Spring 2022 Class Schedule - updated August 14, 2022 at 6:55 PM

This is a snapshot of the class schedule and enrollment information, updated daily outside of active registration periods.

American Studies
Anthropology
Art and Art History
Asian Studies
Biology
Chemistry
Chinese
Classical Mediterranean and Middle East
Computer Science
Economics
Educational Studies
English
Environmental Studies
French and Francophone Studies
Geography
Geology
German Studies
History
Interdisciplinary Studies
International Studies
Japanese
Latin American Studies
Linguistics
Mathematics
Media and Cultural Studies
Music
Neuroscience
Physical Education
Philosophy
Physics and Astronomy
Political Science
Portuguese
Psychology
Religious Studies
Russian Studies
Sociology
Spanish
Statistics
Theater and Dance
Women's, Gender, and Sexuality Studies

American Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
AMST 101-01 30001 Explorations of Race and Racism Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 202 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: Closed 8 / 25

AMST 200-01 30002 Critical Methods for American Studies Research Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: LIBR 250 Instructor: Duchess Harris Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

AMST 222-01 30354 Imagining the American West Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 111 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with HIST 222-01*

AMST 226-01 30356 American Indian History since 1871 Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 111 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with HIST 226-01*

AMST 250-01 30721 Race, Place and Space Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 05 Instructor: Jesse McClelland Avail./Max.: Closed 5 / 20

*Cross-listed with GEOG 250-01*

AMST 294-01 30003 Race and the Law Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 213 Instructor: Anansi Wilson Avail./Max.: Closed 4 / 16

AMST 294-02 30004 Sovereignty Matters: Critical Indigeneity, Gender and Governance Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: 0 / 16

AMST 294-03 30005 American Culture in the Atomic Age Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: Closed 2 / 16

*Cross-listed with ENVI 294-02*

AMST 294-04 30007 Not Your Model Minority: Japanese Americans from Incarceration to Redress and Beyond Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 214 Instructor: Jake Nagasawa Avail./Max.: 3 / 16

*Cross-listed as ASIA 294-04*

AMST 294-05 30008 Reclaiming Zen, Yoga, and Church: Asian American Religions Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 214 Instructor: Jake Nagasawa Avail./Max.: Closed -1 / 21

*Cross-listed with ASIA 294-05 and RELI 294-02;*

AMST 294-06 30009 Critical Hmong Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 212 Instructor: Brian Xiong Avail./Max.: 7 / 16

*Cross-listed asASIA 294-06*

AMST 294-07 30010 Latinxs and US Education: Changing the Narrative Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 200 Instructor: Jose Manuel Becerra-Cardenas Avail./Max.: Closed 2 / 18

*Cross-listed with EDUC 294-01*

AMST 294-08 30873 Trans Theories and Politics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 009 Instructor: Myrl Beam Avail./Max.: Closed 3 / 25

*Cross-listed with WGSS 294-01*

AMST 308-01 30657 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 201 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with LATI 308-01 and SPAN 308-01*

AMST 341-01 30300 City Life: Segregation, Integration, and Gentrification Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 105 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 11 / 20

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 341-01; appropriate for First-Years who've met the prerequisite/s*

AMST 392-01 31252 Blacks in Paris/Noires de Paris Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Harris, Rogers Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with FREN 392-01*

AMST 394-01 30280 Blacks in Paris/Noires de Paris Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 206 Instructor: Harris, Rogers Avail./Max.: 2 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with FREN 394-01*

AMST 394-02 30915 Queering Critical Prison Studies: Race, Gender, Sexuality and Mass Incarceration Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 009 Instructor: Myrl Beam Avail./Max.: Closed 3 / 25

*Cross-listed with WGSS 394-01*

Anthropology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ANTH 111-01 30011 Cultural Anthropology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06A Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: Closed 3 / 30

ANTH 112-01 30012 Archaeology and Human Origins Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 06A Instructor: Scott Legge Avail./Max.: Closed 2 / 30

ANTH 223-01 30951 Introduction to Archaeology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: Closed 1 / 25

*Cross-listed with CLAS 223-01*

ANTH 230-02 30014 Ethnographic Interviewing Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 05 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 2 / 16

ANTH 253-01 30015 Comparative Muslim Cultures Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with INTL 253-01*

ANTH 270-01 30017 Cultural Resource Management Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06B Instructor: Fleming, Legge Avail./Max.: Closed 3 / 18

*Cross-listed with CLAS 270-01*

ANTH 294-01 30019 Defense Against the Dark Arts Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: LIBR 250 Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: Closed 4 / 30

*First day attendance required*

ANTH 294-03 30747 Digital Cultural Heritage Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 105 Instructor: Aisling Quigley Avail./Max.: Closed 1 / 16

*Cross-listed with MCST 294-04*

ANTH 380-01 30023 Stigma and Disabilities Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 05 Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 7 / 16

*First day attendance required*

ANTH 381-01 30024 Emerging Infectious Diseases Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06B Instructor: Ron Barrett Avail./Max.: 12 / 16

*First day attendance required*

ANTH 487-01 30025 Theory in Anthropology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06B Instructor: Hilary Chart Avail./Max.: 8 / 16

ANTH 490-01 30026 Senior Seminar Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 217 Instructor: Olga Gonzalez Avail./Max.: 5 / 16

Art and Art History

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ART 130-01 30027 Drawing I Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 302 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required; 3 additional spots may be opened for Art majors/minors only*

ART 131-01 30028 Ceramics I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: Closed 0 / 14

*First day attendance required*

ART 161-01 30029 Introduction to Art History II: From Renaissance to Modern Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Erika Lopez Prater Avail./Max.: Closed -1 / 25

ART 171-01 30030 Introduction to the Art of Japan Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ASIA 171-01*

ART 233-01 30032 Photography I Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 301 Instructor: Pao Her Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required*

ART 234-01 30033 Painting I Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 308 Instructor: Syed Hosain Avail./Max.: Closed 3 / 12

*First day attendance required*

ART 234-02 30946 Painting I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 308 Instructor: Syed Hosain Avail./Max.: Closed 3 / 12

ART 235-01 30034 Sculpture I Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 118 Instructor: John Fleischer Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

ART 236-01 30035 Printmaking I Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

ART 239-01 30036 2-D Design Days: M W F Time: 09:40 am-11:40 am Room: ART 301 Instructor: Pao Her Avail./Max.: Closed 0 / 15

ART 264-01 30037 Contemporary Art and Critical Theory Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Erika Lopez Prater Avail./Max.: Closed 4 / 20

*First day attendance required*

ART 294-01 30041 Art, Trade, and Treasure of the Silk Road Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-02*

ART 294-02 30717 Art and Science of Early Modern Europe Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Hannah Wiepke Avail./Max.: Closed 1 / 20

ART 294-03 30835 The Renaissance Reimagined: The Presence/Influence of Non-Western Cultures on Italian Art 1300-1520 Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Lola Eliason Avail./Max.: 13 / 20

ART 294-04 30934 Foundations of Ceramic Art: The Domestic Object Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: Closed 0 / 12

*$100 materials fee charged*

ART 330-01 30043 Figure Drawing Days: T R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 206 Instructor: Megan Vossler Avail./Max.: Closed 0 / 8

*First day attendance required*

ART 333-01 30044 Photography II Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: ART 301 Instructor: Pao Her Avail./Max.: Closed 0 / 10

ART 372-01 30045 Sculpture II Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 118 Instructor: John Fleischer Avail./Max.: -1 / 8

*First day attendance required*

ART 373-01 30046 Printmaking II Days: TBA Time: TBA Room: ART 214 Instructor: Ruthann Godollei Avail./Max.: Closed 2 / 8

*First day attendance required*

ART 374-01 30047 Ceramic Art II Days: M W F Time: 01:10 pm-03:10 pm Room: ART 113 Instructor: Summer Hills-Bonczyk Avail./Max.: Closed 0 / 10

*First day attendance required*

ART 487-01 30048 Art History Methodology Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: ARTCOM 205 Instructor: Sheila Dickinson Avail./Max.: 1 / 6

*First day attendance required*

ART 488-01 30049 Senior Studio Seminar Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: ART 203 Instructor: Chris Willcox Avail./Max.: 5 / 15

*First day attendance required*

Asian Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ASIA 113-01 30887 Introduction to Buddhism Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 05 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with RELI 111-01*

ASIA 140-01 30917 Introduction to East Asian Civilization Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: James Coplin Avail./Max.: 12 / 25

*Cross-listed with HIST 140-01*

ASIA 171-01 30031 Introduction to the Art of Japan Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: Closed 0 / 25

*Cross-listed with ART 171-01*

ASIA 172-01 30590 Cambodia: Empire to Today Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 12 / 20

*Cross-listed with RELI 172-01*

ASIA 211-01 30501 Asian Philosophies Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 170 Instructor: Hannah Kim Avail./Max.: Closed -1 / 15

*Cross-listed with PHIL 211-01*

ASIA 251-01 30081 Cramming for the Exam: Education in Chinese Literature and History Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 111 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: Closed 9 / 20

*Cross-listed with CHIN 251-01 and EDUC 251-01*

ASIA 275-01 30940 The Rise of Modern China Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 404 Instructor: James Coplin Avail./Max.: 22 / 25

*Cross-listed with HIST 275-01*

ASIA 294-01 30069 Queer Literature and Culture from Contemporary Japan Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Christopher Lowy Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with JAPA 294-01 and WGSS 294-03*

ASIA 294-02 30042 Art, Trade, and Treasure of the Silk Road Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Kari Shepherdson-Scott Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with ART 294-01*

ASIA 294-03 30891 Politics of East Asia Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 215 Instructor: Bora Jeong Avail./Max.: 6 / 25

*Cross-listed with POLI 294-02*

ASIA 294-04 30910 Not Your Model Minority: Japanese Americans from Incarceration to Redress and Beyond Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 214 Instructor: Jake Nagasawa Avail./Max.: 3 / 16

*Cross-listed as AMST 294-04*

ASIA 294-05 30911 Reclaiming Zen, Yoga, and Church: Asian American Religions Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 214 Instructor: Jake Nagasawa Avail./Max.: Closed -1 / 21

*Cross-listed with AMST 294-05 and RELI 294-02*

ASIA 294-06 30912 Critical Hmong Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 212 Instructor: Brian Xiong Avail./Max.: 7 / 16

*Cross-listed as AMST 294-06*

ASIA 394-01 30088 The Art of Writing in China Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 204 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with CHIN 394-01*

Biology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
BIOL 117-01 30089 Women, Health and Reproduction Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Elizabeth Jansen Avail./Max.: Closed -1 / 30

*First day attendance required; cross-listed with WGSS 117-01; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 170-01 30091 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 250 Instructor: Bratt, O'Connell Avail./Max.: 1 / 52

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 170-01; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 170-L1 30093 Ecology and the Environment Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 0 / 26

*Permission of instructor required; first day attendance required: cross-listed with ENVI 170-L1; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 170-L2 30095 Ecology and the Environment Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 1 / 26

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 170-L2; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 180-01 30097 Biodiversity and Evolution Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 150 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: Closed 0 / 52

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 180-L1 30098 Biodiversity and Evolution Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed -1 / 26

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 180-L2 30099 Biodiversity and Evolution Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 273 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: Closed 1 / 26

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 190-01 30100 Genetics Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 250 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: Closed 2 / 62

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 190-L1 30102 Genetics Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: Closed 1 / 22

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 190-L2 30103 Genetics Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 285 Instructor: Stephanie Kattar-Mell Avail./Max.: Closed 2 / 21

*First day attendance required; registration limit will be adjusted to save 5 seats for First-Years; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 190-L3 30104 Genetics Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 285 Instructor: Stephanie Kattar-Mell Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 200-02 30107 Cell Biology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 250 Instructor: Elena Tonc Avail./Max.: 14 / 48

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 316-01 30110 Cell/Molecular Neuroscience Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 201 Instructor: Marc Pisansky Avail./Max.: 2 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 316-L1 30111 Cellular/Molecular Neuroscience Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 277 Instructor: Marc Pisansky Avail./Max.: 2 / 18

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 351-01 30151 Biochemistry I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 350 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: 18 / 32

