Earth/Global Change Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 187 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with ENVI 160-F1; Requires GEOL160-L1 (10315): Dynamic Earth/Global Chg Lab | Thursday | 1:20 pm-04:30 pm | OLRI 187 | Alan Chapman | first day attendance required*

GEOL 194-01 10803 Geology of National Parks Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 100 Instructor: Samuel Matson Avail./Max.: Closed 0 / 48

GEOL 260-01 10320 Geomorphology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 7 / 18

GEOL 260-L1 10321 Geomorphology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 7 / 18

GEOL 265-01 10318 Sedimentology/Stratigraphy Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 175 Instructor: Samuel Matson Avail./Max.: 11 / 18

GEOL 265-L1 10319 Sedimentology/Strat Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 175 Instructor: Samuel Matson Avail./Max.: 11 / 18

GEOL 294-01 10042 Land/Water Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: ART 308 Instructor: MacGregor, Willcox Avail./Max.: Closed 1 / 22

*Cross-listed with ART 294-01; students who register for this course as ART will receive fine arts general distribution; students who register for it as GEOL will receive math/natural science general distribution*

German Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GERM 101-01 10322 Elementary German I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 213 Instructor: Brigetta Abel Avail./Max.: 12 / 20

GERM 101-L1 10323 Elementary German I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 102 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 10 / 12

GERM 101-L2 10324 Elementary German I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 6 / 12

GERM 110-01 10325 Accelerated Elementary German Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MUSIC 228 Instructor: Michael Powers Avail./Max.: 8 / 20

GERM 110-L1 10326 Accel Elementary German Lab Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 113 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 1 / 12

GERM 110-L2 10327 Accel Elementary German Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 11 / 12

GERM 174-F1 10328 Vampires - from Monsters to Superheroes Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 001 Instructor: Brigetta Abel Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

GERM 194-F1 10329 Marx and Art Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 302 Instructor: Michael Powers Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

GERM 203-01 10330 Intermediate German I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 214 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 4 / 20

GERM 203-L1 10331 Intermediate German I Lab Days: T Time: 09:00 am-10:00 am Room: HUM 228 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 3 / 12

GERM 203-L2 10332 Intermediate German I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 5 / 12

GERM 204-01 10333 Intermediate German II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 214 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 4 / 20

GERM 204-L1 10334 Intermediate German II Lab Days: R Time: 09:00 am-10:00 am Room: HUM 228 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 5 / 12

GERM 204-L2 10335 Intermediate German II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 3 / 12

GERM 275-01 10341 Theoretical Approaches to European and American Cinema Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 401 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 10 / 25

*Cross-listed with MCST 275-01; taught in English*

GERM 294-01 10336 Freedom and its Discontents Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 213 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 1 / 25

*Cross-listed with PHIL 294-01; taught in English*

GERM 308-01 10338 German Cultural History I: Uniting and Dividing Germany Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 401 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 6 / 20

GERM 308-L1 10339 German Cultural History I Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 228 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 8 / 12

GERM 308-L2 10340 German Cultural History I Lab Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 113 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 2 / 12

GERM 363-01 10343 Cyborgs, Puppets, and Borderline Humans Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 217 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 12 / 20

History

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
HIST 113-F1 10833 Time Travelers: Tourism in Global History Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Jessica Pearson Avail./Max.: 2 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

HIST 114-01 10344 History of Africa to 1800 Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 204 Instructor: Tara Hollies Avail./Max.: 0 / 20

HIST 121-01 10816 The Greek World Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required; cross-listed with CLAS 121-01*

HIST 154-01 10345 African Life Histories Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 204 Instructor: Tara Hollies Avail./Max.: 11 / 20

HIST 170-01 10346 History of Childhood Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 215 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with WGSS 170-01*

HIST 181-01 10348 Introduction to Latin America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with LATI 181-01*

HIST 194-01 10801 Black Music, Black History Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 205 Instructor: Walter Greason Avail./Max.: 10 / 25

HIST 213-01 10350 Women in African History Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 212 Instructor: Tara Hollies Avail./Max.: 6 / 20

*Cross-listed with WGSS 294-03*

HIST 225-01 10351 Native History to 1871 Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 111 Instructor: Jacob Jurss Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with AMST 225-01*

HIST 234-01 10240 U.S. Environmental History Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 202 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: 1 / 37

*First day attendance required; permission of instructor required; cross-listed with ENVI 234-01; not available to ACTC students*

HIST 265-01 10839 Europe in the Era of World War Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 010 Instructor: Jessica Pearson Avail./Max.: Closed 0 / 20

HIST 271-01 10354 Uses and Abuses: Drugs, Addiction and Recovery Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 302 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with AMST 271-01*

HIST 274-01 10356 The Great Tradition in China before 1840 Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with ASIA 274-01*

HIST 275-01 10358 The Rise of Modern China Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 002 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 9 / 20

*Cross-listed with ASIA 275-01*

HIST 276-01 10360 The Great Tradition in Japan before 1853 Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 002 Instructor: Yue-him Tam Avail./Max.: 19 / 20

*Cross-listed with ASIA 276-01*

HIST 281-01 10362 The Andes: Landscape and Power Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 111 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with ENVI 281-01 and LATI 281-01*

