Spring 2024 Fall 2024

Spring 2024

Visit the Registrar's Class Schedule for live registration information

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor
ANTH 101-01 30015 General Anthropology Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06A Instructor: Ron Barrett

ANTH 111-01 30014 Cultural Anthropology Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 06A Instructor: Hilary Chart

ANTH 111-02 31192 Cultural Anthropology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06A Instructor: Hilary Chart

ANTH 115-01 30956 Biological Anthropology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06B Instructor: Jane Holmstrom

ANTH 223-01 30168 Introduction to Archaeology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 200 Instructor: Andrew Overman

*Cross-listed with CLAS 223-01*

ANTH 232-01 30802 Field Methods and Research Design Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 204 Instructor: Ron Barrett

ANTH 241-01 30017 Anthropology of Death and Dying Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 304 Instructor: Ron Barrett

*Permission of instructor required; first day attendance required*

ANTH 251-01 30957 Politics of Memory in Latin America Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 101 Instructor: Olga González

ANTH 253-01 30445 Comparative Muslim Cultures Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 404 Instructor: Jenna Rice Rahaim

*Cross-listed with INTL 253-01 and RELI 294-03*

ANTH 294-03 30020 Decolonizing Global Perspectives Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 304 Instructor: Busse-Cárdenas, González

*Cross-listed with SOCI 294-01*

ANTH 294-05 30803 Things with Feathers: Birds in Science, Culture and Myth Days: M W Time: 08:00 am-09:30 am Room: CARN 06B Instructor: Arjun Guneratne

ANTH 294-06 30808 Digital Cultural Heritage Days: M W F Time: 12:00 pm-01:00 pm Room: CARN 304 Instructor: Aisling Quigley

*Cross-listed with MCST 294-02*

ANTH 294-07 30941 From Empathy to Action: Applied Anthropology and Human Centered Design for Social Innovation Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: LIBR 250 Instructor: Allan Martinez Venegas

ANTH 394-01 30963 Culture, Law and Politics Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: CARN 06A Instructor: Arjun Guneratne

ANTH 394-02 30657 Ritual Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: MAIN 001 Instructor: Erik Davis

*First day attendance required; cross-listed with RELI 311-01*

ANTH 394-03 30805 Body and Religion in the Middle Ages Days: M Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06B Instructor: Jane Holmstrom

ANTH 490-01 30026 Senior Seminar Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: THEATR 101 Instructor: Olga González

*First day attendance required*

Fall 2024

Visit the Registrar's Class Schedule for live registration information

Num. / Sec. / CRN Name Days Time Room Instructor
ANTH 111-01 10076 Cultural Anthropology: Society and Culture in Asia Days: M W F Time: 08:30 am-09:30 am Room: CARN 206 Instructor: Arjun Guneratne

*Cross-listed with ASIA 111-01 (10875)*

ANTH 111-02 10077 Cultural Anthropology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: THEATR 001 Instructor: Hilary Chart

ANTH 112-01 10078 Archaeology and Human Origins Days: M W F Time: 10:50 am-11:50 am Room: CARN 06B Instructor: Jane Holmstrom

ANTH 194-F1 10079 Defense Against the Dark Arts Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: LIBR 250 Instructor: Ron Barrett

*First-Year Course Only*

ANTH 230-01 10080 Ethnographic Interviewing Days: M W F Time: 09:40 am-10:40 am Room: CARN 05 Instructor: Arjun Guneratne

ANTH 239-01 10081 Medical Anthropology Days: T R Time: 01:20 pm-02:50 pm Room: CARN 06A Instructor: Ron Barrett

ANTH 240-01 10082 Human Osteology and Paleopathology Days: M W F Time: 01:10 pm-02:10 pm Room: CARN 06B Instructor: Jane Holmstrom

ANTH 253-01 10083 Comparative Muslim Cultures Days: M W F Time: 02:20 pm-03:20 pm Room: CARN 107 Instructor: Jenna Rice Rahaim

*Cross-listed with INTL 253-01 (10084)*

ANTH 294-01 10085 Maggots, Murder, and Media Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: CARN 06B Instructor: Jane Holmstrom

ANTH 294-02 10904 From Empathy to Action: Applied Anthropology and Human Centered Design for Social Innovation Days: W Time: 07:00 pm-10:00 pm Room: CARN 06A Instructor: STAFF

ANTH 335-01 10086 Global Generosity Days: M W F Time: 03:30 pm-04:30 pm Room: CARN 107 Instructor: Jenna Rice Rahaim

*Cross-listed with INTL 335-01 (10087)*

ANTH 394-01 10889 Anthropology of Genocide Days: T R Time: 03:00 pm-04:30 pm Room: THEATR 001 Instructor: Olga González

ANTH 405-01 10577 Ethnomusicology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: MUSIC 228 Instructor: Chuen-Fung Wong

*Cross-listed with MUSI 405-01 (10576)*

ANTH 487-01 10089 Theory in Anthropology Days: T R Time: 09:40 am-11:10 am Room: THEATR 202 Instructor: Olga González