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-01*

BIOL 351-L1 30153 Biochemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: 10 / 16

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-L1*

BIOL 351-L2 30155 Biochemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: 8 / 16

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 351-L2*

BIOL 352-01 30157 Biochemistry II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 301 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with CHEM 352-01*

BIOL 353-01 30160 Molecular Medicine Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 4 / 16

*Cross-listed with CHEM 353-01*

BIOL 365-01 30112 Comparative Vertebrate Anatomy Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 273 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 365-L1 30113 Comparative Vertebrate Anatomy Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 275 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 370-01 30252 Ecosystem Ecology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: 3 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 370-01; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 370-L1 30254 Ecosystem Ecology Lab Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: 3 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 370-L1*

BIOL 394-01 30114 Biological Research Design and Data Analysis Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 4 / 16

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 394-02 30115 Wildlife Monitoring Techniques Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 394-01; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 394-L1 30118 Wildlife Monitoring Tech Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 394-L1; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 400-01 30725 Seminar in Neuropharmacology Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 270 Instructor: Marc Pisansky Avail./Max.: Closed -1 / 16

BIOL 404-01 30796 Seminar in Genome Editing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 270 Instructor: Mary Montgomery Avail./Max.: 6 / 16

*Permission of instructor required' ACTC students require permission of instructor*

BIOL 474-01 30161 Research in Biochemistry Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 370 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 0 / 6

*Permission of instructor required; cross-listed with CHEM 474-01*

BIOL 476-01 30121 Research in Biodiversity and Evolution Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 270 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 1 / 6

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 476-L1 30122 Research in Biodiversity and Evolution Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 280 Instructor: Sarah Boyer Avail./Max.: 1 / 6

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 494-03 30124 Seminar in Novel Technologies in Neuroscience Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 270 Instructor: Martha Streng Avail./Max.: 10 / 16

*First day attendance required*

BIOL 494-06 30798 Seminar in Wildlife Disease Ecology Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 370 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 2 / 16

*Permission of instructor required; cross-listed with ENVI 494-01; ACTC students require permission of instructor*

BIOL 494-07 30831 Seminar in Immunotherapy Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 300 Instructor: Elena Tonc Avail./Max.: 5 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

Chemistry

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHEM 112-01 30127 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 350 Instructor: Annie McCue Avail./Max.: Closed 1 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-02 30128 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 350 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 23 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-03 30129 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 350 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 23 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-04 30130 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 350 Instructor: Annie McCue Avail./Max.: Closed 0 / 36

*First day attendance required*

CHEM 112-L1 30131 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Lab Days: W Time: 01:10 pm-04:20 pm Room: OLRI 347 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: 9 / 18

*First day attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 112-L2 30132 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: Rice, Rodwogin Avail./Max.: 13 / 36

*First day attendance required; $7 lab fee charged; students registered for this lab section will be assigned either to Amy Rice or Marc Rodwogin as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice's students will be in OLRI 347 on the first day of lab, and Marc Rodwogin's students will meet in OLRI 343 on the first day of lab*

CHEM 112-L3 30133 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: Instructor: McCue, Rice Avail./Max.: 15 / 36

*First day attendance required; $7 lab fee charged; students registered for this lab section will be assigned either to Amy Rice or Annie McCue as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice's students will be in OLRI 347 on the first day of lab, and Annie McCue's students will meet in OLRI 343 on the first day of lab*

CHEM 112-L4 30134 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: Instructor: McCue, Rice Avail./Max.: 9 / 36

*First day attendance required; $7 lab fee charged; students registered for this lab section will be assigned either to Amy Rice or Annie McCue as their instructor before the first lab meeting. Amy Rice's students will be in OLRI 347 on the first day of lab, and Annie McCue's students will meet in OLRI 343 on the first day of lab*

CHEM 112-L5 30135 General Chemistry II: Energetics and Reactivity Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 347 Instructor: Amy Rice Avail./Max.: Closed 2 / 18

*First day attendance required; $7 lab fee charged*

CHEM 212-01 30136 Organic Chemistry II Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 100 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 14 / 40

*First day attendance required*

CHEM 212-02 30137 Organic Chemistry II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 100 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 10 / 40

*First day attendance required*

CHEM 212-L1 30138 Organic Chemistry II Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: Closed 0 / 16

CHEM 212-L2 30139 Organic Chemistry II Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Dennis Cao Avail./Max.: Closed 2 / 16

CHEM 212-L3 30140 Organic Chemistry II Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 383 Instructor: Ally Milenkovic Avail./Max.: 8 / 16

CHEM 212-L4 30141 Organic Chemistry II Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 383 Instructor: Ally Milenkovic Avail./Max.: 7 / 16

CHEM 212-L5 30142 Organic Chemistry II Lab Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: Instructor: Ally Milenkovic Avail./Max.: 8 / 16

CHEM 222-01 30143 Analytical Chemistry Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 301 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 4 / 24

CHEM 222-L1 30144 Analytical Chemistry Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 380 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 1 / 12

CHEM 222-L2 30145 Analytical Chemistry Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 380 Instructor: Keith Kuwata Avail./Max.: 3 / 12

CHEM 300-01 30146 Chemistry Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: 29 / 70

*1 credit only*

CHEM 312-01 30147 Quantum Chemistry and Spectroscopy Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 301 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 14 / 24

CHEM 312-L1 30148 Quantum Chemistry and Spectroscopy Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 301 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 9 / 12

CHEM 312-L2 30149 Quantum Chemistry and Spectroscopy Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 301 Instructor: Susan Green Avail./Max.: 5 / 12

CHEM 351-01 30150 Biochemistry I Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 350 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: 18 / 32

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-01*

CHEM 351-L1 30152 Biochemistry I Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: 10 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-L1*

CHEM 351-L2 30154 Biochemistry I Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 289 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: 8 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 351-L2*

CHEM 352-01 30156 Biochemistry II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 301 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: Closed 0 / 16

*First day attendance required; cross-listed with BIOL 352-01*

CHEM 353-01 30159 Molecular Medicine Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Kelsey Boyle Avail./Max.: 4 / 16

*Cross-listed with BIOL 353-01*

CHEM 361-01 30158 Advanced Organic Chemistry Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 301 Instructor: Ronald Brisbois Avail./Max.: 17 / 20

CHEM 391-01 30896 Social Context of Chem Seminar Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Leah Witus Avail./Max.: 54 / 70

*1 credit*

CHEM 474-01 30718 Research in Biochemistry Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 370 Instructor: Kathryn Splan Avail./Max.: 0 / 6

*Permission of instructor required; cross-listed with BIOL 474-01*

Chinese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CHIN 102-01 30070 First Year Chinese II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 112 Instructor: Andrew Kauffman Avail./Max.: 17 / 20

CHIN 102-02 30071 First Year Chinese II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 112 Instructor: Andrew Kauffman Avail./Max.: 8 / 20

CHIN 102-L1 30072 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 215 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 12 / 15

CHIN 102-L2 30073 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 215 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 9 / 15

CHIN 102-L3 30074 First Year Chinese II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 102 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 9 / 15

CHIN 204-01 30075 Second Year Chinese II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 228 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 7 / 20

CHIN 204-02 30076 Second Year Chinese II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 228 Instructor: Patricia Anderson Avail./Max.: 6 / 20

CHIN 204-L1 30077 Second Year Chinese II Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 110 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 7 / 15

CHIN 204-L2 30078 Second Year Chinese II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 110 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 4 / 15

CHIN 204-L3 30079 Second Year Chinese II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 110 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 7 / 15

CHIN 251-01 30080 Cramming for the Exam: Education in Chinese Literature and History Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 111 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: Closed 9 / 20

*Cross-listed with ASIA 251-01 and EDUC 251-01*

CHIN 306-01 30083 Third Year Chinese II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 112 Instructor: Andrew Kauffman Avail./Max.: 10 / 20

CHIN 306-L1 30084 Third Year Chinese II Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 113 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 5 / 10

CHIN 306-L2 30085 Third Year Chinese II Lab Days: W Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 113 Instructor: Mengjie Lei Avail./Max.: 5 / 10

CHIN 394-01 30087 The Art of Writing in China Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 204 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: 5 / 20

*Cross-listed with ASIA 394-01*

CHIN 408-01 30086 Fourth Year Chinese II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 112 Instructor: Jin Stone Avail./Max.: 11 / 20

Classical Mediterranean and Middle East

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
CLAS 101-01 30163 The Classical Mediterranean and Middle East Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: LIBR 250 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 11 / 40

CLAS 129-01 30164 Greek Myths Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: ARTCOM 102 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: Closed 1 / 18

*First day attendance required*

CLAS 194-01 30165 Cosmopoleis Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: Closed -3 / 20

CLAS 212-01 30167 Elementary Latin II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: LIBR 250 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 7 / 20

CLAS 212-L1 30168 Elementary Latin II Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Beth Severy-Hoven Avail./Max.: 8 / 20

CLAS 214-01 30169 Elementary Arabic II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 010 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 6 / 20

CLAS 214-L1 30170 Elementary Arabic II Lab Days: T Time: TBA Room: Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: Closed 0 / 10

CLAS 214-L2 30171 Elementary Arabic II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: HUM 228 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 6 / 10

CLAS 223-01 30166 Introduction to Archaeology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: Closed 1 / 25

*Cross-listed with ANTH 223-01*

CLAS 235-01 30172 Elementary Greek II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 002 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 12 / 20

CLAS 235-L1 30173 Elementary Greek II Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 110 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 8 / 10

CLAS 235-L2 30174 Elementary Greek II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 110 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 4 / 10

CLAS 270-01 30018 Cultural Resource Management Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06B Instructor: Fleming, Legge Avail./Max.: Closed 3 / 18

*Cross-listed with ANTH 270-01*

CLAS 294-01 30175 Caliphate and Commonwealth: Early Islam Engages the Mediterranean World Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 011 Instructor: Andrew Overman Avail./Max.: 7 / 15

*Permission of instructor required*

CLAS 332-01 30176 Intermediate Latin II: Poetry Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 111 Instructor: Brian Lush Avail./Max.: 9 / 15

CLAS 338-01 30180 Intermediate Hebrew II Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 011 Instructor: Nanette Goldman Avail./Max.: 13 / 20

CLAS 342-01 30177 Intermediate Arabic II Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 7 / 20

CLAS 342-L1 30178 Intermediate Arabic II Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: HUM 401 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 3 / 10

CLAS 342-L2 30179 Intermediate Arabic II Lab Days: R Time: TBA Room: Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 4 / 10

CLAS 485-01 30181 Advanced Arabic Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 003 Instructor: Pamela Klasova Avail./Max.: 14 / 15

Computer Science

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
COMP 112-01 30403 Introduction to Data Science Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 200 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: Closed 0 / 24

*First day attendance required; cross-listed with STAT 112-01*

COMP 112-02 30404 Introduction to Data Science Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 200 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: Closed 1 / 24

*First day attendance required; cross-listed with STAT 112-02*

COMP 112-03 30405 Introduction to Data Science Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 200 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: Closed 3 / 24

*First day attendance required; cross-listed with STAT 112-03*

COMP 123-01 30409 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 258 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: Closed 3 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-02 30410 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 258 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: Closed -1 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-04 30412 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 258 Instructor: Elizabeth Ernst Avail./Max.: 4 / 25

*First day attendance required*

COMP 123-05 30880 Core Concepts in Computer Science Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 258 Instructor: Elizabeth Ernst Avail./Max.: 2 / 25

*First day attendance required*

COMP 127-01 30413 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 256 Instructor: Benjamin Hillmann Avail./Max.: Closed -2 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-02 30414 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 256 Instructor: Benjamin Hillmann Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-03 30415 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 256 Instructor: Joslenne Pena Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-04 30881 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 256 Instructor: Benjamin Hillmann Avail./Max.: Closed 5 / 16

*First day attendance required; registration limits will be adjusted to save 4 seats for First-Years*

COMP 127-L1 30416 Object-Oriented Programming and Abstraction Lab Days: R Time: 08:00 am-09:30 am Room: OLRI 256 Instructor: Benjamin Hillmann Avail./Max.: 5 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-L2 30417 Object-Oriented Programming and Abstraction Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 256 Instructor: Benjamin Hillmann Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required*