HIST 294-01 10367 Listen Closely: Oral History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 001 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: 6 / 15

HIST 294-02 10619 Between Europe and Asia Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 203 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with RUSS 294-01*

HIST 340-01 10258 US Urban Environmental History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 270 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: 1 / 15

*First day attendance required; not available to ACTC students; cross-listed with ENVI 340-01*

HIST 367-01 10789 The Holocaust Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 002 Instructor: Jessica Pearson Avail./Max.: Closed 0 / 16

HIST 394-03 10370 World Economies Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Walter Greason Avail./Max.: 5 / 15

HIST 394-04 10371 Indigenous America Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 011 Instructor: Jacob Jurss Avail./Max.: 4 / 15

HIST 490-01 10372 Senior Seminar Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: MAIN 111 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 10 / 20

Interdisciplinary Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTD 103-01 10805 Writing U.S. Academic Culture Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 409 Instructor: Jake Mohan Avail./Max.: 0 / 16

INTD 202-01 10373 Intellectual Property Days: W Time: 07:00 pm-09:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Scott Pribnow Avail./Max.: Closed 1 / 12

*2 credits only; first day attendance required*

INTD 330-01 10374 Mellon Seminar: Exploring Academia Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 2 / 10

*2 credits only; for Mellon Fellows only; S/NC grading only*

International Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTL 110-F1 10375 Introduction to Intl Studies: Globalization - Homogeneity and Heterogeneity Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

INTL 111-01 10376 Intro to International Studies: Literature and Global Culture Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: 1 / 25

INTL 111-02 10377 Intro to International Studies: Literature and Global Culture Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: 0 / 25

INTL 202-01 10381 Global Media Industries Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 404 Instructor: Alix Johnson Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with MCST 202-01*

INTL 239-01 10793 Global Food Problems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 304 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ECON 239-01 and ENVI 239-01*

INTL 272-01 10617 The Post-Soviet Sphere Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 203 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with RUSS 272-01*

INTL 276-01 10383 Global Contagions, Past and Present Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: 0 / 20

INTL 282-01 10847 Introduction to International Public Health Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 100 Instructor: Vanessa Voller Avail./Max.: 0 / 20

INTL 294-01 10378 The Middle East Through Film Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 4 / 20

INTL 294-02 10379 Participatory Action Research and Ethics for Public Health Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Vanessa Voller Avail./Max.: 1 / 10

INTL 294-03 10380 Health Justice and the COVID-19 Pandemic Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 100 Instructor: Vanessa Voller Avail./Max.: 1 / 15

INTL 294-04 10846 Digital Cultures Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 404 Instructor: Alix Johnson Avail./Max.: 3 / 20

INTL 320-01 10555 Global Political Economy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 304 Instructor: Bora Jeong Avail./Max.: Closed 1 / 20

*First day attendance required; cross-listed with POLI 320-01*

INTL 335-01 10384 Global Generosity Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 205 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with ANTH 335-01*

INTL 489-01 10387 Senior Seminar: Capitalism and World (Dis)Order Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 411 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: Closed 1 / 12

Japanese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
JAPA 101-01 10048 First Year Japanese I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: 1 / 20

JAPA 101-02 10049 First Year Japanese I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: 10 / 20

JAPA 101-L1 10050 First Year Japanese I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 113 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 8 / 15

JAPA 101-L2 10051 First Year Japanese I Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 113 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 5 / 15

JAPA 101-L3 10052 First Year Japanese I Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 113 Instructor: STAFF Avail./Max.: 3 / 15

JAPA 150-01 10927 Language and Gender in Japanese Society Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with ASIA 150-01, LING 150-01 and WGSS 150-01*

JAPA 203-01 10053 Second Year Japanese I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: Closed 1 / 20

JAPA 203-02 10054 Second Year Japanese I Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 9 / 20

JAPA 203-03 10887 Second Year Japanese I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 402 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 11 / 15

JAPA 203-L1 10055 Second Year Japanese I Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 113 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 5 / 15

JAPA 203-L2 10056 Second Year Japanese I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 113 Instructor: STAFF Avail./Max.: 4 / 15

JAPA 203-L3 10057 Second Year Japanese I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 113 Instructor: STAFF Avail./Max.: 2 / 15

JAPA 254-01 10058 Japanese Film and Animation: From the Salaryman to the Shojo Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 110 Instructor: Arthur Mitchell Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with ASIA 254-01*

JAPA 294-01 10060 Language and Identity in Japanese, Asian American and Other Communities Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-01 and LING 294-02*

JAPA 305-01 10063 Third Year Japanese I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 111 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 9 / 20

JAPA 305-L2 10065 Third Year Japanese I Lab Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 102 Instructor: STAFF Avail./Max.: 4 / 15

JAPA 407-01 10066 Fourth Year Japanese I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 228 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 10 / 15

Latin American Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LATI 181-01 10349 Introduction to Latin America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with HIST 181-01*

LATI 194-F1 10845 This is Not Your Private Island: Caribbean Cultures of Decolonization Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 213 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with SPAN 194-F1*

LATI 258-F1 10802 Immigrant Voices in Times of Fear Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 05 Instructor: Erika Busse-Cardenas Avail./Max.: 1 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with SOCI 258-F1*

LATI 281-01 10364 The Andes: Landscape and Power Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 111 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with ENVI 281-01 and HIST 281-01*

LATI 307-01 10670 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 217 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: 2 / 12

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 307-01*

LATI 307-02 10800 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 215 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 2 / 12

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 307-02*

LATI 308-01 10673 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 212 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 8 / 15

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and SPAN 308-01*

LATI 331-01 10683 Journeys through Brazil: Oral and Written Expression Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 15 / 15

*First day attendance required; cross-listed as PORT 331-01*

LATI 394-01 10812 Dictators, Revolutions and Insurrections Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 217 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 325-01*

LATI 488-01 10843 Senior Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 213 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 17 / 20

Linguistics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LING 100-01 10389 Introduction to Linguistics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 216 Instructor: Morgan Sleeper Avail./Max.: 0 / 30

*First day attendance required*

LING 104-01 10388 Sounds of the World's Languages Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 216 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: 0 / 18

*First day attendance required*

LING 150-01 10926 Language and Gender in Japanese Society Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 10 / 20

*Cross-listed with ASIA 150-01, JAPA 150-01 and WGSS 150-01*

LING 194-F1 10390 Language and Music Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 216 Instructor: Morgan Sleeper Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

LING 205-01 10391 Phonology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 213 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: 3 / 15

LING 206-01 10392 Endangered/Minority Languages Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with ANTH 206-01;10392*

LING 294-01 10394 Language Taboos Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 112 Instructor: Caleb Hicks Avail./Max.: 8 / 30

*First day attendance required*

LING 294-02 10062 Language and Identity in Japanese, Asian American and Other Communities Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 110 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 2 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-01 and JAPA 294-01*

LING 300-01 10395 Linguistic Analysis Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 215 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: 4 / 15

*First day attendance required*

LING 309-01 10790 Introduction to Hispanic Linguistics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 101 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 5 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 309-01*

LING 311-01 10511 Philosophy of Language Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 111 Instructor: Hannah Kim Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with ENGL 394-02 and PHIL 311-01*

LING 435-01 10679 History of the Spanish Language Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 113 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 375-01*

Mathematics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MATH 135-01 10426 Applied Multivariable Calculus I Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 206 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: 0 / 24

MATH 135-02 10427 Applied Multivariable Calculus I Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 202 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: 0 / 24

MATH 135-03 10428 Applied Multivariable Calculus I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 206 Instructor: Rachael Norton Avail./Max.: 0 / 24

MATH 137-01 10429 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 002 Instructor: Alireza Hosseinkhan Avail./Max.: 0 / 24

MATH 137-02 10430 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 002 Instructor: Alireza Hosseinkhan Avail./Max.: 0 / 24

MATH 137-03 10431 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 200 Instructor: David Ehren Avail./Max.: 0 / 24

MATH 212-01 10795 Philosophy of Mathematics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 001 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: 3 / 15

*Cross-listed with PHIL 312-01*

MATH 236-01 10432 Linear Algebra Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 201 Instructor: Rachael Norton Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required*

MATH 236-02 10433 Linear Algebra Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 201 Instructor: Rachael Norton Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required*

MATH 237-01 10434 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 206 Instructor: Will Mitchell Avail./Max.: 1 / 24

MATH 237-02 10435 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 206 Instructor: Will Mitchell Avail./Max.: 0 / 24

*ACTC students require permission of instructor until April 28th*

MATH 279-01 10436 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 200 Instructor: Lisa Naples Avail./Max.: 0 / 24

MATH 279-02 10437 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 200 Instructor: Lisa Naples Avail./Max.: 0 / 24

MATH 312-01 10438 Differential Equations Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 241 Instructor: Alireza Hosseinkhan Avail./Max.: Closed 1 / 24

MATH 354-01 10439 Probability Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 202 Instructor: Alicia Johnson Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with STAT 354-01*

MATH 354-02 10441 Probability Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 202 Instructor: Alicia Johnson Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with STAT 354-02*

MATH 375-01 10991 Graph Theory Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 201 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: 1 / 24

MATH 377-01 10443 Real Analysis Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 204 Instructor: Lisa Naples Avail./Max.: Closed 1 / 24

MATH 432-01 10445 Mathematical Modeling Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 203 Instructor: Will Mitchell Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required;*

MATH 494-01 10446 Discrete Optimization Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 300 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: 2 / 16

Media and Cultural Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MCST 110-01 10458 Texts and Power: Foundations of Media and Cultural Studies Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 402 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

MCST 114-01 10459 News Reporting and Writing Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 400 Instructor: Howard Sinker Avail./Max.: 0 / 18

*First day attendance required*

MCST 128-01 10460 Film Analysis/Visual Culture Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 401 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: Closed 1 / 24

*First day attendance required*

MCST 194-F1 10461 Cultural Politics of Difference Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 302 Instructor: Tia-Simone Gardner Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

MCST 202-01 10382 Global Media Industries Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 404 Instructor: Alix Johnson Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with INTL 202-01*

MCST 249-01 10850 History of Film Since 1941 Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 226 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: 10 / 24

MCST 275-01 10342 Theoretical Approaches to European and American Cinema Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 401 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 10 / 25

*Cross-listed with GERM 275-01; taught in English*

MCST 294-01 10463 Documentary Cinema: Theory and Practice, Part 1 Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 204 Instructor: Morgan Adamson Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