COMP 127-L3 30418 Object-Oriented Programming and Abstraction Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 256 Instructor: Joslenne Pena Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required; registration limit will be adjusted to save 4 seats for First-Years*

COMP 127-L4 30882 Object-Oriented Programming and Abstraction Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 256 Instructor: Benjamin Hillmann Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

COMP 128-01 30419 Data Structures Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 245 Instructor: Irene Yuan Avail./Max.: Closed -2 / 20

*First day attendance required*

COMP 128-02 30420 Data Structures Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 245 Instructor: Irene Yuan Avail./Max.: Closed -1 / 20

*First day attendance required*

COMP 221-01 30421 Algorithm Design and Analysis Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 202 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 15 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 221-02 30422 Algorithm Design and Analysis Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 202 Instructor: Lian Duan Avail./Max.: 1 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 225-01 30423 Software Design and Development Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 245 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 0 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 225-02 30424 Software Design and Development Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 245 Instructor: Paul Cantrell Avail./Max.: 3 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 240-01 30425 Computer Systems Organization Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 001 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 0 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 240-02 30426 Computer Systems Organization Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 001 Instructor: Getiria Onsongo Avail./Max.: 0 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 302-01 30427 Introduction to Database Management Systems Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 254 Instructor: Libby Shoop Avail./Max.: -1 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 302-02 30428 Introduction to Database Management Systems Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 254 Instructor: Libby Shoop Avail./Max.: -2 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 361-01 30429 Theory of Computation Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 4 / 30

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with MATH 361-01*

COMP 365-01 30431 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 206 Instructor: David Shuman Avail./Max.: 7 / 24

*First day attendance required; cross-listed with MATH 365-01*

COMP 365-02 30432 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 206 Instructor: David Shuman Avail./Max.: 7 / 24

*First day attendance required; cross-listed with MATH 365-02*

COMP 394-01 30435 Computer Science and Social Justice Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 241 Instructor: Joslenne Pena Avail./Max.: 7 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 445-01 30861 Parallel and Distributed Processing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 245 Instructor: Libby Shoop Avail./Max.: 1 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required*

COMP 480-01 30436 Bodies and Minds: AI Robotics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 258 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 0 / 30

*Permission of instructor required; first day attendance required*

Economics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ECON 113-01 30182 Financial Accounting Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 305 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: Closed 6 / 25

ECON 116-01 30183 Organizational Leadership Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 305 Instructor: Jeff Evans Avail./Max.: Closed 2 / 20

ECON 119-01 30184 Principles of Economics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 305 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 3 / 25

ECON 119-02 30185 Principles of Economics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 002 Instructor: Ashwini Sankar Avail./Max.: 14 / 25

ECON 119-03 30186 Principles of Economics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 002 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: 14 / 25

ECON 119-04 30715 Principles of Economics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 215 Instructor: Ward Sayre Avail./Max.: 16 / 25

ECON 192-01 30843 The DNA of Successful Startups Days: M Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: CARN 304 Instructor: Ali Alizadeh Avail./Max.: Closed 2 / 20

*2 credits; S/SD/N grading only*

ECON 221-01 30187 Introduction to International Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 206 Instructor: Felix Friedt Avail./Max.: Closed -1 / 25

ECON 225-01 30189 Comparative Economic Systems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 18 / 25

*Cross-listed with INTL 225-01*

ECON 229-01 30746 World Economic History Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 213 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: 7 / 25

ECON 256-01 30193 Intro to Investment Banking Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 250 Instructor: Joyce Minor Avail./Max.: 3 / 25

ECON 294-03 30714 Health Economics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 206 Instructor: Ashwini Sankar Avail./Max.: Closed 2 / 25

ECON 294-04 30716 Gender and Development Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 213 Instructor: Ward Sayre Avail./Max.: Closed 1 / 25

*Cross-listed with WGSS 294-02*

ECON 356-01 30194 Capital Markets Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 304 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: 11 / 25

ECON 361-01 30195 Intermediate Microeconomic Analysis Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 204 Instructor: Gabriel Lade Avail./Max.: 6 / 25

ECON 361-02 30196 Intermediate Microeconomic Analysis Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 204 Instructor: Gabriel Lade Avail./Max.: 5 / 25

ECON 371-02 30198 Intermediate Macroeconomic Analysis Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 200 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 11 / 36

ECON 381-01 30199 Introduction to Econometrics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 16 / 22

ECON 381-02 30201 Introduction to Econometrics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 305 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed -1 / 22

ECON 381-L1 30200 Introduction to Econometrics Lab Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 309 Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 16 / 22

ECON 381-L2 30202 Introduction to Econometrics Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 309 Instructor: Amy Damon Avail./Max.: Closed 0 / 23

ECON 485-01 30203 Empirical Finance Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 304 Instructor: Liang Ding Avail./Max.: 12 / 25

ECON 490-01 30204 Behavioral and Experimental Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 100 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed -8 / 25

*Cross-listed with PSYC 490-01*

ECON 494-01 30206 Macroeconomic Modeling Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 204 Instructor: Mario Solis-Garcia Avail./Max.: 14 / 25

Educational Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
EDUC 220-01 30207 Educational Psychology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 201 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 0 / 25

*First day attendance required; cross-listed with PSYC 220-01*

EDUC 230-01 30209 Community Youth Development in Multicultural America Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 205 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required*

EDUC 251-01 30082 Cramming for the Exam: Education in Chinese Literature and History Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 111 Instructor: Rivi Handler-Spitz Avail./Max.: Closed 9 / 20

*Cross-listed with ASIA 251-01 and CHIN 251-01*

EDUC 260-01 30210 Critical Issues in Urban Education Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 201 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: Closed -1 / 25

*First day attendance required*

EDUC 294-01 30866 Latinxs and US Education: Changing the Narrative Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 200 Instructor: Jose Manuel Becerra-Cardenas Avail./Max.: Closed 2 / 18

*Cross-listed with AMST 294-07*

EDUC 330-01 30211 Philosophy of Education Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MUSIC 228 Instructor: Sonia Mehta Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

EDUC 380-01 30212 Research Methods for Educ/Adv Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 217 Instructor: Jonathan Hamilton Avail./Max.: Closed 0 / 12

*First day attendance required*

EDUC 394-01 30582 Land of Opportunity: Applying a Critical Psychological Lens to American Education Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 370 Instructor: Ashley Hufnagle Avail./Max.: 4 / 16

*Cross-listed with PSYC 394-03*

EDUC 460-01 30213 Education and Social Change Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 217 Instructor: Brian Lozenski Avail./Max.: 2 / 10

*Permission of instructor required; first day attendance required*

English

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENGL 112-01 30214 Introduction to African American Literature Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 112 Instructor: Kristina Popiel Avail./Max.: 8 / 20

ENGL 115-01 30215 Shakespeare Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 002 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 0 / 20

ENGL 125-01 30216 Studies in Literature: Craft, Activism, and Subversive Stitchers Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 003 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: Closed 0 / 12

ENGL 137-01 30929 Novel: Through the Mind's Eye Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 402 Instructor: Melissa Merte Avail./Max.: 2 / 16

ENGL 150-01 30217 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 001 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 150-02 30218 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Aurora Masum-Javed Avail./Max.: Closed 2 / 16

ENGL 150-03 30219 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 216 Instructor: Melissa Cundieff Avail./Max.: Closed -1 / 16

ENGL 150-04 30220 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 001 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 150-05 30221 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 001 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: Closed 5 / 16

ENGL 150-06 30222 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 011 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 2 / 16

ENGL 150-07 30223 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 305 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 150-08 30930 Introduction to Creative Writing Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: MAIN 111 Instructor: Steven Woodward Avail./Max.: 6 / 16

ENGL 150-09 30931 Introduction to Creative Writing Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Daniel Hornsby Avail./Max.: Closed 2 / 16

ENGL 200-01 30224 Major British Writers: Medieval and Renaissance Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 404 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: Closed -1 / 20

ENGL 230-01 30225 Nineteenth-Century British Literature Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 401 Instructor: Melissa Merte Avail./Max.: Closed 1 / 20

ENGL 235-01 30348 A Kafkaesque Century Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 212 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 11 / 25

*Cross-listed with GERM 365-01*

ENGL 260-01 30226 Science Fiction: From Matrix Baby Cannibals to Brave New Worlds Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 5 / 20

ENGL 262-01 30227 Studies in Literature and the Natural World Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with ENVI 262-01*

ENGL 277-01 30228 Angels and Demons of the American Renaissance (1835-1880) Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 011 Instructor: James Dawes Avail./Max.: Closed 1 / 20

ENGL 280-01 30825 Crafts of Writing: Poetry (How Do We Remember?) Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 170 Instructor: Aurora Masum-Javed Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 281-01 30229 Crafts of Writing: Fiction: A History of Narrative Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 011 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 282-01 30230 The Crafts of Writing: Creative Nonfiction Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 001 Instructor: Sally Franson Avail./Max.: 2 / 16

ENGL 285-01 30709 Playwriting Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 213 Instructor: Marvin Gonzalez Avail./Max.: Closed 0 / 12

*Cross-listed with THDA 242-01*

ENGL 294-01 30232 Crafts of Writing: Writer's Sketchbook Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 101 Instructor: Emma Torzs Avail./Max.: Closed 0 / 16

ENGL 294-02 30233 Indigenous Feminisms Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 112 Instructor: Melissa Cundieff Avail./Max.: 6 / 20

ENGL 294-03 30234 Crafts of Writing: Young Adult Literature Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 011 Instructor: Rachel Gold Avail./Max.: 0 / 16

ENGL 294-04 30235 Crafts of Writing: Visual Storytelling Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 305 Instructor: Matt Burgess Avail./Max.: Closed 1 / 16

ENGL 294-05 30839 Russian Literature on the Eve of Revolution Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 302 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 8 / 20

*Cross-listed with RUSS 251-01*

ENGL 294-06 30867 Feminist Reconstructions: Utopias, Masculinities, and Race Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 009 Instructor: Sonita Sarker Avail./Max.: Closed 3 / 25

*Cross-listed with WGSS 220-01*

ENGL 294-07 30868 Comparative Feminisms: Whiteness and Postcolonialisms Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 009 Instructor: Sonita Sarker Avail./Max.: 11 / 25

*Cross-listed with WGSS 240-01*

ENGL 308-01 30237 Literature and Sexuality: Modernism and Queer Theory Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 009 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 14 / 20

*Cross-listed with WGSS 308-01*

ENGL 367-01 30381 Postcolonial Theory Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with INTL 367-01*

ENGL 385-01 30902 Intermediate Playwriting Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 213 Instructor: Lucas Baisch Avail./Max.: 5 / 12

*Cross-listed with THDA 385-01; prerequisite of THDA 242 or ENGL 150, or permission of instructor*

ENGL 401-01 30239 Projects in Literary Research: Engage! Fandom and the Undisciplining of Criticism Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Penelope Geng Avail./Max.: 6 / 12

ENGL 406-01 30240 Projects in Creative Writing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 001 Instructor: Peter Bognanni Avail./Max.: 7 / 16

Environmental Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
ENVI 170-01 30092 Ecology and the Environment Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 250 Instructor: Bratt, O'Connell Avail./Max.: 1 / 52

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 170-01; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 170-L1 30094 Ecology and the Environment Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 0 / 26

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 170-L1; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 170-L2 30096 Ecology and the Environment Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Michael Anderson Avail./Max.: 1 / 26

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 170-L2; registration limit will be adjusted to save 5 seats for First-Years; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 194-01 30863 Global Climate Politics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 270 Instructor: Sylvia Cifuentes Avail./Max.: Closed 2 / 18

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 215-01 30242 Environmental Politics/Policy Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 204 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 0 / 22

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with POLI 215-01; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 240-01 30244 The Earth's Climate System Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 243 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 0 / 24

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students need permission of instructor*

ENVI 240-L1 30245 The Earth's Climate System Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 253 Instructor: Louisa Bradtmiller Avail./Max.: 0 / 24

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students need permission of instructor*

ENVI 254-01 30295 Population 8 Billion: Global Population Issues and Trends Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: Closed 7 / 25