MCST 294-02 10464 The River, the Gulf, and the Ocean Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 302 Instructor: Tia-Simone Gardner Avail./Max.: 15 / 20

*First day attendance required*

MCST 294-03 10698 Digital Design for Live Performance Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 120 Instructor: Davey Steinman Avail./Max.: 8 / 12

*First day attendance required; cross-listed with THDA 294-02*

MCST 294-L1 10699 Digital Design for Live Performance Lab Days: W Time: 12:00 pm-02:00 pm Room: THEATR 120 Instructor: Davey Steinman Avail./Max.: 8 / 12

*First day attendance required; closed to senior nonmajors except with permission of instructor; cross-listed with THDA 294-L1*

MCST 394-01 10828 Visual Storytelling: Researching with Digital and Visual Materials and Creating Visual Narratives Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: Rupak Shrestha Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with ANTH 394-02 and GEOG 394-01*

MCST 488-01 10465 Advanced Topics Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 101 Instructor: Morgan Adamson Avail./Max.: Closed 0 / 12

*First day attendance required*

Music

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MUSI 110-01 10466 Introduction to Western Classical Music Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 7 / 25

MUSI 113-01 10467 Musicianship Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 0 / 25

*First day attendance required*

MUSI 194-F1 10468 J.S. Bach and the Modern Passion Tradition Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 1 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

MUSI 254-01 10469 Cover Songs Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: Closed 0 / 16

MUSI 294-01 10471 Music and Well-Being Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Kathleen Noss Van Buren Avail./Max.: 0 / 25

*First day attendance required*

MUSI 294-02 10472 Uyghur History, Art, and Society Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 0 / 16

*Cross-listed with ASIA 294-02 and CHIN 294-01*

MUSI 294-03 10844 Jazz Advance: Structure, Power, and Affirmation Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 219 Instructor: Randy Bauer Avail./Max.: 5 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with AMST 294-04*

MUSI 361-01 10474 Composition Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Randy Bauer Avail./Max.: Closed 0 / 8

MUSI 70-01 10475 Wind Symphony Days: M Time: 07:15 pm-08:45 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 50 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 72-01 10476 African Music Ensemble Days: T R Time: 06:45 pm-08:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 30 / 30

*Additional required meeting time on Thursdays from 6:30-8:00pm in Music 113; contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 74-01 10477 Macalester Concert Choir Days: M WR Time: 04:45 pm-06:45 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 50 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 76-01 10478 Macalester Chorale Days: T Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 80 / 80

*Additional required meeting time on Thursdays from 6:30-8:00pm; contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 78-01 10479 Asian Music Ensemble Days: F Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: 20 / 20

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 80-01 10480 Mac Jazz Band Days: M W Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 30 / 30

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 82-01 10481 Jazz/Popular Music Combos Days: M Time: 07:00 pm-09:00 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Peter Hennig Avail./Max.: 30 / 30

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 84-01 10482 Pipe Band Days: T Time: 06:30 pm-10:00 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Michael Breidenbach Avail./Max.: 30 / 30

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 86-01 10483 Chamber Ensembles Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 30 / 30

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 88-01 10484 Macalester Symphony Orchestra Days: T R Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 70 / 70

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 90-01 10485 Mac Early Music Ensemble Days: W Time: 05:45 pm-07:15 pm Room: MUSIC 121 Instructor: Clea Galhano Avail./Max.: 20 / 20

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 98-01 10959 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 28 / 30

*Contact the Music department for registration instructions.*

MUSI 98-02 10960 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 25 / 30

*Contact the Music department for registration instructions.*

Neuroscience

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
NSCI 488-01 10486 Neuroscience Capstone Days: M Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 300 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: 2 / 16

*2 credits only*

Physical Education

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PE 03-01 10487 Beginning Social Dance Days: M Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Julie Kendle Avail./Max.: Closed 1 / 20

PE 04-01 10488 Karate I Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Joel Ertl Avail./Max.: 0 / 15

PE 06-01 10489 Yoga I Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Cari Hayes Avail./Max.: Closed 1 / 20

PE 06-02 10490 Yoga I Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Laura Sleck Avail./Max.: Closed 0 / 20

PE 06-03 10491 Yoga I Days: T R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Cari Hayes Avail./Max.: Closed 0 / 20

PE 14-01 10492 Karate II Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Joel Ertl Avail./Max.: 8 / 10

PE 18-01 10493 Pilates Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: Closed 1 / 20

PE 20-01 10494 Weight Training Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR FITNESS RM Instructor: Scott Hintz Avail./Max.: 0 / 25

PE 23-01 10500 Ultimate Frisbee 101 Days: M W Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: LEOCTR STADIUM Instructor: STAFF Avail./Max.: 20 / 30

PE 24-01 10495 Racquet Sports Days: M W Time: 09:00 am-10:00 am Room: LEOCTR FIELDHOUSE Instructor: Matthew Reed Avail./Max.: 5 / 12

PE 33-01 10496 Salsa Dance Days: T Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Don DeBoer Avail./Max.: Closed 0 / 20

PE 40-01 10497 Self Defense Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Gina Wood Avail./Max.: 0 / 20