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 254-01*

ENVI 262-01 30928 Studies in Literature and the Natural World Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 002 Instructor: Amy Elkins Avail./Max.: 11 / 20

*Cross-listed with ENGL 262-01*

ENVI 294-01 30246 Talking About (Non-Human) Animals Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 001 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: Closed 1 / 15

*Cross-listed with LING 294-02*

ENVI 294-02 30006 American Culture in the Atomic Age Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 212 Instructor: Kirisitina Sailiata Avail./Max.: Closed 2 / 16

*Cross-listed with AMST 294-02*

ENVI 294-03 30833 The End of Nature: Culture and Catastrophe Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 213 Instructor: Michael Powers Avail./Max.: 14 / 25

*Cross-listed with GERM 294-01*

ENVI 294-04 30862 Sustainable Cities: Urban Environmental Science Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Anika Bratt Avail./Max.: 6 / 20

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 294-05 30864 Global Environmental Justice Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: OLRI 270 Instructor: Sylvia Cifuentes Avail./Max.: 9 / 18

*First day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 294-06 30876 Amazonia at a Tipping Point Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 243 Instructor: Sylvia Cifuentes Avail./Max.: 3 / 18

*Cross-listed with GEOG 294-01 and LATI 294-01; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 340-01 30247 US Urban Environmental History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with HIST 340-01; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 343-01 30249 Imperial Nature: The United States and the Global Environment Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 201 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with HIST 343-01*

ENVI 370-01 30251 Ecosystem Ecology Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: 3 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 370-01; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 370-L1 30253 Ecosystem Ecology Lab Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 243 Instructor: Christine O'Connell Avail./Max.: 3 / 12

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 370-L1*

ENVI 394-01 30116 Wildlife Monitoring Techniques Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 394-02; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 394-L1 30119 Wildlife Monitoring Tech Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 284 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 1 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with BIOL 394-L1; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 477-01 30307 Comparative Environment and Development Studies Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 105 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 9 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with GEOG 477-01 and INTL 477-01; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 489-01 30255 Environmental Leadership Pract Days: M Time: TBA Room: Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 0 / 22

*Permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 490-01 30256 Envi St Leadership Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 243 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 0 / 22

*2 credits; permission of instructor required; first day attendance required; ACTC students require permission of instructor*

ENVI 494-01 30799 Seminar in Wildlife Disease Ecology Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 370 Instructor: Stotra Chakrabarti Avail./Max.: 2 / 16

*Permission of instructor required; cross-listed with BIOL 494-06; ACTC students require permission of instructor*

French and Francophone Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
FREN 102-01 30257 French II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 402 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

FREN 102-02 30258 French II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 402 Instructor: El Hadji Diop Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

FREN 102-L1 30259 French II Lab Days: T Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: Closed -1 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L2 30260 French II Lab Days: R Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 401 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 6 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L3 30261 French II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 226 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 102-L4 30262 French II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-01 30263 Accelerated French I-II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 400 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 12 / 20

*First day attendance required*

FREN 111-L1 30264 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 404 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 7 / 10

*First day attendance required*

FREN 111-L2 30265 Accelerated French I-II Lab Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 404 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: 5 / 10

*First day attendance required*

FREN 203-01 30266 French III Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 205 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: Closed 1 / 22

*First day attendance required*

FREN 203-L1 30267 French III Lab Days: T Time: 02:30 pm-03:30 pm Room: OLRI 170 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: Closed 0 / 11

*First day attendance required*

FREN 203-L2 30268 French III Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 404 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: Closed 1 / 11

*First day attendance required*

FREN 204-01 30269 Text, Film and Media Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 402 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

FREN 204-02 30270 Text, Film and Media Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 206 Instructor: Juliette Rogers Avail./Max.: Closed 1 / 24

*First day attendance required*

FREN 204-L1 30271 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 404 Instructor: Erica Petersen Avail./Max.: Closed 2 / 13

*First day attendance required*

FREN 204-L2 30272 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 08:00 am-09:00 am Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: Closed -1 / 12

*First day attendance required*

FREN 204-L3 30273 Text, Film and Media Lab Days: T Time: 02:30 pm-03:30 pm Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 6 / 11

*First day attendance required*

FREN 204-L4 30274 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: Closed 0 / 11

*First day attendance required*

FREN 204-L5 30983 Text, Film and Media Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 11 / 11

FREN 305-01 30275 Advanced Expression: Communication Tools Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 400 Instructor: Claude Cassagne Avail./Max.: 2 / 20

*First day attendance required*

FREN 305-L1 30276 Advanced Expression: Communication Tools Lab Days: T Time: 09:10 am-10:10 am Room: HUM 409 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 0 / 10

*First day attendance required*

FREN 305-L2 30277 Advanced Expression: Communication Tools Lab Days: R Time: 02:30 pm-03:30 pm Room: HUM 401 Instructor: Aida Lewis Avail./Max.: 2 / 10

*First day attendance required*

FREN 306-01 30278 Introduction to Literary Analysis Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 400 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 15 / 20

*First day attendance required*

FREN 311-01 30281 Francophone Cultures of/in America Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 400 Instructor: Joelle Vitiello Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

FREN 392-01 31253 Blacks in Paris/Noires de Paris Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Harris, Rogers Avail./Max.: 4 / 20

*Cross-listed with AMST 392-01*

FREN 394-01 30279 Blacks in Paris/Noires de Paris Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 206 Instructor: Harris, Rogers Avail./Max.: 2 / 20

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with AMST 394-01*

FREN 446-01 30282 The Animal and the Human in the French Enlightenment Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 205 Instructor: Andrew Billing Avail./Max.: 16 / 20

*First day attendance required*

Geography

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOG 111-01 30719 Human Geography of Global Issues Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06A Instructor: Jesse McClelland Avail./Max.: 13 / 30

GEOG 113-01 30283 World Regional Geography: People, Places and Globalization Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06A Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 6 / 30

*First day attendance required*

GEOG 225-01 30284 Introduction to Geographic Information Systems Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 107 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: 4 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-02 30285 Introduction to Geographic Information Systems Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 107 Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: -1 / 25

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L1 30286 Introduction to Geographic Information Systems Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 4 / 23

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L2 30287 Introduction to Geographic Information Systems Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 8 / 23

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 225-L3 30288 Introduction to Geographic Information Systems Lab Days: W Time: 10:50 am-12:20 pm Room: CARN 108 Instructor: Ashley Nepp Avail./Max.: 10 / 23

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 248-01 30291 The Political Geography of Nations and Nationalism Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 05 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 3 / 20

*First day attendance required*

GEOG 249-01 30292 Environment and Society in Latin America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 7 / 25

*First day attendance required; cross-listed with LATI 249-01*

GEOG 250-01 30720 Race, Place and Space Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 05 Instructor: Jesse McClelland Avail./Max.: Closed 5 / 20

*Cross-listed with AMST 250-01*

GEOG 254-01 30294 Population 8 Billion: Global Population Issues and Trends Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 06A Instructor: Holly Barcus Avail./Max.: Closed 7 / 25

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 254-01*

GEOG 256-01 30296 Medical Geography Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 06A Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 7 / 30

*First day attendance required*

GEOG 294-01 30877 Amazonia at a Tipping Point Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 243 Instructor: Sylvia Cifuentes Avail./Max.: 3 / 18

*Cross-listed with ENVI 294-06 and LATI 294-01; ACTC students require permission of instructor*

GEOG 341-01 30299 City Life: Segregation, Integration, and Gentrification Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 105 Instructor: Daniel Trudeau Avail./Max.: 11 / 20

*First day attendance required; cross-listed with AMST 341-01; appropriate for First-Years who've met the prerequisite/s*

GEOG 368-01 30301 Health GIS Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 109 Instructor: Eric Carter Avail./Max.: 6 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 378-01 30302 Statistical Research Methods in Geography Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 107 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: 5 / 25

GEOG 394-01 30303 Advanced Remote Sensing Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 109 Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 8 / 12

*First day attendance required*

GEOG 394-02 30722 Unearthing the Poor Farm: Local Geographies of Land, Law and Livelihood Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 170 Instructor: Jesse McClelland Avail./Max.: 11 / 15

*Appropriate for First-Years who've met the prerequisite/s*

GEOG 476-01 30305 Transportation Geography Sem Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 105 Instructor: Laura Smith Avail./Max.: 1 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required*

GEOG 477-01 30306 Comparative Environment and Development Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 105 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 9 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 477-01 and INTL 477-01; ACTC students require permission of instructor*

Geology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GEOL 101-01 30894 Dinosaurs Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 187 Instructor: Kristina Curry Rogers Avail./Max.: Closed 0 / 24

*For first-year students only*

GEOL 103-01 30726 Geocinema Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 100 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: Closed 0 / 48

GEOL 105-01 30903 Geohazards Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 100 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: Closed -6 / 25

GEOL 165-01 30309 History/Evolution of Earth Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 100 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 12 / 48

GEOL 165-L1 30310 History/Evolution of Earth Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 2 / 24

GEOL 165-L2 30311 History/Evolution of Earth Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 187 Instructor: Jeffrey Thole Avail./Max.: 10 / 24

GEOL 255-01 30317 Structural Geology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 8 / 18

GEOL 255-L1 30318 Structural Geology Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 179 Instructor: Alan Chapman Avail./Max.: 8 / 18

GEOL 265-01 30315 Sedimentology/Stratigraphy Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 1 / 18

GEOL 265-L1 30316 Sedimentology/Stratigraphy Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 175 Instructor: Raymond Rogers Avail./Max.: 1 / 18

GEOL 303-01 30319 Surface/Groundwater Hydrology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 10 / 18

GEOL 303-L1 30320 Surface/Groundwater Hydrology Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 175 Instructor: Kelly MacGregor Avail./Max.: 10 / 18

GEOL 391-01 30884 Geology Capstone Workshop Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: Instructor: Curry Rogers, Rogers Avail./Max.: 15 / 20

*1 credit;S/N grading only*

German Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
GERM 102-01 30323 Elementary German II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 214 Instructor: Michael Powers Avail./Max.: 13 / 20

GERM 102-L1 30324 Elementary German II Lab Days: M Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 212 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 5 / 12

GERM 110-01 30327 Accelerated Elementary German Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 214 Instructor: Michael Powers Avail./Max.: 10 / 20

*5 credits*

GERM 110-L1 30328 Accelerated Elementary German Lab Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 112 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 2 / 12

*A second lab will be added if more than 12 students enroll in GERM 110-01*

GERM 203-01 30331 Intermediate German I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 215 Instructor: David Martyn Avail./Max.: 5 / 20

GERM 203-L1 30332 Intermediate German I Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 212 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 4 / 12

GERM 203-L2 30333 Intermediate German I Lab Days: M Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 409 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 6 / 12

GERM 204-01 30335 Intermediate German II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 213 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 6 / 20

GERM 204-L1 30336 Intermediate German II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 212 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 5 / 12

GERM 204-L2 30337 Intermediate German II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 112 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 6 / 12

GERM 279-01 30339 Value: The Bad, the Ugly, and the Cheap Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 212 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 6 / 25

*Cross-listed with MCST 279-01*

GERM 294-01 30341 The End of Nature: Culture and Catastrophe Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 213 Instructor: Michael Powers Avail./Max.: 14 / 25

*Cross-listed with ENVI 294-03*

GERM 309-01 30342 German Cultural History II: Ruptures and Remakings of Modern Germany Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 213 Instructor: Rachael Huener Avail./Max.: 10 / 20

GERM 309-L1 30343 German Cultural History II: Ruptures and Remakings of Modern Germany Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 112 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 5 / 12

GERM 309-L2 30344 German Cultural History II: Ruptures and Remakings of Modern Germany Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 409 Instructor: Amanda Wolfson Avail./Max.: 9 / 12

GERM 316-01 30345 Reading Marx Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 215 Instructor: David Martyn Avail./Max.: Closed 7 / 25

*Cross-listed with PHIL 216-01*

GERM 365-01 30347 A Kafkaesque Century Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 212 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 11 / 25

*Cross-listed with ENGL 235-01*

GERM 394-02 30475 The Total Work of Art: A 360-Degree Look at Richard Wagner's The Ring of the Nibelung Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 10 / 16