PE 55-01 10498 Basketball Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR GYM Instructor: Abraham Woldeslassie Avail./Max.: 13 / 20

PE 56-01 10499 Bowling Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: LEOCTR Instructor: Donnie Brooks Avail./Max.: Closed 1 / 12

Philosophy

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHIL 100-01 10502 Introduction to Philosophy: Philosophy of the Future Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 011 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: Closed 0 / 16

PHIL 100-F1 10501 Introduction to Philosophy: Philosophy of the Future Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 111 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

PHIL 111-01 10503 Introduction to Symbolic Logic Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 206 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: 0 / 20

PHIL 121-01 10506 Ethics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: Samuel Asarnow Avail./Max.: Closed 0 / 20

PHIL 121-F1 10505 Ethics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 010 Instructor: Samuel Asarnow Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

PHIL 221-01 10507 Environmental Ethics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 009 Instructor: Amy Ihlan Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with ENVI 221-01*

PHIL 224-01 10509 Philosophy of Law Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Amy Ihlan Avail./Max.: Closed 0 / 20

PHIL 294-01 10337 Freedom and its Discontents Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 213 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 1 / 25

*Cross-listed with GERM 294-01; taught in English*

PHIL 311-01 10510 Philosophy of Language Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 111 Instructor: Hannah Kim Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with ENGL 394-02 and LING 311-01*

PHIL 312-01 10512 Philosophy of Mathematics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 001 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: 3 / 15

*Cross-listed with MATH 212-01*

PHIL 489-01 10514 Senior Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 011 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: 1 / 10

PHIL 489-02 10515 Senior Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 003 Instructor: Hannah Kim Avail./Max.: 4 / 10

Physics and Astronomy

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHYS 126-01 10517 Introductory Physics I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 150 Instructor: Saki Khan Avail./Max.: 0 / 36

PHYS 126-L1 10518 Introductory Physics I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 0 / 18

PHYS 126-L2 10519 Introductory Physics I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 0 / 18

PHYS 194-F1 10516 Nanoscience Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 150 Instructor: James Heyman Avail./Max.: -1 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

PHYS 226-01 10520 Principles of Physics I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 100 Instructor: Christopher West Avail./Max.: 9 / 36

PHYS 226-L1 10521 Principles of Physics I Lab Days: M Time: 02:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 7 / 18

PHYS 226-L2 10522 Principles of Physics I Lab Days: M Time: 07:00 pm-09:00 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 2 / 18

PHYS 227-01 10523 Principles of Physics II Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 150 Instructor: Christopher West Avail./Max.: 28 / 36

PHYS 227-L1 10524 Principles of Physics II Lab Days: R Time: 09:10 am-11:10 am Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 11 / 18

PHYS 227-L2 10525 Principles of Physics II Lab Days: R Time: 01:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 17 / 18

PHYS 331-01 10526 Modern Physics Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 100 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 5 / 24

PHYS 331-L1 10527 Modern Physics Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 154 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 3 / 12

PHYS 331-L2 10528 Modern Physics Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Heyman Avail./Max.: 2 / 12

PHYS 350-01 10529 Energy and Sustainable Design Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 100 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 8 / 18

*Cross-listed with ENVI 350-01*

PHYS 350-L1 10531 Energy and Sustainable Design Days: T Time: 01:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 8 / 18

*Cross-listed with ENVI 350-L1*

PHYS 443-01 10533 Electromagnetic Theory Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 150 Instructor: Saki Khan Avail./Max.: 12 / 24

PHYS 443-L1 10534 Electromagnetic Theory Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 12 / 24

PHYS 481-01 10535 Quantum Mechanics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 100 Instructor: Christopher West Avail./Max.: 17 / 24

PHYS 481-L1 10536 Quantum Mechanics Lab Days: F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: Saki Khan Avail./Max.: 17 / 24

PHYS 489-01 10537 Physics Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 150 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 40 / 63

Political Science

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
POLI 100-01 10538 Foundations of US Politics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 206 Instructor: Della Zurick Avail./Max.: 0 / 25

POLI 120-01 10539 Foundations of International Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 216 Instructor: Bora Jeong Avail./Max.: 0 / 25

POLI 140-01 10540 Foundations of Comparative Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: LIBR 250 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

POLI 160-01 10541 Foundations of Political Theory Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 110 Instructor: Della Zurick Avail./Max.: 0 / 25

POLI 200-01 10542 Women and American Politics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 107 Instructor: Julie Dolan Avail./Max.: 0 / 25

*Cross-listed with WGSS 294-04*

POLI 202-01 10543 US Campaigns and Elections Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 010 Instructor: Julie Dolan Avail./Max.: Closed 0 / 25

POLI 203-01 10544 Politics and Inequality: The American Welfare State Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 305 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with AMST 203-01*

POLI 206-01 10547 US Constitutional Law and Thought Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 206 Instructor: Patrick Schmidt Avail./Max.: -1 / 25

*First day attendance required*

POLI 215-01 10752 Environmental Politics/Policy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Michael Zis Avail./Max.: 0 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 215-01; not available to ACTC students*

POLI 221-01 10548 Global Governance Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 206 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 0 / 25

POLI 224-01 10549 Women, Peace and Security Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 203 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 2 / 25