*Cross-listed with MUSI 394-01; appropriate for first-years*

History

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
HIST 115-01 30349 Africa Since 1800 Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 002 Instructor: Tara Hollies Avail./Max.: Closed 4 / 20

HIST 140-01 30918 Introduction to East Asian Civilization Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 111 Instructor: James Coplin Avail./Max.: 12 / 25

*Cross-listed with ASIA 140-01*

HIST 164-01 30350 Global Health Histories Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 010 Instructor: Jessica Pearson Avail./Max.: Closed -1 / 20

HIST 164-02 30909 Global Health Histories Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 010 Instructor: Jessica Pearson Avail./Max.: 1 / 20

HIST 181-01 30826 Introduction to Latin America Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: Ethan Besser Fredrick Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with LATI 181-01*

HIST 213-01 30352 Women in African History Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 002 Instructor: Tara Hollies Avail./Max.: 13 / 20

HIST 222-01 30353 Imagining the American West Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 111 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed -1 / 20

*Cross-listed with AMST 222-01*

HIST 226-01 30355 American Indian History since 1871 Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 111 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with AMST 226-01*

HIST 275-01 30941 The Rise of Modern China Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 404 Instructor: James Coplin Avail./Max.: 22 / 25

*Cross-listed with ASIA 275-01*

HIST 284-01 30360 Imaging the Modern City Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 05 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with INTL 284-01*

HIST 290-01 30702 History: Then and Now Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 009 Instructor: Walter Greason Avail./Max.: Closed -2 / 20

HIST 294-01 30362 Culture and Science in the Cold War Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 002 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with RUSS 294-01*

HIST 294-03 30897 Religion and Law in Africa Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: Tara Hollies Avail./Max.: 18 / 25

*Cross-listed with RELI 294-03*

HIST 294-04 30920 Sailing East/Marching West: Contemporary History of British and Chinese Empires in the 19th Century Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 216 Instructor: James Coplin Avail./Max.: 23 / 25

HIST 340-01 30248 US Urban Environmental History Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 243 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 340-01; ACTC students require permission of instructor*

HIST 343-01 30250 Imperial Nature: The United States and the Global Environment Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 201 Instructor: Chris Wells Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with ENVI 343-01*

HIST 350-01 30365 Race, Gender, and Medicine Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 203 Instructor: Amy Sullivan Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with WGSS 250-01*

HIST 353-01 30367 Oceans in World History Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: MAIN 010 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 6 / 20

HIST 394-01 30368 Native American Activism Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 111 Instructor: Katrina Phillips Avail./Max.: 7 / 20

Interdisciplinary Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTD 103-01 30241 Writing U.S. Academic Culture Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 002 Instructor: Jake Mohan Avail./Max.: Closed 0 / 16

INTD 330-01 30892 Mellon Seminar: Exploring Academia Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Karin Velez Avail./Max.: 2 / 10

*For Mellon Fellows only; 2 credits; S/N grading only*

INTD 411-01 30865 Sr Seminar in Community and Global Health Days: W Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Addona, Carter Avail./Max.: Closed 1 / 20

*1 credit*

INTD 411-02 31069 Sr Seminar in Community and Global Health Days: R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: ARTCOM 102 Instructor: Addona, Carter Avail./Max.: 8 / 20

International Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
INTL 111-01 30369 Intro to International Studies: Literature and Global Culture Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: Closed 4 / 25

INTL 114-01 30370 Intro to International Studies: International Codes of Conduct Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 404 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed 4 / 25

INTL 202-01 30395 Global Media Industries Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 250 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: Closed 0 / 25

*First day attendance required; cross-listed with MCST 202-01*

INTL 225-01 30190 Comparative Economic Systems Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: Gary Krueger Avail./Max.: 18 / 25

*Cross-listed with ECON 225-01*

INTL 245-01 30371 Intro to Intl Human Rights Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 302 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 4 / 25

INTL 250-01 30950 Terrorism and Art: The Spectacle of Destruction Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 302 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: Closed 4 / 15

*Cross-listed with RUSS 250-01*

INTL 253-01 30016 Comparative Muslim Cultures Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 05 Instructor: Jenna Rice Rahaim Avail./Max.: Closed 4 / 20

*Cross-listed with ANTH 253-01*

INTL 284-01 30361 Imaging the Modern City Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 05 Instructor: Ernesto Capello Avail./Max.: 3 / 20

*Cross-listed with HIST 284-01*

INTL 285-01 30376 Ethnicity and Nationalism in Central and Eastern Europe Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 302 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 1 / 25

*Cross-listed with POLI 285-01*

INTL 294-01 30372 Health Justice and the COVID-19 Pandemic Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 203 Instructor: Vanessa Voller Avail./Max.: 13 / 30

INTL 294-02 30373 Participatory Action Research and Ethics for Public Health Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 203 Instructor: Vanessa Voller Avail./Max.: 19 / 30

INTL 301-01 30374 Power and Development in Africa Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: Closed 2 / 15

*Cross-listed with POLI 333-01*

INTL 320-01 30550 Global Political Economy Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 206 Instructor: Bora Jeong Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with POLI 320-01*

INTL 352-01 30378 Transitional Justice Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 411 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 0 / 15

*Cross-listed with POLI 352-01*

INTL 367-01 30380 Postcolonial Theory Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 404 Instructor: David Moore Avail./Max.: Closed 2 / 20

*Cross-listed with ENGL 367-01*

INTL 394-01 30400 Structures and Cultures of International Journalism Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 400 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: 8 / 16

*First day attendance required; cross-listed with MCST 394-01*

INTL 415-01 30663 Cultural Resistance/Survival: Indigenous and African Peoples in Early Spanish America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 203 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 355-01 and SPAN 355-01*

INTL 477-01 30308 Comparative Environment and Development Studies Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 105 Instructor: William Moseley Avail./Max.: 9 / 16

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 477-01 and GEOG 477-01; ACTC students require permission of instructor*

INTL 487-01 30382 Senior Seminar: Rule of Law and the Chaos of Globalization Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 411 Instructor: James von Geldern Avail./Max.: Closed -1 / 10

INTL 488-01 30383 Senior Seminar: Thinking on a World Scale Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 411 Instructor: David Moore Avail./Max.: -1 / 10

Japanese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
JAPA 102-01 30052 First Year Japanese II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 110 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 3 / 20

JAPA 102-02 30053 First Year Japanese II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 110 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: Closed 0 / 20

JAPA 102-03 30840 First Year Japanese II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 111 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 9 / 20

JAPA 102-L1 30054 First Year Japanese II Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 215 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: Closed 0 / 15

JAPA 102-L2 30055 First Year Japanese II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 113 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 1 / 15

JAPA 102-L3 30056 First Year Japanese II Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 113 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 9 / 15

JAPA 102-L4 30859 First Year Japanese II Lab Days: T Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 102 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 3 / 15

JAPA 204-01 30057 Second Year Japanese II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 12 / 20

JAPA 204-02 30058 Second Year Japanese II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 110 Instructor: Ritsuko Larson Avail./Max.: 2 / 20

JAPA 204-L1 30059 Second Year Japanese II Lab Days: R Time: 10:10 am-11:10 am Room: HUM 113 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 4 / 15

JAPA 204-L2 30060 Second Year Japanese II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: HUM 113 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 7 / 15

JAPA 204-L3 30061 Second Year Japanese II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 113 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 11 / 15

JAPA 294-01 30068 Queer Literature and Culture from Contemporary Japan Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 110 Instructor: Christopher Lowy Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with ASIA 294-01 and WGSS 294-03*

JAPA 306-01 30062 Third Year Japanese II Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 111 Instructor: Satoko Suzuki Avail./Max.: 12 / 20

JAPA 306-L1 30063 Third Year Japanese II Lab Days: W Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 102 Instructor: Nora Farley Avail./Max.: 2 / 10

JAPA 408-01 30065 Fourth Year Japanese II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 110 Instructor: Sachiko Dorsey Avail./Max.: 14 / 20

JAPA 494-01 30806 Literary Translation in Practice: Japanese to English Translation and the Issue of Style Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 111 Instructor: Christopher Lowy Avail./Max.: 14 / 20

Latin American Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LATI 181-01 30827 Introduction to Latin America Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 010 Instructor: Ethan Besser Fredrick Avail./Max.: 0 / 20

*Cross-listed with HIST 181-01*

LATI 245-01 30541 Latin American Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 215 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with POLI 245-01*

LATI 249-01 30293 Environment and Society in Latin America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06A Instructor: Xavier Haro-Carrion Avail./Max.: 7 / 25

*First day attendance required; cross-listed with GEOG 249-01*

LATI 294-01 30878 Amazonia at a Tipping Point Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 243 Instructor: Sylvia Cifuentes Avail./Max.: 3 / 18

*Cross-listed with ENVI 294-06 and GEOG 294-01; ACTC students require permission of instructor*

LATI 307-01 30655 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 215 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: Closed 3 / 12

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 307-01*

LATI 307-02 30933 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 3 / 12

*Cross-listed with SPAN 307-02*

LATI 308-01 30658 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 201 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and SPAN 308-01*

LATI 355-01 30662 Cultural Resistance and Survival: Indigenous and African Peoples in Early Spanish America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 203 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with INTL 415-01 and SPAN 355-01*

LATI 376-01 30667 Spanish Dialectology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 113 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 7 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LING 436-01 and SPAN 376-01*

LATI 386-01 30669 Constructions of a Female Killer Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 201 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 386-01 and WGSS 346-01*

LATI 394-01 30860 "Don't call me sick": Disease and Otherness in the 21st Century Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 216 Instructor: Dinorah Cossio Avail./Max.: 3 / 15

*Cross-listed with SPAN 394-01*

Linguistics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
LING 175-01 30385 Sociolinguistics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: LIBR 250 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with SOCI 175-01*

LING 200-01 30387 Syntax Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 102 Instructor: Kevin Schaefer Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required*

LING 294-01 30388 Computational Methods in Linguistics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 111 Instructor: Kevin Schaefer Avail./Max.: Closed -2 / 20

LING 294-02 30842 Talking About (Non-Human) Animals Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 001 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: Closed 1 / 15

*Cross-listed with ENVI 294-01*

LING 304-01 30389 Experimental Phonetics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 402 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

LING 309-01 30660 Introduction to Hispanic Linguistics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 112 Instructor: Claire Lozano Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with SPAN 309-01*

LING 311-01 30504 Philosophy of Language Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 170 Instructor: Hannah Kim Avail./Max.: Closed 0 / 15

*Cross-listed with PHIL 311-01*

LING 378-01 30578 Psychology of Language Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: 3 / 12

*Cross-listed with PSYC 378-01*

LING 401-01 30390 Field Methods Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 213 Instructor: Christina Esposito Avail./Max.: 2 / 15

*First day attendance required*

LING 436-01 30666 Spanish Dialectology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 214 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 7 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 376-01 and SPAN 376-01*

Mathematics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MATH 135-01 30438 Applied Multivariable Calculus I Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 205 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: Closed -4 / 28

MATH 135-02 30439 Applied Multivariable Calculus I Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 205 Instructor: Andrew Beveridge Avail./Max.: Closed -1 / 28

MATH 137-01 30440 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 205 Instructor: Matt Zumbrum Avail./Max.: Closed 5 / 30

MATH 137-02 30441 Applied Multivariable Calculus II Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 205 Instructor: Matt Zumbrum Avail./Max.: Closed 4 / 30

MATH 236-01 30442 Linear Algebra Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 202 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: Closed -2 / 28

*First day attendance required*

MATH 236-02 30443 Linear Algebra Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 202 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: Closed -2 / 28

*First day attendance required*

MATH 237-01 30444 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 241 Instructor: David Ehren Avail./Max.: 20 / 28

*First day attendance required*

MATH 237-02 30445 Applied Multivariable Calculus III Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 200 Instructor: Taryn Flock Avail./Max.: 7 / 28

MATH 279-01 30446 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 254 Instructor: Kristin Heysse Avail./Max.: Closed 1 / 28

MATH 279-02 30447 Discrete Mathematics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 241 Instructor: David Ehren Avail./Max.: 6 / 28

MATH 312-01 30448 Differential Equations Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 202 Instructor: Lisa Naples Avail./Max.: Closed -3 / 24