*Cross-listed with WGSS 294-05*

POLI 242-01 10551 Political Economy of Development Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 105 Instructor: Lisa Mueller Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

POLI 242-F1 10550 Political Economy of Development Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 105 Instructor: Lisa Mueller Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

POLI 250-01 10626 Comparative-Historical Methods for Social Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: LIBR 250 Instructor: Erik Larson Avail./Max.: Closed 0 / 23

*Cross-listed with SOCI 275-01*

POLI 252-01 10247 Water and Power Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 10 / 16

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 252-01 and GEOG 252-01; not available to ACTC students*

POLI 269-01 10553 Empirical Research Methods Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 302 Instructor: Lisa Mueller Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

POLI 294-01 10994 Foreign Policy Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 206 Instructor: Alexander Salt Avail./Max.: 12 / 25

POLI 320-01 10554 Global Political Economy Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 304 Instructor: Bora Jeong Avail./Max.: Closed 1 / 20

*First day attendance required; cross-listed with INTL 320-01*

POLI 394-01 10852 Fascism, Nazism, Socialism and Progressivism Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: LIBR 250 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: Closed 0 / 25

POLI 400-01 10558 Senior Research Seminar Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 105 Instructor: Julie Dolan Avail./Max.: 11 / 20

*Permission of instructor required*

POLI 400-02 10559 Senior Research Seminar Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 203 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 10 / 20

*Permission of instructor required*

POLI 400-03 10560 Senior Research Seminar Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: LIBR 250 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: 15 / 20

*Permission of instructor required*

POLI 404-01 10561 Honors Colloquium Days: W F Time: 08:45 am-09:30 am Room: CARN 305 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: 7 / 16

*Permission of instructor required; 2 credits*

Portuguese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PORT 111-01 10680 Accelerated Beginning Portuguese Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 102 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 2 / 15

*5 credits; first day attendance required*

PORT 111-02 10681 Accelerated Beginning Portuguese Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 213 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 3 / 15

*5 credits; first day attendance required*

PORT 331-01 10682 Journeys through Brazil: Oral and Written Expression Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 6 / 15

*First day attendance required; cross-listed as LATI 331-01*

Psychology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PSYC 100-01 10563 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 205 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: Closed 0 / 35

PSYC 100-02 10564 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 205 Instructor: Cory Fleck Avail./Max.: Closed 0 / 35

PSYC 100-L1 10565 Introduction to Psychology Lab Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 371G Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 0 / 18

PSYC 100-L2 10566 Introduction to Psychology Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 371G Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 0 / 18

PSYC 100-L3 10567 Introduction to Psychology Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 371G Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 1 / 18

PSYC 100-L4 10568 Introduction to Psychology Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 371G Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 0 / 18

PSYC 100-L5 10569 Introduction to Psychology Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 371G Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 3 / 18

PSYC 100-F1 10562 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 205 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required*

PSYC 201-01 10570 Research in Psychology I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 0 / 24

PSYC 201-L1 10571 Research in Psychology I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 349 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 0 / 12

PSYC 201-L2 10572 Research in Psychology I Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 349 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 0 / 12

PSYC 220-01 10749 Educational Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 214 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required; cross-listed with EDUC 220-01*

PSYC 242-01 10573 Cognitive Psychology Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 352 Instructor: Ariel James Avail./Max.: Closed 2 / 24

PSYC 242-L1 10574 Cognitive Psychology Lab Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 349 Instructor: Ariel James Avail./Max.: Closed 2 / 24

PSYC 244-01 10575 Cognitive Neuroscience Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 352 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: Closed 1 / 24

*ACTC students may register on the first day of class with permission of instructor*

PSYC 244-L1 10576 Cognitive Neuroscience Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 352 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: Closed 1 / 24

*ACTC students may register on the first day of class with permission of instructor*

PSYC 248-01 10577 Behavioral Neuroscience Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 201 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed 0 / 24

PSYC 248-L1 10578 Behavioral Neuroscience Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 371H Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed 0 / 24

PSYC 254-01 10579 Social Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 200 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed 1 / 28

PSYC 258-01 10580 Industrial/Organizational Psychology Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 205 Instructor: Grabow, Halperin Avail./Max.: Closed 1 / 24

PSYC 264-01 10581 The Psychology of Gender Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 202 Instructor: Rebecca Bigler Avail./Max.: Closed 0 / 28

*Cross-listed with WGSS 264-01*

PSYC 270-01 10249 Psychology of Sustainable Behavior Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 301 Instructor: Christie Manning Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 270-01; not available to ACTC students*

PSYC 272-01 10583 Health Psychology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 203 Instructor: Jaine Strauss Avail./Max.: Closed 0 / 28

PSYC 294-01 10840 Mental Health and Well-Being in US Schools Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 215 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 0 / 24

*First day attendance required; cross-listed with EDUC 294-01*

PSYC 301-01 10584 Research in Psychology II Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 204 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: 6 / 24

PSYC 301-02 10585 Research in Psychology II Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 203 Instructor: Annie Pezalla Avail./Max.: 7 / 24

PSYC 377-01 10590 Moral Psychology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 370 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed 1 / 16

PSYC 380-01 10588 Community Psychology and Public Health Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 370 Instructor: Jaine Strauss Avail./Max.: 0 / 17

*Permission of instructor required*

PSYC 390-01 10589 Pain and Suffering Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 370 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed 0 / 16

PSYC 394-01 10826 Family Relationships Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 300 Instructor: Annie Pezalla Avail./Max.: Closed 0 / 16

PSYC 394-02 10827 Trauma, Individuals, and Society Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 201 Instructor: Tracey Wilkins Avail./Max.: Closed 2 / 16

PSYC 401-01 10591 Directed Research in Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 370 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 0 / 8

PSYC 401-02 10841 Directed Research in Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 300 Instructor: Ariel James Avail./Max.: Closed 0 / 4

PSYC 401-03 10842 Directed Research in Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 352 Instructor: Annie Pezalla Avail./Max.: 1 / 4

PSYC 402-01 10592 Clinical Science Capstone Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 170 Instructor: Jaine Strauss Avail./Max.: 0 / 10

*Permission of instructor required*

Religious Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
RELI 110-01 10594 The Big Questions Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 001 Instructor: William Hart Avail./Max.: 0 / 15

RELI 110-F1 10593 The Big Questions Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: MAIN 009 Instructor: William Hart Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required*

RELI 111-01 10595 Introduction to Buddhism Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 001 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 3 / 16

RELI 135-01 10596 India and Rome Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Laine, Overman Avail./Max.: 3 / 35

*Cross-listed with CLAS 135-01*

RELI 194-01 10598 Jesus and His Jewish Contexts Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 111 Instructor: Nicholas Schaser Avail./Max.: 7 / 20

RELI 194-02 10599 Gender Relations in Islam Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 305 Instructor: Ahoo Najafian Avail./Max.: 11 / 20

RELI 194-03 10815 Intro to Asian Studies: Religion and Intellectual History in South and East Asia Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 06A Instructor: James Laine Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with ASIA 111-01*

RELI 235-01 10600 Theorizing Religion Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 003 Instructor: William Hart Avail./Max.: Closed 0 / 12

RELI 294-01 10605 Love in the Persianate World Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 002 Instructor: Ahoo Najafian Avail./Max.: 4 / 20

RELI 294-02 10606 Kindred Visions: Jewish and Christian Biblical Interpretation Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 111 Instructor: Nicholas Schaser Avail./Max.: 8 / 20

RELI 294-03 10607 Jews, Judaism, and Film Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: Nicholas Schaser Avail./Max.: 6 / 20

RELI 311-01 10608 Ritual Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 101 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 2 / 16

*Cross-listed with ANTH 394-01*

Russian Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
RUSS 101-01 10609 Elementary Russian I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 228 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: 13 / 20

RUSS 101-L1 10610 Elementary Russian I Lab Days: T R Time: 09:40 am-10:20 am Room: THEATR 001 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 7 / 10

RUSS 101-L2 10611 Elementary Russian I Lab Days: T R Time: 03:00 pm-03:40 pm Room: HUM 402 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 6 / 10

RUSS 203-01 10612 Intermediate Russian I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 217 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 12 / 20

RUSS 203-L1 10613 Intermediate Russian I Lab Days: T R Time: 10:30 am-11:10 am Room: THEATR 001 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 6 / 10

RUSS 203-L2 10614 Intermediate Russian I Lab Days: T R Time: 03:45 pm-04:25 pm Room: HUM 402 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 6 / 10

RUSS 252-01 10615 Revolution, Repression, and Resistance: Soviet and Post-Soviet Literature and Culture Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 302 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with ENGL 294-07*

RUSS 272-01 10616 The Post-Soviet Sphere Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 203 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with INTL 272-01*

RUSS 294-01 10618 Between Europe and Asia Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 203 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: 7 / 20

*Cross-listed with HIST 294-02*

RUSS 305-01 10620 Advanced Russian I Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 101 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: 11 / 15

Sociology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
SOCI 110-01 10621 Introduction to Sociology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 226 Instructor: Christina Hughes Avail./Max.: 0 / 25

SOCI 194-01 10622 Care versus Cure: The Sociology of Disability Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 304 Instructor: Lisa Gulya Avail./Max.: 0 / 20

SOCI 194-02 10623 How College Works Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 401 Instructor: Alisha Kirchoff Avail./Max.: 0 / 30

*Cross-listed with EDUC 194-01*

SOCI 258-F1 10624 Immigrant Voices in Times of Fear Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 05 Instructor: Erika Busse-Cardenas Avail./Max.: 1 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with LATI 258-F1*

SOCI 275-01 10625 Comparative-Historical Methods for Social Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: LIBR 250 Instructor: Erik Larson Avail./Max.: Closed 0 / 23

*Cross-listed with POLI 250-01*

SOCI 294-01 10627 Authoritarian Legality in an Age of Democratic Decline Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Alisha Kirchoff Avail./Max.: Closed 0 / 23

SOCI 294-02 10796 Inequalities and Solidarities Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 105 Instructor: Christina Hughes Avail./Max.: Closed 1 / 23

SOCI 335-01 10628 Families and Social Change Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 204 Instructor: Erika Busse-Cardenas Avail./Max.: 2 / 20

SOCI 480-01 10629 Senior Seminar Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 204 Instructor: Gulya, Larson Avail./Max.: 5 / 19

Spanish

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
SPAN 101-01 10630 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 204 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