MATH 313-01 30832 Advanced Symbolic Logic Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: Closed 1 / 21

*Cross-listed with PHIL 313-01*

MATH 354-01 30449 Probability Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 206 Instructor: Vittorio Addona Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with STAT 354-01*

MATH 361-01 30430 Theory of Computation Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Susan Fox Avail./Max.: 4 / 30

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with COMP 361-01*

MATH 365-01 30433 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 206 Instructor: David Shuman Avail./Max.: 7 / 24

*First day attendance required; cross-listed with COMP 365-01*

MATH 365-02 30434 Computational Linear Algebra Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 206 Instructor: David Shuman Avail./Max.: 7 / 24

*First day attendance required; cross-listed with COMP 365-02*

MATH 376-01 30451 Algebraic Structures Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 203 Instructor: Lilly Webster Avail./Max.: 13 / 24

MATH 378-01 30452 Complex Analysis Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 203 Instructor: Lisa Naples Avail./Max.: 12 / 24

MATH 432-01 30453 Mathematical Modeling Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 201 Instructor: Matt Zumbrum Avail./Max.: 8 / 16

MATH 455-01 30454 Mathematical Statistics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 202 Instructor: Kelsey Grinde Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with STAT 455-01*

MATH 477-01 30456 Projects in Analysis Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 241 Instructor: Taryn Flock Avail./Max.: 7 / 16

Media and Cultural Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MCST 110-01 30391 Texts and Power: Foundations of Media and Cultural Studies Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 300 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

MCST 128-01 30392 Film Analysis/Visual Culture Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 401 Instructor: Bradley Stiffler Avail./Max.: Closed -1 / 24

*First day attendance required*

MCST 194-01 30393 Spatial Humanities Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 402 Instructor: Tia-Simone Gardner Avail./Max.: 10 / 21

*First day attendance required*

MCST 202-01 30394 Global Media Industries Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 250 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: Closed 0 / 25

*First day attendance required; cross-listed with INTL 202-01*

MCST 279-01 30340 Value: The Bad, the Ugly, and the Cheap Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 212 Instructor: Kiarina Kordela Avail./Max.: 6 / 25

*Cross-listed with GERM 279-01*

MCST 294-01 30396 Blackness and Images Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 402 Instructor: Tia-Simone Gardner Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required*

MCST 294-02 30397 Intro to Video Production Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: HUM 412 Instructor: Morgan Adamson Avail./Max.: Closed 1 / 12

*First day attendance required*

MCST 294-03 30398 Intro to Video Production Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 412 Instructor: Morgan Adamson Avail./Max.: Closed 0 / 12

*First day attendance required*

MCST 294-04 30748 Digital Cultural Heritage Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 105 Instructor: Aisling Quigley Avail./Max.: Closed 1 / 16

*Cross-listed with ANTH 294-03*

MCST 394-01 30399 Structures and Cultures of International Journalism Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 400 Instructor: Michael Griffin Avail./Max.: 8 / 16

*First day attendance required; cross-listed with INTL 394-01*

MCST 394-02 30401 Oppositional Cinemas: Experiment and Critique through the Moving Image Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: ART 301 Instructor: Morgan Adamson Avail./Max.: 5 / 16

*First day attendance required*

MCST 488-01 30402 Advanced Topics Seminar Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 402 Instructor: John Kim Avail./Max.: 5 / 12

*First day attendance required*

Music

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
MUSI 111-01 30838 World Music Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: Closed -1 / 20

MUSI 113-01 30467 Musicianship Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: Closed 0 / 27

*First day attendance required*

MUSI 131-01 30468 African Music Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 228 Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 11 / 25

MUSI 153-01 30469 Electronic Music Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Reid Kruger Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required*

MUSI 214-01 30470 Advanced Musicianship Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MUSIC 219 Instructor: Victoria Malawey Avail./Max.: 11 / 25

MUSI 343-01 30471 Western Music-19th Century Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 17 / 25

MUSI 344-01 30472 Musical Modernism Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 219 Instructor: Randy Bauer Avail./Max.: 5 / 16

MUSI 394-01 30474 The Total Work of Art: A 360-Degree Look at Richard Wagner's The Ring of the Nibelung Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 10 / 16

*Cross-listed with GERM 394-02; appropriate for first-years*

MUSI 425-01 30476 Seminar in Composers and Genres: Late Beethoven and Critical Musicology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MUSIC 228 Instructor: Mark Mazullo Avail./Max.: 3 / 12

MUSI 71-01 30846 Wind Symphony Days: M Time: 07:15 pm-08:45 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Shelley Hanson Avail./Max.: 9 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 73-01 30847 African Music Ensemble Days: T R Time: 06:45 pm-08:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Sowah Mensah Avail./Max.: 5 / 25

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 75-01 30848 Macalester Concert Choir Days: M WR Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: 12 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 77-01 30849 Macalester Chorale Days: T Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Michael McGaghie Avail./Max.: -51 / 25

*Additional required meeting time on Thursdays from 6:30-8:00pm in Hewitt Hall (Music 113). Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 79-01 30850 Asian Music Ensemble Days: F Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Chuen-Fung Wong Avail./Max.: -11 / 15

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 81-01 30851 Mac Jazz Band Days: M W Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Joan Griffith Avail./Max.: 27 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 83-01 30852 Jazz/Popular Music Combos Days: M Time: 07:00 pm-09:00 pm Room: MUSIC 113 Instructor: Peter Hennig Avail./Max.: 39 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 85-01 30853 Pipe Band Days: W Time: 06:30 pm-10:00 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Michael Breidenbach Avail./Max.: 21 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 87-01 30854 Chamber Ensembles Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 35 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 89-01 30855 Macalester Symphony Orchestra Days: T R Time: 04:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 116 Instructor: Mark Mandarano Avail./Max.: 25 / 75

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 91-01 30856 Mac Early Music Ensemble Days: T Time: 05:45 pm-06:15 pm Room: MUSIC 121 Instructor: Clea Galhano Avail./Max.: 42 / 50

*Contact the ensemble director for registration information. Check the Music Dept website to find out if auditions are required.*

MUSI 98-01 31001 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Claudia Chen Avail./Max.: 2 / 10

MUSI 98-02 31002 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Christine Dahl Avail./Max.: 9 / 10

MUSI 98-03 31003 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Laurinda Sager Wright Avail./Max.: 6 / 20

MUSI 98-04 31004 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Rie Tanaka Avail./Max.: 0 / 10

MUSI 98-05 31235 Keyboard Skills Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: Grace Choi Avail./Max.: 3 / 15

Neuroscience

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
NSCI 488-01 30585 Neuroscience Capstone Days: M Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 300 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: 3 / 16

Physical Education

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PE 01-01 30477 Swimming I Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR POOL Instructor: Kyllian Griffin Avail./Max.: Closed 0 / 10

PE 03-01 30479 Beginning Social Dance Days: M Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Julie Kendle Avail./Max.: Closed -3 / 20

PE 04-01 30480 Karate I Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Joel Ertl Avail./Max.: Closed 5 / 15

PE 06-01 30481 Yoga I Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Cari Hayes Avail./Max.: Closed 3 / 20

PE 06-02 30482 Yoga I Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Laura Sleck Avail./Max.: Closed -3 / 20

PE 06-03 30483 Yoga I Days: T R Time: 03:00 pm-04:00 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Cari Hayes Avail./Max.: Closed 1 / 20

PE 13-01 30485 Intermediate Social Dance Days: M Time: 08:30 pm-10:00 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Julie Kendle Avail./Max.: 6 / 20

PE 14-01 30486 Karate II Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Joel Ertl Avail./Max.: Closed 2 / 6

PE 18-01 30487 Pilates Days: M W Time: 04:45 pm-05:45 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: Closed 0 / 15

PE 20-01 30488 Weight Training Days: M W Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: LEOCTR FITNESS RM Instructor: Scott Hintz Avail./Max.: Closed 0 / 25

PE 21-01 30489 Swim for Fitness Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR POOL Instructor: Kyllian Griffin Avail./Max.: 1 / 10

PE 26-01 30490 Tai Chi Chuan Days: M W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 2 Instructor: Phyllis Calph Avail./Max.: 2 / 20

PE 28-01 30491 Pilates II Days: T R Time: 03:40 pm-04:40 pm Room: Instructor: Kristine Spangard Avail./Max.: 7 / 15

PE 30-01 30492 Golf Days: T R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: LEOCTR GOLF SIM Instructor: Johnny Greene Avail./Max.: Closed 0 / 8

PE 33-01 30493 Salsa Dance Days: W Time: 07:00 pm-08:30 pm Room: LEOCTR STUDIO 1 Instructor: Don DeBoer Avail./Max.: Closed -2 / 20

PE 57-01 30494 Indoor Soccer (Futsal) Days: T R Time: 09:40 am-10:40 am Room: LEOCTR FIELDHOUSE Instructor: Olson, Seidel Avail./Max.: Closed 8 / 20

PE 70-01 30495 American Football: Philosophy and Fundamentals Days: M W Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 001 Instructor: KiJuan Ware Avail./Max.: 12 / 20

Philosophy

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHIL 100-01 30496 Introduction to Philosophy Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 304 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: Closed 2 / 15

PHIL 121-01 30497 Ethics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 100 Instructor: Amy Ihlan Avail./Max.: Closed 0 / 20

PHIL 121-02 30498 Ethics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 400 Instructor: Amy Ihlan Avail./Max.: Closed 0 / 20

PHIL 201-01 30499 Modern Philosophy Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 302 Instructor: Geoffrey Gorham Avail./Max.: Closed 2 / 25

PHIL 211-01 30500 Asian Philosophies Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 170 Instructor: Hannah Kim Avail./Max.: Closed -1 / 15

*Cross-listed with ASIA 211-01*

PHIL 216-01 30346 Reading Marx Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 215 Instructor: David Martyn Avail./Max.: Closed 7 / 25

*Cross-listed with GERM 316-01*

PHIL 294-01 30502 Peace, Violence and Protest: Philosophical Perspectives Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 001 Instructor: Amy Ihlan Avail./Max.: Closed 4 / 15

PHIL 311-01 30503 Philosophy of Language Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 170 Instructor: Hannah Kim Avail./Max.: Closed 0 / 15

*Cross-listed with LING 311-01*

PHIL 313-01 30505 Advanced Symbolic Logic Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 107 Instructor: Janet Folina Avail./Max.: Closed 1 / 21

*Cross-listed with MATH 313-01*

Physics and Astronomy

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PHYS 226-01 30506 Principles of Physics I Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 150 Instructor: Christopher West Avail./Max.: 19 / 36

*First day attendance required*

PHYS 226-L1 30507 Principles of Physics I Lab Days: R Time: 02:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 10 / 18

*First day attendance required*

PHYS 226-L2 30508 Principles of Physics I Lab Days: R Time: 09:10 am-11:10 am Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 9 / 18

*First day attendance required*

PHYS 227-01 30509 Principles of Physics II Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 200 Instructor: John Cannon Avail./Max.: 13 / 27

*First day attendance required*

PHYS 227-02 30510 Principles of Physics II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 150 Instructor: Christopher West Avail./Max.: Closed -2 / 27

*First day attendance required*

PHYS 227-L1 30511 Principles of Physics II Lab Days: M Time: 02:20 pm-04:20 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 8 / 18

*First day attendance required*

PHYS 227-L2 30512 Principles of Physics II Lab Days: T Time: 09:10 am-11:10 am Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: Closed 2 / 18

*First day attendance required*

PHYS 227-L3 30513 Principles of Physics II Lab Days: T Time: 01:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 152 Instructor: Brian Adams Avail./Max.: 1 / 18

*First day attendance required; registration limits will be adjusted to save 3 seats for First-Years*

PHYS 348-01 30514 Laboratory Instrumentation Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 101 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 10 / 24

*First day attendance required*

PHYS 348-L1 30515 Laboratory Instrumentation Lab Days: T Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 154 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 6 / 12

*First day attendance required*

PHYS 348-L2 30516 Laboratory Instrumentation Lab Days: T Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: James Doyle Avail./Max.: 4 / 12

*First day attendance required*

PHYS 370-01 30904 Computational Physics Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 101 Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 16 / 24