SPAN 101-02 10631 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 228 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

SPAN 101-03 10632 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 228 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 0 / 16

*First day attendance required*

SPAN 101-L1 10633 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 212 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 12

SPAN 101-L2 10634 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MUSIC 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 12

SPAN 101-L3 10635 Elementary Spanish I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: MUSIC 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 12

SPAN 101-L4 10636 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 212 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 12

SPAN 101-L5 10860 Elementary Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 15 / 15

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Claire Lozano (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Claire by sending an e-mail to clozano@macalester.edu*

SPAN 102-01 10637 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: MAIN 010 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-02 10638 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 010 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: Closed 1 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-L1 10639 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 10

SPAN 102-L2 10640 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 102 Instructor: STAFF Avail./Max.: 1 / 10

SPAN 102-L3 10641 Elementary Spanish II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 226 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 10

SPAN 102-L4 10642 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: MUSIC 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 2 / 10

SPAN 102-L5 10861 Elementary Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 13 / 15

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Claire Lozano (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Claire by sending an e-mail to clozano@macalester.edu*

SPAN 110-01 10643 Accelerated Beginning Spanish Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 215 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 4 / 15

*5 credits; permission of instructor required; first day attendance required*

SPAN 194-F1 10644 This is Not Your Private Island: Caribbean Cultures of Decolonization Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 213 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: 0 / 16

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with LATI 194-F1*

SPAN 203-01 10645 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 216 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: 4 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-02 10646 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 216 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: 2 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-03 10647 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 216 Instructor: Toni Dorca Avail./Max.: Closed 2 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-04 10648 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 216 Instructor: Toni Dorca Avail./Max.: 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-L1 10649 Intermediate Spanish I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: MUSIC 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 12

SPAN 203-L2 10650 Intermediate Spanish I Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: MUSIC 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 3 / 12

SPAN 203-L3 10651 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 212 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 12

SPAN 203-L4 10652 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: MUSIC 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 4 / 12

SPAN 203-L5 10653 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 212 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 12

SPAN 203-L6 10654 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MUSIC 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 12

SPAN 203-L7 10862 Intermediate Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 8 / 15

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Claire Lozano (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Claire by sending an e-mail to clozano@macalester.edu*

SPAN 204-01 10655 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 215 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 2 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-02 10656 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 215 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-03 10657 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 214 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-L1 10658 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 170 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 10

SPAN 204-L2 10659 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: HUM 102 Instructor: STAFF Avail./Max.: 5 / 10

SPAN 204-L3 10660 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 10

SPAN 204-L4 10661 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: HUM 226 Instructor: STAFF Avail./Max.: 7 / 10

SPAN 204-L5 10662 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: MUSIC 228 Instructor: STAFF Avail./Max.: Closed 0 / 10

SPAN 204-L6 10663 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 226 Instructor: STAFF Avail./Max.: 0 / 10

SPAN 204-L7 10863 Intermediate Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 11 / 15

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Claire Lozano (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Claire by sending an e-mail to clozano@macalester.edu*

SPAN 305-01 10664 Advanced Oral and Written Expression Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 111 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: 0 / 15

*First day attendance required*

SPAN 305-02 10665 Advanced Oral and Written Expression Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 111 Instructor: Blanca Gimeno Escudero Avail./Max.: 5 / 15

*First day attendance required*

SPAN 305-03 10666 Advanced Oral and Written Expression Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 113 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: 6 / 15

*First day attendance required*

SPAN 305-04 10667 Advanced Oral and Written Expression Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 212 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

SPAN 306-01 10668 Spanish for Heritage Speakers Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 212 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 5 / 15

*First day attendance required*

SPAN 307-01 10669 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 217 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: 2 / 12

*First day attendance required; cross-listed with LATI 307-01*

SPAN 307-02 10799 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 215 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 2 / 12

*First day attendance required; cross-listed with LATI 307-02*

SPAN 308-01 10671 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 212 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: 8 / 15

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and LATI 308-01*

SPAN 309-01 10674 Introduction to Hispanic Linguistics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 101 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 5 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LING 309-01*

SPAN 325-01 10675 Dictators, Revolutions and Insurrections Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 217 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 394-01*

SPAN 359-01 10676 "Neither Saints Nor Sinners:" Women Writers of the Early Modern Hispanic World Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 204 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; cross-listed with WGSS 394-01*

SPAN 375-01 10678 History of the Spanish Language Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 113 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LING 435-01*

Statistics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
STAT 112-01 10399 Introduction to Data Science Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 241 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: 0 / 27

*First day attendance required; cross-listed with COMP 112-01*

STAT 112-02 10401 Introduction to Data Science Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 241 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: 0 / 26

*First day attendance required; cross-listed with COMP 112-02*

STAT 112-F1 10397 Introduction to Data Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 241 Instructor: Brianna Heggeseth Avail./Max.: 1 / 18

*First-Year Course only; first day attendance required; cross-listed with COMP 112-F1*

STAT 125-01 10447 Epidemiology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 205 Instructor: Vittorio Addona Avail./Max.: Closed 2 / 24

STAT 155-01 10448 Introduction to Statistical Modeling Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 254 Instructor: Kelsey Grinde Avail./Max.: 0 / 24

*First day attendance required*