PHYS 370-L1 30924 Computational Physics Lab Days: R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 101 Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 9 / 12

PHYS 370-L2 30925 Computational Physics Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 101 Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 8 / 12

PHYS 394-02 30520 Cosmology and the Fate of the Universe Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: OLRI 101 Instructor: Anna Williams Avail./Max.: Closed 1 / 16

*First day attendance required*

PHYS 440-01 30521 Observational Astronomy Days: T R Time: 08:00 am-11:10 am Room: OLRI 150 Instructor: John Cannon Avail./Max.: 11 / 24

*First day attendance required*

PHYS 461-01 30524 Mechanics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 101 Instructor: Saki Khan Avail./Max.: 17 / 24

*First day attendance required*

PHYS 461-L1 30525 Mechanics Lab Days: M Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: Saki Khan Avail./Max.: 17 / 24

*First day attendance required*

PHYS 468-01 30526 Statistical Mechanics Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 101 Instructor: Anna Williams Avail./Max.: 12 / 24

*First day attendance required*

PHYS 482-01 30527 Adv Quantum Mechanics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: OLRI 101 Instructor: Tonnis ter Veldhuis Avail./Max.: 9 / 24

*First day attendance required*

PHYS 482-L1 30528 Adv Quantum Mechanics Lab Days: F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 154 Instructor: Saki Khan Avail./Max.: 10 / 24

*First day attendance required*

PHYS 489-01 30529 Physics Seminar Days: W Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: OLRI 150 Instructor: Anna Williams Avail./Max.: 32 / 63

*First day attendance required*

Political Science

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
POLI 101-01 30830 Political Argumentation and Debate Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: MAIN 009 Instructor: Adrienne Christiansen Avail./Max.: 20 / 25

POLI 120-01 30530 Foundations of International Politics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 304 Instructor: Bora Jeong Avail./Max.: Closed 2 / 25

POLI 140-01 30531 Foundations of Comparative Politics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 213 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed 2 / 20

POLI 140-02 30532 Foundations of Comparative Politics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 107 Instructor: Tahmina Rahman Avail./Max.: 12 / 25

POLI 160-01 30533 Foundations of Political Theory Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: -1 / 25

POLI 204-01 30534 US City and Metro Politics Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06A Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: Closed 1 / 25

POLI 207-01 30536 US Civil Rights and Civil Liberties Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 206 Instructor: Patrick Schmidt Avail./Max.: Closed 1 / 25

POLI 215-01 30243 Environmental Politics/Policy Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 204 Instructor: Roopali Phadke Avail./Max.: 0 / 22

*Permission of instructor required; first day attendance required; cross-listed with ENVI 215-01; ACTC students require permission of instructor*

POLI 216-01 30537 Legislative Politics Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 305 Instructor: Julie Dolan Avail./Max.: 11 / 25

POLI 220-01 30538 Foreign Policy: The Evolution of China's Grand Strategy, 1950-2050 Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 204 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: 12 / 25

POLI 222-01 30539 Regional Conflict/Security: The Return of Great Power Competition Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 404 Instructor: Andrew Latham Avail./Max.: 7 / 20

POLI 245-01 30540 Latin American Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 215 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with LATI 245-01*

POLI 269-01 30542 Empirical Research Methods Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 304 Instructor: Tahmina Rahman Avail./Max.: 15 / 25

POLI 272-01 30712 Persuasion and Political Change Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 204 Instructor: Adrienne Christiansen Avail./Max.: 13 / 20

POLI 285-01 30377 Ethnicity and Nationalism in Central and Eastern Europe Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 302 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 1 / 25

*Cross-listed with INTL 285-01*

POLI 290-01 30543 Chuck Green Civic Engagement Fellowship Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Julie Dolan Avail./Max.: 8 / 20

*Permission of instructor required*

POLI 294-02 30545 Politics of East Asia Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 215 Instructor: Bora Jeong Avail./Max.: 6 / 25

*Cross-listed with ASIA 294-03*

POLI 294-03 30546 Political Parties and Civil Society Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 107 Instructor: Tahmina Rahman Avail./Max.: 19 / 25

POLI 294-04 30811 LGBTQ Politics and Policies Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 400 Instructor: Ashley Sorensen Avail./Max.: Closed 11 / 25

*Cross-listed with WGSS 294-04*

POLI 294-05 30907 Engendering Justice Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 404 Instructor: Della Zurick Avail./Max.: 10 / 25

*Cross-listed with WGSS 294-05*

POLI 294-06 30908 Food Politics and Policy Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: MAIN 111 Instructor: Della Zurick Avail./Max.: 14 / 25

POLI 320-01 30549 Global Political Economy Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 206 Instructor: Bora Jeong Avail./Max.: Closed 6 / 20

*Cross-listed with INTL 320-01*

POLI 323-01 30551 Humanitarianism in World Politics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 204 Instructor: Wendy Weber Avail./Max.: 6 / 20

POLI 333-01 30375 Power and Development in Africa Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Ahmed Samatar Avail./Max.: Closed 2 / 15

*Cross-listed with INTL 301-01*

POLI 352-01 30379 Transitional Justice Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 411 Instructor: Nadya Nedelsky Avail./Max.: Closed 0 / 15

*Cross-listed with INTL 352-01*

POLI 394-01 30552 Adv Topics in Constitutional Politics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 305 Instructor: Patrick Schmidt Avail./Max.: 12 / 20

POLI 400-01 30553 Senior Research Seminar Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 105 Instructor: Paul Dosh Avail./Max.: Closed 0 / 15

*For seniors only; juniors should seek permission of instructor*

POLI 400-02 30554 Senior Research Seminar Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 305 Instructor: Patrick Schmidt Avail./Max.: -2 / 10

*For seniors only; juniors should seek permission of instructor*

POLI 404-01 30555 Honors Colloquium Days: M F Time: 08:45 am-09:30 am Room: CARN 204 Instructor: Lesley Lavery Avail./Max.: 11 / 15

Portuguese

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PORT 221-01 30617 Accelerated Intermediate Portuguese Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 213 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required; 5 credits*

PORT 341-01 30618 Voices from the Margins: Afro-Brazilian Women Writers Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: ARTCOM 202 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: 10 / 15

*First day attendance required*

PORT 394-01 30619 Narrativa lusofona contemporanea da Africa, Asia e Oceania Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 213 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 9 / 15

*First day attendance required*

Psychology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
PSYC 100-01 30556 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 206 Instructor: Ariel James Avail./Max.: Closed 1 / 35

*First day attendance required*

PSYC 100-02 30557 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 206 Instructor: Ariel James Avail./Max.: Closed 1 / 35

*First day attendance required*

PSYC 100-03 30841 Introduction to Psychology Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 206 Instructor: Annie Pezalla Avail./Max.: Closed -3 / 35

PSYC 100-L1 30558 Introduction to Psychology Lab Days: T Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 350 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: Closed 3 / 28

PSYC 100-L2 30559 Introduction to Psychology Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 350 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: Closed 0 / 28

PSYC 100-L3 30560 Introduction to Psychology Lab Days: R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 301 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 3 / 28

PSYC 100-L4 30561 Introduction to Psychology Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 150 Instructor: Jamie Atkins Avail./Max.: 1 / 28

PSYC 201-01 30562 Research in Psychology I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 204 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed 2 / 27

PSYC 201-02 30976 Research in Psychology I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 002 Instructor: Annie Pezalla Avail./Max.: -2 / 18

PSYC 201-L1 30563 Research in Psychology I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 349 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed 2 / 15

PSYC 201-L2 30564 Research in Psychology I Lab Days: R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 349 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed 0 / 12

PSYC 201-L3 30977 Research in Psychology I Lab Days: T Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 349 Instructor: Annie Pezalla Avail./Max.: -2 / 18

PSYC 220-01 30208 Educational Psychology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 201 Instructor: Tina Kruse Avail./Max.: Closed 0 / 25

*First day attendance required; cross-listed with EDUC 220-01*

PSYC 242-01 30565 Cognitive Psychology Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 2 / 24

PSYC 242-L1 30566 Cognitive Psychology Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 349 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: Closed 2 / 24

PSYC 248-01 30567 Behavioral Neuroscience Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 204 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed -2 / 24

PSYC 248-L1 30568 Behavioral Neuroscience Lab Days: R Time: 01:20 pm-04:30 pm Room: OLRI 371 Instructor: Eric Wiertelak Avail./Max.: Closed -2 / 24

PSYC 250-01 30569 Developmental Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 202 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: Closed 1 / 35

PSYC 252-01 30570 Distress, Dysfunction, and Disorder: Perspectives on the DSM Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 250 Instructor: Jaine Strauss Avail./Max.: Closed 4 / 60

*ACTC students can register at the beginning of the semester, with instructor approval*

PSYC 254-01 30703 Social Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 250 Instructor: Piercarlo Valdesolo Avail./Max.: Closed 0 / 28

PSYC 264-01 30571 The Psychology of Gender Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 205 Instructor: Theresa Glaser Avail./Max.: Closed 10 / 28

*Cross-listed with WGSS 264-01*

PSYC 301-01 30573 Research in Psychology II Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 202 Instructor: Cari Gillen-O'Neel Avail./Max.: 7 / 24

PSYC 368-01 30574 Psychology of/and Disability Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 300 Instructor: Joan Ostrove Avail./Max.: Closed 1 / 16

*Cross-listed with WGSS 394-02*

PSYC 374-01 30575 Clinical and Counseling Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 201 Instructor: Jaine Strauss Avail./Max.: Closed -1 / 18

PSYC 377-01 30576 Moral Psychology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 101 Instructor: Steve Guglielmo Avail./Max.: Closed 1 / 16

PSYC 378-01 30577 Psychology of Language Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: OLRI 352 Instructor: Brooke Lea Avail./Max.: 3 / 12

*Cross-listed with LING 378-01*

PSYC 394-01 30579 Emotion Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 352 Instructor: Piercarlo Valdesolo Avail./Max.: Closed 2 / 16

PSYC 394-02 30580 Psychology and Neuroscience of Face Processing Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 300 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: 11 / 16

PSYC 394-03 30581 Land of Opportunity: Applying a Critical Psychological Lens to American Education Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 370 Instructor: Ashley Hufnagle Avail./Max.: 4 / 16

*Cross-listed with EDUC 394-01*

PSYC 401-02 30583 Directed Research in Psychology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 300 Instructor: James, Valdesolo Avail./Max.: Closed 1 / 12

PSYC 450-01 30584 Research in Hemisphere Asymmetries Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: OLRI 270 Instructor: Darcy Burgund Avail./Max.: 3 / 8

*Permission of instructor required*

PSYC 490-01 30205 Behavioral and Experimental Economics Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 100 Instructor: Pete Ferderer Avail./Max.: Closed -8 / 25

*Cross-listed with ECON 490-01*

Religious Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
RELI 100-01 30586 Introduction to Islam: Formation and Expansion Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: THEATR 002 Instructor: Ahoo Najafian Avail./Max.: Closed -2 / 16

RELI 111-01 30587 Introduction to Buddhism Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 05 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: Closed 3 / 20

*Cross-listed with ASIA 113-01*

RELI 136-01 30588 World Religions and World Religions Discourse Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: MAIN 011 Instructor: James Laine Avail./Max.: Closed 3 / 16

RELI 172-01 30589 Cambodia: Empire to Today Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 010 Instructor: Erik Davis Avail./Max.: 12 / 20

*Cross-listed with ASIA 172-01*

RELI 194-01 30591 Jewish Theorists and Critics of Religion Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: MAIN 010 Instructor: Nicholas Schaser Avail./Max.: 3 / 16

RELI 238-01 30592 Catholics: Culture, Identity, Politics Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 206 Instructor: James Laine Avail./Max.: Closed 0 / 16

RELI 294-02 30883 Reclaiming Zen, Yoga, and Church: Asian American Religions Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: HUM 214 Instructor: Jake Nagasawa Avail./Max.: Closed -1 / 21

*Cross-listed with AMST 294-05 and ASIA 294-06*

RELI 294-03 30905 Religion and Law in Africa Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: Tara Hollies Avail./Max.: 18 / 25

*Cross-listed with HIST 294-03*

RELI 325-01 30594 Conquering the Flesh: Renunciation of Food/Sex in the Christian Tradition Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 111 Instructor: Susanna Drake Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with WGSS 325-01*

RELI 394-01 30597 The Islamic Republic: Explorations in Religion and Nationalism Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MAIN 111 Instructor: Ahoo Najafian Avail./Max.: 5 / 20

RELI 394-02 30824 Gender, Caste, and Race: The Biological Reading of the Socio-Religious Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: MAIN 010 Instructor: Hart, Laine Avail./Max.: 12 / 20

RELI 469-01 30598 Approaches to the Study of Religion Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: MAIN 010 Instructor: Drake, Najafian Avail./Max.: 12 / 20

Russian Studies

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
RUSS 102-01 30599 Elementary Russian II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 111 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: 12 / 20

RUSS 102-L1 30600 Elementary Russian II Lab Days: T R Time: 09:40 am-10:20 am Room: HUM 228 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 7 / 10

RUSS 102-L2 30601 Elementary Russian II Lab Days: T R Time: 03:00 pm-03:40 pm Room: HUM 102 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 5 / 10

RUSS 204-01 30602 Intermediate Russian II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 302 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 13 / 20

RUSS 204-L1 30603 Intermediate Russian II Lab Days: T R Time: 10:30 am-11:10 am Room: HUM 228 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 6 / 10

RUSS 204-L2 30604 Intermediate Russian II Lab Days: T R Time: 03:45 pm-04:25 pm Room: HUM 102 Instructor: Tamara von Schmidt-Pauli Avail./Max.: 7 / 10

RUSS 250-01 30949 Terrorism and Art: The Spectacle of Destruction Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 302 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: Closed 4 / 15

*Cross-listed with INTL 250-01*

RUSS 251-01 30605 Russian Literature on the Eve of Revolution Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 302 Instructor: Julia Chadaga Avail./Max.: 8 / 20

*Cross-listed with ENGL 294-05*

RUSS 294-01 30363 Culture and Science in the Cold War Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 002 Instructor: Maria Fedorova Avail./Max.: Closed 1 / 20

*Cross-listed with HIST 294-01*

Sociology

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
SOCI 150-01 30608 Prius or Pickup? Political Divides and Social Class Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 204 Instructor: Khaldoun Samman Avail./Max.: Closed 1 / 20

*First day attendance required*

SOCI 175-01 30386 Sociolinguistics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: LIBR 250 Instructor: Marianne Milligan Avail./Max.: Closed 0 / 20

*Cross-listed with LING 175-01*

SOCI 194-01 30609 Care versus Cure: Sociological Approaches to Disability Studies Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 204 Instructor: Lisa Gulya Avail./Max.: Closed 0 / 20

SOCI 194-02 30610 Eat, Pay, Leave: Power and Politics of Food and Eating Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: THEATR 203 Instructor: Lisa Gulya Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

SOCI 194-03 30893 Symbols and Selves Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 304 Instructor: Jesse Rude Avail./Max.: Closed 3 / 25

SOCI 220-01 30611 Sociology of Race/Ethnicity Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 105 Instructor: Erika Busse-Cardenas Avail./Max.: Closed 3 / 20

SOCI 269-01 30612 Social Science Inquiry Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 204 Instructor: Erik Larson Avail./Max.: Closed 0 / 20

SOCI 272-01 30613 Social Theories Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 304 Instructor: Khaldoun Samman Avail./Max.: Closed -1 / 20

*First day attendance required*

SOCI 283-01 30614 Economic Sociology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 105 Instructor: Erik Larson Avail./Max.: Closed 3 / 20

SOCI 294-02 30616 Consumerism Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 204 Instructor: Lisa Gulya Avail./Max.: Closed 4 / 20

SOCI 294-04 30869 Authoritarian Legality in an Age of Democratic Decline Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 107 Instructor: Alisha Kirchoff Avail./Max.: 8 / 20

Spanish

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
SPAN 101-01 30620 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 203 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: 11 / 20

*First day attendance required*

SPAN 101-02 30621 Elementary Spanish I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 203 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: Closed 8 / 20

*First day attendance required*

SPAN 101-L1 30622 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 226 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: Closed 3 / 10

SPAN 101-L2 30623 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 002 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: Closed 6 / 10

SPAN 101-L3 30624 Elementary Spanish I Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: THEATR 002 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 7 / 10

SPAN 101-L4 30625 Elementary Spanish I Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 226 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 5 / 10

SPAN 101-L5 30753 Elementary Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 8 / 10

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 102-01 30626 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 212 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: Closed -2 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-02 30627 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 214 Instructor: Fernanda Bartolomei-Merlin Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 102-03 30829 Elementary Spanish II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 214 Instructor: Timothy Frye Avail./Max.: Closed 1 / 20

SPAN 102-L1 30628 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 001 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 2 / 15

SPAN 102-L2 30629 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 001 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: Closed 2 / 15

SPAN 102-L3 30630 Elementary Spanish II Lab Days: R Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: THEATR 001 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: Closed 0 / 15

SPAN 102-L4 30631 Elementary Spanish II Lab Days: T Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 001 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: Closed 2 / 15

SPAN 102-L5 30754 Elementary Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 8 / 15

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 203-01 30632 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: HUM 216 Instructor: Dinorah Cossio Avail./Max.: 5 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-02 30633 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: HUM 216 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: 9 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-03 30634 Intermediate Spanish I Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 216 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: 6 / 20

*First day attendance required*

SPAN 203-L1 30635 Intermediate Spanish I Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: THEATR 002 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: Closed 2 / 10

SPAN 203-L3 30637 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 370 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: Closed 0 / 10

SPAN 203-L4 30638 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: THEATR 002 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 3 / 10

SPAN 203-L5 30639 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 370 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: Closed 0 / 10

SPAN 203-L6 30640 Intermediate Spanish I Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 002 Instructor: Juan Soriano Murcia Avail./Max.: 5 / 10

SPAN 203-L7 30755 Intermediate Spanish I Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 10 / 10

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 204-01 30641 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: HUM 215 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: Closed -1 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-02 30642 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 215 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-03 30643 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: ARTCOM 202 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: Closed 3 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-04 30644 Intermediate Spanish II Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 214 Instructor: Claire Lozano Avail./Max.: Closed 0 / 20

*First day attendance required*

SPAN 204-L1 30645 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 01:20 pm-02:20 pm Room: THEATR 001 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: Closed 1 / 13

SPAN 204-L2 30646 Intermediate Spanish II Lab Days: T Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: THEATR 001 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 6 / 13

SPAN 204-L3 30647 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 001 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 2 / 13

SPAN 204-L4 30648 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 02:25 pm-03:25 pm Room: THEATR 001 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 3 / 13

SPAN 204-L5 30649 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 08:30 am-09:30 am Room: THEATR 001 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: 0 / 13

SPAN 204-L6 30650 Intermediate Spanish II Lab Days: R Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: THEATR 001 Instructor: Kimberly Aaron Avail./Max.: Closed -1 / 13

SPAN 204-L7 30756 Intermediate Spanish II Lab Days: TBA Time: TBA Room: Instructor: STAFF Avail./Max.: 2 / 13

*TBA sections at all levels (SPAN 101/102/203/204) are reserved for students whose schedules conflict with all lab sessions offered. Officially, they will be registered under the TBA section for their level with the Registrar's Office. Then, they need to see Afifa Benwahoud (HUM 219), Coordinator (Dept. of Spanish and Portuguese), to make arrangements for a TBA lab session with a tutor. Should you have any questions or concerns, please contact Afifa by sending an e-mail to benwahoud@macalester.edu*

SPAN 220-01 30651 Accelerated Intermediate Spanish Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 217 Instructor: Susana Blanco-Iglesias Avail./Max.: 0 / 15

*Permission of instructor required; first day attendance required; 5 credits*

SPAN 305-01 30652 Advanced Oral and Written Expression Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: THEATR 205 Instructor: Claudia Giannini Avail./Max.: Closed 0 / 15

*First day attendance required*

SPAN 305-02 30653 Advanced Oral and Written Expression Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: THEATR 213 Instructor: Rosa Rull-Montoya Avail./Max.: Closed 2 / 16

*First day attendance required*

SPAN 307-01 30654 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: HUM 215 Instructor: Carmen Valdivia Avail./Max.: Closed 3 / 12

*First day attendance required; cross-listed with LATI 307-01*

SPAN 307-02 30932 Introduction to the Analysis of Hispanic Texts Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: HUM 213 Instructor: J. Ernesto Ortiz Diaz Avail./Max.: 3 / 12

*Cross-listed with LATI 307-02*

SPAN 308-01 30656 Introduction to U.S. Latinx Studies Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: THEATR 201 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed -1 / 16

*First day attendance required; cross-listed with AMST 308-01 and LATI 308-01*

SPAN 309-01 30659 Introduction to Hispanic Linguistics Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 112 Instructor: Claire Lozano Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LING 309-01*

SPAN 355-01 30661 Cultural Resistance and Survival: Indigenous and African Peoples in Early Spanish America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 203 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: Closed 2 / 15

*First day attendance required; cross-listed with INTL 415-01 and LATI 355-01*

SPAN 373-01 30664 Translation: Theory/Practice Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: HUM 214 Instructor: Teresa Mesa Adamuz Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required*

SPAN 376-01 30665 Spanish Dialectology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: HUM 214 Instructor: Cynthia Kauffeld Avail./Max.: 7 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 376-01 and LING 436-01*

SPAN 386-01 30668 Constructions of a Female Killer Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 201 Instructor: Alicia Munoz Avail./Max.: Closed 1 / 15

*First day attendance required; cross-listed with LATI 386-01 and WGSS 346-01*

SPAN 394-01 30671 "Don't call me sick": Disease and Otherness in the 21st Century Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: HUM 216 Instructor: Dinorah Cossio Avail./Max.: 3 / 15

*Cross-listed with LATI 394-01*

SPAN 488-01 30672 Senior Seminar Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: HUM 214 Instructor: Margaret Olsen Avail./Max.: Closed 0 / 5

*First day attendance required*

Statistics

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor Avail. / Max.
STAT 112-01 30406 Introduction to Data Science Days: T R Time: 08:00 am-09:30 am Room: THEATR 200 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: Closed 0 / 24

*First day attendance required; cross-listed with COMP 112-01*

STAT 112-02 30407 Introduction to Data Science Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 200 Instructor: Lisa Lendway Avail./Max.: Closed 1 / 24

*First day attendance required; cross-listed with COMP 112-02*

STAT 112-03 30408 Introduction to Data Science Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 200 Instructor: Lauren Milne Avail./Max.: Closed 3 / 24

*First day attendance required; cross-listed with COMP 112-03*

STAT 125-01 30457 Epidemiology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 200 Instructor: Vittorio Addona Avail./Max.: Closed -7 / 24

STAT 155-01 30458 Introduction to Statistical Modeling Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 241 Instructor: Alicia Johnson Avail./Max.: Closed -6 / 24

*First day attendance required*

STAT 155-02 30459 Introduction to Statistical Modeling Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 241 Instructor: Alicia Johnson Avail./Max.: Closed -4 / 24

*First day attendance required*

STAT 155-03 30460 Introduction to Statistical Modeling Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: OLRI 241 Instructor: Alicia Johnson Avail./Max.: Closed -4 / 24

*First day attendance required*

STAT 155-04 30461 Introduction to Statistical Modeling Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: OLRI 254 Instructor: Kelsey Grinde Avail./Max.: Closed -4 / 24

*First day attendance required*

STAT 155-05 30462 Introduction to Statistical Modeling Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: OLRI 254 Instructor: Kelsey Grinde Avail./Max.: Closed -4 / 24

*First day attendance required*

STAT 253-01 30463 Statistical Machine Learning Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: OLRI 254 Instructor: Bryan Martin Avail./Max.: Closed -7 / 20

*First day attendance required*

STAT 253-02 30464 Statistical Machine Learning Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: OLRI 254 Instructor: Bryan Martin Avail./Max.: Closed -1 / 20

*First day attendance required*

STAT 354-01 30450